PDA

View Full Version : Δίπλωμα...



Dios
05/07/2010, 15:16
Ακουσον μεν παταξον δε...
Πηρα τη μηχανη που γουσταρα (τρανσαλπ 650)
κρανη μπουφανια, εδωσα για διπλωμα το πηρα και μου ειχαν πει οτι σε ενα μηνα θα το εχω στα χερια μου. απ΄ότι φαινεται θα τη πατησω. και ερχεται το διλημα:
φευγω κανονικα για διακοπες σα να μη τρεχει τιποτά;
Αν με πετυχουν τιποτα καλοπαιδα;
Αν μακρια απο μας καμια στραβη;
Δωστε και σωστε στις 10 του μηνα σαλπαρω

rulenstein
05/07/2010, 15:31
Απ'ότι ξέρω δεν είναι το δίπλωμα το πρόβλημα,γιατί και κλήση να σου κόψουν μέχρι να γίνει το δικαστήριο θα
το έχεις στα χέρια σου και τέλος..Το θέμα είναι η ασφάλεια..Εσύ το έχεις ασφαλίσει?Αν θες δες και το θέμα
( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=106984 (http://) )
που έχω γράψει και ρωτάω για την ασφάλεια(αν και δεν έχει απαντήσει ακόμα κανείς με σιγουριά) ;)

michaelgtc
05/07/2010, 15:54
απο οτι ξερω και να εχεις βγαλει ασφαλεια αν δεν εχεις διπλωμα η ασφαλιστικη δεν σε καλυπτει.
τωρα οσο για εσενα ψαξτο καλυτερα μιας κ διπλωμα εχεις βγαλει απλα δεν το εχεις παραλαβει ακομα μην σου τυχει τπτ κ τρεχεις.
αντε και να χτυπησεις αυτοκινητο λες λαμαρινες ειναι δεν θα σε πει κανενας τπτ αλλα αν χτυπησεις ανθρωπο σε ξεσκισαν οχι μονο οι μπατσοι αλλα και οι υπολοιποι. σκεψου οτι οι αποζημιωσεις που ζητανε ειναι σε 6ψηφια νουμερα.
γιαυτο πρωτου πας οπουδηποτε πρεπει να εχεις διπλωμα ασφαλεια για να εισαι οκ.
στην θεση σου δεν θα το ρισκαρα με τπτ

Ktm.Prestige
05/07/2010, 16:08
Θα σου πω για το δίπλωμα , περί ασφάλειας δεν ξέρω.
Απο την στιγμή που δεν έχεις παραλάβει το δίπλωμα στα χέρια σου είναι σαν μην το έχεις!!!
Αυτό μου το είπε καλόπαιδο σε περιστατικό με ατύχημα που ο οδηγός πριν απο 5 μέρες είχε περάσει τις εξετάσεις!!

timman
05/07/2010, 16:44
Στην ίδια περίπου φάση βρίσκομαι και εγώ. Τη Τετάρτη που μας πέρασε πήγα και πήρα τo cbfακι μου από την αντιπροσωπεία! Πριν πάω να τη πάρω, πήγα στον ασφαλιστή μου για να βγάλω το προσωρινό ασφαλιστήριο. Δε μπόρεσε να μου βγάλει στη grupama phoenix που έχω και το αμάξι μου γιατί ζητούσε πέρα από την άδεια κυκλοφορίας και το δίπλωμα το οποίο δεν έχω. Τελικά μου έβγαλε από την εθνική μιας και αυτή δε ζητάει δίπλωμα, με την προϋπόθεση ότι θα πρέπει να στείλω με φαξ το προσωρινό δίπλωμα που θα πάρω πριν το κανονικό (πλαστικοποιημένο), το οποίο λόγω καλοκαιριού αλλά και έλλειψης προσωπικού μπορεί να εκδοθεί και σε τρεις μήνες (αυτό μου το είπαν στη σχολή οδηγών)

Ο ασφαλιστής μου είπε ότι το προσωρινό ασφαλιστήριο είναι καθαρά για να μη με γράψουν. Σε περίπτωση ατυχήματος δε με καλύπτει πουθενά μέχρι να εκδοθεί το δίπλωμα!
Για δίπλωμα δίνω αύριο το μεσημέρι (καλή μου επιτυχία) και από την ημέρα που πήρα το cbfακι μου έχω κάνει μόλις 45χλμ και αυτά γύρο γύρο!

Οπότε για βόλτες και ταξίδια ούτε λόγος……….

Πάντως φορώντας κράνος είναι λίγο δύσκολο να σε σταματήσουν. Έτσι τουλάχιστον γίνεται στη Πάτρα. Ξεσκίζουν περισσότερο τα παπιοσκουτεροειδή.

Αν τελικά σκέφτεσαι να σαλπάρεις με το μοτόρι ΠΡΟΣΟΧΗ. Συνήθως φταίνε οι άλλοι

blackbusa
05/07/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dios
Ακουσον μεν παταξον δε...
Πηρα τη μηχανη που γουσταρα (τρανσαλπ 650)
κρανη μπουφανια, εδωσα για διπλωμα το πηρα και μου ειχαν πει οτι σε ενα μηνα θα το εχω στα χερια μου. απ΄ότι φαινεται θα τη πατησω. και ερχεται το διλημα:
φευγω κανονικα για διακοπες σα να μη τρεχει τιποτά;
Αν με πετυχουν τιποτα καλοπαιδα;
Αν μακρια απο μας καμια στραβη;
Δωστε και σωστε στις 10 του μηνα σαλπαρω

Οι διακοπες ειναι πολλα οδηγικα χλμ???το μηχανακι το εχεις???εχεις ξαναβγει στον δρομο με ''νορμαλ'' συνθηκες???θα εισαι δικαβαλος???

υ.γ. @Tinman καμμια σχεση η περιπτωση σου...εσυ πρεπει ακομα να παρεις το διπλωμα....

rulenstein
05/07/2010, 17:09
Ρε παίδες πείτε αν μπορείτε τι παίζει με την ασφάλεια ΑΝ ΜΟΛΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ
ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ...Μπορώ να ασφαλίσω την μηχανή ή όχι?

timman
05/07/2010, 18:00
Θεωρητικά μπορείς. Αλλά σε περίπτωση ατυχήματος δε σε καλύπτει μέχρι να εκδοθεί το δίπλωμα.
Αν συμβεί το οτιδήποτε, εκτός του ότι πληρώνεις τα πάντα εσύ, η ασφαλιστική μπορεί να σου κάνει και μήνυση. (έτσι μου είπε ο ασφαλιστής μου)

Βlackbusa εν μέρει έχει σχέση η περίπτωση μου. Πολύ περισσότερο από αύριο, εάν δε κοπώ! Καντε κ καμιά προσευχή για μένα βρε…
:cool:

giannis113
05/07/2010, 19:26
να σε ροτησω το χατρι το εχεις; πρωτα παιρνεις το χαρτι ρε φιλε..

thanasiss
06/07/2010, 02:40
εγω που κανω τωρα μαθηματα και το συζητησα με τον δασκαλο ποτε θα παρω το διπλωμα μου ειπε οτι ηδη ειναι στην αναμονη 35000 διπλωματα ολων των κατηγοριων και οτι δεν ειναι θεμα υπουργειου αλλα θεμα ΓΑΔΑ :wave2: Α και το χαρτι δεν ισχυει

Cpt. Haddock
06/07/2010, 03:03
O Blackbusa ρωτησε κατι σωστό....

thanasiss
06/07/2010, 03:21
εγω θα σου ελεγα να μην παρεις το ρισκο....

giannis113
06/07/2010, 08:11
ρε παιδες εγω πριν ενα χρονο που εκανα επεκταστη σε Α. και πριν 2 χρονια που πηρα το πρωτο Α1
μου εδωσαν και τις δυο φορες ενα χαρτι που το ειχα για ενα μηνα σχεδον μεχρι να βγει η καρτα.

την πρωτη φορα για το 125 ειχα απλα μια βεβαιωση και μου ειπε να ειμαι λιιιιγο προσεχτικος. την δευτερη στην επεκταση μου ειπε οτι δεν εχω κανενα προβλημα. και πηγα με το χαρτι που τα ελεγε ολα αναλυτικη και με την παλια καρτα και πηρα την καινουργια
τωρα αν εσενα δε σου δωσανε χαρτι πανε ζητα το απο τη σχολη οδηγων

Cpt. Haddock
06/07/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
[....]την πρωτη φορα για το 125 ειχα απλα μια βεβαιωση και μου ειπε να ειμαι λιιιιγο προσεχτικος. [...]

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αυτά λατρεύω σ' αυτη τη χώρα :bawl: :lol:

ακου να ειναι "λιιιιγο προσεκτικός" :bigcry:

giannis113
06/07/2010, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αυτά λατρεύω σ' αυτη τη χώρα :bawl: :lol:

ακου να ειναι "λιιιιγο προσεκτικός" :bigcry:

ασε ασε οτι να ναι.. ενα απλο χαρτι απο τη σχολη οδηγων ηταν.

την δευτερη φορα ομως ειχα πιο επισιμο χαρτι.. αυτο δηλαδη που ειχε ο δασκαλος την πρωτη φορα και το εδωσε οταν πηγε να παρει αυτος την καρτα