PDA

View Full Version : BMW K1600GT adaptive headlights



sinonick
02/07/2010, 13:32
ευχάριστα νέα για τον κόσμο της μοτοσυκλέτας, ελπίζω σύντομα και από άλλες εταιρίες!

BMW K1600GT adaptive headlights (http://www.youtube.com/watch?v=LdyNdlw8zaA)

νομίζω βέβαια ότι υπερβάλλουν λίγο στο πόσο χάλια φωτίζουν τα συμβατικά φώτα στις στροφές :P

είναι όντως καινοτομία ή υπάρχει ήδη κάτι αντίστοιχο σε μοτοσυκλέτες παραγωγής;

posnightmist
02/07/2010, 13:58
:a19:

odt
02/07/2010, 14:19
καλή φάση...

SVX
02/07/2010, 14:24
το "παραθαβει " το συμβατικο συστημα στην συγκριση ή μου φαινεται? :rolleyes:

σα να λεει οσοι δεν εχουτε BMW να ταξιδευετε μονο μερα :look:

Chris K.
02/07/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το "παραθαβει " το συμβατικο συστημα στην συγκριση ή μου φαινεται? :rolleyes:

σα να λεει οσοι δεν εχουτε BMW να ταξιδευετε μονο μερα :look:

Πραγματικά το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν το είδα. Καλή φάση συμφωνώ, αλλα το παραέκαναν λίγο εκεί στην CGI σύγκριση.. :hypnotize

konsttanttinos
03/07/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το "παραθαβει " το συμβατικο συστημα στην συγκριση ή μου φαινεται? :rolleyes:

σα να λεει οσοι δεν εχουτε BMW να ταξιδευετε μονο μερα :look:

Το γαμησανε και ψοφησε.
Εκτος οτι το βιντεο αναφερεται σε λοβοτομημενους μπεμβεδακηδες, θεωρω οτι ειναι γτπ εξελιξη.
Τοσα χρονια δηλαδη πως στριβουμε?
Μαλλον θα παει απατο οπως και το αντιστοιχο των αυτοκινητων.
Γιατι να επενδυσεις σε ενα πανακριβο συστημα που βασιζεται σε πολλα ηλεκτρικα μπλιμπλικια (βλαβες-service) και να μην παρεις ενα σετ καλες λαμπες για να εχεις την υγεια σου?
Ασε που οταν και στουκαρεις δεν θα σε σωσει ουτε ο κορβανας απο ολο σου το σοι για να φτιαξεις το ρημαδι.
Bmw rules:ZZZ:

el_hymador
03/07/2010, 15:43
Το συγκεκριμένο σύστημα εκτός από τον φωτισμο στο εσωτερικό των στροφών, ρυθμίζει αυτόματα και το ύψος της δέσμης του προβολέα, σε περίπτωση που η μοτοσικλέτα φορτωθεί και κάτσει και συνεπιβάτης.

Για υπερ-τουριτική μοτοσικλέτα όλα αυτά είναι πολύ χρήσιμα, στη τελική υποτίθεται ότι το συγκεκριμένο μοντέλο φτιάχτηκε για αυτούς που δεν το έχουν και πολύ να περάσουν τα πάσα στις Άλπεις βράδυ με καταιγίδα. Δεν φτιάχτηκε για τα μέλη του δικηγορικού / ιατρικού συλλόγου...

by the way, ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το σύστημα είναι πολύ έξυπνος και όσο το δυνατόν πιο απλός γίνεται.

:wave2:

kaiba
03/07/2010, 15:55
Αν τα κλασικά φώτα φώτιζαν όπως δείχνει το βίντεο εγώ τώρα θα ήμουν σε κάνα δέντρο κλαρωμένος . Θ έχει διαφορά από τα υπάρχοντα αλλά όχι και τόση όσο δείχνει . Λες και τώρα έχουμε κεριά αντί για λάμπες δείχνει τι να λέμε

Arxagelos
03/07/2010, 19:19
Το γ@μησαν και ψόφησε στο video. Πάλι καλά ήρθε η BMW να μας ανοίξει τα μάτια. Άντε και να σου χαλάσει το ρημάδι να δω μετά τι τιμή θα παίζει το ανταλλακτικό.

kaiba
03/07/2010, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
Το γ@μησαν και ψόφησε στο video. Πάλι καλά ήρθε η BMW να μας ανοίξει τα μάτια. Άντε και να σου χαλάσει το ρημάδι να δω μετά τι τιμή θα παίζει το ανταλλακτικό.

Μετά πας σε Έλληνα πατεντιαρη μάστορα και προσαρμόζει από πίσω από τα φώτα ένα σίδερο ώστε να τα στρίβεις μονός σου .

SVX
04/07/2010, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το συγκεκριμένο σύστημα εκτός από τον φωτισμο στο εσωτερικό των στροφών, ρυθμίζει αυτόματα και το ύψος της δέσμης του προβολέα, σε περίπτωση που η μοτοσικλέτα φορτωθεί και κάτσει και συνεπιβάτης.

Για υπερ-τουριτική μοτοσικλέτα όλα αυτά είναι πολύ χρήσιμα,

Ναι ...στην ευθεια δουλευουν μια χαρα.... στους ελληνικους επαρχειακους με αλλεπαληλες στροφες και ΚΑΜΠΟΥΡΕΣ ηερεις πως θα δουλευουνε? ξερω εχω..

Εχω δει πως δουλευουν τα φωτα απο τα Citroen με τα δηθεν adaptive.... δειχνουν τερμα ουρανο τη στιγμη που ανεβαινεις την "ανωμαλια" και τερμα κατω στο κατεβασμα.... σα να παιζουν τιποτα παιδακια με φακο... :a06:

el_hymador
04/07/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ναι ...στην ευθεια δουλευουν μια χαρα.... στους ελληνικους επαρχειακους με αλλεπαληλες στροφες και ΚΑΜΠΟΥΡΕΣ ηερεις πως θα δουλευουνε? ξερω εχω..

Εχω δει πως δουλευουν τα φωτα απο τα Citroen με τα δηθεν adaptive.... δειχνουν τερμα ουρανο τη στιγμη που ανεβαινεις την "ανωμαλια" και τερμα κατω στο κατεβασμα.... σα να παιζουν τιποτα παιδακια με φακο... :a06:

Ενταξει τοτε, αν στα Citroen δεν δουλευουν, ειναι σιγουρο οτι δεν θα δουλευουν και στις μοτοσικλετες της ΒΜW! Το συμπερασμα βγηκε, κυριοι τεχνικοι της BMW Motorrad ειστε αχρηστοι και αμπαλοι, να πατε σπιτια σας και επιφυσλασσομαστε για καθε νομιμο δικαιωμα, αφου επιχειρησατε να μας παραπλανησατε!


Αλητες!

Τι;

Τι λετε κυριε;

Ναι...εσεις ο ξανθος...ναι, ναι εσεις...πρωτα απ ολα πως ονομαζεστε και ποια ειναι η ιδιοτητα σας;

Χανς...τι;...Γκεντρου...Γκεντρουντ;... Γκεντρουχτ;... Χανς Γκεντρουχτ...ναι και τι θελετε;...α...ειστε τεχνικος στη BMW Motorrad....μαλιστα....πως; ...ειστε και υπευθυνος για την εξελιξη του συστηματος;...μωρε μπραβο θρασος!!!...και τι θελετε κυριε;...τι;...αν εχουμε δοκιμασει την συγκεκριμενη εφαρμογη; Μωρε δεν ντρεπεσαι λεω εγω λιγο;....ε;!....τσιπα δεν εχεις πανω σου;! Που πηγες να μας πουλησεις φυκια για μεταξωτες κορδελες;! Δεν το εχουμε οδηγησει ρε!! τι παει να πει αυτο;! Αφου στα Citroen δεν δουλευει!

SVX
04/07/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ενταξει τοτε, αν στα Citroen δεν δουλευουν, ειναι σιγουρο οτι δεν θα δουλευουν και στις μοτοσικλετες της ΒΜW! Το συμπερασμα βγηκε, κυριοι τεχνικοι της BMW Motorrad ειστε αχρηστοι και αμπαλοι, να πατε σπιτια σας και επιφυσλασσομαστε για καθε νομιμο δικαιωμα, αφου επιχειρησατε να μας παραπλανησατε!


Αλητες!

Τι;

Τι λετε κυριε;

Ναι...εσεις ο ξανθος...ναι, ναι εσεις...πρωτα απ ολα πως ονομαζεστε και ποια ειναι η ιδιοτητα σας;

Χανς...τι;...Γκεντρου...Γκεντρουντ;... Γκεντρουχτ;... Χανς Γκεντρουχτ...ναι και τι θελετε;...α...ειστε τεχνικος στη BMW Motorrad....μαλιστα....πως; ...ειστε και υπευθυνος για την εξελιξη του συστηματος;...μωρε μπραβο θρασος!!!...και τι θελετε κυριε;...τι;...αν εχουμε δοκιμασει την συγκεκριμενη εφαρμογη; Μωρε δεν ντρεπεσαι λεω εγω λιγο;....ε;!....τσιπα δεν εχεις πανω σου;! Που πηγες να μας πουλησεις φυκια για μεταξωτες κορδελες;! Δεν το εχουμε οδηγησει ρε!! τι παει να πει αυτο;! Αφου στα Citroen δεν δουλευει!


δηλαδη? το χεις δει αυτο που λεω και ισχυριζεσαι οτι λεω μαλακιες? ή εχεις οδηγησει BMW και ολα δουλευαν οπως σου υποσχεθηκαν; (μετα τις ανακλησεις) :a47:

el_hymador
04/07/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δηλαδη? το χεις δει αυτο που λεω και ισχυριζεσαι οτι λεω μαλακιες? ή εχεις οδηγησει BMW και ολα δουλευαν οπως σου υποσχεθηκαν; (μετα τις ανακλησεις) :a47:

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ, ΤΟΤΕ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΑ!!!

σοβαρα τωρα κατσε να διαβασεις τι εχεις γραψει.... :wave2:

SVX
04/07/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ, ΤΟΤΕ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΑ!!!

:wave2:




εχεις δικιο... οταν δεν εχουμε επιχειρηματα το ριχνουμε στο μαλακοσπαμ :sad:

el_hymador
04/07/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχεις δικιο... οταν δεν εχουμε επιχειρηματα το ριχνουμε στο μαλακοσπαμ :sad:

ρε συ, τι επιχειρηματα; με δουλευεις;

:lol: :lol: :lol:

Εγω δεν ειμαι υπερμαχος του συστηματος που προτιθεται να βγαλει η BMW, ουτε ξερω και αν θα λειτουργει καλα, αλλα μεχρι που να το βγαλουν στην παραγωγη και να δοκιμαστει σε πραγματικες συνθηκες, δεν το κραζω τουλαχιστον...αν μη τι αλλο, ειναι μια ενδιαφερουσα εφαρμογη για ενα θεμα ασφαλειας. Τιποτε περισσοτερο τιποτα λιγοτερο

Απο εκει και επειτα εσυ τι επιχειρηματα εχεις;

Οτι δεν δουλευει καλα στα Citroen (δεν το ξερω μπορει να ειναι και ετσι...), αρα δεν θα δουλευει καλα και στην BMW; :confused:

Οτι η BMW εχει κανει ανακλησεις, αρα οτι βγαζει ειναι μια λαλακια; :confused:

Εξηγησε μου γιατι με αυτα που διαβαζω αποκτω adaptive eyes, το ενα ματι κοιτα δεξια και το αλλο αριστερα και πανω...(μαλλον Citroen ειμαι...)



:wave2:

SVX
04/07/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ρε συ, τι επιχειρηματα; με δουλευεις;

ειναι μια ενδιαφερουσα εφαρμογη για ενα θεμα ασφαλειας. Τιποτε περισσοτερο τιποτα λιγοτερο

Απο εκει και επειτα εσυ τι επιχειρηματα εχεις;


Οτι η BMW εχει κανει ανακλησεις, αρα οτι βγαζει ειναι μια λαλακια; :confused:
:wave2:

Η BMW εχει προβληματα λειτουργικοτητας σε "δοκιμασμενες" και "εφαρμοσμενες" τεχνολογικες της πατεντες ....

ΔΕΝ θα εχει σε αυτες που ειναι στο πρωτο σταδιο ;(πειραματικο )

τι να πω...ισως βασιζομαι μονο σε φημες...πρεπει να αποκτησω περισσοτερες εμπειριες απο 1ο χερι...Συγνωμη και παλι... :(


202993

MikeG
04/07/2010, 11:51
Εγώ πάντως (έτσι για να ανάψω τη φωτιά), πάλι BMW θα ξαναπάρω.:smokin:

el_hymador
04/07/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εγώ πάντως (έτσι για να ανάψω τη φωτιά), πάλι BMW θα ξαναπάρω.:smokin:

Μπράβο! Και εγώ για να φουντώσω τη φωτιά, σε συγχαίρω για την επιλογή σου και σου προτείνω να πάρεις ένα μοντέλο με boxer και telelever - paralever. 'Ετσι θα έχεις την ευκαιρία να πληρώσεις ένα κάρο χρήματα σε "εξέλιξη"για εναλλακτικά συστήματα που μετά από 15 χρόνια δοκιμών (στις πλάτες των πιστών πελατών της BMW φυσικά...) έφτασαν στο σημείο να δουλεύουν με πατερίτσες (αναγκαστική χρήση ABS) λίγο χειρότερα από τα συμβατικά...επίσης θα έχεις τη μοναδική ευκαιρία να πληρώσεις ένα κάρο χρήματα για αερόψυκτο μοτέρ που συνεχίζει να τσιμπάει λάδι και για αντιδράσεις από τον άξονα που δεν έιχαν ούτE τα δίχρονα Town Mate της Yamaha...πέραν όλων αυτών των θετικών όμως υπάρχουν δυστυχώς και κάποια αρνητικά...οι διακόπτες της BMW, αυτή η μοναδική σύλληψη πρακτικότητας και λειτουργικότητας, δεν είναι δυστυχώς πια μαζί μας :sad: Με πόνο καρδιάς, το R & D τμήμα αναγκάστηκε να συμπλέυσει με όλη την υπόλοιπη παγκόσμια μοτο-βιομηχανία, αφού η καινοτομική ιδέα τους, δεν βρήκε δυστυχώς μιμήτες. Φυσικά φταίνε όλοι οι υπόλοιποι που είναι γκάου...μα μόνο ένα διακόπτη για τα φλας; τσ,τσ,τσ...

MikeG
04/07/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μπράβο! Και εγώ για να φουντώσω τη φωτιά, σε συγχαίρω για την επιλογή σου και σου προτείνω να πάρεις ένα μοντέλο με boxer και telelever - paralever. 'Ετσι θα έχεις την ευκαιρία να πληρώσεις ένα κάρο χρήματα σε "εξέλιξη"για εναλλακτικά συστήματα που μετά από 15 χρόνια δοκιμών (στις πλάτες των πιστών πελατών της BMW φυσικά...) έφτασαν στο σημείο να δουλεύουν με πατερίτσες (αναγκαστική χρήση ABS) λίγο χειρότερα από τα συμβατικά...επίσης θα έχεις τη μοναδική ευκαιρία να πληρώσεις ένα κάρο χρήματα για αερόψυκτο μοτέρ που συνεχίζει να τσιμπάει λάδι και για αντιδράσεις από τον άξονα που δεν έιχαν ούτE τα δίχρονα Town Mate της Yamaha...πέραν όλων αυτών των θετικών όμως υπάρχουν δυστυχώς και κάποια αρνητικά...οι διακόπτες της BMW, αυτή η μοναδική σύλληψη πρακτικότητας και λειτουργικότητας, δεν είναι δυστυχώς πια μαζί μας :sad: Με πόνο καρδιάς, το R & D τμήμα αναγκάστηκε να συμπλέυσει με όλη την υπόλοιπη παγκόσμια μοτο-βιομηχανία, αφού η καινοτομική ιδέα τους, δεν βρήκε δυστυχώς μιμήτες. Φυσικά φταίνε όλοι οι υπόλοιποι που είναι γκάου...μα μόνο ένα διακόπτη για τα φλας; τσ,τσ,τσ...



Θα σε απογοητεύσω....:D
Δε θα έχει τίποτα από αυτά που περιγράφεις.......:(

el_hymador
04/07/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα σε απογοητεύσω....:D
Δε θα έχει τίποτα από αυτά που περιγράφεις.......:(


Πέραν από τις λαλακίες, τα F, G, K και S είναι κορυφαίες μοτοσικλέτες...τι κοινό χαρακτηριστικό έχουν; Μα δεν έχουν boxer, τυχαίο; δεν νομίζω... :D

Tpap
04/07/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εγώ πάντως (έτσι για να ανάψω τη φωτιά), πάλι BMW θα ξαναπάρω.:smokin:

Εντάξει ρε mike, εσύ τα αγοράζεις φΤηνότερα.

Αφού είσαι assistant manager στο τμήμα πωλήσεων Κρήτης.

Δεν έχουμε όλοι τέτοιες θέσεις. :smokin: :wave2:





Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πέραν από τις λαλακίες, τα F, G, K και S είναι κορυφαίες μοτοσικλέτες..


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

the who
04/07/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πέραν από τις λαλακίες, τα F, G, K και S είναι κορυφαίες μοτοσικλέτες...τι κοινό χαρακτηριστικό έχουν; Μα δεν έχουν boxer, τυχαίο; δεν νομίζω... :D

Ρε μπαγασα χυμαδορα εχεις χιουμορ τελικα.Τα R ειναι κορυφαια μηχανακια.Ρωτα και τον σαπιλα.

SVX
04/07/2010, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μπράβο! Και εγώ για να φουντώσω τη φωτιά, σε συγχαίρω για την επιλογή σου και σου προτείνω να πάρεις ένα μοντέλο με boxer και telelever - paralever. 'Ετσι θα έχεις την ευκαιρία να πληρώσεις ένα κάρο χρήματα σε "εξέλιξη"για εναλλακτικά συστήματα που μετά από 15 χρόνια δοκιμών (στις πλάτες των πιστών πελατών της BMW φυσικά...) έφτασαν στο σημείο να δουλεύουν με πατερίτσες (αναγκαστική χρήση ABS) λίγο χειρότερα από τα συμβατικά...επίσης θα έχεις τη μοναδική ευκαιρία να πληρώσεις ένα κάρο χρήματα για αερόψυκτο μοτέρ που συνεχίζει να τσιμπάει λάδι και για αντιδράσεις από τον άξονα που δεν έιχαν ούτE τα δίχρονα Town Mate της Yamaha...πέραν όλων αυτών των θετικών όμως υπάρχουν δυστυχώς και κάποια αρνητικά...οι διακόπτες της BMW, αυτή η μοναδική σύλληψη πρακτικότητας και λειτουργικότητας, δεν είναι δυστυχώς πια μαζί μας :sad: Με πόνο καρδιάς, το R & D τμήμα αναγκάστηκε να συμπλέυσει με όλη την υπόλοιπη παγκόσμια μοτο-βιομηχανία, αφού η καινοτομική ιδέα τους, δεν βρήκε δυστυχώς μιμήτες. Φυσικά φταίνε όλοι οι υπόλοιποι που είναι γκάου...μα μόνο ένα διακόπτη για τα φλας; τσ,τσ,τσ...

Ηξερα οτι καποια σχεση εχει το νικ με τη ντεκιλα.... :rolleyes:

advblack
06/07/2010, 04:32
Εγώ πάλι αν έβγαινε το F800GS σε μοτάρντ θα το 'παιρνα. Βέβαια δεν έχω φράγκα ούτε για παπί αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.....:D

ruyjin
12/07/2010, 04:29
F800 GS Schnitzer (http://www.youtube.com/watch?v=aq5bU0bXe6U&feature=related)

toyar
12/07/2010, 04:44
Έτσι είναι:o
Όταν έχεις λύσει όλα τα σοβαρά μηχανολογικά μετά ασχολείσαι με τα δευτερεύοντα (φώτα, καθρέφτες, παπαρογαργαλίστρες κλπ):cry: