PDA

View Full Version : Magura αισχος



xaris_sm
02/07/2010, 10:43
οκ για παρηγορια το γραφω περισσοτερο αλλα πειτε και την γνωμη σας

πως θα σας φαινοταν εαν ενα Power part απο την μηχανή σας σας εσκαγε και επρεπε να πληρωσετε 300 για μια υδραυλικη τρομπα συμπλεκτη Magura επειτα απο normal χρηση 3 χρονων???

τι θα γινόταν εαν όλλα τα Power parts που ακριβοπληρωσαμε κατα την αγορα της μηχανης μας (Brebo,WP,Renthal κτλπ) επρεπε να τα αλλάζουμε κάθε 3 χρόνια?

αυτο έπαθα εγω στο LC4 640 του 06 (πρωτη αδεια 07-εγγυση ΚΤΜ τελος)

φυσικά και ειναι μεταλα-μηχανηματα και χαλανε με την χρηση αλλα δεν εχουμε την απαιτηση τα ακριβα και επωνιμα να κρατούν περρισοτερο???
και ποιος μου λεει οτι δεν θα ξαναχαλασει σε 2 3 χρονια? χαχα πολλα θελω ε....

τελος παντων ξερεις κανενας μηπως υπαρχει και εγγυηση extra χρονων απο magura???
περιτο να σας πω οτι απαντηση σε ολα αυτα απο Magura.de δεν εχω λαβει 3 μερες τωρα.


και για να γελασουμε και λιγο στο παλιο ΚΤΜ του 99, 6 χρονια που το ειχα μονο η ντιζα κοπηκε μια φορα και αυτο κοστισε 15 ευρο

αντε καλες βολτες

950dim
02/07/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
...πως θα σας φαινοταν εαν ενα Power part απο την μηχανή σας σας εσκαγε και επρεπε να πληρωσετε 300 για μια υδραυλικη τρομπα συμπλεκτη Magura επειτα απο normal χρηση 3 χρονων???

Εγω στη θεση σου θα ενιωθα και τυχερος...

Μεσα στα πρωτα 2 χρονια την ειχα αλλαξει ηδη 2 φορες...

Και το καλυτερο????το ηξερα πριν το παρω...:beer:

Ψαξε για την ενισχυμενη...:wave2:

billk
02/07/2010, 14:46
μιλάς πάντα για το κάτω τρομπάκι;
και κοστολογείται στα 300 ευρώ;;;:confused:

xaris_sm
02/07/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk
μιλάς πάντα για το κάτω τρομπάκι;
και κοστολογείται στα 300 ευρώ;;;:confused:


ναι :( το τρομπακι στο τιμονι που ειναι μαζι με τον αποσυμπιεστη της μανιβελας απο οτι ειδα ειναι ενιαιο το συστημα

akamarinos
02/07/2010, 20:11
κάνεις λάθος υπάρχουν όλα τα ανταλλακτικά
και πωλούνται μεμονωμένα
το 32 που μάλλον χρειαζόσουν κοστίζει γύρω στα 50?

akamarinos
02/07/2010, 20:12
photo


202909

KaTaNaS
03/07/2010, 03:31
ο ακαμαρινος εχει δικιο... ισως χρειαζεσαι μονο το σετ επισκευης που κανει απο 35 μεχρι 50 δεν θυμαμαι καλα...


αλλιως αν θελεις να ακουσεις τιμη τρομπας συμπλέκτη ΒΕΤΑ, να'σαι σιγουρος θα επαιρνες απο την Fuoristrada ολοκληρη τρομπα και θα την εβαζες στο ΚΤΜ. γυρω στο 150αρι αν θυμαμαι καλα...

xaris_sm
03/07/2010, 11:33
παιδια ευχαριστω δεν το εχω παει ακομα για επισκευη περιμενω το ανταλακτικο που παραγειλε το συνεργειο

εννοειτε θα τους ρωτησω τι παραγγειλαν και θα κανω και εγω την ερευνα μου να παω διαβασμενος γιατι μετα συνεργεια ξερετε τι γινετε

αντε μπας και γλιτωσουμε την 300αρα

ευχαριστω παντως

SVX
03/07/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
παιδια ευχαριστω δεν το εχω παει ακομα για επισκευη περιμενω το ανταλακτικο που παραγειλε το συνεργειο

εννοειτε θα τους ρωτησω τι παραγγειλαν και θα κανω και εγω την ερευνα μου να παω διαβασμενος γιατι μετα συνεργεια ξερετε τι γινετε

