PDA

View Full Version : f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω



argirisf800gs
05/07/2010, 10:45
γεια σας φιλοι.... νεοσιλεκτος στο forum....
εχω παρει ενα f 800 gs φετος τον απριλιο..και πολλα και διαφορα βλεπω και ακουω. θα ηθελα απο ατομα που εχουν το f800gs η και απο αλλους που ισως δεν το εχουν αλλα εχουν αποψη σοβαρη να κανουμε μια επανεξεταση γενικα και αοριστα.... εγω σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος ειμαι...θα ηθελα απο ποιο παλιους στο furum να πουν αποψεις και γενικα να δρομολογισουν την κουβεντα....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

road spirit
05/07/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
γεια σας φιλοι.... νεοσιλεκτος στο forum....
εχω παρει ενα f 800 gs φετος τον απριλιο..και πολλα και διαφορα βλεπω και ακουω. θα ηθελα απο ατομα που εχουν το f800gs η και απο αλλους που ισως δεν το εχουν αλλα εχουν αποψη σοβαρη να κανουμε μια επανεξεταση γενικα και αοριστα.... εγω σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος ειμαι...θα ηθελα απο ποιο παλιους στο furum να πουν αποψεις και γενικα να δρομολογισουν την κουβεντα....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

σε λίγες μέρες κλείνω 1 χρόνο και 18.000 χλμ ...

ευχαριστημένος είμαι απο την απόδοση του (κινητήρας, στήσιμο, οδική συμπεριφορά).

Δεν είμαι ευχαριστημένος απο μερικά θεματάκια ποιότητας κατασκευής.

Ξέρεις πόσες ανακλήσεις έχουν βγεί για αυτό το μοντέλο? :smokin:

περισσότερα αύριο γιατί φεύγω τώρα...


ΥΓ: ότι και να απαντήσει εδώ ο χρήστης MikeG μη το λάβεις υπόψη σου. Ο τύπος τα "παίρνει" απο τη BMW :smokin:

ziggΥ
05/07/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
και γενικα να δρομολογισουν την κουβεντα....
όχι όχι.. αυτό που είπες πάρ'το πίσω.. δεν το θες :p :smokin:

ενιγουέι, καλως ήρθες! :beer: :beer: :wave2:

Lioulios
06/07/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
.


ΥΓ: ότι και να απαντήσει εδώ ο χρήστης MikeG μη το λάβεις υπόψη σου. Ο τύπος τα "παίρνει" απο τη BMW :smokin:
Και εγώ που έλεγα (μιάς και συντοπίτης)να του στείλω κάνα πμ να μιλήσουμε στο τηλ για το συγκεκριμένο μοντέλο . Άκυρο ε; :lol:

Πάντως έχω προβληματιστεί πολύ από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα .



Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
¨και γενικα να δρομολογισουν την κουβεντα.... ¨


όχι όχι.. αυτό που είπες πάρ'το πίσω.. δεν το θες :p :smokin:

ενιγουέι, καλως ήρθες! :beer: :beer: :wave2:

+++++

DrBig
06/07/2010, 11:22
budget μηχανη σε high street τιμη. Το πιο εξυπνο μαρκετινγκ τρικ της μπε-εμ-βε εδω και χρονια.

Τα κυριοτερα προβληματα της ειναι το κακο μπροστινο (που για να το μαζεψει η εταιρια του εδωσε μπολικη αποσβεση), το κακο πισινο και ο τροπος εδρασης αυτου.
Καποιοι που το πηγαν χωμα κατα συρροη και εξακολουθηση σε συνθηκες allegro con brio ειδαν την ανω βιδα του αμορτισερ στραβωμενη και σε μερικες περιπτωσεις και το σκελετο παρμενο στο ιδιο σημειο. [Η εν λογω βιδα ειναι απαραδεκτα μακρυα για την χρηση που προοριζεται.] Καλος (ισως λιγο συντηρητικος) κινητηρας και πολυ οικονομικος, αλλα αυτο σιγουρα το ξερεις ηδη.
Αρχιζει και γινεται μηχανη διπλης χρησης αν της βαλεις cartridges και ελατηρια μπροστα απο την bitubo και αναλογο αμορτισερ πισω. Αλλα μιλαμε για 1500-2000 ολα μαζι. Η σελλα ειναι μαρτυριο οπως και ο ανεμοθωρακας (αυτο ειναι προσωπικο).

Tpap
06/07/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[...]

+1000 στον φίλο μου.

MikeG
07/07/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ΥΓ: ότι και να απαντήσει εδώ ο χρήστης MikeG μη το λάβεις υπόψη σου. Ο τύπος τα "παίρνει" απο τη BMW :smokin:


Προτείνεις δηλαδή κάποιο άλλο on off?:smokin:

TROOPER
07/07/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Προτείνεις δηλαδή κάποιο άλλο on off?:smokin:

καλα ρε μικε...σε ειχα και για εξυπνο....
















































βεστρωμ ρεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

argirisf800gs
07/07/2010, 11:50
η ζελατινα μαμα δεν κανει μια χτυπαει το κρανος ολοκληρο υπαρχει κατι σε πιο ψηλη..και οικονομικη μιας και της bmw κανει 375 ευρω?

DrBig
07/07/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Προτείνεις δηλαδή κάποιο άλλο on off?:smokin:

Υποθετω μιλας για μηχανακια που βγαινουν ακομα καινουργια, (γιατι αλλιως εχει ενα ο μπαχτσες που γ@μ@ει).

Εγω λοιπον προτεινω το F650GS-twin.

Οι λογοι:
1) Αντιπροσωπευει την πραγματικη τιμη της μηχανης (που ειναι κατα 95% ιδια με το 800 και το 5% που μενει δεν κοστιζει 2500 ευρω)

2) Τα 10 παραπανω αλογα του 800 σπανια τα χρησιμοποιεις εκει που βρισκονται και με το τροπο που βγαινουν

3) Το 800 ετσι κι αλλιως δεν ειναι πραγματικο ον-οφφ λογω αναρτησεων (ειναι στημενες για το δρομο και εκτος τσινανε) και αισθησης βαρους, οποτε το 650 που ειναι λιγο χαμηλοτερο και ελαφρυτερο κερδιζει σε ευκολια, αυτο που χανει εναντι του 800 σε διασταση τροχου και υψους απο το εδαφος.

DrBig
07/07/2010, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
η ζελατινα μαμα δεν κανει μια χτυπαει το κρανος ολοκληρο υπαρχει κατι σε πιο ψηλη..και οικονομικη μιας και της bmw κανει 375 ευρω?

Αργυρη, το προβλημα με την ζελατινα δεν ειναι ο αερας που τρως αλλα το οτι παραγει πολυ τυρβη. Πολλοι την εχουν αλλαξει με αυτην απο το 650 που ειναι κοντυτερη και δεν εχει τα αεροδυναμικα προβληματα αυτης του 800. Αν δε σε ενδιαφερει κατι τετοιο κοιτα για Givi. Γενικα εχουν κολοσχεδιασμενες ζελατινες.

DrBig
07/07/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Υποθετω μιλας για μηχανακια που βγαινουν ακομα καινουργια, (γιατι αλλιως εχει ενα ο μπαχτσες που γ@μ@ει).

Εγω λοιπον προτεινω το F650GS-twin.

Οι λογοι:
1) Αντιπροσωπευει την πραγματικη τιμη της μηχανης (που ειναι κατα 95% ιδια με το 800 και το 5% που μενει δεν κοστιζει 2500 ευρω)

2) Τα 10 παραπανω αλογα του 800 σπανια τα χρησιμοποιεις εκει που βρισκονται και με το τροπο που βγαινουν

3) Το 800 ετσι κι αλλιως δεν ειναι πραγματικο ον-οφφ λογω αναρτησεων (ειναι στημενες για το δρομο και εκτος τσινανε) και αισθησης βαρους, οποτε το 650 που ειναι λιγο χαμηλοτερο και ελαφρυτερο κερδιζει σε ευκολια, αυτο που χανει εναντι του 800 σε διασταση τροχου και υψους απο το εδαφος.

και
4) Αν εισαι λιγο της μοντας, με την διαφορα τιμης απο το 800 φτιαχνεις ενα ον-οφφ πολυ καλλιτερο απο αυτο που ειναι το 800αρι (αλλο πηρουνι μπροστα με 21 τροχο και πισω αναρτηση με μεγαλυτερη διαδρομη)

argirisf800gs
07/07/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
και
4) Αν εισαι λιγο της μοντας, με την διαφορα τιμης απο το 800 φτιαχνεις ενα ον-οφφ πολυ καλλιτερο απο αυτο που ειναι το 800αρι (αλλο πηρουνι μπροστα με 21 τροχο και πισω αναρτηση με μεγαλυτερη διαδρομη)

καλα ειναι ολα αυτα για καποιον που κανει ερευνα αγορας ας πουμε... αλλα εδω λεμε για μας που το εχουμε ηδη.
εγω ευχαριστημενος ειμαι απο το 800αρι δεν παω πολυ χωμα αλλα αμα λαχει παω....
επισης, στο δρομο που ειδα μερικους να λενε διαφορα...μια χαρα παει χαλαρα δηλαδη 160
και την 200αρα ανετα τη ριχνει....για την σελα ας πουμε δεν εχω να πω καλα λογια οπως και για την ζελατινα και για το πισω abs μπαινει σε λειτουργια για πλακα...δεν θυμαμε κατι αλλο στραβο αυτην την στιγμη....

DrBig
07/07/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
καλα ειναι ολα αυτα για καποιον που κανει ερευνα αγορας ας πουμε... αλλα εδω λεμε για μας που το εχουμε ηδη.
εγω ευχαριστημενος ειμαι απο το 800αρι δεν παω πολυ χωμα αλλα αμα λαχει παω....
επισης, στο δρομο που ειδα μερικους να λενε διαφορα...μια χαρα παει χαλαρα δηλαδη 160
και την 200αρα ανετα τη ριχνει....για την σελα ας πουμε δεν εχω να πω καλα λογια οπως και για την ζελατινα και για το πισω abs μπαινει σε λειτουργια για πλακα...δεν θυμαμε κατι αλλο στραβο αυτην την στιγμη....

Και δικιο εχεις. Αλλα μια και ζητησες γνωμες ειπα την δικια μου, η οποια εχει να κανει με το οτι ειναι πανακριβη η ατιμη χωρις να το αξιζει. Στο κατω κατω 11000+ εδωσες...Οτι μπορεις να την ευχαριστηθεις παντως, σαφως και μπορεις και σου ευχομαι να το κανεις και με το παραπανω!

stavrouliasp
07/07/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
...ειναι πανακριβη η ατιμη χωρις να το αξιζει....


Οπως και οτιδήποτε άλλο που έχει το γ@μημένο το σηματάκι επάνω...

argirisf800gs
07/07/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Και δικιο εχεις. Αλλα μια και ζητησες γνωμες ειπα την δικια μου, η οποια εχει να κανει με το οτι ειναι πανακριβη η ατιμη χωρις να το αξιζει. Στο κατω κατω 11000+ εδωσες...Οτι μπορεις να την ευχαριστηθεις παντως, σαφως και μπορεις και σου ευχομαι να το κανεις και με το παραπανω!

να εισαι καλα drbig:beer: :beer:
αλλα ακουστε κατι που μου ειπε ενας γνωστος..δουλευε στην bmw ολα του τα χρονια κι αυτος κι η γυναικα του μεταναστης γερμανια δηλαδη τελος παντων η bmw κανει καθε χρονο καπου στο μαιο εναν απολογισμο η διοικηση με τους μετοχους μου λεει οτι πηρε μερος 4-5 χρονιες και καθε χρονια ειχανε το ιδιο ερωτημα οι μετοχοι....γιατι βγαζουμε μηχανες χωρις να εχουμε κερδη και η απαντηση.....τα μηχανακια τα βγαζουμε μονο και μονο για γοητρο καπως ετσι....τα κερδη τα εχουμε απο τα αυτοκινητα....... δεν ξερω απλα μεταφερω την κουβεντα μας κι οπως μου τα ειπε!!!

stavrouliasp
07/07/2010, 17:24
:a53:

stokos
07/07/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Υποθετω μιλας για μηχανακια που βγαινουν ακομα καινουργια, (γιατι αλλιως εχει ενα ο μπαχτσες που γ@μ@ει).

Ο μπαχτσές έχει πολλά που γαμάνε αλλά φαίνεσαι παιδάκι που το κατέχει το άθλημα.
Για να ακούσω ...

DrBig
07/07/2010, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Ο μπαχτσές έχει πολλά που γαμάνε αλλά φαίνεσαι παιδάκι που το κατέχει το άθλημα.
Για να ακούσω ...

The swiss army knife of motorcycles :D
http://www.dailymotion.com/video/x744zs_ktm-950-super-enduro-r-the-cure-for_auto

Ενα απο τα πολλα πραγματα που δεν αναφερονται στο βιντεο (και δεν μπορει να υποθεσει καποιος που δεν το εχει καβαλησει) ειναι η εντυπωσιακη πολυχρηστικοτητα του οπως και το πως κινειται και στριβει στην ασφαλτο. Μετα απο 6000 χιλιομετρα μαζι, το μονο του μελανο σημειο ειναι οτι καθε 200χλμ πρεπει να σταματαω για βενζινη. [Θα μπορουσα να γραφω ολη μερα αλλα το θρεντ εχει αλλο σκοπο] :wave2:

stokos
07/07/2010, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[Θα μπορουσα να γραφω ολη μερα αλλα το θρεντ εχει αλλο σκοπο] :wave2:

Έτσι κι αλλιώς θα πέσει σπαμ. Ε, ας το κάνουμε επικοδομητικό.
Το 950 είναι πολύ καλό αλλά είναι too much για την φιλοσοφία μου. (έτσι λέμε τα χέρια καμμιά φορά ... )
Σίγουρα έχει έναν εξαιρετικό fun factor λόγω γκαζιού, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που κάνει και που δεν μπορεί να το κάνει ένα XR 650 L πχ. (οκ, αυτό δεν ταξιδεύει) Άσε που το τελευταίο μπορεί να μπει και σε κανένα μονοπάτι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βγαίνει πια.
Επίσης, έχει τα φόντα (το 950) να εκπληρώσει το 50-50 που οφείλει να έχει ένα on-off. Κάτι που δεν έχει κανένα άλλο σήμερα. Τουλάχιστον δεν με έρχεται τώρα στο μυαλό. Ίσως μόνο κανένα μονοκύλιδνρο αλλά θα με πεις, το Τενερέ το 660 είναι ... βαρύτερο από το 950. Σα να έχεις δίκιο, αλλά ... θα επανέλθω.
Ύστερα, είναι και θέμα απαιτήσεων, υποχωρήσεων και τσέπης: τα Ελβετικά σουγιαδάκια είναι πανάκριβα.
Αυτός ο πούστης ο μπαχτσές .... πολύ ξεραΐλα τελευταία. Λες να πάρω κανέναν μπίγκουλα;

argirisf800gs
08/07/2010, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Ο μπαχτσές έχει πολλά που γαμάνε αλλά φαίνεσαι παιδάκι που το κατέχει το άθλημα.
Για να ακούσω ...
ρε παλικαρια ενταξει πολλα ακουγονται αλλα αμα δεν ειναι αυτο το μοτορι on off τοτες τι ειναι?
Salida Off-road 2enero2010.wmv

BMW f800 GS jumping at the stevenson rally

TT Twalcom F800 GS Motorally

BMW F800GS

argirisf800gs
08/07/2010, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
ρε παλικαρια ενταξει πολλα ακουγονται αλλα αμα δεν ειναι αυτο το μοτορι on off τοτες τι ειναι?
Salida Off-road 2enero2010.wmv

BMW f800 GS jumping at the stevenson rally

TT Twalcom F800 GS Motorally

BMW F800GS

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/yIseD-4q4UQ&amp;hl=el_GR&amp;fs=1?rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/yIseD-4q4UQ&amp;hl=el_GR&amp;fs=1?rel=0" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

Konti
08/07/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
ρε παλικαρια ενταξει πολλα ακουγονται αλλα αμα δεν ειναι αυτο το μοτορι on off τοτες τι ειναι?
Salida Off-road 2enero2010.wmv

BMW f800 GS jumping at the stevenson rally

TT Twalcom F800 GS Motorally

BMW F800GS

Μήπως αυτο?:

http://www.youtube.com/watch?v=FNeQujgDvDI&feature=related

Βέβαια αυτο εχει ενα κάρο βελτιώσεις επάνω του, bitubo μπρός-πίσω... τελικό τιτανίου, απο ανοξείδωτο ατσάλι λαιμούς-χωρίς καταλύτη- (το τελικό πάντως είναι super και αρκετά ποιοτικό και στα μισα-και βάλε- λεφτά απ'την akrap, έχει και εναν ήχο...... :D) ε...και πιο ελεύθερο φιλτράκι και τίποτα γρανάζια!!!

Μιλάμε για 2,800 με 3000ευρώ βάση τιμοκαταλόγου Twalcom! Δεν είναι και λίγα!!!

Εγω πάντως οταν ψαχνόμουνα για να αλλάξω μοτο, είχα κολλήσει στο 990R, έρωτας τρελός....και μοτο πριόνι , δε μασάει πουθενά! Αλλα βάλε το ότι δεν εχω αλλο μεταφορικό και θα τα έκανα όλα μ'αυτο, δουλειά-super market-βόλτες όλα.....(το 800αρι το εχω 4 μήνες και εχω 7,600χλμ)... ε! Δεν είναι και το καλύτερο του να το έχεις μεσ' την πόλη αυτο θέλει γκάζια! Βάλε και τα 15700? (του R) ή τα 13700? του απλού που με τα διάφορα έξοδα πάει το μεν 16000? και το δε 14000?, έκανα πίσω και διάλεξα την αμέσως επόμενη διαθέσιμη επιλογή (βάση αναγκών και επιθυμιών) το 800αρι! Το οποίο στο βουνό με εξέπληξε ευχάριστα..... Εχει αρκετή ροπή! Ωραία θέση οδήγησης και δεν το αισθάνεσαι τόσο βαρύ όσο φαίνεται...μπορω να πω ότι το αισθάνομαι πιο ελαφρύ κι απ'το dakaraki (δεν είναι αλλα το αισθάνομαι... :D το τονίζω... ).

Βέβαια με χαλούσαν κάποια πράγματα επάνω του αλλα με τις κατάλληλες παρεμβάσεις το έφερα σχεδόν στα μέτρα μου! Το μόνο που θα ήθελα θα ηταν λίγο καλύτερο μπροστινό, ακόμα βέβαια είναι ok, αλλα μετά απο κάποια χλμ....:confused:! Οπότε με ελατήρια νομίζω λύνεται κάπως το θέμα! Εξάλου δεν είμαι και ο Stefano Sacchini... :D

Αλλα αν θέλεις κάτι πιο extreme υπάρχει λύση στα 400? όπως στη φώτο.....


203227

DrBig
08/07/2010, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
ρε παλικαρια ενταξει πολλα ακουγονται αλλα αμα δεν ειναι αυτο το μοτορι on off τοτες τι ειναι?
Salida Off-road 2enero2010.wmv

BMW f800 GS jumping at the stevenson rally

TT Twalcom F800 GS Motorally

BMW F800GS


To Twalcom F800 GS εχει μονο σκελετο και κινητηρα απο το μαμα μηχανακι, ολα τ'αλλα ειναι αλλαγμενα και κοστιζουν μουτσο ντηναριο.

http://www.youtube.com/user/YOGOI#p/a/u/2/oVGry7-gZkg
Και σκεψου οτι το SE ειναι και καμια 20αρια κιλα ελαφρυτερο απο το ADV...

Γενικα, μην υποτιμας τον παραγοντα 'αισθηση', που δεν φαινεται στα νουμερα και εκει ειναι ολα τα λεφτα...

DrBig
08/07/2010, 04:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Μήπως αυτο?:

http://www.youtube.com/watch?v=FNeQujgDvDI&feature=related

Βέβαια αυτο εχει ενα κάρο βελτιώσεις επάνω του, bitubo μπρός-πίσω... τελικό τιτανίου, απο ανοξείδωτο ατσάλι λαιμούς-χωρίς καταλύτη- (το τελικό πάντως είναι super και αρκετά ποιοτικό και στα μισα-και βάλε- λεφτά απ'την akrap, έχει και εναν ήχο...... :D) ε...και πιο ελεύθερο φιλτράκι και τίποτα γρανάζια!!!

Μιλάμε για 2,800 με 3000ευρώ βάση τιμοκαταλόγου Twalcom! Δεν είναι και λίγα!!!

Εγω πάντως οταν ψαχνόμουνα για να αλλάξω μοτο, είχα κολλήσει στο 990R, έρωτας τρελός....και μοτο πριόνι , δε μασάει πουθενά! Αλλα βάλε το ότι δεν εχω αλλο μεταφορικό και θα τα έκανα όλα μ'αυτο, δουλειά-super market-βόλτες όλα.....(το 800αρι το εχω 4 μήνες και εχω 7,600χλμ)... ε! Δεν είναι και το καλύτερο του να το έχεις μεσ' την πόλη αυτο θέλει γκάζια! Βάλε και τα 15700? (του R) ή τα 13700? του απλού που με τα διάφορα έξοδα πάει το μεν 16000? και το δε 14000?, έκανα πίσω και διάλεξα την αμέσως επόμενη διαθέσιμη επιλογή (βάση αναγκών και επιθυμιών) το 800αρι! Το οποίο στο βουνό με εξέπληξε ευχάριστα..... Εχει αρκετή ροπή! Ωραία θέση οδήγησης και δεν το αισθάνεσαι τόσο βαρύ όσο φαίνεται...μπορω να πω ότι το αισθάνομαι πιο ελαφρύ κι απ'το dakaraki (δεν είναι αλλα το αισθάνομαι... :D το τονίζω... ).

Βέβαια με χαλούσαν κάποια πράγματα επάνω του αλλα με τις κατάλληλες παρεμβάσεις το έφερα σχεδόν στα μέτρα μου! Το μόνο που θα ήθελα θα ηταν λίγο καλύτερο μπροστινό, ακόμα βέβαια είναι ok, αλλα μετά απο κάποια χλμ....:confused:! Οπότε με ελατήρια νομίζω λύνεται κάπως το θέμα! Εξάλου δεν είμαι και ο Stefano Sacchini... :D

Αλλα αν θέλεις κάτι πιο extreme υπάρχει λύση στα 400? όπως στη φώτο.....


Το 950SE ειχε 11000 το δεκεμβρη που μας περασε (μαζι με το τραβελ-πακ, δηλ εξατμισεις, τσαντες κλπ) και ειναι μαμα αυτο που το twalcom δεν ειναι μετα απο 3000 (τουλαχιστο σε πλαισιο, κινητηρα, βαρος).
Απορω πως αυτη η μηχανη δεν κεντρισε ποτε το ενδιαφερον του καταναλωτη. Ειλικρινα.

Konti
08/07/2010, 04:28
Καλά ναι και λίγα είπα 3000?, βάλε τίποτα tune up, άλλες ζάντες (excel), υδραβλικό συμπλέκτη....και αλλα πολλά πολλά...... μιλάμε για 5000 με 6000 ευρώ!!! Ε! Αντε γεια!

Stabak
08/07/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
...αλλά είναι too much για την φιλοσοφία μου. (έτσι λέμε τα χέρια καμμιά φορά ... )
.
.
.
.

Αυτός ο πούστης ο μπαχτσές .... πολύ ξεραΐλα τελευταία. Λες να πάρω κανέναν μπίγκουλα;

ριχτο στη κολτσινα οσο ειναι καιρος... :rotflmao:

Konti
08/07/2010, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το 950SE ειχε 11000 το δεκεμβρη που μας περασε (μαζι με το τραβελ-πακ, δηλ εξατμισεις, τσαντες κλπ) και ειναι μαμα αυτο που το twalcom δεν ειναι μετα απο 3000 (τουλαχιστο σε πλαισιο, κινητηρα, βαρος).
Απορω πως αυτη η μηχανη δεν κεντρισε ποτε το ενδιαφερον του καταναλωτη. Ειλικρινα.

Το 950 είναι πολύ ωραία μοτο! Το είχα δοκιμάσει πριν 2 χρόνια και είχα εντυπωσιαστεί πραγματικά!!!! Μου άρεσε τρελά!!!! Αλλα υπάρχει θέμα στην καθημερινή χρήση και στο ταξίδι!

Το 950 SE είναι καθαρά μια travel enduro μηχανή! Εγω τουλάχιστον δεν μπορούσα να δώσω 11000? για μια μοτο που δε θα μπορούσα να τα κάνω όλα! Γιατι ούτε αμάξι εχω ούτε αλλο μηχανάκι! Μ'αυτο ταξίδια, μ'αυτο όλα!!! Και δυστυχώς δε μπορώ να είμαι στο βουνό τόσο συχνά...

DrBig
08/07/2010, 04:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Έτσι κι αλλιώς θα πέσει σπαμ. Ε, ας το κάνουμε επικοδομητικό.
Το 950 είναι πολύ καλό αλλά είναι too much για την φιλοσοφία μου. (έτσι λέμε τα χέρια καμμιά φορά ... )
Σίγουρα έχει έναν εξαιρετικό fun factor λόγω γκαζιού, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που κάνει και που δεν μπορεί να το κάνει ένα XR 650 L πχ. (οκ, αυτό δεν ταξιδεύει) Άσε που το τελευταίο μπορεί να μπει και σε κανένα μονοπάτι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βγαίνει πια.
Επίσης, έχει τα φόντα (το 950) να εκπληρώσει το 50-50 που οφείλει να έχει ένα on-off. Κάτι που δεν έχει κανένα άλλο σήμερα. Τουλάχιστον δεν με έρχεται τώρα στο μυαλό. Ίσως μόνο κανένα μονοκύλιδνρο αλλά θα με πεις, το Τενερέ το 660 είναι ... βαρύτερο από το 950. Σα να έχεις δίκιο, αλλά ... θα επανέλθω.
Ύστερα, είναι και θέμα απαιτήσεων, υποχωρήσεων και τσέπης: τα Ελβετικά σουγιαδάκια είναι πανάκριβα.
Αυτός ο πούστης ο μπαχτσές .... πολύ ξεραΐλα τελευταία. Λες να πάρω κανέναν μπίγκουλα;

Και εγω αυτης της φιλοσοφιας ημουνα και απο τοτε που πηρα το 950 τον μπιγκουλα μου ουτε να τον δω θε θελω (και εχω δυο!)
Μην καταπιεζεις την καυλα που μπορει να σου βγαλει μια μηχανη σε καθε μετρο που κυλαει. Η ζωη ειναι μικρη και δεν αξιζει, ειδικα για ενα μηχανοβιο.
Το XR650L ειναι weapon of choice για ταξιδια στο τριτο κοσμο. Αλλα αλλη η καυλα της ποιοτητας και αλλη η καυλα της ελειψης βαρους. Εδω που ζουμε προτιμω το πρωτο ειδος.

Παρεπιπτοντως, τα 950/990 adv δε θα τα επαιρνα γιατι δε θελω το παραπανω βαρος σε σχεση με το SE ουτε και το λυσε δεσε των πλαστικων.

DrBig
08/07/2010, 04:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti

Το 950 SE είναι καθαρά μια travel enduro μηχανή! Εγω τουλάχιστον δεν μπορούσα να δώσω 11000? για μια μοτο που δε θα μπορούσα να τα κάνω όλα! Γιατι ούτε αμάξι εχω ούτε αλλο μηχανάκι! Μ'αυτο ταξίδια, μ'αυτο όλα!!! Και δυστυχώς δε μπορώ να είμαι στο βουνό τόσο συχνά...

Εδω δεν εχεις δικιο. Αν σε ικανοποιει ταχυτητα ταξιδιου μεχρι 150κμ/ω (με μικρο ανεμοθραυστη) τοτε το SE σε καλυπτει παντου. Στην ασφαλτο δεν παιζεται σε σχεση με οτιδηποτε εχει 21 τροχο μπροστα. Και η σελλα του ειναι αρκετα καλλιτερη απο του F800. Χανει μονο σε αυτονομια, αλλα με 600 ευρα εχεις 30λιτρο τεποζιτο.

el patron
08/07/2010, 04:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig Απορω πως αυτη η μηχανη δεν κεντρισε ποτε το ενδιαφερον του καταναλωτη. Ειλικρινα. [/B]

Στην Ελλαδα δεν την εχουν εκτιμηση, σε αλλες χωρες ειδικα Ιταλια και Αμερικη εχει πουλησει αρκετες..

Konti
08/07/2010, 04:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εδω δεν εχεις δικιο. Αν σε ικανοποιει ταχυτητα ταξιδιου μεχρι 150κμ/ω (με μικρο ανεμοθραυστη) τοτε το SE σε καλυπτει παντου. Στην ασφαλτο δεν παιζεται σε σχεση με οτιδηποτε εχει 21 τροχο μπροστα. Και η σελλα του ειναι αρκετα καλλιτερη απο του F800. Χανει μονο σε αυτονομια, αλλα με 600 ευρα εχεις 30λιτρο τεποζιτο.

Δεν είναι μόνο το ταξίδι είναι και η καθημερινή χρήση! Και μη ξεχνάς το 800αρι είναι πιο φιλικό γι αυτού του είδους χρήση! Με κάποιος συμβιβασμούς αλλού!

Το 950SE σαφώς έχει καλύτερες αναρτήσεις-καλύτερο στήσιμο, εξάλου φοράει "τα καλύτερα" περιφεριακά της αγοράς!

Είναι σαν να πάρεις το HP2 (που μεταξύ αυτού και του 950SE, το 950 θα έπερνα-τα 12000 έστω και μτχ είναι πολλά), για all around μηχανή! Δεν είναι μόνο η σέλα είναι και η αίσθηση, το 950 είναι να το πηγαίνεις λίγο σβέλτα, φαντάσου το λέω εγω που δεν είμαι και κάνας γρήγορος γκαζιάρης..., τέτοια αίσθηση είχα, με προδιέθετε η μοτο για κάτι τέτοιο! Ε! όσο ναι δεν είναι για καθε μέρα κάτι τέτοιο! Αυτο είναι να το εχεις στο γκαραζ να το βγάζεις όποτε ειναι για να βγεις στο βουνό ή τίποτα βόλτες σε s-άκια να ξεχαρμανιάσεις :D ! Εγω το γουστάρω τρελά, αλλα είπαμε με μια μοτο προσπαθώ να τα κάνω όλα! Και συμβιβάζομαι ανάλογα!

el patron
08/07/2010, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Δεν είναι μόνο το ταξίδι είναι και η καθημερινή χρήση! Και μη ξεχνάς το 800αρι είναι πιο φιλικό γι αυτού του είδους χρήση! Με κάποιος συμβιβασμούς αλλού!

Το 950SE σαφώς έχει καλύτερες αναρτήσεις-καλύτερο στήσιμο, εξάλου φοράει "τα καλύτερα" περιφεριακά της αγοράς!

Είναι σαν να πάρεις το HP2 (που μεταξύ αυτού και του 950SE, το 950 θα έπερνα-τα 12000 έστω και μτχ είναι πολλά), για all around μηχανή! Δεν είναι μόνο η σέλα είναι και η αίσθηση, το 950 είναι να το πηγαίνεις λίγο σβέλτα, φαντάσου το λέω εγω που δεν είμαι και κάνας γρήγορος γκαζιάρης..., τέτοια αίσθηση είχα, με προδιέθετε η μοτο για κάτι τέτοιο! Ε! όσο ναι δεν είναι για καθε μέρα κάτι τέτοιο! Αυτο είναι να το εχεις στο γκαραζ να το βγάζεις όποτε ειναι για να βγεις στο βουνό ή τίποτα βόλτες σε s-άκια να ξεχαρμανιάσεις :D ! Εγω το γουστάρω τρελά, αλλα είπαμε με μια μοτο προσπαθώ να τα κάνω όλα! Και συμβιβάζομαι ανάλογα!

Σωστος εισαι , το 950SE οταν το οδηγας πρεπει να φορας και κοκκινη κορδελα στο μετωπο :smokin:

DrBig
08/07/2010, 05:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Δεν είναι μόνο το ταξίδι είναι και η καθημερινή χρήση! Και μη ξεχνάς το 800αρι είναι πιο φιλικό γι αυτού του είδους χρήση! Με κάποιος συμβιβασμούς αλλού!


εκει το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η καταναλωση που στο 950 πρεπει να καταπιεσεις πολυ τον καρπο σου για να φτασεις σε επιπεδα 800 (και μαλλον δε θα τα φτασεις κιολλας). Αλλα κατα τ'αλλα δεν μπορω να σκεφτω αλλο αρνητικο. Ειναι πιο σβελτο και ανταλλακτικα και σερβις ειναι αρκετα φτηνοτερα. (το πρωτο σιγουρα, το δευτερο αναλογα που το πας).

Konti
08/07/2010, 05:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
εκει το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η καταναλωση που στο 950 πρεπει να καταπιεσεις πολυ τον καρπο σου για να φτασεις σε επιπεδα 800 (και μαλλον δε θα τα φτασεις κιολλας). Αλλα κατα τ'αλλα δεν μπορω να σκεφτω αλλο αρνητικο. Ειναι πιο σβελτο και ανταλλακτικα και σερβις ειναι αρκετα φτηνοτερα. (το πρωτο σιγουρα, το δευτερο αναλογα που το πας).

Η κατανάλωση είναι ενα βασικό στοιχείο, ειδικά τώρα με 1.50?/ ltr η βενζίνη! Με το 800αρι η πιο μεγάλη κατανάλωση που έχω δει είναι 4.5lt τα 100χλμ (μέσος όρος ε...)! Φτάνει- σχεδόν- σε κατανάλωση ενα scooter! Και απο service δεν είναι ακριβό όσο και η κατηγορία του! Εκτος αν εννοείς το HP2 που εκεί δεν εχω ιδέα τι παίζει απο κόστοι κλπ...! Νομίζω ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα 2 μοτο! Το 950 είναι ενα mega enduro-high performance μηχανάκι και το 800αρι είναι ενα on-off (κατα την γνωμή μου ενα πολύ αξιόλογο on-off) με το οποίο, μέχρι τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένος! Στο μέλλον θα δείξει... :)

road spirit
08/07/2010, 05:18
έχει πλάκα πάντως να ακούς κριτικές για ένα μηχανάκι απο όσους δεν το έχουν .... :lol: (νταξ, με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα γίνεται αυτό..)

εντωμεταξύ εμείς που το καβαλάμε, καθόμαστε στην άκρη και γελάμε ...

συνεχίστε με το φτυάρισμα ... :wave2: :beer: :beer:

el_hymador
08/07/2010, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Υποθετω μιλας για μηχανακια που βγαινουν ακομα καινουργια, (γιατι αλλιως εχει ενα ο μπαχτσες που γ@μ@ει).

Εγω λοιπον προτεινω το F650GS-twin.

Οι λογοι:
1) Αντιπροσωπευει την πραγματικη τιμη της μηχανης (που ειναι κατα 95% ιδια με το 800 και το 5% που μενει δεν κοστιζει 2500 ευρω)

2) Τα 10 παραπανω αλογα του 800 σπανια τα χρησιμοποιεις εκει που βρισκονται και με το τροπο που βγαινουν

3) Το 800 ετσι κι αλλιως δεν ειναι πραγματικο ον-οφφ λογω αναρτησεων (ειναι στημενες για το δρομο και εκτος τσινανε) και αισθησης βαρους, οποτε το 650 που ειναι λιγο χαμηλοτερο και ελαφρυτερο κερδιζει σε ευκολια, αυτο που χανει εναντι του 800 σε διασταση τροχου και υψους απο το εδαφος.

σωστος :beer: Εχοντας οδηγησει και τα δυο το 650 φαινεται γενικα πιο ολοκληρωμενο μηχανακι

Konti
08/07/2010, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έχει πλάκα πάντως να ακούς κριτικές για ένα μηχανάκι απο όσους δεν το έχουν .... :lol: (νταξ, με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα γίνεται αυτό..)

εντωμεταξύ εμείς που το καβαλάμε, καθόμαστε στην άκρη και γελάμε ...

συνεχίστε με το φτυάρισμα ... :wave2: :beer: :beer:

Δε φτυαρίζω-θάβω το 800, εκφράζω την άποψη μου σαν κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου! Βέβαια το έχω μόνο 4 μήνες (ή 7600χλμ) αλλα μπορώ να πω ότι εχω μια "σχεδόν" ολοκληρωμένη γνώμη γι αυτο, μιας και στο χώμα το εχω βάλει (για αρκετά χλμ και οχι ενα πέρασμα) και ταξιδάκι εχω κάνει αλλά και στην πόλη το χρησιμοποιώ!

Το συστήνω, μου αρέσει πολύ, το γουστάρω όταν το καβαλάω κάθε μέρα! Αλλα δεν μπορώ να μη πω ποιά είναι τα θετικά και αρνητικά του! Αντικειμενικά πράγματα!

DrBig
08/07/2010, 05:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έχει πλάκα πάντως να ακούς κριτικές για ένα μηχανάκι απο όσους δεν το έχουν .... :lol: (νταξ, με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα γίνεται αυτό..)

εντωμεταξύ εμείς που το καβαλάμε, καθόμαστε στην άκρη και γελάμε ...

συνεχίστε με το φτυάρισμα ... :wave2: :beer: :beer:


:D

Ελεγα ποτε θα το πει ποτε θα το πει!
Εγω προσωπικα αφεντικο, μονο την τιμη του φτυαριζω, τιποτε αλλο. Εχω αρκετες εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα αναμεσα απο τα μπουτια μου και πλεον και την ικανοτητα να καταλαβαινω ποτε κατι αξιζει τα λεφτα του και ποτε πουλιεται οσο πουλιεται λογω ελικος και απουσιας ανταγωνιστη. Δεν μιλαμε περι λεπτοφυων αποχρωσεων του γκρι, αλλα περι ασπρου/μαυρου. Η συγκριση δε του 800 με το 650 της ιδιας εταιριας αποτελει την πλεον σαφη αποδειξη του προηγουμενου. Το πραγματικο κοστος του οποιου εναντι του 650 ειναι περι τα 500 το πολυ ευρω (τοσο θα στοιχισει σε μια εταιρια ενα μεγαλυτερο ψυγειο νερου, και πλεκτοι τροχοι εναντι χυτων), και πολλα λεω. Τα υπολοιπα 2000 ειναι μαρκετινγκ και ονειρα.

road spirit
08/07/2010, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Δε φτυαρίζω-θάβω το 800, εκφράζω την άποψη μου σαν κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου! Βέβαια το έχω μόνο 4 μήνες (ή 7600χλμ) αλλα μπορώ να πω ότι εχω μια "σχεδόν" ολοκληρωμένη γνώμη γι αυτο, μιας και στο χώμα το εχω βάλει (για αρκετά χλμ και οχι ενα πέρασμα) και ταξιδάκι εχω κάνει αλλά και στην πόλη το χρησιμοποιώ!

Το συστήνω, μου αρέσει πολύ, το γουστάρω όταν το καβαλάω κάθε μέρα! Αλλα δεν μπορώ να μη πω ποιά είναι τα θετικά και αρνητικά του! Αντικειμενικά πράγματα!

να τα πούμε τα αρνητικά, εννοείται ... απλά είναι εκνευριστικό να διαβάζεις/ακούς αρνητική κριτική απο μή κατόχους, ορισμένες φορές μόνο και μόνο επειδή είναι ΒΜW ...

NAI, τα ΚΤΜ είναι ανώτερα οδηγικά, δεν το συζητάμε (DrBig το έχουμε ξανασυζητήσει και συμφωνούμε) ... αλλά όπως έχω ξαναγράψει αλλού, το 800άρι ΔΕΝ παίζει στο ίδιο τερέν, δεν έχει βγει για να ανταγωνιστεί τα ΚΤΜ, άσχετα αν εμείς έτσι το βλέπουμε... άλλο κενό στην αγορά βγήκε για να καλλύψει και αυτό το κενό είναι (ήταν): ότι υπήρχε ανάμεσα στο βασιλιά ΚΤΜ και σε όλα τα άλλα χλιαρά και ντεμέκ ον-οφφ (όλο το συρφετό δλδ της αγοράς)...

και σε αυτό το τομέα τα κατάφερε bullseye!! end of story...

DrBig
08/07/2010, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να τα πούμε τα αρνητικά, εννοείται ... απλά είναι εκνευριστικό να διαβάζεις/ακούς αρνητική κριτική απο μή κατόχους, ορισμένες φορές μόνο και μόνο επειδή είναι ΒΜW ...

NAI, τα ΚΤΜ είναι ανώτερα οδηγικά, δεν το συζητάμε (DrBig το έχουμε ξανασυζητήσει και συμφωνούμε) ... αλλά όπως έχω ξαναγράψει αλλού, το 800άρι ΔΕΝ παίζει στο ίδιο τερέν, δεν έχει βγει για να ανταγωνιστεί τα ΚΤΜ, άσχετα αν εμείς έτσι το βλέπουμε... άλλο κενό στην αγορά βγήκε για να καλλύψει και αυτό το κενό είναι (ήταν): ότι υπήρχε ανάμεσα στο βασιλιά ΚΤΜ και σε όλα τα άλλα χλιαρά και ντεμέκ ον-οφφ (όλο το συρφετό δλδ της αγοράς)...

και σε αυτό το τομέα τα κατάφερε bullseye!! end of story...

Το εχω οδηγησει αρκετα το 800, η εμπειρια μου μαζι του δεν περιοριζεται σε μια βολτα. Για το οτι δεν βγηκε για χτυπησει τα ΚΤΜ δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν εχει και σημασια. ΑΥτο που για μενα εχει σημασια σε οτιδηποτε αφορα τους δυο τροχους, ειναι το τι παιρνεις σε σχεση με αυτο που δινεις.

This story has no end :beer:

stokos
08/07/2010, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Και εγω αυτης της φιλοσοφιας ημουνα και απο τοτε που πηρα το 950 τον μπιγκουλα μου ουτε να τον δω θε θελω (και εχω δυο!)

Ο έχων δύο χιτώνες πρέπει να δίνει στον στόκο τον έναν. Κατά προτόιμηση τον καλύτερο. Ειδικά αν πίσω από τους δύο χιτώνες υπάρχει και κανένα βιζόν. :cool: (με λείψανε τα μονοκύλινδρα)





Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μην καταπιεζεις την καυλα που μπορει να σου βγαλει μια μηχανη σε καθε μετρο που κυλαει. Η ζωη ειναι μικρη και δεν αξιζει, ειδικα για ενα μηχανοβιο.
Το XR650L ειναι weapon of choice για ταξιδια στο τριτο κοσμο. Αλλα αλλη η καυλα της ποιοτητας και αλλη η καυλα της ελειψης βαρους. Εδω που ζουμε προτιμω το πρωτο ειδος.)

Εγώ δεν καταπιέζω τίποτα. Οι οικονομικές συγκυρίες το κάνουν.
Όπως έγραψα και παραπάνω, κάπου μπαίνουν και οι ανάγκες, οι υποχωρίσεις και οι συμβιβασμοί.
Καλό το 950 αλλά με το 690 κάνεις τα ίδια και καλύτερα στο χώμα με 35 κιλά (και άλογα) λιγότερα.
Άρα, το 690 είναι περισσότερο off και το 950 περισσότερο on. Όπως και το 800, αλλά υπολείπεται αρκετά (το υποθέτω γιατί δεν το έχω καβαλίσει) στο χώμα. Το Adv πάει πολύ καλύτερα στην άσφαλτο από όλα και λίγο χειρότερα στο χώμα από το 950 και είναι και λίγο βαρύτερο από το 800.
Διαλλέγεις και παίρνεις: η Πίνδος απέχει αρκετά και από Αθήνα και από Θεσσαλονίκη.
Και φτάνουμε στην ταμπακιέρα: στο γιατί και στο ποιος. Πόσο χώμα θα κάνω και ποιος είμαι εγώ που θα διαχειριστώ το γκάζι ή το βάρος;
Κάποτε είχα διαλλέξει την καύλα της έλλειψης βάρους (640). Σήμερα θα διάλλεγα την ποιότητα αλλά με λίγο λιγότερη καύλα και θα κοίταζα το 800 ή το 990.
Ίσως και Multistradda αλλά διάβασα ότι παραείναι ξερό. Εντελώς χωμάτινο. :rotflmao:

PS: Το XR650L είναι weapon για παντού εκτός από ασφάλτινα ισιάδια. Γι αυτό δεν το βγάζουν πια.

road spirit
08/07/2010, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
...ΑΥτο που για μενα εχει σημασια σε οτιδηποτε αφορα τους δυο τροχους, ειναι το τι παιρνεις σε σχεση με αυτο που δινεις.

This story has no end :beer:

συμφωνώ ... είναι ουσιαστικότατο.

Πριν το πάρω ήμουν πολύ επιφυλακτικός... μέχρι τότε ήμουν ο τύπος (και ακόμα είμαι βασικά) που τους μπεμβεδάκιδες τους έκραζα άσχημα... για το τουπέ, για χίλιους δυο λόγους.... και εννοείται πως θεωρούσα (και θεωρώ ακόμα) τις μπέμπες υπερεκτιμημένες ...

Έπεσα θύμα του μάρκετινγκ? ίσως ... αυτό που ξέρω πάντως για την επιλογή μου είναι :
1) ήθελα μεγάλο ον-οφφ, αλλά όχι μαστόδοντο 1000άρι...
2) δεν ήθελα χλιαρό ον-οφφ μεσαίου κυβισμού ... τρανσαλπ, βεστρώμ, κλπ κλπ ... με τίποτα...
3) δεν ήθελα μονοκύλινδρο, been there, done that...
4) απέριψα το ΚΤΜ γιατί : α) την εποχή που αγόρασα το 800, δεν έπαιζε κάποια προσφορά στα πορτοκαλί. Το ΚΤΜ έβγαινε στα 14000, δλδ +3 χιλιάρικα απο ότι έδωσα... και αυτά που έδωσα ήταν ήδη πολλά, ήμουν με σφιγμένο ζονάρι...
5) απέριψα μεταχείρο ΚΤΜ γιατί δε μπορούσα να περιμένω να βρεθεί κάποιο σε καλή κατάσταση και γιατί δεν είχα γνωριμία/καλή σχέση με μηχανικό ΚΤΜ που να μπορώ να εμπιστευθώ (αυτό το κριτήριο για μένα είναι σημαντικό.) Αντίθετα, για BMW τέτοια γνωριμία παίζει και είναι άτομο απόλυτης εμπιστοσύνης.
6) Για μεταχείρο 800άρι πήγαινα, εκείνη την εποχή το πιο φτηνό έπαιζε στα 9500... , ε του πούστη, για +1500 σε δάνειο, πας για καινούριο...

και μη μου πείτε για super enduro κλπ, δεν ήθελα τέτοιο μηχανάκι...

Δεν είχα και πολλές επιλογές απομένουσες ε?


Και μια άλλη ενδιαφέρουσα σύγκριση:
Ας δεχτούμε ότι τα 11.000 που έδωσα για ένα πακέτο φουλ έξτρα, είναι πολλά. Τότε, άλλα μηχανάκια όχι απλά πολλούνται ακριβά, είναι ξεφτύλα κλέψιμο. Πχ... το 2006 πήρα ένα πέγκασο trail στα 6.500... Αν είχε πάνω τα έξτρα που έχει το 800 (ABS, ποδιά, κεντρικό σταντ, συναγερμό, χούφτες, θερμαινόμενα, ψηλή ζελατίνα) θα τιμολογούταν περίπου στα 7500-8000 ... Μα τη μπαναγία, έχοντας ζήσει μαζί του 2,5 χρόνια, αυτό το μηχανάκι δεν αξίζει στην αγορά καινούριο πάνω απο 5.000 ... Τα ίδιο και τα όμοια του (πχ ΧΤ660 κλπ)... κάπως ανάλογα και για τρανσαλπ και πάει λέγοντας...

ή θα πούμε λοιπόν ότι σχεδόν ότι κυκλοφορεί εκεί έξω είναι υπερτιμημένο στην αγορά των on-off ή αν δεχτούμε πως τα υπόλοιπα τιμολογούνται δικαίως, τότε τα 11.000 για το 800άρι (σε φουλ εξτρα πακέτο) είναι οριακά αποδεκτά ...

(εδώ ένα βαρκαντέρο κάνει 11.500, δηλαδή ήμαρτον :lol: )

Konti
08/07/2010, 06:07
Το 800αρι βγήκε να "καλύψει" το "κενό" μεταξύ 650 και 1000!

Και νομίζω εκεί παίζει! Εχεί πολλά θετικά και κάποια αρνητικά... όπως όλες οι μοτο! Εξάλου και τα KTM έχουν :)

Τώρα το ότι είναι ακριβό, δεν μπορώ να μη συμφωνήσω! Για μένα στα 9500 με 10000 (το πολλή) θα έπρεπε να διατίθεται στην αγορά!

Το ότι υπάρχουν κάποιοι που το θάβουν εμένα δε μου λέει τίποτα! Άλλωστε και για τα ΚΤΜ το ίδιο κάνουν (Κάθε Τρίτη Μάστορα κλπ...:) ) και για τα Γιαπωνέζικα και για όλα! Φαίνεται νομίζω ποιοί είναι εμπαθείς και ποιοί οχι....:), οπότε δε δίνεις σημασία σε τέτοια σχόλια:):wave2:

DrBig
08/07/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Ο έχων δύο χιτώνες πρέπει να δίνει στον στόκο τον έναν. Κατά προτόιμηση τον καλύτερο. Ειδικά αν πίσω από τους δύο χιτώνες υπάρχει και κανένα βιζόν. :cool: (με λείψανε τα μονοκύλινδρα)

Μου βαζεις ιδεες (και αρχικα ηλπιζα για το αντιθετο!)




Εγώ δεν καταπιέζω τίποτα. Οι οικονομικές συγκυρίες το κάνουν.
Όπως έγραψα και παραπάνω, κάπου μπαίνουν και οι ανάγκες, οι υποχωρίσεις και οι συμβιβασμοί.
Καλό το 950 αλλά με το 690 κάνεις τα ίδια και καλύτερα στο χώμα με 35 κιλά (και άλογα) λιγότερα.
Άρα, το 690 είναι περισσότερο off και το 950 περισσότερο on. Όπως και το 800, αλλά υπολείπεται αρκετά (το υποθέτω γιατί δεν το έχω καβαλίσει) στο χώμα. Το Adv πάει πολύ καλύτερα στην άσφαλτο από όλα και λίγο χειρότερα στο χώμα από το 950 και είναι και λίγο βαρύτερο από το 800.
Διαλλέγεις και παίρνεις: η Πίνδος απέχει αρκετά και από Αθήνα και από Θεσσαλονίκη.
Και φτάνουμε στην ταμπακιέρα: στο γιατί και στο ποιος. Πόσο χώμα θα κάνω και ποιος είμαι εγώ που θα διαχειριστώ το γκάζι ή το βάρος;
Κάποτε είχα διαλλέξει την καύλα της έλλειψης βάρους (640). Σήμερα θα διάλλεγα την ποιότητα αλλά με λίγο λιγότερη καύλα και θα κοίταζα το 800 ή το 990.
Ίσως και Multistradda αλλά διάβασα ότι παραείναι ξερό. Εντελώς χωμάτινο. :rotflmao:

PS: Το XR650L είναι weapon για παντού εκτός από ασφάλτινα ισιάδια. Γι αυτό δεν το βγάζουν πια.

SVX
08/07/2010, 06:13
το GS μοιραζεται το ιδιο συνολο με τα 800 ST και 800S (800R?) τουριστικα?
ρωταω γιατι στα STreet (800st) Εχει παρουσιασει αρκετες "ιδιοτροπιες" .....
:wacko:

road spirit
08/07/2010, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το GS μοιραζεται το ιδιο συνολο με τα 800 ST και 800S (800R?) τουριστικα?
ρωταω γιατι στα STreet (800st) Εχει παρουσιασει αρκετες "ιδιοτροπιες" .....
:wacko: αν μιλάς για κινητήρα, ναι, με διαφορές σε τροφοδοσία, εξαγωγή, φιλτροκούτι αν δε κάνω λάθος...

τα S/ST παρουσίασαν προβλήματα αλλά μη ξεχνάς ότι υπάρχαν στην αγορά 2 χρόνια πριν το GS και οι παιδικές ασθένειες του κινητήρα λύθηκαν ...

το GS έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα:

ανάκληση για ένα κολάρο στο ψυγείο
ανάκληση για τον άξονα του μπροστινού τροχού (μερικά περιστατικά με διαλυμένο άξονα)...
ανάκληση για αλλαγή αλυσίδας (καμιά 50αριά περιστατικά με κομμένη αλυσίδα σε αγγλικό φόρουμ)

ο πύρος στήριξης του πίσω αμορτισέρ στραβώνει και μαζί του και βάση στήριξης στο πλαίσιο (μερικά περιστατικά στο advrider)
διαρροή λαδιού απο το ψευτοκάπακο κεφαλής ... αλλάζεται φλάντζα εντός εγγύησης στο σερβις

αυτά, ξεχνάω κάτι ?

gcrook
08/07/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
συμφωνώ ... είναι ουσιαστικότατο.

Πριν το πάρω ήμουν πολύ επιφυλακτικός... μέχρι τότε ήμουν ο τύπος (και ακόμα είμαι βασικά) που τους μπεμβεδάκιδες τους έκραζα άσχημα... για το τουπέ, για χίλιους δυο λόγους.... και εννοείται πως θεωρούσα (και θεωρώ ακόμα) τις μπέμπες υπερεκτιμημένες ...

Έπεσα θύμα του μάρκετινγκ? ίσως ... αυτό που ξέρω πάντως για την επιλογή μου είναι :
1) ήθελα μεγάλο ον-οφφ, αλλά όχι μαστόδοντο 1000άρι...
2) δεν ήθελα χλιαρό ον-οφφ μεσαίου κυβισμού ... τρανσαλπ, βεστρώμ, κλπ κλπ ... με τίποτα...
3) δεν ήθελα μονοκύλινδρο, been there, done that...
4) απέριψα το ΚΤΜ γιατί : α) την εποχή που αγόρασα το 800, δεν έπαιζε κάποια προσφορά στα πορτοκαλί. Το ΚΤΜ έβγαινε στα 14000, δλδ +3 χιλιάρικα απο ότι έδωσα... και αυτά που έδωσα ήταν ήδη πολλά, ήμουν με σφιγμένο ζονάρι...
5) απέριψα μεταχείρο ΚΤΜ γιατί δε μπορούσα να περιμένω να βρεθεί κάποιο σε καλή κατάσταση και γιατί δεν είχα γνωριμία/καλή σχέση με μηχανικό ΚΤΜ που να μπορώ να εμπιστευθώ (αυτό το κριτήριο για μένα είναι σημαντικό.) Αντίθετα, για BMW τέτοια γνωριμία παίζει και είναι άτομο απόλυτης εμπιστοσύνης.
6) Για μεταχείρο 800άρι πήγαινα, εκείνη την εποχή το πιο φτηνό έπαιζε στα 9500... , ε του πούστη, για +1500 σε δάνειο, πας για καινούριο...

και μη μου πείτε για super enduro κλπ, δεν ήθελα τέτοιο μηχανάκι...

Δεν είχα και πολλές επιλογές απομένουσες ε?


Και μια άλλη ενδιαφέρουσα σύγκριση:
Ας δεχτούμε ότι τα 11.000 που έδωσα για ένα πακέτο φουλ έξτρα, είναι πολλά. Τότε, άλλα μηχανάκια όχι απλά πολλούνται ακριβά, είναι ξεφτύλα κλέψιμο. Πχ... το 2006 πήρα ένα πέγκασο trail στα 6.500... Αν είχε πάνω τα έξτρα που έχει το 800 (ABS, ποδιά, κεντρικό σταντ, συναγερμό, χούφτες, θερμαινόμενα, ψηλή ζελατίνα) θα τιμολογούταν περίπου στα 7500-8000 ... Μα τη μπαναγία, έχοντας ζήσει μαζί του 2,5 χρόνια, αυτό το μηχανάκι δεν αξίζει στην αγορά καινούριο πάνω απο 5.000 ... Τα ίδιο και τα όμοια του (πχ ΧΤ660 κλπ)... κάπως ανάλογα και για τρανσαλπ και πάει λέγοντας...

ή θα πούμε λοιπόν ότι σχεδόν ότι κυκλοφορεί εκεί έξω είναι υπερτιμημένο στην αγορά των on-off ή αν δεχτούμε πως τα υπόλοιπα τιμολογούνται δικαίως, τότε τα 11.000 για το 800άρι (σε φουλ εξτρα πακέτο) είναι οριακά αποδεκτά ...

(εδώ ένα βαρκαντέρο κάνει 11.500, δηλαδή ήμαρτον :lol: )

Το οτι ψαχναμε και για εζβιεξιμιση το κανουμε γαργαρα; :smokin:

makis206
08/07/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αυτά, ξεχνάω κάτι ?

Βήμα βήμα δηλαδή γι'αυτό που στο S1000RR αλλάζουν μονομιάς...!!:D


(και κάτι παραπάνω στα γύρω γύρω όλοι):lol:

daz
08/07/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

ο πύρος στήριξης του πίσω αμορτισέρ στραβώνει και μαζί του και βάση στήριξης στο πλαίσιο (μερικά περιστατικά στο advrider)


Αυτό διορθώνεται?

road spirit
08/07/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το οτι ψαχναμε και για εζβιεξιμιση το κανουμε γαργαρα; :smokin: vstrom εννοΆς ... το σκεφτόμουν για ένα συγκεκριμένο μεταχείρο απο γνωστό του pap .... 2-3 μέρες κράτησε ο προβληματισμός ... σταμάτησε μετά απο έντονο αυτοχαστούκισμα

ΥΓ : σε έχω φτύσει αυτές τις μέρες, και για τη Παρασκευή που λέγαμε, το ξέρω... αλλά είχα κάτι μπλεξίματα




Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βήμα βήμα δηλαδή γι'αυτό που στο S1000RR αλλάζουν μονομιάς...!!:D


(και κάτι παραπάνω στα γύρω γύρω όλοι):lol: το καλό πράμα αργεί να γίνει :lol:

road spirit
08/07/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αυτό διορθώνεται? στο θρεντ στο advrider θυμάμαι ότι κάποιος/κάποια εταιρεία αξεσουάρ βγήκε με μια πατέντα στην οποία τοποθετούσαν ένα ενισχυτικό κομμάτι στη πάνω βάση στήριξης (ή κάτι τέτοιο τεσπα, δεν θυμάμαι ακριβώς...) ...

το θρεντ όμως έχει φτάσει τις 69 σελίδες και κάπου το έχασα, δεν το έχω παρακολουθήσει εδώ και καιρό και δε ξέρω αν έχει γραφτεί κάτι άλλο...

for the record: σε άλλο θρεντ του advrider, απο 39 χρήστες οι 7 αναφέρουν ότι τους παρουσιάστηκε το πρόβλημα ...

Cpt. Haddock
08/07/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
[...]for the record: σε άλλο θρεντ του advrider, απο 39 χρήστες οι 7 αναφέρουν ότι τους παρουσιάστηκε το πρόβλημα ...

τέτοια λεγε, 2 βδομάδες πριν... :lol:

road spirit
08/07/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τέτοια λεγε, 2 βδομάδες πριν... :lol: αυτοί πάνε και κάνουνε άλματα ρε, κάνουν παρέα με κατάνα, μάικτζι και τέτοιους ... άμα δεις τι χρήση κάνουνε στο μηχανάκι στο αμέρικα θα καταλάβεις ...

DrBig
08/07/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
απλά είναι εκνευριστικό να διαβάζεις/ακούς αρνητική κριτική απο μή κατόχους




Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

και μη μου πείτε για super enduro κλπ, δεν ήθελα τέτοιο μηχανάκι...


Σε τσιγκλαω απολυτως καλοπροαιρετα.
Να και τα απαραιτητα αξεσουαρ :D :beer: :wave2:

argirisf800gs
08/07/2010, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
:D

Ελεγα ποτε θα το πει ποτε θα το πει!
Εγω προσωπικα αφεντικο, μονο την τιμη του φτυαριζω, τιποτε αλλο. Εχω αρκετες εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα αναμεσα απο τα μπουτια μου και πλεον και την ικανοτητα να καταλαβαινω ποτε κατι αξιζει τα λεφτα του και ποτε πουλιεται οσο πουλιεται λογω ελικος και απουσιας ανταγωνιστη. Δεν μιλαμε περι λεπτοφυων αποχρωσεων του γκρι, αλλα περι ασπρου/μαυρου. Η συγκριση δε του 800 με το 650 της ιδιας εταιριας αποτελει την πλεον σαφη αποδειξη του προηγουμενου. Το πραγματικο κοστος του οποιου εναντι του 650 ειναι περι τα 500 το πολυ ευρω (τοσο θα στοιχισει σε μια εταιρια ενα μεγαλυτερο ψυγειο νερου, και πλεκτοι τροχοι εναντι χυτων), και πολλα λεω. Τα υπολοιπα 2000 ειναι μαρκετινγκ και ονειρα.

βαλε και δυο δισκους πλευστους μπροστα εναντι ενος βαλε και 15 αλογακια ακομα...βαλε και αλλο μπροστινο μεγαλυτερη διαδρομη...βαλε και ποιο ψηλο...ε εχει κατι τις πως να το κανουμε

argirisf800gs
08/07/2010, 23:49
road spirit engrino kai epafksano to 800 einai gia oles tis doyleies kai nomizo stin katigoria [gia oles tis doyleies lew] den exei antagonismo....

DrBig
09/07/2010, 03:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
βαλε και δυο δισκους πλευστους μπροστα εναντι ενος βαλε και 15 αλογακια ακομα...βαλε και αλλο μπροστινο μεγαλυτερη διαδρομη...βαλε και ποιο ψηλο...ε εχει κατι τις πως να το κανουμε

Τα 10 αλογα (οχι 15) οφειλονται αποκλειστικα και μονο σε διαφορετικο χαρτη. Ολα τα μηχανικα μερη ειναι τα ιδια.
Οκ σου δινω ενα πλευστο δισκο και μια δαγκανα. :beer:

S.Nikos
09/07/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα 10 αλογα (οχι 15) οφειλονται αποκλειστικα και μονο σε διαφορετικο χαρτη. Ολα τα μηχανικα μερη ειναι τα ιδια.


:nono:

DrBig
09/07/2010, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
road spirit engrino kai epafksano to 800 einai gia oles tis doyleies kai nomizo stin katigoria [gia oles tis doyleies lew] den exei antagonismo....

Και εγω νομιζω οτι εχει και πολυ σοβαρο μαλιστα. Αλλα ξεχασα, διαβαζετε τεστ σε περιοδικα, και ξερετε καλλιτερα...:wave2:

DrBig
09/07/2010, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
:nono:

για πες...

Anty12
09/07/2010, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
για πες...

Αν θυμάμαι καλά έχουν διαφορετικούς εκκεντροφόρους, όπως επίσης και η διαδρομή των εμβόλων στο μικρό αλλάζει, ενώ ο κυβισμός είναι ο ίδιος
Υπάρχει και 3 έκδοση στην Γερμανία με μικρότερη ιπποδύναμη για μικρά διπλώματα.

Είχε βγάλει και προβλήματα με τον αισθητήρα κλίσης, ο οποίος νέκρωνε την μηχανή υπό κλίση στις στροφές.

Για τον μπροστινό άξονα, δεν ήταν μερικά μοντέλα, αλλά μία ολόκληρη παρτίδα ανακλήθηκε στην Ισπανία για το συγκεκριμένο πρόβλημα

S.Nikos
09/07/2010, 03:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αν θυμάμαι καλά έχουν διαφορετικούς εκκεντροφόρους , όπως επίσης και η διαδρομή των εμβόλων στο μικρό αλλάζει

:a013:

DUKASII
09/07/2010, 03:52
του φίλου μου παντως που το στρωσα εγω..
ακομα δεν εχει βγαλει τιποτα μα τιποτα.

τον προετοιμασα ομως καταλληλα λεγοντας του για οδικες ..κτλ..(:D μεγαλο μουνοπανο..)

Anty12
09/07/2010, 03:53
Το βρήκα

Διαφορετικος χρονισμος στους εκκεντροφορους & μικροτερη διαμετρος αυλων εισαγωγης.

S.Nikos
09/07/2010, 03:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το βρήκα

Διαφορετικος χρονισμος στους εκκεντροφορους & μικροτερη διαμετρος αυλων εισαγωγης.

Μπορείς να μας αναφέρεις και την πηγή? Έχω την εντύπωση ότι η διαφορά στους εκκεντροφόρους δεν έχει να κάνει μόνο με τον χρονισμό.

Anty12
09/07/2010, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
του φίλου μου παντως που το στρωσα εγω..
ακομα δεν εχει βγαλει τιποτα μα τιποτα.

τον προετοιμασα ομως καταλληλα λεγοντας του για οδικες ..κτλ..(:D μεγαλο μουνοπανο..)


Χρονολογία ??? Χιλιόμετρα ??

DUKASII
09/07/2010, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Χρονολογία ??? Χιλιόμετρα ?? χιλ 1400 περιπου..
χρονολογια φετος ρε.

SVX
09/07/2010, 04:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


Είχε βγάλει και προβλήματα με τον αισθητήρα κλίσης, ο οποίος νέκρωνε την μηχανή υπό κλίση στις στροφές.


:uplate: Πρέπει να είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ εμπειρία πάντως.... ΤΙ ALLOU Fun Park και μαλακίες.... :a53:

S.Nikos
09/07/2010, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


Είχε βγάλει και προβλήματα με τον αισθητήρα κλίσης, ο οποίος νέκρωνε την μηχανή υπό κλίση στις στροφές.



Τι να πω, αν και έχω ψάξει όλες τις ανακλήσεις και έχω ρωτήσει επανειλημμένως στο γνωστό συνεργείο στο Γέρακα το συγκεκριμένο πρώτη φορά το ακούω.

Anty12
09/07/2010, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:uplate: Πρέπει να είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ εμπειρία πάντως.... ΤΙ ALLOU Fun Park και μαλακίες.... :a53:

Δεν μπορώ να βρω τα link τώρα πια......ήταν ένας Γάλλος ο πρώτος που την πάτησε.....
Με περίπου 60-70 στην κορυφή της στροφής , πάει να ανοίξει το γκάζι ......πάπαλα, και πάρτον κάτω.

Αλλά επειδή είχε άκρες (δικηγόρος ήταν μΕ φένεται) τον πήρε πατριωτικά, ήλθε σε επαφή και με άλλους που την ήχαν πατήσει από τα διάφορα φόρα, και βγάλαν ανάκληση.....

Anty12
09/07/2010, 04:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Τι να πω, αν και έχω ψάξει όλες τις ανακλήσεις και έχω ρωτήσει επανειλημμένως στο γνωστό συνεργείο στο Γέρακα το συγκεκριμένο πρώτη φορά το ακούω.


Μη με βάζεις να το ψάχνω τώρα......βαριέμαι.....ή ρώτα τον MikeG


Ερώτηση προς κατόχους πριν το 2009.......:D :D


Πόσοι από εσάς , ακριβώς μετά το πρώτο service , παρατηρήσατε αλλαγή στην συμπεριφορά και στην κατανάλωση της μηχανής....????

Μιλάω για service σε επίσημους , όπου ως γνωστόν, στο can-bus συνδέουν το περίφημο βύσμα της ΜπεΜπέ....

DrBig
09/07/2010, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το βρήκα

Διαφορετικος χρονισμος στους εκκεντροφορους & μικροτερη διαμετρος αυλων εισαγωγης.

I stand corrected!
Το πραγματικο κοστος της διαφορας των δυο ιπποδυναμεων παντως ειναι το μεγαλυτερο ψυγειο του 800...



.................................................................................................... .................................................

MCN Review 658 vs 800 April 2009

The April 2009 issue of Motorcycle Consumer News tested the new F650GS. Before I get to their impressions I will provide the hard numbers, as they take less thinking on my part. The engine, which is rated at 71 hp by BMW, tested as 63.4 hp @ 7600 rpm and 50.8 lb.-ft. of torque @ 5850 rpm at the rear wheel (on the same dyno, the F800GS tested 73.7 hp @ 8250 and 51.45 lb.-ft. @ 5750 rpm) and the rev limiter kicks in on both bikes at 9000 rpm. The F650GS ran the quarter mile in 12.53 seconds @ 103.75 mph, with a 0-60 time of 4.24 seconds (the 800GS accelerated through the quarter mile in 12.20 sec @ 107.78 mph and 0-60 in 3.95 sec.) The top speed of the 650 was 121.4 mph @ 8100 rpm in fifth gear and 121.5 mph @ 7400 rpm in sixth gear. (The 800 had a top speed of 125.7 mph in sixth gear.) The actual speed at an indicated 65 mph is 63.1 mph and the engine is turning 3700 rpm @ 65 mph.

The F650GS weighs 473.5 pounds with a full tank of gas. The 800 weighed 490.5 pounds. Both bikes had ABS, the computer and a centerstand. The MSRP is $8995 and the price as tested was $10,575. The bike they tested was flame red. They mentioned that the 650 can run on regular fuel, but the 800 needs premium fuel, unless the FI has been reprogrammed by a dealer. Again, it was mentioned that the 650 uses a different FI spool that results in a slower and less abrupt throttle opening. Seat height is 32.4” or 31.2” with a seat change, or 30.1” with the factory lowering kit. Maximum permitted load is 522 pounds for the standard bike, but is reduced to only 331 pounds with the factory-lowered bike. Wheelbase is 62” and ground clearance is 7.5”. Their fuel mileage (ridden briskly) was a high of 54.4, a low of 42.3 and an average of 50.9 miles per gallon. Routine service interval is 6000 miles and valve adjustment interval is 12,400 miles (?).

Now this is interesting: Braking performance from 60 to 0 was 131.2 feet with the ABS activated and 120.6 feet with the ABS turned off. The F800GS had a best stop of 127.5 feet with ABS. The dynamometer comments were as follows: "Detuned with milder camshafts (7.2 mm lift vs. 9.64 mm on the F800GS and reduced valve timing), the F650GS’s 798cc motor gives the same strong power below 5300 rpm, yet runs on regular gas, its smoother delivery off the bottom end is another plus. It is an excellent motor." The total cost for a 12K major service is estimated as $416 for 5.2 hours (@ $80 an hour) of labor and $120.42 for parts (my dealer charges more for labor).

Now don’t shoot the messenger , but the magazine seems to like the 650 better than the 800 (especially considering the $2265 price difference). They liked the 650 for its: "superior engine drivability to its big brother, the F800GS; excellent handling from street-based tires and geometry; lower seat and center of gravity aid handling." What they didn’t like was: "lower footpegs can cause ground clearance issues; either seat (high or low) is not long-term comfortable; F800GS windshield (3" higher) should be standard”"

The two testers preferred the 650’s lower suspension and stated that they rode the two bikes back-to-back and the 800’s "longer travel suspension proved to be a disadvantage when compared to the cornering prowess of the shorter and less expensive F650GS." They also prefer the bike’s wider 19" front wheel and state that the single disc brake makes for lighter steering and affords noticeably more on-road cornering grip. In their opinion, both bikes have the best transmission that BMW has ever featured on a bike, with smooth shifting up or down. The worse features of the 650 are its hard seat and poor wind protection. (That should be no surprise!) The magazine really liked the 650GS and is hoping to be able to keep one for a long-term test.

Konti
09/07/2010, 04:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
χιλ 1400 περιπου..
χρονολογια φετος ρε.

Ε! Νωρίς είναι ακόμα!

Μετά τα 5000χλμ-6000χλμ θα αρχίσει να δακρύζει λάδι η φλάτζα στο "ψευτο-καπάκι" του κυλίνδρου....

Βέβαια δεν είναι πρόβλημα αλλα ούτε και ανησυχητικό, πάντως είναι εκνευριστικό.... Εμένα έκαναν κάποιες εμφανίσεις ήδη.... Η φλάντζα πάντως αλλάζει νομίζω σε κάθε service ούτως ή άλλως (νομίζω ε...)!

Πάντως μοντέλα 2010 να παρουσιάζουν τέτοια "φαινόμενα", που υποτίθεται το θέμα ηταν γνωστό απο προηγούμενης χρονιάς μοντέλα, είναι απαράδεκτο! Απ'ότι συζητούσα με κάποιο παιδί απο γνωστό συνεργείο, εχουν λέει πιο κοντές βίδες στο ψευτοκάπακο (μιλάμε για 0.5mm) με αποτέλεσμα να μην "σφραγίζει" ανάλογα το σημείο....και όταν τον ρωτησα μα καλά γιατι δε σας στέλνουν τις ανάλογες βίδες, παρα προτιμούν να αλλάζουν συνέχεια την φλάτζα....με κοίταξε και μου είπε Γερμανοί! Τώρα τι να πω.....

Anty12
09/07/2010, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
....με κοίταξε και μου είπε Γερμανοί! Τώρα τι να πω.....


Να τους πει ο παπάς στ' αυτί........

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=490550

nibo
11/07/2010, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
η ζελατινα μαμα δεν κανει μια χτυπαει το κρανος ολοκληρο υπαρχει κατι σε πιο ψηλη..και οικονομικη μιας και της bmw κανει 375 ευρω?

Δες της Touratech, την φοραω 1 χρονο και ειναι μια χαρα. Ειναι στα μισα λεφτα απο την μαμισια και πιο κατω, ειναι η πιο ομορφη απο ολες τις after market κατα την γνωμη μου, τις εχω δει ολες. Εχει το καταληλο υψος και δεν ενοχλει σε ορθια οδηγηση στο χωμα, και εχει και τα καταλληλα κοψηματα για να μην βρισκει σε καθρευτες , χουφτες και με αποστατες τιμονιου. Ειναι μελετημενη και δεν βρισκει το τιμονι στην ζελατινα σε τερμα στροφη του τιμονιου αν βαλεις ολα τα παραπανω.

nibo
11/07/2010, 20:28
Εχω το 800 εναμιση χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Νομιζω οτι ειναι το απολυτο on off για καποιον που θελει να εχει μια μονο μηχανη και θελει να τα κανει ολα, και οικονομικα. Δεν μιλαω για καποιον που εχει περισοτερες απο μια μηχανες.. τοτε αλλαζει το πραγμα.
Αλλα αν θες να εχεις ενα, που να ειναι η χρυση τομη τοτε 800, και να πω μερικα θετικα του.. μπενει φετες στην ασφαλτο.. μπενει χωμα, και στο χωμα (εκτος απο το 990adv) παιζει χωρις αντιπαλο(και για να μην μπερδευομαστε, μιλαω για κατηγορια πολιτικα ON OFF παντα), ειναι οικονομικο, δεν καιει τιποτα σε σχεση με 990, 1200 κ.τ.λ.(πραγμα πολυ σημαντικο για τους περισσοτερους που την χρησιμοποιουν και για καθημερινη μετακινηση, με την τιμη της βενζινης να ειναι στον διαολο σημερα).. 200σαριζει το μικρο.. κανει για καθημερινη μετακινηση στην πολη χωρις να παραπονιετε καθολου και χωρις να εχεις θειο βενζινα.. ταξιδευει ανετα δικαβαλο, τριβαλιτσο με την προσθηκη μονο μιας ζελατινας.. ειναι αξιοπιστο (εκτος απο τις παιδικες ασθενειες οι οποιες εχουν λυθει, και οι οποιες ειναι φυσιολογικες για μοτο που βγενουν απο λευκο χαρτι).. εμφανισιακα ειναι κουκλι, και διαφερει απο το κλασσικο σχημα των περισοτερων on off(αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα)

Για το αν ειναι ακριβη, οτι πληρωνεις περνεις. Η μηχανη αξιζει τα λεφτα της και αυτο θα το καταλαβει μονο οποιος συμβιωσει μαζι της για καποιο διαστημα. Αλλωστε το 800 ειναι μια κατηγορια μονο του, παιζει χωρις αντιπαλο αναμεσα στο 650 και στα 1000+ Και ειναι η χρυση τομη, γιατι απο γκαζι ειναι πολυ κοντα στα μεγαλα ενω απο καταναλωση καιει οσο τα μικρα, και ειναι και απο τα καλυτερα on off στο χωμα.

Και οσο για την σελα που λενε οτι ειναι στενη, εμενα μια χαρα μου φενετε, αλλα αυτο δεν το θεωρω προβλημα, και αν γουσταρω σε ολα μια μοτο δεν θα κολησω στην σελα, που στην τελικη για οποιον θελει, αυτο λυνετε με μια after market σελα.