PDA

View Full Version : Ταπα ψυγειου



ktman710
07/07/2010, 16:40
Παιδες καλησπερα. Εχω ενα ΚΤΜ Duke και επεσε στα χερια μου μια ταπα ψυγειου της greddy απο ενα φιλο που το χε στο αυτοκινητο του. Διαβασα οτι αυτη η ταπα αυξανει την πιεση του νερου στην κυκλοφορια του ψυγειου και βελτιωνει την ψυξη (ενταξει δεν νομιζω να κανει παρα ελαχιστη διαφορα). Εκτος αυτου ειναι και bling bling-ιαρικη. Να την βαλω ή θα εχουμε κανα προβλημα? To μηχανακι μου ειναι φτιαγμενο οποτε δεν θα λεγα οχι για κατι καλυτερο στην ψυξη.

Επισης θα θελα να μου προτεινετε ενα σουπερ-ντουπερ :lol: υγρο ψυξης, απο τιμη δε με νοιαζει.
Ευχαριστωωω :wave2:


203203

KaTaNaS
07/07/2010, 17:01
ta 640 δουλευουν σε πιεση 1.4 bar

προτιμότερο να μην αλλαξεις ταπα, το κυκλωμα εχει υπολογισθεί σε προκαθορισμένη πίεση, σε τυχων αυξηση αυτης εχεις περισσοτερες πιθανοτητες διαρροής ή φθορών σε κολαρα κλπ εξαρτματα του κυκλωματος...


τα exc 09' - 10' φορανε ταπα στα 1.8 bar , παρα αυτα καλο ειναι να μην κανεις αλλαξοκολλιες σε ταπες με παλαιοτερα μοντελα των 1.4 bar !

για ygro ψυξης διαβασε το ολο: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46636&perpage=20&highlight=paraflu&pagenumber=2

camen
08/07/2010, 08:25
Το μηχανακι, αν ειναι σωστα συντηρημενο το συστημα ψυξης, δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα υπερθερμανσης...Οποτε βαλε την κανονικη ταπα στα 1.4bar για να μην βρεθεις προ εκπληξεων...:winka: