PDA

View Full Version : Απαγόρευση κυκλοφορίας στον Όλυμπο, από 1/7 έως 30/9



ggs
01/07/2010, 05:57
Από σήμερα, 1 Ιουλίου έως και τις 30 Σεπτεμβρίου, απαγορεύεται η κυκλοφορία οχημάτων και πεζών, καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ωρου σε όλο το δασικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο της περιοχής του Εθνικού Δρυμού Ολύμπου, με εξαίρεση κεντρικούς οδικούς άξονες.

Την απαγόρευση της κυκλοφορίας οχημάτων, μηχανημάτων και πεζών στην ευρύτερη περιοχή του Εθνικού Δρυμού του Ολύμπου, ανακοίνωσε ο νομάρχης Πιερίας, Γιώργος Παπαστεργίου, με στόχο την προστασία του βουνού από τις πυρκαγιές κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Της απαγόρευσης εξαιρούνται οχήματα έκτακτης ανάγκης και μηχανήματα των υπηρεσιών των δήμων, ενώ απαγορεύεται η ελεύθερη κατασκήνωση στην ύπαιθρο από τις 9 το βράδυ έως τις 6 το πρωί της επομένης.

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=178782

sadengr
01/07/2010, 06:16
Ναι, έιναι το γνωστό μοντέλο που εφαρμόζεται τα τελευταία χρόνια παγκοσμίως.
Εφόσον είναι ανίκανοι να λάβουν άλλα μέτρα θα πρέπει να κάνεις κάτι έσυ ή να στερηθείς ή να δώσεις προκειμένου να "διασφαλιστεί το καλό όλων μας"...

Thanks για την πληροφορία

matmat
01/07/2010, 15:34
Και για την Βάλια Κάλντα το ίδιο ισχύει :( :( :(
οπως και για τους πιο πολλούς δρυμούς

αλλα εχω την εντυπωση πως μονο στα χαρτια μενει
και τις οποιες διαταξεις
η φυλαξη γενικοτερα ειναι ελλιπής ...

:smokin:

el_hymador
01/07/2010, 16:04
Αναγκαίο κακό. Τουλάχιστον έτσι υποτίθεται ότι μειώνονται κάπως οι πιθανότητες να μπει φωτιά από κανα λαλάκα που πετάει τσιγαρά όπου να ναι (οι συνηδητοί εμπρηστές δεν μασάνε απο τέτοια μπορούν να βάλουν φωτιά σε παγόβουνο...)

Όπως και να έχει έιναι προτιμότερο να περπατάς σε πράσινο, φθινόπωρο - χειμώνα - άνοιξη, παρά να έχεις ελεύθερη πρόσβαση στα καμμένα όλο το χρόνο...:wave2:

the big boy
01/07/2010, 16:11
να σας ρωτησω, επειδη δεν ξερω ποια ακριβως μερη εντασσονται στον δρυμο......... μια διαδρομη σαν αυτη (http://www.olympusfd.gr/GR/Diadromes10.asp) η οποια ξεκιναει ουσιαστικα απο το στρατοπεδο απαγορευτεται??................σορρυ για το οφ τοπικ :beer:

LARISEOS
01/07/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
να σας ρωτησω, επειδη δεν ξερω ποια ακριβως μερη εντασσονται στον δρυμο......... μια διαδρομη σαν αυτη (http://www.olympusfd.gr/GR/Diadromes10.asp) η οποια ξεκιναει ουσιαστικα απο το στρατοπεδο απαγορευτεται??................σορρυ για το οφ τοπικ :beer:


re sei big boy,,,,,τι δρυμος να υπαρχει απο εκει? η πετρες? εχεις δει πως ειναι?

ρε σεις εγω το σαββατο κανονηζω ολυμπο ορειβασια???


202847

the big boy
01/07/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
re sei big boy,,,,,τι δρυμος να υπαρχει απο εκει? η πετρες? εχεις δει πως ειναι?

ρε σεις εγω το σαββατο κανονηζω ολυμπο ορειβασια???

εχω παει για snowboard μονο αλλα μονο μεχρι τους αναβατηρες οπως ειναι λογικο...μετα δεν ξερω καθολου πως ειναι...........γι αυτο και ρωτησα :beer:

dond4le
01/07/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
να σας ρωτησω, επειδη δεν ξερω ποια ακριβως μερη εντασσονται στον δρυμο......... μια διαδρομη σαν αυτη (http://www.olympusfd.gr/GR/Diadromes10.asp) η οποια ξεκιναει ουσιαστικα απο το στρατοπεδο απαγορευτεται??................σορρυ για το οφ τοπικ :beer:


ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ....... :a25: :a25: :a25:


Θα τον ανεβουμε τον Ολυμπο!!


Ετοιμασου.....

the big boy
01/07/2010, 17:00
χαχαχα...................ετοιμαζομαι ετοιμαζομαι....................:p :beer: :beer:


υ.γ. μην εχω κανενα απροοπτο μονο ρε γαμωτο....:rolleyes:

takis-kk
01/07/2010, 18:36
Εγώ πάλι.. γιατί νομίζω πως είναι αντισυνταγματικό??

