PDA

View Full Version : Σοκ...



Μικρή Λουλού
06/07/2005, 13:42
πριν απο καμμια ωρα περασε απο το μαγαζι ενας γνωστος και πελατης.. δεν μπορω να περιγραψω με λεπτομερειες και ουτε χρειαζεται..
αλλα αυτο το παιδι στα 27 του εχει τεχνητο μελος στο δεξι του ποδι απο εξοδο σε μπαριερα στον Δομοκο...
ο συνδυασμος FAZER-τζην-παπουτσι, ηταν ο λογος που τον σακατεψε...

αφιερωμενο σ'αυτους που νομιζουν πως τα ταξιδακια εχουν πλακα και ειναι υπερβολη να ντυνεσαι σωστα γιατι κανει ζεστη...

maintenance
06/07/2005, 13:46
ΡΕ ΘΑΝΑΣΑΚΟ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.......................


ΤΟ FAZER, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΥΘΥΝΗΣ;

ΜΗΝ ΣΟΥ ΛΑΧΕΙ...........................

:(

Μικρή Λουλού
06/07/2005, 13:50
το φειζερ και οποιοδηποτε φειζερ δεν εχει κανενα ποσοστο ευθυνης..
εγραψα απλα πως κυκλοφορουσε την δεδομενη στιγμη..
θα μπορουσε να του λαχει φορωντας δερματινο και μποτες οποτε αυτο που θα συζητουσαμε ηταν οι ζημιες της μηχανης..
δεν του ελαχε ομως..

Dodok edessa
06/07/2005, 13:54
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΟ ΧΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ :( ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Η ΤΥΧΗΣ ...

Μικρή Λουλού
06/07/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΟ ΧΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ :( ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Η ΤΥΧΗΣ ...



ειναι θεμα προληψης..
γιατι ρε θοδωρα..εχεις βγει ποτε χωρις θωρακα,επιγονατιδες,γαντια,μποτες στο βουνο?
ετσι ακριβως ισχυει και στην ασφαλτο.
ποτε δεν μπορεις να επαφιεσαι στην ικανοτητα,η την τυχη σου μονο..
τοσο απλο..

latris mixanis
06/07/2005, 14:07
Έχεις απόλυτο δίκιο Θανάση. Πάντα μα πάντα με τον εξοπλισμό μας!!!!

Dodok edessa
06/07/2005, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ειναι θεμα προληψης..
γιατι ρε θοδωρα..εχεις βγει ποτε χωρις θωρακα,επιγονατιδες,γαντια,μποτες στο βουνο?
ετσι ακριβως ισχυει και στην ασφαλτο.
ποτε δεν μπορεις να επαφιεσαι στην ικανοτητα,η την τυχη σου μονο..
τοσο απλο..

ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟΣ ΜΕ ΤΖΙΝ ΚΑΙ ΑΡΒΥΛΑΚΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.ΑΣΕ ΑΠΟ ΚΡΑΝΟΣ....ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΙΧΑΝΕ.ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ .....ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗ Ν ΕΝΤΥΠΩΣΕΙ ΡΕ ΘΑΝΑΣΗ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΜΕ 40-50 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ 200+.ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΝΕΣΕΙ ΓΙΑ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ ,ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΤΟΝ ΠΙΣΙΝΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΜΕ ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΝΤΟΥΡΑΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΗ 999.ΑΛΛΑ ΜΑΣΑΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ,ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΔΙΚΤΥΟΥ .:beer: :beer:

sonic22
06/07/2005, 14:30
to provlima me tis barieres einai tragiko.... toso gia tis mixanes oso polles fores kai gia ta kutia...

mia (pragmatiki) aporia omws...

pisteueis dld pws an forage dermatino me enisxiseis tha eixe glitwsei to podi tou?

Μικρή Λουλού
06/07/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
to provlima me tis barieres einai tragiko.... toso gia tis mixanes oso polles fores kai gia ta kutia...

mia (pragmatiki) aporia omws...

pisteueis dld pws an forage dermatino me enisxiseis tha eixe glitwsei to podi tou?



η μποτα και το δερματινο ΔΕΝ θα αφηνε το ποδι εκτεθιμενο σε ακρωτηριασμο!!!
το πιστευω και το ξερω!!
μη φανταζεστε οτι εφυγε με 200-300..

sonic22
06/07/2005, 14:55
egw epidei den pisteuw oute kai xero na rwtisw...

ena dermatino paxous 3-5 xiliostwn me ligo afrolex apo mesa tha borpuse na adistathei se ena katheto siderenio kolonaki pu tu ekopse to kokalo?

den xerw kai pragmatika tha ithela na mathw...

:sun: :beer: :sun:

sniper
06/07/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
egw epidei den pisteuw oute kai xero na rwtisw...

ena dermatino paxous 3-5 xiliostwn me ligo afrolex apo mesa tha borpuse na adistathei se ena katheto siderenio kolonaki pu tu ekopse to kokalo?

den xerw kai pragmatika tha ithela na mathw...

:sun: :beer: :sun:


Δεν χρειάζεται να σου κοπεί το κόκκαλο για να σου κόψουν το πόδι...

Και ΝΑΙ μπορούν να γλυτώσουν τόσα πολλά που δεν μπορείς να φανταστείς!!!!

gcrook
06/07/2005, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
egw epidei den pisteuw oute kai xero na rwtisw...

ena dermatino paxous 3-5 xiliostwn me ligo afrolex apo mesa tha borpuse na adistathei se ena katheto siderenio kolonaki pu tu ekopse to kokalo?

den xerw kai pragmatika tha ithela na mathw...

:sun: :beer: :sun:

Το θεμα ειναι αν μπορεις και θελεις να το ρισκαρεις η οχι.
Και ο αντιλογος να υπαρχει σε παρακαλω, για να εξυπηρετει κατι.
Οχι ο αντιλογος για τον αντιλογο.
Ξεκινησαμε με τα κρανη, φτασαμε στα παντελονια και σε λιγο θα ρωταμε αν θα πρεπει να εχουμε και λαστιχα στις ζαντες γιατι υπαρχει περιπτωση να γλιστρησουμε.

Οσο για το παιδι στενοχωρηθηκα πολυ, και ξερω τι ειναι να εχεις επαφη με μπαριερα.
Μονο που σε εμενα το καθετο κολωνακι ηταν μισο μετρο πιο δεξια.

idi
06/07/2005, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
πριν απο καμμια ωρα περασε απο το μαγαζι ενας γνωστος και πελατης.. δεν μπορω να περιγραψω με λεπτομερειες και ουτε χρειαζεται..
αλλα αυτο το παιδι στα 27 του εχει τεχνητο μελος στο δεξι του ποδι απο εξοδο σε μπαριερα στον Δομοκο...
ο συνδυασμος FAZER-τζην-παπουτσι, ηταν ο λογος που τον σακατεψε...

αφιερωμενο σ'αυτους που νομιζουν πως τα ταξιδακια εχουν πλακα και ειναι υπερβολη να ντυνεσαι σωστα γιατι κανει ζεστη...

Αυτο που με εκνευρίζει ειναι οτι το 99% οταν πανε για μπανιο φορανε μονο το μαγιο τους....

αν περασετε μια απο αυτες τις μερες απο κανα νοσοκομειο που εφημερεύει θα ΤΡΕΛΑΘΕΙΤΕ!!!

H ΠΙΟ ΧΑΖΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ «ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΠΑΩ ΣΙΓΑ»

ΑΣ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΑΣ ΣΙΓΑ... ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΝΕ?
:( :( :(


Και οι μεγαλύτεροι εγκληματίες ειναι αυτοι που ανεβάζουν παιδάκια στις μοτο χωρις κρανος + υποτυπώδες εξοπλισμό (ας πουμε ενα τζιν μπουφανάκι) :mad: :mad: :mad:

gmakris
06/07/2005, 15:59
Πραγματικα πολυ ασχημη καταληξη.....

Ο εξοπλισμος (μποτα) ειναι φυσικα ΠΟΛΥ αποτελεσματικος για προστασια απο καταγματα & κακωσεις και πιστευω οτι και τον ακρωτηριασμο θα γλυτωνε εφοσον θα περιοριζε σημαντικα την ενταση της προσκρουσης (σε συνδιασμο με ενα καλο παντελονι βεβαια)

Βεβαια αυτες οι μπαρες ειναι σαν λεπιδες....

:(

free rider
06/07/2005, 16:08
Δεν δέχομαι την κατάσταση που είδα το σάββατο ..να οδηγάς το κ5 με μαγιώ..
πιστεύω οτι ειναι ανευθυνότητα ..
Ο εξοπλισμός είναι το βασικότερο και η προστασια πρέπει να υπάρχει ειτε οδηγάς το παπι στη πόλη είτε το χίλα σε πολεμική
δεν ξέρεις ποτε θα χρειαστει ..
Το σπουδαιότερο ομως μέτρο προστασίας ειναι ανίκανο να πεστατέψει κάποιον που δεν χρησιμοποιεί τον φόβο σαν προστασια οταν οδηγά..και ψάχνει να υπερβει αυτο που μπορεί να κάνει.
Καθένας μας έχει διαφορετικά ορια και διαφορετικές ικανότητες και αυτο ειναι τελεία και παυλα.
Το μυαλο και η Αυτοάμυνα ΑΕ ειναι τα μόνα που ειναι ανέξοδα και δεν αγοράζονται..
Πραγματικά με φοβίζει οτι μπορεί να συμβεί σε μένα σε σένα στους ανθρώπους που ξέρω.
τι να πω οταν ακούω τέτοια με χαλάει πολύ...

adam_tsouk
06/07/2005, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Δεν δέχομαι την κατάσταση που είδα το σάββατο ..να οδηγάς το κ5 με μαγιώ..
πιστεύω οτι ειναι ανευθυνότητα ..


Το Κ5 δεν έχει να κάνει....
Και με παπί να είσαι περισσότερο κινδυνεύεις (ενεργητική ασφάλεια)


Δυστυχώς το καλοκαίρι είναι δύσκολα τα πράγματα και πρεπει να είσια αρκετά συνηδιτοποιημένος για να το καταλάβεις. Πόσο μάλλον αυτοί που έχουν και τα γκομενάκια από πίσω να φιγουράρουν και να μαυρίζουν καθ' οδόν.... :mad:

cityfly
06/07/2005, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
egw epidei den pisteuw oute kai xero na rwtisw...

ena dermatino paxous 3-5 xiliostwn me ligo afrolex apo mesa tha borpuse na adistathei se ena katheto siderenio kolonaki pu tu ekopse to kokalo?

den xerw kai pragmatika tha ithela na mathw...

:sun: :beer: :sun:


δεν υπάρχει τίποτα που να είναι αποτελεσματικό για τα πάντα

αλλά όσο περισσότερο προσέχεις τόσο περισσότερες επικίνδυνες καταστάσεις περιορίζεις

μην πάμε από το ένα άκρο στο άλλο

johnpan
07/07/2005, 01:02
ρε παιδια είμαι ο μόνος που το βρίσκει υπερβολή να πηγαίνεις για ένα μπάνιο ή σε κάποια δουλειά με φουλ δερμάτινα?

Οκ να τα βάζουμε όταν πάμε για στροφές στην επίδαυρο - μπράλλο κλπ αλλά συνέχεια?

sonic22
07/07/2005, 01:08
egw den bwro na milisw....

ta exw pei se alo post analitika...


na mas exei o alax olous kala leventes na leme oti mas katevenei!!

:sun: :beer: :beer: :sun:

mbjp
07/07/2005, 10:07
Ειναι να μη σου τυχει.Ο ξαδέρφος μου εχασε το ποδι του απο το γονατο και κατω. Μετα απο 1 βδομαδα εκλεισε τα 18..Και δεν ετρεχε, γλυστρισε σε νερα και χτυπησε το ποδι του σε ενα καταραμμενο τοιχιο διπλα στο δρομο, πεφτοντας..κατα τ'αλλα ουτε γρατζουνια. Και εκανε και 5 ωρες μεχρι να τον μεταφερουν (χωρις συνοδεια ιατρου) στο νοσοκομειο. Ποιος προστατευτικος εξοπλισμος....αμα ειναι να σου κατσει το λαχειο..

free rider
07/07/2005, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
Ειναι να μη σου τυχει.Ο ξαδέρφος μου εχασε το ποδι του απο το γονατο και κατω. Μετα απο 1 βδομαδα εκλεισε τα 18..Και δεν ετρεχε, γλυστρισε σε νερα και χτυπησε το ποδι του σε ενα καταραμμενο τοιχιο διπλα στο δρομο, πεφτοντας..κατα τ'αλλα ουτε γρατζουνια. Και εκανε και 5 ωρες μεχρι να τον μεταφερουν (χωρις συνοδεια ιατρου) στο νοσοκομειο. Ποιος προστατευτικος εξοπλισμος....αμα ειναι να σου κατσει το λαχειο..

......................

:sad: :sad: :sad:

dankannn
07/07/2005, 10:33
Συμφωνώ με τον dirtymoto οτι στης βόλτες και γενικά και μέσα στη πόλη θα πρέπει να φέρουμε τον ανάλογο εξοπλισμο.
Αλλα αυτο που πιστεύω οτι θα πρέπει να θίξουμε είναι το θέμα μπαριερες που ειδικα εμας τους μοτοσυλκετιστες μας σκοτώνουν γιατι είναι κακοκατασκευασμενες και κόβουν σαν ξυράφι.
dirtymoto sorry δεν θέλω να σου χαλάσω το post απλα πήγα το θεμα και στις μπαριερες.:) :wave2:

idi
07/07/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ρε παιδια είμαι ο μόνος που το βρίσκει υπερβολή να πηγαίνεις για ένα μπάνιο ή σε κάποια δουλειά με φουλ δερμάτινα?

Οκ να τα βάζουμε όταν πάμε για στροφές στην επίδαυρο - μπράλλο κλπ αλλά συνέχεια?

αναμεσα στο "φουλ δερματινα" και στο "μαγιο/σαγιοναρα carbon" υπαρχει η λογικη λυση...(1+1=2)

παντα στα ακρα ρε παιδια?

Μικρή Λουλού
07/07/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn

Αλλα αυτο που πιστεύω οτι θα πρέπει να θίξουμε είναι το θέμα μπαριερες που ειδικα εμας τους μοτοσυλκετιστες μας σκοτώνουν γιατι είναι κακοκατασκευασμενες και κόβουν σαν ξυράφι.
dirtymoto sorry δεν θέλω να σου χαλάσω το post απλα πήγα το θεμα και στις μπαριερες.:) :wave2: [/B]




δεν το χαλας καθολου.
ειναι μια σοβαρη παραμετρος.
αφορμης δοθεισης.

GST
07/07/2005, 11:24
εγω λεω οτι υπαρχει και η λυση του αυτοκινητου για το μπανιο ....πολυ ασφαλεστερη απο το να πας με βερμουδα και κοντομανικο.....και μην ανησυχητε ΔΕΝ θα σας πει κανεις λιγοτερο μοτοσυκλετιστες.....ειτε το βλεπεις σαν χομπυ ειτε σαν σταση ζωης σαν καυλα η οτιδιποτε αλλο........γενικα οτι κανεις πρεπει να το κανεις σωστα και με το σωστο εξοπλισμο απο κει και περα περνεις τα ρισκα και τις ευθυνες σου

kawasaki ZX-12
07/07/2005, 11:37
εγω ειμαι υπερ του εξοπλισμου παντου και παντα!επρεπε ομως να την παθω πρωτα για να το καταλαβω! το θεμα μπαριερια ομως μας παραπεμπει αλλου!αν κοπανησεις πανω την ιδια ζημια πιστευω οτι θα προκαλεσει,θα σε κοψει σαν ξυραφι!

THEOD
07/07/2005, 12:04
Kαι εγώ είμαι ΥΠΕΡ του εξοπλισμού αλλά δεν μπαίνω ολοκληρωτικά στην καταπίεσή του....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ πχ τα 40χιλιόμετρα που κάνω καθημερινά με το παπί για την δουλειά μου να κυκλοφορώ σαν ιππότης της αποκάλυψης...
Πρώτον θα πάθω θερμοπληξία και δεύτερον κανένας πελάτης δεν πρόκειται να με πάρει στα σοβαρά...
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κράνος φοράω όπως και της περισσότερες φορές ένα μπουφανάκι cordura αλλά μέχρι εκεί τώρα το καλοκαίρι...

Αν βγώ για καμμιά γρήγορη βολτούλα θα φορέσω ότι έχω και δεν έχω αλλά σε καθημρινή βάση και για πεντάλεπτες ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ διαδρομές απλά δεν γίνεται...

kawasaki ZX-12
07/07/2005, 12:22
δεν θα διαφωνησω μαζι σου εχεις δικιο!για τετοιες μετακινησεις ειναι υπερβολη! αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις ποτε θα συμβει!