PDA

View Full Version : Ξύπνησες επιτέλους μαλάκα αναγνώστη;



SpeakeasyBlues
09/07/2010, 10:48
Μου αρεσε πραγματικα, λιγο και καλο, δικο σας. :wave2:

http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=2352

Ξύπνησες επιτέλους μαλάκα αναγνώστη;


Βουλιάζουν οι κυριακάτικες φυλλάδες καθώς οι πολίτες αντιλαμβάνονται οτι το τελευταίο πράγμα που υπηρετούν είναι η δημοσιογραφία και η αλήθεια.

Αιχμάλωτες των θαλασσοδανείων απο τις άθλιες τράπεζες οι οποίες επιβάλλουν γραμμή υπερ του Μνημονίου, έχουν μετατραπεί σε τυπωμένα κωλόχαρτα, δίχως αισθητική και ρεπορτάζ με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι οποίες κι αυτές βυθίζονται στην ανυποληψία λόγω της φτηνιάρικης λατρείας της κίτρινης εκδοχής που υπηρετούν.

Ενα συνοθύλευμα εκδοτικού υπόκοσμου που φυτοζωεί απο τους εκβιασμούς στην εκπορνευμένη εξουσία με περίσσευμα θράσους, είναι οι ισχυροί των ΜΜΕ.

Στη πραγματικότητα πρόκειται για ανθρωπάκια του κερατά που γιγαντώθηκαν και εξαιτίας των ευρώ που πληρώνεις εσύ ο μαλάκας, για ν αγοράσεις τις φυλλάδες τους.

Εαν εσύ μαλάκα αναγνώστη γνώριζες προσωπικά το πως και κυρίως απο ποιούς στελεχώνονται οι εφημερίδες που αγοράζεις δεν θα τις χρησιμοποιούσες ούτε για περιτύλιγμα των δύστυχων ψαριών.

Εαν εσύ μαλάκα αναγνώστη που τρέχεις με τις παντόφλες το πρωί της Κυριακής στην Αλβανίδα περιφτερού, για ν αγοράσεις το έντυπο πατασαβούρι, δημιούργημα ανθρώπων δίχως αισθητική, στυλ και γνώση του αντικειμένου,-κάτι ξιπασμένα σούργελα- δεν ήσουν τόσο σαβουρομαλάκας και είχες απαιτήσεις απο το προιόν που πληρώνεις, πιθανόν αυτό το Μνημόνιο και το ανυπόληπτο νομοσχέδιο του Λοβέρδου, να μην σου είχε μπει στο κώλο.

Αλλά είσαι τόσο μαλάκας, αδελφέ μου. Μα τόσο μαλάκας σαν αγοραστής- αναγνώστης.

Τόσο πατσαβουρομαλάκας.

Θέλουμε να πιστεύουμε πως η επιλογή σου, τις τελευταίες Κυριακές, να μην αγοράζεις τις πατσαβουροφυλλάδες τους, δεν είναι κάτι συγκυριακό αλλά αποτέλεσμα της όποιας φαιάς ουσίας σου έχει απομείνει.

Μαλάκα, ε μαλάκα...


203325

Ζεύκας
09/07/2010, 12:06
Ειλικρινά αναρωτιέμαι πόσο κατεστραμμένοι είναι όσοι βγάζουν τα κόμπλεξ τους στο διαδίκτυο...

cityfly
09/07/2010, 12:14
επειδή ψιλοβαρέθηκα

μέτρησε κανείς πόσες φορές είπε "μαλάκας";

Allst@rf
09/07/2010, 12:36
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
[B] στην Αλβανίδα περιφτερού



η αναφορά της καταγωγής της περιπτέρους μας ενδιαφέρει;:nono: :nono: :nono:

ducpilot
09/07/2010, 13:10
Εγω παντως αγοραζω,αν θελει ας μου το πει απο κοντα,το ποσο μ@λ@κ@ς ειμαι.

devil's animal
09/07/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ειλικρινά αναρωτιέμαι πόσο κατεστραμμένοι είναι όσοι βγάζουν τα κόμπλεξ τους στο διαδίκτυο...

