PDA

View Full Version : Honda Astrea πρόβλημα με συμπλέκτη



papaki100
01/07/2010, 13:31
Καλησπέρα παιδιά.
Πρόσφατα αγόρασα ένα supraki για τη δουλειά μου. Το συμάζεψα μόνος μου (λάδια, μπουζί, βαλβίδες, αλυσίδες κτλ) και όλα καλά. Έχω όμως το εξής θέμα.

Το μηχανάκι δεν συμπλεκτάρει καθόλου. Δηλαδή κρατώντας πατημένο το λεβιέ των ταχυτήτων το μοτέρ είναι κομπλαρισμένο κανονικά. Άνοιξα το καπάκι για να δω για φθορά κτλ όλα δείχνουν κανονικά. Προσπάθησα να ρυθμίσω με τη βίδα που έχει στο πλάι, πάλι τπτ.
Εντωμεταξύ τις ταχύτητες τις κουμπώνει μια χαρά. Αβίαστα και χαλαρά.
Για δώστε τα φώτα σας ρε παιδιά ή τουλαχιστον πείτε μου μια ιδέα πριν καταλήξω στο μάστορα με το ανάλογο γδάρσιμο.
Ευχαριστώ

mars696
01/07/2010, 13:34
Καλησπερα και καλως ηρθες!:beer:
Στο θεμα σου...αφου αλλαζει ομορφα τις ταχυτητες τι το θες το συμπλεκταριμα???

papaki100
01/07/2010, 13:43
Καλώς σας βρήκα φίλε μου.

Έχεις ένα δίκιο αλλά το καβαλάει κι ένας πιτσιρικάς που έχουμε εδώ και είναι λίγο....ευέξαπτος οπότε βλέπω να παίρνουμε το σασμάν στα χέρια... Οπότε αναζητώ λύση.

mars696
01/07/2010, 13:50
Κοιταξες δισκους και ελατηρια συμπλεκτη??? Οχι απλα μια ματια αλλα να τα δεις με μετρησεις???

papaki100
01/07/2010, 13:57
Δίσκους μέτρησα, ελατήρια......το ξέχασα.
Όμως σκέφτηκα πως αν είχε φθορά, λογικά θα πατινάριζε... Σωστά?

mars696
01/07/2010, 14:12
Ναι σωστα...Οποτε μπορει να κατι αλλο,που δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω...:beer:
Η μπορει και τπτ.....

ftsmf
01/07/2010, 20:01
ελπίζω να μην με βρίσουν οι τεχνικοί γνωστές αλλά σε ένα παπάκι που είχα παλαιότερα με το ίδιο πρόβλημα μου είχαν πει πως έφταιγαν κάτι σπασμένες ασφάλειες του ΦΥΓΌΚΕΝΤΡΙΚΟΥ(ο λόγος κυρίως που ζήτησα να μην βρίσετε) της καμπάνας...την είχα γλιτώσει με 30 ευρώ τότε...

OldMan
02/07/2010, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΦΥΓΌΚΕΝΤΡΙΚΟΥ(ο λόγος κυρίως που ζήτησα να μην βρίσετε)
Μην μασάς πλέον ...
(Ο κουτσός που σεληνιαζόταν με τη λέξη, έχει πολύ καιρό να μπει στο forum)

Τώρα, αυτό με τις ασφάλειες πάιζει αρκετά αλλά συνοδεύεται και από γκρακγκρουκντρινζβιγκ και χοροπήδημα στον λεβιέ για να μπει η ταχύτητα...

Μάλλον για παρασφιγμένα (ή φρακαρισμένα) ελατήρια μΕ μοιάζει το πράγμα ... :winka:

papaki100
02/07/2010, 06:18
Παρασφιγμένα ελατήρια συπλέκτη εννοείς OLDMAN?

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δυναμόκλειδο, αλλά έπαιξα με τις βίδες... Λες.....?????????

Πάει το καπάκι, ξανά έξω....

ftsmf
02/07/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην μασάς πλέον ...
(Ο κουτσός που σεληνιαζόταν με τη λέξη, έχει πολύ καιρό να μπει στο forum)

Τώρα, αυτό με τις ασφάλειες πάιζει αρκετά αλλά συνοδεύεται και από γκρακγκρουκντρινζβιγκ και χοροπήδημα στον λεβιέ για να μπει η ταχύτητα...

Μάλλον για παρασφιγμένα (ή φρακαρισμένα) ελατήρια μΕ μοιάζει το πράγμα ... :winka:


παλι καλα και αγχωθηκα :a25: :a10: :a13:

mystik
02/07/2010, 13:29
filos den exoune patisei oi diskoi ara listo ksana kai tsekarise tous.... kai tsekarise prin to kliseis na kanoune diadromi....aaa kai koita mipos exoune kanei simadia ekei pou patane oi diskoi kai den to afinei na kanei alefthera tin kinisi ...

papaki100
06/07/2010, 10:11
Το μυστήριο λύθηκε και ήταν διπλό.

Καταρχήν τα ελατήρια ήταν κάτω από τα όρια που λέει το service manual. Πάει αυτό τα αλλάξαμε. Αφού τα ξαναέβαλα όλα στη θέση τους, ρύθμισα από το πλάι όπως λέει το βιβλίο κτλ. Πάλι τα ίδια.

Κι όπως είμαι έτοιμος να πάρω τη βαριά και να του εξηγήσω ένα καλοκαιρινό όνειρο χώνω μια κλωτσιά στο καπάκι και δεν θα το πιστέψετε... Πέφτει κάτω το "αστεράκι" με τη βίδα, όπου βλέπω ότι η βίδα ρύθμισης τελικά είχε κοπεί και γύρναγε στον αέρα κάθε φορά που ρύθμιζα (δηλαδή που δεν ρύθμιζα)

Τέλος καλό όλα καλά. Το παπάκι είναι έτοιμο κι ας μην πηγαίνει βήμα, τουλάχιστον τώρα έχουμε συμπλέκτη:beer:

Σας ευχαριστώ πολύ :a25: