PDA

View Full Version : Universal Ντιζα



vasilisFZ
06/07/2010, 11:02
Σε ξενα sites διαβασα οτι υπαρχουν ντιζες (το εσωτερικο καλωδιο εννοω) που τις κοβεις στα μετρα που θες κ μετα βιδωνεις ή κολλας το "αυτάκι" στο ανοιχτο της ακρο.
Που μπορώ να βρω τέτοιο πραγμα στην Αθήνα???
Αντε γιατι η γνησια ειναι πανακριβη κ αργει να ερθει....
:beer:

soultz
06/07/2010, 11:15
Εχω την εντύπωση πως τα βιδωτά αυτακια φεύγουν πιο εύκολα και θέλουν λίγη προσοχή νομίζω. Είχα τέτοια στο παλιό μου το CB250 και είχε φύγει κάποιες φορές. Προτίμησα μία έτοιμη ντίζα και ησύχασα.

jimmis5
06/07/2010, 12:08
Σε ποδηλαταδικο παιζει να βρεις ή σε κανα συνεργειο αυτο λεγεται 'ψηρα' δεν ειναι και οτι καλυτερο βεβαια καμια φορα χαλαρωνει και μπορει να σε κρεμασει σε καποιο ταξιδι,στο ποδηλαταδικο θα βρεις και το περιβλημα του συρματοσχοινο μαζι με τα τελειωματα που πανε στις ακρες,τα σφιγεις με καποια πενσουλα και εισαι οκ:beer: :wave2:

banditgr
06/07/2010, 15:51
emena gia kana 20hmero pou eixa tetoia ntiza sto 929 htan mia xara.Ena hint,ota vidwseis to varelaki sthn ntiza...zestane t seimeio kala me kolhtiri kai gemise to kalai...vohthaei na mhn fygei.

vasilisFZ
06/07/2010, 18:18
Οκ ευχαριστω.
Θα το επιχειρησω κ θα δω ποσο αντεχει...

giannis113
06/07/2010, 19:17
εγω πηρα μια ποδηλατου και δυο σφιχτηρακια αυτα τα μικρα με τη βιδα.

εβαλα και τα δυο σφιχτηρακια και ειμαι κουκλος εδω και 15 μερες.

συνολο 2 ευρω. 25 ευρω η γνησια honda (νομιζω παει ολο μαζι)

και επειδη ειναι πιο λεπτη κυλαει ωραια με γρασο.

θα την αλλαξω μονο αν κοπει αφου δουλευει μια χαρα!

συμπλεχτη ε;

soter3gm
07/07/2010, 02:08
Να είσαι σε ταξίδι το καταλαβαίνω να έχεις σκέτο συρματόσχοινο με "ψείρες" για εξοικονόμηση χώρου.(που και αυτό λύνεται με μια ντίζα παράλληλα)
Αλλά να είσαι στην πόλη με όλα τα καλούδια δίπλα σου , και να κάνεις ημίμετρα αυτό δεν το καταλαβαίνω
Με την ασφάλεια σας δεν παίζεται μάγκες για να σου κοπεί αυτή η ντίζα πάνω σε μια στροφή να δω που θα πάτε μετά .... αν είναι συμπλέκτη η αν είναι γκαζιού πως θα βγήτε ??

camen
07/07/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Να είσαι σε ταξίδι το καταλαβαίνω να έχεις σκέτο συρματόσχοινο με "ψείρες" για εξοικονόμηση χώρου.(που και αυτό λύνεται με μια ντίζα παράλληλα)
Αλλά να είσαι στην πόλη με όλα τα καλούδια δίπλα σου , και να κάνεις ημίμετρα αυτό δεν το καταλαβαίνω
Με την ασφάλεια σας δεν παίζεται μάγκες για να σου κοπεί αυτή η ντίζα πάνω σε μια στροφή να δω που θα πάτε μετά .... αν είναι συμπλέκτη η αν είναι γκαζιού πως θα βγήτε ??

Ναι αλλα οταν θες και 70-80Ε για ντιζες γκαζιου,ε στο διαολο να πανε κιολας...:evil: :evil: :evil:
Συρματοσχοινο ποδηλατου SHIMANO,που ειναι αριστης ποιοτητας και δεν κοβεται με τιποτα,βαρελακια και καλαι και εισαι αρχοντας.Εχεις κανει την δουλεια σου με ελαχιστα χρηματα και αν την εχεις κανει σωστα θα κρατησει για πολυυυυυ καιρο...:winka:

giannis113
07/07/2010, 05:35
με 2 ευρω... θα περιμενω να κοπει και να ξαναβαλω μια αλλη παλι με 2 ευρω.

αν με παει η μια κατω απο 2 μηνες θα παρω την γνησια.

μαζι μου εχω την δευτερη και τα βαρελακια της ειναι 5 λεπτα υποθεση

αλλα νταξ πηρα ροτησα για ντιζα συμπλεχτη 25 ευρω κανει γνησια. μια προσωρινη λυση με 2 ευρω δεν κακη.. :nono:

georgis4
07/07/2010, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisFZ
Οκ ευχαριστω.
Θα το επιχειρησω κ θα δω ποσο αντεχει...
Μια χαρα αντεχει αν το τοποθετησεις και βιδωσεις σωστα :)
Η γνησιες ειναι ακριβες γιατι πανε παζι με το εξωτερικο περιβλημα και σε πολλες περιπτωσεις το συρματοσχοινο ειναι και πλαστικοποιημενο για λιγοτερη φθορα (XR 400 πχ)

soultz
07/07/2010, 05:42
Άλλο ντίζα για γκάζι που δεν παίρνει και τόσο μεγάλα φορτία και άλλο ντίζα για συμπλέκτη. Εμένα στον συμπλέκτη, χωρίς όμως να βάλω καλάι έφευγε περίπου μία φορά στα 1500χλμ πόλης (πολλά πάτα άσε). Όμως όταν σπάει η ντίζα του συμπλέκτη είναι λίγο τρομακτική αίσθηση ειδικά πιστέυω εντός πόλης που συνέχεια μανουβράρεις και χώνεσαι.

camen
07/07/2010, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Μια χαρα αντεχει αν το τοποθετησεις και βιδωσεις σωστα :)
Η γνησιες ειναι ακριβες γιατι πανε παζι με το εξωτερικο περιβλημα και σε πολλες περιπτωσεις το συρματοσχοινο ειναι και πλαστικοποιημενο για λιγοτερη φθορα (XR 400 πχ)


Ρε πλακα με κανεις...Το εξωτερικο περιβλημα δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο.Ενα σωληνακι απο teflon ειναι ιδιο με αυτο των ποδηλατων...Σκεψου οτι του ποδηλατου καποιο που ειναι πολυ καλο σε ποιοτητα αντε να εχει 1Ε το μετρο. Δε σου λεω για το τελειως φθηνο:winka:
Ουτε οι ντιζες ειναι τπτ το ιδιαιτερο.Οι SHIMANO εχουν επικαλυψη απο ειδικο γρασσακι που τις κραταει σαν καινουργιες μια ζωη και ειναι και πολυ ανθεκτικες.Τετοιες να περνεται γτ οι απλες κοβονται σχετικα ευκολα...


Αλλα οταν ειχα ρωτησει στην ΚΤΜ για 2 ντιζες γκαζιου και μου ειπαν 70τοσα ευρω επαθα εγκεφαλικοοοο:hypnotize :hypnotize :hypnotize 35Ε η ντιζα ρε παιδια ειναι κοροιδια τελειως...:yuck:


Το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει τοσο μικρα βαρελακια για να μπορω να φτιαξω ντιζα γκαζιου.Κ ετσι εχω μεινει με την μια ,μιας και η επιστροφης εχει κοπει εδω και καιρο...:sad:

sapila racing
07/07/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
μιας και η επιστροφης εχει κοπει εδω και καιρο...:sad:

Να την αλλάξεις άμεσα! Σοβαρά μιλάω.

vasilisFZ
07/07/2010, 07:47
Βρηκα τελικα σε γνωστο μαγαζι με ανταλλακτικα.
2 ευρω:)
Απ την μια εχει πιρτσινωμενο το βαρελακι κ απ την αλλη εχει ενα βιδωτο.
Οταν την βαλω θα σας πω εντυπωσεις.


ΥΓ. του συμπλεκτη ειναι αλλα μου ειπε ο πωλητης οτι εχει κ του γκαζιου.

kosni
07/07/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Να την αλλάξεις άμεσα! Σοβαρά μιλάω.

Γιατι το λες? αν επιτρεπεται?

sapila racing
07/07/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosni
Γιατι το λες? αν επιτρεπεται?

Οταν ενα καρμπυρατέρ εχει 2 ντίζες υπάρχει λόγος.
Προσωπικά την εχω πατήσει έτσι πριν καμμια 25ριά χρόνια και την γλύτωσα φτηνά.
Μου κόλλησε το γκάζι στα 3/4 ανοιχτό περίπου με CB250RS, σε βροχή κι ενω ειχα ήδη μπεί στην έξοδο της Εθνικης για Σινδο, όπου η επερχόμενη στροφή ηταν για 40-50χλμ max σε στεγνό.
Πρόλαβα και συμπλεκτάρισα και το εσβησα με το Kill switch και τελικά γλύτωσα την τούμπα.

Kι όλα αυτα γιατί ειχα θεωρήσει την ντίζα επαναφοράς 'ψιλά γράμματα' και δεν την είχα αλλάξει. :sick:

kosni
07/07/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kι όλα αυτα γιατί ειχα θεωρήσει την ντίζα επαναφοράς 'ψιλά γράμματα' και δεν την είχα αλλάξει. :sick:

Σωστος:a013:

camen
07/07/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Kι όλα αυτα γιατί ειχα θεωρήσει την ντίζα επαναφοράς 'ψιλά γράμματα' και δεν την είχα αλλάξει. :sick:

Δεν το θεωρω ψιλα γραμματα αλλα δεν εχω και 80Ε να δωσω ,μιας και πανε σετ...Απλα εχω παντα στην ακρη του μυαλου μου οτι μπορει και να κολλησει οποτε εχω το kill switch πολυ καλο μου φιλο,αχρηαστο να ειναι φυσικα...:winka:

sakisvolos
07/07/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
............μιας και η επιστροφης εχει κοπει εδω και καιρο...:sad:

Άλλαξε τη χθες λέμε!:mad:

camen
07/07/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Άλλαξε τη χθες λέμε!:mad:

Στειλε 80 τωρα λεμε...:mad:

sakisvolos
07/07/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν το θεωρω ψιλα γραμματα αλλα δεν εχω και 80Ε να δωσω ,μιας και πανε σετ..

80? δυο ντίζες γκαζιού ρε??:confused: :confused:

Μετά κοροϊδεύετε τη honda :rotflmao: :rotflmao:

kosni
09/07/2010, 04:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν το θεωρω ψιλα γραμματα αλλα δεν εχω και 80Ε να δωσω ,μιας και πανε σετ...Απλα εχω παντα στην ακρη του μυαλου μου οτι μπορει και να κολλησει οποτε εχω το kill switch πολυ καλο μου φιλο,αχρηαστο να ειναι φυσικα...:winka:

Ρε μαν νομιζω οτι εχω μια ολοκαινουρια με λιγο σκισμενο το διχαλο λαστιχακι που παει και κουμπωνει στη γκαζιερα....θα ριξω μια ματια και θα σΕ πω. Eιναι απο duke 2004...σου κανει νομιζω

camen
09/07/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosni
Ρε μαν νομιζω οτι εχω μια ολοκαινουρια με λιγο σκισμενο το διχαλο λαστιχακι που παει και κουμπωνει στη γκαζιερα....θα ριξω μια ματια και θα σΕ πω. Eιναι απο duke 2004...σου κανει νομιζω

Για δες και πες...:winka: Εχεις και τις 2 ή μονο την μια?!:rolleyes:
Στειλε πμ αν ειναι και ευχαριστωωωωωωωωωω:beer: :beer: :beer:

Tpap
09/07/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
....Κ ετσι εχω μεινει με την μια ,μιας και η επιστροφης εχει κοπει εδω και καιρο...:sad:


Κάκιστα, νέος. Βάλε μία το γρηγορότερο...

Όπως σου είπανε και άλλοι, μάλιστα.




Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
...Απλα εχω παντα στην ακρη του μυαλου μου οτι μπορει και να κολλησει οποτε εχω το kill switch πολυ καλο μου φιλο,αχρηαστο να ειναι φυσικα...:winka:

ΔΕΝ προλαβαίνεις πάντα να σβήσεις...βάλε μία και άσε τις ιστορίες.



Αρχικά δημιουργήθηκε από kosni
Γιατι το λες? αν επιτρεπεται?

ό άλλος ρωτάει και γιατί...πλάκα ρε κάνετε...??!! Εμ, δεν σας έχει συμβεί ποτέ...:sick:


@ρε, κόσνι: Δεν υπάρχει κάτι βασικότερο από το να κλείνει το γκάζι όποτε θές εσύ.:wave2:

motaba
26/06/2011, 11:26
Γειά χαρά!!

Έχω κι εγώ ένα θεματάκι με τις ντίζες... πρέπει να κοντίνουν 1~2 cm..
Πως πάει η λύση που προτείνατε?? Λειτουργεί οκ?

:wave2: