PDA

View Full Version : Super Tenere - XTZ 1200



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
08/07/2010, 08:44
οπως πολλοι ξερετε οδηγο απο το 1975 εχουν περασει κατο απο τα ποδια μου πολλα μα παρα πολλα μηχανακια ειτε δικα μου ειτε απο τεστ που επερνα και εκανα. ποτε δεν κρατησα το στομα μου κλιστο και παντα ελεγα αυ7το που πιστευα καλλο η κακο για το καθε μηχανακι. στην πληοψιφεια τους ετρογαν θαψιμο χωρεισ να παραβλεπο και τα καλα του καθε ενοσ απο αυτα. χωρεισ να ειμαι διμοσιογραφος προσπαθουσα να μπο στο τι θελει η πλιοψιφεια των ελληνων μοτοσικλετιστων.
για το yamaha τωρα.......
οταν το πλησιασα μου αρεσε χωρεισ να με τρελανει. το περιεργαστικα και μπορω να πω οτι το βρικα πολυ καλο 8 στα 10 βαθμους.
οταν μας εκαναν παρουσιαση και μος ελεγαν για τα προτεριματα του δεν υδρωνε το αυτη μου περιμενα να το παρω στα χερια μου.
εχω βαροσ 95 κιλα και υψοσ 173 αλλα λογο σωματοπυπου εχο σχετικα κοντα ποδια. στο KTM φτανω με σκαλα και ψιλα τακουνια στο BMW φτανω να παταω με το ενα ποδι στην μυτη. στο YAMAHA παταω και με τα 2 ποδια λιγο πιο πολυ απο τισ μητες. για καποιον κοντιτερο οπως ο γιοσ μου (168) πατουσε και ενιοθε ασφαλεια.
μιζα και πηρε μπροστα. ηχος απιστευτοσ ενα μπασο κελαιδισμα στα αυτια μου . κραδασμοι? ΑπορίαΑπορία που ειναι? μα καλα δυκιλινδρο μου ειπαν ειναι. γκαζια αλλα και παλι πουθενα κραδασμουσ..
αρχιζει να μου αρεσει. δεν θελω μηχανι που μετα την βολτα να πιγενω για να μου φτιαχνουν τα σφραγισματα.
πρωτη και........τι εγινε μπηκε η πρωτη? και ωμοσ μπηκε!!!!!! αφιμα ελαφρα τον συμπλεκτι και στριψιμο αριστερα σχεδον επιτοπου. ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΚΑΝΑ ? ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΟ ΠΡΙΝ ΠΕΣΩ.. αλλα για στασου... ρε αυτο δεν εχει βαρος.Απορία? ντζουφιο ειναι? αυτο ειναι πιο ελαφρι και απο το ΑΧ1 που εχω. (πλατυ χαμογελο) ρε δεν το πιστευω τι φτιαξανε οι πο@## δες οι γιαπονεζοι αν ειναι δυνατον αυτο ειναι πουπουλο.
ξεκιναμε πρωτη ..... δευτερα ... τριτη .....περιπου 3000 στροφες να δουμε εχει ροπη? κρατισου μαλακαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!! απιστευτη ρωπη. ευτιχοσ που το τραξιον κοντρολ με εσοσε απο το σπινιαρισμακαι δεν δυπλοσε.
σφικτο στροφιλικη στην συνεχεια δευτερα τριτη με πεταλακια και στενο δρομο. το μηχανακι στριβη σαν ποδηλατο σαν ενα μεγαλο παπι χωρεισ να σκευτης εχεισ μπει και η στροφη τελιονει. φρενα?Απορία? ονειρο απλα λιγο πριν μπισ στην στροφη σκευτεσε οτι περπει αν φρεναρεισ και σταματαει. στην συνεχεια ειχαμε χωματοδρομο για 2 χιλιομετρα μας ειπαν ... ρε πατε καλα? το μηχανακι εχει ασφαλτινα λαστιχα... ....
και μπικαμε.... στην φλαταταδουρα ορθειοσ το τιμονιο αλλα και ολλα τα οργανα φενοντουσαν σαν να ηταν ριθμιζμενα για εμενα. αλλα το μηχανακι το πιρα μεσα απο τα πολλα δεν το ριθμισε κανεις. ανιφωρα με νεροφαγοματα και κροκαλες.... τωρα μαλιστα την κατσαμε σκευτηκα.... μετα θυμιθηκα τον υπευθηνο τησ YAMAHA κρατιστε το κγαζι σταθερο και αφιστε το μηχανακι να κανει τα υποληπα μας ειχε πει. βουρ οποτε . πρωτη και 4000 στροφες ορθειος και το μηχανακι χορευε και διορθονε μονο του τα σπινιαρισματα κρατοντας σταθερο ρυθμο στην ταχητητα του. και οι ανιφορα ηταν παρελθον. στενο φιδισιο μονοπατι που ισα που χωρουσε το τιμονι απο τισ φιλοσιες η μοτο ακλονιτη ακολουθουσε τις εντολεσ μου!!!!! με ΑΣΦΑΛΤΙΝΑ ΛΑΣΤΙΧΑ!!!!!! κατιφορα με νεροφαγοματα . πρωτη και ελαφρα τσιμπιμα μπροσ πισο δρενα να δουμε τι κανει το ABS ? κατεβηκα λεσ και ημουν σε ασφαλτο με λακουβες!!!!!
ασφαλτο ξανα πιο ανοικτος δρομος τριτη τεταρτη στο σασμαν και γκαζι. αλαφρο στιμπιμα στο μπροστα φρενο πριν την στροφι (ειναι σινδιασμενο) και με το που πιρε κληση γκαζι να πεταξει κολο. και το τραξιον κοντρολ στο 2 παντα που επιτρεπει τα πεχνιδια σε μικρο βαθμο ο κολοσ εκανε ενα μικρο γλιστριμα και αμεσος μαζευοταν κανοντασ την μοτο να εκτοξευετε προς την εξοδο της στροφης χωρεις να ιδροσει το αυτη σου και με το χαμογελο του καγκουρα να ανεβενει στα χειλια σου....επομενη στροφη και περισοτερο γκαζι.ελαφρο γλιστριμα αλλα σουπερ μοταρ και επιθεση στην επομενη. κανενας δεν ελεγε να το βαλει στην θεσει 1 που δεν θα αφυνε να γλιστριση καθολου ενο...εχχμμμμ.... καποιοι το εβαλαν στην θεση off για να παιξουν περισοτερο. αλλα και παλι η μοτο ελεγχοτανε σας να ησουν με ποδιλατο...
βγηκαμε εθνικη πριν τα διοδια προσ αθηνα . αφου ο υπευθηνος πληρωσε για ολουσ τα διοδια ηματαν ελευθεροι να κινηθουμε με τησ μηχανεσ οπως θελουμε για να δουμε την τελικη τουσ οσοι θελισουν .
στην ανιφωρα απο τα διοδια η μοτο επιταχηνε με ριθμο που αναρωτηθηκα αν ειναι δυκιλινδρο και οχι τετρακιλινδρο. σε χρονο ντε τε ειψχε πιασει τα 200 και πιγενε αλλα ο δρομος δεν επετρεπε απο την κηνηση να συνεχισο πιο πανω. . με 180 στο κοντερ και με το δικο μου σοματοτυπο (95 κιλα και 173 υψοσ) ο αερας επιανε μονο το κρανος απο θαριβουσ στην μηχανη?Απορία?? ουτε τον κινητηρα ακουσ ουτε κατι αν τριζη ουτε τιποτε μονο τον αερα στο κρανος και αν δεν δεισ το κοντερ δεν καταλαβενεισ ποσο πας . ο γιοσ μου κινιοταν με 170-180 και εβαλε να μετρισει την καταναλοση 6,7 λιτ/100 χιλ με αυτην την ταχητητα δεν ειναι και ασχημα .......και με τεποζιτο 20 λιτρα ... εχει αρκετη αυτιοπνομια.
σε γενικες γραμμεσ...
μετα απο τοσα χρωνια με διαφορες μοτο και τοσες περιπετιες φενετε οτι οι ιαπονες ειδαν το ονειρο μου και ευτιαξαν την ιδανικη μοτο για εμενα πιθανον και για πολλουσ απο εσας.
οποτε.... ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ LT ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΙς?

ggs
08/07/2010, 08:53
Είναι εντυπωσιακό να έχει ενθουσιαστεί τόσο πολύ ένας έμπειρος αναβατής σαν τον ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ από το τεστ ραιντ του νέου σουπερ τενερε…
Το Σάββατο έχω κλείσει και εγώ τεστ ραιντ … για να δούμε….
ΓΙΑΓΙΑ , τι άλλο έμαθες από την την ΥΑΜΑΗΑ ? τιμές , εξοπλισμό κ.λ.π

:beer: :beer:

Gi_4ce
08/07/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
τιμές , εξοπλισμό κ.λ.π

:beer: :beer:

...Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και η βαζελίνη...



http://img88.imageshack.us/img88/2222/pic0577.jpg

Trickster
08/07/2010, 11:05
traction control σε ον-οφφ; jesus.. πόσα άλογα έχει 200-300;

deusXT
08/07/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
http://img88.imageshack.us/img88/2222/pic0577.jpg
και μια χοιρινη και ειμαστε κομπλε μαστορα

νταξ. λίγο τσιμπημένες οι τιμές αλλά όχι πολύ περισσότερο από άλλες εταιρίες που κολλάνε αυτοκόλλητα σε αξεσουάρ άλλων κατασκευαστών

θα βγουν φτηνότερα ομορφότερα ανάλογα με τις πωλήσεις της μηχανής.
μια από σκέτο πόσο να πάει? από οτι ειδα στο σαιτ μονο to first edition έχει διαθέσιμο (16+K)

QSpec
08/07/2010, 11:37
Μόλις γύρισα κι εγώ. Αν και έστειλα καθυστερημένα αίτηση με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως υπάρχουν κάποια κενά.

Γενικά ήμουν αρνητικός από την αρχή. Τώρα όμως μπορώ να πω πως είναι μια καλή μηχανή. Μέσες άκρες συμφωνώ με ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ αλλά δεν ήταν όλα τόσο ρόδινα. Αναλυτικότερα, το βράδυ.

ΥΓ: Μήπως να έχουμε ένα thread με όλα τα reviews γιατί τώρα είναι λίγο σκορπισμένα;

950dim
08/07/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
οπως πολλοι ξερετε οδηγο απο το 1975 εχουν περασει κατο απο τα ποδια μου πολλα μα παρα πολλα μηχανακια ειτε δικα μου ειτε απο τεστ που επερνα και εκανα. ποτε δεν κρατησα το στομα μου κλιστο και παντα ελεγα αυ7το που πιστευα καλλο η κακο για το καθε μηχανακι. στην πληοψιφεια τους ετρογαν θαψιμο χωρεισ να παραβλεπο και τα καλα του καθε ενοσ απο αυτα. χωρεισ να ειμαι διμοσιογραφος προσπαθουσα να μπο στο τι θελει η πλιοψιφεια των ελληνων μοτοσικλετιστων.
για το yamaha τωρα.......
.......
.....
.
...
οποτε.... ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ LT ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΙς?

Ευχαριστουμε για τη παρουσιαση αλλα θα κρατησουμε το ΚΤΜ που κανει ΟΛΑ αυτα που αναφερεις πιο πανω(χαμηλο βαρος,εκρηκτικες επιδοσεις,fun to ride,κλπ),οχι σημερα,αλλα απο το 2003 που πρωτοεμφανιστηκε στη κατηγορια!!!
Υποκειμενικα εντελως,δεν εχει και κατι πανω του να πεις οτι ειναι ομορφο!

Ευχαριστουμε παντως για την αποψη σου...θα περιμενουμε κι αλλες γνωμες!

GhostDog
08/07/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ευχαριστουμε για τη παρουσιαση αλλα θα κρατησουμε το ΚΤΜ που κανει ΟΛΑ αυτα που αναφερεις πιο πανω(χαμηλο βαρος,εκρηκτικες επιδοσεις,fun to ride,κλπ),οχι σημερα,αλλα απο το 2003 που πρωτοεμφανιστηκε στη κατηγορια!!!
Υποκειμενικα εντελως,δεν εχει και κατι πανω του να πεις οτι ειναι ομορφο!

Ευχαριστουμε παντως για την αποψη σου...θα περιμενουμε κι αλλες γνωμες!

dim

χαλάρωσε δεν σου έθιξε κανείς το κτμ..

1ον το τενερέ δεν έχει εκρηκτικές επιδόσεις και δεν είναι τόσο fun2ride

2ον είναι τελείως μα εντελείως διαφορετικά μηχανάκια.

950dim
08/07/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
dim

χαλάρωσε δεν σου έθιξε κανείς το κτμ..

1ον το τενερέ δεν έχει εκρηκτικές επιδόσεις και δεν είναι τόσο fun2ride

2ον είναι τελείως μα εντελείως διαφορετικά μηχανάκια.

Αφου κατεληξες εσυ στο συμπερασμα πως ¨μου εθιξε το κτμ¨...τι να πω φιλε,μη στο χαλασω!

Κι ομως θα στο χαλασω γιατι απαντωντας στο φιλο που εκανε το τεστ ραιντ,¨ζωγραφιζοντας¨ ενα ιδανικο μηχανακι του 2010,δε βρηκα να προσφερει κατι ξεχωριστο περα απο κανα 2 καινοτομιες,σε συγκριση με το κτμ 7 χρονια πισω...

Ενα μειον δεν διαβασα...αραγε τοσο καλο ειναι?
Μηπως να το οδηγησω κι εγω?

mav1050
08/07/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Αφου κατεληξες εσυ στο συμπερασμα πως ¨μου εθιξε το κτμ¨...τι να πω φιλε,μη στο χαλασω!

Κι ομως θα στο χαλασω γιατι απαντωντας στο φιλο που εκανε το τεστ ραιντ,¨ζωγραφιζοντας¨ ενα ιδανικο μηχανακι του 2010,δε βρηκα να προσφερει κατι ξεχωριστο περα απο κανα 2 καινοτομιες,σε συγκριση με το κτμ 7 χρονια πισω...

Ενα μειον δεν διαβασα...αραγε τοσο καλο ειναι?
Μηπως να το οδηγησω κι εγω?


O 'ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ' θεωρεί το SUPER TENERE ιδανική μηχανη για τα δικά του γουστα τα οποια δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν με τα δικα σου.Καλο ειναι αν δεν το εχεις οδηγησει μη κρινεις. Προσωπικα το οδηγησα και εχω αποψη αλλα προτιμω να τη κρατησω για μενα γιατι εχουμε πειξει στους ξερωλες.Αλλωστε οπως ειναι γνωστο "η αποψη ειναι σα τη κω...τρυπιδα, ολοι εχουν απο μια'. Φιλικα παντα:beer:

Gi_4ce
08/07/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Κι ομως θα στο χαλασω γιατι απαντωντας στο φιλο που εκανε το τεστ ραιντ,¨ζωγραφιζοντας¨ ενα ιδανικο μηχανακι του 2010,δε βρηκα να προσφερει κατι ξεχωριστο περα απο κανα 2 καινοτομιες,σε συγκριση με το κτμ 7 χρονια πισω...

Επειδή έχω περάσει και απο ΚΤΜ, βασικά η σύγκριση του ΚΤΜ με το TENERE ειναι σα να συγκρινεις MR2 με S2000. Μπορεί να ειναι και τα δυο cabrio αλλα οι ομοιότητες σταματουν εκει.

Οπως συμφωνήσαμε με εναν φιλο ΚΤΜά, το θεμα παει ως εξής

στα 25 παiρνεις ΚΤΜ που ειναι πιο κανίβαλλος.
στα 35 παίρνεις ΤΕΝΕRE που βγαζει κεφια, αλλα ειναι και λιγο πιο τουριγκ απο το ΚΤΜ για μέσες κλπ
στα 45 παίρνεις BMW γιατι θες απλά να γράψεις χιλιόμετρα.

Όλα ειναι ωραία μηχανακια. Το θεμα ειναι οτι το καθένα ειναι καλύτερο απο το αλλο σε καποιον τομέα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ενα μειον δεν διαβασα...αραγε τοσο καλο ειναι?
Μηπως να το οδηγησω κι εγω?

Α, και για να σου λυθεί η απορία, τον βρήκανε καλό και του χαρίσανε ενα. Γι αυτό το "ζωγραφίζει".

Εγω με τη σειρά μου παίρνω ποσοστά για να του τσοντάρω τα εξτρά και να του το τσιμπαω βολτα.

Οπότε αν πας να το οδηγήσεις, να σε παω συστημένο μπας και βγάλω τα προβολακια.

:beer:

GhostDog
08/07/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Αφου κατεληξες εσυ στο συμπερασμα πως ¨μου εθιξε το κτμ¨...τι να πω φιλε,μη στο χαλασω!

Κι ομως θα στο χαλασω γιατι απαντωντας στο φιλο που εκανε το τεστ ραιντ,¨ζωγραφιζοντας¨ ενα ιδανικο μηχανακι του 2010,δε βρηκα να προσφερει κατι ξεχωριστο περα απο κανα 2 καινοτομιες,σε συγκριση με το κτμ 7 χρονια πισω...

Ενα μειον δεν διαβασα...αραγε τοσο καλο ειναι?
Μηπως να το οδηγησω κι εγω?

ναι να πας να το οδηγήσεις μπας και συνειδητοποιείσης ότι είναι τελείως διαφορετικά μηχανάκια οπότε δεν τίθετε ΚΑΝ θέμα σύγκρισης..

δεν έχει κανά 2 καινοτομίες σε σύγκριση με το ΚΤΜ, ΕΙΝΑΙ τελείως διαφορετικά μηχανάκια απευθύνονται σε άλλο κοινό και μη συγκρίσιμα :beer:

και αυτό το λένε ΚΑΙ οι άνθρωποι της yamaha, ότι το KTM δεν ανήκει στον ανταγωνισμό του tenere.. το KTM είναι συγκεκριμένη κατηγορία για συγκεκριμένους τύπους.

Trickster
08/07/2010, 13:26
Δεν καταλαβαίνω αυτό που λέτε ότι απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.. όλα έχουν πάνω κάτω την ίδια τιμή, ίδιο εξοπλισμό, ίδιες ιπποδυνάμεις (περίπου) και είναι και τα 3 bmw, ktm, yamaha μεγάλα on-off. Τώρα για κανίβαλλους κλπ αυτά είναι λίγο άλλα λόγια να αγαπιώμαστε.. εκτός και αν το κοινωνικό γίγνεσθαι του Έλληνα έχει επιβάλει και τι μηχανάκι θα αγοράζει ανάλογα την ηλικία του σαν μέσο καταξίωσης και ανάδειξης κοινωνικού status..

και ναι όπως και να το κάνουμε το κτμ είναι ελαφρύτερο, δυνατότερο, καλύτερες και πιο ψαγμένες αναρτήσεις και με 21 τροχό μπροστά (για τους ανήσυχους με τα μονοπάτια) και απ'οτι βλέπω με πιο φτηνά περιφερειακά. :beer: :beer:

QSpec
08/07/2010, 14:26
Βιαστικά βιαστικά:

Συμπέρασμα 1ο

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΗΧΑΝΗ

Συμπέρασμα 2ο

Γαμώ τα clip on. 45 λεπτά στο ST σε χώμα, στροφιλίκι, εθνική και το χέρι μου μια χαρά. 10 λεπτά σε GSXR 750 και ήθελα να το κόψω από τον αγκώνα.

Συμπέρασμα 3ο

Γενικά μια καλή μηχανή. Πολύ καλύτερη από όσο την περίμενα.

Το βάρος της πραγματικά εξαφανίζεται, αισθανόμουν σαν να έστριβα με το Versys. Στο χώμα όμως, όπως και στην πόλη φαντάζομαι, γίνεται αισθητό.

Η βόλτα άρχισε με σφιχτές στροφές όπου και τα πήγε καλύτερα από όσο φανταζόμουν, είχα βέβαια ενεργοποιημένα όλα τα ηλεκτρονικά τα οποία δεν με άφηναν να το πιέσω αλλά έστριβε γρήγορα, άνετα και με αίσθηση ασφάλειας. Σε μια άλλη κλειστή στροφή ένας από το group έχασε το μπροστινό, πιθανόν λόγω χώματος στον δρόμο, και έπεσε. Η μηχανή δεν έπαθε ΤΙΠΟΤΑ. Γρατζουνιές στην χούφτα και σε ένα πλαστικό σαν μανιτάρι κάτω από τα πλαϊνά. Κουλ. Βέβαια το χώμα δεν είναι επίπεδο...

Χώμα. Ένας άλλος από το γκρουπ το βρήκε καλό. Εμένα δεν μου άρεσε.

- Σε όρθια οδήγηση δεν μπορούσα να σφίξω άνετα τεπόζιτο ή σέλα με τα πόδια.
- Το μπροστινό μου φάνηκε ασαφές και κοπάναγε αρκετά.
- Το ABS στον πίσω τροχό έμπαινε για πλάκα. Το μπροστινό φρένο είναι υπέροχο και το ABS επενέβη μόνο όταν ήθελα να το δοκιμάσω.
- Γενικά δεν το ένοιωθα ασφαλές και άνετο.

Βέβαια δεν έχω ξαναμπεί σε χώμα με μαστόδοντο και για να είμαι ειλικρινής το περίμενα χειρότερο. Το χώμα ήταν πατημένος χωματόδρομος με μερικά καλά νεροφαγόματα. Στην αρχή που το έτρεξα λίγο άρχισα να χορεύω χωρίς άσχημη κατάληξη ευτηχώς.

Μετά το χώμα μας πήγαν σε ανοιχτές στροφές οπού ήταν απόλαυση. Ωραίο γκάζι, ΓΑΜΑΤΗ ΡΟΠΗ, υπέροχα φρένα. Φαν!

Στην Εθνική η ST εξαιρετική. Τα 200 τα είχε για πλάκα και μου φάνηκε οτι μπορούσε να τα κρατήσει. Στροφές δεν είδα, καβάλα μηχανή μετά από καιρό και ήμουν χαρούμενος που διακοσάριζα :D, αλλά δεν την ένοιωθα να ζορίζεται. Είχαμε λίγους πλευρικούς ανέμους που είχαν ως αποτέλεσμα ένα κοσκίνισμα στα 180+ αλλά τίποτα σπουδαίο.

Μποτομλάϊν:

Γενικά θεωρούσα τα μαστόδοντα βαρετά. Αυτό ήταν διασκεδαστικό. Τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια έχουν την χρήση τους αλλά οκ, ζεις και χωρίς αυτά. Μου άρεσε αρκετά σε στροφές και Εθνική αλλά αν μου έλεγε κάποιος πάμε μια χωμάτινη βόλτα θα του έλεγα πως δεν πάω.

Χωμάτινη διέλευση κάνει πολύ καλή, όπως όλα τα on-off, αλλά διασκεδαστικό στο χώμα δεν το λέω. Εγώ ήμουν σφιγμένος και μάλιστα σε χώμα στο οποίο θα έμπενα και με το Versys. Πολύ καλή μηχανή τουρισμού η οποία θα σε περάσει από το χώμα άνετα αλλά όχι διασκεδαστικά ενώ στις εθνικές και σε B-Roads θα την ευχαριστηθείς.

Πιστεύω πως αυτό που ήθελε η Yamaha το πέτυχε διάνα. Μεταξύ αυτού και του GS θα έπερνα αυτό γιατί δεν μ' αρέσει το Telelever.

:wave2:

xtz tenere
11/09/2010, 19:32
kala,min trelathoume teleios re ktmakides,,,,, entaksei,an den painepseis to spiti sou tha pesei na se plakosei,,, alla min mas trelenete kiolas, min zorizete tsampa to kefali sas me to na sigkrinete ta ktm me ta giaponezika,, tha ksexasoume kai to onoma mas sto telos,, kathe trith mastora phgainete ta ktm kai pali giatreia den yparxei

SVX
11/09/2010, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtz tenere
kala,min trelathoume teleios re ktmakides,,,,, entaksei,an den painepseis to spiti sou tha pesei na se plakosei,,, alla min mas trelenete kiolas, min zorizete tsampa to kefali sas me to na sigkrinete ta ktm me ta giaponezika,, tha ksexasoume kai to onoma mas sto telos,, kathe trith mastora phgainete ta ktm kai pali giatreia den yparxei

Γιατι εισαι ετσι τωρα? Εμενα μου ειπαν οτι τα μισω επειδη δεν εχω λεφτα να τα φτιαχνω
:bigcry: :bigcry:
Η προκαταληψη ...εχει κλεισει τα καλυτερα τα forum....


:a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

daz
11/09/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtz tenere
kala,min trelathoume teleios re ktmakides,,,,, entaksei,an den painepseis to spiti sou tha pesei na se plakosei,,, alla min mas trelenete kiolas, min zorizete tsampa to kefali sas me to na sigkrinete ta ktm me ta giaponezika,, tha ksexasoume kai to onoma mas sto telos,, kathe trith mastora phgainete ta ktm kai pali giatreia den yparxei

Οκ ας μη τα συγκρίνουν οι ktmακιδες με τα Γιαπωνέζικα. Θες να κάνεις εσύ μια σύγκριση να δούμε που πατάς?

xtz tenere
11/09/2010, 21:43
den katalabaino ti thes na peis, ti theleis na sou sigkrino ego?

daz
11/09/2010, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtz tenere
den katalabaino ti thes na peis, ti theleis na sou sigkrino ego?

Πως βλέπεις τα Κτμ σε σχέση με τα Γιαπωνέζικα?

xtz tenere
11/09/2010, 22:09
nomizo oti ayto to ekshghsa prin, den iparxei sigkrish

xtz tenere
11/09/2010, 22:11
einai san na thes na sigkrineis mia alfa romeo me ena honda civic,, nomizo pos oso kian to thes ayto den ginetai

konsttanttinos
11/09/2010, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtz tenere
einai san na thes na sigkrineis mia alfa romeo me ena honda civic,, nomizo pos oso kian to thes ayto den ginetai


:ZZZ: :ZZZ:

Εχετλαίος
11/09/2010, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtz tenere
einai san na thes na sigkrineis mia alfa romeo me ena honda civic,, nomizo pos oso kian to thes ayto den ginetai

Όντως...
Το civic βγαίνει και υβριδικό με 4,8 λιτ/100 χλμ
:smokin:

moutoulos
12/09/2010, 13:43
Παιδιά ρίξτε μια ματιά εδώ (http://www.singaporebikes.com/forums/showthread.php/279013-Yamaha-XT1200Z-Super-Tenere). Έχει ας το πούμε "ανάλυση" το XT1200Z, και πολλές, μα πολλές φωτό,
κανονικό, και απογυμνωμένο. Ειδικά απο την 2η σελίδα και μετα ...

man iii
13/09/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Παιδιά ρίξτε μια ματιά εδώ (http://www.singaporebikes.com/forums/showthread.php/279013-Yamaha-XT1200Z-Super-Tenere). Έχει ας το πούμε "ανάλυση" το XT1200Z, και πολλές, μα πολλές φωτό,
κανονικό, και απογυμνωμένο. Ειδικά απο την 2η σελίδα και μετα ...
είμαι σίγουρος ότι πιό πολύ εντύπωση σου έκανε η σελίδα 4 με το bmw , παρά όλα τα άλλα :lol: :lol:

εμένα πάντος μου έκανε τρομερή εντύπωση !!! :)

taksidiotis25
15/09/2010, 05:51
ΕΜένα εντύπωση μου προκαλεί το ότι βγαίνει τελευταίο σε σχέση με αλλά μαστοδοντα

G/S
18/09/2010, 14:24
Τελικά έχει κυκλοφορήσει κανένα TENERE 1200 ??????? Ούτε στίς εκθέσεις της yamaha δεν υπάρχει..........................:D :rotflmao:

taksidiotis25
19/09/2010, 23:18
μάλλον θα γινε αντικείμενο πόθου για πολλούς ήδη.:rotflmao:

daz
19/09/2010, 23:46
Μόνο ένα έχω δει, στην Πάτρα.

Να δω τι θα κάνει η Yamaha με την τιμή στην 2nd edition που δεν θα έχει τα extra.

tdm900r
20/09/2010, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από G/S
Τελικά έχει κυκλοφορήσει κανένα TENERE 1200 ??????? Ούτε στίς εκθέσεις της yamaha δεν υπάρχει..........................:D :rotflmao:

Φυσικά και δεν υπάρχει,αφού οι κρατήσεις γίνονται μέσω ίντερνετ.Πληροφοριακά,εχουν ήδη πουληθεί 68 και έχουν παραγγελθεί ακόμα 23.Ήδη εδω στην Πρέβεζα εχουμε 3 Σούπερ Τενερέ! :rotflmao:

p@nos
20/09/2010, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μόνο ένα έχω δει, στην Πάτρα.

Να δω τι θα κάνει η Yamaha με την τιμή στην 2nd edition που δεν θα έχει τα extra.


εχω δει 3 διαφορετικα στην πατρα...και μουλτι 1200 πολλα εχει ειναι λεφταδες οι πατρινοι:lol: :lol: :lol:

teddyseker
07/10/2010, 12:59
auto einai mixanaki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/82746.asp

daz
07/10/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από teddyseker
auto einai mixanaki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/82746.asp

Ναι μη φας, έχουμε γλάρο! :rolleyes: :smokin: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

tdm900r
07/10/2010, 17:46
Πιό αναλυτικές φωτογραφίες!

http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=14186583&postcount=13

http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=14195273&postcount=32

http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=14195645&postcount=34

faraway
07/10/2010, 17:59
ένα έχω δει πριν κανά μήνα στις πηγές του Αχέρωντα !!!

είναι πολύ πιο ωραίο από κοντά από τι στις photo !!!:cool:

tdm900r
07/10/2010, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
ένα έχω δει πριν κανά μήνα στις πηγές του Αχέρωντα !!!

είναι πολύ πιο ωραίο από κοντά από τι στις photo !!!:cool:

Εννοείς στην Γλυκή?Είσαι το παιδί που με ρώτησες για να δείς το Σούπερ?Τι μικρός που 'ναι ο κόσμος!




213442

taksidiotis25
20/05/2011, 10:14
η μηχανη πρεπει να ναι πολυ καλη,ασχετα οτι οι φοβεροι μας μοτο δημοσιογραφοι την εχουν λιγο καψει...ευτυχως που υπαρχει και κοσμος που ψαχνεται με το net.
δηλαδη τι περιμεναμε,μια τουριστικη μηχανη 130 αλογων???σαν το tdm της ducati ενα πραγμα???
260 κιλα που πατανε γερα στον δρομο και πανω απο ολα αξιοπιστα κατι που δεν εχουν αλλες εταιρειες με γνωστα λογοτυπα.

daz
20/05/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
η μηχανη πρεπει να ναι πολυ καλη,ασχετα οτι οι φοβεροι μας μοτο δημοσιογραφοι την εχουν λιγο καψει...ευτυχως που υπαρχει και κοσμος που ψαχνεται με το net.
δηλαδη τι περιμεναμε,μια τουριστικη μηχανη 130 αλογων???σαν το tdm της ducati ενα πραγμα???
260 κιλα που πατανε γερα στον δρομο και πανω απο ολα αξιοπιστα κατι που δεν εχουν αλλες εταιρειες με γνωστα λογοτυπα.

Α! δλδ δεν περιμέναμε το tdm της ducati αλλά το bmw της Yamaha? Σωστά?

Και τι πάει να πει 260 κιλά που πατάνε γερά στο δρόμο? Τι είναι αμάξι? Ξεχνάμε ότι τα μηχανάκια πατάνε γερά στο δρόμο με δύο ρόδες μόνο?

Κατ' αρχήν δεν είναι 260. Είναι 260φεύγα. Και αν αρχίσεις να χώνεις σίδερα, προβόλια κτλ κτλ θα φλερτάρει σοβαρά με τα 270φεύγα. Πάρε τώρα το θεριό και φόρτωσε το. Μόνο για να περνάει την γέφυρα Ρίο-Αντίριο με απαγορευτικό θα κάνει.

Αν πάρει κλίση όμως δεν υπάρχει τετρακέφαλος που μπορεί να το κρατήσει. Α ναι ξέχασα. Είναι ζυγισμένη και δεν γέρνει αυτή. Οι άλλες δεν είναι ζυγισμένες! Έχουν βοηθητικές.

Προσπαθείς να μας πείσεις πως το βάρος στην μηχανή είναι προς όφελός μας? Να ξέρω αν είναι να γεμίσω το παπί μου με μολύβι. Ή μήπως προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου?

Όχι κανείς δεν ζήτησε 130 άλογα. Για την ακρίβεια κανείς δεν ζήτησε ούτε 1200 κυβικά. Και δεν μιλάω μόνο για εδώ μέσα, ούτε μόνο για την Ελλάδα. Είναι γενική άποψη και από ξένα φόρουμ! Όλοι τον κινητήρα του tdm ήθελαν σε ένα πακέτο ον-οφφ. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Κάτι σαν το μικρό το τενερέ αλλά σε πιο super ρε αδελφέ. Κάτι με λίγο πιο δυνατό κινητήρα, που να μπορεί να ταξιδεύει πιο άνετα και με μεγαλύτερη ταχύτητα. Όχι το super duper είμαι βαρύτερο και από Harley Tenere. Να δω πότε θα περάσει η μόδα των μαστόδοντων με cockpit από f16 ρε γαμώτο μήπως δούμε και καμιά σοβαρή μηχανή.

Το έχεις συνειδητοποιήσει πως το 990 φορτωμένο είναι πιο ελαφρύ απ' το τενερε άδειο? Και είναι και σχεδιασμένο απ' το 2003.

Ναι σωστά τα λες στο τέλος. Η συγκεκριμένη απευθύνεται σε αυτούς που θα ήθελαν ιαπωνικό bmw γιατί τα βάζεις όμως με την ducati? Τουλάχιστον αυτή ακολουθεί την δική της γραμμή. Και πολύ καλά κάνει. Και καλά θα κάνουν και οι υπόλοιπες να την μιμηθούν και να κάτσουν να σχεδιάσουν καμιά μηχανή της προκοπής γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν αφήσει τον σχεδιασμό (και όχι μόνο) στα τμήματα μάρκετιν. Και όταν λέω να την μιμηθούν δεν εννοώ πως θέλω να δω ένα multiyamaha γιατί είμαι σίγουρος πως πιο πολύ θα φέρνει σε multimixer αν επιχειρήσει κάτι τέτοιο.

Και φυσικά το τι θέλει ο κόσμος πάλι το μαρκετιν το καθορίζει.

Πάμε και εμείς και ψωνίζουμε ότι είναι στη μόδα.

Τρώμε και το παραμύθι.

Και όλοι είναι ευτυχισμένοι.

:beer: Στην υγειά μας.





Υγ. Και αν κάποιες άλλες βγάζουν "πολλά μικροπροβλήματα" εδώ έχουμε να κάνουμε με μια μηχανή που έχει ένα αλλά μεγάλο. Πολύ μεγάλο όμως. Το βάρος της! Κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Τόσο αδύναμη ώστε να είναι αξιόπιστη. Αδιάφορη σχεδιαστικά. Πανάκριβη. Και με ένα κάρο ηλεκτρονικά για να συμβαδίζει με τα σημεία των καιρών.

Πάω τώρα να βρω το βιντεάκι με εκείνον το χερά που την πάει σαν sm να το βάλω εδώ μέσα να ψαρώσω κόσμο.

daz
20/05/2011, 19:38
Οι δημοσιογράφοι δεν μπορούν να είναι ακραίοι. Ευτυχώς εγώ μπορώ! :a01:


:lol:

takis-kk
20/05/2011, 20:34
Ρε Σουπιά..



Εγραψες!

jpk chios
20/05/2011, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Α! δλδ δεν περιμέναμε το tdm της ducati αλλά το bmw της Yamaha? Σωστά?

Και τι πάει να πει 260 κιλά που πατάνε γερά στο δρόμο? Τι είναι αμάξι? Ξεχνάμε ότι τα μηχανάκια πατάνε γερά στο δρόμο με δύο ρόδες μόνο?

Κατ' αρχήν δεν είναι 260. Είναι 260φεύγα. Και αν αρχίσεις να χώνεις σίδερα, προβόλια κτλ κτλ θα φλερτάρει σοβαρά με τα 270φεύγα. Πάρε τώρα το θεριό και φόρτωσε το. Μόνο για να περνάει την γέφυρα Ρίο-Αντίριο με απαγορευτικό θα κάνει.

Αν πάρει κλίση όμως δεν υπάρχει τετρακέφαλος που μπορεί να το κρατήσει. Α ναι ξέχασα. Είναι ζυγισμένη και δεν γέρνει αυτή. Οι άλλες δεν είναι ζυγισμένες! Έχουν βοηθητικές.

Προσπαθείς να μας πείσεις πως το βάρος στην μηχανή είναι προς όφελός μας? Να ξέρω αν είναι να γεμίσω το παπί μου με μολύβι. Ή μήπως προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου?

Όχι κανείς δεν ζήτησε 130 άλογα. Για την ακρίβεια κανείς δεν ζήτησε ούτε 1200 κυβικά. Και δεν μιλάω μόνο για εδώ μέσα, ούτε μόνο για την Ελλάδα. Είναι γενική άποψη και από ξένα φόρουμ! Όλοι τον κινητήρα του tdm ήθελαν σε ένα πακέτο ον-οφφ. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Κάτι σαν το μικρό το τενερέ αλλά σε πιο super ρε αδελφέ. Κάτι με λίγο πιο δυνατό κινητήρα, που να μπορεί να ταξιδεύει πιο άνετα και με μεγαλύτερη ταχύτητα. Όχι το super duper είμαι βαρύτερο και από Harley Tenere. Να δω πότε θα περάσει η μόδα των μαστόδοντων με cockpit από f16 ρε γαμώτο μήπως δούμε και καμιά σοβαρή μηχανή.

Το έχεις συνειδητοποιήσει πως το 990 φορτωμένο είναι πιο ελαφρύ απ' το τενερε άδειο? Και είναι και σχεδιασμένο απ' το 2003.

Ναι σωστά τα λες στο τέλος. Η συγκεκριμένη απευθύνεται σε αυτούς που θα ήθελαν ιαπωνικό bmw γιατί τα βάζεις όμως με την ducati? Τουλάχιστον αυτή ακολουθεί την δική της γραμμή. Και πολύ καλά κάνει. Και καλά θα κάνουν και οι υπόλοιπες να την μιμηθούν και να κάτσουν να σχεδιάσουν καμιά μηχανή της προκοπής γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν αφήσει τον σχεδιασμό (και όχι μόνο) στα τμήματα μάρκετιν. Και όταν λέω να την μιμηθούν δεν εννοώ πως θέλω να δω ένα multiyamaha γιατί είμαι σίγουρος πως πιο πολύ θα φέρνει σε multimixer αν επιχειρήσει κάτι τέτοιο.

Και φυσικά το τι θέλει ο κόσμος πάλι το μαρκετιν το καθορίζει.

Πάμε και εμείς και ψωνίζουμε ότι είναι στη μόδα.

Τρώμε και το παραμύθι.

Και όλοι είναι ευτυχισμένοι.

:beer: Στην υγειά μας.





Υγ. Και αν κάποιες άλλες βγάζουν "πολλά μικροπροβλήματα" εδώ έχουμε να κάνουμε με μια μηχανή που έχει ένα αλλά μεγάλο. Πολύ μεγάλο όμως. Το βάρος της! Κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Τόσο αδύναμη ώστε να είναι αξιόπιστη. Αδιάφορη σχεδιαστικά. Πανάκριβη. Και με ένα κάρο ηλεκτρονικά για να συμβαδίζει με τα σημεία των καιρών.

Πάω τώρα να βρω το βιντεάκι με εκείνον το χερά που την πάει σαν sm να το βάλω εδώ μέσα να ψαρώσω κόσμο.
Αναφέρεσαι μάλλον σε κάτι τέτοιο (http://www.youtube.com/watch?v=XSlwX9Ng1ng) .Αν έκανε τέτοια κίνηση θα άλωνε και τα αλώνια...Μέχρι στιγμής τίποτα δε με έχει πείσει ότι κάτι παραπάνω από 650 cc με 2 κυλίνδρους είναι απαραίτητο για την Ελλάδα ή το εξωτερικό για ταξίδια...
:beer:

Nikos988
20/05/2011, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Οι δημοσιογράφοι δεν μπορούν να είναι ακραίοι. Ευτυχώς εγώ μπορώ! :a01:


:lol:

Από περιέργεια, το έχεις οδηγήσει το ΤΕΝΕΚΕ?

988

daz
20/05/2011, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
Από περιέργεια, το έχεις οδηγήσει το ΤΕΝΕΚΕ?

988

Όχι.. Κάτι τέτοιo θα ήταν απαραίτητο για να κρίνεις αν μια μηχανή είναι καλή ή όχι. Επ' αυτού όμως δεν τίθεται θέμα. Είμαι σίγουρος πως πρόκειται για μία πολύ καλή μηχανή και ας μην την έχω οδηγήσει. Το ίδιο πιστεύω και για το vfr 1200. Και αυτό πιστεύω πως είναι αξιόλογο και ας το θάβω. Υπάρχουν τομείς που σηκώνουν πολύ φτυάρι ρε παιδί μου πως να το κάνουμε? Για το vfr1200πχ υποστηρίζω πως είναι πολύ καλό αλλά δεν κάνει καλά τίποτα. Και ας μην το έχω οδηγήσει. Σπορ δεν είναι τούρινγκ δεν είναι. Τι είναι? Ένα πολύ καλό μηχανάκι. Ωραία! Πρέπει να το οδηγήσω για να με αγχώσει το 18λιτρο ρεζερβουάρ στο ταξίδι? Ή μήπως είναι τόσο σπορ ώστε να δικαιολογεί το μικρό ρεζερβουάρ? Και αυτό δεν είναι κάτι που το αλλάζεις με αφτερ. Όχι σε μια μηχανή με 20.000. Όχι σε μία μηχανή που η ποιότητα βαφής της είναι σε άλλα επίπεδα.

Έχω το βαρύτερο μονοκύλινδρο που υπάρχει. Μπράβο στη Υαμαχα! Έχει μπερδέψει τον χάλυβα με το μολύβι. Μερικές φορές το βάρος είναι μονόδρομος είτε για να κρατήσεις το κόστος χαμηλά, είτε για να αντέχει την γκόμενά μου που είναι 100κιλά. Και πολύ σωστά προσπαθείς να το κρύψεις. Μερικές φορές όμως αγγίζει την υπερβολή.

Οτιδήποτε πάνω από 240-250 δεν μπορώ να το δω σαν μοτοσυκλέτα. Τα 270 είναι λάθος. Και ας τα κρύβει. Τα 270 είναι υπερβολή. Τα 270 δεν έχουν δικαιολογία. Ειδικά όταν το κόστος έχει ξεφύγει. Η bmw είναι πολύ πιο ελαφριά. Το bmw adv είναι πιο ελαφρύ με 33άρι ζερζεβουάρ.

Ούτε τα 210 στο δικό μου έχουν δικαιολογία, αλλά έχουν ένα ελαφρυντικό. Το κόστος. Θα μπορούσε να είναι το ίδιο ανθεκτικό με μικρότερο βάρος αλλά μεγαλύτερο κόστος. Θα μπορούσε να έχει άλλο κινητήρα πιο σύγχρονο και ελαφρύ αλλά με μεγαλύτερο κόστος. Όλα αυτά τα έχει το S10. Το κόστος ακολούθησε όπως ήταν φυσικό, αλλά τα κιλά δεν έμειναν καθόλου πίσω.

Τα 1200 είναι λάθος. Αλλά ήταν απαραίτητα βλέπεις για να συμπληρώσουν το πακέτο αντι bmw.

Τα 17,000 ευρώ είναι λάθος.

Το Ιαπωνικό bmw και κοματάκι απ' την πίτα των μαστόδοντων με το λογότυπο τενερέ ήταν λάθος.

Κατά την άποψη της πλειοψηφίας, και όχι μόνο της δική μου.

Η διαφημιστική καμπάνια που κάνει μου την δίνει στα νεύρα. Ή μάλλον αυτό που μου την δίνει περισσότερο είναι να βλέπω ανθρώπους να την τρώνε. Μου την δίνει να βλέπω διαφημιστές να δημιουργούν τέτοιες τάσεις σε έναν τομέα σαν αυτόν. Κανένα πρόβλημα δεν έχω με αυτόν που θα επιλέξει συνειδητοποιημένα. Πόσοι όμως είναι αυτοί? Πόσοι από μας ξαφνικά δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς το ι4 ενώ έχουμε το Ι3 που έχει το μήλο σε ασημί απόχρωση και κάνει αντίθεση με το πουλί μας? (Το καναρίνι ντε! Στο κλουβί.)
Αυτός που πούλησε το 660 και πήρε το "μεγάλο" 1200, (γιατί υπάρχουν και τέτοιοι) απλά έφαγε το παραμύθι. Ο άλλος το πετούσε κάτω και το σήκωνε για να δείξει πόσο ελαφρύ είναι. Σε σαθρή κατηφόρα να έρθει να μου το πει πόσο καλά κρύβει τα κιλά του ή αν βρει λάσπη στο δρόμο του.

Φυσικά αν το μηχανάκι σου αρέσει και σε καλύπτει θα συμβιβαστείς με τα αρνητικά και θα δώσεις βάση στα θετικά που είναι εξίσου πολλά. Και εγώ αυτό έκανα. Μην ξεχνάς πως αν έδινα βάση στα τεχνικά χαρακτηριστικά και έβγαζα ασφαλή συμπεράσματα με βάση αυτά, μάλλον θα περίμενα ακόμα να βγάλει η ktm το 690adv. Σίγουρα πάντως δεν θα είχα αυτό που έχω. Υπάρχουν άνθρωποι που τους ταιριάζει απόλυτα το s10. Δεν ήθελαν αυτό που θέλω εγώ και είναι ευτυχισμένοι. Τα 1200 τους ήταν απαραίτητα. Το βάρος δεν τους απασχολούσε για την χρήση που το ήθελαν. Σε αυτούς βγάζω το καπέλο που μπόρεσαν και το απόκτησαν.

Στους υπόλοιπους έχω να πω όχι άλλους βεδουίνους ρε παιδιά στις ζελατίνες σας. Έλεος πια. Φτάνει με τα adventure των 270 κιλών που είναι καλά γιατί δεν τα κουνάει τίποτα και έχουν και ένα πράσινο κουμπάκι που χωρίς αυτό δεν ζούμε. Σε πόσους αλήθεια χρειάζεται ένα τέτοιο μηχανάκι? Μια χαρά είναι όλα αυτά για ταξίδι δεν λέω. Αν φτάσω 55 και μπορώ να οδηγώ ακόμα αυτό θα επιλέξω αλλά δίπλα απ' τον βεδουίνο θα κολλήσω και και ένα κομπολόι.


Όχι δεν το έχω οδηγήσει. :smokin:


:lol:

daz
20/05/2011, 22:43
Έχω συναντήσει πολλούς που προσπαθούν να κοροϊδέψουν τον εαυτό τους, ειδικά με αυτό το μηχανάκι. Γι αυτό έχω πιάσει τα άκρα.

DrBig
20/05/2011, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Όχι.. Κάτι τέτοια θα ήταν απαραίτητο για να κρίνεις αν μια μηχανή είναι καλή ή όχι. Επ' αυτού όμως δεν τίθεται θέμα. Είμαι σίγουρος πως πρόκειται για μία πολύ καλή μηχανή και ας μην την έχω οδηγήσει. Το ίδιο πιστεύω και για το vfr 1200. Και αυτό πιστεύω πως είναι αξιόλογο και ας το θάβω. Υπάρχουν τομείς που σηκώνουν πολύ φτυάρι ρε παιδί μου πως να το κάνουμε? Για το 1200πχ υποστηρίζω πως είναι πολύ καλό αλλά δεν κάνει καλά τίποτα. Και ας μην το έχω οδηγήσει. Σπορ δεν είναι τούρινγκ δεν είναι. Τι είναι? Ένα πολύ καλό μηχανάκι. Ωραία! Πρέπει να το οδηγήσω για να με αγχώσει το 18λιτρο ρεζερβουάρ στο ταξίδι? Ή μήπως είναι τόσο σπορ ώστε να δικαιολογεί το μικρό ρεζερβουάρ? Και αυτό δεν είναι κάτι που το αλλάζεις με αφτερ. Όχι σε μια μηχανή με 20.000. Όχι σε μία μηχανή που η ποιότητα βαφής της είναι σε άλλα επίπεδα.

Έχω το βαρύτερο μονοκύλινδρο που υπάρχει. Μπράβο στη Υαμαχα! Έχει μπερδέψει τον χάλυβα με το μολύβι. Μερικές φορές το βάρος είναι μονόδρομος είτε για να κρατήσεις το κόστος χαμηλά, είτε για να αντέχει την γκόμενά μου που είναι 100κιλά. Και πολύ σωστά προσπαθείς να το κρύψεις. Μερικές φορές όμως αγγίζει την υπερβολή.

Οτιδήποτε πάνω από 240-250 δεν μπορώ να το δω σαν μοτοσυκλέτα. Τα 270 είναι λάθος. Και ας τα κρύβει. Τα 270 είναι υπερβολή. Τα 270 δεν έχουν δικαιολογία. Ειδικά όταν το κόστος έχει ξεφύγει. Η bmw είναι πολύ πιο ελαφριά. Το bmw adv είναι πιο ελαφρύ με 33άρι ζερζεβουάρ.

Ούτε τα 210 στο δικό μου έχουν δικαιολογία, αλλά έχουν ένα ελαφρυντικό. Το κόστος. Θα μπορούσε να είναι το ίδιο ανθεκτικό με μικρότερο βάρος αλλά μεγαλύτερο κόστος. Θα μπορούσε να έχει άλλο κινητήρα πιο σύγχρονο και ελαφρύ αλλά με μεγαλύτερο κόστος. Όλα αυτά τα έχει το S10. Το κόστος ακολούθησε όπως ήταν φυσικό, αλλά τα κιλά δεν έμειναν καθόλου πίσω.

Τα 1200 είναι λάθος. Αλλά ήταν απαραίτητα βλέπεις για να συμπληρώσουν το πακέτο αντι bmw.

Τα 17,000 ευρώ είναι λάθος.

Το Ιαπωνικό bmw και κοματάκι απ' την πίτα των μαστόδοντων με το λογότυπο τενερέ ήταν λάθος.

Κατά την άποψη της πλειοψηφίας, και όχι μόνο της δική μου.

Η διαφημιστική καμπάνια που κάνει μου την δίνει στα νεύρα. Ή μάλλον αυτό που μου την δίνει περισσότερο είναι να βλέπω ανθρώπους να την τρώνε. Μου την δίνει να βλέπω διαφημιστές να δημιουργούν τέτοιες τάσεις σε έναν τομέα σαν αυτόν. Κανένα πρόβλημα δεν έχω με αυτόν που θα επιλέξει συνειδητοποιημένα. Πόσοι όμως είναι αυτοί? Πόσοι από μας ξαφνικά δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς το ι4 ενώ έχουμε το Ι3 που έχει το μήλο σε ασημί απόχρωση και κάνει αντίθεση με το πουλί μας? (Το καναρίνι ντε! Στο κλουβί.)
Αυτός που πούλησε το 660 και πήρε το "μεγάλο" 1200, (γιατί υπάρχουν και τέτοιοι) απλά έφαγε το παραμύθι. Ο άλλος το πετούσε κάτω και το σήκωνε για να δείξει πόσο ελαφρύ είναι. Σε σαθρή κατηφόρα να έρθει να μου το πει πόσο καλά κρύβει τα κιλά του ή αν βρει λάσπη στο δρόμο του.

Φυσικά αν το μηχανάκι σου αρέσει και σε καλύπτει θα συμβιβαστείς με τα αρνητικά και θα δώσεις βάση στα θετικά που είναι εξίσου πολλά. Και εγώ αυτό έκανα. Μην ξεχνάς πως αν έδινα βάση στα τεχνικά χαρακτηριστικά και έβγαζα ασφαλή συμπεράσματα με βάση αυτά, μάλλον θα περίμενα ακόμα να βγάλει η ktm το 690adv. Σίγουρα πάντως δεν θα είχα αυτό που έχω. Υπάρχουν άνθρωποι που τους ταιριάζει απόλυτα το s10. Δεν ήθελαν αυτό που θέλω εγώ και είναι ευτυχισμένοι. Τα 1200 τους ήταν απαραίτητα. Το βάρος δεν τους απασχολούσε για την χρήση που το ήθελαν. Σε αυτούς βγάζω το καπέλο που μπόρεσαν και το απόκτησαν.

Στους υπόλοιπους έχω να πω όχι άλλους βεδουίνους ρε παιδιά στις ζελατίνες σας. Έλεος πια. Φτάνει με τα adventure των 270 κιλών που είναι καλά γιατί δεν τα κουνάει τίποτα και έχουν και ένα πράσινο κουμπάκι που χωρίς αυτό δεν ζούμε. Σε πόσους αλήθεια χρειάζεται ένα τέτοιο μηχανάκι? Μια χαρά είναι όλα αυτά για ταξίδι δεν λέω. Αν φτάσω 55 και μπορώ να οδηγώ ακόμα αυτό θα επιλέξω αλλά δίπλα απ' τον βεδουίνο θα κολλήσω και και ένα κομπολόι.


Όχι δεν το έχω οδηγήσει :smokin:


:lol:


αυτος ομως το εχει οδηγησει :D

http://www.youtube.com/watch?v=YyxbhOYlCQM

daz
20/05/2011, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
αυτος ομως το εχει οδηγησει :D

http://www.youtube.com/watch?v=YyxbhOYlCQM


Αρχικά δημιουργήθηκε από daz


Πάω τώρα να βρω το βιντεάκι με εκείνον το χερά που την πάει σαν sm να το βάλω εδώ μέσα να ψαρώσω κόσμο.

Αυτό εννοούσα! :lol:

taksidiotis25
24/05/2011, 17:24
δεν ξερω,ειληκρηνα.
παντως στα ξενα forums το μηχανακι το βγαζουν πολυ καλο.

ggs
24/05/2011, 17:34
Το έχει πάρει κανείς από εδώ μέσα (ή έχει κανείς κανένα γνωστό που να έχει κανένα γνωστό που να έχει κάποιον γνωστό που να το έχει αγοράσει :lol: :lol: ), να μας πει καμιά άποψη …

Nikos988
24/05/2011, 18:51
Η ίδια συζήτηση έχει ανοίξει και εδώ:

http://www.mybike.gr/topic/14038-yamaha-xt1200z-super-tenere/

Ξεκίνησε και εκεί ένας πόλεμος για το βάρος της ST και όπως θα δείτε το BMW 1200 ADV ναι μεν είναι στα χαρτιά πιο ελαφρύ αλλά στην πραγματικότητα είναι 10 κιλά πιο βαρύ από το ST!!!

Εγώ έχω ένα R1 και πιο πριν είχα ένα FZ1 Fazer. Κάποια στιγμή είχα αφήσει το R1 για σέρβις και πήρα το 1200 ΤΕΝΕRE για να πάω στη δουλειά μου!!!!
Μου είπαν να βάλω βενζίνη γιατί είχε ανάψει λαμπάκι. Το κακό είναι ότι στα 500 μέτρα μου έμεινε!!! Ευτυχώς, πολύ κονβτά σε βενζιν-άδικο!
Όταν μου έσβησε, προσπάθησα έτσι όπως ήμουν καβάλα και λόγω να το σπρώξω με το ένα πόδι στην άκρη του δρόμου για να μη με πατήσουν τα κουτιά. Σημειωτέον, είχε τη σέλα στην ψηλή θέση και το πόδι μου έφτανε με τις μύτες κάτω.
ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ!!!! Η μηχανή τσούλισε πιο εύκολα από ότι το R1 μέσα στο πάρκινγκ μου!!!! Μη νομίζετε ότι υπερβάλω! Μπορείτε να πάτε για ένα τεστ ride και να το διαπιστώσετε μόνοι σας!

Nikos988
24/05/2011, 18:59
Συνέχεια....


Αφού έβαλα βενζίνη, ξεκίνησα για τη δουλειά μου.
Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής: Δύναμη και ροπή από το ρελαντί. Ορκίζεσαι ότι έχει πολύ περισσότερα άλογα από τα 90 που φτάνουν στον τροχό!
Άμεση επιτάχυνση με όλες τις ταχύτητες στο κιβώτιο.
Πολύ καλό στήσιμο και αναρτήσεις αρκετά σφιχτές, σε σημείο που να θυμίζουν σπορ μηχανές.
Τα φρένα άριστα. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το ABS σε καλή άσφαλτο αλλά και σε κακή!!! Τα συνδιασμένα φρένα έχουν πολύ μεγάλα περιθώρια μπλοκαρίσματος!
Επίσης μεγάλη εντύπωση μου έκανε η απουσία...άξονα!!!! Πρώτη φορά που ανέβηκα σε μηχανή με άξονα και να είστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβαινα αν δεν τον έβλεπα!

Αυτά είναι τα βασικά συμπεράσματά μου.

988

taksidiotis25
25/05/2011, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
Συνέχεια....


Αφού έβαλα βενζίνη, ξεκίνησα για τη δουλειά μου.
Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής: Δύναμη και ροπή από το ρελαντί. Ορκίζεσαι ότι έχει πολύ περισσότερα άλογα από τα 90 που φτάνουν στον τροχό!
Άμεση επιτάχυνση με όλες τις ταχύτητες στο κιβώτιο.
Πολύ καλό στήσιμο και αναρτήσεις αρκετά σφιχτές, σε σημείο που να θυμίζουν σπορ μηχανές.
Τα φρένα άριστα. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το ABS σε καλή άσφαλτο αλλά και σε κακή!!! Τα συνδιασμένα φρένα έχουν πολύ μεγάλα περιθώρια μπλοκαρίσματος!
Επίσης μεγάλη εντύπωση μου έκανε η απουσία...άξονα!!!! Πρώτη φορά που ανέβηκα σε μηχανή με άξονα και να είστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβαινα αν δεν τον έβλεπα!

Αυτά είναι τα βασικά συμπεράσματά μου.

988 ευχαριστα αυτα που λες....γιατι οι ειδημωνες το χουν ψιλοκαψει...την αλλη βδομαδα που θα το χω θα γραψω κι εγω τα σχολια μου,ελπιζω θετικα

tdm900r
25/05/2011, 22:41
Γιάννη, ο Νίκος έγραψε ''αλήθειες''. Θα το δείς και μόνος σου όταν με το καλό το πάρεις. Πάνω απ' όλα θα βρείς τον ύπνο σου και την ψυχική σου ηρεμία. :beer:

taksidiotis25
26/05/2011, 21:07
το ευχομαι να ειναι ετσι ροδινα τα πραγματα.

taksidiotis25
28/05/2011, 03:41
ρε παιδια,τι εννοουν με αυτο???

http://img269.imageshack.us/img269/656/update01xl.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/update01xl.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img33.imageshack.us/img33/9863/update02xl.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/33/update02xl.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img820.imageshack.us/img820/1769/update03xl.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/update03xl.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

τι εννοει λεγοντας the new super tenere 2012

daz
28/05/2011, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
δεν ξερω,ειληκρηνα.
παντως στα ξενα forums το μηχανακι το βγαζουν πολυ καλο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
το ευχομαι να ειναι ετσι ροδινα τα πραγματα.

Για το ότι πρόκειται για μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα είμαι σίγουρος. Όλοι όσοι το έχουν οδηγήσει έχουν εντυπωσιαστεί και αυτό δεν είναι τυχαίο. Εκτός απ' την ομοιογένεια και το άψογο ζύγισμα διθυράμβους εισπράττουν και τα φρένα που δεν "αμολάνε" στα δύσκολα ακόμα και αν το παρακάνεις. Ο άξονας που μόνο οι γκουρού θα αντιληφθούν τις ανεπαίσθητες αντιδράσεις του και τα λοιπά βοηθήματα που δουλεύουν υποδειγματικά. Οι επιδόσεις, πολύ σωστά δεν είναι το ζητούμενο ενώ το θέμα εμφάνιση είναι καθαρά υποκειμενικό. Ποιότητα και λεπτομέρεια σε πολύ καλό επίπεδο.

Το λάθος της Yamaha είναι ότι προσπάθησε να μιμηθεί την bmw. Ή μάλλον να κλέψει ένα κομματάκι απ' την πίτα του αντιπάλου της. Έχοντας μια τόσο εμπορική ονομασία όπως αυτή του Super Tenere αντί να φτιάξει κάτι "δικό της" έκλεψε ιδέες ολόκληρες και δεν παρουσίασε ούτε μια ιδιαιτερότητα. Ούτε από θέμα εμφάνισης ούτε σε κάτι άλλο. Ούτε το μέλλον σκέφτηκε, γιατί το μέλλον είναι στα 800αρια και ουχί στα 1200cc, ενώ κάτι τέτοιο θα ταίριαζε και με την ιδιοσυγκρασία του ονόματος τενερε. Ακόμα και την διαφημιστική καμπάνια αντέγραψε πλασάροντας δεινόσαυρους για αποδράσεις.

Δικαίως λοιπόν υποστηρίζετε πως η μοτοσυκλέτα είναι καλή και δε διαφωνώ. Δικαίως όμως φωνάζουμε και οι υπόλοιποι για μια πατάτα που είναι μεν καλοβρασμένη, της λείπει δε το λαδόξιδο για να γίνει νόστιμη.

Το ότι μπορεί το θεριό να συνδυαστεί με την περιπέτεια "πέρα απ' τις πόλεις" και "πέρα απ' της ερήμους", είναι το μόνο σίγουρο. Όχι όμως με τον τρόπο που έχουν στο μυαλό τους οι περισσότεροι και σίγουρα όχι με τον τρόπο που μας παρουσιάζουν. Μάλλον με την εκδρομική περιπέτεια μπορεί να συνδυαστούν τέτοια θεριά και κανένα πρόβλημα δεν έχω με αυτό. Ο σύγχρονος ορισμός της περιπέτειας, του ταιριάζει περισσότερο, πόσοι όμως απ' αυτούς που το αγόρασαν πίστεψαν σε κάτι τέτοιο? Τρανή απόδειξη όλοι αυτοί που έτρεξαν να του φορέσουν ψιλοτάκουνα. Δεν μπορώ να βλέπω ένα μηχανάκι 280 κιλών με τρακτερωτά λάστιχα. Που είναι η λογική σε κάτι τέτοιο? Αν κάποιος μου πει πως αύριο το πρωί ξεκινάει για Μαρόκο, μπορεί να μην το βρω υπερβολικό αλλά σίγουρα δεν θα το θεωρήσω και απολύτως απαραίτητο. Θα μπει μήπως κάποιος στο χώμα πλακωμένος με μια μηχανή που κοστίζει 17000 ευρώ? Γι' αυτό έδωσαν τόσα χρήματα? Γι' αυτό πιστεύετε πως έχει φτιαχτεί ή μήπως ΚΑΙ γι' αυτό? Όποιος πιστέψει οποιοδήποτε απ' τα δύο, κατά την γνώμη μου, πλανάται πλάνην οικτραν! Αν ήταν έτσι ας έπαιρνε ktm. Ή μήπως η Yamaha μπόρεσε με ένα μηχανάκι να δώσει το υποκατάστατο και στα πορτοκαλί προβλήματα?
Και αν η bmw πλασάρει το adventure της με tkc 80 παίζει με την νοημοσύνη μας νομίζω και ελάχιστα σέβεται τους καταναλωτές της με την κίνηση αυτή.
Και για να μην παρεξηγηθώ τέτοιες ενέργειες έχουν λογική μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και "για λίγο". Όποιος θέλει την έχτρα ασφάλεια που θα του προσφέρουν ένα ζευγάρι τρακτερωτά, σε ένα τριήμερο με τους φίλους του στο καιμακτσαλαν δεν κάνει λάθος. Όποιος όμως πίστεψε πως αυτά είναι τα λάστιχα που ταιριάζουν σε αυτό το μηχανάκι, θυσίασε 17000 ευρώ για το τίποτα, για την παπάτζα, για την καφετέρια, για να μπορεί να κοροϊδεύει τον εαυτό του, για το παραμύθι.

Νίκο988 δεκτά όλα αυτά. Μόνο τέτοια σχόλια διαβάζω και εντυπώσεις θετικές για όλα τα επιμέρους αλλά και για το πακέτο. Δεν μπορώ όμως να μην φωνάζω για τα παραπάνω. Δεν μπορώ να μην τα θεωρώ υπερβολικά και μη απαραίτητα.
Γιατί το βάρος δεν είναι απαραίτητο και θα μπορούσε να αποφευχθεί. Τα κυβικά επίσης. Και με λίγο πιο τολμηρή σχεδίαση, ίσα ίσα να φεύγει απ' τα πλαίσια της αντιγραφής και ελαφρώς χαμηλότερη τιμή το μηχανάκι θα τα έσπαγε. Και ας παρέμενε βαρύ. Γιατί ένα μηχανάκι 230 κιλών ελαφρύ δεν το λες αλλά είναι 38 ολόκληρα κιλά που κάνουν την διαφορά και ας τα κρύβει. 38 κιλά που τα κουβαλάς χωρίς λόγο ή αν θέλεις επειδή το μαρκετιν δουλεύει καλά. Άδικα πληρώνεις και τα 1200cc και σε όποιον πει πως αυτό είναι υποκειμενικό θα απαντήσω πως τα κιλά ανα ίππο θα μπορούσαν να είναι τα ίδια και με 800άρι κινητήρα.

Δεν θα σταματήσω να θάβω την κίνηση αυτή της Yamaha αλλά ούτε και τους καβαλάρηδες της περιπέτειας που πιστεύουν στα ξωτικά. Γιατί το μηχανάκι είναι καλό αλλά απευθύνεται σε λίγους έτσι όπως κατασκευάστηκε, ενώ πολλοί προσπαθούν να πείσουν τους εαυτούς τους πως προορίζεται για κάτι παραπάνω από εκδρομούλες και ταξίδια επειδή κρύβει τα κιλά του.

Πάλι πολλά έγραψα. :rolleyes:

:lol: :wave2:

daz
28/05/2011, 15:25
Ξέρει κάποιος πως πάει από πωλήσεις? Εντάξει στην Ελλάδα δεν.. στο εξωτερικό όμως πως τα πάει?

Είμαι περίεργος!

Από εδώ αντιπροσώπους άκουσα πως ούτε έξω πούλησε όπως περίμεναν.

MikeG
28/05/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Από εδώ αντιπροσώπους άκουσα πως ούτε έξω πούλησε όπως περίμεναν.


Ούτε πρόκειται να πουλήσει όπως σχεδίαζαν... :wave2:

avlihos
28/05/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ούτε πρόκειται να πουλήσει όπως σχεδίαζαν... :wave2: Με τέτοιο σχεδιασμό πώς να πουλήσει;:p

daz
28/05/2011, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
ρε παιδια,τι εννοουν με αυτο???

τι εννοει λεγοντας the new super tenere 2012

Μην ανησυχείς δεν θα υπάρχουν αλλαγές. Βρήκα μάλιστα ένα βιντεάκι που έχει όλα τα καινούρια μοντέλα super10 μέχρι το 2020.

http://www.youtube.com/watch?v=VWkjspKnQ6Q&feature=feedrec_grec_index

taksidiotis25
28/05/2011, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μην ανησυχείς δεν θα υπάρχουν αλλαγές. Βρήκα μάλιστα ένα βιντεάκι που έχει όλα τα καινούρια μοντέλα super10 μέχρι το 2020.

http://www.youtube.com/watch?v=VWkjspKnQ6Q&feature=feedrec_grec_index μακαρι....

tdm900r
28/05/2011, 23:13
Δεν λές και κάτι καινούριο!
Όλες οι εταιρείες το ίδιο πράγμα κάνουν, κοίτα τα Hayabusa, R1, Cbr, Ducati κλπ.
Πολλή δύναμη για ''λίγους''! :cool: Οι περισσότεροι που τα έχουν ούτε κάν το μισό γκάζι δεν έχουν ανοίξει.
Στα street μηχανάκια αλλάζει απλώς το περιτύλιγμα(ταχύτητα) ενώ στα adventure μηχανάκια είναι η περιπέτεια.
Άσε τον κόσμο να αγοράζει ότι γουστάρει και τον κάνει ευτυχισμένο.
:wave2:

taksidiotis25
10/06/2011, 01:45
http://img849.imageshack.us/img849/6936/24053117853825220497010.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/24053117853825220497010.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img148.imageshack.us/img148/2458/24960917853914220488110.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/148/24960917853914220488110.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img600.imageshack.us/img600/4360/25015417853896887156510.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/600/25015417853896887156510.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
(http://imageshack.us/photo/my-images/863/25805117853843887161810.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img829.imageshack.us/img829/2503/24160017845658554647010.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/24160017845658554647010.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img863.imageshack.us/img863/6105/25805117853843887161810.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/863/25805117853843887161810.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

John Steed
10/06/2011, 05:41
Καλοτάξιδο!

:wave2:

spyro
10/06/2011, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
.............

Το πρόβλημα αδερφικέ μου φιλε daz δεν εμφανίστηκε μόνο στο νέο ST, αλλά έχει εμφανιστεί ως τάση τα τελευταία χρόνια σε όλες τις εταιρίες. Το πρόβλημα δεν είναι οι εταιρίες αλλά εμείς. Εμείς είμαστε οι εξυπνάκιδες που σπρώχνουμε τις εταιρίες προς συγκεκριμένες μαλακισμένες κατευθύνσεις.

Ώρες ώρες νομίζω οτι τα τμήματα R&D και Marketing των εταιριών μας έχουν για πολύ ηλίθιους. Βέβαια μπορεί και είμαστε αφού πάμε και αγοράζουμε με τέτοια κριτήρια. Πολλά κυβικά, Πολλά άλογα, πολλά ηλεκτρονικά κτλ γενικά ότι μπορούμε να ποσοτικοποιήσουμε στο χαρτί και στους αριθμούς. Ανάλογες στρεβλώσεις εμφανίζει και η κατηγορία των ss.

Τα παραδείγματα πολλά. Vfr 1200, GS 1200 adv, ducati 1200 κτλ. Ακόμα και η ριμάδα η ΚΤΜ έχει ψαρώσει και ετοιμάζει Adv 1200 !!!!!

Χρόνια τώρα προσπαθεί ο κόσμος στο advrider να αποφανθεί πιο είναι καλύτερο μεταξύ του 990 και του gs. Ε τελικά αισθάνομαι ότι την απάντηση την έδωσε από μόνη της η ΚΤΜ που πάει στα 1200 κυβικά. Σαν να σου λέει οκ τον χάσαμε τον πόλεμο και θα πάμε στα 1200. Είμαι σίγουρος ότι το αυτοκόλλητο «Ready to race» θα υπάρχει και εκεί περίτρανα να υπενθυμίζει τις αγωνιστικές καταβολές του!!!!

Αντί να πάει ένα βήμα παραπέρα και να καλυτερεύσει ένα από τα πιο ομοιογενή δίτροχα που έχουν εμφανιστεί ποτέ (μετά απο τόσες χιλ προβλήματα ακόμα τη πλαστική τρόμπα της magura βαζει), πάει να φτιάξει ένα νέο Αυστριακό GS.

Όλο και περισσότερο βλέπω γύρω μου μηχανάκια φτιαγμένα από το marketing department και όχι από οδηγο-μηχανικούς (βλ. πρόσφατα μοντέλα της Honda) και με στεναχωρεί. Το είχα ξανα αναφέρει παλιότερα για την ιστορία με τον αρχιμηχανικό της Honda που παρουσίαζε το VFR 1200 και κατά την διαδικασία των ερωτοαπαντήσεων παραδέχεται ότι το μηχανάκι είναι αποτέλεσμα μιας μάχης παραχωρήσεων μεταξύ του τμήματος του και του τμήματος marketing!! Ξεκάθαρα λέμε!!!!! τι να σου κάνει και η καημένη η Yamaha.

Πάντως να πώ και του στραβού το δίκιο εμένα σχεδιαστικά το Super Tennere μ'αρέσει

chr1s_86
10/06/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro

Όλο και περισσότερο βλέπω γύρω μου μηχανάκια φτιαγμένα από το marketing department και όχι από οδηγο-μηχανικούς (βλ. πρόσφατα μοντέλα της Honda) και με στεναχωρεί. Το είχα ξανα αναφέρει παλιότερα για την ιστορία με τον αρχιμηχανικό της Honda που παρουσίαζε το VFR 1200 και κατά την διαδικασία των ερωτοαπαντήσεων παραδέχεται ότι το μηχανάκι είναι αποτέλεσμα μιας μάχης παραχωρήσεων μεταξύ του τμήματος του και του τμήματος marketing!! Ξεκάθαρα λέμε!!!!! τι να σου κάνει και η καημένη η Yamaha.

Έτσι είναι κι είναι κρίμα... :a7:

ggs
10/06/2011, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
[.....

καλοταξιδο και να το χαρεις ...:beer: :beer:

να του κανεις γρηγορα 5-10000 χλμ και να μας πεις εντυπώσεις....:beer: :beer:

daz
10/06/2011, 18:10
Ναι Σπύρο έτσι είναι. Η κάθε εταιρεία έχει μηχανικούς που μπορούν να κάνουν θαύματα και σχεδιαστές που η φαντασία τους οργιάζει. Θάβει όμως όλη την δημιουργικότητα μέσα απ' τα τμήματα μαρκετιν.

Τι θα συνέβαινε άραγε αν άφηνε όλους αυτούς να σχεδιάσουν και τα κατασκευάσουν την μοτοσυκλέτα που θα ήθελαν? Η απάντηση βρίσκεται στις διπλανές σελίδες της ιστορίας.

Παλαιότερα οι μοτοσυκλέτες αντιπροσώπευαν τους δημιουργούς τους. Ήταν τέκνα των σχεδιαστών τους. Τρανή απόδειξη η αισθητικά εκπληκτική 916 του Μασιμο Ταμπουρίνι.

Και φυσικά για όλα αυτά, ο καταναλωτής δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Ποτέ δεν ήταν.

:beer:

daz
10/06/2011, 18:16
Φίλε Ταξιδιώτη να της φερθείς όπως της αρμόζει. Λιώσε τη στα χλμ.

Καλά ταξίδια. :beer:

peskandritsos
11/06/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
http://img849.imageshack.us/img849/6936/24053117853825220497010.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/24053117853825220497010.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img148.imageshack.us/img148/2458/24960917853914220488110.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/148/24960917853914220488110.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img600.imageshack.us/img600/4360/25015417853896887156510.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/600/25015417853896887156510.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
(http://imageshack.us/photo/my-images/863/25805117853843887161810.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img829.imageshack.us/img829/2503/24160017845658554647010.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/24160017845658554647010.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img863.imageshack.us/img863/6105/25805117853843887161810.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/863/25805117853843887161810.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us) :a8: :a8: :a8:
Σ' ωραίος
:beer: :beer:

DrBig
11/06/2011, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Το πρόβλημα αδερφικέ μου φιλε daz δεν εμφανίστηκε μόνο στο νέο ST, αλλά έχει εμφανιστεί ως τάση τα τελευταία χρόνια σε όλες τις εταιρίες. Το πρόβλημα δεν είναι οι εταιρίες αλλά εμείς. Εμείς είμαστε οι εξυπνάκιδες που σπρώχνουμε τις εταιρίες προς συγκεκριμένες μαλακισμένες κατευθύνσεις.

Ώρες ώρες νομίζω οτι τα τμήματα R&D και Marketing των εταιριών μας έχουν για πολύ ηλίθιους. Βέβαια μπορεί και είμαστε αφού πάμε και αγοράζουμε με τέτοια κριτήρια. Πολλά κυβικά, Πολλά άλογα, πολλά ηλεκτρονικά κτλ γενικά ότι μπορούμε να ποσοτικοποιήσουμε στο χαρτί και στους αριθμούς. Ανάλογες στρεβλώσεις εμφανίζει και η κατηγορία των ss.

Τα παραδείγματα πολλά. Vfr 1200, GS 1200 adv, ducati 1200 κτλ. Ακόμα και η ριμάδα η ΚΤΜ έχει ψαρώσει και ετοιμάζει Adv 1200 !!!!!

Χρόνια τώρα προσπαθεί ο κόσμος στο advrider να αποφανθεί πιο είναι καλύτερο μεταξύ του 990 και του gs. Ε τελικά αισθάνομαι ότι την απάντηση την έδωσε από μόνη της η ΚΤΜ που πάει στα 1200 κυβικά. Σαν να σου λέει οκ τον χάσαμε τον πόλεμο και θα πάμε στα 1200. Είμαι σίγουρος ότι το αυτοκόλλητο «Ready to race» θα υπάρχει και εκεί περίτρανα να υπενθυμίζει τις αγωνιστικές καταβολές του!!!!

Αντί να πάει ένα βήμα παραπέρα και να καλυτερεύσει ένα από τα πιο ομοιογενή δίτροχα που έχουν εμφανιστεί ποτέ (μετά απο τόσες χιλ προβλήματα ακόμα τη πλαστική τρόμπα της magura βαζει), πάει να φτιάξει ένα νέο Αυστριακό GS.

Όλο και περισσότερο βλέπω γύρω μου μηχανάκια φτιαγμένα από το marketing department και όχι από οδηγο-μηχανικούς (βλ. πρόσφατα μοντέλα της Honda) και με στεναχωρεί. Το είχα ξανα αναφέρει παλιότερα για την ιστορία με τον αρχιμηχανικό της Honda που παρουσίαζε το VFR 1200 και κατά την διαδικασία των ερωτοαπαντήσεων παραδέχεται ότι το μηχανάκι είναι αποτέλεσμα μιας μάχης παραχωρήσεων μεταξύ του τμήματος του και του τμήματος marketing!! Ξεκάθαρα λέμε!!!!! τι να σου κάνει και η καημένη η Yamaha.

Πάντως να πώ και του στραβού το δίκιο εμένα σχεδιαστικά το Super Tennere μ'αρέσει


Den ειναι ακριβως ετσι.

1) Απο που κι ως που ειναι καποιος ηλιθιος επειδη θελει μεγαλο ον-οφφ? Τα μεγαλα ον-οφφ δεν εγιναν τοσο δημοφιλη τυχαια. Ο κοσμος καταλαβε οτι ειναι καταπληκτικα ταξιδιωτικα και καθημερινης χρησης οχηματα. Εδω τα βαραντερο με αρχαια γεωμετρια και κατανομες μαζας εχουν χρηση ακομα και μες την πολη. Και αμα λαχει ανεβοκατεβαινουν και σκαλοπατια οπως φανταζομαι ειδες σε σχετικο βιντεο (οχι τα βαραντερο). Αλλα επειδη εμεις οι ανθρώποι ειμαστε εγωκεντρικοι νομιζουμε οτι οταν δεν υπαρχει στην αγορα το μηχανακι που ακριβως νομιζουμε οτι θελουμε, κατι τρεχει στα γυφτικα.

2) Η ΚΤΜ ναι μεν βγαζει 1200 για τους δρομισιους, αλλα βγαζει και 800 και τους βουνισιους. Τι καλλιτερο? Ασε που παιζει το 1200 να ερθει και με επιλογη 17/19 και 18/21 τροχων.

:beer:


ΥΓ
οσο για την πλαστικη μαγκουρα σιγα τ'αυγα. Οταν σου τελειωσει η εγγυηση δινεις 100 ευρω και ξενοιαζεις απαξ και δια παντος και εχεις συμπλεκτη που μπορει να δουλεψει μεχρι και με ελαιολαδο. Τα μεγαλα ΚΤΜ απευθηνονται σε αναβατες που ΘΕΛΟΥΝ να φερουν την μηχανη στα μετρα τους. Σε αναβατες που one size doesn't fit all. Θα αλλαξουν και ελατηρια στις αναρτησεις, θα εχουν δευτερο ζευγαρι τροχων αν θελουν, θα κανουν και ο καθεις τις πατεντες τους κατα πως σκαμπαζουν και τους βολευει. Δεν μπορεις να εχεις και το σκυλο χορτατο και την πιτα ολοκληρη. Εναλλακτικα, υπαρχουν και τα γιαπωνεζικα και τα γερμανικα.

peskandritsos
11/06/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

ΥΓ
οσο για την πλαστικη μαγκουρα σιγα τ'αυγα. Οταν σου τελειωσει η εγγυηση δινεις 100 ευρω και ξενοιαζεις απαξ και δια παντος και εχεις συμπλεκτη που μπορει να δουλεψει μεχρι και με ελαιολαδο. Τα μεγαλα ΚΤΜ απευθηνονται σε αναβατες που ΘΕΛΟΥΝ να φερουν την μηχανη στα μετρα τους. Σε αναβατες που one size doesn't fit all. Θα αλλαξουν και ελατηρια στις αναρτησεις, θα εχουν δευτερο ζευγαρι τροχων αν θελουν, θα κανουν και ο καθεις τις πατεντες τους κατα πως σκαμπαζουν και τους βολευει. Δεν μπορεις να εχεις και το σκυλο χορτατο και την πιτα ολοκληρη. Εναλλακτικα, υπαρχουν και τα γιαπωνεζικα και τα γερμανικα. Τι μηχανή είπαμε ότι έχεις????:confused: :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
11/06/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τι μηχανή είπαμε ότι έχεις????:confused: :rotflmao: :rotflmao:

ασε, μ' εχει πρηξει το χαρχαλο...

daz
11/06/2011, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
....

Μωρέ ηλίθιος δεν είναι κανένας. Τουλάχιστον όχι γι' αυτόν το λόγο. :lol:

Και κανένας δεν είπε πως τα μεγάλα δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Ποιός μπορεί να κατηγορήσει τον panvas που πήρε 1200άρι? Κανείς.

Απλά η χρήση τους είναι πιο εξειδικευμένη. Φτιάχτηκαν για όσους χρειάζονται (ή θέλουν) το κάτι παραπάνω. Μπορεί να είναι λιγότερο On-off (στα χέρια των κοινών θνητών) αλλά στο ταξίδι μπορούν να δώσουν αυτό το κάτι παραπάνω σε όλους.

Το ιδανικό όμως στην κατηγορία On-off είναι τα 800άρια όπως και στην κατηγορία ss τα 750 που καταργήθηκαν λόγο μάρκετιν. Δεν υπήρχε βλέπεις αυτός ο κυβισμός πλέων στους αγώνες, οπότε δεν είχαν λόγο ύπαρξης.

Αν σε ρωτήσω όμως κατά πόσο είναι σωστό να βγάζει κάποιος ένα μηχανάκι 1200cc με 17,000 ευρώ απ' την στιγμή που το μοναδικό που υπάρχει στην γκάμα του είναι ένα ποδήλατο με καμιά 40 άλογα, τι θα μου απαντήσεις? Πρόσεξε γιατί αν μου πεις πως αφού πουλάει καλά έκανε και το έβγαλε θα έρθεις στα λόγια μου! :winka:

Κοίτα να δεις πως βλέπω εγώ τα πράγματα. :bigcry:

Το τμήμα μαρκετιν της honda έκανε έρευνα και αποφάνθηκε πως στον κόσμο χρειάζεται αυτό το έκτρωμα που έβγαλε. Γιατί σου λέει είναι ον-οφφ αλλά δεν είναι. Είναι street αλλά είναι και On-off που δεν είναι. Και στον κόσμο αρέσει αυτό! Άρα θα πουλήσει! Βάλε το μηχανάκι λοιπόν σε ένα δρόμο, βάλε και το δρόμο να τρέχει γρήγορα και αυτό ήταν. Κατάλαβες? Πάμε παραπκάτω..

Βλέπω λοιπόν εγώ αυτό που έβγαλε η Honda και λέω.. Α να τι μου χρειάζεται! Για να το βγάλει η honda κάτι θα ξέρει. Για κάτσε να δω τι λέει πως είναι! Αχα είναι on-off αλλά δεν είναι ε? Καλό αυτό! Συνδιάζει τα χαρακτηριστικά ενός on-off αλλά είναι street. Τι μας λες? Για δες ρε τι δεν είχαμε τόσο καιρό! Ένα road runer!

Οι εταιρείες βγάζουν αυτό που νομίζουν πως θέλω εγώ και εγώ νομίζω πως μου χρειάζεται αυτό που βγάζουν οι εταιρείες. :lol:

Το σταματάω εδώ γιατί άρχισα να μπερδεύομαι ακόμα και εγώ. :bawl:


H ktm αν άφηνε το 990 και έβγαζε το 800άρι (που δεν μπορούσε να μην το βγάλει γιατί τότε θα ήταν ηλίθια σαν τη yamaha) θα είχε εσωτερικό ανταγωνισμό.
Αν το καταργούσε θα ήταν πάλι ηλίθιο εκ μέρους της, γιατί το 990 είναι εμπορικότατο και επιπλέων, το μικρό δεν μπορεί να αντικαταστήσει το μεγάλο σε όλα. Δλδ μπορεί αλλά δεν θα κάνει τη διαφορά που σε μερικούς είναι απαραίτητη.
Οπότε κάνε ένα κλίκ παραπάνω στην μεγένθηση να πάει να παίξει με τα μεγάλα και να αφήσει τους πιτσιρικάδες στην ησυχία τους.

daz
11/06/2011, 20:28
Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κάποιος αν του αποκάλεσα το μηχανάκι του έκτρωμα. Αν θέλει ας αποκαλέσει έτσι και το δικό μου! Και φυσικά του δίνω κάθε δικαίωμα να με πει "αρπαγμένο" που πήρα μονοκύλινδρο για να κάνω τόσα χλμ κτλ κτλ. :beer:


:lol: :lol:


Υγ. :rolleyes:

peskandritsos
11/06/2011, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κάποιος αν του αποκάλεσα το μηχανάκι του έκτρωμα. Αν θέλει ας αποκαλέσει έτσι και το δικό μου! Και φυσικά του δίνω κάθε δικαίωμα να με πει "αρπαγμένο" που πήρα μονοκύλινδρο για να κάνω τόσα χλμ κτλ κτλ. :beer:


:lol: :lol:


Υγ. :rolleyes: Εισαι αρπαγμένος, και πάρε το χαρχαλοέκτρωμά σου και πέτα το από τα Μετέωρα στο επόμενο ταξίδι...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

taksidiotis25
28/06/2011, 02:32
μια ιστορικη αναδρομη.

η ιστορια του ονοματος ξεκιναει πολλα χρονια πριν οταν το 1976 το xt 500 ιδρυσε το marketing στην αγορα των on/off και το όνειρο της περιπέτειας και της επίτευξης των μακρινών θέσεων κατέληξε στον αγώνα Paris-Dakar, με τη Yamaha Motor France να διαδραματίζει έναν πρωτοποριακό ρόλο μετατρέποντας XT 500 σε αγωνιστικά.
το 1983 παρουσιαζεται το πρωτο xtz,ενα οχημα παντος εδαφους και καθιερωνεται ως best seller στην ευρωπαικη αγορα με πωλησεις 61.000 μοτοσυκλετων.
ειχε εμπρός δισκόφρενο όταν οι υπόλοιποι χρησιμοποιούσαν κοινό ταμπούρο, και μια προοδευτική mono cross ανάρτηση με αλουμίνιο swingarm με αμορτισέρ μεγάλης διαδρομής 235 mm . Το εμπρός πηρούνι, ήταν επίσης υψηλών προδιαγραφών: 41mm με υποβοήθηση αέρος, και διαδρομή 255 mm. Ο κινητήρας, (βελτιωμένη έκδοση του XT 550) είχε 595 CC, χαμηλή ροπή, και απέδιδε 43 HP με την αξιοσημείωτη τελική ταχύτητα των 160 km/h. Δεν υπήρχε μίζα και μόνο μια μικρό πηνείο εκκίνησης το οποίο με τη μανιβέλα έθετε σε κίνηση τον κινητήρα. Είχε όμως τεράστιο τεπόζιτο, χωρητικότητας 30 λίτρων!
το 1986 βγαινει στην αγορα η δευτερη γενια του xtz,αυτη την φορα με μικροτερο ντεποζιτο καυσιμων,23 λιτρα.Η απόδοση αυξήθηκε στους 46 HP πράγμα που επιτεύχθηκε με τη χρήση μεγαλύτερων βαλβίδων, με μετατροπή του καρμπυλατέρ και το νέο φιλτροκούτι. Η τελική ταχύτητα ήταν κορυφαία και έφτανε τα 163 km/h
το 1988 το xtz δεχεται πολλες αλλαγες,με προσθηκη fairing,διπλους προβολειςκαι τροποοιηση κεφαλης για καλυτερες επιδοσεις.
περιττο να αναφερω οτι η επιτυχια στους γνωστους αγωνες dakar ηταν απλα καθιερωμενη μιας και η yamaha μαζι με την ktm ειναι και οι μονες μοτοσυκλετες με τοσες νικες στον δυσκολο αυτον αγωνα.
το 1991 βρισκει το xtz με νεο μοτερ.Νέος κινητήρας, με 5 βαλβίδες και 660cc.
Η Yamaha χρησιμοποίησε κινητήρα υγρόψυκτο με ένα σύστημα πέντε βαλβίδων, που αρχικά φάνηκε να αντιτίθεται με την λογική της απλότητας που χαρακτήριζε την εν λόγω μοτοσυκλέτα, αλλά εγγυήθηκε την αξιοπιστία, την ελάχιστη συντήρηση, τη βελτιωμένη φιλικότητα στο περιβάλον και μια ακόμα καλύτερη απόδωση που έφτανε τους 48 HP.
το 1994 εξελιξε το μπροστινο συστημα με διπλο προβολεα και επανεσχεδιασμενη μασκα που εφερνε στον μεγαλο του αδερφο,το 750 που ηταν δικυλινδρο και κυκλοφορησε το 1989.

δυστυχως η μηχανη που ηταν συνωνυμο της περιπετειας και των rally του dakar λιγο αργοτερα σταματαει την παραγωγη της και η yamaha για καιρο επαναπαυτηκε στον υπνο του δικαιου με τις αλλες εταιρειες να παιρνουν σιγα σιγα τα σκηπτρα και να παρουσιαζουν ολοενα και πιο ενδιαφερον μοντελα.

η ξαφνικη επιστροφη εγινε καπου μεσα στο 2007 οταν ανακοινωσαν την επιστροφη του θρυλου στην αγορα.
παρουσιασαν ενα tenere 660,με τον γνωστο κινητηρα του επιτυχημενου xt660 με λιγο διαφορετικη ρυθμιση.
η εμφανιση του δυσανασχετησε πολλους,αλλοι το λατρεψαν,αλλοι το μισησαν.
Το νέο tenere εχει πλαίσιο που έχει κατασκευαστεί με στόχο να είναι ιδιαίτερα άκαμπτο και ελαφρύ. Το αλουμινένιο μαύρο ψαλίδι συμπληρώνει την εικόνα ενώ οι διαδρομές των αναρτήσεων είναι 210 χιλ εμπρός και 200 χιλ. πίσω. Το πλαίσιο απέχει 245χιλ. από το έδαφος. Το ντεπόζιτο φιλοξενεί 22 λίτρα ενώ εξαπλώνεται και κάτω από την σέλα μειώνοντας την επιφάνειά του. Διπλοί δίσκοι 298χιλ για τα φρένα εμπρός με διπίστονες δαγκάνες και μονός δίσκος 245χιλ πίσω. Η Yamaha ανακοινώνει βάρος 183kg κενό.
προσωπικα λογω του οτι το πηρα καποια στιγμη μπορω να πω οτι μου αρεσε αν και ειληκρηνα θα ηθελα να εχει λιγο παραπανω αποδοση για πιο ανετη οδηγηση σε ταξιδι.ομως την δουλεια του την κανει καλα κι ετσι οπως ειναι.
ροπατο,ευκολοδηγητο,ιδιομορφο σχεδιο.
η yamaha ομως ειχε αλλη μια εκπληξη οταν στις 24 φεβρουαριου του 2010 εδωσε τις πρωτες επισημες φωτογραφιες του νεου super tenere 1200.
καποιοι ενθουσιαστηκαν,καποιοι δυσαρεστηθηκαν,καποιοι το ειδαν ως αντιγραφη,καποιοι αλλοι ως ενα αχρηστο μαστοδοντο με ακριβη τιμη.
16500 η πρωτη εκδοση με πλουσιο ομως εξοπλισμο.
η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε π
οταν το ειδα,αμεσως μετα το gs ηταν η επομενη μου επιλογη στην κατηγορια των μεγαλων on/off.
οι γνωμες πολλες,τα γραφωμενα πολλα,θελησαν να το συγκρινουν με το marketing που φερει το βαρυ ονομα της bmw,που τοσα χρονια κατεχει την πρωτη θεση στις πωλησεις των mega on/off και που σιγουρα δεν θα εχανε για κανενα λογο την πρωτη θεση.
ευτυχως που υπαρχει και κοσμος που δεν τον εχει κυριευσει το marketing κι ετσι πολλοι μπορεσαμε να βρουμε σοβαρες και αληθινες γνωμες ως το προς τι ειναι και τι κανει το μηχανακι αυτο.
κι ας περασω στην ως τωρα γνωμη μου σχετικα με την μηχανη αυτη που ακουει στο ονομα super tenere.
οχι,δεν ειναι κατι που κυκλοφορησε για να κανει το μεγαλο μπαμ,δεν εχει την ριζοσπαστικη σχεδιαση που θα τρελανει κοσμο,δεν εχει τα 135 αλογα στον τροχο που θα βαλουν φωτια στην ασφαλτο.
ε,τοτε τι ειναι...???
και μπαινω στο θεμα και στο κλιμα.
η μηχανη μου οπως πολλοι θα ξερατε gsa 1200 09 παρεδωσε πνευμα 2 μηνες πριν οταν ο δεξις κυλινδρος αποφασισε να μην δουλεψει ξανα σωστα.
με βαρια καρδια μπηκε στο συνεργειο κι επειτα απο πολυ αναμονη,υπομονη,νευρα φτιαχτηκε μεσα στην εγγυηση...
που να μεινω ομως εγω ησυχος,απο την μια πριν φτιαχτει η μηχανη ελεγα θα την κρατησω,απο την αλλη ελεγα,ρε δωσε την,ετσι κι αλλιως τον αυγουστο ληγει η εγγυηση της,τι θες,να σου παρουσιασει μετα κατι αλλο???να σκας διχιλλιαρα?ρε johny,ειναι δυσκολες οι εποχες μαγκα μου και δε γουσταρεις ουτε να πληρωνεις αλλα ουτε και να χεις στο μυαλο την δυσκολη κατασταση που ακουει στο ονομα <<συνεργειο>>.
ετσι λοιπον με βαρια καρδια πηρα την αποφαση να δωθει η μηχανη.να σημειωσω οτι το gs ηταν ανεκαθεν μεσα στην καρδια μου,οχι επειδη ηταν bmw.οχι επειδη κι ο πατερας μου ειχε καποτε bmw και τις θεωρουσαμε κορυφη,αλλα επειδη μου αρεσε το στυλ της.
εχω αλλαξει αρκετα gs αν και τα εδινα μετα απο λιγο καιρο και με πολυ λιγα χιλιομετρα,ομως την τελευταια,gsa την αγαπησα πραγματικα.ναι,μπορει να ειναι ενα ματσο σιδερα ομως με αυτο το οχημα δεθηκα.κι ακομα και τωρα,οταν βλεπω τις φωτογραφιες,την νοσταλγω.το παραδεχομαι.
παρολο την πικρα που ειχα φαει για πολλους λογους με την bmw,θελησα να ψαχτω και να δω αν ειναι να παρω καποιο νεο μοντελο gs ωστε να εχω και παλι διετη εγγυηση παρολο που το θεμα αξιοπιστια δεν ηταν πλεον συνωνυμο με το ονομα της bmw στην καρδια μου.οι λογοι πολλοι,το ψαξιμο αρκετο,αλλοι απογοητευμενοι,αλλοι μαζοχες,κι αλλοι ευχαριστημενοι.
δε με πειραξε,ειπα θα δω τι θα κανω κι αν ειναι θα παρω παλι gs αν και μου αρεσει και το tenere.
οι απαντησεις απο τις διαφορες αντιπροσωπειες σαφως και δε με καλυψαν καθολου,νομιζω οτι καποιοι την εχουν δει και φιρμα ισως.
motogenesis και Μανος παντως απο χανια,αψογοι.
οι πρωτοι μου ζητησαν 3000 ευρω διαφορα για να παρω το triple black.
εκατσα,το σκεφτηκα και ειπα.ρε johny,οι Γερμαναραδες μπορει του χρονου να παρουσιασουν το νεο μοτορι,τι να το παρεις τωρα αυτο?ασε,να χεις την υγεια σου να δεις το νεο μοτορι,να περπατησει λιγο στην αγορα και μετα θα δεις αν θα το παρεις.
παντως απο δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος με την πολιτικη των dealers και ισως αν αποφασισω να παρω ξανα bmw να την φερω απο Γερμανια,οπως εκανα και με τις προηγουμενες gs που ειχα παρει και ειχα μεινει ευχαριστημενος με τον τροπο,ταπεινωτητα,εξυπηρετηση των ανθρωπων που συναναστραφηκα,εδω ξανοιγουν μονο την τσεπη <<και στην γερμανια την κοιτουν,αλλα εκει εχουν τελειως διαφορετικη αντιμετωπιση,τουλαχιστον εγω αυτο ειδα και με αυτο εμεινα ευχαριστημενος στο παρελθον σχετικα με τα νταλαβερια που εχω κανει>> και τους νοιαζει το θεμα ωσπου να διωξουν μηχανη απο την εκθεση...μετα επιστρεφουν στα τυπικα.δεν ειναι ομως ετσι.θεωρω τον εαυτο μου απο τους καλους πελατες της εταιρειας κι απαιτω σεβασμο,εξυπηρετηση,ταχυτητα...αλλιως,απλα δεν μου κανετε
και ειμαι πελατης που πληρωνω μετρητοις.ουτε εξυπνα προγραμματα easy ride ουτε και τιποτα αλλο.μονο μετρητο.
ετσι λοιπον αποφασισα να κανω την αλλαγη και το μεγαλο βημα αλλαγης εταιρειας.
επικοινωνησα με yamaha Πιερρακο,τα βρηκαμε,πηρα την μηχανη απο το service πισω και την ιδια μερα ημουν το βαπορι για Αθηνα.
οι ανθρωποι μου φερθηκαν απλα αψογα,οπως πρεπει να φεροντε σε πελατη,ουτε με υφακι,ουτε και με ψωνιστικο υφος
την πηρα λοιπον κι εφυγα.
κι εδω ερχοντε οι πρωτες μου εντυπωσεις.

στην αρχη το δουλεμα του κινητηρα μου φανηκε καπως.τραχυ δουλεμα με σβελτο στροφαρισμα.

στα θετικα.
η εμφανιση ειναι κατι αντικειμενικο,πως θα το δει ο καθενας.η μηχανη εχει φρεσκο look,νεανικο μπορω να πω και λιγοτερο κυριλατο.
τα φωτα του απλα αριστα,ειδα φως επιτελους,βασικα τοποθετησα μονος μου xenon αλλα και με τα μαμα ηταν μια χαρα.
το στησιμο του ειναι πολυ καλο.
ανεβαινεις πανω και νομιζεις οτι εχεις μηχανη 200 κιλων κατω απο τον πισινο σου.πιο ελαφρια αισθηση ακομα κι απο το ktm 990adv που ειχα καποτε.εστω και σαν ψευδαισθηση.
μανουβραρεται απλα πανευκολα και μια βολτα μπορει να πεισει και τον καθε δυσπιστο,στα υπερ οτι το τιμονι του εχει και πολυ καλο στριψιμο.
τα οργανα ομορφα.
το δουλεμα του κινητηρα μου φανηκε τραχυ στην αρχη,καπως ξερο και αποτομο,ok,συνηθειο ειναι.
ειχα την εντυπωση οτι η μηχανη ειναι εντελως ψοφια στα χαμηλα,ομως εγω ψοφιο δεν το ειδα καθολου,δειχνει να ειναι πολυ προθυμος ο κινητηρας σε σημειο να σκεφτομαι,ειναι 110 αλογα???η μετα στρωσιμο περιοδος θα δειξει αν η μηχανη και πανω απο τις 4000 ειναι ζωντανη.
στον δρομο βαδιζει με χαρη και πραγματικα ειναι ακλονητο απο τους αεριδες,κατι που δεν το περιμενα επισης.
στις στροφες μπαινει,κι οταν γραφω μπαινει,το εννοω με ολη την σημασια της λεξης.
τα φρενα πολυ καλα,το abs δεν ενεργοποιειται για την πλακα του.
η μονη μηχανη επισης που εχω οδηγησει και πατωντας πισινο επιβραδυνε εμφανεστατα χωρις να μπει σε λειτουργια το abs.
αλλο ενα υπερ που βρηκα κι ελπιζω να παραμεινει ετσι ειναι οτι το διαφορικο δεν ακουγεται καθολου,καμια σχεση με τα γκλανγκ γκλουνγκ που ακουγα και ειχα συνηθισει,πολλες φορες ψαρωνω και κοιταζω μηπως κι εχω αλυσιδα βρε παιδι μου.
υπερ το διπλο ψαλιδι πισω.νιωθω περισσοτερη ασφαλεια παρα να ειναι ο τροχος στο διαφορικο μονο.

taksidiotis25
28/06/2011, 02:34
μακριες σχεσεις στις ταχυτητες,κατι που το προτιμω,ειδικα για μεσα στην πολη.
ποιοτικα δεμενο με καλη συναρμογη και πολυ καλη βαφη,θα δειξει κι ο χρονος βεβαια.
επισης χαιρομαι που δεν εχει ηλεκτρικη αναρτηση.
και μιας που ειπα για αναρτηση να πω οτι το μηχανακι ειναι πολυ σφιχτο στο στησιμο της αναρτησης,στην πρωην μου,στην λειτουργια sport δεν ηταν τοσο σκληρη η αναρτηση,αυτο το θεωρω θετικο στα στροφιλικια.θα δειξει.
μετα παντως απο τα 400χλμ που εχω κανει με συνολο τα 800 η μηχανη εχει αλλαξει,εχει μαλακωσει καπως στο ολο συνολο.
το traction control ειναι παρα πολυ καλο επισης,καμια σχεση με τους λοξυγγες που ειχα συνηθισει,εδω απλα ανοιγεις γκαζι και δε νιωθεις τιποτα,μπαινει σε λειτουργεια ομορφα και στρωτα.

αυτη ειναι κυριοι η ιστορια μου.
πλεον η μηχανη εχει 2100χλμ,ανοιγμα δεν της εχω κανει ακομα.προς το παρον δεν νιωθω λαθος την αποφαση που πηρα τοτε.
η μηχανη ειναι πολυ καλη και καθημερινα ανακαλυπτω ολο ενα και περισσοτερο τις αρετες της.
και ναι,ειναι 260 κιλα,ομως επιμενω οτι ακομα και σταματημενη το βαρος της μοιαζει λιγοτερο απο αλλα μαστοδοντα με λιγοτερα κιλα.παρα πολυ καλη δουλεια απο τους σχιστοματηδες.
οτι εχω γραψει μεχρι τωρα ειναι απλα μια πρωτη εντυπωση.
μετα ομως θα την λιωσω...κι οταν λεω θα την λιωσω,το εννοω με ολη την σημασια της λεξης.μεχρι εκει που με παιρνει τουλαχιστον.να ξεσκουριασω κιολας.
δεν καθομαι πραγματικα να ξανασκασω για βλαβες και προβληματα...δεν μας κανει?σουταρισμα,καλοριζικια στον επομενο,καλη υπομονη,ευχη να του παει καλα χωρις προβληματα <<αν και αμφιβαλω σε καποιες περιπτωσεις>> και παμε γι αλλα.κολλημα με εταιρειες δεν εχω <<εκτος απο kawasaki,suzuki,aprilia,huqsvarna,που ποτε δεν θα επαιρνα μηχανη μεγαλου κυβισμου απο αυτες τις εταιρειες>>.στο κατω,κατω αυτοι κερδιζουν,εγω χανω,την αναγκη μου εχουν.κι οχι μονο την δικη μου.
απλα λιτα λογια κι απολυτα καταννοησιμα.
το να αλλαξει καποιος παντως εταιρεια που μετραει σαν γοητρο κατασκευαστη κατι σημαινει.και χαιρομαι που εκανα αυτη την αλλαγη...γιατι δεν ειμαι κι ουτε θα ειμαι ποτε θυμα καποιου σηματος.τα αφηνω σε αλλους αυτα.

panos1050
28/06/2011, 10:51
καλα αυτη η honda δεν υπαρχει αντι να ασχοληθει με το varadero και τον τροπο που θα το κανει καλυτερο,παει και βγαζει ολες τις μαλακιες με μονο σκοπο την χρηστικοτητα,λες και ειμαστε φυτα,
εχει εξαφανισει τελειως το fun μια με εκεινο το τσοπερ το αυτοματο μια με αυτην την τελευταια μαλακια crossruner η καπως ετσι και δεν ασχολητε καθολου με realmoto


ΓΙΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΚΤΜ :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

taksidiotis25
29/06/2011, 02:26
φωτο


230429

taksidiotis25
29/06/2011, 02:27
φωτο 2


230430

mesastou
17/11/2014, 11:28
Κάτι νεότερο από το super ; :)

spyro
04/11/2016, 12:05
άμα είναι έτσι, ψήνομαι και εγώ

372564