PDA

View Full Version : Βαλίτσες ή Σαμάρια;;;



trelf
06/07/2010, 12:04
Τι θα προτεινατε;;; Βαλιτσες πλαινες η σαμαρια και για ποιους λογους;;;
Να σημειωθει οτι δεν μιλαω για οδηγηση εντος πολης....μονο για ταξιδια!

:cool:

izzy
06/07/2010, 12:28
ΜΟΝΟ ,ΕΦΟΣΟΝ και ΕΑΝ πας Ευρώπη μακρινά όμως ταξίδια θα βάλεις Βαλίτσες.
Κατά τα άλλα τα σαμάρια θα σε βολέψουν.

fz6man
06/07/2010, 12:40
γιατι οχι σαμαρια σε Ευρωπη εγω με σαμαρια θα παω βαλκανια χωρεις καγκελα μαλιστα.

jpag
06/07/2010, 12:42
εμεις εχουμε fazer Γιωργο οχι μπουσες και τεντεμια σαν τα παλουκαρια απο πανω :P

nio1981
06/07/2010, 12:58
:a014:

εγω παλι λεω βαλιτσες...(ειμαι και εγω στην διαδηκασια να αγορασω και μαλλον για βαλιτσες θα παω)
πιο σταθερες,αδιαβροχες,κλειδωνουν...τα σαμαρια ειναι σαφως πιο φθηνα αλλα πρεπει να τα βαλεις καλα επανω στην μηχανη να μην κατσουν στρατβα και γερνεις,να τα δεσεις μην τα ψαχνεις και αμα βρεξει την ρουφηξες...το οικονομικο παιζει το ρολο του παντως...εγω που κοιταω οι πιο φθηνες της καπα εχουν 230 ενω σαμαρια βρισκεις και με 80-90 πολυ καλης ποιοτητας...δεν ξερω...αντε πειτε μπας και αποφασισουμε...

gmeles
06/07/2010, 14:45
αν δεν εχεις σκοπο να μπεις χωμα, τοτε βαλιτσες για τους λογους που λενε κ ποιο πανω

izzy
07/07/2010, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
εμεις εχουμε fazer Γιωργο οχι μπουσες και τεντεμια σαν τα παλουκαρια απο πανω :P

..ξεχασες το R6 :D

Προτεινω βαλιτσες λογω χωριτικοτητας αρχικα και συχνων βροχων επειτα ,ασε που σε πολλα μοτο τα καιει η εξατμιση και το δεσιμο τους αποτελει γριφο και ζητα γνωσεις καλιμπρας :lol:

Sapadak
07/07/2010, 02:32
Αν τα ταξιδια σου ειναι πχ.

Φευγεις απο το σπιτι σου και πας το συντομοτερο δυνατο στο προορισμο σου παρε σαμαρια.

Αν φευγεις και μεχρι να φτασεις στο προορισμο σου κανεις στασεις αρκετες για ΔΝ τοτε παρε βαλιτσες.

Ειναι πολυ σπαστικο πρωι πρωι να εχεις να ετοιμασεις τα σαμαρια με τα ρουχα σου, να ντυθεις με τη στολη και να προσπαθεις ντυμενος σαν το αστακο να στερεωσεις τα σαμαρια πολυ καλα γιατι πχ εχεις αλλα 600 χλμ μπροστα σου και σημερα.

Το εκανα, αλλα το επομενο ειναι με βαλιτσες, κλατς και κουμπωσε με ασφαλεια :beer:

LARISEOS
07/07/2010, 03:12
επειδη εχω κανει και με βαλιτσες κ με σαμαρια ......δεν το συζηταμε οτι η βαλιτσες ειναι η απαντηση μου,,,,,,αλλα το οικονομικο ειναι παντα ενα θεμα.!

βαλιτσες
+ασφαλεια ( πας οπου θέλεις αφήνεις την μηχανή και πινεις εναν καφε )
+σταθερες
+100% αδιαβροχα
+καλυτερο πακεταρισμα

- το κόστος
- χώρο στο σπίτι
-στης πλαστικές.....δεν κολανε καλα τα αυτοκολητακια ρε γαμωτο!:smilea:

σαμαρια
+ φτηνά
+δεν πιάνουν χωρο
+παίρνουν πολυ πραμα !

- λυσε δεσε..
-ασφάλεια δεν υπαρχει
- οχι 100% αδιάβροχες

αρα συμπέρασμα......χρίση εκτος ελλαδος βαλίτσες και εντος ελλαδος με σαμάρια μια χαρά την κανεις την δουλειά!

transalpblack
07/07/2010, 05:06
Εγώ από την άλλη θα έλεγα, για το κόστος που λέτε, να πάρει imitation βαλίτσες από το Lidl, Alex pak, Stelpet ή και το Carrefour.
Έχει κάποιες 40L, οι οποίες είναι ακριβώς όπως οι αντίστοιχες GIVI και κουμπώνουν πάνω στις βάσεις των GIVI.
Αυτές έχω κι εγώ.
35 ευρά η μία τις έχει το Carrefour στην Λ.Αθηνών στον Κολωνό.
Τώρα αν μου πει κανείς για πλήρη ασφάλεια στο πιάσιμό τους πάνω στην βάση επειδή δεν είναι γνήσια, σας διαβεβαιώ πως πιάνει και κουμπώνει μια χαρά.
Το πολύ πολύ να βάλεις και έναν ιμάντα από αυτόν που βάζουν οι πιτσαδόροι στα κουτιά τους που όσο τον τραβάς αυτός σφίγγει και δεν πάει ΠΟΥΘΕΝΑ.

road spirit
07/07/2010, 05:36
παίδες το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, ρίξτε μια ματιά και εδώ :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96415