PDA

View Full Version : Εκδρομή στην χώρα του Κόμη Δράκουλα (Καρπάθια Όρη)



Σελίδες : [1] 2

Nontas
01/07/2010, 17:16
Η ιδέα είναι απλή. Φορτώνουμε τις μπαγαζιέρες και την κοπανάμε για Βουκουρέστι - Μπρατισλάβα (Μια μέρα ταξίδι). Αλητεύουμε για 4 ημέρες στα βουνά και τα λαγκάδια των Καρπαθίων, επισκεπτόμαστε στα γρήγορα Τρανσυλβανία, Βλαχία και επιστρέφουμε πίσω σε λιγότερο από εβδομάδα. Αν κάποιος έχει κάνει την ταξίδι στην συγκεκριμένη περιοχή, φυσικά και δεχόμαστε συμβουλές!!!!!!
Το ταξίδι προβλέπετε για μέσα Σεπτέμβρη.

Αντε να βλέπω συμμετοχές ταξιδιάρηδες

1) Nontas: BMW 1200 GSA
2) Elena: BMW F650 GS
3)

S.Nikos
01/07/2010, 17:56
Ψήνομαι πολύ... αν πείτε και το budget που υπολογίζετε ότι θα χρειαστεί θα μπορέσω να χωθώ με πάρα πολλές πιθανότητες. Πάντως επειδή ως ταξίδι με ψήνει πολύ...

1) Nontas: BMW 1200 GSA
2) Elena: BMW F650 GS
3) S. Nikos BMW F800 GS
4) ....

Τι διάλα, μόνο Bmw θα πάμε στο δράκουλα?

:beer:

SVX
01/07/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Ψήνομαι πολύ... αν πείτε και το budget που υπολογίζετε ότι θα χρειαστεί θα μπορέσω να χωθώ με πάρα πολλές πιθανότητες. Πάντως επειδή ως ταξίδι με ψήνει πολύ...

1) Nontas: BMW 1200 GSA
2) Elena: BMW F650 GS
3) S. Nikos BMW F800 GS
4) ....

Τι διάλα, μόνο Bmw θα πάμε στο δράκουλα?

:beer:

ποσες μερες αδειας απαιτουνται ? μια 7ημερη φτανει δηλαδης?

Xaris XX
01/07/2010, 18:10
Νομιζω οτι ενα προχειρο προυπολογισμο και περιπου μια ημερομηνια !!!Διοτι σκεφτομαι να παω φανταρος τον νοεμβριο και θα ηταν πολυ ωραια εμπειριαα!!!

dimval
02/07/2010, 06:42
Πήγα περσι το χειμώνα. Θα επιστρέψω με must see μέρη τη Δευτέρα. Αυτό που δε θα ξεχάσω είναι τους -18C στα Καρπάθια. Βεβαια Σεπτέμβρη θα είναι αλλιώς, αλλά κάτι ζεστό σίγουρα δε 8α είναι περιττό!

J.T.R
02/07/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas
Η ιδέα είναι απλή. Φορτώνουμε τις μπαγαζιέρες και την κοπανάμε για Βουκουρέστι - Μπρατισλάβα (Μια μέρα ταξίδι). Αλητεύουμε για 4 ημέρες στα βουνά και τα λαγκάδια των Καρπαθίων, επισκεπτόμαστε στα γρήγορα Τρανσυλβανία, Βλαχία και επιστρέφουμε πίσω σε λιγότερο από εβδομάδα. Αν κάποιος έχει κάνει την ταξίδι στην συγκεκριμένη περιοχή, φυσικά και δεχόμαστε συμβουλές!!!!!!
Το ταξίδι προβλέπετε για μέσα Σεπτέμβρη.

Αντε να βλέπω συμμετοχές ταξιδιάρηδες

1) Nontas: BMW 1200 GSA
2) Elena: BMW F650 GS
3) Η Μπρατισλαβα που κολλαει?:)

Nontas
02/07/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
Η Μπρατισλαβα που κολλαει?:)

Ήταν μια σκέψη να καταλήξουμε εκεί, αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω.

J.T.R
02/07/2010, 15:24
Μια εβδομαδα σας φτανει.
Αποφυγετε το Βουκουρεστι,εκτος αν εχετε καποιον ιδιαιτερο λογο να μεινετε εκει.
Περιηγηθειτε στην Τρανσυλβανια η στην περιοχη της Μολδοβας.
Μην πεσετε στην τουριστικη παγιδα του Δρακουλα, το σπιτι που γεννηθηκε και το καστρο που εζησε και ταβερνες με φαγητα αλα δρακουλα και κουραφεξαλα.
Δυσκολοι δρομοι επαρχιακοι,δυσκολοι οδηγοι απαιδευτοι,πολυ πρασινο στα βουνα,κινηματογραφικα τοπια,φιλοξενοι ανθρωποι στα χωρια.
Ρουμανια,ο αγαπημενος μου προορισμος.Ευχαριστως να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες:) :) :)

wendigo
02/07/2010, 15:50
Μια μικρή συμβουλή κι απο εμένα........... προσοχή στους επαρχιακούς δρόμους τη νύχτα γιατί κυκλοφορούν πολλά κάρα (με άλογα) με ανθρώπους που γυρίζουν στα σπίτια τους απο τα χωράφια.
Αναλόγως με τις περιοχές, μπορεί να έχουν κάποιο φως για να φαίνονται (μωβ που φαίνεται δύσκολα ή μέχρι και μια μικρή φωτιά:lol: :lol: ) αλλά σε αρκετά μέρη δεν έχουν τίποτα.
Επίσης οι προσπεράσεις πάνω σε τυφλές στροφές είναι συνηθισμένο φαινόμενο:hypnotize οπότε το νού σας.........

glargkatzis
03/07/2010, 02:18
Καλή πρόταση φίλε, πάντα σκεφτόμουν κάτι αντίστοιχο.... θα το έχω σοβαρά υπόψη, αν έρθει νωρίς η επιστροφή φόρου (!!!) είμαι μέσα μετά γυναικός.....:wave2: :wave2:

σσ. έχω και άνθρωπο στη δουλειά από βουκουρέστι για ινφο κτλ κτλ

LARISEOS
03/07/2010, 02:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
Καλή πρόταση φίλε, πάντα σκεφτόμουν κάτι αντίστοιχο.... θα το έχω σοβαρά υπόψη, αν έρθει νωρίς η επιστροφή φόρου (!!!) είμαι μέσα μετά γυναικός.....:wave2: :wave2:

σσ. έχω και άνθρωπο στη δουλειά από βουκουρέστι για ινφο κτλ κτλ


λαρκατζη....παμε?? ποτε λετε παιδια??

εγω 1-15 αυγουστου θα παωλογικα κροατια....!

πειτε μια ημερομηνια ? παντα ηθελα να παω εκει κ κανενας δεν ακολουθει!

svx τι λες?

Vstrommer71
09/07/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas
Η ιδέα είναι απλή. Φορτώνουμε τις μπαγαζιέρες και την κοπανάμε για Βουκουρέστι - Μπρατισλάβα (Μια μέρα ταξίδι). Αλητεύουμε για 4 ημέρες στα βουνά και τα λαγκάδια των Καρπαθίων, επισκεπτόμαστε στα γρήγορα Τρανσυλβανία, Βλαχία και επιστρέφουμε πίσω σε λιγότερο από εβδομάδα. Αν κάποιος έχει κάνει την ταξίδι στην συγκεκριμένη περιοχή, φυσικά και δεχόμαστε συμβουλές!!!!!!
Το ταξίδι προβλέπετε για μέσα Σεπτέμβρη.

Αντε να βλέπω συμμετοχές ταξιδιάρηδες

1) Nontas: BMW 1200 GSA
2) Elena: BMW F650 GS
3)
:smokin:
:smilea:
:D

Ρε λες?:look:

Nontas
09/07/2010, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
:smokin:
:smilea:
:D

Ρε λες?:look:

Έτσι λέω...... Λοιπόν;

Vstrommer71
11/07/2010, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas
Έτσι λέω...... Λοιπόν;
Πιθανον ναι.Να΄μαστε καλα και ας ερθει ο Σεπτεμβρης.
Βγαλε διαδρομη σιγα-σιγα

LARISEOS
12/07/2010, 04:08
για σεπτεμβρη λέτε ???

μονοί η διπλοί?

ποσες μερες?

stavrouliasp
12/07/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
...Τι διάλα, μόνο Bmw θα πάμε στο δράκουλα?

Καλύτερα, για να έχετε μια οδική βοήθεια όλοι μαζί...:rolleyes:

Και εγώ πάντως ψήνομαι πολύ...

nic mor
12/07/2010, 13:45
μου αρεσει,θα το παρακολουθω,αλλα το ταμειον ειναι μειον!!
ειδωμεν λοιπον:ninja:

Vstrommer71
20/07/2010, 20:53
Ελα Νωντα,για να διαβαζουμε λιγο! (http://www.romaniatourism.com/sibiu.html) :beer:

kobogia
22/07/2010, 07:02
Παιδιά να έρθω και εγώ...? :p


1) Nontas: BMW 1200 GSA
2) Elena: BMW F650 GS
3) S. Nikos BMW F800 GS
4) Kobogia (Kostas) Triumph Tiger 1050
5) ...

zkwings
31/07/2010, 06:50
Γεια σας .
Καινουργιος στον χωρο, οχι καλος στη διαδυκτιακη επικοινωνια, θαθελα πολυ να ταξιδεψω μαζισας.

Vstrommer71
02/08/2010, 20:47
Για να δουμε σιγα-σιγα...
Απο μελετη του προορισμου και εκτιμησεις:
Ολα συνηγορουν στο οτι η καλυτερη επιλογη ειναι η διαμονη στο Sibiu μιας ολα τα μερη προς επισκεψη ειναι σε ακτινα 200-300 χλμ γυρω απο την πολη των Romaniacs.Εξαιρετικη πολη και η ιδια με παμπολλα αξιοθεατα(καστρα,μουσεια κλπ) για επισκεψη.
Αποσταση απο Θεσσαλονικη(οπου φαινεται οτι θα δοθει η εναρξη της εκδρομης) ειναι 770 χλμ εως Sibiu.Αν εκκινησουμε πολυ πρωι δειχνει εφικτο αργα το βραδυ να ειμαστε εκει.Συν το γεγονος οτι-λογικα-περνωντας απο Βουλγαρικα και Ρουμανικα συνορα δεν θα χασομερησουμε πολυ στα συνορα(εντος ΕΕ και οι δυο χωρες,τυπικα πρεπει να περασουμε με ταυτοτητες χωρις πολλα-πολλα).Αν παμε εναλλακτικα απο Σκοπια-Σερβια(που δειχνει και πιο ομορφη διαδρομη) ειναι αμφιβολο αν θα ξεμπλεξουμε γρηγορα στα συνορα.Εδω οποιος φιλος ξερει πιο πολλα ας δωσει τα φωτα του!
Οποτε αν τα πραγματα πανε ετσι,μενουμε 3-4 μερες στο Sibiu,ξεφορτωνομαστε βαλιτσες-μπογους στο χοτελι και βουρ για καποιες απο τις ακολουθες επιλογες :
1)Επισκεψη στο ιδιο το Sibiu στην πολη,
2)Ημερησια εως το Brasov,και το καστρο του κομη Δρακουλα(δεν εννοω τον Μητσοτακη!)
3)Ημερησια εως την πρωτευουσα της Βλαχιας το Pitesti,κανοντας την Transfagarasan Highway για στροφιλικι εως τελικης πτωσης!
Επιλογες βεβαια υπαρχουν κι αλλες,αν καποιος εχει να προτεινει κατι ευχαριστως!
Επισης απο μια γρηγορη ματια που εριξα,οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι σχεδον(εως λιγο κατω) Ελληνικες(τυπικα 40 ? το δικλινο)
Βενζινη Βουλγαρια/Ρουμανια 1.07? το λιτρο(Α ρε Ελλαδαρα,πρωταθλητες ειμαστε στις τιμες!)
Καιρος στην Ρουμανια,αναμενεται υπεροχος.Βροχη,βροχη αλλα και λιγες καταιγιδες για ποικιλια:rotflmao:
Οποτε οσοι ενδιαφερονται τελικα,ας αρχισουνε να κανουνε τα κουμαντα τους,μιας και προβλεπεται να διελθουμε απο πανασχημα μερη:beer:


205831

TOMASKTM
03/08/2010, 02:32
θα πάτε και απ΄το stelvio ρε;;;;:lol: :lol: :lol: :lol:

PanVas
03/08/2010, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
θα πάτε και απ΄το stelvio ρε;;;;:lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
Είπαμε... Τα καταπίνει όλα... Επιστροφή μέσω Νάπολης!



Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

Επιλογες βεβαια υπαρχουν κι αλλες,αν καποιος εχει να προτεινει κατι ευχαριστως!

Υπάρχει το ταξιδιωτικό του QSpec Ένα με απ' όλα. Μια Ευρωπαϊκή περιπλάνηση. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90959) με αρκετό υλικό.
Αν θες ρίξε μια ματιά και στο δικό μας ταξιδιωτικό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83833&perpage=15&pagenumber=16) αν και ο Βασίλης εκεί κάτω μπορεί να στα πει από κοντά... (Έχει ακόμα την κάρτα από το ερώτικ μασάζ στο Σιμπίου σε λέω ... :lol: )

Το Τρανσφαγκαρισάν εθνική δεν το λες, μιας και είναι υπερβολικά κακοσυντηρημένος δρόμος από τις κακοκαιρίες του χειμώνα. Μην περιμένετε να στρίψετε τις μηχανές εκεί. Το δέος όμως που νιώθεις διασχίζοντας αυτόν τον δρόμο είναι μεγάλο, γνωρίζοντας την ιστορία του και τα βίτσια του Τσαουσέσκου... Κάπου εκεί κοντά ο Λούκιλουκ διανυκτέρευσε πριν δύο βδομάδες με σκηνή μέσα στην φύση, οπότε και θα μπορούσε να βοηθήσει.

Να προτείνω να ψάξετε οπωσδήποτε και την Τρανσαλπίνα (DN 67C). Είναι πολύ ανώτερη σαν διαδρομή από το Τρανσφαγκαρισάν, σε δυσκολία και κατόρθωμα. Από το μοτο.γρ δεν την έχει κάνει κανένας http://en.wikipedia.org/wiki/Transalpina_%28DN_67C%29
Ρίξε μια ματιά.
Έχει οφροαντ κομμάτια, αλλά αναφορές λένε ότι δικάβαλα τρανσάλπ και πωρωμένοι με βιράγκο έχουν περάσει από κει. Επίσης υπάρχουν σημεία για ελεύθερη διανυκτέρευση.

Γενικά προετοιμαστείτε για απίστευτη ζέστη και υγρασία. Βροχή και πάλι βροχή...
Πιστεύω ότι το σχέδιο Θεσσαλονίκη - Σιμπίου είναι υπερβολικά φιλόδοξο. Ξέρω πολύ καλά πόσο σιδερόκωλος είσαι, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη όταν πας ένα πολυήμερο ταξίδι, πρέπει να κάνεις οικονομία δυνάμεων.
Θεσσαλονίκη - Σιμπίου από τον καλό τον δρόμο (από την γέφυρα στην Ρούσε) και αποφυγή παντόφλας (έως και 4 ώρες καθυστέρηση) στον Δούναβη είναι 1000χλμ και από αυτά μόνο τα 200 είναι εθνική...



Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
Μια εβδομαδα σας φτανει.
Αποφυγετε το Βουκουρεστι,εκτος αν εχετε καποιον ιδιαιτερο λογο να μεινετε εκει.
Περιηγηθειτε στην Τρανσυλβανια η στην περιοχη της Μολδοβας.
Μην πεσετε στην τουριστικη παγιδα του Δρακουλα, το σπιτι που γεννηθηκε και το καστρο που εζησε και ταβερνες με φαγητα αλα δρακουλα και κουραφεξαλα.
Δυσκολοι δρομοι επαρχιακοι,δυσκολοι οδηγοι απαιδευτοι,πολυ πρασινο στα βουνα,κινηματογραφικα τοπια,φιλοξενοι ανθρωποι στα χωρια.
Ρουμανια,ο αγαπημενος μου προορισμος.Ευχαριστως να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες
Να συμφωνήσω απόλυτα και να σε παροτρύνω να επικοινωνήσεις μαζί του, μιας και ξέρει την Ρουμανία καλύτερα απ' όλους μας πιστεύω, αλλά έχει και τα τοπικά κονέ...

Τέλος ένα ακόμα λίνκ με υλικό, γκούντ φορ δε άις... balkanexpress - Sibiu – Ρουμανία (http://www.balkanexpress.gr/blog/?p=89) Τα επεισόδια 13,15,17,19,25,60,61,62,63,64 είναι όλα από Ρουμανία... Οπότε, τώρα υπάρχει ακόμα περισσότερο υλικό για χάζεμα...

Ελπίζω να σας πάει καλά και ιδιαίτερα για σενα Γιάννη που έχοντας οργώσει όλη την Ελλάδα, καιρός είναι να βγεις και στα πέριξ της χώρας μας.

Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, ευχαρίστως.



:beer: :beer: :beer: :beer:

LOUKILOUK
03/08/2010, 08:05
Έχοντας πρόσφατο στο μυαλό μου το πέρασμα από την περιοχή το πρώτο που θα πω είναι ότι πρόκειται για μια έξαιρετική επιλογή για εκδρομή... Ανάλογα με το τι σκοπό και γούστα κάνεται νομίζω θα καθοριστεί και το πρόγραμμά σας..., αυτό που εγώ δεν είχα αλλά παρόλα αυτά η Ρουμανία είναι από τα μέρη που με μάγεψαν με πολλούς τρόπους...
Μερικές σκόρπιες ιδέες και σκέψεις που κάνω είναι οι εξής...
- από Σαλόνικα πιθανή πρώτη διανυκτέρευση στη Βουλγαρία στο Βέλικο Τέρνοβο, ωραία πολή πανέμορφο κάστρο και διπόταμο, φτηνά και καλό φαγητό. Κοιμήθηκαμε σε ξενοδοχείο σούπερ ανακαινισμένο, κολλητά στο στάδιο της πόλης 35 ευρό με πρωινό και κλειστό παρκινγκ... Η απόσταση από Σαλόνικα μπορεί να μοιάζει μικρή αλλά στα Βαλκάνια ξεχάστε υψηλες μέσες ωριαίες λόγω δρόμων και μπλόκων... εκτιμημούμενος χρόνος ταξιδιού 6 ώρες με καφέ, όχι φαγητό...
-από Βέλικο μέσω Ρύσε περνάτε Δούναβη και μπαίνεται Ρουμανία... προς Πιτέστι... και μετά θα βρείτε το Curtea de arges (transfagarasan)... διαδρομή φανταστική, δρόμος από κακός εώς πολύ κακός... βάλτε βενζίνη μετά την ταμπέλα (υπάρχουν φωτό της ταμπέλας...) και αν θέλετε και σας πέρνει κάνετε διανυκτέρευση ανεβαίνοντας... υπαρχουν ξενώνες και δωμάτια...εγώ έπαιξα έλευθερο καμπινγκ δίπλα σε ποταμι αφού "περπατησα" καμιά 10ρια χιλιόμετρα χωματόδρομο... μετά θυμήθηκα για αρκούδες και λύκους... :look: μη μασάτε θα είστε και πολλοί...:winka:
- Βέλικο- Σιμπίου 8 - 10 ώρες περίπου χωρίς απρόοπτα και φαγητό...καφεδάκι και βενζίνη μόνο...
-Σιμπίου δεν πήγα, εσείς όμως να πάτε... αλλά να πάτε και στο Πετροζάνι... ειδικά αν θέλετε φύση, καμπιγκ και χωματόδρομους... το Πετροζάνι δεν λέει κάτι μάλλον αλλά μέχρι να πάς έχει πολλά....30 χλμ πριν έμεινα σε κάμπινγκ πληρώνοντας 10 ευρώ για ξύλινο σπιτάκι
-Σιμπίου- Πετροζάνι 5 ώρες θα έλεγα αλλά υπαρχει και ένας πολύ ωραίος και γραφικός χωματόδρομος...
- Η επαρχία στη Ρουμανία είναι φανταστική και οι άνθρωποι απλοί και φιλικοί... φτηνά εώς πολύ φτηνά με λίγα τουριστικά μέρη που καλό είναι να τα αποφύγετε...
- μην τρέχετε... κακοί οδηγοί (όπως Ελλάδα...) πολλά κάρα, πολύ αστυνομία, κακοί δρόμοι, πέρασμα μέσα από κατοικημένες περιοχές... χαμηλές μέσες ωριαίες... ξεχάστε 800άρια και χιλιάρια καθημερινά...προσγειωθήτε στα μισά... αν δέσετε σαν παρέα...:winka:
- πολύ ενδιαφέρουσα πόλη μου φάνηκε η Τιμισοάρα αλλά ίσως να είναι εκτός ακτίνας δράσης σας...
- γένικά βλέπω ότι αρκετοί είστε έμπειροι ταξιδευτές και παλιοί μοτοσυκλετιστές οπότε οι συμβουλές ίσως περιττεύουν αλλά θα σας υπενθυμίσω ότι "Εδώ είναι Βαλκάνια... δεν είναι παίξε γέλασε..." Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι ότι γενικώς οι ρυθμοί σε όλα είναι χαμηλώτεροι, (παρόμοιοι με της Ελληνική επαρχίας), αγγλικούλια λίγα, οικολογικές απόψεις ανύπαρκτες, ευγένειες και τυπικούρες δυσεύρετες...
Αυτιά τα ολίγα:sick: :lol: από μένα...
Για ότι άλλο μπορώ απλά ρωτήστε... :beer: :wave2:

