PDA

View Full Version : Φωτα ΧΕΝΝΟΝ σε ΧΤΧ 125



minosversi
04/07/2010, 21:07
θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με ξένων φώτα (kit , όχι απλά λάμπα) σε xt125x.
1) Τα βαλα δοκιμαστικά και είδα ότι η μπαταρία μου "λυγίζει" άσχημα. Ανέβασα το ρελαντί, πρέπει να αφήνω το μηχανάκι κάνα λεπτό και μετά να τα ανάψω. Ακόμα και εν κίνηση η μπαταρία είναι πολύ χαμηλά. Δεν αρκει η ισχύς της. Θα διορθωθεί το πρόβλημα άμα αλλάξω μπαταρία και βάλω πχ μεγαλύτερη από την μαμισια? Γίνεται αυτό η υπάρχουν περιορισμοί?
2) Κάποιος είπε ότι και καλά τα καλώδια θα είναι λεπτά και οτι δεν θα το αντέξουν και μπορεί να καουν. Ισχύει κάτι τέτοιο η είναι παπαρολογιες?
3) Γενικά υπάρχουν πιθανά προβλήματα που πρέπει να σκεφτώ? πχ κάποιοι λένε ότι από την θερμότητα μπορεί να θολώσει το τζαμι στα φώτα, επίσης παρόλο που είναι μονωμένα καλά τα καλώδια και το kit τοποθετημένο πίσω από το ταχύμετρο δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση βροχής άμα πάει νερό κτλ..

Σας παρακαλώ μην με αποπάρετε. Δεν τα βάζω για να πουλήσω μούρη. Οποιος έχει xt125 θα καταλάβει ότι τα φώτα που έχει είναι πολύ γάμησε τα, το βραδυ νιώθω ότι είμαι αόρατος στα αλλα αμάξια που πετάγονται από στενά και για λόγους ασφαλειας αποφάσισα να βελτιώσω δραστικά τα φώτα μου πρώτου πάθω ζημια και προφανως δεν εχω λεφτα να παρω καλυτερη μηχανή.

ziggΥ
04/07/2010, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από minosversi
Σας παρακαλώ μην με αποπάρετε. Δεν τα βάζω για να πουλήσω μούρη. Οποιος έχει xt125 θα καταλάβει ότι τα φώτα που έχει είναι πολύ γάμησε τα, το βραδυ νιώθω ότι είμαι αόρατος στα αλλα αμάξια που πετάγονται από στενά και για λόγους ασφαλειας αποφάσισα να βελτιώσω δραστικά τα φώτα μου πρώτου πάθω ζημια και προφανως δεν εχω λεφτα να παρω καλυτερη μηχανή.
μην ανυσηχείς.. δεν αποπαίρνουν εδώ :lol:

το μόνο που μπορώ να σου πω, γιατί ήθελα κι εγώ να βάλω ένα φεγγάρι, είναι ότι για διάφορους λόγους δεν μπαίνουν..

αόρατος πάντως δεν είσαι, το οτι δεν βλέπεις και πολύ καλά μπροστά σε αφώτιστο δρόμο είναι ένα άλλο θέμα, αλλά και η ζωή είναι δύσκολη.. εγώ έχω μονίμως τη μεγάλη σκάλα.. όσο για τα αμάξια που πετάγονται.. ΚΟΡΝΑ.. δεν κάνει κακό, ποτέ δεν έβλαψε κανέναν..

αυτά :smokin: :wave2:

minosversi
04/07/2010, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
μην ανυσηχείς.. δεν αποπαίρνουν εδώ :lol:

το μόνο που μπορώ να σου πω, γιατί ήθελα κι εγώ να βάλω ένα φεγγάρι, είναι ότι για διάφορους λόγους δεν μπαίνουν..

αόρατος πάντως δεν είσαι, το οτι δεν βλέπεις και πολύ καλά μπροστά σε αφώτιστο δρόμο είναι ένα άλλο θέμα, αλλά και η ζωή είναι δύσκολη.. εγώ έχω μονίμως τη μεγάλη σκάλα.. όσο για τα αμάξια που πετάγονται.. ΚΟΡΝΑ.. δεν κάνει κακό, ποτέ δεν έβλαψε κανέναν..

αυτά :smokin: :wave2:

Άμα σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις του λόγους για τους οποιους δεν γίνεται??

Είναι πολύ καλο το φως με τα ξένων και προσπαθώ να δω άμα μπορεί να υπάρξει λύση ώστε να τα έχω..

ziggΥ
04/07/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από minosversi
Άμα σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις του λόγους για τους οποιους δεν γίνεται??

Είναι πολύ καλο το φως με τα ξένων και προσπαθώ να δω άμα μπορεί να υπάρξει λύση ώστε να τα έχω..
όχι γιατί δεν τους ξέρω ακριβώς, απλά μου το χει πει άνθρωπος που ξέρει.. η μπαταρία είναι το βασικό πάντως..
τώρα απο τεχνικά δεν πολυσκαμπάζω.. ίσως το πρωί ξυπνήσει καμιά ψυχή που ξέρει και σου το αναλύσει :alien:

sakisvolos
05/07/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από minosversi
θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά................


Ξεκίνα να μας λες πόσα watt ήταν η λάμπα που φόραγε από το εργοστάσιο...... και πόσα watt είναι
το σύστημα ξένον που έβαλες.....
Δες αν η μαμά λάμπα δούλευε απευθείας από τα πηνία δηλαδή αν δούλευε με εναλλασσόμενο......
Βασικά πρέπει να ξέρεις τι ισχύ μπορεί ναα δώσει η γεννήτρια σου......
Και άλλα πολλά......
Έτσι όπως τα λες μάλλον δεν επαρκεί το ρεύμα που μπορούν να δώσουν τα πηνία και σου συμβαίνει αυτό! :winka:

nasosR
05/07/2010, 20:30
σαν κατοχος και γω του θηριου :D εχω να πω οτι τα φωτα και η μπαταρια ειναι για τον ....

και γω το σκεφτομαι φιλε minosversi αλλα η μπαταρια ειναι μεγαλο θεμα ....
εδω ακομα και με μεγαλη σκαλα που εχω συνεχεια ( οπως και ο lettas) μπας και με καταλαβουν η μπαταρια μου κανει τζιριτζατζουλιες , φαντασου με τα χενον ...

η απλη λαμπα χενον (χωρις κιτ ) κανει τπτ ή :a31: ;;;

minosversi
05/07/2010, 20:54
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η λάμπα που είχε η μαμισια ήταν 35W. Τα ξένων δεν γνωρίζω ποσο καινε γιατι μου τα εβαλε γνωστός χωρίς να ασχοληθω εγω προσωπικά αλλα θα μάθω λίαν συντόμως. Όσο για το ποσο παράγει η γεννήτρια πως μπορώ να το μάθω αυτό?

Η μπαταρία που έχω τώρα είναι 3 χρονων. Την φόρτισα 4 ώρες σε συνεργείο γνωστού και έκανα δοκιμες τώρα το βραδυ με τα φώτα. Στην πρώτη βόλτα που κράτησε κάνα μισάωρο όλα πήγαιναν περίφημα. Την δεύτερη φορα που βγήκα όμως, όταν ανάβα flash, πατούσα φρένο και είχα και τα φώτα ανοιχτά , τα φώτα τρεμόπαιζαν. Λίγο αργότερα το κακό χειροτέρεψε. Είτε πάταγα φρένο είτε ανάβα flash έχοντας παράλληλα ανοιχτά τα φώτα , τρεμόπαιζαν, και τελικά έσβηναν άμα το κράταγα για 3-4 seconds.
Άμα βάλω καινούργια μπαταρία πιστεύετε θα διορθωθεί το πρόβλημα? Μήπως μετά από 3 χρονια αυτή η μπαταρία σέρνεται και δεν επαναφορτίζεται σωστά? Υπαρχει περιπτωση δηλαδη με παρομοια καινούργια μπαταρία να είναι όλα οκ? ( εδω βλέπω παπάκια και scooters με xenon, να μην μπορει να παρει το XTaki?? :( )
Η εναλλακτική του να βάλω μεγαλύτερη μπαταρία δυστυχώς είναι δύσκολη. Είναι πολύ περιορισμένος ο χώρος που έχει η μηχανή για την μπαταρία και σε αυτες τις διαστασεις δν μπορω να βρω πουθενα μπαταρία με περισσοτερα απο 7 mA.

Φιλε Nasor με λάμπα απλα δεν θα κάνουμε δουλεια δυστυχως πιστευω..

polymoto
14/07/2010, 17:09
Γεια σας

Απο οτι ξερω θα χρειαστεις αλλαγη πηνιων - ανορθωτη - μπαταριας και με εναν αρκετα καλο συνδιασμο θα επιτυχεις να εχεις φωτα xenon που επιθυμεις βεβαια θα σου κοστισει........

Και κατι ακομη ...αν και οι λαμπες Xenon δεν εχουν μεγαλη αποβολη θερμοτητας , κατα περιεργο τροπο , ισως το φασμα που εκπεμπει , λιωνει τα πλαστικα φαναρια που βρισκονται
σε κοντινη αποσταση με την λαμπα

Ευχαριστω

motoexelixis
16/07/2010, 16:05
λοιπον ακου τι θα κανεις,θα ξεκινησεις με μια καινουργια μπαταρια καλης ποιοτητας,για να μην εχεις κανενα προβλημα τουλαχιστον απο εκει,θα επιλεξεις ενα καλης ποιοτητας κιτ xenon με φιλτρο για να μην εχεις παρασιτα και διαφορα αλλα,και κυριως θα τοποθετησεις ενα διακοπτη να μην ειναι συνεχως τα φωτα σου ανοιχτα,γιατι αυτος ειναι ο λογος που η μπαταρια σου τα βλεπει ολα....Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο,ενοειται οτι η εγκατασταση θα γινει απο ανθρωπο που γνωριζει,αν και δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο,και θα εχεις το φως που τοσο επιθυμεις.ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑυτα........