PDA

View Full Version : τι γνωμη σας για τιγρη του 97



ΚΑΒΑ 115
07/07/2010, 15:19
ας βοηθησει καποιος

lspiros
07/07/2010, 17:08
απο τα πιο δυνατα της κατηγοριας του,με τρικυλινδρο μοτερ που συγκεντρωνε τα προτερηματα δικυλινδρων και τετρακυλινδρων.συμπαθητικα φρενα αλλα και ψηλο κεντρο βαρους.δεν εχουν ιδιαιτερο παρελθον σε βλαβες.πλεον θεωρειτε ξεπερασμενο αλλα με παραχωρησεις ακολουθα καταποδας πιο συγχρονους αντιπαλους.προσεξε τα συνηθισμενα σε καθε μεταχειρισμενο και προχωρα...

SVX
07/07/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΒΑ 115
ας βοηθησει καποιος

που το βρηκες ? γιατι μπορει να λεει 97 και να ειναι 95

Αν ειναι ενα μαυρο βρες το λινκ για να σιγουρευτω(εψαχνα αρκετο καιρο και εχω δει μερικα)

Γαιδαράκος
08/07/2010, 06:35
Ειχα μοντέλο 96 είναι ιδιο με το 97, αυτή τη στιγμή υπάρχει στον τεταρτο ιδιοκτήτη του
σαν απόθεμα ανταλλακτικών , αφού πρώτα εφτασε 160000 μάχιμα χλμ .

Η κύρια διαφορά με τα προ 96 μοντέλα είναι η υπαρξη σχαρας με χερούλια συνεπιβάτη , τα μοντέλα
95 και πίσω ( εως 93 που πρωτοβγήκε ) είχαν λεπτοτερα καγκελάκια χωρίς λαβές.

Επίσης βαμμένα στο χρώμα της μηχανής καπάκια συμπλέκτη για τα μοντέλλα του 95 και πίσω.

Παντελώς αχρηστες οι εξατμίσεις , θεωρώ ότι πρέπει να είναι αλλαγμένες , πιο αξιόπιστες οι sebring, micron , εγώ του είχα βάλει ελληνικές από τον μάστορα που μου εφτιαξε τη σόμπα:D κράτησαν 4
χρόνια και οι γείτονες ήξεραν πότε ζέστενα...

Διαρροές από το κολλάρο του ψυγείου , επίσης στανταρ βλάβη το δυναμό οπου δυστυχώς πρέπει να κατέβει ο κινητήρας , πηγαίνεις ξυρισμένος και καθαρός στην Ηλιοφίλ , συμβάινει συνήθως στα 60-70 χιλ χλμ. ψάχνεις ενναλακτικούς μηχανικούς.

Κιβώτιο που κοπανά αλλά μέχρι εκεί , προσοχή σε ξεραμένα λαστιχάκια στα καρμπυρατερ , καθώς και σε διαρροή από τον διακόπτη της ρεζερβας, αν το ξεχνάς σε PRI

Γίνεται πανεύκολα 100 αλόγατα από τα 85 που ήταν ( αλλαγή σε εκκεντροφορους με αντίστοιχους
από daytona / speed triple ) κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τώρα ( στη ρόδα από 77 θα πάει στα 80κάτι )

Ειναι τουριστική μηχανή 120-140 για πάντα , 160 συχνά , βαρκα γιαλό από κει και πάνω, 200 θα δεις αλλά μη τα πιστευεις.

Καλά φρένα και φώτα , σπρευ βαζελίνης στη φίσα του εγκέφαλου αν είναι να σκονίζεται και να μένει έξω.

Στα 1800 είναι αντίστοιχο ασφαλτινο best buy με τα χωμάτινα afrika 650 & Suzuki Big

Καλές βόλτες ότι κι αν επιλέξεις

Γ.

ΚΑΒΑ 115
08/07/2010, 10:12
ευχαριστω παιδια ειστε πολυ καλοι:) :) :) :)