αντε μπας και γλιτωσουμε την 300αρα

ευχαριστω παντως

ψαξτο αδερφε... αυτο το καιρο τα συνεργεια δεν εχουν τιμοκαταλογο...Ζητανε οσα τους λειπουν..

mtsop
04/07/2010, 03:08
Σύντροφε Χάρη την είχα πατήσει και εγώ πέρσυ το καλοκαίρι (τέλη Ιουλίου) και τα έσκασα (250 αν θυμάμαι καλά) γιατί βιαζόμουν να φύγω για διακοπές. Ρίξε μια ματιά στο ebay παίζουν τρόμπες εκεί, μεταχείρο ή και καινούργιες.

Πάντως η πρώην δικιά μου την είχα περίπου 3 χρόνια και την είχα πάρει μεταχειρισμένη από ebay με άγνωστο πόσο καιρό χρήση.

camen
04/07/2010, 17:06
Ρε παιδες σορυ αλλα η πανω τρομπα(αυτη που πιανεις με το χερι) δεν παθαινει τιποτα για να θελει ΟΛΗ αλλαγη!!!!Μονο το 32 φθειρεται απο τα χρονια/χρηση και εει 35 ευρω αν θυμαμαι καλα...

Κ πληροφοριακα ΟΛΗ η ΚΑΤΩ τρομπα,αυτη που ειναι στο μοτερ,εχει καινουργια 150ευρω περιπου...



:wave2:

billk
05/07/2010, 02:10
σωστός ο camen, γιαυτό ρώτησα και εγώ για το κάτω τρομπάκι, αυτό που είναι μέσα στην μηχανή.Συνήθως αυτό τα παίζει και όχι το πάνω.

xaris_sm
05/07/2010, 02:56
σημερα θα παω συνεργειο και θα μιλησω

ρε παιδια ξερετε το 40 ποσο κανει? αντε στην χειροτερη να θελει και αυτο αλλαγη ( το σωμα )

παντως απο πανω εχω διαροη αυτο ειναι το μονο σιγουρο,φαινετε

thanks Και παλι

xaris_sm
05/07/2010, 07:36
λοιπον παιδες ακουστε τι κανουν οι φιλοι μας εκει στην Magura η στην ΚΤΜ για να βγαζουν και απο τα ανταλακτικα, αφου το διασταβρωσα με αλλο συνεργειο και αλλον μηχανικο

στην φωτο που εχει βαλει ο φιλος μας πιο πανω εαν χαλάσουν όλα τα parts εκτος της τρομπας που ειναι οχι το 40 αλλα εκει που μπαινει το 32 στα δινουν ενα ενα για αλλαγη, το 40 ειναι απλα το δαχτυλιδι που μπαινει στο τιμονι... και σου λεει εαν χαλασει η τρομπα ( που δεν την δινει ξεχωριστα) περνεις ολο το SET νουμερο 30 στην μονιαδικη τιμη των 300 ευρω χαχαχα

ποιον να καντιλιασω τωρα Magura η ΚΤΜ??? ξερω ξερω ολλοι τους αυτα κανουν χαχαχα

ευχαριστω για τον χρονο σας παντως θα παω να πληρωσω την λυπητερη

καλες βολτες και καλες διακοπες

camen
05/07/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
λοιπον παιδες ακουστε τι κανουν οι φιλοι μας εκει στην Magura η στην ΚΤΜ για να βγαζουν και απο τα ανταλακτικα, αφου το διασταβρωσα με αλλο συνεργειο και αλλον μηχανικο

στην φωτο που εχει βαλει ο φιλος μας πιο πανω εαν χαλάσουν όλα τα parts εκτος της τρομπας που ειναι οχι το 40 αλλα εκει που μπαινει το 32 στα δινουν ενα ενα για αλλαγη, το 40 ειναι απλα το δαχτυλιδι που μπαινει στο τιμονι... και σου λεει εαν χαλασει η τρομπα ( που δεν την δινει ξεχωριστα) περνεις ολο το SET νουμερο 30 στην μονιαδικη τιμη των 300 ευρω χαχαχα

ποιον να καντιλιασω τωρα Magura η ΚΤΜ??? ξερω ξερω ολλοι τους αυτα κανουν χαχαχα

ευχαριστω για τον χρονο σας παντως θα παω να πληρωσω την λυπητερη

καλες βολτες και καλες διακοπες

Eπειδη ΔΕΝ εχω καταλαβει ακομη,σου εχει χαλασει το σωμα της τρομπας?!
ΑΝ ναι,τι χαλασμα εχει παθει:confused: Απο μονο του το βλεπω αδυνατον να χαλαει εκτος και αν εφαγες καμια τουμπα και το εσπασες...

Το νουμερο 32 δινεται πακετο παντως και ονομαζεται "κιτ επισκευης της τρομπας".Κοστιζει 35Ε περιπου και περιεχει κατι τσιμουχακια και ελατηριακια...Αυτο το 32 απο την πολυκαιρια χαλαει και αρχιζει η διαρροη.

Μπορεις να μας πεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ προβλημα εχει η τρομπα σου για να δουμε τι διαολο παιζει?!:D

KaTaNaS
05/07/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm

ευχαριστω για τον χρονο σας παντως θα παω να πληρωσω την λυπητερη


akou και το αλλο ... το ξαναγραψα παραπανω


παίρνεις ολοκληρη τρομπα συμπλέκτη απο την ΒΕΤΑ με 100 ευρω ( δεν κοστιζει 150 που ειχα γραψει προχθες) και βαζεις κι ένα ανεξαρτητο μοχλό για τον αποσυμπιεστη.

xaris_sm
05/07/2010, 07:42
ναι φιλε μου το σωμα της τρομπας αλλά δεν ειναι το 40, το 40 απλα ειναι ενα δακτυλιδη, δεν χτυπησε η μηχανη αλλα ολοι μου ειπαν οτι ειναι συνιθες φαινομενο να τρωγετε το μεταλο απο την χρηση και να κανει διαροη

camen
05/07/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
ναι φιλε μου το σωμα της τρομπας αλλά δεν ειναι το 40, το 40 απλα ειναι ενα δακτυλιδη, δεν χτυπησε η μηχανη αλλα ολοι μου ειπαν οτι ειναι συνιθες φαινομενο να τρωγετε το μεταλο απο την χρηση και να κανει διαροη

Ξαναδιαβασε το ποστ μου...Το διορθωσα...:winka: :winka: :winka:


Πιο μεταλο εχει φαγωθει?!Ρε ΄συ εισαι σιγουρος οτι δεν σου λενε μαλακιες για να σου παρουν τα 300Ε...?:look:

xaris_sm
05/07/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eπειδη ΔΕΝ εχω καταλαβει ακομη,σου εχει χαλασει το σωμα της τρομπας?!
ΑΝ ναι,τι χαλασμα εχει παθει:confused: Απο μονο του το βλεπω αδυνατον να χαλαει εκτος και αν εφαγες καμια τουμπα και το εσπασες...

Το νουμερο 32 δινεται πακετο παντως και ονομαζεται "κιτ επισκευης της τρομπας".Κοστιζει 35Ε περιπου και περιεχει κατι τσιμουχακια και ελατηριακια...Αυτο το 32 απο την πολυκαιρια χαλαει και αρχιζει η διαρροη.

Μπορεις να μας πεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ προβλημα εχει η τρομπα σου για να δουμε τι διαολο παιζει?!:D


δεν ημουν εκει οταν εκανε την διαγνωση αλλα μου ειπε οτι εχει φαγωθει το σωμα της τρομπας,
τουλαχιστον απο την αρχη μου ειπε οτι υπαρχει και ενα σετ επισκευης και οτι μπορει να την βγαλω φτηνα....οποτε οταν πηγα να το παρω απο την διαγνωση και οχι απο την επισκευη μου ειπε οτι ειναι το σωμα της τρομπας και θα παραγειλει τα πραγματα και τοτε μου ειπε οτι ειναι 300αρα

σημερα θα παω να δω εαν εχουν ερθει τα πραγματα και κλεισω ραντεβου οποτε διαβασμενος πλεον θα πεταξω και καμια ατακα παραπανω μπας και...

vag950
05/07/2010, 17:04
Δυστυχως την εχω πατησει και εγω οπως ο φιλος ο xaris.
Μετα απο αλλαγη του slave cylindrer(κοινως το κατω αν το λεω καλα, αυτο που χαλει συνεχεια δηλαδη), αρχισε και μου δακρυζε η μανετα.
Η εξηγηση απο τον μαστορα ηταν οτι επειδη αλλαξα το slave, ανεβηκε η πιεση!! με αποτελεσμα το master cylinder που ηταν και αυτο καταπονημενο απο τα χρονακια του να αρχιζει να εχει διαρροη.

Αλλαξα το εμβολο και για κανα δυο μηνες στανιαρε αλλα μετα παλι τα ιδια.
Δυστυχως ηταν το σωμα. 300 και με τις υγειες μας.


Φιλικα
vag
.

stefanos
06/07/2010, 06:24
Παιδιά magura είναι ,ούτε nissin ούτε καν brebo, μην το κάνετε και ζήτημα.

xaris_sm
06/07/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Παιδιά magura είναι ,ούτε nissin ούτε καν brebo, μην το κάνετε και ζήτημα.

ας μην εκανε 300 το σετ τοτε...


:rotflmao:

Ravendark
06/07/2010, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε παιδες σορυ αλλα η πανω τρομπα(αυτη που πιανεις με το χερι) δεν παθαινει τιποτα για να θελει ΟΛΗ αλλαγη!!!!Μονο το 32 φθειρεται απο τα χρονια/χρηση και εει 35 ευρω αν θυμαμαι καλα...

Κ πληροφοριακα ΟΛΗ η ΚΑΤΩ τρομπα,αυτη που ειναι στο μοτερ,εχει καινουργια 150ευρω περιπου...



:wave2:
Πριν 2 χρόνια είχε 120...

nikos force
07/07/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
Δυστυχως την εχω πατησει και εγω οπως ο φιλος ο xaris.
Μετα απο αλλαγη του slave cylindrer(κοινως το κατω αν το λεω καλα, αυτο που χαλει συνεχεια δηλαδη), αρχισε και μου δακρυζε η μανετα.
Η εξηγηση απο τον μαστορα ηταν οτι επειδη αλλαξα το slave, ανεβηκε η πιεση!! με αποτελεσμα το master cylinder που ηταν και αυτο καταπονημενο απο τα χρονακια του να αρχιζει να εχει διαρροη.

Αλλαξα το εμβολο και για κανα δυο μηνες στανιαρε αλλα μετα παλι τα ιδια.
Δυστυχως ηταν το σωμα. 300 και με τις υγειες μας.


Φιλικα
vag
. αυτη ειναι και η συνηθεστερη ζημια δυστηχως ...και μεχρι να το παρουν χαμπαρι εχουν αλλαξει κανα 2 σετ επισκευης :bigcry:

akis_din
07/07/2010, 22:48
απλα εγω στην θεση σου αν θα το παθαινα δεν θα βαζα παλι αυτη που εχει πανω.. θα κοιταγα για καμια μπρεμπο απο αλλο μηχανακι να ειχα το κεφαλι μου ησυχο..

xaris_sm
08/07/2010, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_din
απλα εγω στην θεση σου αν θα το παθαινα δεν θα βαζα παλι αυτη που εχει πανω.. θα κοιταγα για καμια μπρεμπο απο αλλο μηχανακι να ειχα το κεφαλι μου ησυχο..

πολυ σωστος και εγω αυτο ειπα στο συνεργειο...πια αλλη επωνυμη ταιριαζει και τεττοια...

και κλασικη απαντηση...δεν ταιριαζει καμια,ειναι μπλεξιμο, θα εχουμε αλλα μετα κτλπ, την κανω και εγω σε αδεια σε λιγες μερες οποτε...καλα κρασια

καλημερα

camen
08/07/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
πολυ σωστος και εγω αυτο ειπα στο συνεργειο...πια αλλη επωνυμη ταιριαζει και τεττοια...

και κλασικη απαντηση...δεν ταιριαζει καμια,ειναι μπλεξιμο, θα εχουμε αλλα μετα κτλπ, την κανω και εγω σε αδεια σε λιγες μερες οποτε...καλα κρασια

καλημερα

Αραγε η brembo απο τον duke3 ποσο να εχει:confused: :D :D :D

akis_din
08/07/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αραγε η brembo απο τον duke3 ποσο να εχει:confused: :D :D :D

λογικα κανει ε?

Black Mamba
08/07/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αραγε η brembo απο τον duke3 ποσο να εχει:confused: :D :D :D

Σε εφτιαξα!
Ουτε παραγγελια να το εκανες...

http://global.ebay.com/KTM_690_DUKE_my_07_08_freno_post_pompa_pinza_brembo_/130406473991/item

camen
08/07/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Σε εφτιαξα!
Ουτε παραγγελια να το εκανες...

http://global.ebay.com/KTM_690_DUKE_my_07_08_freno_post_pompa_pinza_brembo_/130406473991/item

Δεν μου εμφανιζει κατι ....:mad: :mad: :mad:

Black Mamba
08/07/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν μου εμφανιζει κατι ....:mad: :mad: :mad:

Για ξαναδοκιμασε ρε συ...:a9:

http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130406473991

camen
08/07/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Για ξαναδοκιμασε ρε συ...:a9:

http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130406473991

Τωρα οκ φαινεται αλλα δεν θελω αυτο ρε...Εγω ειπα ποσο να εχει η τρομπα του συμπλεκτη απο το 690....:winka: Η ΠΑΝΩ τρομπα ,αυτη που εχεις στο χερι...

billk
08/07/2010, 16:46
μάλλον τα έχουμε μπερδέψει ή εγώ δεν τα ξέρω καλά.

πάμε απο την αρχή λοιπόν.
Αυτό που πόσταρε ο φίλος από ebay, νομίζω πως είναι η τρόμπα του πίσω φρένου απο 690 της brembo.

Αν δεν κάνω λάθος και ο Δουκάς ο 3, όπως το δικό μου pretsige 690 έχουν συμπλέκτη της magura, με τα γνωστά προβλήματα που έχουν και τα 950.
και πάντα είχα ως απορία, τα 950 - 690 - 990 έχουν τον ίδιο συμπλέκτη ακριβώς ή απλά την ίδια μάρκα συμπλέκτη, βλέπε magura. η ίδια απορία επανήλθε βάζοντας μέσα και τα 640 όπως του Χάρη.

Και πάμε τώρα και στην πιο κρίσιμη ερώτηση, επειδή δυστυχώς και μένα με είχε αφήσει μια φορά ο συμπλέκτης, βγάζοντας όλα τα υγρά το κάτω τρομπάκι που είναι στο χώρο της μηχανής, υπάρχει έτοιμο σετάκι άλλης μάρκας που να ταιριάζει just;;Κάτι ανέφερε ο κατάνας για beta. για δώστε πληροφορίες

KaTaNaS
09/07/2010, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk
Κάτι ανέφερε ο κατάνας για beta. για δώστε πληροφορίες

μου φαινεται πως χρειαζεται ενα επιπλεον εξαρτημα και ταιριαζει κουτι... η τρομπα της ΒΕΤΑ εχει παντως ενα κατοσταρικακι.

Παρε τηλ να σου πει ο αντιπροσωπος (και συμφορουμιτης)

The Fuoristrada CO.
Αποκλειστικός εισαγωγέας Betamotor S.p.A.
Ν. Δημητρακοπούλου 29, 117 42, AΘΗΝΑ
Tηλ: 210 9211877
http://www.betamotor.gr, e-mail: info@betamotor.gr

camen
09/07/2010, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk

Αν δεν κάνω λάθος και ο Δουκάς ο 3, όπως το δικό μου pretsige 690 έχουν συμπλέκτη της magura, με τα γνωστά προβλήματα που έχουν και τα 950.


Eμεις μιλαμε για το master cylonder ,δλδ την τρομπα συμπεκτη που ειναι στο τιμονι...:winka:
Και η τρομπα του duke3 δεν εχει καμια σχεση με την τρομπα του 640.Δες και στο λινκ παρακατω...
Και νομιζω οτι ειναι brembo πλεον και η τρομπα στο duke3.

Το slave cylinder,δλδ η τρομπα που βρισκεται στο μοτερ δεν μας ενδιαφερει στον παρον θρεντ:winka:

Εδω το λινκ:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Ktm-690-duke-%28duke3%29-lc4-2008.jpg


:beer: :wave2:

billk
10/07/2010, 07:51
ίσως camen να σε μπέρδεψα και εγώ.

καταρχήν όντως η ερώτηση που έκανα για μοντέλα 690-990-950 ήταν αν είναι ίδιο το slave cylinder, γιατί σε αυτό έχουν ακουστεί οι περισσότερες βλάβες σε σχέση με το master cylinder.

όσον αφορά τώρα το master cylinder, η απάντηση μου είναι ίδια, πως είναι magura, τουλάχιστον στο prestige 690, φαντάζομαι δεν αλλάζει κάτι στο Δούκα. Και με μια απλή ματιά, ενώ σε όλο το σώμα - μανέτα φρένου φαίνεται ξεκάθαρα το λογότυπο της brembo, στο σώμα-μανέτα του συμπλέκτη δνε γράφει πουθενά brembo, μόνο magura στο δοχείο των υγρών του συμπλέκτη