PDA

View Full Version : LCD Οθόνη με camera αντί για καθρέφτες



lantz
04/07/2010, 08:27
Επειδή στο GSX-R μου οι καθρέφτες έχουν αρχίσει να τρεμοπαίζουν πάρα πολύ σκεφτόμουν αντί να τους αντικαταστήσω με άλλους, να έβαζα αντί γι΄αυτούς μια οθόνη ~4'' κάτω από το κοντέρ συνδεδεμένη με μια αδιάβροχη camera. Έτσι θα μπορώ να βλέπω και τι γίνεται πίσω μου ακόμα και με πολλά χιλίομετρα ταμπουρωμένος πίσω από το fairing χωρίς να χρειαστεί να σηκωθώ για να κοιτάξω καθρέφτες. Η οθόνη όμως θα πρέπει να αφαιρείτε εύκολα για να μην την κλέψουν.

Έχει βρει κανενάς κάποιο έτοιμο κιτ ή έχει να προτείνει κάτι άλλο?

dmf
04/07/2010, 09:25
τί οπτικο πεδίο εχει η ευρυγωνια καμερα ; :look:

McTalas
04/07/2010, 09:54
λιγο υπορβολικη μου φαινεται σαν ιδεα.
Οταν εισαι στα πολλα δεν σε αποσχολει και πολυ τι γινεται πισω σου, παρα μονο μπροστα.
και απο την αλλη, οταν τρεχουμε σχεδον δεν κοιταμε ποτε το κοντερ, την οθονη θα κοιταξουμε?
δεν ξερω,καλη ιδεα σαν Hi-tech αλλα κατα ποσο θα εχει πρακτικη εφαρμογη, εχω καποιους ενδιασμους.

devil's animal
04/07/2010, 10:26
ρε Δημητρη τι λες????:sick: :sick: :sick:


σφιξε τους καφρεφτες σου and that's it...
δεν χρειαζονται extreme πραγματα στο μηχανακι...

να βαλεις καμερα με ευρυγωνιο φακο (προφανως στην ουρα της μηχανης για να εχει καλυτερο οπτικο πεδιο) η οποια θα ειναι και αδιαβροχη και θα μπορει να βγαινει για να μην την κλαις, καθως επισης και οθονουλα αποσπωμενη (παλι) την οποια θα συνδεσεις με μπαταρια (αρα τραβαει ρευμα extra) απλα και μονο για να βλεπεις πισω??:confused:


δεν ξερω, ολο αυτο μου θυμιζει κατι ταριφες που εχουν την οθονη μπροστα στο καντραν και βλεπουν τηλεοραση ενω οδηγουν...:rolleyes:

lantz
04/07/2010, 11:14
Παιδιά σαν ιδέα είναι πολύ καλή και την έχω δει και σε CBR 1000 εδώ στην Ελλάδα..

Και φυσικά και κοιτάμε πισω όταν τρέχουμε.. Και με 260+ να πηγαίνω θα κοιτάξω πίσω μου όταν αλλάξω λωρίδα για να μην έρχεται κανένας με 300+ και γίνουμε σκόνη και φως..

Όσο για τους καθρέφτες δεν σφίγγουν.. Το μόνο πρόβλημα του εγχειρήματος είναι ότι το βράδυ δεν βλέπεις τίποτα πίσω.. :mad:

pkpl
04/07/2010, 11:30
Δεν αξίζει ,για μένα.

SVX
04/07/2010, 11:36
βαλε μικροτερους -αεροδυναμικοτερους καθρεφτες ....

ή Pig spotters :wave2:

melowolem
09/07/2010, 15:44
νομιζω οτι ο τυπος εχει κανει κατι παρομοιο με αυτο που θες αλλα εχει βαλει τισ οθονουλες(δεν ξερω γιατι)στους καθρεφτες


http://www.youtube.com/watch?v=NCptjzzceFI

δεν εχω καταλαβει τι δειχνει,αλλα νομιζω οτι δειχνει πισω απο την ουρα..