PDA

View Full Version : Φθηνοτερη Δ.Ε.Η



mourgakos
07/07/2010, 05:12
Μετα απο τηλεφωνημα εταιριας στο καταστημα μου....
http://www.verbund.gr/

για να δουμε τι παιζει ακριβως....

georgis4
07/07/2010, 05:24
Στα λενε ΤΟΣΟ μπερδεμενα που δεν καταλαβαινεις στην τελικη αν θα εχεις κερδος η οχι....
Στην αρχη ηταν μονο για καταστηματα και οχι για σπιτια αλλα πλεον θα αρχισουν και εκει να *εξυπηρετουν*...
Τους εβαλε φιλος στο μαγαζι του.....κερδος?
?5-?10 ανα λογαριασμο και ΑΝ :wave2:
Ισως συμφερει σε καποιον που πληρωνει λογαριασμους απο ?500 και πανω (πχ καταστημα)

mourgakos
07/07/2010, 05:29
αποτι ειδα στο τσακ μπαμ εχει παγιο 2,575 συν φπα....καπου γραφει ανα μηνα εκδοση λογαριασμου(??? αφου η δεη στελνει ανα 2?)οποτε και το παγιο ανα μηνα ?
οντως αυτα που μου ελεγε στο τηλ με μπερδεψαν...με το ζορι μου εδωσε το σαιτ για να κοιταξω..απλα ειμαστε εταιρια σας κανουμε 20% εκπτωση στο λογαριασμο της δεη....με μια αιτηση....

ΥΓ καταστημα εχω,και το ρευμα οντως στα 250 ευρω ερχεται με μεγαλη οικονομια κιολας,δημοτικα τελη αλλα 300...:eyepop: συνολο 500 στο διμηνο-κατηγορια Γ21

SVX
07/07/2010, 05:31
Προς το παρον και απο οσο ξερω συμφερει βιοτεχνιες και μαγαζια με μεγαλη καταναλωση (ισως κανω λαθος )

Δηλαδη εχω δει πως τα Supermarkets (Μεγαλα ονοματα) αγοραζουν ρευμα απο οπουδηποτε αλλου εκτος απο την ΔΕΗ...

Sapadak
07/07/2010, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Προς το παρον και απο οσο ξερω συμφερει βιοτεχνιες και μαγαζια με μεγαλη καταναλωση (ισως κανω λαθος )

Δηλαδη εχω δει πως τα Supermarkets (Μεγαλα ονοματα) αγοραζουν ρευμα απο οπουδηποτε αλλου εκτος απο την ΔΕΗ...

Εριξα μια ματια για στο industrial II

Ειναι διπλη τιμη η χρεωση του σε σχεση με τη ΔΕΗ (κατηγορια τιμολογιου ΔΕΗ Β1Β)

Οποτες

Sapadak
07/07/2010, 05:40
Και τωρα που το ξαναδα


Business I
Απευθύνεται σε όλους τους επαγγελματίες που ανήκουν στην κατηγορία Γ21.
Business II
Aπευθύνεται σε όλους τους επαγγελματίες που ανήκουν στην κατηγορία Γ22.
Business I Industrial
Απευθύνεται σε όλους τους επαγγελματίες που ανήκουν στην κατηγορία Γ21B.
Business II Industrial
Aπευθύνεται σε όλους τους επαγγελματίες που ανήκουν στην κατηγορία Γ22B.


Green Home I
Aπευθύνεται σε όλους τους οικιακούς χρήστες των οποίων η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ξεπερνάει τις 2000KWh το 4μηνο.
Green Home IΙ
Απευθύνεται σε όλους τους οικιακούς χρήστες των οποίων η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ξεπερνάει τις 3000KWh το 4μηνο.
Green Home I Night
Απευθύνεται σε όλους τους οικιακούς χρήστες των οποίων η ημερήσια κατανάλωση ρεύματος ξεπερνά τις 2.000 ΚWh το 4μηνο.
Green Home IΙ Night
Απευθύνεται σε όλους τους οικιακούς χρήστες των οποίων η ημερήσια κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ξεπερνάει τις 3000Kwh το 4μηνο.

georgis4
07/07/2010, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Προς το παρον και απο οσο ξερω συμφερει βιοτεχνιες και μαγαζια με μεγαλη καταναλωση (ισως κανω λαθος )

Δηλαδη εχω δει πως τα Supermarkets (Μεγαλα ονοματα) αγοραζουν ρευμα απο οπουδηποτε αλλου εκτος απο την ΔΕΗ...
Δεν καταλαβες...ρευμα παλι απο την ΔΕΗ αγοραζεις...απλα και καλα αυτοι μεσολαβουν!
Καποια συμβαση με την ΔΕΗ εχουν προφανος...

Nostra
07/07/2010, 05:49
εχετε υποψη σας (ειτε εμπορικη ειτε οικιακή χρήση) πως ο λογαριασμός της ΔΕΗ ΔΕ θα σταματησει να ερχεται καθως τα δημοτικα τελη/φοροι και ΦΑΠ και η ΕΡΤ θα συνεχισουν να πληρωνονται μεσω ΔΕΗ.

Η έκπτωση στην οποία αναφέρονται οι εταιρείες αυτές είναι στο κομματι του λογαριασμού που αφορά την κατανάλωση ρεύματος και μόνο. Αν δείτε έναν αναλυτικό λογαριασμό ΔΕΗ, αναλύονται οι επιμερους χρεωσεις ακόμα και για το ρευμα (δίκτυο, παραγαγή κλπ.)

Εγώ πιστεύω πως καταρχήν συμφερει η μετάβαση αρκεί να σου διασφαλίσουν (από τη ΔΕΗ) ότι αν το μετανοιωσεις (ή κλεισουν ή ή ή στο πέρας του συμβολαίου) η επιστροφή της χρεωσης στη ΔΕΗ δε θα εχει κόστος.

Το πρόβλημα για τη ΔΕΗ είναι πως σε αυτες τις εταιρείες πάνε οι "καλοί" πελάτες της ΔΕΗ αφήνοντάς την με τους κακοπληρωτές ή τις δημοσιες υπηρεσιες/χρήσεις... κοινώς φεύγει μεγάλο ποσοστό του κερδοφόρου πελατολογίου της.

mourgakos
07/07/2010, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Δεν καταλαβες...ρευμα παλι απο την ΔΕΗ αγοραζεις...απλα και καλα αυτοι μεσολαβουν!
Καποια συμβαση με την ΔΕΗ εχουν προφανος...

αν πληρωνω λιγοτερα,(δεν ειναι κερδος)δεν με νοιαζει να βγαζουν και αυτοι οσο εχουν συμφωνησει με την δεη...

mourgakos
07/07/2010, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


Εγώ πιστεύω πως καταρχήν συμφερει η μετάβαση αρκεί να σου διασφαλίσουν (από τη ΔΕΗ) ότι αν το μετανοιωσεις (ή κλεισουν ή ή ή στο πέρας του συμβολαίου) η επιστροφή της χρεωσης στη ΔΕΗ δε θα εχει κόστος.

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟΣΗ ΩΡΑ....ΩΡΑΙΟΣ

Το πρόβλημα για τη ΔΕΗ είναι πως σε αυτες τις εταιρείες πάνε οι "καλοί" πελάτες της ΔΕΗ αφήνοντάς την με τους κακοπληρωτές ή τις δημοσιες υπηρεσιες/χρήσεις... κοινώς φεύγει μεγάλο ποσοστό του κερδοφόρου πελατολογίου της.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ..ΝΑ ΤΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ,ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΑΥΞΑΝΟΥΝ..ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΖΕΣ....ΑΣ ΚΑΝΑΝ ΥΔΡΟΗΛΕΚΤΡΙΚΑ,ΑΙΟΛΙΚΑ ΚΛΠ ΜΕ ΤΑ ΔΙΣ,...ΑΛΛΑ ΟΧΙ...ΛΙΓΝΙΤΗ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΡΩΣΙΑ ΚΛΠ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΡΕΥΜΑ...

SVX
07/07/2010, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Δεν καταλαβες...ρευμα παλι απο την ΔΕΗ αγοραζεις...απλα και καλα αυτοι μεσολαβουν!
Καποια συμβαση με την ΔΕΗ εχουν προφανος...


μεσολαβουν ? δε μεσολαβουν.... ειναι το ιδιο σκηνικο με τους παροχους ADSL π.χ.


το ιδιο που κανει ο ΟΤΕ γινεται και με την ΔΕΗ ( και με τετοιους "συνδικαλιστες" στην ΔΕΗ την βλεπω την δουλεια )