PDA

View Full Version : Δεν ξέρω πώς γλίτωσα το πέσιμο, πριν 10 λεπτά...



Gauss
02/07/2010, 17:57
Γεια σας μάγκες συνάδελφοι μηχανόβιοι! :smilea:
Λοιπόν η δική μου ιστορία είναι πάνω-κάτω συνηθισμένη, αλλά μου συνέβη πριν 10 λεπτά και για μένα ήταν μια δύσκολη στιγμή :dizzy: .
Χθες το απόγευμα πήρα το ολοκαίνουργιο CBF 600 S (είναι τόσο γλύκα το μωρό μου. :a07: ), και πριν λίγο το πήρα να το κάνω μια νυχτερινή βόλτα, να του δείξω πώς είναι και το Ηράκλειο τη νύχτα :a01: . Σε μια ευθεία λοιπόν στην παραλιακή με φανάρι στη μέση (όχι διασταύρωση κανονική, αλλά σε σχήμα Τ) βλέπω πράσινο, το ανοίγω, φτάνω σε χρόνο dt στο φανάρι, που μόλις έχει γίνει πορτοκαλί, και από τον κάθετο δρόμο βλέπω δύο κωλοβεσπάκια με κάτι μαγκάκους και τα γκομενάκια τους πίσω, να περνάνε με κόκκινο!!! Δηλ. να μου κλείνουν εντελώς το δρόμο, αφού είναι τόσο στενός, που χωράει μόνο ένα αυτοκίνητο (χωρίζεται από το αντίθετο ρεύμα με νησίδα)! Όπως καταλαβαίνετε, ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ!!!:a03: :a03: :a03: Φρένο μπρος, φρένο πίσω, ούτε εγώ κατάλαβα τι έκανα και σταμάτησα τόσο γρήγορα! Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα του την έριχνα του πρώτου. Ε μετά πάω δίπλα του και του λέω "Καλά ρε μ@λ@κ@, θα με σκοτώσεις? Εγώ είχα πορτοκαλί." Κι αυτός σαν βρεγμένη γάτα σηκώνει τους ώμους και λέει "εεεεντάξει...".
Ε μετά έφυγα με παντιλίκια από τα νεύρα μου! :a43:

Αυτά!

Μα να το ρίξω από τη 2η μέρα το μηχανάκι ρε γμτ????? Καλά κάνουν και τους πηδ@νε οι μπ@τσοι όσους περνάνε με κόκκινο!!!!

BLiTzER
02/07/2010, 18:48
Ποτέ δεν έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή που σου επιτρέπει να σταματήσεις εγκαίρως, όταν δεις το πορτοκαλί.

Και, επίσης, νόμιμος είσαι μόνο με πράσινο.

akamarinos
02/07/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss
αφού είναι τόσο στενός, που χωράει μόνο ένα αυτοκίνητο (χωρίζεται από το αντίθετο ρεύμα με νησίδα)!

όπου νιώθεις οτι δεν πολύ-ελέγχεις την κατάσταση σε περίπτωση που συμβεί κατι
ή ψιλοφοβασαι πχ μην σου πεταχτεί κανα πιτσιρίκι στην μέση
του πουθενα
κοψε και προσάρμοσε την ταχύτητα σου τοσο ώστε να
νιωθεις ασφαλείς

σε στενά σαν αυτο που λες
εχεις δεν εχεις προτεραιότητα (στοπ , εκ του δεξιου, πράσινο)
κοβεις και τσεκάρεις

και γενικα προσπάθησε να περάσεις στο μυαλο σου την λογικη
φταις δεν φταις βασει κοκ
εσυ φταις , γιατι εσυ θα πας νοσοκομείο

CAPPO
02/07/2010, 19:58
κρητη πρωτη σε τροχαια:mad:
τυχαιο?
δεν νομιζω
:nono:

Μικe777
02/07/2010, 20:05
Το CBF Abs εχει?:confused:

giannis113
02/07/2010, 20:06
δε πειραζει εμπειρια φιλε!


abs εχεις?

timman
02/07/2010, 20:10
Φίλε Gauss η τελευταια προταση σου με μπερδεψε λιγάκι! τελικα όλα οκ με το μηχανακι? Οταν βλέπω τέτοια μου ανεβαίνει η πίεση.

Τα φρένα πως τα είδες? μπήκε το ABS?
τη Τετάτη πήρα κ γω το καινούργιο cbf600sa και έχω λίγο άγχος μεχρι να μάθω πως συμπεριφέρεται γενικώς. Ειναι και η πρώτη μου μηχανη....

imitrelos
02/07/2010, 20:15
Παραλιακή ηρακλείου............πολλά ατυχήματα :yuck:

και το βράδυ μπορείς να δείς όλες τις καγκουριες

πάντα όρθιος


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
02/07/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss
βλέπω πράσινο, το ανοίγω, φτάνω σε χρόνο dt στο φανάρι, που μόλις έχει γίνει πορτοκαλί......... είναι τόσο στενός, που χωράει μόνο ένα αυτοκίνητο ......Ε μετά έφυγα με παντιλίκια από τα νεύρα μου!

χωρίς να θέλω να το παίξω Μητέρα Τερέζα...θα έλεγα ότι πρέπει να ξέρεις πότε να ανοίγεις το γκάζι και πότε να πηγαίνεις χαλαρός.

και στην περίπτωσή σου θα έπρεπε να πηγαίνεις χαλαρός.

Γιατί πάντα θα υπάρχουν οι μαλάκες όπως ανέφερες που θα σου πεταχτούν από κει που δεν το περιμένεις :wave2:

christostr
02/07/2010, 21:07
Εκεί έχει πολλούς... σβούρους :a2: και πολλούς... γρόθους :a31:

nic mor
02/07/2010, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss

Χθες το απόγευμα πήρα το ολοκαίνουργιο CBF 600 S

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss
το ανοίγω, φτάνω σε χρόνο dt στο φανάρι,

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss
Ε μετά έφυγα με παντιλίκια από τα νεύρα μου! :a43:



what about στρωσιμο:confused: :confused:
η δεν μηπως δεν θελει:confused:


κραταω αυτα μονο γιατι τα υπολοιπα ειναι κλασσικα πλεον!:wave2:

DAN_DAN
03/07/2010, 00:48
Δεν ανοίγουμε το γκάζι όταν βλέπουμε πράσινο και έχουμε ανοιχτό δρόμο μπροστά μας, ειδικά σε τυφλές διασταυρώσεις.

Καλορίζικο το CBF

:wave2:

Gauss
03/07/2010, 03:34
Ναι παιδιά, πήρα το ABSάτο. Αλλά το 'χω μια μέρα (2 σήμερα!:) ). Πού να προλάβω να μάθω πώς λειτουργεί. Πάντως δε νομίζω (τι ακριβώς έκανα, μη με ρωτάτε) να έπιασα μπροστινό φρένο τέρμα, γιατί πίστευα ότι θα έπεφτα με κόκκαλο το μπροστινό. Νομίζω όμως ότι αν είχα συνηθίσει το ABS, δε θα κινδύνευα καθόλου.

Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
Φίλε Gauss η τελευταια προταση σου με μπερδεψε λιγάκι! τελικα όλα οκ με το μηχανακι? Οταν βλέπω τέτοια μου ανεβαίνει η πίεση.

Τα φρένα πως τα είδες? μπήκε το ABS?
τη Τετάτη πήρα κ γω το καινούργιο cbf600sa και έχω λίγο άγχος μεχρι να μάθω πως συμπεριφέρεται γενικώς. Ειναι και η πρώτη μου μηχανη....
Ναι "συνάδελφε" timman (σου 'χω στείλει ευχές στο φόρουμ με τις φωτος!). Τη γλίτωσα. Είχα πιστέψει πάντως ότι θα έπεφτα. Ο μόνος λόγος που δεν έπεσα είναι ότι και τα δυο βεσπάκια είχαν ταχύτητα και προχωρούσαν, κι έτσι είχα περιθώριο να σταματήσω. Εμένα δεν είναι η 1η μηχανή (είχα 400 Suzuki, Πάπια 90άρα, 400 Honda), αλλά είναι η καλύτερη!!! Το ξέρεις φίλε μου ότι με λιγότερα λεφτά παίρναμε το Bandit 1250?


Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
what about στρωσιμο
η δεν μηπως δεν θελει

Ε αυτό είναι το καλό στρώσιμο! :D Οκ, πλάκα κάνω. Όταν λέω με παντιλίκια, δεν εννοώ και από το ένα πεζοδρόμιο στο άλλο!:wacko: Δεν το σπάω το μηχανάκι. Αλλά θεωρώ και λάθος να το πηγαίνω μέχρι τις 3-4 χιλιάδες, επειδή στρώνει! Ο ίδιος ο έμπορας μού είπε όχι πάνω από 7-8. Εξάλλου σήμερα οι κινητήρες δεν είναι όπως παλιά. Θυμάμαι όταν πήρα το αμάξι μου πριν μερικά χρόνια, που του τα έδινα από την αρχή (εντάξει, όχι και σπάσιμο). Όταν το πήγα για το 1ο σερβις, μου λένε "τι ωραίο στρώσιμο" και άλλα τέτοια...

Παιδιά, ευχαριστώ για τις ευχές και για το... χώσιμο! Πράγματι εδώ στο Ηράκλειο έχει πολλούς γρόθους, και πολλούς βοσκούς γμτ την πτν μου! Πήρα το μάθημά μου. Ακόμα και αργά τη νύχτα, θα προσέχω σαν τρελός στις διασταυρώσεις. Εκτός κι αν έχω μάθει καλά το ABS μέχρι τότε... :lol:

Μικe777
03/07/2010, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss

Το ξέρεις φίλε μου ότι με λιγότερα λεφτά παίρναμε το Bandit 1250?



τοτε την ειχες σιγουρη την σαβουρδα:D

TROOPER
03/07/2010, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
...........

και γενικα προσπάθησε να περάσεις στο μυαλο σου την λογικη
φταις δεν φταις βασει κοκ
εσυ φταις , γιατι εσυ θα πας νοσοκομείο............

:beer: :beer: :beer: :beer:

bentouza
03/07/2010, 06:13
επισης οι στατιστικες λενε στους πρωτους πεντε μηνες με καινουριο μηχανακι κινδυνευεις πολυ περισσοτερο να εμπλακεις σε ατυχημα...

MikeG
03/07/2010, 06:19
Είναι πολύ απλό.

Παραλιακή Ηρακλείου, δε πλησιάζω. Ένα παραπάνω Παρασκευή βράδυ.


Καλορίζικο!


:wave2:

Akatanomastos
03/07/2010, 06:47
εγω θα λεγα να κουλαρεις στις βολτες σου


την επομενη φορα το ABS μπορει να μην ειναι αρκετο για να σε σωσει

Akatanomastos
03/07/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss
Όταν το πήγα για το 1ο σερβις, μου λένε "τι ωραίο στρώσιμο".. ..πελάτη μου!!!:lol:

irinia
04/07/2010, 07:19
ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ............ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ




Στόν φίλο μας άφού τού ευχηθώ καλορίζικο τό μηχανάκι....
Πολλά άτυχήματα έχουν γίνει βλέποντας τό πορτοκαλλί καί άνοίγοντας τό γκάζι
γιά νά προλάβουμε.
Γιαυτό προτείνω νά έχουμε λιγότερα χιλιόμετρα καί βλέποντας τό πορτοκαλλί,
άπλά λίγο φρενάκι νά μάς πιάσει τό κόκκινο.....!!!!
ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ..........καί δέ ρισκάρουμε.
Ή μαγκιά στήν όδήγηση είναι όχι νά λέμε ............ΕΙΧΑ ΔΙΚΑΙΟ...........άλλά έγινα άγγελούδι,
ΑΛΛΑ............νά προλαμβάνουμε όσο είναι δυνατόν τή μαλακία τού άλλου άπό
άπέναντι..........!!!!
Ένας καλός όδηγός σέ αύτό ξεχωρίζει, στό νά μπορεί νά είναι μέσα στό μυαλό τού κάθε
ένός πού έρχεται άπό άπέναντι....!!!!
Νά χαίρεσαι τό μηχανάκι σου καί νά θυμάσαι πώς πάνω άπό 90% τών άτυχημάτων μοτό
ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ.....!!!!




:wave2:

Gauss
04/07/2010, 07:56
Γεια σας μάγκες "συνάδελφοι" και ευχαριστώ ξανά για τις ευχές!
Λοιπόν πράγματι εδώ στο Ηράκλειο έχει πολλούς γρόθους :a31: όπως είπαμε και παραπάνω! Κοιτάξτε τι έγινε χθες, αργά το βράδυ (κατά τις 3):
Είμαι στο δικό μου ρεύμα, με νησίδα στη μέση, και σε μια διχάλα με φανάρια (για όσους ξέρουν, στο φανάρι του Καρφουρ), μου βγαίνει αυτοκίνητο στο δικό μου ρεύμα (να πηγαίνει δηλ. αντίθετα)!!! Αν και δεν έτρεχα καθόλου, αφού είχε φανάρι (κόκκινο αυτή τη φορά :smilea: ), τα είδα όλα! Αμάξι στο αντίθετο ρεύμα??? Ευτυχώς ο αρχιγρόθος πήγε τέρμα δεξιά και πέρασα άνετα. Σταμάτησε αμέσως πιο πάνω, του ρίχνω ένα βρισίδι :a023: , μου κουνάει το χέρι (και καλά, έχεις δίκιο, έκανα μ@λ@κί@) και την κάνω (όχι με παντιλίκια αυτή τη φορά :lol: ).

Και φανταστείτε ότι πριν μερικούς μήνες, εγώ με αυτοκίνητο στην εθνική με διαχωριστικό στη μέση, βλέπω μετά από -ανοιχτή, ευτυχώς- ΣΤΡΟΦΗ, βεσπάκι δικάβαλο να έρχεται φάτσα πάνω μου. Κάνω παρατιμονιά, τον αποφεύγω, κάνει κι αυτός το ίδιο, και μου κάνει χειρονομίες του στυλ "πού πας ρε μ@λ@κ@ στο ρεύμα μου? :sick: :sick: :sick:

Ρε τι μ@λ@κες που κυκλοφορούν...

puntix
04/07/2010, 11:13
file na allaxis nisi to skeftikes.. :D

John Steed
04/07/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Είναι πολύ απλό.

Παραλιακή Ηρακλείου, δε πλησιάζω. Ένα παραπάνω Παρασκευή βράδυ.

Καλορίζικο!

:wave2:

Συμφωνώ απόλυτα... Όποτε έρχομαι Ηράκλειο και περνάω από παραλιακή ΠΑΝΤΑ κάτι θα δω ή θα μου συμβεί, τις περισσότερες φορές με σκουτεράκηδες όλων των ηλικιών... Αναρωτιέμαι πόσα τροχαία γίνονται εκεί και πόσο συχνά....

Gauss πάντα όρθιος και καλορίζικο:wave2:

K5_N
04/07/2010, 12:47
ολες οι πολεις και γενικα οι κατοικημενες περιοχες θελουν ΠΡΟΣΟΧΗ
το ηρακλειο λιγο παραπανω και η παραλιακη λιγο λιγο πιο πανω. ειδικα εκει στο ταλως που μαζευει πιτσιρικαρια. μην περιμνεις απο το ΑΒS να τα κανει ολα οταν δεν προσεχεις εσυ και παντα να περιμενεις οτι απο καθε στενο και απο καθε διασταυρωση θα πεταχτει καποιος ειτε αμαξι ειτε μηχανακι ειτε σκυλι κτλ
καλους δρομους να εχεις .........




και ελπιζω να μην μετανιωσεις που δε πηρες το 1250 αν και εγω πρωσοπικα το suzuki θα επερνα:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: