PDA

View Full Version : Τα φωτα σας παρακαλω...κουνημα στο μπροστινο



jimgeo
05/07/2010, 07:21
Καλημερα στην παρεα,

Παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει.

Εχουμε και λεμε: Το VSTOM 650 ABS αρχισε πριν απο 15 ημερες περιπου να κουναει το μπροστινο σε ταχυτητες 150-160 και οσο ανεβαινει η ταχυτητα τοσο πιο πολυ κουναει.

Εδω να σημειωσουμε οτι δεν κουναγε καθολου με τη βαλιτσα πανω.
Οι ενεργειες που εχω κανει ειναι οι εξης:

Εβγαλα βαλιτσα και το κανει.

Εσφιξα την πισω αναρτηση και το κανει.(εγινε δοκιμη)

Εσφιξα την μπροστινη προφορτιση και το κανει.(εγινε δοκιμη)

Εγινε βολτα και με το πισω και το μπροστα σφιγμενο και το κανει.

Εχουν ελεγχθει τα ελαστικα για σωστη πιεση και εγινε ζυγοσταθμιση (παλι τα ιδια).

Εχουν αλλαχθει προσφατα τα ρουλεμαν λαιμου με κωνικα.(εγινε ξανα ελεγχος και τα βρηκαν κανονικα).

Το μονο που δεν εχω κανει ειναι να κοιταξω τα ρουλεμαν του τροχου και δεν εχω αλλαξει ποτε τα λαδια στο μπροστινο.(η μηχανη κλεινει τα 4 χρονια τον Αυγουστο).

Μπορει να ειναι τιποτα αλλο;
Να πω οτι δεν εχω πεσει και δεν καβαλαω πεζοδρομια.

Γνωμες;

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων :)

sapila racing
05/07/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimgeo
Καλημερα στην παρεα,

Παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει.

Εχουμε και λεμε: Το VSTOM 650 ABS αρχισε πριν απο 15 ημερες περιπου να κουναει το μπροστινο σε ταχυτητες 150-160 και οσο ανεβαινει η ταχυτητα τοσο πιο πολυ κουναει.

Εδω να σημειωσουμε οτι δεν κουναγε καθολου με τη βαλιτσα πανω.
Οι ενεργειες που εχω κανει ειναι οι εξης:

Εβγαλα βαλιτσα και το κανει.

Εσφιξα την πισω αναρτηση και το κανει.(εγινε δοκιμη)

Εσφιξα την μπροστινη προφορτιση και το κανει.(εγινε δοκιμη)

Εγινε βολτα και με το πισω και το μπροστα σφιγμενο και το κανει.

Εχουν ελεγχθει τα ελαστικα για σωστη πιεση και εγινε ζυγοσταθμιση (παλι τα ιδια).

Εχουν αλλαχθει προσφατα τα ρουλεμαν λαιμου με κωνικα.(εγινε ξανα ελεγχος και τα βρηκαν κανονικα).

Το μονο που δεν εχω κανει ειναι να κοιταξω τα ρουλεμαν του τροχου και δεν εχω αλλαξει ποτε τα λαδια στο μπροστινο.(η μηχανη κλεινει τα 4 χρονια τον Αυγουστο).

Μπορει να ειναι τιποτα αλλο;
Να πω οτι δεν εχω πεσει και δεν καβαλαω πεζοδρομια.

Γνωμες;

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων :)

Την έδωσες μόνος σου την απάντηση...

p@nos
05/07/2010, 07:36
περα απο αυτο που λεει ο σαπιλας...τα ρουλεμαν του λαιμου τα αλλαξες/ανοιξες προσφατα?

jimgeo
05/07/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Την έδωσες μόνος σου την απάντηση...

Τι εννοεις;:confused:

jimgeo
05/07/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
περα απο αυτο που λεει ο σαπιλας...τα ρουλεμαν του λαιμου τα αλλαξες/ανοιξες προσφατα?

Τα αλλαξα πριν 1,5 μηνες περιπου.

p@nos
05/07/2010, 08:03
με τον καιρο καθονται...συνηθως γινεται αρκετα γρηγορα μετα την τοποθετηση οπου τα σφυγγεις...

με λιγα λογια υπαρχει περιπτωση να εχει μποσικα...ενας γρηγορος τροπος να το τσεκαρεις(και να το αποκλισεις), ειναι να πας στη μοτο, να γυρισεις τερμα το τιμονι στη μια πλευρα(δεξια), να πατας το προστινο φρενο, και να κρατας μονιμα το τιμονι προς το στοπ με πατημενο το φρενο...

στη συνεχεια βαλε το δακτυλο σου στο σημειο που ενωνεται η κατω τιμονοπλακα, με το λαιμο του πλαισιου...αμα παρατηρησεις οποιοδηποτε τζογο πας για σφυξιμο...το παραπανω συνοδευεται συνθηθως και απο τρεμουλο στο μαλακο φρεναρισμα σε ενα μονο σημειο οπου συντονιζει...αφου το τσεκαρεις και βεβαιαωθεις πως δεν εχει μποσικα εκει, τσεκαρεις και τα ρουλεμαν του τροχου

giannis113
05/07/2010, 08:04
αν μπορεις κανε ενα service την μπροστα αναρτηση και βαλε ελατηρια wp.

jimgeo
05/07/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
αν μπορεις κανε ενα service την μπροστα αναρτηση και βαλε ελατηρια wp.

Μαλλον για εκει θα παω και εννοειται πως θα σας ενημερωσω.

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.:beer: :beer:

Viking
05/07/2010, 09:18
Μήπως άλλαξες πρόσφατα ελαστικά και έβαλες continental?

Για τα road (ή sport, δε θυμάμαι) attack υπήρχε πρόβλημα με ελαττωματική παρτίδα μπροστινών ελαστικών! Αντικαθίστανται δωρεάν.

jimgeo
05/07/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Μήπως άλλαξες πρόσφατα ελαστικά και έβαλες continental?

Για τα road (ή sport, δε θυμάμαι) attack υπήρχε πρόβλημα με ελαττωματική παρτίδα μπροστινών ελαστικών! Αντικαθίστανται δωρεάν.

Οχι εχω τα battlewing εδω και 10.000 χλμ.

Ευχαριστω παντως.

Μαλλον πρεπει να ειναι απο το μπροστινο αλλα για να βρεις ακρη πρεπει να σου φαει αρκετο χρονο.

Αταίριαστος
07/07/2010, 12:41
Μήπως τέντωσες πρόσφατα την αλυσίδα και οι ρεγουλατόροι έχουν τοποθετηθεί παράκεντρα ;

arisk
08/07/2010, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Μήπως άλλαξες πρόσφατα ελαστικά και έβαλες continental?

Για τα road (ή sport, δε θυμάμαι) attack υπήρχε πρόβλημα με ελαττωματική παρτίδα μπροστινών ελαστικών! Αντικαθίστανται δωρεάν.
Το ελαστικό της continental με το πρόβλημα είναι το trail attack.Το μπροστινό έρχεται από Κορέα και φαίνεται οτι ήταν στραβή όλη η παρτίδα.Δεν γνώριζα όμως οτι αντικαθίσταται δωρεάν.
Όσο για το πρόβλημα με το κούνημα o sapila εννοεί οτι δεν έχεις ελέγξει το ρουλεμαν τροχού και εκεί θα είναι το πρόβλημά σου.

jimgeo
08/07/2010, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
Μήπως τέντωσες πρόσφατα την αλυσίδα και οι ρεγουλατόροι έχουν τοποθετηθεί παράκεντρα ;

Καλημερα

Οχι δεν εχει γινει κατι τετοιο.Κατι αλλο ειναι.

jimgeo
08/07/2010, 03:37
Καλημερα και παλι,

Χθες λοιπον αλλαχθηκαν τα μπροστινα ελατηρια και βεβαιως τα λαδακια τους.

Εβαλα της Hyper Pro και η μηχανη δεν εχει καμμια σχεση στην συμπεριφορα της,πολυ πιο ωραια αισθηση στιβαροτητας.

Παρολα αυτα το προβλημα συνεχιζεται. Ελεγχθηκε και το ρουλεμαν του μπροστινου τροχου και ολα ειναι ενταξει.

Τωρα παμε σε πιο λεπτομερη ελεγχο των ελαστικων και του πισω αμορτισερ.

Για να δουμε..........

daz
08/07/2010, 07:18
Παρατήρησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου μετά από αλλαγή σε αλυσίδα και γρανάζια, ρουλεμάν λαιμού, γρασάρισμα στο μοχλικό και στο ψαλίδι.
Στα 140 το τιμόνι έπιανε ρυθμό. Σε λιγότερα χλμ τίποτα.
Το περίεργο ήταν πως εμφανιζόταν στα 140, νωρίτερα καμία ένδειξη κουνήματος εκτός και αν το προκαλούσα εγώ, οπότε η μηχανή συμπεριφερόταν σαν να έχει κόψει πλαίσιο. Όλοι μου έλεγαν πως φταίνε τα τακουνάτα tck80. Η Ζυγοστάθμιση στον μπροστινό τροχό δεν βελτίωσε τίποτα. Ούτε έφταιγαν αυτά που πειράχτηκαν.
Ο υπεύθυνος? Στραβό πίσω ελαστικό. Έστησα τη μηχανή στο διπλό έβαλα ταχύτητα και... ω λαλά..
Από πίσω, στα πολλά χλμ το μετέφερε εμπρός. Το κούνημα ήταν όχι πάνω κάτω αλλά αριστερά δεξιά. Όχι η ζάντα αλλά το ελαστικό.
Είπες πως έκανες ζυγοστάθμιση. Και στους δύο τροχούς? Αφού σε μικρότερες ταχύτητες δεν έχεις τίποτα το πιθανότερο είναι να προέρχεται από πίσω. Αν το πρόβλημα ήταν από μπροστά μάλλον θα σου κούναγε και πριν τα 140-150, έστω και λιγότερο. Τα λάστιχα πόσα χλμ έχουν? Εκτός απ' το ρουλεμάν τροχού πίσω δεν υπάρχει άλλο ένα ρουλεμάν στο γρανάζι? Λίγο δύσκολο βέβαια να φταίει αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

jimgeo
08/07/2010, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Παρατήρησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου μετά από αλλαγή σε αλυσίδα και γρανάζια, ρουλεμάν λαιμού, γρασάρισμα στο μοχλικό και στο ψαλίδι.
Στα 140 το τιμόνι έπιανε ρυθμό. Σε λιγότερα χλμ τίποτα.
Το περίεργο ήταν πως εμφανιζόταν στα 140, νωρίτερα καμία ένδειξη κουνήματος εκτός και αν το προκαλούσα εγώ, οπότε η μηχανή συμπεριφερόταν σαν να έχει κόψει πλαίσιο. Όλοι μου έλεγαν πως φταίνε τα τακουνάτα tck80. Η Ζυγοστάθμιση στον μπροστινό τροχό δεν βελτίωσε τίποτα. Ούτε έφταιγαν αυτά που πειράχτηκαν.
Ο υπεύθυνος? Στραβό πίσω ελαστικό. Έστησα τη μηχανή στο διπλό έβαλα ταχύτητα και... ω λαλά..
Από πίσω, στα πολλά χλμ το μετέφερε εμπρός. Το κούνημα ήταν όχι πάνω κάτω αλλά αριστερά δεξιά. Όχι η ζάντα αλλά το ελαστικό.
Είπες πως έκανες ζυγοστάθμιση. Και στους δύο τροχούς? Αφού σε μικρότερες ταχύτητες δεν έχεις τίποτα το πιθανότερο είναι να προέρχεται από πίσω. Αν το πρόβλημα ήταν από μπροστά μάλλον θα σου κούναγε και πριν τα 140-150, έστω και λιγότερο. Τα λάστιχα πόσα χλμ έχουν? Εκτός απ' το ρουλεμάν τροχού πίσω δεν υπάρχει άλλο ένα ρουλεμάν στο γρανάζι? Λίγο δύσκολο βέβαια να φταίει αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.


Κοιτα να δεις τι γινεται:

Αυτο που συμβαινει στη μηχανη δεν ειναι καποιο τρεμουλο στο τιμονι αλλα κουνημα ολης της μηχανης δεξια αριστερα, το οποιο ξεκιναει απο τα 140 και μετα, φαινομενο που αυξανεται οταν ανεβαινει η ταχυτυτα.
Τα λαστιχα ειναι οπως εχω πει πιο πανω battlewings, και εχουν περιπου 10.000 χλμ.
Μετα απο ολα οσα εχω ψαξει νομιζω πλεον οτι καπου απο πισω ερχεται.Θα δουμε...

:(

giannis113
08/07/2010, 07:34
μια ερωτηση καινουργιο το πηρες;

jimgeo
08/07/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
μια ερωτηση καινουργιο το πηρες;


Ολοκαινουργιο απο Γκουντουφα στη Μιχαλακοπουλου.

giannis113
08/07/2010, 08:12
α οκ απλα λεω γιατι στο μεταχειρησμενο δε ξερεις ποτε τι ειχε τραβηξει.

τα ελατηρια παντως κανουν καλη δουλεια ε; ;)

daz
08/07/2010, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimgeo
Κοιτα να δεις τι γινεται:

Αυτο που συμβαινει στη μηχανη δεν ειναι καποιο τρεμουλο στο τιμονι αλλα κουνημα ολης της μηχανης δεξια αριστερα, το οποιο ξεκιναει απο τα 140 και μετα, φαινομενο που αυξανεται οταν ανεβαινει η ταχυτυτα.
Τα λαστιχα ειναι οπως εχω πει πιο πανω battlewings, και εχουν περιπου 10.000 χλμ.
Μετα απο ολα οσα εχω ψαξει νομιζω πλεον οτι καπου απο πισω ερχεται.Θα δουμε...

:(

Ναι ακριβώς.. Πίσω ελαστικό σαν να λέμε. Μεταφέρει το κούνημα στο πλαίσιο και με τη σειρά του στο τιμόνι. Έχει 2ό σταντ? Αν όχι βάλε ένα φίλο σου να το σηκώσει στο μονό με ταχ/τα μέσα και να δώσει λίγο γκάζι. Δες αν κουνάει το πίσω. Τα λάστιχά σου δεν είναι και καινούρια. Να φανταστείς τα δικά μου μετά από 3000 χλμ το έκαναν αυτό. Αλλά εγώ ανεβαίνω πεζοδρόμια και όχι μόνο. (όχι πως δικαιολογείται αλλά...). Με τον τροχό στον αέρα το πρόβλημα θα το καταλάβεις αμέσως αν προέρχεται από πίσω.

Τρέμουλο στο τιμόνι θα ήταν από εμπρός τροχό και θα το έκανε και στα λίγα χλμ.

jimgeo
08/07/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
α οκ απλα λεω γιατι στο μεταχειρησμενο δε ξερεις ποτε τι ειχε τραβηξει.

τα ελατηρια παντως κανουν καλη δουλεια ε; ;)

Super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jimgeo
08/07/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ναι ακριβώς.. Πίσω ελαστικό σαν να λέμε. Μεταφέρει το κούνημα στο πλαίσιο και με τη σειρά του στο τιμόνι. Έχει 2ό σταντ? Αν όχι βάλε ένα φίλο σου να το σηκώσει στο μονό με ταχ/τα μέσα και να δώσει λίγο γκάζι. Δες αν κουνάει το πίσω. Τα λάστιχά σου δεν είναι και καινούρια. Να φανταστείς τα δικά μου μετά από 3000 χλμ το έκαναν αυτό. Αλλά εγώ ανεβαίνω πεζοδρόμια και όχι μόνο. (όχι πως δικαιολογείται αλλά...). Με τον τροχό στον αέρα το πρόβλημα θα το καταλάβεις αμέσως αν προέρχεται από πίσω.

Τρέμουλο στο τιμόνι θα ήταν από εμπρός τροχό και θα το έκανε και στα λίγα χλμ.


Εχω διπλο σταντ.

Πως μπορω να το δω μονος μου;

daz
08/07/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimgeo
Εχω διπλο σταντ.

Πως μπορω να το δω μονος μου;

Όταν το βάζεις στο διπλό ο πίσω τροχός δεν ακουμπάει κάτω. Βάλε 2α και δώσε λίγο γκάζι. Θα δεις τον κώλο αν κουνιέται και πόσο. Λογικό είναι να κουνιέται λίγο όχι να περπατάει η μηχανή πάνω στο σταντ. Ρίξε και μια ματιά στον τροχό να δεις τι κάνει. Δεν χρειάζεται να πας από πίσω.
Αλλιώς, βάζεις 2α λίγο γκάζι, νεκρά και πας από πίσω. Αν η απόσταση που αφήνει ο πίσω τροχός με το έδαφος είναι πολύ μικρή, προσοχή μήπως με το κούνημα ακουμπήσει κάτω ο τροχός και πετάξει.

daz
08/07/2010, 08:30
Μπορείς να γυρίσεις τον τροχό με δύναμη και με το χέρι. Αν είναι πολύ στραβό θα το καταλάβεις και έτσι.

jimgeo
08/07/2010, 08:40
Το δοκιμασα αλλα δεν κουνιεται καθολου:confused: :confused:

daz
08/07/2010, 08:55
Ο πίσω τροχός όπως τον βλέπεις με το μάτι δεν κουνιέται καθόλου αριστερά δεξιά? Μη κοιτάς μόνο τη ζάντα, δες και το λάστιχο.

Τα λάστιχά σου πόσο φθαρμένα είναι? Είναι το μόνο που δεν έχεις αλλάξει. Όλα τα άλλα είπες πως τα έχεις τσεκάρει.

Είπες ότι οι ρεγουλατόροι δεν είναι παράκεντρα. Το έλεγξες? Μπορεί να μην το έκανες εσύ αλλά ο μάστορας στο σέρβις.

Αυτό ακριβώς έκανε και σε μένα πάντως. Κουνιόταν όλη η μηχανή. Και ήταν από πίσω ελαστικό.

jimgeo
08/07/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ο πίσω τροχός όπως τον βλέπεις με το μάτι δεν κουνιέται καθόλου αριστερά δεξιά? Μη κοιτάς μόνο τη ζάντα, δες και το λάστιχο.

Τα λάστιχά σου πόσο φθαρμένα είναι? Είναι το μόνο που δεν έχεις αλλάξει. Όλα τα άλλα είπες πως τα έχεις τσεκάρει.

Είπες ότι οι ρεγουλατόροι δεν είναι παράκεντρα. Το έλεγξες? Μπορεί να μην το έκανες εσύ αλλά ο μάστορας στο σέρβις.

Αυτό ακριβώς έκανε και σε μένα πάντως. Κουνιόταν όλη η μηχανή. Και ήταν από πίσω
ελαστικό.




Το μονο σιγουρο ειναι πως εγω δεν εχω κανει τιποτα.

Σε ευχαριστω ιδιαιτερως για το ενδιαφερον, θα δω και τα υπολοιπα και θα δουμε.

:beer: :beer:

daz
08/07/2010, 09:01
Όταν βρεθεί η λύση, πες τι σκ@τά ήταν. :beer:

jimgeo
08/07/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Όταν βρεθεί η λύση, πες τι σκ@τά ήταν. :beer:

Εννοειται!!:beer: :beer: :beer:

jimgeo
20/07/2010, 03:47
Καλημερα και παλι,

Μετα απο αλλαγη ελαστικων (michelin anakee 2) το κουνημα σταματησε.

Οποτε ολα καλα.

Δοκιμαστηκε σημερα το πρωι.

Τα καινουργια λαστιχα αλλαχθηκαν το Σαβατο εκαναν περιπου 250 χλμ με ταχυτητα περιπου 80-100 χλμ για να πατησουν καλα και σημερα το πρωι καταφερα να παω μεχρι 160-170 περιπου και ολα τελεια.

Τωρα λοιπον ειμαι απολυτα ετοιμος για τις καλοκαιρινες μου εξορμησεις.:beer: :beer: :beer:

SVX
20/07/2010, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimgeo
Καλημερα και παλι,

Μετα απο αλλαγη ελαστικων (michelin anakee 2) το κουνημα σταματησε.

Οποτε ολα καλα.

Δοκιμαστηκε σημερα το πρωι.

Τα καινουργια λαστιχα αλλαχθηκαν το Σαβατο εκαναν περιπου 250 χλμ με ταχυτητα περιπου 80-100 χλμ για να πατησουν καλα και σημερα το πρωι καταφερα να παω μεχρι 160-170 περιπου και ολα τελεια.



Εδω ηταν παντα ... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84327


:wave2:

jimgeo
20/07/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Εδω ηταν παντα ... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84327


:wave2:

OK με τη διαφορα οτι εγω δεν ειχα τρεμουλο στο τιμονι ,αλλα κουνιοταν ολη η μηχανη δεξια αριστερα (ψαρεμα αν το λεω σωστα)απο τα 140 και πανω!!:beer: :beer:

daz
20/07/2010, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimgeo
OK με τη διαφορα οτι εγω δεν ειχα τρεμουλο στο τιμονι ,αλλα κουνιοταν ολη η μηχανη δεξια αριστερα (ψαρεμα αν το λεω σωστα)απο τα 140 και πανω!!:beer: :beer:

Αυτό συνέβαινε γιατί το κούνημα προερχόταν από το πίσω ελαστικό και όχι απ' το εμπρός.

Αντε αφού το πρόβλημα λύθηκε, καλές διακοπές με πολλά χλμ. :beer: :beer:

daz
20/07/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Εδω ηταν παντα ... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84327


:wave2:

Και εγώ είχα πρόβλημα με τα Conti TKC80. Μετά από 3000χλμ το πίσω ελαστικό κούναγε αριστερά δεξιά και εμφανιζόταν το ίδιο πρόβλημα στο τιμόνι με του jimgeo. Βέβαια αυτός είχε 10.000χλμ στα ελαστικά του.

jimgeo
20/07/2010, 06:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αυτό συνέβαινε γιατί το κούνημα προερχόταν από το πίσω ελαστικό και όχι απ' το εμπρός.

Αντε αφού το πρόβλημα λύθηκε, καλές διακοπές με πολλά χλμ. :beer: :beer:



Παγωμενες και απο μενα:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: