PDA

View Full Version : Κόλλημα κινητήρα S1000RR



Σελίδες : [1] 2 3 4

aanas
05/07/2010, 07:36
Ο κινητήρας του S1000RR μου κόλλησε στα 4,700km και ενώ πήγαινα με 140km/h. Με φοβερή τύχη και τη βοήθεια του μονόδρομου συμπλέκτη δεν έπεσα. Υπάρχουν αναφορές ότι έχει συμβεί σε τουλάχιστον άλλα δύο S1000RR στην Ελλάδα δηλαδή σε ποσοστό 10%.
H BMW μου αλλάζει τον κινητήρα άμεσα και χωρίς καμία επιβάρυνση αλλά δε δίνει καμία πληροφορία για το γιατί συνέβη και γιατί δε θα ξανασυμβεί . Μιλάμε για μια πιθανά θανατηφόρα βλάβη η οποία δείχνει να εμφανίζεται με μεγάλη συχνότητα. Πιστεύω ότι παρόμοιες περιπτώσεις πρέπει να δημοσιευτούν άμεσα ώστε η BMW να αντιμετωπίσει το θέμα ανοιχτά και αποτελεσματικά.

Stabak
05/07/2010, 07:48
σου εντοπισανε το προβλημα στη BWM?

camen
05/07/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
σου εντοπισανε το προβλημα στη BWM?

Αφου λεει ο ανθρωπος οτι του τον αλλαζουν το κινητηρα ΑΛΛΑ δεν του λενε τι εχει και γιατι συνεβει αυτο...

Drake21
05/07/2010, 07:56
εχει συμβει και σε καποιο παιδι που γνωριζω εγω αυτο...

ουτε και σε αυτον λενε πως και γιατι....ουτε καν του ανοιγουν το μοτερ για να δουνε γιατι,απλα το αντικαθιστουν....

εγω προσωπικα το βρισκω απαραδεκτο...


αλλα δεν θα εβγαιναν τοσα αλογα χωρις επιπτωσεις με την πρωτη προσπαθεια της εταιριας....

αυτα...

Stabak
05/07/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αφου λεει ο ανθρωπος οτι του τον αλλαζουν το κινητηρα ΑΛΛΑ δεν του λενε τι εχει και γιατι συνεβει αυτο...


σαν να σου λεμε θες εγχειρηση αλλα δεν χρειαζεται να ξερεις τι εχεις, θα γινεις σαν καινουργιος; Μαστα... ξανακαβαληστε τα τωρα... εχετε το κεφάλι σας ησυχο...


ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ ΕΓΡΑΦΩΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΑ η αιτια της βλάβης καθώς και οι ενέργειες της εταιρίας για την κάλυψη της ασφαλειας του αναβάτη.... ειτε αυτη ειναι γνωστη είτε προκύψει απο κάποια εσωτερική έρευνα...

Stabak
05/07/2010, 08:05
και δεν ειναι θεμα μαρκας, ξεκολάτε, αλλα θεμα ασφαλειας...

πχ : η απριλια προς τιμην της βγηκε και ειπε , μερικες μπιελες αβαβα, αλλαζουμε κινητηρα... μουμπλε μουμπλε...

Shaolin Monk
05/07/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αφου λεει ο ανθρωπος οτι του τον αλλαζουν το κινητηρα ΑΛΛΑ δεν του λενε τι εχει και γιατι συνεβει αυτο...

Μπορει ακομα να μην γνωριζουν και οι ιδιοι γιατι συνεβη κατι τετοιο.

Φιλε aanas, ευχομαι ποτε ξανα.

camen
05/07/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Μπορει ακομα να μην γνωριζουν και οι ιδιοι γιατι συνεβη κατι τετοιο.



πλακα με κανεις τωρα ?!:rolleyes:

Καλα οι Ελληνες αρχιμαστορηδες μπορει και να μην ξερουν αλλα οι εμπνευστες του εγχειρηματος μια χαρα ξερουν τι παιζει με το μοτερακι τους...:D
Για αυτο και αρχισαν τις πατεντουλες με κοφτες κλπ κλπ...Μπας και κρατησει και δεν σκορπισει...
Αλλα μαλλον ουτε αυτο τους βγαινει...:winka:

sotos 8
05/07/2010, 08:40
Φιλε aanas πρωτου κολησει ειχες αντιληφθει τιποτα θορυβο απ'τον κινητρα ;
Μετα το κολημα προσπαθησες να το ξαναβαλεις εμπρος ;

sniper
05/07/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Μπορει ακομα να μην γνωριζουν και οι ιδιοι γιατι συνεβη κατι τετοιο.

Φιλε aanas, ευχομαι ποτε ξανα.

Αν δεν το γνωρίζουν, τότε κι ο καινουργιος κινητήρας μπορεί να βγάλει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Για να τον αλλάζουν έτσι, σημαίνει ότι κάτι ξέρουν και κάνουν τους μ@λ@κες. Αν δεν ξέρουν κι απλά σου δίνουν άλλο κινητήρα (μέχρι να κολλήσει ξανά) τότε απλά είναι είτε μ@λ@κες είτε επικίνδυνοι.

Για Μ@λ@κες, δεν τους έχω (αντίθετα με τους ιδιοκτήτες :lol: :lol: :lol: )

:smokin:

Anty12
05/07/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Μπορει ακομα να μην γνωριζουν και οι ιδιοι γιατι συνεβη κατι τετοιο.


Εμ τότε είναι που πρέπει να τα βγάλουν απ' το δρόμο.......

reinmeister
05/07/2010, 09:13
εδω ειναι και χαλιεται με αυτα που διαβαζει...παει ο καθε ενας και σκαει 20 ζεστα για να κανει το κεφι του και ως αποτελεσμα εχει τις "μουρες" τις αντιπροσωπειας να του φερονται λες και ειναι ο τελευταιος καθυστερημενος...

το οτι θα σκορπαγε στην πορεια για μενα ηταν δεδομενο...φαινοταν...απο κει και περα ομως δεν δικαιογειται σε καμια περιπτωση αυτη η πληρης απουσια επαγγελματισμου....

καποια στιγμη θα βρουν τι εχουν σχεδιασει λαθος και θα το διορθωσουν...

το θεμα ειναι ,μεχρι να συμβει αυτο, μην κλαψουμε καναν ανθρωπο...

XJR_Billy
05/07/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εδω ειναι και χαλιεται με αυτα που διαβαζει...παει ο καθε ενας και σκαει 20 ζεστα για να κανει το κεφι του και ως αποτελεσμα εχει τις "μουρες" τις αντιπροσωπειας να του φερονται λες και ειναι ο τελευταιος καθυστερημενος...

το οτι θα σκορπαγε στην πορεια για μενα ηταν δεδομενο...φαινοταν...απο κει και περα ομως δεν δικαιογειται σε καμια περιπτωση αυτη η πληρης απουσια επαγγελματισμου....

καποια στιγμη θα βρουν τι εχουν σχεδιασει λαθος και θα το διορθωσουν...

το θεμα ειναι ,μεχρι να συμβει αυτο, μην κλαψουμε καναν ανθρωπο...

Σ'ωραίος ρε φίλε!!:beer: :beer:

Απαράδεκτο αυτό που έγινε... αίσχος της αντιπροσωπείας...:mad:
Ευτυχώς που το παλληκάρι δεν είχε κακά ξεμπερδέματα...:beer: :beer:

DrBig
05/07/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εδω ειναι και χαλιεται με αυτα που διαβαζει...παει ο καθε ενας και σκαει 20 ζεστα για να κανει το κεφι του και ως αποτελεσμα εχει τις "μουρες" τις αντιπροσωπειας να του φερονται λες και ειναι ο τελευταιος καθυστερημενος...

το οτι θα σκορπαγε στην πορεια για μενα ηταν δεδομενο...φαινοταν...απο κει και περα ομως δεν δικαιογειται σε καμια περιπτωση αυτη η πληρης απουσια επαγγελματισμου....

καποια στιγμη θα βρουν τι εχουν σχεδιασει λαθος και θα το διορθωσουν...

το θεμα ειναι ,μεχρι να συμβει αυτο, μην κλαψουμε καναν ανθρωπο...


Ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι παει συστημενος στα κεντρικα της μπεμπε για εξοντωτικη μελετη.
Αντιεπαγγελματικο (απο πλευρας μπεμπε) θα ηταν να ανοιγει κινητηρα ο καθε παπαρας αντιπροσωπος και να βγαζει φιρμανι.

Cpt. Haddock
05/07/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Απαράδεκτο αυτό που έγινε... αίσχος της αντιπροσωπείας...:mad:

Το αίσχος ποιό ακριβώς ειναι; :confused:

Το οτι του άλλαξε κινητήρα ; :confused:

dirtbird
05/07/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι παει συστημενος στα κεντρικα της μπεμπε για εξοντωτικη μελετη.
....

Σωστά.

Τον 1 κινητήρα που έσπασε στην Ελλάδα περίμεναν για να εξοντωθούν.......;) :o

sniper
05/07/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σωστά.

Τον 1 κινητήρα που έσπασε στην Ελλάδα περίμεναν για να εξοντωθούν.......;) :o

Αρα, δεν ειμαστε σίγουροι; :confused:


:smokin:

harris_x
05/07/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι παει συστημενος στα κεντρικα της μπεμπε για εξοντωτικη μελετη.
Αντιεπαγγελματικο (απο πλευρας μπεμπε) θα ηταν να ανοιγει κινητηρα ο καθε παπαρας αντιπροσωπος και να βγαζει φιρμανι.
+675

Με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν και σε άλλες εταιρίες όταν αφορά σε καινούριους κινητήρες κλπ.

aanas
05/07/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Φιλε aanas πρωτου κολησει ειχες αντιληφθει τιποτα θορυβο απ'τον κινητρα ;
Μετα το κολημα προσπαθησες να το ξαναβαλεις εμπρος ;

Ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα. Ελπίζω να βγάλουμε άκρη πριν πάθει κανείς τίποτα και γιατί το μηχανάκι είναι πραγματικά σπουδαίο.

Οχι δεν είχα κανένα θόρυβο από το κινητήρα. Μετά δοκίμασα πολλές φορές να το βάλω μπρος και η μίζα τον γύρναγε λίγο ή καθόλου.

XJR_Billy
05/07/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το αίσχος ποιό ακριβώς ειναι; :confused:

Το οτι του άλλαξε κινητήρα ; :confused:

Το αίσχος είναι ότι ο άνθρωπος πήγε να σκοτωθεί, και του αλλάζουν τον κινητήρα μη έχοντας γνώση, ή μη θέλοντας να γνωστοποιήσουν το πρόβλημα που το προξένησε. Τι του εγγυάται ότι δεν θα πάθει τα ίδια και με τον καινούργιο κινητήρα?

Μη σου τύχει...:sick:

reinmeister
05/07/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι παει συστημενος στα κεντρικα της μπεμπε για εξοντωτικη μελετη.
Αντιεπαγγελματικο (απο πλευρας μπεμπε) θα ηταν να ανοιγει κινητηρα ο καθε παπαρας αντιπροσωπος και να βγαζει φιρμανι.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

να υποθεσω ,για να κανει παρεα και στους υπολοιπους 20 που εχουν σκορπισει παγκοσμιως κι εχουν ηδη περασει απο εξονυχιστικο ελεγχο,ετσι ωστε να μην αισθανεται μοναξια...

εξονυχιστικος ελεγχος,που εχει ως αποτελεσμα το εξης εκπληκτικο συμπερασμα...

δεν ξερουμε γιατι εσπασε,αλλα σας βαζουμε καινουριο μοτερ,κατα το "δεν ξερουμε την αρχικη πηγη δημιουργιας ζωης στον πλανητη,αλλα αφου ζουμε τι σκατε?"

:lol: :lol:

dukeandthecity
05/07/2010, 09:52
αν ήξεραν τι φταίει (ή μαλλον πια παρτίδα φταιει) δεν θα έκαναν ανακληση ?

Δεν πιστευω να αλλαζουν κινητηρα με τον φοβο να γινει το ιδιο με (θανασιμο) τραυματισμό αναβάτη.

μαλλον δεν ξερουν ακομα ποιους να φωναξουν για ανακληση και δεν τους φωναζουν όλους για να μην γίνουν παγκόσμιες ρόμπες.

Αλλα καποιος θα σπάει πετρες για πολλα χρονια στις αλυκες του Φορσμπρεκερ απον ταιν.

:D :D

dirtbird
05/07/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Το αίσχος είναι ότι ο άνθρωπος πήγε να σκοτωθεί, και του αλλάζουν τον κινητήρα μη έχοντας γνώση, ή μη θέλοντας να γνωστοποιήσουν το πρόβλημα που το προξένησε. Τι του εγγυάται ότι δεν θα πάθει τα ίδια και με τον καινούργιο κινητήρα?

Μη σου τύχει...:sick:

Υπερβολικοί χαρακτηρισμοί, όσον αφορά τον εμπορικό χειρισμό της BMW. Με δεδομένο -λόγω της νεότητας του μοντέλου- ότι είναι πολύ νωρίς ώστε να έχουν μία σαφή τεχνική άποψη (αστοχία υλικού, λάθος σχεδιασμός ή κακή χρήση?) δεν νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να του αλλάξουν κινητήρα (άντε να του πάρουν και καμιά πίπα...).

Αυτό που εγώ έχω ακούσει είναι το ότι τοποθετούν 'κόφτη' για την περίοδο του στρωσίματος γιατί όσα σπάσανε μάλλον πηγαίναν σπασμένα from day 0....;)

Cpt. Haddock
05/07/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Το αίσχος είναι ότι ο άνθρωπος πήγε να σκοτωθεί, και του αλλάζουν τον κινητήρα μη έχοντας γνώση, ή μη θέλοντας να γνωστοποιήσουν το πρόβλημα που το προξένησε. Τι του εγγυάται ότι δεν θα πάθει τα ίδια και με τον καινούργιο κινητήρα?

Μη σου τύχει...:sick:

Ενώ εάν του έδιναν και μια πληρη μηχανολογική μελέτη με τεκμηρίωση/σχέδια/διαγράμματα/τύπους θα ένιωθε καλύτερα :lol: :bawl: :rotflmao:

sniper
05/07/2010, 10:02
Φιλαράκι, το patch (http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/New-bikes/2010/March/mar0510-bmw-issue-software-patch-for-s1000rr/) το είχες βάλει;


:smokin:

XJR_Billy
05/07/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενώ εάν του έδιναν και μια πληρη μηχανολογική μελέτη με τεκμηρίωση/σχέδια/διαγράμματα/τύπους θα ένιωθε καλύτερα :lol: :bawl: :rotflmao:

:lol: :lol:
Εσένα αν σου συνέβαινε αυτό, θα την ξανακαβαλούσες με την ίδια ηρεμία πνεύματος, θα έβαζες και τη γυναίκα/γκόμενά σου πάνω να πάτε βόλτα? Δεν θα ανησυχούσες αν δεν γνώριζες ποιό ήταν το πρόβλημα και αν λύθηκε?

Εμένα θα μου κόβονταν τα πόδια λέμε. (Τα χέρια είναι κομμένα εκ γεννετίς):p

Cpt. Haddock
05/07/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:lol: :lol:
Εσένα αν σου συνέβαινε αυτό, θα την ξανακαβαλούσες με την ίδια ηρεμία πνεύματος, θα έβαζες και τη γυναίκα/γκόμενά σου πάνω να πάτε βόλτα? Δεν θα ανησυχούσες αν δεν γνώριζες ποιό ήταν το πρόβλημα και αν λύθηκε?

Εμένα θα μου κόβονταν τα πόδια λέμε. (Τα χέρια είναι κομμένα εκ γεννετίς):p

Άλλο αυτό.

Εδώ μιλάμε για το οτι εσύ χαρακτήρισες αίσχος και απαράδεκτο αυτό που έκανε η ελληνική αντιπροσωπεια. Μα τί άλλο να κάνει; :confused:

Κόλλησε ο κινητήρας, τον αντικατέστησε στην εγγυηση ως όφειλε. Δηλαδή στα gsxr που κοβόταν το πλαίσιο, εάν έβγαινε μια ανακοινωση που εξηγούσε την αιτία με όρους αντοχής υλικών θα ήταν καλύτερα; :lol:

Η αντιπροσωπεία κανει αυτό που μπορεί σε αυτό το στάδιο, πιθανότατα ΔΕΝ γνωρίζουν την αιτία, ακολουθουν τις οδηγίες του κεντρικου - δεν έχουν κι άλλες επιλογές και σιγουρα δεν μπορούν να αυτοσχεδιάσουν εκδίδοντας μια localle ανακοινωση...

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μας αξιολογεί το συμβάν και πράττει αναλόγως :winka: :wave2:

XJR_Billy
05/07/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Υπερβολικοί χαρακτηρισμοί, όσον αφορά τον εμπορικό χειρισμό της BMW. Με δεδομένο -λόγω της νεότητας του μοντέλου- ότι είναι πολύ νωρίς ώστε να έχουν μία σαφή τεχνική άποψη (αστοχία υλικού, λάθος σχεδιασμός ή κακή χρήση?) δεν νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να του αλλάξουν κινητήρα (άντε να του πάρουν και καμιά πίπα...).

Αυτό που εγώ έχω ακούσει είναι το ότι τοποθετούν 'κόφτη' για την περίοδο του στρωσίματος γιατί όσα σπάσανε μάλλον πηγαίναν σπασμένα from day 0....;)

Ναι, μερικές φορές ίσως υπερβάλλω χωρίς να το θέλω.
Αλλά μου ακούγεται "κάπως" το κόλλημα κινητήρα και η άμεση αντικατάσταση δίχως αιτιολογία.
Από έναν κορυφαίο κατασκευαστή μοτοσυκλετών.

DrBig
05/07/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ναι, μερικές φορές ίσως υπερβάλλω χωρίς να το θέλω.
Αλλά μου ακούγεται "κάπως" το κόλλημα κινητήρα και η άμεση αντικατάσταση δίχως αιτιολογία.
Από έναν κορυφαίο κατασκευαστή μοτοσυκλετών.

Η αντιπροσωπια ειναι εμπορος, οχι κατασκευαστης. Αυτο προσπαθει να σου πει και ο καπιτεν.

aanas
05/07/2010, 10:23
Το συνεργείο άνοιξε κυλινδροκεφαλή και κάρτερ και δε βρήκε τίποτα. Από ξένο forum με 3 περιπτωσεις φαίνεται να είναι κουζινέτο στροφαλοφόρου.
Ο κινήτηρας πριν λίγες μέρες ήταν ακόμα στο συνεργείο ούτε καν στη BMW Hellas άρα μάλλον ξέρουν τι συμβαίνει. Είτε λοιπόν το έχουν το έχουν διορθώσει στη ζούλα και κινδυνεύουν μόνο οι προηγούμενοι είτε κινδυνεύουν όλοι.
Πρέπει να μιλήσουν όσοι τους έχει συμβεί για να μη θαφτεί το θέμα.
Για την ιστορία αν είχα πέσει θα το απέδιδαν σε hydrolock (το μηχανάκι δεν έχει drop sensor) και δε θα μαθευόταν ποτέ τίποτα.
Προφανώς είναι εξαιρετικά σημαντικό για να ευχαριστηθώ για να μην πω να ξανακαβαλήσω το μηχανάκι να ξέρω ότι δε θα ξανασυμβεί.
Σκέφτομαι μέχρι και να τους στείλω εξώδικο για να απαντήσουν. Από τότε που πήρα οδική βοήθεια με πήρε η κάτω βόλτα...

Allst@rf
05/07/2010, 10:27
πάλι η βιασύνη του μάρκετινγκ για να πουλήσουν και να βγουν πρωτοπόρες οι εταιρίες ,γίνεται εις βάρος της ασφαλείας και της ψυχικής ηρεμίας των καταναλωτών.
Αν η ΒΜW είχε αργήσει ακόμα για κάποιο χρονικό διάστημα την διάθεση τις μοτοσυκλέτας στην λιανική αγορά και διέθετε τον χρόνο να κάνει εξαντλητικές δοκιμές ώστε να προλάβει τα γεγονότα ,πιστεύεται ότι θα συνέβαινε αυτό;
αφού το εργαλείο παρουσιάζει τέτοια προβλήματα από τώρα,δεν είναι φως φανάρι ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει;

aanas
05/07/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Άλλο αυτό.

Εδώ μιλάμε για το οτι εσύ χαρακτήρισες αίσχος και απαράδεκτο αυτό που έκανε η ελληνική αντιπροσωπεια. Μα τί άλλο να κάνει; :confused:

Κόλλησε ο κινητήρας, τον αντικατέστησε στην εγγυηση ως όφειλε. Δηλαδή στα gsxr που κοβόταν το πλαίσιο, εάν έβγαινε μια ανακοινωση που εξηγούσε την αιτία με όρους αντοχής υλικών θα ήταν καλύτερα; :lol:

Η αντιπροσωπεία κανει αυτό που μπορεί σε αυτό το στάδιο, πιθανότατα ΔΕΝ γνωρίζουν την αιτία, ακολουθουν τις οδηγίες του κεντρικου - δεν έχουν κι άλλες επιλογές και σιγουρα δεν μπορούν να αυτοσχεδιάσουν εκδίδοντας μια localle ανακοινωση...

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μας αξιολογεί το συμβάν και πράττει αναλόγως :winka: :wave2:

Προφανώς έγραψα απευθείας στα κεντρικά και τελικά μου απάντησε η αντιπροσωπεία με μήνυμα σαν μου είχε καεί πρόωρα το φλας.

Το κοριτσάκι που υπέγραφε μάλλον δεν κατάλαβε ποτέ ότι το μήνυμα ήταν πρακτικά ειρωνικό:

"Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Καταρχάς θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η BMW Hellas, ως θυγατρική της BMW Motorrad, χειρίζεται όλες τις περιπτώσεις αιτημάτων και παραπόνων που εκφράζουν οι πελάτες μας και αφορούν τη χώρα μας.

Σχετικά με τη βλάβη που μας αναφέρετε στην επιστολή σας, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι θα αντικατασταθεί ο κινητήρας της μοτοσικλέτας σας στο πλαίσιο της εργοστασιακής εγγύησης, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση για εσάς.

Σε κάθε περίπτωση, θα θέλαμε να εκφράσουμε τη λύπη μας για την αναστάτωση και το χρόνο που σπαταλήσατε για τα θέματα που μας αναφέρετε στο e-mail σας. Σας διαβεβαιώνουμε ότι η ικανοποίηση των πελατών από τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρει η BMW, έχει μεγάλη σημασία για εμάς.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας."

aanas
05/07/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φιλαράκι, το patch (http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/New-bikes/2010/March/mar0510-bmw-issue-software-patch-for-s1000rr/) το είχες βάλει;


:smokin:

Οχι. Φαντάζομαι μιλάς για το πρώτο patch. Βγήκε αφού το είχα στρώσει και απλά το έπαιρνες με τον κόφτη χαμηλότερα - δε σε καλούσαν για να το βάλουν.

sniper
05/07/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
Προφανώς ....

"Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Καταρχάς θα θέλαμε .....

Σχετικά με τη βλάβη που μας αναφέρετε ....


Σε κάθε περίπτωση, ..... Σας διαβεβαιώνουμε ότι η ικανοποίηση των πελατών από τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρει η BMW, έχει μεγάλη σημασία για εμάς.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας."

Ε στείλε απάντηση "Έλα εδώ να σου βάλω ένα πιστόνι στον !@#!@ να δεις ικανοποίηση"...

Να δούμε τι θα απαντήσει ένας απο τους κορυφαίους κατασκευαστές :lol: :lol: :lol:

Arxagelos
05/07/2010, 10:54
φτου φτου φτου μακρια απο μας και τη ρενα μου, δεν θα κάτσω να κρίνω ή να κοροϊδέψω την οποιαδήποτε εταιρεία αλλά έχουμε για ακόμα μια φορά επιβεβαίωση του γνωστού κανόνα της αγοράς που λέει ποτέ να μην αγοράζουμε κάτι εντελώς καινούργιο και αδοκίμαστο.
Σίγουρα θα βρούνε τι φταίει και θα το διορθώσουν στις επόμενες παρτίδες, μόνο μη θρηνήσουμε κανένα θύμα μέχρι τότε. :mad:

XJR_Billy
05/07/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Άλλο αυτό.

Εδώ μιλάμε για το οτι εσύ χαρακτήρισες αίσχος και απαράδεκτο αυτό που έκανε η ελληνική αντιπροσωπεια. Μα τί άλλο να κάνει; :confused:

Κόλλησε ο κινητήρας, τον αντικατέστησε στην εγγυηση ως όφειλε. Δηλαδή στα gsxr που κοβόταν το πλαίσιο, εάν έβγαινε μια ανακοινωση που εξηγούσε την αιτία με όρους αντοχής υλικών θα ήταν καλύτερα; :lol:

Η αντιπροσωπεία κανει αυτό που μπορεί σε αυτό το στάδιο, πιθανότατα ΔΕΝ γνωρίζουν την αιτία, ακολουθουν τις οδηγίες του κεντρικου - δεν έχουν κι άλλες επιλογές και σιγουρα δεν μπορούν να αυτοσχεδιάσουν εκδίδοντας μια localle ανακοινωση...

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μας αξιολογεί το συμβάν και πράττει αναλόγως :winka: :wave2:

Ρε καπ, δεν διαφωνούμε.
Να σου πω ότι πολύ λίγο θα σκοτιζόταν ο κάτοχος GSXR για τον λόγο που κόπηκε το πλαίσιο, αρκεί να έχει γλυτώσει από τα χειρότερα και να είναι σίγουρος ότι αυτό που έφταιγε διορθώθηκε στο καινούργιο. Αλλιώς με τι καρδιά να ξανακαβαλήσεις? Να'χεις τέτοια μηχανή και να φοβάσαι να την ανοίξεις?
Η αντιπροσωπεία από τη μία έπραξε σωστώς αντικαθιστώντας τον κινητήρα, απο την άλλη όμως άφησε τον πελάτη της με την απορία αν θα ξαναγίνει το ίδιο με τον καινούργιο.
Και μιλάμε για μοτοσυκλέτα.
Και με τόσους ίππους...

Tpap
05/07/2010, 11:04
Το τίμημα του πρώτου. Περαστικά στο φιλαράκι...έμπλεξες κολλητέ...:(



Έπρεπε να κάνεις υπομονή δυό χρονάκια, πρώτα.



Στο κ1200 κολλητού μου κάρφωσε βαλβίδες αδικαιολόγητα. Του επισκευάσανε το μοτέρ με καινούργια αντ/κά -σχεδόν-άμεσα.

Τον ΠΙΕΣΑ να μάθει το γιατί. Ποτέ δεν του είπαν.
Στο ίδιο συνεργείο, δίπλα ακριβώς, το ίδιο μηχανάκι με το ίδιο πρόβλημα.
Ρωτώντας έμαθε από μασημένα λόγια, ψύθιρους κάτω από μουστάκια, ότι έχουν συμβεί καμποσα παρόμοια περιστατικά.

ΓΙΑΤΙ..? δεν ξέρουν...έτσι τουλάστιχον, λένε.


ΡΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.:wave2:

aanas
05/07/2010, 11:25
Σύμπτωση;

I just learned from a German forum that BMW will start to install a heavier crankshaft into the S1000RR. It is argued that it will permit better acceleration characteristics and that this is a result from findings at the race track (i.e., BMW racing division). Personally, I wonder if there might be another reason for that. The news was revealed during the BMW Motorrad Days in Garmisch, Germany, which took place last weekend.
See BMW Motorrad International
It's not official but comes from a so-called "reliable source"--most likely a BMW official attending the BMW Days event--where the new colors for 2011were also displayed.

I thought, I share this with you.

The German thread is found at S1000RR-Forum - www.S1000RR.de/Forum/ - www.S1RR.de - S 1000 RR • Thema anzeigen - Grund des veränderten Laufverhaltens der aktuellen S1000RR

Αν παραείμαι παρανοϊκός είμαι σίγουρος ότι θα μου το πείτε!
:alien:

Acacius
05/07/2010, 11:31
Ιδέα μου είναι ή τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί πολύ οι περιπτώσεις να βγαίνει καινούργιο όχημα στην αγορά και να έχει προβληματάκια/προβληματάρες; Εκτός του σαφώς μικρότερου χρόνου εξέλιξης μοντέλων σε σχέση με παλιότερα, μήπως οι εταιρείες έχουν ξεχάσει τι πάει να πει πραγματικό τεστ και τα κάνουν όλα με προσομοιώσεις για να γλυτώνουν λεφτά;


Άσχετο: Αν οι software engineers αρχίσουν να κάνουν στα embedded των μοτοσυκλετών ό,τι κάνουν στους υπολογιστές/X-Box κτλ και αρχίζουμε να χρειαζόμαστε patch για να διορθώσει προηγούμενο patch, ζήτω που καήκαμε.

Άσχετο και κρύο: Άμα έχεις S1000RR και την τουβλιάσεις (http://en.wikipedia.org/wiki/Brick_(electronics)), μετατρέπεται αυτόματα σε K100;......

Stabak
05/07/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
Αν παραείμαι παρανοϊκός είμαι σίγουρος ότι θα μου το πείτε!
:alien: [/B]

Το πρόβλημα ξερεις ποιο ειναι; Οτι δεν εισαι σιγουρος αν εχει πραγματικα διορθωθει το πρόβλημα ή αν συνεχίζεις να εισαι crash test dummie της καθε εταιρίας.... πριν λιγο ειδα και για ενα τουρκικο (http://img818.imageshack.us/img818/1305/03072010020.jpg) που έσκασε....

ή ψαχτο οσο μπορείς με την εταιρία ή καλοπούλητο.... (και μεγαλο κριμα βεβαια για το μοντελο ετσι...)

ermisVFR
05/07/2010, 13:35
Μάλλον η γερμανική μηχανολογία είναι υπερεκτιμημένη και οι Γερμανοί το εκμεταλλεύονται αυτό στο έπακρο.

Φίλος μου αγόρασε στην Ελβετία το Κ1300S. Αρχικά, του χάλασαν όλοι οι διακόπτες τους οποίους αλλάξανε. Μετά η μπαταρία.

Από την αρχή έκαιγε λάδια. Όταν κατέβηκε στη Ελλάδα, στα 800χλμ μέχρι την Πάτρα χρειάστηκε 750ml λάδι. Η συμπεριφορά αυτή συνεχίστηκε και του αλλάξανε τον κινητήρα (στην Ελβετία). Ξανακατέβηκε στην Ελλάδα πριν από 15 μέρες. Ξανά στην Πάτρα χρειάστηκε 500ml λάδι. Τώρα του λένε ότι ίσως δεν του βάλανε καινούργιες κυλινδροκεφαλές αλλά κρατήσανε τις παλιές....

Σε κάτι ορεινές διαδρομές που το ζορίσαμε αρκετά τα φρένα υπερθερμάνθηκαν και σταμάτησαν να λειτουργούν! Η αντιπροσωπία εδώ του είπε ότι δεν φταίει κάτι συγκεκριμένο αλλά απλά το ότι το ζόρισε!

Μάλλον ο κατασκευαστής το έκανε πολύ πιο σύνθετο από ότι αντέχει η τιμή του.

THEOD
05/07/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Η αντιπροσωπεία κανει αυτό που μπορεί σε αυτό το στάδιο, πιθανότατα ΔΕΝ γνωρίζουν την αιτία, ακολουθουν τις οδηγίες του κεντρικου - δεν έχουν κι άλλες επιλογές και σιγουρα δεν μπορούν να αυτοσχεδιάσουν εκδίδοντας μια localle ανακοινωση...

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μας αξιολογεί το συμβάν και πράττει αναλόγως :winka: :wave2:

Η αντιπροσωπεία όντως δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο...

Οι Γερμανοί όμως την στιγμή που έχουν αρκετά κρούσματα και δεν έχουν βρεί το γιατί έπρεπε ΑΜΕΣΩΣ να παγώσουν τις πωλήσεις και τουλάχιστον να προειδοποιήσουν τους ιδιοκτήτες για την πιθανότητα να απάσει ο κινητήρας.
Γιατί μιλάμε για μια αστοχία που εύκολα γίνεται δυνητικά ΠΟΛΥ επικίνδυνη...Φαντάζομαι ότι ένα σπάσιμο με 200 χιλιόμετρα είναι μια επώδυνη εμπειρία...
Σφυρίζοντας απλώς αδιάφορα κινδυνεύουν έτσι και συμβεί κανένα ατύχημα εξ' αιτίας τέτοιας αστοχίας να φάνε ένα ακασμό μηνύσεις και αγωγές και να καταλήξουν να πληρώνουν εκατομμύρια σε αποζημιώσεις και να ζητάνε κλαίγοντας δημοσίως συγγνώμη όπως η ΤΟΥΟΤΑ...

DrBig
06/07/2010, 01:56
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=100745 :a13:

Shaolin Monk
06/07/2010, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=100745 :a13:



:lol: :lol: :D :D :D :lol: :lol:

Τυχαιο; Δε νομιζω.... :D

cartman
06/07/2010, 05:12
Γειά σου φίλε. Μερικές απορίες σχετικά με το περιστατικό:

1. Σε ποιά κατάσταση βρισκόταν το μηχανάκι σου όταν έγινε το περιστατικό:

-τα σέρβις είχαν γίνει κανονικά και προβλεπόμενα?
-το έστρωσες σωστά και σύμφωνα με τον κατασκευαστή?


2. Κάτω από ποιές συνθήκες έγινε το περιστατικό?
- την συγκεκριμένη στιγμή πίεζες? είχες ψηλές στροφές στον κινητήρα?
- είχε ζέστη? θερμοκρασία κινητήρα?

Διευκρινίζω: ΤΙΠΟΤΑ από τα πιο πάνω δεν δικαιολογεί να κολλήσει καινούργιος κινητήρας. Ρωτάω για χάρην συζήτησης. :beer: :beer:

notakos600
06/07/2010, 08:36
Εγώ πάντως θα στενοχωριόμουν για τρία πράγματα:

1) για τα 20 χιλιάρικα

2) γιατί δεν θα είχα ψυχή να το ξανακαβαλήσω -πολύ περισσότερο με το αλλαγμένο μοτέρ.

και

3) γιατί δεν θα μπορούσα να το πουλήσω, μετά τη ''βρώμα'' που βγήκε, ούτε στη μισή τιμή.


Κρίμα που βιάζονται τόσο πολύ να βγάλουν στην αγορά μια καινούρια μοτό χωρίς ούτε ένα στοιχειώδες long term test.

DrBig
06/07/2010, 11:30
[ερωτηση προς επιβεβαιωμενους]

Το προβλημα εχει να κανει με ποιοτικο ελεγχο εξαρτηματων, με προβληματα στη συναρμολογηση, η με σχεδιαση?

Tpap
06/07/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ουτε εγω ξερω για τον reinmaster μαμω την γκαβομαρα σας μεσα,που μου χετε κανει το νικ γκομενα...:lol: :lol:

Mα νικ είναι αυτό ρε 'ΡΑΦΛΑ...? :rotflmao:









Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[ερωτηση προς επιβεβαιωμενους]

Το προβλημα εχει να κανει με ποιοτικο ελεγχο εξαρτηματων, με προβληματα στη συναρμολογηση, η με σχεδιαση?

δεν λένε, ΛΕΜΕ...!


(και είναι πιθανόν να μην λένε, γιαδεν ξεύρουν...τουΛάστιΧον ακόμη).

DrBig
06/07/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν λένε, ΛΕΜΕ...!


(και είναι πιθανόν να μην λένε, γιαδεν ξεύρουν...τουΛάστιΧον ακόμη).

Για την BMW δεν μου κανει εντυπωση, απο τους επιβεβαιωμενους ομως δεν το περιμενα!

Ιznogood
06/07/2010, 15:47
Φιλε aanas, μπορεις να βαλεις καμια φωτο απο το δικο σου μηχανακι;

Madkefalonian
06/07/2010, 19:47
http://img818.imageshack.us/img818/1305/03072010020.jpg

αυτη βοσκει στο νετ μαζι με τα νεα για το σπασιμο

reinmeister
06/07/2010, 21:26
μιλησα σημερα με αμερικη και τα τελευταια νεα εχουν ως εξης...

ενα δυο εχουν κολλησει,χωρις περισσοτερες λεπτομερειες...κανα δυο ακομη εχουν διαλυσει στροφαλους,αλλα τα περισσοτερα μασανε εκκεντροφορους,πριν τις 3-4 χιλ χιλ...λενε επισης οτι το περιπου 5% της παραγωγης εχει σπασιματα...

συζητιεται για προβλημα λιπανσης,σχεδιαστικο δηλαδη, αν και οι dealers μιλανε για αστοχια υλικων...καποιοι επισης μιλουν για προβληματικη αρχιτεκτονικη...

εκκεντροφοροι δεν υπαρχουν αμεσα ως ανταλλακτικα,μια και χρησιμοποιουνται στα προπωλημενα κομματια,διοτι οι προπωλησεις ειναι μεγαλυτερες απο τον ρυθμο παραγωγης...ενας λογος που γινονται ολοκληρωτικες αλλαγες κινητηρων ειναι αυτος...

οι αμερικανοι ειναι αρκετα φορτωμενοι μια και ακομη κανεις δεν τους εχει πει με σιγουρια που οφειλονται οι ζημιες...

το αστειο ειναι,οτι οταν ελεγα εγω πριν λιγο καιρο,εχοντας δει τα tech specs και τα βιντεο με τους εκκεντροφορους, οτι με αυτη την φορμουλισια σχεδιαση κινητηρα,χωρις την καταλληλη υποδομη σε υλικα τουλαχιστον, και δη εκκεντροφορων ,θα εχουν προβλημα στις κεφαλες,ειδικα τα αγωνιστικα ,ελεγαν ολοι ποιος εισαι μεγαλε που θα κουνηθεις στο r&d της bmw...

περαστικα στους κατοχους...ευχομαι να βρεθει ακρη συντομα και να τα χαρειτε οσοι τα πηρατε...

aanas
07/07/2010, 04:42
Φίλοι,

Κάποιες απαντήσεις και σχόλια:

Το μηχανάκι είχε στρωθεί ευλαβικά. Όλες οι παράμετροι όταν έγινε το συμβάν ήταν κανονικές.

Είναι μαύρο (thunder grey).

Υποτίθεται ότι το μοντέλο αναπτυσσόταν τα τελευταία 5 χρόνια και είχαν κάνει κυριολεκτικά 1,000,000 χλμ. συν τη συμμετοχή στο WSBK. Παραδέχομαι ότι φίλοι πιο γνώστες με είχαν αποτρέψει από το να το πάρω αμέσως αλλά το είχα δει σε μια από τις πρώτες φωτογραφίες με μαύρα fairings πίστας και είχα τρελαθεί.

Οι προβλέψεις του reinmeister ήταν ακριβείς σε επίπεδο μεταφυσικό. Δυστυχώς φαντάζομαι ότι στη BMW είχαν τις ίδιες ανησυχίες και απλά τζογάρισαν.

Έστειλα ένα τελευταίο e-mail στη Γερμανία ζητώντας απαντήσεις και μετά με βλέπω για εξώδικο.

Ευτυχώς έχω άλλο ωραίο μηχανάκι και δε βιάζομαι. Αν δε δώσουν πραγματική λύση δε νομίζω ότι θα μπορώ να το χαρώ ή να ανεβάσω την κόρη μου. Αφήστε που έτσι που το χειρίστηκαν για εμένα καταρρίφθηκε ο μύθος και του συγκεκριμένου μοντέλου και της εταιρίας. Αν ήταν μάγκες θα δεχόμουν κάτι σαν: Ήθελες 200 άλογα το λίτρο; Υπάρχουν και επιπλοκές αλλά τις λύνουμε και δε σε κοροϊδεύουμε και δε σε αφήνουμε να κινδυνεύεις.

sniper
07/07/2010, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
....

Υποτίθεται ότι το μοντέλο αναπτυσσόταν τα τελευταία 5 χρόνια και είχαν κάνει κυριολεκτικά 1,000,000 χλμ. συν τη συμμετοχή στο WSBK. ......


Εγώ ήξερα ότι για να τρέξει μια μηχανή στα SBK πρέπει να έχει πουλήσει Χ αριθμό....

Αλλά αν περιμένεις να δεις την αξιοπιστία μιας μηχανής από το τι κάνει στους αγώνες, κάτι λάθος κάνεις.

DUKASII
07/07/2010, 06:08
χθες μιλαγα με φιλαρακι που δουλευει χρονια στη bmw..

του λεω..
ρε μαλακα εχουνε σπασει κανα 2 χιλιαρα ε?
με κοιτα..:rolleyes:

ναι μου λεει...κανα δυο χιλιάδες ..
ρε μου λεει τα ανοιγουμε να αλλάξουμε λάδια..και βρισκουμε μεσα στα λαδια τις ασφάλειες απο τις βαλβιδες...:eek: !!

SVX
07/07/2010, 06:17
αΦΟΥ ΑΥΤΗ η BMW ειχε Supersport (δοκιμασμενο Boxerάκι κι όλα καλά!)


ΤΙ ΤΑ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΜΠΙΚΟΥΤΙ >>>??? :wacko:

μαλλον το R&D της εταιρίας ξόδεψε πολλήν ώρα στην σχεδίαση του κωλοφάναρου... :rotflmao:


203159

DrBig
07/07/2010, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
Φίλοι,

Κάποιες απαντήσεις και σχόλια:

Το μηχανάκι είχε στρωθεί ευλαβικά. Όλες οι παράμετροι όταν έγινε το συμβάν ήταν κανονικές.

Είναι μαύρο (thunder grey).

Υποτίθεται ότι το μοντέλο αναπτυσσόταν τα τελευταία 5 χρόνια και είχαν κάνει κυριολεκτικά 1,000,000 χλμ. συν τη συμμετοχή στο WSBK. Παραδέχομαι ότι φίλοι πιο γνώστες με είχαν αποτρέψει από το να το πάρω αμέσως αλλά το είχα δει σε μια από τις πρώτες φωτογραφίες με μαύρα fairings πίστας και είχα τρελαθεί.

Οι προβλέψεις του reinmeister ήταν ακριβείς σε επίπεδο μεταφυσικό. Δυστυχώς φαντάζομαι ότι στη BMW είχαν τις ίδιες ανησυχίες και απλά τζογάρισαν.

Έστειλα ένα τελευταίο e-mail στη Γερμανία ζητώντας απαντήσεις και μετά με βλέπω για εξώδικο.

Ευτυχώς έχω άλλο ωραίο μηχανάκι και δε βιάζομαι. Αν δε δώσουν πραγματική λύση δε νομίζω ότι θα μπορώ να το χαρώ ή να ανεβάσω την κόρη μου. Αφήστε που έτσι που το χειρίστηκαν για εμένα καταρρίφθηκε ο μύθος και του συγκεκριμένου μοντέλου και της εταιρίας. Αν ήταν μάγκες θα δεχόμουν κάτι σαν: Ήθελες 200 άλογα το λίτρο; Υπάρχουν και επιπλοκές αλλά τις λύνουμε και δε σε κοροϊδεύουμε και δε σε αφήνουμε να κινδυνεύεις.

Προφανως και το ηξεραν στη γερμανια, οπως και για τα προβληματα καθε μοντελου, αλλα απο οικονομικης πλευρας αυτο που μετραει ειναι να πουλας, ακομα κι αν πρεπει να αντικαθιστας ενα κινητηρα καθε τοσο. Χωρις να εχω γνωσεις επι τουτου, πιστευω οτι ενα τοσο πουσαρισμενο συνολο θελει πολυ μεγαλη ακριβεια στην συναρμολογηση και υψηλη ποιοτητα υλικων απο προμηθευτες. Εκει ειναι που εκοψε η μαγιονεζα. Οσο ειχαν ενα κινητηρα και τον ταλαιπωρουσαν με προσοχη ολα καλα, οταν ομως βγηκε στη παραγωγη σε νουμερα αρχισαν τα βεγγαλικα.
Ασχετως απο την εκαστοτε πατατα, η εν λογω εταιρια δεν ειναι τυχαια και θα μου ηταν πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι το θεμα ειναι σχεδιαστικο.

Anty12
07/07/2010, 06:40
Από το forum των εγγλέζων...


http://www.s1000rrforum.com/forum/bmw-s1000rr-general-discussion/3052-broken-s1000rr-camshaft.html

Viking
07/07/2010, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μιλησα σημερα με αμερικη και τα τελευταια νεα εχουν ως εξης...

ενα δυο εχουν κολλησει,χωρις περισσοτερες λεπτομερειες...κανα δυο ακομη εχουν διαλυσει στροφαλους,αλλα τα περισσοτερα μασανε εκκεντροφορους,πριν τις 3-4 χιλ χιλ...λενε επισης οτι το περιπου 5% της παραγωγης εχει σπασιματα...

συζητιεται για προβλημα λιπανσης,σχεδιαστικο δηλαδη, αν και οι dealers μιλανε για αστοχια υλικων...καποιοι επισης μιλουν για προβληματικη αρχιτεκτονικη...

εκκεντροφοροι δεν υπαρχουν αμεσα ως ανταλλακτικα,μια και χρησιμοποιουνται στα προπωλημενα κομματια,διοτι οι προπωλησεις ειναι μεγαλυτερες απο τον ρυθμο παραγωγης...ενας λογος που γινονται ολοκληρωτικες αλλαγες κινητηρων ειναι αυτος...

οι αμερικανοι ειναι αρκετα φορτωμενοι μια και ακομη κανεις δεν τους εχει πει με σιγουρια που οφειλονται οι ζημιες...

το αστειο ειναι,οτι οταν ελεγα εγω πριν λιγο καιρο,εχοντας δει τα tech specs και τα βιντεο με τους εκκεντροφορους, οτι με αυτη την φορμουλισια σχεδιαση κινητηρα,χωρις την καταλληλη υποδομη σε υλικα τουλαχιστον, και δη εκκεντροφορων ,θα εχουν προβλημα στις κεφαλες,ειδικα τα αγωνιστικα ,ελεγαν ολοι ποιος εισαι μεγαλε που θα κουνηθεις στο r&d της bmw...

περαστικα στους κατοχους...ευχομαι να βρεθει ακρη συντομα και να τα χαρειτε οσοι τα πηρατε...
Πάντως, αυτό το πράγμα να κρίνεις διαστάσεις/αντοχή/ποιότητα υλικών από video/φωτογραφίες νομίζω αδικεί τις γνώσεις σου :beer:

notakos600
07/07/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αΦΟΥ ΑΥΤΗ η BMW ειχε Supersport (δοκιμασμενο Boxerάκι κι όλα καλά!)


ΤΙ ΤΑ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΜΠΙΚΟΥΤΙ >>>??? :wacko:

μαλλον το R&D της εταιρίας ξόδεψε πολλήν ώρα στην σχεδίαση του κωλοφάναρου... :rotflmao:



Να πω πως έχεις όλα τα δίκια; :beer:

reinmeister
07/07/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Πάντως, αυτό το πράγμα να κρίνεις διαστάσεις/αντοχή/ποιότητα υλικών από video/φωτογραφίες νομίζω αδικεί τις γνώσεις σου :beer:

αυτο που αδικει τις γνωσεις μου,ειναι να παρερμηνευονται η να μην γινονται αντιληπτα τα γραφομενα μου...

ξαναδιαβασε σε παρακαλω την προτελευταια προταση του quote που εκανες κι αν εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη,διαβασε το θρεντ που λεω αναλυτικα γιατι πιστευω οτι οι συκεκριμενοι κινητηρες θα βγαλουν προβλημα...

αιγαιοπλόος
07/07/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
Ήθελες 200 άλογα το λίτρο; Υπάρχουν και επιπλοκές
Εδώ είναι το ζουμί. Τα άλογα. Και η προσπάθεια να ξεπεράσουν τους Ιάπωνες.
Δώστου λοιπόν ακόμη πιο υπερτετράγωνο κινητήρα. Δώστου και πιο πολλές στροφές ανά λεπτό.
Και τελικά ξεπέρασαν τους Ιάπωνες σε ιπποδύναμη.
Οχι όμως και σε αξιοπιστία.

Θέλει μελέτη, κατ' εμέ, το πράγμα. Δεν είναι χαζοί οι σχιστομάτηδες που έχουν λιγότερα άλογα.

Stabak
07/07/2010, 08:42
το κακό ειναι οτι χάνει τα υνία στην Ευρωπη σαν κινητηρας και βασιλιάς παραμένει ο άθραυστος Lc8


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :

sniper
07/07/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
το κακό ειναι οτι χάνει τα υνία στην Ευρωπη σαν κινητηρας και βασιλιάς παραμένει ο άθραυστος Lc8


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :


:a5:

:a20:


:a19:

Cpt. Haddock
07/07/2010, 09:18
:look:


203173

Viking
07/07/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αυτο που αδικει τις γνωσεις μου,ειναι να παρερμηνευονται η να μην γινονται αντιληπτα τα γραφομενα μου...

ξαναδιαβασε σε παρακαλω την προτελευταια προταση του quote που εκανες κι αν εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη,διαβασε το θρεντ που λεω αναλυτικα γιατι πιστευω οτι οι συκεκριμενοι κινητηρες θα βγαλουν προβλημα...

Κοίτα, έχω διαβάσει τα γραφόμενά σου για το μοντέλο και το μόνο που νιώθω ότι διαβάζω είναι απλά βάσιμες υποψίες ενός πολύ καλού μηχανικού. Το γεγονός ότι οι κινητήρες του σπάνε δεν σημαίνει κάτι.

Βάσιμες υποθέσεις και υποψίες για αναξιοπιστία μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε ακούσει για ένα μοτέρ 1000cc και 200 αλόγων, απλά εσύ θα μπορείς να τις αιτιολογήσεις και αρκετά καλύτερα. Αν έβγαινες λανθασμένος δεν θα συνέβαινε τίποτα, αν επιβεβαιωνόσουν θα έλεγες "σας τα λεγα".

Να το θέσω πιο απλά:
- Έχεις ανοίξει τον συγκεκριμένο κινητήρα;
- Γνωρίζεις τα υλικά που χρησιμοποιούνται;
- Έχεις κάνει κάποια προσομοίωση του συγκεκριμένου κινητήρα στον υπολογιστή και κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα δοκιμών σε δρόμο/πίστα;

Ή απλά βασίζεσαι στην διάμετρο x διαδρομή και στην "φορμουλίσια" σχεδίασή του? Είναι τελικά αυτά αρκετά για να βγούν τέτοια συμπεράσματα? Αν ναι, πάω πάσο και μένω σ'αυτά που έχεις γράψει και παλιότερα:

"Reinmeister έγραψε:
το προβλημα θα προκυψει απο τη υπερβολικα μεγαλη διαμετρο,σε σχεση με τον κυβισμο του μοτερ...
ο λογος διαμετρου/διαδρομης περιοριζει φοβερα την επιλογη εκκεντροφορων...

για να πληρωθει σωστα ο συγκεκριμενος θαλαμος καυσης,χρειαζεται εκκεντροφορους με τεραστιο βυθισμα κι αντιστοιχα μικρη διαρκεια,μια και το εμβολο μενει ελαχιστο χρονο κοντα στο ΑΝΣ...

οπερ μεθερμηνευομενον...θεοσκληρα ελατηρια βαλβιδων για να μην προκυψει floating στις ψηλες στροφες...

2 προβληματα αξιοπιστιας απο αυτο...εδρες και βαλβιδες θα κοπανιουνται ανηλεως και λογω πολυ εντονου tip λοβου,θα την ακουει και ο ιδιος ο εκκεντροφορος...

ακομη κι αν καταφερουν να το κανουν να αντεξει,θα καταναλωνουν μεγαλο ποσοστο ισχυος για την μετακινηση των βαλβιδων...

επισης θα χρειαστουν πιο πλουσιο μιγμα για τα θεματα ψυξης που θα προκυψουν κλπ κλπ...

μαζευεται καπως ολο αυτο με τεραστια συμπιεση και milder βυθισμα με μεγαλυτερη διαρκεια,αλλα θα προκυψουν αλλα προβληματα απο κει...

μπορω να συνεχισω να γραφω κανα δυο ωρες για τα προβληματα...

το οτι εβγαλαν 180 ροδα σε μηχανακι παραγωγης ειναι καθαρα κινηση marketing κι οχι κανενα κατορθωμα...

τα Gsxr τα εβγαζαν ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ απο το 2005 με αξιοπιστια καθημερινης χρησης...

απλως επρεπε να κανουν κατι διαφορετικο για να τσιμπησουν πελατες ,διοτι αν δεν ξεχωριζαν σε κατι δεν θα αγοραζε κανεις...

μεγαλοπιαστηκαν και πολυ φοβαμαι οτι ολο αυτο θα τους γυρισει στα μουτρα...

μακαρι η ιστορια να με βγαλει λαθος,μια και απο περισσοτερο ανταγωνισμο μονο καλο μπορει να προκυψει..."

sniper
07/07/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Κοίτα, έχω διαβάσει τα γραφόμενά σου για το μοντέλο και το μόνο που νιώθω ότι διαβάζω είναι απλά βάσιμες υποψίες ενός πολύ καλού μηχανικού. Το γεγονός ότι οι κινητήρες του σπάνε δεν σημαίνει κάτι.

Φυσικά δεν σημαίνει κάτι αλλά αυτοί που έδωσαν 20.000 Ε έχουν άλλη άποψη.

Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking


Βάσιμες υποθέσεις και υποψίες για αναξιοπιστία μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε ακούσει για ένα μοτέρ 1000cc και 200 αλόγων, απλά εσύ θα μπορείς να τις αιτιολογήσεις και αρκετά καλύτερα. Αν έβγαινες λανθασμένος δεν θα συνέβαινε τίποτα, αν επιβεβαιωνόσουν θα έλεγες "σας τα λεγα".

Να το θέσω πιο απλά:
- Έχεις ανοίξει τον συγκεκριμένο κινητήρα;

Μάλλον όχι αλλά σίγουρα θα το κάνουν στο εργοστάσιο τώρα

Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking

- Γνωρίζεις τα υλικά που χρησιμοποιούνται;

@@ υλικά.... Από την καβασάκι θα τα παιρνουν

Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking

- Έχεις κάνει κάποια προσομοίωση του συγκεκριμένου κινητήρα στον υπολογιστή και κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα δοκιμών σε δρόμο/πίστα;


και στην BMW που τα έκαναν όλα αυτά, ποιο το αποτέλεσμα; Πουλάνε κάτι που σκάει ο κινητήρας.

Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking

Ή απλά βασίζεσαι στην διάμετρο x διαδρομή και στην "φορμουλίσια" σχεδίασή του? Είναι τελικά αυτά αρκετά για να βγούν τέτοια συμπεράσματα? Αν ναι, πάω πάσο και μένω σ'αυτά που έχεις γράψει και παλιότερα:

.....

Α δεν απευθυνόσουν σε μένα; Καλά, θα απαντήσει κι ο Ρειν :lol:

Tpap
07/07/2010, 10:05
Ρε Βικιν, που κολλάς δεν κατάλαβα.

Ο Ρειν παρέθεσε μιά ΓΕΝΙΚΗ εικόνα των τεχνικών χαρ/κών του γερμανού και κατέληξε σε άλλο

ένα (εύλογο κατ'εμέ) ΓΕΝΙΚΟ συμπέρασμα περί πιθανής έως και σίγουρης αναξιοπιστίας.


Τι σε προβληματίζει...?

Το ότι αν έπεφτε έξω, δεν τρέχει μία Ή αν έπεφτε μέσα θα έλεγε, ''το ήξερα''...?

Εκεί κολλάς απ'ολα όσα ειπώθησαν...? πλάκα μΕ κάνς..?

Ας μην χάνουμε την ουσία...

:wave2:

sniper
07/07/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
....

:wave2:

Mετά από διαβούλευση με το κονγκλάβιο, καταλήξαμε στα εξης:

1. O Viking είναι πνεύμα αντιλογίας ή δουλεύει στο R&D της μπεμπέ.
2. Ο Ρέιν είναι καταστροφολόγος, τον διαφεντεύουν τα Ελοχίμ, αλλά συνήθως πέφτει μέσα (στην μαρμίτα)
3. Η Μπεμπέ πουλάει μηχανάκια έτσι γιατί γουστάρει
4. Το s1000RR δεν έχει πείσει ακόμα :lol:
5. ο Μάκης είναι μ@λ@κας
6. Ο Ντιμ έχει στερητικό και καβαλάει μέχρι και βεστρομ
7. Βεστρόμ όμως καβαλάει κι ο Oldman που αυτό το καλοκαίρι ασχολείται για ακόμα μια φορά με αναρτήσεις
8. Με αναρτήσεις θα έπρεπε να ασχολείται ο nktr ο οποίος όμως κυνηγάει τον Μπούστα με το cbr1000RR στις Σερρες
9.Κι άρα, το s1000RR χαλάει γιατί η BMW αντέγραψε το RR από τα Honda

:smokin:

Viking
07/07/2010, 10:25
Κολλάω στο να το παίζουμε παντογνώστες ενώ ουσιαστικά ΔΕΝ έχουμε τα δεδομένα για να το κάνουμε.

Μακάρι να μη χτυπήσει κανείς και η αντιπροσωπεία να συμπεριφερθεί ανθρώπινα. :wave2:

DUKASII
07/07/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Κολλάω στο να το παίζουμε παντογνώστες ενώ ουσιαστικά ΔΕΝ έχουμε τα δεδομένα για να το κάνουμε.

Μακάρι να μη χτυπήσει κανείς και η αντιπροσωπεία να συμπεριφερθεί ανθρώπινα. :wave2: η αντιπροσωπεία γαμαει παιδια..
πας για λαδια..
κ οταν το παρεις..σου λενε..


ε...στωσε αλλα 1000....


γιατι δεν εβγαινε η ταπα λαδιου..και σου αλλαξαμε το μοτερ μωρε..σιγα μη κατσουμε να σκασουμε.:lol: :bawl: :rotflmao: :lol: :bawl:

road spirit
07/07/2010, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
9.Κι άρα,....
:smokin: έχεις ενυδρείο ??

Tpap
07/07/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Mετά από διαβούλευση με το κονγκλάβιο, καταλήξαμε στα εξης: 1...9


:rotflmao: :rotflmao:





Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Κολλάω στο να το παίζουμε παντογνώστες ενώ ουσιαστικά ΔΕΝ έχουμε τα δεδομένα για να το κάνουμε.

Στραβώνεις άδικα, φίλε..

Δεν το παίζει κανείς παντογνώστης.

Απόψεις εκφράζουμε. Κάποιες από αυτές άλλοτε στέκουν-άλλοτε όχι.

Κάποιες είναι άξιες συζήτησης- κάποιες όχι. Απλά πράματα.




:wave2: :beer: :beer:

sniper
07/07/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:rotflmao: :rotflmao:






Στραβώνεις άδικα, φίλε..

Δεν το παίζει κανείς παντογνώστης.

Απόψεις εκφράζουμε. Κάποιες από αυτές άλλοτε στέκουν-άλλοτε όχι.

Κάποιες είναι άξιες συζήτησης- κάποιες όχι. Απλά πράματα.




:wave2: :beer: :beer:

Θέλω να σε δω, όταν θα ξεικινήσουμε τις απόψεις για τα Deere και τα Ford

:smokin:

Allst@rf
07/07/2010, 10:48
αυτό το μηχανάκι τελικά είχε πολύ εξωγήινες επιδόσεις για να είναι "αληθινές".μπορεί να είμαι φουλ "ευρωπαίος" αλλά παραδέχομαι ότι στα τετρακυλίνδρα οι ιάπωνες δε παίζονται.
Πήγαν και οι βαυαροι να παίξουν στο γήπεδο των ιαπώνων νομίζοντας ότι έβαλαν γκολ από τα αποδυτήρια και έφαγαν τεσσάρα στο τέλος.οι μοτοσυκλέτες δεν είναι μουντιάλ...

Viking
07/07/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Στραβώνεις άδικα, φίλε..

Δεν το παίζει κανείς παντογνώστης.

Απόψεις εκφράζουμε. Κάποιες από αυτές άλλοτε στέκουν-άλλοτε όχι.

Κάποιες είναι άξιες συζήτησης- κάποιες όχι. Απλά πράματα.




:wave2: :beer: :beer:

Φυσικά και ΔΕΝ στραβώνω :D

Για απόψεις άξιες συζήτησης μιλάμε :beer:

O ίδιος o Reinmeister έχει θέσει τον πήχη τον γραφομένων του ψηλά και αυτό του γυρνάει boomerang :cool:

Εμπάθειες και τέτοια δεν παίζουν Tpap, δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά άλλωστε.

sniper
07/07/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
η αντιπροσωπεία γαμαει παιδια..
πας για λαδια..
κ οταν το παρεις..σου λενε..


ε...στωσε αλλα 1000....


γιατι δεν εβγαινε η ταπα λαδιου..και σου αλλαξαμε το μοτερ μωρε..σιγα μη κατσουμε να σκασουμε.:lol: :bawl: :rotflmao: :lol: :bawl:

Πες ότι ζηλεύεις επειδή κάθε φορά που πας για λάδια σου βγάζει και κάτι άλλο το μπουρδέλ@ σου!


:smokin:

reinmeister
07/07/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Φυσικά και ΔΕΝ στραβώνω :D

Για απόψεις άξιες συζήτησης μιλάμε :beer:

O ίδιος o Reinmeister έχει θέσει τον πήχη τον γραφομένων του ψηλά και αυτό του γυρνάει boomerang :cool:

Εμπάθειες και τέτοια δεν παίζουν Tpap, δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά άλλωστε.

τα πραγματα ειναι απλα...αν θεωρεις οτι εισαι σε θεση να κρινεις μηχανολογικα τα γραφομενα μου καντο και μην γραφεις ακυρες σοφιστειες...

μην μου ζητας να τεκμηριωσω τα δικα μου γραφομενα...το εχω κανει ηδη κι επιπροσθετως η bmw εβαλε τα μοτερ της να με βοηθησουν οσο μπορουσαν...αντιπαραθεσε αντιστοιχα επιχειρηματα...

αν απ την αλλη θελεις απλως να μου σπασεις τα @@ γραφοντας μπουρδες-"προσβολες",χωρις να εισαι σε θεση να τις στηριξεις,σε ενημερωνω προκαταβολικα οτι χανεις αδικα τον καιρο σου...

αυτο με το μπουμερανγκ ειναι για οσκαρ πρωτοτυπου σεναριου αν το μεταφρασει κανεις..." φιλε ειχες δικιο και σου γυρισε στα μουτρα":rotflmao: :rotflmao:

konsttanttinos
07/07/2010, 12:56
Το θεμα δεν ηταν γιατι εσπασε το μοτερ (japan rules) ή γιατι ο rein μας το ειπε απο προπερσυ, αλλα γιατι η αντιπροσωπεια φερεται στον πελατη των 20κ σαν γυφτο.

Ρε παπαρι, αυριο θα ανεβασω την γυναικα μου, την κορη μου, την γκομενα μου, κι εσυ μου λες ''ελα μωρε, αλλαξε παπουτσια και ξαναελα''?
Πως να το καβαλησω ξανα αν δεν ξερω τι φταιει, και πως μπορει να ξανασπασει?
Πες μου ρε μλκ τι φταιει, πες μου οτι το δουλευετε, το παλευετε, προσπαθειτε ρε γμτ...ετσι για να ηρεμησω.
Τωρα μολις το φτιαξετε θα το παρω, θα το σκοτωσω γιατι η ζωη μου ρε αρχδ δεν κοστολογειται απο τον sales manager σας.
Brand name και πρασινα αλογα..
Για adaptive headlights και λοιπες μλκιες πρωτοι εισαστε.
Για να τα περνετε χοντρα παλι πρωτοι.
Για μια ανθρωπινη προσεγγιση, για μια συγγνωμη, για μια ικανη δικαιολογια εισατε σαν την χηρα στο κρεββατι.:evil: :evil: :evil:
Bmw rulez again.:smokin:

DrBig
07/07/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Το θεμα δεν ηταν γιατι εσπασε το μοτερ (japan rules) ή γιατι ο rein μας το ειπε απο προπερσυ, αλλα γιατι η αντιπροσωπεια φερεται στον πελατη των 20κ σαν γυφτο.

Ρε παπαρι, αυριο θα ανεβασω την γυναικα μου, την κορη μου, την γκομενα μου, κι εσυ μου λες ''ελα μωρε, αλλαξε παπουτσια και ξαναελα''?
Πως να το καβαλησω ξανα αν δεν ξερω τι φταιει, και πως μπορει να ξανασπασει?
Πες μου ρε μλκ τι φταιει, πες μου οτι το δουλευετε, το παλευετε, προσπαθειτε ρε γμτ...ετσι για να ηρεμησω.
Τωρα μολις το φτιαξετε θα το παρω, θα το σκοτωσω γιατι η ζωη μου ρε αρχδ δεν κοστολογειται απο τον sales manager σας.
Brand name και πρασινα αλογα..
Για adaptive headlights και λοιπες μλκιες πρωτοι εισαστε.
Για να τα περνετε χοντρα παλι πρωτοι.
Για μια ανθρωπινη προσεγγιση, για μια συγγνωμη, για μια ικανη δικαιολογια εισατε σαν την χηρα στο κρεββατι.:evil: :evil: :evil:
Bmw rulez again.:smokin:

Αντε παλι με την αντιπροσωπεια....:ZZZ:

Viking
07/07/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[ερωτηση προς επιβεβαιωμενους]

Το προβλημα εχει να κανει με ποιοτικο ελεγχο εξαρτηματων, με προβληματα στη συναρμολογηση, η με σχεδιαση?

Δλδ Reinmeister έχεις την απάντηση στην παραπάνω ερώτηση;
Αν όχι, μάλλον εσύ γράφεις άκυρες σοφιστείες. :wave2:

sniper
07/07/2010, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Δλδ Reinmeister έχεις την απάντηση στην παραπάνω ερώτηση;
Αν όχι, μάλλον εσύ γράφεις άκυρες σοφιστείες. :wave2:

Σε ποιο μαγαζί της BMW δουλεύεις;

:smokin:

Viking
07/07/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε ποιο μαγαζί της BMW δουλεύεις;

:smokin:
Σε όλα, βρίσκομαι παντού :alien:

Allst@rf
07/07/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Δλδ Reinmeister έχεις την απάντηση στην παραπάνω ερώτηση;
Αν όχι, μάλλον εσύ γράφεις άκυρες σοφιστείες. :wave2:

στην αρχή όλοι τα ίδια λέμε για αυτό το παιδί...μετά τον παρακαλούμε να μας βάλει και "χέρι" αλλά έχει την πολυτέλεια να "πιάνει" ότι του αρέσει...















...για τα μηχανάκια μιλάω έτσι μη παρεξηγηθώ!:lol:

Madkefalonian
07/07/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Σε όλα, βρίσκομαι παντού :alien:
ειναι προφανες...

Αλλιως εισαι ασχετος μηχανολογος η μηχανικος που δεν εχει ιδεα απο τα βασικα!

Μονο και μονο το κειμενο του reinmeister που εκανες quote στη προηγουμενη σελιδα φτανει για να καταλαβεις τη λογικη των γραφομενων του.Και η λογικη προκυπτει οτι το μοτερ θα εσπαγε...
Ουτε εγω ξερω κανεναν εδω μεσα αλλα αυτα που εγραψε απλα ειναι και κατανοητα.

SVX
07/07/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
αλλα γιατι η αντιπροσωπεια φερεται στον πελατη των 20κ σαν γυφτο.


Bmw rulez again.:smokin:


αυτα γινονταν και πριν το ΥΠΕΡΟΠΛΟ S1000R ( που εχει προβλημα στο κλειστρο):lol: :bigcry:


Η BMW εχει πουλησει τοσα Super GS που επρεπε να εχει PhD στην αντιμετωπιση αγανακτισμενων :smokin:

Viking
07/07/2010, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Madkefalonian
ειναι προφανες...

Αλλιως εισαι ασχετος μηχανολογος η μηχανικος που δεν εχει ιδεα απο τα βασικα!

Μονο και μονο το κειμενο του reinmeister που εκανες quote στη προηγουμενη σελιδα φτανει για να καταλαβεις τη λογικη των γραφομενων του.Και η λογικη προκυπτει οτι το μοτερ θα εσπαγε...
Ουτε εγω ξερω κανεναν εδω μεσα αλλα αυτα που εγραψε απλα ειναι και κατανοητα.

Αυτά που δεν θα σπάσουν θα έχουν μάλλον άλλη διάμετρο και άλλη διαδρομή :rolleyes:

Ή θα σπάσουν όλα? Πάρτε ένα τηλέφωνο τη BMW ρε παιδιά, μη σπαταλάτε το χρόνο σας εδώ, εσείς είστε μηχανικάρες όλοι και αυτοί μάλλον άσχετοι :lol:

Madkefalonian
07/07/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Αυτά που δεν θα σπάσουν θα έχουν μάλλον άλλη διάμετρο και άλλη διαδρομή :rolleyes:

Ή θα σπάσουν όλα? Πάρτε ένα τηλέφωνο τη BMW ρε παιδιά, μη σπαταλάτε το χρόνο σας εδώ, εσείς είστε μηχανικάρες όλοι και αυτοί μάλλον άσχετοι :lol:

Ειδες που εισαι προκατειλημενος.Ειπα οτι ειναι βασιμα αυτα που λεει ο reinmeister με τα χαρακτηριστικα που περιεγραψε.Μεχρι τωρα δεν το εχεις αντικρουσει αυτο.Ολο λες απλα οτι ειμαστε ασχετοι εμεις...

reinmeister
07/07/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Δλδ Reinmeister έχεις την απάντηση στην παραπάνω ερώτηση;
Αν όχι, μάλλον εσύ γράφεις άκυρες σοφιστείες. :wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ειναι εντυπωσιακη η αναγκη σου να κανεις τα πραγματα πολυ ασχημα για σενα...

δευτερη φορα που ασχολουμαι μαζι σου και τελευταια αν συνεχισεις το βιολι του 5χρονου...

σου εκανα μια πολυ συγκεκριμενη προταση πριν...να αντιπαραθεσεις επιχειρηματα στα γραφομενα μου,εαν φυσικα εισαι στην αντιστοιχη θεση απο πλευρας μηχανολογικων γνωσεων...

δεν το εκανες ,οποτε λαμβανομενου υπ οψιν του γεγονοτος οτι δεν εισαι τυφλος, θεωρω οτι δεν τις εχεις...

επι του προκειμενου λοιπον...

δυο τινα υφιστανται...

1) προεβλεψα τα γεγονοτα επειδη τα δεδομενα που ειχα στα χερια μου αρκουσαν για να βγαλω συμπερασμα...

2) ειμαι φοβερα τυχερος ανθρωπος...

εσυ λοιπον,ελλειψει γνωσεων,θεωρωντας οτι εισαι καλοπροαιρετος ανθρωπος που δεν εχει εμπαθειες,τα μονα δυο πραγματα που μπορεις να κανεις στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι τα εξης...

1) να πεις μπραβο reinmeister που το προεβλεψες...

2)να μην κανεις κανενα σχολιο θεωρωντας με απλως τυχερο...

αντ αυτων μου ζητας να δηλωσω τον ακριβη λογο που διαλυονται τα συγκεκριμενα μοτερ, οταν ολοκληρη bmw παγκοσμιως ,εως και τουτη την στιγμη δεν εχει ιδεα,η αν εχει,επιλεγει να φερθει στους πελατες της ωσαν να ειναι ζωα...

να τονισω εδω οτι μιλαμε για την εταιρεια που σχεδιασε-κατασκευασε-ελεγξε-μονταρισε-διαφημισε και πουλησε το συγκεκριμενο μοτερ και εχει εναν αιωνα πειρα στον συγκεκριμενο τομεα...

προσεξε σε αυτο το σημειο την τραγικοτητα-παιδικοτητα του σκεπτικου σου...

εν αντιθεσει λοιπον με την bmw που τηρει σιγη ιχθυος,εγω οχι μονο προεβλεψα οτι θα σπασουν οι κινητηρες,αλλα προεβλεψα και και τον ακριβη λογο...

κι ερχεσαι εσυ και λες οτι εαν δεν δηλωσω με πληρεις λεπτομερειες το γιατι, οτι ειμαι ασχετος-βλακας-ανιδεος...

εγω στην θεση σου θα ντρεπομουν και μονο με την σκεψη του παραπανω ποσο δε μαλλον με την γραπτη δηλωση του...

υ.γ.1...ειλικρινεστατα θελω να πιστευω οτι δεν εχεις εργασιακη σχεση με την περι ης ο λογος εταιρεια κι οτι απλως πηρες μια μερα στην ζωη σου διαζυγιο με την κοινη λογικη...εαν ομως ανηκεις, τα πραγματα ειναι,τουλαχιστον, τραγικα για την bmw...

2.αυτο που κανει την κατασταση εντελως γελοια ειναι το οτι,οχι μονο δεν ειμαι πιστοποιημενος μηχανικος,αλλα δεν εχω καν σπουδασει το συγκεκριμενο αντικειμενο...



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ελεος...

:wave2:

takis-kk
07/07/2010, 16:00
"broken motors"
Μια αναζήτηση στο google και θα έχετε υλικό για το υπόλοιπο του βίου σας.

Α! και το αλάθητο .. Το έχει μόνο ο Πάπας , χρόνια τώρα.

Δεν χωνεύω τους ξερόλες.. Ούτε και τον Πάπα.. Την πάπισσα Ιωάννα , ίσως.

:wave2:

camen
07/07/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk

Α! και το αλάθητο .. Το έχει μόνο ο Πάπας , χρόνια τώρα.


Aυτο αποδυκνειεται πολυ ευκολα,μιας και τα γραπτα μενουν...Εδω θα ειμαστε και μελλοντικα να διαβαζουμε τι εγραφε ο καθενας και αν ειχε δικιο ή αδικο...:winka:

irinia
07/07/2010, 16:08
HTAN AΡΑΓΕ ΤΟΣΗ Η ΠΡΕΜΟΥΡΑ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ..........





Νά βγάλουν ένα μηχανάκι πού ........ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ..........λέω έγώ τώρα χωρίς
νά ξέρω τί είναι ό άνθρωπος,
θά προέβλεπε αύτό πού έγινε...??
Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος νά διαθέτει τέτοια τεχνογνωσία καί νά διαβλέπει
πράμματα καί καταστάσεις άπλά διαβάζοντας τά στοιχεία ένός μοτέρ...??
ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ............ΟΛΟΚΛΗΡΟ
ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ μιάς άπό τίς άκριβότερες καί πολυδιαφημισμένες μάρκες...??

Νομίζω πώς είναι ΑΣΤΕΙΟ τό νά διατείνεται ό όποιοσδήποτε ΟΤΙ..........
είδε τόσο εύκολα καί ξεκάθαρα πώς αύτό τό μοτέρ θά κλατάρει βασιζόμενος μόνο
στή θεωρία.......χωρίς νά ξέρει ποιότητα άντοχής μετάλλων,ύλικά κατασκευής,
χωρίς νά έχει πλάνο δοκιμών τού μοτέρ κ.λ.π.....
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΣΤΗ ΝΑΣΑ.....!!!!
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ.........ΦΥΣΙΚΟΣ..........ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ..........ΧΗΜΙΚΟ .......τό λιγότερο....!!!

Άπό τήν άλλη όμως ή πατάτα έγινε καί δέ χρειάζεται καί πολύ γιά νά καταλάβει κάτι κάποιος.
Μιά έταιρεία πού μόλις πριν έλάχιστα χρόνια έπάνω στούς μπόξερ της έψηνες αύγά
θέλησε πολύ γρήγορα νά μάς βγάλει 200 ντεμέκ άλογα άπό τό λίτρο...!!
ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ......??
Οί άλλοι άπό τό 70 παιδεύονται μέ τά μπολντόρ,τά φόρ,τά πυραυλάκια ,τά xj καί τά
τζουσουξού....!!!
ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕς ΓΝΩΣΕΙΣ γιά νά δεί κανείς πού θά πήγαινε τό πράμμα.
Πίσω στά μποξεράκια σας κι έλάτε μέ τόν κηδεμόνα σας σέ καμμιά δεκαετία όταν οί
κίτρινοι θάχουν άλλάξει παιχνίδι...!!!!
ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΓΚ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
δέν έχει καί τά καλύτερα μηχανάκια.........
Περαστικά σας.........
Χωρίς νά έχω καμμία γνώση στή μηχανολογία καί βασιζόμενος μόνο στό ένστικτο,
διάβαζα τίς φανφάρες τών περιοδικών,τούς εύσεβείς τους πόθους καί περίμενα......
ΤΟ ΜΠΑΜ..........
Άρχισαν τώρα νά σκάνε τά μπουρλόττα καί άπ'ότι άκούω καί διαβάζω........
ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΛΑΖΕΔΑΚΙ ΣΤΥΛ..........
ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.....!!!
Τό νά κάνουμε πώς βρέχει τήν ώρα πού μάς φτύνουν,δέν είναι λύση....
Μαζέψτε τίς γραβάτες σας παιδιά,καί τό ψωριάρικο ύφος καί...........ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ


:lol: :lol: :lol: :lol:





:wave2:

takis-kk
07/07/2010, 16:08
Aυτο αποδυκνειεται πολυ ευκολα,μιας και τα γραπτα μενουν...Εδω θα ειμαστε και μελλοντικα να διαβαζουμε τι εγραφε ο καθενας και αν ειχε δικιο ή αδικο...
-------------------------------------------------------------------------------

Συμφωνώ και επαυξάνω.:beer:

konsttanttinos
07/07/2010, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αντε παλι με την αντιπροσωπεια....:ZZZ:


Καλα ενταξει, δεν ξανακανουμε φασαρια...κοιμησου εσυ...
:lol:

devil's animal
07/07/2010, 16:18
καλα καποιοι απλα δεν παλευεστε!!

εξω εχει +40 και εσεις βγαινετε με μπουφαν και κασκολ....

περαστικα σας...
:wave2:

konsttanttinos
07/07/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος νά διαθέτει τέτοια τεχνογνωσία καί νά διαβλέπει
πράμματα καί καταστάσεις άπλά διαβάζοντας τά στοιχεία ένός μοτέρ...??
ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ............ΟΛΟΚΛΗΡΟ
ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ μιάς άπό τίς άκριβότερες καί πολυδιαφημισμένες μάρκες...??
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΣΤΗ ΝΑΣΑ.....!!!!
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ.........ΦΥΣΙΚΟΣ..........ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ..........ΧΗΜΙΚΟ .......τό λιγότερο....!!!
.
.
.
.
.
.
Χωρίς νά έχω καμμία γνώση στή μηχανολογία καί βασιζόμενος μόνο στό ένστικτο,
διάβαζα τίς φανφάρες τών περιοδικών,τούς εύσεβείς τους πόθους καί περίμενα......
ΤΟ ΜΠΑΜ..........



Σκεψου μαζι με το ενστικτο σου να ειχες και τεχνογνωσια.....η ΝΑΣΑ θα ηταν λιγη για'σενα.



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
(χαβαλε κανω)

irinia
07/07/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Σκεψου μαζι με το ενστικτο σου να ειχες και τεχνογνωσια.....η ΝΑΣΑ θα ηταν λιγη για'σενα.



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
(χαβαλε κανω)


ΡΕ ΦΙΛΕ...........ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ BMW





παίρνεις καί 100 λίτρα λάδι δώρο.......
Τώρα έσύ τί περίμενες..??
Νά μπαίνει τό χιλιάρι τους στίς πίστες καί νά σκίζει...??
Οί άλλοι 50 χρόνια παιδεύονται....
Θέλει πολύ μυαλό...??
Μή κοιτάς ,έσύ είσαι παιδί άκόμα,ρώτα τό μπαμπά σου άν είναι μηχανόβιος
θά ξέρει.
Όπου παρκάραμε τά εύρωπαικά τότε είχαμε καί ένα κουτάκι άπό κάτω νά μήν άφήνουμε
λάδια............







:wave2:

Viking
07/07/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
....

.αυτο που κανει την κατασταση εντελως γελοια ειναι το οτι,οχι μονο δεν ειμαι πιστοποιημενος μηχανικος,αλλα δεν εχω καν σπουδασει το συγκεκριμενο αντικειμενο...




Έτσι εξηγούνται όλα.

Κι εγώ τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σου, να χαίρεσαι τις γνώσεις σου :wave2:

Panopticon7
07/07/2010, 16:57
:lol:























































:a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

makis206
07/07/2010, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
5. ο Μάκης είναι μ@λ@κας

A δεν σού'πα, τελικά ακύρωσα την Άφρικα και παράγγειλα S1000RR..! :lol: :rotflmao: