PDA

View Full Version : τελικά wings σε KTM 690sm



billk
30/06/2010, 17:46
Καλησπέρα,

Μόλις σήμερα, μπήκαν πάνω στο κτμ, wings τελικά τιτανίου με τελειώματα carbon.
Αυτές που έβαλα έχουν πολυγωνικό σχήμα και δεν είναι οι απλές οι οβάλ, αν και βγάζουν και απλές οβάλ και οβάλ με τελικά carbon.

Η πρώτη μου επαφή με την εταιρεία wings, έγινε μετά από αρκετές αναφορές που πήρε το μάτι μου στο ktmforum.co.uk, όπου οι πρώτοι που έβαλαν έκαναν λόγο για ποιοτικές εξατμίσεις( μάλιστα δεν άργησαν οι συγκρίσεις με τις akra), καθώς και για τις τιμές τους, που πάνω κάτω είναι μισή τιμή απο τις akrapovic.

Από ότι κατάλαβα, ο head leader της εταιρείας είναι ο Gorazd Marovic, ο οποίος μου έκανε αρκετά καλή εντύπωση για τα άμεσα replιes του στα mails μου, καθώς και στο ότι και να το ρώτησα είχα σαφή απάντηση (ακούγεται, δεν ξέρω αν αληθεύει, πώς ήταν αρχιμηχανικός στην Akra, και δημιούργησε την δικιά του εταιρεία στην Σλοβενία, βασιζόμενος στην ίδια τεχνογνωσία καθώς και χρησιμοποιώντας ποιοτικώς ίδια υλικά με αυτά της Akrapovic), προφανώς γιαυτό και μοιάζουν τόσο πολύ.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται και έχει ktm, μπορεί να μπει στο www.wings.si, και να στείλει mail για τιμές ή οτιδήποτε άλλο θέλει να ρωτήσει. Στην ουσία επειδή γενικότερα δεν έχει αντιπροσώπους(όπως αναφέρει και ο ίδιος για να κρατηθεί η τιμή σε χαμηλά επίπεδα) μπορεί να τις παραγγείλει μέσω νετ, πληρώνοντας η σε κατάθεση απευθείας σε λογαριασμό της εταιρείας, είτε πλέον μέσω paypal.
Σημειώνω πως αν και στην αρχή είχα αμφιβολίες να στείλω λεφτά σε μια άγνωστη εταιρεία για μένα, τελικά ο Gorazd κέρδισε την εμπιστοσύνη μου και ήταν απόλυτα τυπικός. Μπορώ να πω κιόλας πως μου έστειλε τις εξατμίσεις πολύ πιο γρήγορα απο τον εκτιμώμενο χρόνο που μου είχε δώσει αρχικά. Ακριβώς όπως με είχαν ενημερώσει και άλλα μέλη εδώ που έχουν βάλει wings και τους ευχαριστώ, βλέπε HFK.
Μιας και με έπιασε η νύχτα δεν μπόρεσα να βγάλω πολλές photos, αλλά ακολουθούν 2-3εις

Dhmitris
30/06/2010, 18:36
δώσε φοτο!!!:winka:

Allst@rf
30/06/2010, 18:56
μας πόσταρέις αυτό το κείμενο ,περιμένω να δω φωτό με τα σαλία να τρέχουν και στο τέλος τζίφος.μας αφίσες με την τσαπου στο χέρι...είσαι σαδιστης ρε...

billk
30/06/2010, 19:01
:rotflmao: :rotflmao:
σόρυ παίδες, απλά είναι μεγάλες και δεν τις δέχεται.
τώρα ψάχνομαι να μειώσω το μέγεθός τους
καλά μην περιμένετε και ΤΙΣ photos. βλέπεις νύχτα κλειστός χώρος, δεν είχε τα κατάλληλα αποτελέσματα

Dhmitris
30/06/2010, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μας πόσταρέις αυτό το κείμενο ,περιμένω να δω φωτό με τα σαλία να τρέχουν και στο τέλος τζίφος.μας αφίσες με την τσαπου στο χέρι...είσαι σαδιστης ρε...

+1

billk
30/06/2010, 20:22
το τελικό πάνω σε ζυγαριά δείχνει ακριβώς 2 kg.
Μόλις έβγαλα το μαμά τελικό, τότε κατάλαβα ακριβώς την διαφορά στο βάρος. θεωρώ ότι το μαμά τελικό , μαζί με το προστατευτικό που έχει στο κάτω μέρος είναι αρκετά παραπάνω απο τα διπλάσια κιλά.Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το μετρήσω.


202787

billk
30/06/2010, 20:25
τα τελικά τοποθετημένα


202784

billk
30/06/2010, 20:32
και από άλλη γωνία
Συγνώμη και πάλι για την καθυστέρηση και την ποιότητα των φώτογραφιών. Θα προσπαθήσω να βγάλω και πιο φωτεινές
Και επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον brother για την βοήθεια και την υπομονή του. Μπορώ να πω πως τον παίδεψα λίγο για να τοποθετηθούν ομοιόμορφα, αλλά το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλο


202788

Dhmitris
01/07/2010, 01:50
:beer: :beer: μεγιες!!!!!:beer: :beer:
γαματες ειναι!!

sapila racing
01/07/2010, 02:58
Οι wings είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους.
Να προσέξεις τις ανθρακονημάτινες τάπες, ασπρίζουν πολύ γρήγορα αν μένει στον ήλιο.

devil's animal
01/07/2010, 03:03
αφου εχεις ενα μηχανακι επιδοσεων γιατι δεν εβαλες ενα ολοκληρωμενο συστημα εξατμισης και αρκεστηκες στα τελικα?

δεν βγαζει η συγκεκριμενη εταιρεια και λαιμους για το συγκεκριμενο?


ωραια δειχνουν παντως...
:wave2:

XJR_Billy
01/07/2010, 03:24
2 κιλά έ?:a012:

Μεγειά φίλος !!:beer: :beer:

Black Mamba
01/07/2010, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αφου εχεις ενα μηχανακι επιδοσεων γιατι δεν εβαλες ενα ολοκληρωμενο συστημα εξατμισης και αρκεστηκες στα τελικα?

δεν βγαζει η συγκεκριμενη εταιρεια και λαιμους για το συγκεκριμενο?


ωραια δειχνουν παντως...
:wave2:

Mηπως δεν ειχε ο φιλος κανα 1.800αρι ευρω (Αkrapovic) να του περισσευει?:D
Υπαρχουν βεβαια και αλλες μαρκες ( GPR, SC project) με ολοσωμα συστηματα με λιγοτερο απο
τα μισα λεφτα:smokin:
Παντως ειναι κουκλια:wave2:
Τιμη δεν μας ειπες με μεταφορικα:winka:

alexxxcbr
01/07/2010, 04:09
Oμορφιες.



:beer: :beer: :beer:

TOMASKTM
01/07/2010, 04:32
μερικές ακόμα πληροφορίες (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=61255)

fournas
01/07/2010, 05:50
μεγιες :beer:

KOSTAS-ER6
01/07/2010, 15:38
καλοριζικες φιλος!!!

η καλυτερη επιλογη σε σχεση με AKRAPOVIC , οσο για τα καρμπον ακουσα πως της WINGS ειναι ανθεκτικα κ δεν εχουν προβλημα, αλλα κ παλι αν χρειαστεις απο εκει θα τα παρεις πολυ πιο φθηνα!!

Allst@rf
01/07/2010, 18:13
πολύ ωραίες είναι ομολογουμένως...
Αν δεν είχε το σηματακι αυτό και ήταν σκετες ,πολλοί από εμάς θα τις περνούσαν για Αkrapοvic(η λεπτομέρεια είναι στο κόλαρο που την στηρίζει ,γιατί η Αkrapoνic το δίνει σε καρμπον).παντος στο εξωτερικό τις εκτιμούν αρκετά έχεις δίκιο.
Τιμή δεν μας είπες ακόμα...:wave2:

billk
01/07/2010, 19:01
σας ευχαριστώ παίδες,
έχετε δίκιο για την τιμή, λοιπόν,τουλάχιστον για το 690 sm , με carbon τελειώματα 599 ευρώ, χωρίς carbon 549, 21 τα μεταφορικά περίπου και 4% + στο συνολικό ποσό αν χρησιμοποιήσεις paypal. Από ότι θυμάμαι πλέον δεν διαχωρίζει στην τιμή τις οβάλ σχήματος με τις πολυγωνικές (NOS όπως τις ονομάζει).

Αυτή είναι και η απάντηση στον φίλο που ρώταγε, γιατί να μην βάλω και το λαιμό. Όπως αναφέρθηκε πολύ σωστά, υπάρχουν και άλλες εταιρείες που βγάζουν ολόσωμη, άλλα δεν μάρεσαν τόσο και σαν σχήμα και σε ποιότητα. Οι wings ήταν οι μόνες που στο μάτι σου δείχνουν ότι έχουν εφάμιλλη ποιότητα με τις Akra(βεβαια αυτό θα δείξει σε τι κατάσταση θα είναι σε 8-10 χιλ χλμ). Οι akra από ότι θυμάμαι μόνο τελικά 1200 ευρώ και θα έπρεπε να κάνω πατέντα σε εξατμισά για να ταιριάξουν, και μαζί με το λαιμό ξεπερνούσαν τα 2000 ευρώ.

Τώρα όσον αφορά το θόρυβο, με τα μεγάλα bd-killers, κάνουν ένα ωραίο μπάσο - άγριο ήχο χωρίς να ξεκουφαίνουν και να είναι κουραστικός. Στην βολτούλα που πήγα σήμερα, διαπίστωσα, μπορεί να είναι ιδέα μου , ότι χαμηλά συμπεριφέρεται καλύτερα και δεν πάει να σκορτσάρει το μηχανάκι όπως πριν.Μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα, αλλά μην περιμένετε να εξαφανίσει και τα μικροκολληματάκια του injection.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως σε περίπτωση πτώσης, μακριά βέβαια από όλους μας, είναι σίγουρο πως έτσι όπως είναι το σχήμα της μηχανής, το πρώτο που θα βρεί κάτω θα είναι η εξάτμιση. Έχει κανείς καμμιά ιδέα για κανένα προστατευτικό;;

Allst@rf
01/07/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk
σας ευχαριστώ παίδες,
έχετε δίκιο για την τιμή, λοιπόν,τουλάχιστον για το 690 sm , με carbon τελειώματα 599 ευρώ, χωρίς carbon 549, 21 τα μεταφορικά περίπου και 4% + στο συνολικό ποσό αν χρησιμοποιήσεις paypal. Από ότι θυμάμαι πλέον δεν διαχωρίζει στην τιμή τις οβάλ σχήματος με τις πολυγωνικές (NOS όπως τις ονομάζει).

Αυτή είναι και η απάντηση στον φίλο που ρώταγε, γιατί να μην βάλω και το λαιμό. Όπως αναφέρθηκε πολύ σωστά, υπάρχουν και άλλες εταιρείες που βγάζουν ολόσωμη, άλλα δεν μάρεσαν τόσο και σαν σχήμα και σε ποιότητα. Οι wings ήταν οι μόνες που στο μάτι σου δείχνουν ότι έχουν εφάμιλλη ποιότητα με τις Akra(βεβαια αυτό θα δείξει σε τι κατάσταση θα είναι σε 8-10 χιλ χλμ). Οι akra από ότι θυμάμαι μόνο τελικά 1200 ευρώ και θα έπρεπε να κάνω πατέντα σε εξατμισά για να ταιριάξουν, και μαζί με το λαιμό ξεπερνούσαν τα 2000 ευρώ.

Τώρα όσον αφορά το θόρυβο, με τα μεγάλα bd-killers, κάνουν ένα ωραίο μπάσο - άγριο ήχο χωρίς να ξεκουφαίνουν και να είναι κουραστικός. Στην βολτούλα που πήγα σήμερα, διαπίστωσα, μπορεί να είναι ιδέα μου , ότι χαμηλά συμπεριφέρεται καλύτερα και δεν πάει να σκορτσάρει το μηχανάκι όπως πριν.Μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα, αλλά μην περιμένετε να εξαφανίσει και τα μικροκολληματάκια του injection.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως σε περίπτωση πτώσης, μακριά βέβαια από όλους μας, είναι σίγουρο πως έτσι όπως είναι το σχήμα της μηχανής, το πρώτο που θα βρεί κάτω θα είναι η εξάτμιση. Έχει κανείς καμμιά ιδέα για κανένα προστατευτικό;;

αναμονή λίγες μέρες και θα πόσταρω φωτός από την πατέντα που ετοιμάζω ,να την δείτε όλοι...σαφώς όχι δικιά μου αλλά όταν την πόσταρω θα γράψω ποιος μου την είπε...

Black Mamba
02/07/2010, 02:57
:smokin:


202854

Black Mamba
02/07/2010, 03:00
και κατι σπιτικο...:bigcry:

Αντε ρε Allst@rf...
Μας εφαγε η αγωνια:D


202855

Black Mamba
02/07/2010, 04:34
και για εξαγωνες σαν τις Wings...;)

http://www.rg-racing.com/browseType/Exhaust_Protectors/EP0008BK.aspx

George20vt
02/07/2010, 05:47
Το 2005 είχα παραγγείλει από τη Wings ένα σετ εξατμίσεις για το Pegaso που είχα τότε.

Μέχρι και πριν ένα χρόνο περίπου που πουλήθηκε (και κάπου 10k χλμ το χρόνο), ήταν σε τέλεια λειτουργική κατάσταση. Αναμφίβολα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αγορά που άξιζε τα χρήματά της μέχρι τελευταίου cent!

billk
03/07/2010, 05:14
χμμμ, καλή η λύση της r&g, αλλά θα περιμένω και τον φίλο Allst@rf και μετά να καταλήξω.

να και η photo που χρώσταγα. μαμά τελικό + προστατευτικό στα 4,3kg. Συνολικό κέρδος δηλαδή, - 4,6kg. Καλό μου φαίνεται.


202930