PDA

View Full Version : Πρίζα 12v



akisjg
01/07/2010, 04:39
Έχει κανείς εμπειρία από "accessories plug" για μηχανές. Εννοώ τοποθέτηση αυτών των αυτοκινήτων για παροχή για κινητό ή GPS.

Shaolin Monk
01/07/2010, 04:50
Πηγαινε σε ενα μαγαζι για σκαφη και παρε μια 12v για βαρκες. Ειναι οσο το δυνατον πιο στεγανες. Η συνδεση γινεται απο τη μπαταρια αμεσα αλλα θα φροντισεις να μεσολαβει ασφαλεια εξτρα, μεταξυ πριζας-μπαταριας. Περιμενε παντως να σου απαντησει και καποιος ποιο εμπειρος...:wave2:

soter3gm
01/07/2010, 05:10
Μπορείς να πας και στη ΜΑΚΑΝ στο μεταξουργείο, έχει έτοιμο κιτ, με ασφάλειες κλπ, απλά το ενώνεις και βάζεις τη πρίζα όπου σε βολεύει.

GABBER
01/07/2010, 07:46
http://www.fazerclub.gr/forumx/viewtopic.php?f=26&t=6691


Πιστεύω , θα σε βοηθήσει...

WebDevGr
01/07/2010, 07:56
Εγώ πήρα μια πρίζα σκάφους από την Αθηνάς κοντά στο μετρό αν θυμάμαι καλά και την σύνδεσα κατευθείαν πάνω στην μπαταριά και χωρίς ασφάλεια.

Την έχω βάλει τέρμα πίσω στην ουρά γιατί δεν βόλευε αλλού κάτω από την σέλα. Την έχω περίπου 2 χρόνια και όλα δουλεύουν άψογα!!!!

BIKENEST
01/07/2010, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Πηγαινε σε ενα μαγαζι για σκαφη και παρε μια 12v για βαρκες. Ειναι οσο το δυνατον πιο στεγανες. Η συνδεση γινεται απο τη μπαταρια αμεσα αλλα θα φροντισεις να μεσολαβει ασφαλεια εξτρα, μεταξυ πριζας-μπαταριας. Περιμενε παντως να σου απαντησει και καποιος ποιο εμπειρος...:wave2:
AYTO AKRIVOS!!

Anty12
01/07/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Εγώ πήρα μια πρίζα σκάφους από την Αθηνάς κοντά στο μετρό αν θυμάμαι καλά και την σύνδεσα κατευθείαν πάνω στην μπαταριά και χωρίς ασφάλεια.

Την έχω βάλει τέρμα πίσω στην ουρά γιατί δεν βόλευε αλλού κάτω από την σέλα. Την έχω περίπου 2 χρόνια και όλα δουλεύουν άψογα!!!!

Να πας και να βάλεις στο θετικό (+) μία ασφάλεια 4-6 αμπέρ, γιατί αν γίνει η στραβή στη καλύτερη θα χαλάσεις την μπαταρία, στην χειρότερη θα πάρει φωτιά και θα καεί η μηχανή.

K5_N
01/07/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Να πας και να βάλεις στο θετικό (+) μία ασφάλεια 4-6 αμπέρ, γιατί αν γίνει η στραβή στη καλύτερη θα χαλάσεις την μπαταρία, στην χειρότερη θα πάρει φωτιά και θα καεί η μηχανή. η γνωμη η δικη μου ειναι να την τοποθετησει ηλεκτρολογος και να δουλευει με το διακοπτη.

seniorr
27/07/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
η γνωμη η δικη μου ειναι να την τοποθετησει ηλεκτρολογος και να δουλευει με το διακοπτη.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ 5Α ειναι ΟΚ. ΕΓΩ ΕΧΩ 12V ΜΕ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΧΡΣΗ ΣΕ GPS-φορτιστη κινητου.
o CABBER πρότεινε το http://www.fazerclub.gr/forumx/viewtopic.php?f=26&t=6691
είναι πολύ καλή δουλειά εγώ δεν έχω βάλει διακόπτη. Θα επανέλθω με το δικο μου κύκλωμα με ασφάλεια 5Α και κόφτη όταν πέσει η τάση.. δουλεύει και με κλειστό διακόπτη (με ανοιχτό ανάβουν και τα φώτα μόνιμα).

intruder
15/03/2012, 00:15
εχει η μοτο απο το εργοστασια κανενα φις ετοιμο?πισω στην ουρα μηπως?(για να μην το εννοσεις στους πολους της μπαταριας)

TONYBANDIT
15/03/2012, 07:42
η γνωμη η δικη μου ειναι να την τοποθετησει ηλεκτρολογος και να δουλευει με το διακοπτη. το ειχα σκεφτει και εγω αλλα δεν βολευει για φαντασου σε καθε σταση που σβηνεις την μηχανη να κοβεται η παροχη στο gps και να φουσκωνεις το στρωμα του καμπινκ με ανοικτο διακοπτη οσο για την μπριζα την marine εχω και εγω κατω απο την σελλα εχω παρει και μια απο το motoraid για να την βαλω στην τιμονοπλακα διπλα στον κεντρικο διακοπτη αλλα δεν εχω βρει χρονο.παντως οποσδηποτε ασφαλεια και χοντρο καλωδιο για να μην εχουμε προβληματα.

vaska
15/03/2012, 08:25
Να πας και να βάλεις στο θετικό (+) μία ασφάλεια 4-6 αμπέρ, γιατί αν γίνει η στραβή στη καλύτερη θα χαλάσεις την μπαταρία, στην χειρότερη θα πάρει φωτιά και θα καεί η μηχανή.


Απολύτως σωστός, καμία ηλ. παροχή στο μηχανάκι χωρίς ασφάλεια. Κινδυνεύεις χωρίς λόγο. Το ότι 2 χρόνια δεν είχες πρόβλημα αυτό από μόνο του δεν λέει τπτ.