vangelis 64
01/07/2010, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr

Εφόσον είναι ανίκανοι να λάβουν άλλα μέτρα Όπως;
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Εγώ πάλι.. γιατί νομίζω πως είναι αντισυνταγματικό?? Ίσως γιατί το σύνταγμα γράφτηκε από ανθρώπους.:wacko:

yes-u
01/07/2010, 20:16
Από τότε που ο άνθρωπος αποκόπηκε από το φυσικό του περιβάλλον, όχι βέβαια απο απαγορεύσεις, έπαψε να λειτουργεί ως φυσικός προστάτης του. Αν κάποιοι πρέπει να απαγορεύουν τις ανθρώπινες δραστηριότητες αυτό πρέπει να γίνεται στις κατεστραμένες από φωτιές περιοχές ή άλλα αίτια. Κατά τα άλλα ούτε η Πάρνηθα κάηκε από αμέλεια - ανοίξτε μια χρυσή ευκαιρία και δείτε τα οικόπεδα - ούτε η Ηλεία, ούτε το Γραμματικό και όλη η ΒΑ Αττική, η Πεντέλη - δείτε τα μητροπολιτικά σχέδια της Αθήνας για αυτό το κομμάτι. Μάλλον θα πρέπει να ενθαρρύνεται η παρουσία και η δραστηριότητα των ανθρώπων στα ελάχιστα σωσμένα μέρη που υπάρχουν στη χώρα μας μπας και τα προλάβουμε από τα αρπαχτικά.... μήπως μας κρατάνε μακριά από τη φύση για να μην έχουν μάρτυρες για τους βιασμούς που της κάνουν?

notakos600
02/07/2010, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Όπως και να έχει έιναι προτιμότερο να περπατάς σε πράσινο, φθινόπωρο - χειμώνα - άνοιξη, παρά να έχεις ελεύθερη πρόσβαση στα καμμένα όλο το χρόνο...:wave2:



Νομίζω πως μέσα σε δυο αράδες τα έγραψες όλα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.

LARISEOS
02/07/2010, 02:27
αυτην ειναι καλη περιοδος για να ανέβεις τον ολυμπο.....δεν ανεβενεις φθινόπωρο κ άνοιξη .......φανταστείτε οτι εχει ακομα χιονια επάνω τώρα!


bigboy ¨απο την μερια του κοεαχ -αγιο αντωνη -σχολειό πας ανετα ειναι ολο πέτρα μην ανησυχείς!

καπου εχω κ ενα thread .......

zvailakis
02/07/2010, 02:39
http://peftontas.blogspot.com/2010/07/70.html

Οι αναρριχητές δεν μασάνε!!!!

Κουφάλας ο νομάρχης, όπως το είπατε παιδιά, λόγω αχρηστίας τα απαγορεύουμε όλα!

Πάντως εγώ Αύγουστο θα είμαι με το αντίσκηνο κάπου στον Κάκκαλο απ'έξω!

dond4le
02/07/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
αυτην ειναι καλη περιοδος για να ανέβεις τον ολυμπο.....δεν ανεβενεις φθινόπωρο κ άνοιξη .......φανταστείτε οτι εχει ακομα χιονια επάνω τώρα!


bigboy ¨απο την μερια του κοεαχ -αγιο αντωνη -σχολειό πας ανετα ειναι ολο πέτρα μην ανησυχείς!

καπου εχω κ ενα thread .......


Με ποδηλατο θα γινει η αναβαση:smokin: :smokin:



Ειμαι αντιθετος με το μετρο. Ας υπαρχει περισσοτερη και ποιοτικοτερη φυλαξη.

Μονο απο την πλευρα τουρισμου να το δει καποιος χανουμε αρκετα.

Και καποιοι των οποιων η δουλεια εχει αμεση εξαρτηση με το βουνο τι θα κανουν ολη αυτην την

χαμενη σεζον που ειναι και η ποιο αποδοτικη.

Και ποιες δλδ θα ειναι οι κυρωσεις και ποιος θα υπονομευει?:a31: :a31:



Και εγω αρχες Αυγουστου θα την κανω την προγραμματισμενη αναβαση στον ''θρονο''

LARISEOS
02/07/2010, 04:09
θελω να πιστεύω πως δεν προκιτε να απαγορεψουν σε ορειβάτες τουριστες να ανέβουν!

αυτο που θα κόψουν ειναι αυτους που ετσι κ αλλιώς στο βουνο πηγαίνανε μονο κ μονο για μια βολτα , αυτοι που αφήνουν σκουπίδια κτλ!

ειναι κριμα ειδικά φετος δεν εχω ξαναδεί τοσο πρασινο τον κισσαβο .....εχει ρίξει τοσες βροχές και ειναι υπέροχα!

zvailakis
02/07/2010, 04:33
Μίλησα με καταφυγιάδες και κάποια παιδιά από ΟΑΛΘ (ορειβατική και αναρριχητική λέσχη θεσσαλονίκης) και μου είπαν να μην ανησυχούμε για τίποτα. Συναγερμός άκυρος.....είναι πολλά τα λεφτά

Κοινώς ο Νομάρχης έβγαλε ανακοίνωση και από εκεί και πέρα το χάος! Δεν θα ισχύσει τίποτα!

relax......

θα στήσω το "αυθαίρετο" μου για 2 βράδια μέσα Αυγούστου....mucho gusto!!!!!!!!

LARISEOS
02/07/2010, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Μίλησα με καταφυγιάδες και κάποια παιδιά από ΟΑΛΘ (ορειβατική και αναρριχητική λέσχη θεσσαλονίκης) και μου είπαν να μην ανησυχούμε για τίποτα. Συναγερμός άκυρος.....είναι πολλά τα λεφτά

Κοινώς ο Νομάρχης έβγαλε ανακοίνωση και από εκεί και πέρα το χάος! Δεν θα ισχύσει τίποτα!

relax......

θα στήσω το "αυθαίρετο" μου για 2 βράδια μέσα Αυγούστου....mucho gusto!!!!!!!!


ωραια....μιας κ εισαι ψαγμενος μπορεις να μου πεις τι καιρο θα εχει αυριο ολυμπο??? απο πριόνια θα παμε!

zvailakis
02/07/2010, 05:25
check πμ

also:

http://www.olympus-climbing.gr/index.html