QSpec
03/08/2010, 08:45
Ότι είπαν οι από πάνω. Spot on. Μόνο που διαφωνώ με τον Γιώργο σε ένα σημείο. Οι οδηγοί είναι χειρότεροι από εδώ. Οπότε πολύ προσοχή στον δρόμο, ειδικά όταν βρέξει.

Κάτι που άλλο που είχα παρατηρήσει είναι πως σε αρκετά σημεία όταν έχει κίνηση σε βαθμό που είναι σταματημένα τα οχήματα, υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ πωλητές που έρχονται στα παράθυρα. Οπότε προσοχή στην διήθηση μην βρεθείτε αγκαλιά με κανέναν.

Στο Sibiu υπάρχει ένα ωραίο παρακμιακό μοτο-μπαράκι. Όνομα δεν θυμάμαι, αλλά αν ρωτήσετε θα το βρείτε. Το hostel που έμεινα μάλλον δεν θα σας βολέψει οπότε και δεν το προτείνω. Μικρή πόλη που την γυρνάτε με τα πόδια μιας και έχει και 2 μεγάλους πεζοδρόμους που ενώνουν τις 2 πλατείες (Μικρή Πλατεία και Μεγάλη Πλατεία).

Τέλος, βρείτε κανένα mail από καμιά μοτο-λέσχη εκεί και έχετε το μαζί σας. Υπάρχει μεγάλη προθυμία για βοήθεια. Ένας έβγαλε έναν άξονα από το προσωπικό του GasGas για να τον δώσει στον Μανωλίδη πέρσυ στο Romaniacs.

Καλούς δρόμους!

ΥΓ: Αν αποφασίσετε να πάτε μέσω Veliko Tarnovo, Ryce κτλ όπως προτείνει ο Γιώργος, και δεν βιάζεστε, προτείνω να μπείτε Βουλγαρία από το Νευροκώπι και να ανηφορήσετε προς Plovdiv μέσω της περιοχής Dospat. Είναι μαγευτικά, μπορείτε να δείτε φωτό στο ταξιδιωτικό που λίνκαρε ο Παναγιώτης. 500 κάτι χιλιόμετρα έτσι αλλά μικρές ταχύτητες μιας και το περισσότερο κομμάτι είναι ορεινό στροφιλίκι.

Γιάννη, είμαι σίγουρος πως θα την λατρέψεις την Ρουμανία. Άντε και καλές εντουράδες! Φωτό από την περιοχή γύρω από το Sibiu.


205511

LOUKILOUK
03/08/2010, 09:04
Τώρα που το ξανασκέφτομαι και εγώ διαφωνώ με τον... Γιώργο... είναι όντως χειρότεροι οδηγοί...:winka: :rotflmao: :lol:

υ.γ.1 Ως Έλληνας και ως μοτοσυκλετιστής έτυχα πολύ φιλικής αντιμετώπισης από όλους... :D
υ.γ.2 :beer: :beer: Βασίλη...:wave2:

Vstrommer71
03/08/2010, 09:22
Eυχαριστω τα παιδια για τις υποδειξεις
Με χαρα ετοιμαζω και το 690 για ασφαλτινες διαδρομες.Μπηκαν οι δευτερες ζαντες της Behr και τα ΜΤ60
Περιττο να πω οτι το μηχανακι μεταμορφωθηκε σε παπακι για την πολη και στριβει με την σκεψη
Οι προτασεις σας για διαδρομες μελετωνται!
Προς το παρον ασχολουμαι με χαρτες της περιοχης για το Garmin


205513

QSpec
03/08/2010, 09:32
Καλοφάγοτα!

Και όταν επιστρέψεις, αφού έχεις πατήσει και το χωματάκι σου (γιατί θα πατήσεις :evil: ) με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ η συμπεριφορά τους στο χώμα.

LOUKILOUK
03/08/2010, 09:52
Εμένα πάλι μου μοιάζει για αυτοευνουχισμός... οκ δεν λέω θα πάς, θα γυρίσεις, αλλά με ένα σαχάρα θα έκανες και την εντουράδα σου εκεί πάνω, γιατί θα την κάνεις που θα την κάνεις όπως λέει και ο Βασίλης...
Μετά τον 7c (transfagarasan) και πριν το Σιμπίου αριστερά κάτω είναι ο 7 μετά δεξιά στον 7α προς Πετροζάνι... γύρω στα 70 χλμ πριν το Πετροζάνι έχει μια λιμνη-φράγμα και ένα χωματόδρομο γύρω στα 35-40 χλμ... αξίζει να δεις το φράγμα από κοντά... αν έχει βροχές ζόρικα... 29-30 χλμ πριν το πετροζάνι είναι το καμπινγκ που μείναμε (αν έχεται και κορίτσια μαζί σας η wc είναι λίγο ζόρικη υπόθεση...), καλό και φτηνό φαγητό (σούπα οπωσδήποτε...), ορμητήριο ονοφάδων Ρουμάνων μου φάνηκε... πολύ χώμα και βουνό τριγύρω...:winka: :evil:
μελέτα. χΑάιντε..:beer: :wave2:

υ.γ. δεν χρησημοποιώ GPS οπότε δεν έχω ακριβή στοιχεία να σου δώκω... μπορώ όμως να σου στείλω τον χάρτη....:lol:

Vstrommer71
03/08/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Καλοφάγοτα!

Και όταν επιστρέψεις, αφού έχεις πατήσει και το χωματάκι σου (γιατί θα πατήσεις :evil: ) με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ η συμπεριφορά τους στο χώμα.
Περιμενω να δωσει σημεια ζωης ο Νωντας για να μπουμε σε μια σειρα
Τα ΜΤ60 αναμενω να ειναι λιγο χειροτερα απο τα Sahara(τα οποια ειναι υπεροχα για οποιαδηποτε κατασταση εκτος πολλης λασπης)
Αν βγαλουνε και κανα 7αρι χιλιαδες χλμ θα ειναι ΟΚ
Συνεχιζω πειραματα με τους χαρτες:beer:

Vstrommer71
03/08/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Εμένα πάλι μου μοιάζει για αυτοευνουχισμός... οκ δεν λέω θα πάς, θα γυρίσεις, αλλά με ένα σαχάρα θα έκανες και την εντουράδα σου εκεί πάνω, γιατί θα την κάνεις που θα την κάνεις όπως λέει και ο Βασίλης...

Απο την παρεα που βλεπω να μαζευεται(προς το ασφαλτινο παει η δουλεια) κανονιζω κι εγω αναλογως
Ευχαριστως πηγαινα και με τα χωματινα(και θα εβρισκα ωραιες χωματινες εκει πανω,αλλα δεν σκοπευω να παω μονος:lol:
Οποτε αν η παρεα εκδηλωσει καποια προθυμια για καποια χωματινη διαδρομη,θα την βρουμε την ακρη.
Μην ανησυχατε,αμα μου αρεσει θα ξαναπαω με χωματινα:smokin:

gouvassp
04/08/2010, 08:34
http://garmin.na1400.info/routable.php

Vstrommer71
04/08/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gouvassp
http://garmin.na1400.info/routable.php
Θα τσεκαριστει:wacko:

Vstrommer71
04/08/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
θα πάτε και απ΄το stelvio ρε;;;;:lol: :lol: :lol: :lol:
OΧΙ,αλλα εκει που θα παμε καποιοι...''κακομοιρηδες'' λενε οτι ειναι ''better than Stelvio''! (http://www.youtube.com/watch?v=OLAtcrB0GZg&feature=related) :smokin:

PanVas
05/08/2010, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
OΧΙ,αλλα εκει που θα παμε καποιοι...''κακομοιρηδες'' λενε οτι ειναι ''better than Stelvio''! (http://www.youtube.com/watch?v=OLAtcrB0GZg&feature=related) :smokin:

Εεεεε..... Αν το είπαν και αυτοί, θα αξίζει να πάτε τότε...

:lol:



Edit

sogokou
05/08/2010, 14:13
an einai meta tis 15 kata 70 tis 100 mesa. tiger1050

Vstrommer71
05/08/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas


Άλλαξε τώρα την φωτογραφία και βάλε από το Τρανσφαγγαρισάν και όχι από το Στέλβιο που έχεις ποστάρει παραπάνω, να μην γελάνε και μαζί σου...
Εχεις δικιο,ειχα googlαρει για το transfagarasan και μου εβγαλε στην αναζητηση εικονων αυτην
Τωρα ειδα οτι λειπουν τα lift:smokin:
Mπηκε η σωστη:beer:

Nontas
05/08/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Περιμενω να δωσει σημεια ζωης ο Νωντας για να μπουμε σε μια σειρα


Από ότι βλέπω μάλλον η εκδρομή άναψε φωτιές......... Το κακό είναι ότι μας έχει προκύψει δουλειά για εκείνη την περίοδο και μπορεί να μην τα καταφέρουμε να φύγουμε (#%@^!#@%), Τεσπά. Θα ξέρω μέσα στις επόμενες ημερες. Παρόλα αυτά μην το παρατάτε το θέμα. Ακόμα και χωρίς εμάς μια χαρά θα είναι (γμτ)...... Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και το υλικό που έχω συγκεντρώσει για το συγκεκριμένο ταξίδι.

al_tzamp
05/08/2010, 20:36
Δώστε γνώση στο λαό!!!! :D

κ εγώ ψάχνομαι για καρπάθια εδώ κ ενα μήνα,
καταλήξαμε εκεί γιατι λόγω ημερών δεν ειμαστε για πιό μακρια!

αρχικα λέγαμε για πλάκα τις επιλογές μας και ο Δράκουλας ειχε απήχηση στην παρεα!
μπορεί και να συμπέσουν και οι εκδρομές μας!
από περιοχή πάτως ειμαστε στα ίδια, sibiu-brasov-priesti-targoviste. χωρίς κάτι πιό συγκεκριμένο ακόμη. το sibiu φαινεται αρκετα ελκυστικο για εδρα παντως όπως λέει και ο Vstrommer71.

Panvas, χρήσιμο πολύ αυτό που είπες για τα χιλιόμετρα ημέρας στο πήγαινε αλλά μίλησες για 2 επιλογές διαδρομής από προμαχώνα για ρουμανία... μία με πέρασμα δούναβη με ferry κ μία με γέφυρα.
μπορείς να γίνεις λιγο πιό συγκεκριμένος?

ευχαριστώ!
ότι βρώ κ εγώ θα ποστάρω!

al_tzamp
05/08/2010, 22:19
..οκ διάβασα κ τον Qspec κ το δικό σου Παναγιώτη για τα βαλκάνια

οποτε για πέρασμα Ρουμανία παίζει:
1.το νευροκόπι - βέλικο(διανυκτέρευση) - ρουσέ(γέφυρα)
2.πέρασμα με παντόφλα από βιντίν (πρόταση για διανυκτέρευση????)


έχει νόημα να μπώ από νευροκόπι κ όχι από προμαχώνα? βέλικο να πάω μέσω Σόφιας η υπάρχει κ εναλλακτική πρόταση?
βασικά η εξόρμηση, αν τελικά βολέψει, θα γίνει από και πρός Σέρρες και η σκέψη ειναι να μην γυρίσουμε από τον ίδιο δρόμο για να πάρουμε όσο περισσότερες εικόνες μπορούμε!

τί λετε???

QSpec
06/08/2010, 03:54
Βασικά οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές, το Veliko Tarnovo προτείνεται για διανυκτέρευση λόγω του ότι είναι πανέμορφο, φτηνό και όχι πολύ μακριά από τα σύνορα.

Μπορείς κάλλιστα να πας και από Σόφια, μόνο που αν δεν κάνω λάθος, είναι κυρίως εθνική. Η διαδρομή που ακολούθησα εγώ είναι περίπου η παρακάτω. Και λέω περίπου γιατί χάθηκα αρκετά και έκανα καμιά 80άρα χιλιόμετρα παραπάνω.

Νευροκώπι - Veliko Tarnovo (http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Route+19&daddr=Route+5%2FE85+to:Route+5522+to:43.083934,25.64209&geocode=FY5QeAIdh4xrAQ%3BFaLmiAId-EOGAQ%3BFQKBjgIdui-DAQ%3B&hl=en&mra=mi&mrcr=2&mrsp=3&sz=11&sll=43.023726,25.609131&sspn=0.367454,0.838394&ie=UTF8&ll=42.565219,25.653076&spn=1.480741,3.353577&z=9)

Το κομμάτι μέχρι Plovdiv που περνάει από Dospat είναι υπέροχο, σφιχτό ορεινό στροφιλίκι με πανέμορφη φύση και καλό δρόμο. Κάπως έτσι είναι και κοντά στο Tarnovo, αλλά δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια πιο κομμάτι γιατί ήμουν απελπιστικά χαμένος (στον χάρτη, οι ταμπέλες ήταν μια χαρά, σε μισή μέρα είχα μάθει να διαβάζω Κυριλλικό αλφάβητο :D). Γενικά από Stara Zagora και μετά δεν έχω σαφή εικόνα για το που ήμουν. Αλλού ήθελα να πάω και αλλού έβγαινα, κάνανε και κάτι έργα με αποτέλεσμα μερικοί δρόμοι να είναι κλειστοί και πήγα από χωματόδρομους.

Στην Ρουμανία τώρα ακολούθησα αυτή τη διαδρομή:
Ryce - Sibiu (http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%C5%9Eoseaua+Portului&daddr=45.782848,24.147949&hl=en&geocode=FQqhnQId5CmMAQ%3B&mra=dme&mrcr=0&mrsp=1&sz=8&sll=45.625563,25.598145&sspn=2.812074,6.707153&ie=UTF8&ll=44.71161,25.510254&spn=2.857543,6.707153&z=8)

Μέχρι το Pitesti δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο, μερικές ωραίες στροφούλες κάπου ορεινά. Επίσης τα πρώτα χιλιόμετρα στην Ρουμανία υπήρχε ένας ολοκαίνουργιος δρόμος, επίπεδη ευθεία, με καταπληκτική άσφαλτο και γεμάτος.... τρύπες. Μιλάμε για καμιά 20άρα πόντους βάθος, αν πέσεις μέσα με 17άρα φεύγεις με τα μάτια. Ελπίζω τώρα να τον έχουν φτιάξει ( Γιώργο, είδες κάτι τέτοιο; ).

Τώρα από Pitesti μέχρι Sibiu πας είτε από τον 7C (Transfagarasan) είτε από τον 7. Εγώ πήγα από τον 7 μιας και αγνοούσα την ύπαρξη του Trans ( η ανοργανωσιά μου πήρε την εκδίκηση της).

Και ο 7 βέβαια πανέμορφος ήταν, στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής έχεις δεξιά σου ένα ποτάμι σεβαστού μεγέθους. Καλύτερα να πας από τον έναν και να γυρίσεις από τον άλλον. Εδώ να σημειώσω πως η κίνηση (σχεδόν σταματημένα) που είχε ο 7 δεν με άφησε να τον ευχαριστηθώ.

Αν τελικά πάτε Tarnovo και δεν έχετε πρόβλημα να μείνετε σε hostel, μια-δυο μηχανές χωράνε στο κελάρι, πείτε μου να σας στείλω info. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ό,τι χρειαστείτε εδώ είμαστε.

:beer:

LOUKILOUK
06/08/2010, 05:54
Για Βέλικο από Σόφια που πήγα ο δρομος καλός γενικά, φύση αρκετή αλλά και αδιάφορος οδηγικά. Τα ίδια πάνω κάτω για Ρυσέ... μια λωρίδα πάντα μιλάμε και βοηθητική... πολλά φορτηγά...Από Ρυσε ως Πιτέστι εθνική βασικά σε κάμπο, δρόμος με μπαλώματα κυρίως και όχι πολλές λακούβες... οι λίγες όμως που υπήρχαν ήταν πραγματικά επικίνδυνες... από Πιτέστι βγήκα στον 7c (transfagarasan) και μετά κατέβηκα τον 7 μέχρι που εστριψα δεξιά στον 7α προς Πετροζάνι. Το κομμάτι αυτό είναι σχετικά όμορφο με εναλλάκτικές χωμάτινες διαδρομές δίπλα σε ποτάμια και φράγματα... όσο πλησιάζεις το Πετροζάνι ο δρόμος γίνεται χάλια... δεν θα το πιστεύεις... :confused: :beer: :wave2:

να πάτε οπωσδήποτε... έχει απίστευτη φύση η Ρουμανία...:sun:

Vstrommer71
06/08/2010, 08:08
Τελικα και αυτη η βολτα απο οτι φαινεται θα κινηθει στα παραδοσιακα moto.gr πλαισια:αυτος που ποσταρει πρωτος για να οργανωθει το ταξιδι τελικα-σχεδον ποτέ-δεν ερχεται τελικα:lol:
Ενιγουεϊ(που λενε και στο χωριο μου) επειδη το εχω παρει σοβαρα το προτζεκτ,αυτο συνεχιζεται με οριζοντα εβδομαδιαιας βολτας ξεκινωντας πιθανοτατα 11 ή 12/9 και επιστροφη το επομενο ΣΚ
Μεχρι αρχες Σεπτεμβρη οι τυχον ενδιαφερομενοι ας ετοιμαζονται γιατι μετα απο την πρωτη εβδομαδα του Σεπτεμβρη ακυρωσεις δεν γινονται δεκτες:rotflmao:
Εντος των ημερων δημοσιευω προκαταρκτικο προγραμμα(πολυ χαλλλλλαρο βασικα)

al_tzamp
06/08/2010, 08:43
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια QSpec k LoukiLouk!!!!

αν αποφασισουμε γαι το hostel θα σου στείλω PM.
Εμείς λέμε για μετά τα μέσα Σεπτέμβρη πάντως!

Περιμένω να μάθω κ από ένα φίλο που έχει πάει περισσότερα, κ αν ειναι τίποτε καλό θα επανέλθω!

keep it up!!!!

tsompanis
07/08/2010, 18:31
ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου,για τις πολύτιμες πληροφορίες.πρόκειται μάλλον να το κάνω πιο γρήγορα απο εσάς σε 2 εβδομάδες.μου αλλάζετε τα σχέδια προς το καλύτερο!
για κάποιον πάντως που ρώτησε ,για να πάει απο σκόπια βελιγράδι προς τα πάνω και τον δρόμο,να πω ότι είναι πολύ γρήγορος αν κρίνω απο την διαδρομή μέσω βουλγαρίας και το περισσότερο τμήμα της εθνικής είναι επιπέδου εγνατίας.τον πέρασα την προηγούμενη εβδομάδα ερχόμενος απο ορεινή βοσνία.
οτιδήποτε πληροφοριές στην διαθεσή σας.
καλα χιλιόμετρα σε όλους!!!

:beer: :beer: :beer:

Vstrommer71
11/08/2010, 20:56
edit: (Προκαταρκτικο Προγραμμα)
Παμε για αναχωρηση Παρασκευη 17/9,επιστροφη προς Κυριακη 26/9
Καναδυο μερες το πηγαινε,αλλο τοσο το ελα και πεντε μερες διαμονη Sibiu και ημερησιες διαδρομες γυρω-γυρω(Tranfagarasan,Transalpina σιγουρα θα εχει το μενου)
Οπωσδηποτε η πρωτη μερα στο Sibiu ξεκουραση και περπαταδα στην πολη για χαλαρωμα
Διαμονη στο ξενοδοχειο που συνεστησε ο-καλυτερος γνωστης-PanVas
Η διαδρομη θα παει ειτε μεσω Βουλγαριας και γεφυρας Ruse(συν οτι δεν μπλεκουμε με βιζες στα συνορα,μειον οτι δυσκολα θα βγουν σβελτα χιλιομετρα) ειτε μεσω ΠουΓουΔουΜου(ή Macedonija αν ειστε απ'εκει :rotflmao: ) και Σερβιας απο Zajecar(που απο οτι βλεπω στον χαρτη θα ειναι και πολυ ωραιοτερη διαδρομη) και βγαζει πιο κοντα στην Ρουμανια απο την μερια της Cluj.Πιο ωραιο σεναριο και τα δυο(απο την μια παμε,απο την αλλη ερχομαστε).
Αυτο ειναι το γενικο προγραμμα.Τυχον (συν)ενδιαφερομενοι ετοιμαστειτε για (ΠΟΛΛΗ) βροχη,ελπιζω τουλαχιστον με χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τις τωρινες(39αρια με βροχες και υγρασια πανω απο 70%, γ@μησε τα δηλαδη! :lol: )
Εντος των ημερων θα πεσουν χαρτες και βιντεΑ απο τα αξιολογα προς επισκεψη μερη:beer:

J.T.R
12/08/2010, 04:02
Na mou epitrepsete mia paremvasi sto komati tis prosegisis ton voulgaroroumanikon synoron.
Efoson tha pate sto Sibiu,tha glitosete peripou 300kman feugontas apo sofia kateuthinthite pros Vratsa,oriahovo kai perasete sto roymaniko me ferry pantofla.Apo eki meso kraiovas tha pate sto sibiu.
Skeftite oti apo ta`300km ta misa peripoy ta glitonete epi roumanikou edafous kai afto simeni pola.:)
filika.:)

leaderman
12/08/2010, 18:28
[QUOTE]
Διαμονη στο ξενοδοχειο που συνεστησε ο-καλυτερος γνωστης-PanVas

Το ονοματακι του ξενοδοχειου μηπως το ξερεις, μην τυχον παμε λιγο νωριτερα
απο εσας.

Vstrommer71
12/08/2010, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από leaderman
[QUOTE]
Διαμονη στο ξενοδοχειο που συνεστησε ο-καλυτερος γνωστης-PanVas

Το ονοματακι του ξενοδοχειου μηπως το ξερεις, μην τυχον παμε λιγο νωριτερα
απο εσας.
Εδω! (http://www.hotelsilvasibiu.com/prezentare-hotel) :beer:

leaderman
12/08/2010, 20:00
ΟΚ, φιλε σε ευχαριστω. :wave2: :a18:

Vstrommer71
22/08/2010, 19:57
Νωντα ζεις ωρε?:smokin: :smilea:

Nontas
22/08/2010, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Νωντα ζεις ωρε?:smokin: :smilea:

Ζω ρε!! Αλλά έχω λίγο τρέξιμο στην δουλειά.
Συνεπώς.... Δεν δουλεύω για να ζώ, αλλά ζώ για να δουλεύω-(

Vstrommer71
24/08/2010, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas
Ζω ρε!! Αλλά έχω λίγο τρέξιμο στην δουλειά.
Συνεπώς.... Δεν δουλεύω για να ζώ, αλλά ζώ για να δουλεύω-(
Δουλευε ρε,για να γινουμε αξιοπιστη χωρα οπως λεει το ζαβο:lol:
Με το θεμα του ταξιδιου τι βλεπεις να κανουμε?
Οι λοιποι πιθανοι ενδιαφερομενοι τι λενε?:smokin:

S.Nikos
24/08/2010, 05:06
Παιδιά εγώ ακόμη δεν το έχω κάψει αλλά ζορίζομαι πάρα πολύ. Από κόστη έχει βγάλει κανείς πόσο θα πάει?

Vstrommer71
24/08/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Παιδιά εγώ ακόμη δεν το έχω κάψει αλλά ζορίζομαι πάρα πολύ. Από κόστη έχει βγάλει κανείς πόσο θα πάει?
Για εφταημερο,χοντρα υπολογιζω κανα 500αρι ευρω(hard guestimation)

al_tzamp
24/08/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Για εφταημερο,χοντρα υπολογιζω κανα 500αρι ευρω(hard guestimation)

λιγο οριακό το 500αρι αλλα γίνεται. Σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω να ειναι πού περισσότερα τα έξοδα για 7 μέρες... αντε να πάει 700 και θα εισαι και βασιλιάς!

όσοι πάτε μάλλον θα βρεθούμε στο sibiu από τις 20/9 κ μετά!
ακόμη έχω τις επιφυλάξεις μου βέβαια για την άδεια μου κ της παρέας μου... 2 φορές το αναβάλαμε ως τώρα!
δηλαδή θα το πιστέψω οτι πηγαίνω όταν ξεκινήσω κ περάσω και τα σύνορα!!! :D



ερώτηξης...
μήπως κάποιο καλό παιδί έχει χάρτες για Βουλγαρία Ρουμανία (και ευρύτερης περιοχής δεν μας πειράζει!) οχι για garmin μόνο, κ κανένα πρόγραμμα πλοήγησης για αυτούς????
θα γίνει ανταλλαγή με μπύρες!!!! :cool:

Anty12
25/08/2010, 09:41
Οδικό δίκτυο - κατάσταση...περισσότερα όταν γυρίσω....:beer:

http://www.openmap.ro/moto/

LOUKILOUK
25/08/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Για εφταημερο,χοντρα υπολογιζω κανα 500αρι ευρω(hard guestimation)

very hard guestimation... θα έλεγα... Με 3000 χλμ που ακούγονται λογικά εως λίγα θα φάτε τον μισό μπάτζετ σε βενζίνες και διόδια (εντός Ελλάδος μόνο...). Η Ρουμανία είναι φτηνή χώρα αλλά η φτήνια τρώει τον παρά... Δωμάτια μπορείτε να βρείτε και με 20ευρώ αλλά αν υπάρχουν και θυληκές παρουσίες στο γκρουπ θα αναζητήσουν κάτι καλύτερο και όχι άδικα, ειδικά από θέμα καθαριότητας...Νομίζω ότι το 700 είναι ένα ποιο ρεαλιστικό νούμερο όχι τόσο γιατί τα 500 είναι εξωπραγματικό αλλά για να είναι όλοι ευχαριστημένοι... :winka:
Καλό ταξίδι, και πάντα όρθιοι... :beer: :wave2:

υ.γ. Τελικά τι λαστιχάκι θα φορέσεις στο 690;

J.T.R
25/08/2010, 14:46
very hard guestimation... θα έλεγα... Με 3000 χλμ που ακούγονται λογικά εως λίγα θα φάτε τον μισό μπάτζετ σε βενζίνες και διόδια (εντός Ελλάδος μόνο...). Η Ρουμανία είναι φτηνή χώρα αλλά η φτήνια τρώει τον παρά... Δωμάτια μπορείτε να βρείτε και με 20ευρώ αλλά αν υπάρχουν και θυληκές παρουσίες στο γκρουπ θα αναζητήσουν κάτι καλύτερο και όχι άδικα, ειδικά από θέμα καθαριότητας...Νομίζω ότι το 700 είναι ένα ποιο ρεαλιστικό νούμερο όχι τόσο γιατί τα 500 είναι εξωπραγματικό αλλά για να είναι όλοι ευχαριστημένοι... :winka:


Συμφωνω απολυτα για το οικονμικο.
Για τα χλμ βαλτε αλλα 500 για σιγουρα.:) :)

Vstrommer71
25/08/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από al_tzamp

όσοι πάτε μάλλον θα βρεθούμε στο sibiu από τις 20/9 κ μετά!
ακόμη έχω τις επιφυλάξεις μου βέβαια για την άδεια μου κ της παρέας μου... 2 φορές το αναβάλαμε ως τώρα!
δηλαδή θα το πιστέψω οτι πηγαίνω όταν ξεκινήσω κ περάσω και τα σύνορα!!! :D

Εαν εχετε κανονισει κατι συγκεκριμενο ποσταρετε το,ετσι ωστε να κανουμε κατι κοινο
Μην παμε δυο-δυο σαν τους Χιωτες σε διαφορετικες ημερομηνιες
Ας παμε σε ενα κοινο προγραμμα ει δυνατον,αν δεν υπαρχει προβλημα:beer:

Vstrommer71
25/08/2010, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

υ.γ. Τελικά τι λαστιχάκι θα φορέσεις στο 690;
Μπηκαν 17'' με Pirelli MT60 Corsa
Δεν στριβει που δεν στριβει το μηχανακι,τωρα αποκαμε τελειως:rotflmao:

LOUKILOUK
26/08/2010, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μπηκαν 17'' με Pirelli MT60 Corsa
Δεν στριβει που δεν στριβει το μηχανακι,τωρα αποκαμε τελειως:rotflmao:

Καλό στροφιλίκι....:winka: :evil:
:beer: :wave2:

al_tzamp
26/08/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εαν εχετε κανονισει κατι συγκεκριμενο ποσταρετε το,ετσι ωστε να κανουμε κατι κοινο
Μην παμε δυο-δυο σαν τους Χιωτες σε διαφορετικες ημερομηνιες
Ας παμε σε ενα κοινο προγραμμα ει δυνατον,αν δεν υπαρχει προβλημα:beer:



Λοιπόν το πρόγραμμά μας όπως το σκεφτόμαστε έχει ώς εξής..

-Κατ'αρχην ξεκινάμε από Σέρρες(πατρίδα!!!!!) θα ειμαι εκει μέρες πρίν το ταξίδι για γάμο.

-20/9 Δευτέρα αναχώρηση από Σέρρες για βουλγαρία κ διανυκτέρευση veliko ternovo.
διαδρομή προς veliko ανοιχτή ακόμη, θα δούμε καιρό και κέφια ανήμερα.

-21/9 αναχώρηση για Sibiu μεσω ruse που θα ειναι η εδρα για τις μέρες μας στη ρουμανία
Στη διαδρομή για sibu μάλλον από τον συντομότερο δρόμο από Priesti κ μετα τον (7).

-22/9, 23/9 Τετάρτη-Πέμπτη γυροφέρνουμε transfagarasan- Bran Castle-Brasov- Fagaras- curtea de arges, σε random order κ με ανοιχτές τυχόν άλλες επιλογές.

24/9 Παρασκευή επιστροφή προς Βουλγαρία με ενδεχόμενη διαδρομή από Vidin για να δούμε κ άλα μέρη. (ο καιρός πάλι παράγοντας...) για διανυκτέρευση ακόμη εξετάζεται το μέρος. αλλιώς από ruse πάλι και veliko!

25/9 Σαββατο πάμε Σέρρες κ διανυκτέρευση και..

26/9 Κυριακή αναχωρηση/αφιξη Αθήνα!

πιό συγκεκριμένο δεν βλέπω λόγο να το κάνουμε, τα πιό standard ειναι οι ημερομηνίες πηγαινε-ελα!



φυσικά και μπορούμε να ταξιδέψουμε και παρέα κ θα ήταν κ πιό ασφαλές για ολους πιστέυω, κ από εκει και πέρα αν τα βρίσκουμε και στις επιλογές βλέπουμε και για κοινό πρόγραμμα στην πορεία!


εμεις θα ήμαστε 2 v-strom650 (εγώ δικάβαλος με το μωρό!)


ακούω! :)

Vstrommer71
26/08/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από al_tzamp
Λοιπόν το πρόγραμμά μας όπως το σκεφτόμαστε έχει ώς εξής..

-Κατ'αρχην ξεκινάμε από Σέρρες(πατρίδα!!!!!) θα ειμαι εκει μέρες πρίν το ταξίδι για γάμο.

-20/9 Δευτέρα αναχώρηση από Σέρρες για βουλγαρία κ διανυκτέρευση veliko ternovo.
διαδρομή προς veliko ανοιχτή ακόμη, θα δούμε καιρό και κέφια ανήμερα.

-21/9 αναχώρηση για Sibiu μεσω ruse που θα ειναι η εδρα για τις μέρες μας στη ρουμανία
Στη διαδρομή για sibu μάλλον από τον συντομότερο δρόμο από Priesti κ μετα τον (7).

-22/9, 23/9 Τετάρτη-Πέμπτη γυροφέρνουμε transfagarasan- Bran Castle-Brasov- Fagaras- curtea de arges, σε random order κ με ανοιχτές τυχόν άλλες επιλογές.

24/9 Παρασκευή επιστροφή προς Βουλγαρία με ενδεχόμενη διαδρομή από Vidin για να δούμε κ άλα μέρη. (ο καιρός πάλι παράγοντας...) για διανυκτέρευση ακόμη εξετάζεται το μέρος. αλλιώς από ruse πάλι και veliko!

25/9 Σαββατο πάμε Σέρρες κ διανυκτέρευση και..

26/9 Κυριακή αναχωρηση/αφιξη Αθήνα!

πιό συγκεκριμένο δεν βλέπω λόγο να το κάνουμε, τα πιό standard ειναι οι ημερομηνίες πηγαινε-ελα!



φυσικά και μπορούμε να ταξιδέψουμε και παρέα κ θα ήταν κ πιό ασφαλές για ολους πιστέυω, κ από εκει και πέρα αν τα βρίσκουμε και στις επιλογές βλέπουμε και για κοινό πρόγραμμα στην πορεία!


εμεις θα ήμαστε 2 v-strom650 (εγώ δικάβαλος με το μωρό!)


ακούω! :)
Μια χαρα ειναι το προγραμμα παιδες.Μεινετε συντονισμενοι κι αν τα οικονομικα το επιτρεψουν,θα παμε και παρεα
(Νοσταλγια,πανε 6 χρονια που ειχα παρει το δευτερο Vstrom που πουληθηκε εδω στην Πατρα...
Αλλα γουστα το ΚΤΜ βεβαια! )

al_tzamp
27/08/2010, 15:42
:D
ok, αναμένουμε!!!

Nontas
27/08/2010, 19:28
Τελικά οριστικά και αμετάκλητα δεν θα καταφέρουμε να συμμετάσχουμε στην εκδρομή....-(
Καλά να περάσετε μάγκες!!.

υγ. Γιαννάκη sorry θα δούμε άλλη φορά τον Δράκουλα!

Yianniss
28/08/2010, 07:41
Γυρισα απο Ρουμανια την προηγουμενη εβδομαδα, ηταν πολυ ομορφα.

Ειμαι σιγουρος οτι θα το εχετε οργανωσει σωστα, αλλα θα σας πω 2-3 πραγματα που μου αρεσαν στο ταξιδι μου.Την προετοιμασια την ειχα κανει μονο εγω με ελαχιστες μερες στη διαθεση μου, οποτε εχασα καποια καλα πραγματα (Transfagarasan) αλλα, οι 2 δρομοι που εκανα DN7 και DN13 ηταν πολυ καλοι (με ελαχιστες εξαιρεσεις αψογη ασφαλτο, στροφιλικι κ μεσα στο δασος) οποτε σας τους προτεινω ενεπιφυλακτα. Το μονο μειον ειναι τα πολλα φορτηγα αλλα τα προσπερνας ευκολα μιας κ οι οδηγοι αυτοκινητων κανουν δεξια για να περασουν οι μηχανες κ οταν ειναι ανηφορα οι λωριδες γινονται 2.

Πιστευω οτι αν δεν ταξιδεψετε βραδυ τοτε δεν θα εχετε κανενα προβλημα με τους οδηγους (δεν περιμενα να λεω τετοια μετα το ταξιδι)

Μερικες προτασεις:
-Σιγκισοαρα, πανεμορφη πολη
-Λιμνη της Αγιας Αννας, ηφαιστιακη λιμνη, με τρομερης διαυγειας νερο, χωρις ζωη μιας κ δεν εχει οξυγονο. Ο δρομος εχει κ λιγο χωματακι στο τελος του. Μπορειτε να κανετε κ μπανιο.Συντεταγμενες για gps (γιατι δεν ξερω πως αλλιως θα το βρειτε): Santa Anna Lake N46 07.966 E25 54.995
- Το Peles Castle κοντα στη Sinaia.
- Κοντα στο Buzau εχει μια ηφαιστικη περιοχη που αναβλυζει λασπη (σαν μπουρμπουλιθρες-->επιστημονικος ορος)


Αυτα τα λιγα μιας κ νομιζω οτι θα ειστε ετοιμοι μεχρι τωρα. Αν θελετε κατι αλλο(π.χ χαρτες gps) εδω ειμαστε. Καλα χιλιομετρα κ καλα να περασετε!

panosko
29/08/2010, 22:02
Παρακολουθώ ανα τακτά διαστήματα το θέμα, αλλά δεν έγραφα κάτι καθώς ήταν να πάω με τη γυναίκα το ονειρικό - από Βενετία - Σλοβενία Κροατία αλλά μάλλον για του χρόνου το βλέπω τελικά αυτό. Έχω μια ερώτηση. Θα έχει χώμα η διαδρομή? Γιατί με το FJR δεν είμαι και για πολύ χώμα όπως καταλαβαίνετε.

Vstrommer71
07/09/2010, 00:51
Καμμια εξελιξη?Πολλες ησυχιες βλεπω:confused:

al_tzamp
07/09/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Καμμια εξελιξη?Πολλες ησυχιες βλεπω:confused:

έξέλιξη...?

το οτι δεν εχω μηχανή σου κάνει??? :rolleyes:
...μας άφησαν τα ρουλεμάν μοχλικού... :D

και να σκεφτείς οτι για το ταξίδι δεν έχω άλλη εκκρεμότητα εκτός από κάτι ψιλά..

έχω παραγείλει ανταλλακτικά (δεν ειχαν στοκ..) και περιμένω, μάλλον από παρασκευή θα έχω νεότερα.. ελπίζω δηλαδή γιατί αλλιώς θα μείνω με την όρεξη!


εσύ Γιάννη κανένα νέο???


απ'ότι βλέπω ενδιαφέρονται κ άλλοι πάντως... ( zkwings, panosco)

για χώμα δεν το βλέπω, πάντως, ήδη μαθαίνω για λακούβες στην άσφαλτο, πιστέυω αυτές θα ειναι αρκετές! :wave2:


Συνοψίζω λοιπόν...
μηχανή γιόκ...προσωρινά(επλίζω!)
αν φτιαχτεί, η παρέα μου θα πάμε σύμφωνα με το πρόγραμμα, δηλαδή 20/9 αναχώρηση από Σέρρες κ τα λοιπά όπως ανέφερα σε προηγούμενο πόστ.
τυχόν συνοδοιπόροι δεκτοί, δηλώσεις συμμετοχής εδώ για να φαίνεστε και να παίρνουν θάρρος και άλλοι!

Vstrommer71
07/09/2010, 19:45
Εγω εχω αποδεχτει την μοιρα μου,μεχρι τελευταια ωρα θα ειμαι στο τρεξιμο για να δουμε τι θα γινει
Απο βδομαδα θα εχουμε πιο καθαρο τοπιο αν τελικα τα καταφερω
Φτιαξτε τα μηχανακια σας λεβεντες,μην τρεχουμε και με αυτο τελευταια ωρα
Αντε να ευχηθουμε να δουμε φως τελικα:wave2:

zkwings
07/09/2010, 20:12
Είμαι έτοιμος κι'εγώ και το μηχανάκι μου Varadero MK3 &
Ένας φίλος μου έτοιμος με το μηχανάκι του πανέτοιμο Bandit .....
Περιμένουμε το οκ από εσάς και ερχόμαστε να σας βρούμε............

Εύχομαι να πάνε καλά για όλους σας που θέλετε να κάνουμε το ταξίδι και να συναντηθούμε σύντομα μιας και πλησιάζουν οι μερες και θα περάσουμε υπέροχα, όπως υπέροχα είναι πάντα τα ταξίδια.

υ.γ. Αν για κάποιο λόγο αυτό το ταξίδι δεν γίνει εγώ και ο φίλος μου προχωρούμε με διαφορετικό πρόγραμμα.

al_tzamp
07/09/2010, 23:09
όλοι στην αναμονή λοιπόν!!! :D


Άντε ρε παιδιά, δεν την παλεύω άλλο, θέλω να φτάσει η μερα, να πάνε όλα καλά κ να πάρουμε τους δρόμους!!!!!

εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας, να συναντηθούμε με το καλό, κ να πάρουμε τους δρόμους!

:rolleyes:

Anty12
08/09/2010, 10:00
Δυο-τρία πραματάκια μάγκες, μιας και γύρισα από τα Καρπάθια , πριν μία εβδομάδα.....

1. Σε καμία στιγμή δεν αισθάνθηκα ανασφάλεια, η φόβο.Ακόμη και στο δρόμο, ακόμη και μέσα στο Βουκουρέστι.......
Όλες οι μαλακίες που γράφονται είναι για το πέος...Ναί...θέλει προσοχή, γιατί κάνουν και αυτοί καγκουριές στο δρόμο, αλλά πρόβλημα θα έχει κάποιος που έμαθε να οδηγεί στην Ελβετία , και όχι στην Ελλάδα ....καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Ναι οι δρόμοι τους είναι μικροί και κρύβουν παγίδες, αλλά δεν διαφέρουν και πολύ από το δικό μας επαρχιακό δίκτυο...με λίγη προσοχή όλα θα πάνε καλά

2. Η διαδρομή μας (1 μέρα) ήταν Θεσ/κη - Ορυάχοβο - Κραιόβα.....9.30 το πρωί με 6-7 το απόγευμα.
Περίπου 600 χλμ που έβγαιναν και πιο γρήγορα , αν πηγαίναμε λίγο πιο σβέλτα .Διαμονή στο http://www.plushotel.ro/en/galerie/ 50 E δίκλινο, πρωίνό, φυλασόμενο πάρκινγκ


3. Να ανεβείτε Σιμπίου από Ramnicu Valcea (300χλμ) και να περάσετε τον 7 ....καταπληκτική διαδρομή δίπλα στο ποτάμι.

4. Το Σιμπίου θα σας πάρει τα μυαλά, διαμονή στο Hotel Silva οπωσδήποτε....εμείς πέσαμε και σε ένα γάμο , και πονέσαν τα ματάκια μας και τα συκώτια μας....ιφ γιου νόου γουατ αϊ μην......

5.Απογοήτευση το Τρανσφαγκαρασάν...δύστηχώς το περάσαμε με βροχή και ομίχλη, και δεν μπορέσαμε να το δούμε καλά, αλλά νομίζω ότι είναι και αυτό , μία καλοστημένη τουριστική παγίδα , όπως το Μπραν....όποιος έχει ανέβει Πινδο, Άγραφα ή Τζουμέρκα θα γελάει με τον ντόρο που γίνεται για το συγκεκριμένο πάσο.

6.Μην αφήσετε το Βουκουρέστι εκτός σχεδιασμού (Σιμπίου - Βουκουρέστι 300 χλμ), τουλάχιστον μία μέρα την αξίζει...το ξενοδοχείο που μείναμε δεν το προτείνω (Ibis Parlementari)...φαγητό στο Caru cu Bere

7. Επιστροφή Βουκουρέστι - Πλέβεν- Σόφια - Θεσ/κη 700 χλμ. περίπου 12 ώρες με σβέλτο ρυθμό.

8. Οι μηχανές δεν θέλουν βινιέτα μην ψαρώνεται...ειδικά στην έξοδο από Ρουμανία, στον έλεγχο βινιέτας , περάστε από δίπλα από τα αμάξια (όπως σε όλα τα σύνορα εκεί) ....εμείς καθόμασταν και περιμέναμε, μέχρι που έφτασε Ρουμάνος με μηχανή και μας έκανε νόημα να περάσουμε μαζί του.

9.Μπλόκα έχει, αλλά υπάρχει σύστημα έγκαιρης προειδοποίησης (σου παίζουν τα φώτα), τα σημεία κάνουν μπαμ (όλοι πάνε σιγά) και έχω την εντύπωση ότι οταν έχει αυτοκίνητα δεν σταματάνε μηχανές.....βγήκα για προσπέραση σε διπλή, πατάω τη ζέβρα στην διασταύρωση, ο μπάτσος με κοιτούσε στο μπλόκο........και με χαιρέτησε κάνωντας μου μάλιστα νόημα thumps up....

Ότι άλλο ρωτάτε εδώ μέσα να σας πω....καλό δρόμο

LOUKILOUK
08/09/2010, 11:00
Σωστός ο πρόεδρος στο 1, 8, 9, έτσι ακριβώς είναι...
Για το 3 θα συμφωνήσω για την ωραία διαδρομή δίπλα στο ποτάμι αλλά τέτοια υπάρχουν και καλύτερα στη Ρουμανία.
Τέλος για το 5 θα πω ότι ίσως εγώ στάθηκα τυχερός και το πέρασα με καταπληκτικό καιρό εκτός από λίγη ομίχλη στην κορυφή και το απόλαυσα. Τέτοιο πάσσο δεν υπάρχει στην Ελλάδα, μπορεί να συγκριθεί με τα αλπικά πάσσα, αγριότερο σε ομορφιά, κακό σε άσφαλτο (ξεχάστε "χαλιά" και οδηγική απόλαυση στο όριο της πρόσφυσης...) και γενικά λιγότερο φροντισμένο και καθαρό... καθαρά Βαλκανικό δηλαδή... Σημαντική διαφορά επίσης είναι ότι οι χωματόδρομοι που υπάρχουν εκεί είναι προσβάσιμοι και ελεύθερα μπορείς να κυκλοφορείς παντού, κάτι που δεν ισχύει στις Άλπεις (Ελβετικές, Γαλλικές, Ιταλικές).
Δοκιμάστε τα τοπικά τυριά και τις μπύρες... η ρακία είναι δυνατή συνήθως :winka:... οι σούπες τους ότι πρέπει για το κρύο...νερά τρέχουν παντού, μην αγοράζετε.
Περάστε υπέροχα και τα ξαναλέμε :beer: :wave2:

LARISEOS
08/09/2010, 11:45
ante re andy.......na ta poume apo konta mia mera!!!!!

kai fotos!!!!

al_tzamp
08/09/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
2. Η διαδρομή μας (1 μέρα) ήταν Θεσ/κη - Ορυάχοβο - Κραιόβα....[/B]

μήπως μπορείς να μας δώσεις μια καλυτερη εικόνα της διαδρομής???
πού ειναι το Ορυάχοβο?
τον Δούναβη από πού τον περνάμε?

η Κραίοβα τί λεει???

Anty12
08/09/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από al_tzamp
μήπως μπορείς να μας δώσεις μια καλυτερη εικόνα της διαδρομής???
πού ειναι το Ορυάχοβο?
τον Δούναβη από πού τον περνάμε?


Από το Ορυάχοβο (Προμαχώνας-περιφεριακός Σόφιας-Βράτσα-Ορυάχοβο)

http://maps.google.com/maps/ms?hl=en&ie=UTF8&msa=0&msid=109648297309955220651.00048fbed7e4b24b65b6a&ll=43.679791,24.001007&spn=0.277097,0.529404&t=h&z=11

Τα σύνορα της Βουλγαρίας τα περάσαμε σε 2 λεπτά, της Ρουμανίας σε 3.

Το φέρυ κοστίζει 6 ευρό μηχανή και αναβάτης , περνάς σε 15 λεπτά απέναντι και είναι non-stop.
Σταθήκαμε τυχεροί και φόρτωνε από την πλευρά της Βουλγαρίας.
Αν το πετύχεις απέναντι , κάνει πάνω από ώρα να έρθει, γιατί πρέπει να γεμίσει.Το προτιμούν οι νταλίκες, οι οποίες πηγαινοερχόταν συνέχεια, οπότε θα περάσετε γρήγορα νομίζω



Αρχικά δημιουργήθηκε από al_tzamp


η Κραίοβα τί λεει???

Σχετικά απλή πόλη , με γραφικό κέντρο.Πήραμε ταξί και πήγαμε στο κέντρο , όπου έχει συντριβάνια (http://www.fantanamuzicala.ro/2008/08/16/video-nou-hungarian-dance.html) (fantana muzicala) που παίζουν τα νερά σε ρυθμούς κλασσικής μουσικής, και γύρω γύρω καφέ και εστιατόρια για χαλάρωση και φαγητό.Αράξτε εκεί, και δείτε τι επίδραση έχει η έλλειψη τηγανιτού ελαιόλαδου, στα οπίσθια των γυναικών ενός κράτους.....:winka:

Την επιλέξαμε γιατί ταίριαζε στα ημερήσια χλμ που θέλαμε να βγάλουμε , ώστε να κοιμηθούμε Ρουμανία χωρίς να οδηγήσουμε βράδυ. Σαν επιλογή άξιζε.
Υπάρχει Alpha, EuroBank και Πειραιώς , και μπορείται να βγάλετε λεφτά Ρουμάνικα, αν και τα ανταλλακτήρια ή τα βενζινάδικα δεν έχουν διαφορά.

Αν επιλέξετε το ξενοδοχείο που σας προτείνω, να δώσετε χαιρετίσματα , στο ρεσεψιονίστ-νυχτοφύλακα , από τους Έλληνες: "Ουυυυυ..... μοτόρ .....ντόμπρο.....Βαλεντίνο Ρόσσι....γκοοοοουντ....Υαμαχα....Τζαπάν....γκοοοοοουντ" :lol: :lol::lol:

Κεράστε τον καμία μπύρα, και θα σας λέει ιστορίες στα Ταρζάνικα , μέχρι το πρωί....μετά την τρίτη θα μιλάτε και την ίδια γλώσα...μπύρες-βότκες θα βρείτε στο μινι-μαρκετ στο βενζινάδικο 500 μέτρα πριν το ξενοδοχείο
.Α...οι Ρουμάνοι πάνε νωρίς για ύπνο, ακόμα και τα ΣΚ , οπότε κάντε προμήθειες σε νερό της φωτιάς....:lol:

Anty12
08/09/2010, 15:21
Ορυάχοβο


208793

Anty12
08/09/2010, 15:24
Δούναβης


208796

Anty12
08/09/2010, 15:28
Κραιόβα


208797

Anty12
08/09/2010, 15:29
Χώρα χωρίς τηγανιτά λάδια.......:D


208799

al_tzamp
09/09/2010, 02:49
...thanks!

πολύ χρησιμα αυτα που πόσταρες!
δεν είχα πληροφορίες για αυτό το πέρασμα στο Δουναβη, και ειναι μια πολύ καλη και γρήγορη εναλλακτική!
και η πόλη όμορφη φαίνεται...

...τώρα πρέπει να βρώ και ενα τρόπο να αφήσω τη κοπελιά σπίτι! :D


:beer: :beer: :beer:

Vstrommer71
09/09/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από al_tzamp
...thanks!

πολύ χρησιμα αυτα που πόσταρες!
δεν είχα πληροφορίες για αυτό το πέρασμα στο Δουναβη, και ειναι μια πολύ καλη και γρήγορη εναλλακτική!
και η πόλη όμορφη φαίνεται...

...τώρα πρέπει να βρώ και ενα τρόπο να αφήσω τη κοπελιά σπίτι! :D


:beer: :beer: :beer:
Προσοχη τσι παντοφλες,ειναι πυρηνικο οπλο!:rotflmao:
Επικοινωνηστε με το Κρητικο κλιμακιο για να φιξαριστει και το δικο τους προγραμμα αμα ειναι!
Εγω,οπως σας ειπα.Τελευταια στιγμη θα γινουν τα παντα(και τα κοαλα :lol: )

OldMan
09/09/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
μιας και γύρισα από τα Καρπάθια , πριν μία εβδομάδα.....
Μεταξύ μας μιλάμε ρε Νικολάκη ... :blush:

(εκτός αν μπαίνει η γυναίκα σου στο forum, oπότε 'νταξ' ..):winka:

Anty12
09/09/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μεταξύ μας μιλάμε ρε Νικολάκη ... :blush:

(εκτός αν μπαίνει η γυναίκα σου στο forum, oπότε 'νταξ' ..)


Αυτήνα ασχολείται μόνο με το φάτσαμπουκ.......:lol: :lol:

εγώ πάντως ήμανε Κύριος σε όλη την εκδρομή....μόνο μάτι .......




























διευθύνσεις και ονόματα μόνο σε πμ........................ :winka:

al_tzamp
09/09/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Επικοινωνηστε με το Κρητικο κλιμακιο για να φιξαριστει και το δικο τους προγραμμα αμα ειναι!



Έχω μιλήσει ήδη με Zkwings....
μόλις έχω νεότερα ποστάρω κ ενημερώνω!!!!!!

zkwings
10/09/2010, 00:59
Ok.

Παρακολουθώ και είμαστε έτοιμοι , εύχομαι να έρθουν τ'ανταλακτικά και νάστε κι'εσείς οκ.

NickolasV
10/09/2010, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
διευθύνσεις και ονόματα μόνο σε πμ........................ :winka:

...ok θα περιμένω !!! :cool: :winka:

al_tzamp
10/09/2010, 10:58
Τα ανταλλακτικά ηρθαν...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:D :D :D :D :a08: :a08: :a08: :a08: :a08:



....20/9 πρωί αναχώρηση από Σέρρες :smokin: (.....9 and counting!)

zkwings
10/09/2010, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από al_tzamp
Τα ανταλλακτικά ηρθαν...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:D :D :D :D :a08: :a08: :a08: :a08: :a08:



....20/9 πρωί αναχώρηση από Σέρρες :smokin: (.....9 and counting!)

Όλα καλά τελικά εμείς θάμαστε εκεί........ Θα τα λέμε στην πορεία αν και για τον Γιάννη είναι οκ .... ή και κάποιος άλλος (panosco?????) έχει αποφασίσει , νάρθουμε Σέρρες παρέα.....

Vstrommer71
10/09/2010, 23:33
Εγω ειπα οτι το αφηνω εως τελευταια στιγμη ανοικτο το θεμα..
Οταν κανεις σχεδια για κατι απο καιρο πριν,συνηθεστατα ολα πανε κατα διαολου:lol:
Οποτε ας κυλησουνε οι επομενες ημερες χαλαρα προετοιμαζομενοι και μαζευοντας το απαραιτητο χρηματικο ποσο,και αν ολα κυλησουν κατ'ευχην ξεκιναω....
Αναμονη λοιπον:beer:

al_tzamp
11/09/2010, 00:40
......8! :D


:beer:

indianaki
11/09/2010, 04:35
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ....ΚΑΙ ΓΩ ΨΗΝΟΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ..ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΜΕ ΥΑΜΑΗΑ R1 ?
ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΟΥ ΤΕΠΟΖΙΤΟΥ ΚΑΙ ΤΥΧΩΝ ΑΝΩΜΑΛΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ?

al_tzamp
11/09/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από indianaki
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ....ΚΑΙ ΓΩ ΨΗΝΟΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ..ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΜΕ ΥΑΜΑΗΑ R1 ?
ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΟΥ ΤΕΠΟΖΙΤΟΥ ΚΑΙ ΤΥΧΩΝ ΑΝΩΜΑΛΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ?


φαντάζομαι εννοείς αν θα καταφέρνεις να μη περνάς από πάνω μας ολη τη ώρα,ε? :D

εχεις πμ

indianaki
11/09/2010, 17:20
oxi fisika....normal....sthn mesi..........
xexexxexe

Anty12
13/09/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από indianaki
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ....ΚΑΙ ΓΩ ΨΗΝΟΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ..ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΜΕ ΥΑΜΑΗΑ R1 ?
ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΟΥ ΤΕΠΟΖΙΤΟΥ ΚΑΙ ΤΥΧΩΝ ΑΝΩΜΑΛΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ?


Να πας....δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα απολύτως.....

Vstrommer71
13/09/2010, 12:07
Ολοι οι καλοι χωρανε ρε!
Μονο στην ταβερνα θα εχουμε θεμα,αν μπουνε τα πιατα στη μεση:lol:

al_tzamp
13/09/2010, 20:43
...Έλα να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά!!!

μιά βδομαδούλα εμεινε!!! :D

al_tzamp
14/09/2010, 00:05
Παίδες το πρωί αναχωρώ για Σέρρες, PC θα εχω περιστασιακά, βαριά μια φορά την ημέρα.
indianaki kαι zkwings εχετε τηλέφωνο αν χρειαστεί, Γιάννη- Vstrommer σου στέλνω κ εσένα...

όσοι θα έρθουν Σέρρες λογικά θα έχετε φτάσει απο Κυριακη,ε?
αν ειναι μιλάμε αν θέλετε βοήθεια με ξενοδοχείο κ οδηγίες, κ αν ειναι κανονίζουμε κ κατι για να γνωριστούμε.

Γενικά προτείνω αναχωρηση από Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών την Δευτέρα πρωί....
indianaki πιστεύω βολεύει κ εσάς από Θεσσαλονίκη, για να βρεθούμε πρίν ξεκινήσουμε το ταξίδι!