PDA

View Full Version : Θα γίνει show :)



fotisdragon
08/07/2010, 00:40
Σας έχω απορία θεική. Το βλέπω να πηγαίνουμε αντιπαραθέσεις η ανέκδοτα-χιούμορ xD και εγώ να τρώω κράξιμο απο όποιον ξέρω και δε ξέρω.

Λεπόν, είμαι, χμμμμμμμ 24 χρονών. Είχα ένα CBR600RR , το σέταρα για πίστα και γούσταρα. Μπήκα 3 φορές. Τη λάτρεψα τη πίστα. Φτιάχτε μου σκηνή δίπλα απο τις Σέρρες και μένω εκέι δηλαδή, τόσο πολύ. Δε με νοιάζουν τα άλογα, θέλω να στρίβω. Σύν οτι μετά το τράκο που είχα δε με βλέπω πάλι για Γαλαξίδια-Επιδαύρους κλπ., δλδ το επόμενο μηχανάκι θα είναι track bike λογικά.
Λογικά λοιπόν πάντα, μόλις βρω χρήματα, πάω πάλι για το RR, ίίίίσως για R6 ή Daytona. Και λιώσιμο πίστα. Γιατί όχι και συμμετοχή σε αγώνες, αν επιτρέπουν τα οικονομικά;

Υποθετική σκέψη/απορία : Γιατί να δώσω 10 χιλιάρικα + και άλλα για μόντες + πιο πολλά για λάστιχα και βενζίνες, και να μη δώσω τα μισά, να πάρω το R125 της Yamaha, να το λιώνω στα Μέγαρα και μια στο τόσο φόρτωμα σε τουτού και Σέρρες; Και θα ξεκ@υλώνω, και δε θα μου φεύγει ένας σκασμός λεφτα. Έχει μια λογική (βέβαια είμαι ξενύχτης και μπορεί αύριο να λέω "Τι @@ριές κάθομαι και γράφω στο φόρουμ;" :) ), με μόνη αδυναμία οτι το πιό πιθανό είναι το 125ρι να μου φαίνεται πολύ λίγο σε σχέση με τα 600 και να το βαρεθώ τη 3η μέρα :)

Βέβαια, λεφτά δεν έχω ακόμα (και ίσως να μου γυρίσει το μυαλό και όταν τα πάρω να τρέξω επιτόπου να πάρω κανα S1000RR), απλά κουβέντα να γίνεται. Και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι πρώτη φορά ακούτε τύπο να σκέφτεται απο ss600 να πάει σε ss125!
Σας ακούω!!!! :wave2:

Xigo
08/07/2010, 00:51
Πηγαινε για υπνο.

konsttanttinos
08/07/2010, 01:02
:a26: :a26: :a029: :a029: :a38: :a38:

epp1640
08/07/2010, 01:11
RS250 :smokin:

Xigo
08/07/2010, 01:12
πηγαινετε για υπνο.

devil's animal
08/07/2010, 02:24
αν αυτο που θες ειναι πιστα και μονο πιστα χωρις να το πηγαινεις δρομο και εχεις καποιον περιορισμο στα λεφτα εχεις 2 λυσεις.

1) περνεις ενα παλιο και καλο 600αρι το οποιο θα δωσεις καποια λεφτα για μαζεματα και πολυεστερικα και εισαι ετοιμος. επιλογες: ολα τα γιαπωνια 2000-2003 ειναι μια χαρα.

2) Aprilia RS250 αλλα πρεπει να μαθεις να οδηγας με φορα και χωρις πολλα φρενα. εντελως διαφορετικος τροπος σε σχεση με τα τετραχρονα.
:wave2:

Shaolin Monk
08/07/2010, 02:30
1) Κατεβασε ενα 600 απο Γερμανια, μην το ταξινομησεις και κουβαλα το με τρειλερ.
2) Διχρονο 250αρι. Εχει τρελα γουστα, μολις μαθεις τον τροπο τους.

fotisdragon
08/07/2010, 03:27
Devil's Animal, ναι, μέσα, αλλά, το παλιό και καλό είναι που φοβάμαι... Έλεγα να μη πάω πάλι σε μεταχειρισμένο.
Shaolin, υποθέτω μου λες απο Γερμανία για να μην έχω έξοδα γενικώς απο ταξινομήσεις/πινακίδες/ασφάλειες/τέλη κλπ ε;
Να δείς που κάτι καλό θα βγεί με τη κουβέντα!

devil's animal
08/07/2010, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
Devil's Animal, ναι, μέσα, αλλά, το παλιό και καλό είναι που φοβάμαι... Έλεγα να μη πάω πάλι σε μεταχειρισμένο.
Shaolin, υποθέτω μου λες απο Γερμανία για να μην έχω έξοδα γενικώς απο ταξινομήσεις/πινακίδες/ασφάλειες/τέλη κλπ ε;
Να δείς που κάτι καλό θα βγεί με τη κουβέντα!


τα 600αρια που σου λεω τα βρισκεις με ενα 3αρι χιλιαρικα.
ΠΟΣΑ μαζεματα να θελει?? αν ειναι προσεγμενο θα σε βγαλει ασπροπροσωπο. ολα στριβουν καταπληκτικα και το μονο που ζητανε ειναι βενζινη και λαδακια.

επισης δεν γινεται ρε μαν να λες οτι θελεις κατι οικονομικο και μετα να μου λες οτι δεν θες μεταχειρισμενο......το 125 της yamaha ΔΕΝ ειναι λυση.

μετα πας σε 250 rs ή 125 rs...
:wave2:

Panos1313
08/07/2010, 03:41
Εγω βλεπω μερικα trackbikes 600αρια 5ετιας-10ετιας, ετοιμα, με extras να πωλουνται στα 3 χιλιαρικα κτλπ. Κατι τετοιο δεν θα ελεγε?

gcrook
08/07/2010, 03:44
Λιγες επιλογες.
Η βρισκεις κανα μεσαιο δικιλυνδρο V2 (νταξει ενα εχω στο μυαλο μου,δεν υπαρχουν και πολλα) :lol:
η κανα παλιο τετρακυλινδρο εξακοσαρι (βαρια δεκαετιας) γυρω στα 3-4 χιλιαρικα σε καλη κατασταση.

Τα 125 και τα 250 δεν θα σε καλυψουν ειδικα απο την στιγμη που μιλας για Σερρες και πρωτομπηκες με 600, θα ξενερωσεις με διχρονο.

Αμα παιζει ακομα κανα gullarm400 που λιγο δυσκολο το βλεπω να μην ειναι σαπακι πλεον...

fotisdragon
08/07/2010, 04:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Τα 125 και τα 250 δεν θα σε καλυψουν ειδικα απο την στιγμη που μιλας για Σερρες και πρωτομπηκες με 600, θα ξενερωσεις με διχρονο.


Ok, οπότε μέσα μάλλον έπεσα στη πρόβλεψη μου ότι μάλλον θα μου φανούν λίγα τα 125-250
Για ποιό μεσαίο δικύλινδρο λές;

Α, devil, δεν είναι θέμα μαζεμάτων, είναι θέμα σοβαρών προβλημάτων! Δε με πειράζει να επιδιορθώνω και να βελτιώνω ενα μεταχειρισμένο, μη τυχόν "βγάλει" κάτι σοβαρό φοβάμαι.
Επίσης, πάντα υποθετικά έτσι; , δεν ζητάω κάτι οικονομικό απο μόνο του. Οικονομικότερο απο ένα καινούριο 600ρι είπα .Και όχι μόνο για το κόστος απόκτησης, ανέφερα και όλα τα υπόλοιπα μελλοντικά έξοδα... Απλά με τη λογική που έχω, όταν πήρα το 600 ας πούμε μου φαινόταν ανούσιο να πάρω ενα 1000, τώρα αναρωτιέμαι κάτι παρόμοιο, κάτι σαν "μήπως μπορώ να έχω την ίδια ευχαρίστηση με κάτι πιό μικρό;" Το RS ας πούμε δε με χαλάει καθόλου, εκτός απο το ότι είναι 2χρονο.
Αν και η πρόταση για "εισαγωγή" απ'έξω δε μου φάνηκε καθόλου άσχημη σαν ιδέα, τη κρατάω.
Keep chatting!

Aggelos_SV
08/07/2010, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λιγες επιλογες.
Η βρισκεις κανα μεσαιο δικιλυνδρο V2 (νταξει ενα εχω στο μυαλο μου,δεν υπαρχουν και πολλα) :lol:


Άμα δεν πλασάρει SV αυτό το παιδί θα το χει βάρος :p :lol:

Fotisdragon εγώ θα σου πρότεινα GSXR 600 K4

devil's animal
08/07/2010, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
Ok, οπότε μέσα μάλλον έπεσα στη πρόβλεψη μου ότι μάλλον θα μου φανούν λίγα τα 125-250
Για ποιό μεσαίο δικύλινδρο λές;

Α, devil, δεν είναι θέμα μαζεμάτων, είναι θέμα σοβαρών προβλημάτων! Δε με πειράζει να επιδιορθώνω και να βελτιώνω ενα μεταχειρισμένο, μη τυχόν "βγάλει" κάτι σοβαρό φοβάμαι.
Επίσης, πάντα υποθετικά έτσι; , δεν ζητάω κάτι οικονομικό απο μόνο του. Οικονομικότερο απο ένα καινούριο 600ρι είπα .Και όχι μόνο για το κόστος απόκτησης, ανέφερα και όλα τα υπόλοιπα μελλοντικά έξοδα... Απλά με τη λογική που έχω, όταν πήρα το 600 ας πούμε μου φαινόταν ανούσιο να πάρω ενα 1000, τώρα αναρωτιέμαι κάτι παρόμοιο, κάτι σαν "μήπως μπορώ να έχω την ίδια ευχαρίστηση με κάτι πιό μικρό;" Το RS ας πούμε δε με χαλάει καθόλου, εκτός απο το ότι είναι 2χρονο.
Αν και η πρόταση για "εισαγωγή" απ'έξω δε μου φάνηκε καθόλου άσχημη σαν ιδέα, τη κρατάω.
Keep chatting!

αυτη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105173) την μηχανη την παιρνεις με 4500? και μπορει και με 4000?. ΠΟΣΑ να της βαλεις για να την μαζεψεις?? (αν και δεν φαινεται να χρειαζεται τιποτα)


οσο για το τι προβλημα θα βγαλει το καθε μεταχειρισμενο μηχανακι ΠΟΤΕ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.
μπορει να πας να παρεις ενα με 5000χλμ και να βγαλει παπαδες απο βλαβες..
και αντιστοιχα να παρεις ενα με 50000χλμ και να μην βγαλει τιποτα.
μιλαμε παντα για ιαπωνεζικα ετσι??:winka:


και σιγουρα αν παρεις κατι τετοιο ΜΑΖΙ με τα οποια φτιαξιματα (πολυεστερικα,λαστιχα,σερβις) θα σου βγει πολυ λιγοτερο απο ενα καινουργιο 600αρι που πλεον παιζουν στο 10αρικο...

:wave2:

makis206
08/07/2010, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αμα παιζει ακομα κανα gullarm400 που λιγο δυσκολο το βλεπω να μην ειναι σαπακι πλεον...

Χμμμμ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=106669)..:smilea:

sniper
08/07/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
Σας έχω απορία θεική. ...... Είχα ένα CBR600RR , το σέταρα για πίστα και γούσταρα. .... δλδ το επόμενο μηχανάκι θα είναι track bike λογικά.
Λογικά λοιπόν πάντα, μόλις βρω χρήματα, .....
.....Έχει μια λογική (βέβαια είμαι ξενύχτης και μπορεί αύριο να λέω "Τι @@ριές κάθομαι και γράφω στο φόρουμ;" :) ), ..... Βέβαια, λεφτά δεν έχω ακόμα (και ίσως να μου γυρίσει το μυαλό και όταν τα πάρω να τρέξω επιτόπου να πάρω κανα S1000RR), απλά κουβέντα να γίνεται. ....


Τώρα μάλιστα....!


S1000RR να γυρνάς τρελλά Σέρρες και Μέγαρα, με το ΚΤΕΛ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=107006)

giannis113
08/07/2010, 07:33
για r125 μη το συζητας καν...

θα μπορουσες να σκεφτεσαι για rs125 αλλα και παλι δε λεει..

παρε ενα αγωνιστικο 600αρι

TROOPER
08/07/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xigo
Πηγαινε για υπνο.

+1000

:lol:

fotisdragon
08/07/2010, 11:39
Ώπα παίδες, ας μη γεμίσουμε το θρέντ με αγγελίες, είπαμε, ακόμα δε παίζουν λεφτά. Με βλέπω σε κανα χρόνο για αγορά πάλι.
Πιο πολύ θα ήθελα να δω την άποψη αρκετών απο εσάς, και ιδιαίτερα απο αυτούς που μπαίνουν πίστα, σαν να κάνουμε κουβέντα σε μια καφετέρια ας πούμε. Οι κοντινοί μου φίλοι που ασχολούνται με το άθλημα, είναι 3-4 και όσο νά'ναι, σεβαστή μεν η γνώμη τους, αλλά εδώ με εσάς θα ακούσω απόψεις/ιδέες/κράξιμο/χαβαλέδιασμα που αλλιώς και αλλού δε θα γινόταν.
Αυτό το φόρουμ και αρκετούς απο εδώ το έχω σε μεγάλη εκτίμηση, και εσείς (χωρίς να το ξέρετε) μου κάνατε παρέα 1 χρόνο τώρα που είμαι χωρίς μηχανή και όχι στη καλύτερη ψυχολογική/οικονομική κατάσταση.

Τώρα, αυτό το "πήγαινε για ύπνο", εσκεμμένα δε το σχολίασα, και ούτε θα το σχολιάσω.

Στο θέμα μας, επαναλαμβάνω, σε 1000 δύσκολα θα πάω, και sniper, συμφωνώ με εσένα και με όσους κράζουν το BMW, είναι σαν να είναι too good to be true :) Ο χρόνος μόνο θα δείξει!

Να εξειδικεύσω λίγο λοιπόν την απορία, προς χάριν της συζήτησης, σαν γκάλοπ ένα πράγμα, τι πιστεύετε, καινούριο 600ράκι πολυεστερικά, υψηλής και το κεφάλι ήσυχο, ή μεταχείρα (600 πάλι), και βελτίωση αρκετή μαζί με μαζέματα και αρκετή ικανοποίηση απο το τελικό αποτέλεσμα; (Το RR είχα καταφέρει να το φέρω στα μέτρα μου και ήταν "άλλο" μηχανάκι κυριολεκτικά και μ'άρεσε. Όταν κατάλαβα οτι το πήρα τρακαρισμένο εν αγνοία μου με στραβά καλάμια δε μ'άρεσε :lol: )

billanti
08/07/2010, 12:31
Αφού το θες μόνο για πίστα,πάρε ένα mille που δεν είναι ένα χιλιάρι με αρκουδόγκαζο
και από στρίψιμο...............άλλο πράμα!
Και δεν είναι ανάγκη να είναι factory.Και το απλό στρίβει πολύ καλύτερα (sorry κιόλας) από
το cbr!
Oι τιμή του για μεταχείρω είναι απίστευτη και η εμφανισή του χρόνια μπροστά!
Τέλος πάντων και με τον Κοσμά δίπλα σου αυτά τα ξέρεις.
Έχω όμως υποχρέωση να σου ανοίξω τα μάτια!:cool:

project.breeze
08/07/2010, 12:51
Τί σόι δίλημμα είναι αυτό; R125 ή RR; Καμμία σχέση...Πάρε ένα RS 250 ή αν βρεις σε αξιόλογη κατάσταση κανένα RGV 250 να κάνεις την δουλειά σου...

BLACKGAS
08/07/2010, 13:08
Φίλε μην μασάς, πάρε ΑΥΤΟ (http://gr.playstation.com/ps3/games/detail/item274790/MotoGP-09-10/) και θα κολλήσεις σίγουρα!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΥΓ. Δεν έχει και τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες κλπ!!!

Xigo
08/07/2010, 13:35
όταν έρθει καιρός να ξαναμπείς πίστα κ να αγοράσεις μηχανή μάλλον σε 600rr θα καταλήξεις είτε είναι από γερμανια ειτε από ελλαδα. Το πήγαινε για ύπνο το είπα καθώς όταν θα χρειαστείς μηχανή πάλι, με 4000 ευρώ σίγουρα θα μπορείς να πάρεις cbr 600rr5 με 4000 ευρω χωρίς χτυπημένα καλάμια είτε εργοστασιακό μαμά ατρακάριστο, είτε έτοιμο για χρήση πίστας.
Δεν ήθελα να σου κακοφανεί η απαντησή μου απλά να πας απο το 600rr σε r125 απλά δεν ειναι λύση και πεταμένα λεφτά για εμένα στην περίπτωση σου. Τα gullarm και τα rs250 του χρονου δεν θα εχουν πέσει οσο θα μπορείς να βρεις ενα 600rr5 η ενα gsxr 600 k4--k5 ακόμα και πιο τωρινά. gullarm δεν εχω οδηγησει,rgv 250 έχω. Χωρις καποια ιστορία η λατρεία για τις συγκεκριμένες σχολές δεν γνωρίζω αν μπορούν να σου προσφέρουν την ιδια διασκέδαση μεσα στην πίστα..αφου αυτό αποζητάς μάλλον. Ίσως αυτά που γραφω εγω να ειναι μαλακιες μην μασας φιλαρακι..απλα λεω και εγω την γνωμη μου.

fotisdragon
08/07/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Φίλε μην μασάς, πάρε ΑΥΤΟ (http://gr.playstation.com/ps3/games/detail/item274790/MotoGP-09-10/) και θα κολλήσεις σίγουρα!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΥΓ. Δεν έχει και τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες κλπ!!!

Είπα και σε άλλο post, SBK X και τα μυαλά στο μπλέντερ! Ότι καλύτερο έχω παίξει μέχρι τώρα.

Xigo, σωραίος, σε παρεξήγησα μάλλον. Σεβαστές όλες οι απόψεις, κανείς κατα την αποψή μου δε λέει μαλακίες. Όπως είχε πει και κάποιος, "Οι γνώμες είναι σα τις κ@λοτρυπίδες, όλοι έχουν απο μία" :rotflmao:
Και εγώ σε 600rr με βλέπω (για πολλούς λόγους), απλά κουβέντα να γίνεται!

ΜΟΖΑΡΤ
08/07/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
Σας έχω απορία θεική. Το βλέπω να πηγαίνουμε αντιπαραθέσεις η ανέκδοτα-χιούμορ xD και εγώ να τρώω κράξιμο απο όποιον ξέρω και δε ξέρω.

Λεπόν, είμαι, χμμμμμμμ 24 χρονών. Είχα ένα CBR600RR , το σέταρα για πίστα και γούσταρα. Μπήκα 3 φορές. Τη λάτρεψα τη πίστα. Φτιάχτε μου σκηνή δίπλα απο τις Σέρρες και μένω εκέι δηλαδή, τόσο πολύ. Δε με νοιάζουν τα άλογα, θέλω να στρίβω. Σύν οτι μετά το τράκο που είχα δε με βλέπω πάλι για Γαλαξίδια-Επιδαύρους κλπ., δλδ το επόμενο μηχανάκι θα είναι track bike λογικά.
Λογικά λοιπόν πάντα, μόλις βρω χρήματα, πάω πάλι για το RR, ίίίίσως για R6 ή Daytona. Και λιώσιμο πίστα. Γιατί όχι και συμμετοχή σε αγώνες, αν επιτρέπουν τα οικονομικά;

Υποθετική σκέψη/απορία : Γιατί να δώσω 10 χιλιάρικα + και άλλα για μόντες + πιο πολλά για λάστιχα και βενζίνες, και να μη δώσω τα μισά, να πάρω το R125 της Yamaha, να το λιώνω στα Μέγαρα και μια στο τόσο φόρτωμα σε τουτού και Σέρρες; Και θα ξεκ@υλώνω, και δε θα μου φεύγει ένας σκασμός λεφτα. Έχει μια λογική (βέβαια είμαι ξενύχτης και μπορεί αύριο να λέω "Τι @@ριές κάθομαι και γράφω στο φόρουμ;" :) ), με μόνη αδυναμία οτι το πιό πιθανό είναι το 125ρι να μου φαίνεται πολύ λίγο σε σχέση με τα 600 και να το βαρεθώ τη 3η μέρα :)

Βέβαια, λεφτά δεν έχω ακόμα (και ίσως να μου γυρίσει το μυαλό και όταν τα πάρω να τρέξω επιτόπου να πάρω κανα S1000RR), απλά κουβέντα να γίνεται. Και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι πρώτη φορά ακούτε τύπο να σκέφτεται απο ss600 να πάει σε ss125!
Σας ακούω!!!! :wave2:
παρε ενα μινι μοτο και παρε σβαρνα ολες τις πιστες καρτ