PDA

View Full Version : (δεν γίνεται πιο νέος) αναβατης & κρανος



mbjp
07/07/2005, 22:53
Εκανα μια βολτα σημερα στην Καλλιροης σε 2-3 μαγαζια για να δοκιμασω κανενα κρανος. Να σημειωσω οτι αυτο θα ειναι το πρωτο μου κρανος (νεος αναβατης :) )

Δοκιμασα τα Shoei XR-1000 & RAID-II και Arai Astro-R & RX7 (το τελευταιο απο περιεργεια για ενα κρανος των 750ευρω :D )
Ενώ εχω μέτωπο μετρημενο 60εκ. δηλαδη μεγεθος L, στα 2 μαγαζια μου προτειναν το Medium μετα τη δοκιμη, καθως το L "επαιζε" καπως (μακροστενο κεφαλι :alien: ). Βεβαια δεν εχω εμπειρια απο αλλο κρανος για να κρινω τη συμπεριφορα του και το πως θα γινει μετα απο 2-3 βδομαδες χρηση (εαν "ανοιξει"), αλλα σιγουρα το Medium που δοκιμασα μου προκαλεσε ενα μικρο πονοκεφαλο που κρατησε για πολυ ωρα μετα.
Τωρα αυτο ειναι κατι φυσιολογικο δεδομενου οτι δεν ειμαι συνηθισμενος σε κρανος; Ή απλως θελω το L τελικα..; Ψιλο κορωνα-γραμματα η κατασταση.

Τελος παντων απο όλα μου εκατσε καλυτερα το XR-1000, που ειναι πουπουλο σε σχεση με το RAID-II και με βολευει καλυτερα απο το AstroR (ειδικα στην τιμη).

Μενει να δοκιμασω Shark, AGV & Schuberth, ειδικα το XR-2 που απ'οσα διαβασα εδω μεσα σε προηγουμενα μηνυματα ειναι κορυφαιο & ελαφρυ. Αυτο που με απασχολει κυριως ειναι το βαρος, να μην κουραζει στην καθημερινη χρηση..

Ποια μαγαζια εχουν AGV & Schuberth; (σε κεντρικο δρομο κατα προτιμηση :D )

ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις!

johnpan
07/07/2005, 23:00
δεν ξέρω για κεντρικά, αλλά το auto moto έχει λίγα σούμπερτ.

Μπορείς να τσεκάρεις και τα lazer και τα vemar είναι σχεδόν στην ποιότητα των shark.

αν σε πιάνει πονοκέφαλος δεν κάνει το κράνος. σε μερικές εταιρίες εγώ θέλω το Μ, ενώ σε άλλες το L. Και άλλα δεν μου πάνε καθόλου ενώ άλλα είναι σκέτη κάλτσα. Γι'αυτό δοκίμασε όσες εταιρίες μπορείς.

Και τέλος καλύτερα το κορυφαίο μιας μέτριας, παρά το φτηνό μιας καλύτερης εταιρίας.

McGyver
08/07/2005, 08:44
Καλημέρα...

Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα πήγα για το πρώτο κράνος...
Υπάρχει ένα μικρό μαγαζί επί της Μεσογείων, στο αριστερό χέρι όπως πας για κέντρο, στο ύψος που ξεκινά η κεντρική λεωφορειολωρίδα (πριν τη Φειδιπίδου)...
Έχει Schuberth, Airoh και Kiwi...

Το παιδί είναι πολύ εξυπηρετικός και θα σε βοηθήσει να επιλέξεις.
Απ' όσο ξέρω, κι ας με διορθώσουν οι παλιοί, τα μάγουλα "ανοίγουν".
Το μέτωπο δεν "ανοίγει" οπότε πρέπει από την αρχή να εφαρμόζει χωρίς να σε σφίγγει.

Δοκίμασε και τα HJC στην Colori. Ωραία κράνη, με καλή σχέση ποιότητας προς τιμή...

melsaltas
08/07/2005, 09:36
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
[B]Καλημέρα...

Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα πήγα για το πρώτο κράνος...
Υπάρχει ένα μικρό μαγαζί επί της Μεσογείων, στο αριστερό χέρι όπως πας για κέντρο, στο ύψος που ξεκινά η κεντρική λεωφορειολωρίδα (πριν τη Φειδιπίδου)...
Έχει Schuberth, Airoh και Kiwi...


PRS
MEΣΟΓΕΙΩΝ 3
210 7474480
ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ ΛΑΜΠΡΟΣ.
ΑΨΟΓΟΙ!!!!!!

McGyver
08/07/2005, 10:04
Thanx Melsaltas...

artech
08/07/2005, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

Απ' όσο ξέρω, κι ας με διορθώσουν οι παλιοί, τα μάγουλα "ανοίγουν".
Το μέτωπο δεν "ανοίγει" οπότε πρέπει από την αρχή να εφαρμόζει χωρίς να σε σφίγγει.

Ναι, ναι, απόλυτα σωστό. Δεν είμαι παλιός, αλλά θυμάμαι ότι πριν από κάνα χρόνο έβγαζα το κράνος και τα μάγουλά μου ήταν σα να ...ρούφαγα :winka: για πέντε ώρες συνεχόμενα!

mbjp
11/07/2005, 20:34
σημερα δοκιμασα Shark, το S1 της Schuberth, το Dragon της Airoh και το GP της AGV .

Το Dragon ειναι αυτο που καθεται καλυτερα στο κεφαλι μου..Το εχει κανεις αλλος να μου πει εντυπωσεις; (θορυβος, ροή αέρα; )

να σημειωσω οτι θα χρησιμοποιηθει με on-off μηχανη (ΧΤ)

adam_tsouk
12/07/2005, 13:31
Εμένα το κράνος (xr1000) ακόμα και 5 μήνες μετά ακόμα με ενοχλεί λίγο στα μάγουλα (σε σημείο να τα δαγκώνω!!!).
Όταν το πρωτοφόραγα με έπιανε ψιλοπονοκέφαλος μετά από λίγη ώρα.

Παρ'όλα αυτά, τώρα είμαι σίγουρος πως αυτό το κράνος είναι στα μέτρα μου! Πάω με 200 και το κεφάλι με το κράνος κουνιόνται σαν να είναι συμπαγές. Και η ουσία αυτή είναι!

ruyjin
12/07/2005, 16:35
εχω το XR-900 και οταν το πρωτοφορεσα μετα τα πρωτα ταξιδια με πονουσε το μετωπο

τελικα ηταν το νουμερο που χρειαζομουν

τα μαξιλαρακια θα ανοιξουν μη τα φοβασαι

:wave2:

cb600
19/07/2005, 00:04
ki ego thelo na paro kranos...

leo gia kbc mallon..