+650...

μερικων τους φταινε ολα και ολοι....


ΗΜΑΡΤΟΝ!!:rolleyes:

ermiss
09/07/2010, 13:20
Οι εφημερίδες θα έχουν και ένα άλλοθι (της τιμής, σαν αγοραστικό προϊόν) για την πτώση τους.

Τα σαβουρομπλόκ που η ανάγνωση τους είναι ΔΩΡΕΑΝ, τι άλλοθι θα βρουν όταν ο κόσμος θα τους γυρίσει και σε αυτούς την πλάτη σιγά σιγά? Κατάφεραν μέσα σε λίγα χρόνια να αφομοιώσουν όλο τον κιτρινισμό, την καταστροφολογία, τον ξεπεσμό κλπ ελαττωμάτων της δημοσιογραφίας.

Αντί να γίνουν τα blog η εξέλιξη των εφημερίδων, καταφέρνουν να γίνονται η η εξέλιξη της thrash tv...

Ευτυχώς λίγα και καλά κρατούν ένα επίπεδο αξιοπρέπειας, αξιοπιστίας και κυρίως καλής πένας...
τα υπόλοιπα προσπαθούν να αντιγράψουν το πρωκτικό και τις ειδήσεις του STAR

Ζεύκας
09/07/2010, 13:46
δεν παν να λένε ότι θέλουν.

εγώ ευχαριστώ την Καθημερινή,την Ελευθεροτυπία,τα Νέα,το Βήμα,το Έθνος κι όλες
τις σοβαρές εφημερίδες για την γνώση που μου προσφέρουν και που ποτέ μα ποτέ
κανένα γαμωκάναλο δεν το έκανε αυτό.

σίγουρα μπορεί οι περισσότερες να ανήκουν σε κάποιο ευρύτερο πολιτικό χώρο,
αλλά όποιος έχει κριτική σκέψη κρατάει την ουσία.


Τώρα αν θέλουν οι "απογοητευμένοι" ας διαβάζουν το τρωκτικό και τη ζούγκλα.
ό,τι παπαριά υπάρχει εκεί μέσα θα τη βρείς και στην τηλεόραση

Sephiroth5
09/07/2010, 13:51
πέθανα στα γέλια κ ας μην συμφωνώ.
Δεν θα μείνεις ανενημέρωτος απλά φιλτράρεις τις πληροφορίες όταν τις διαβάζεις.

dukeandthecity
09/07/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Οι εφημερίδες θα έχουν και ένα άλλοθι (της τιμής, σαν αγοραστικό προϊόν) για την πτώση τους.

Τα σαβουρομπλόκ που η ανάγνωση τους είναι ΔΩΡΕΑΝ, τι άλλοθι θα βρουν όταν ο κόσμος θα τους γυρίσει και σε αυτούς την πλάτη σιγά σιγά? Κατάφεραν μέσα σε λίγα χρόνια να αφομοιώσουν όλο τον κιτρινισμό, την καταστροφολογία, τον ξεπεσμό κλπ ελαττωμάτων της δημοσιογραφίας.

Αντί να γίνουν τα blog η εξέλιξη των εφημερίδων, καταφέρνουν να γίνονται η η εξέλιξη της thrash tv...

Ευτυχώς λίγα και καλά κρατούν ένα επίπεδο αξιοπρέπειας, αξιοπιστίας και κυρίως καλής πένας...
τα υπόλοιπα προσπαθούν να αντιγράψουν το πρωκτικό και τις ειδήσεις του STAR


+1200

golis
09/07/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Τώρα αν θέλουν οι "απογοητευμένοι" ας διαβάζουν το τρωκτικό και τη ζούγκλα.
ό,τι παπαριά υπάρχει εκεί μέσα θα τη βρείς και στην τηλεόραση
...kai sto forum.

tyxaio?





den nomizw :D

Ζεύκας
09/07/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
...kai sto forum.

tyxaio?





den nomizw :D

ωωωωωωω σίγουρα! :lol:


αλλά το φόρουμ που είναι τόπος ανταλλαγής ιδεών και απόψεων.
ενώ όλα τα προαναφερθέντα είναι μέσα μαζικής ενημέρωσης

nickald
09/07/2010, 14:27
Εγω απο τα νουμερα βλεπω οτι αυτος που "ξυπνησε" το εχει ρίξει στην Εσπρεσο και τις αθλητικες


Περαστικα μας

madox
09/07/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
δεν παν να λένε ότι θέλουν.

εγώ ευχαριστώ την Καθημερινή,την Ελευθεροτυπία,τα Νέα,το Βήμα,το Έθνος κι όλες
τις σοβαρές εφημερίδες για την γνώση που μου προσφέρουν και που ποτέ μα ποτέ
κανένα γαμωκάναλο δεν το έκανε αυτό.

σίγουρα μπορεί οι περισσότερες να ανήκουν σε κάποιο ευρύτερο πολιτικό χώρο,
αλλά όποιος έχει κριτική σκέψη κρατάει την ουσία.


Τώρα αν θέλουν οι "απογοητευμένοι" ας διαβάζουν το τρωκτικό και τη ζούγκλα.
ό,τι παπαριά υπάρχει εκεί μέσα θα τη βρείς και στην τηλεόραση



Δειγμα του ποσο δικιο εχει ο αρθρογραφος του πρωτου ποστ.
Για την "εγκυρη" καθημερινη και το βημα που διαβαζεις διβασε και αυτο εδω.









ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ.

Συνώνυμο της διαπλεκόμενης δημοσιογράφιας ως φαινόμενο σε αυτόν τον τόπο υπήρξε για δεκαετίες ο «Αυριανισμός». Στην πραγματικότητα, η λέξη αυτή αδικεί τους επαγγελματίες της διαπλοκής και τους ομίλους που πέτυχαν να ανεβάσουν και να ρίξουν κυβερνήσεις, από το ΔΟΛ έως τον όμιλο Αλαφούζου. Κουρής εναντίον (οικογένειας) Αλαφούζου: ο «άξεστος μπακάλης» εναντίον του «ευγενούς πλοιοκτήτη», η «κατακίτρινη Αυριανή» εναντίον της «πολυφωνικής Καθημερινής», το «φασιστοκάναλο Alter» εναντίον του «οικολογικού Σκάι». Μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα; Μήπως έχουμε να κάνουμε με τον απατεώνα των εικονικών τιμολογίων εναντίον του χρηματοδότη πρωθυπουργών, το φερέφωνο του πελάτη εναντίον του φερέφωνου του εφοπλιστικού λόμπι, τον κατά συρροή συκοφάντη εναντίον του… κατά συρροή συκοφάντη; Μήπως πρόκειται για τις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, που όμως όταν αναφερόμαστε σε έναν πανίσχυρο όμιλο των ΜΜΕ με ιστορικό όνομα τότε τα πράγματα είναι απείρως χειρότερα; Μήπως ο εμμετικός Αυριανισμός ωχριά μπροστά στον αηδιαστικό Αλαφουζισμό;


Η ιστορική εφημερίδα του Γιώργου Βλάχου, παρότι στη συνείδηση του κοινού θεωρείται ως ένα από τα πλέον έγκριτα έντυπα των (αστικών πάντα) μέσων μαζικής ενημέρωσης, πολύ πριν περάσει στα χέρια του εφοπλιστή Αριστείδη Αλαφούζου, έχει στιγματιστεί από αρκετές «μελανές σελίδες» που ενδεχομένως δεν είναι γνωστές στο ευρύ κοινό. Ούτε όμως περίμενε τη διαπλεκόμενη οικογένεια Αλαφούζου για να εμπλακεί σε ύποπτα πολιτικά παιχνίδια, καθώς ήδη από την εποχή της Ελένης Βλάχου είναι πασίγνωστα τα πάρε-δώσε με το παλάτι και η στήριξη του καραμανλικού παρακράτους. Όποια όμως κι αν ήταν η πραγματικότητα, το προφίλ της Καθημερινής και των ανθρώπων της κατάφερνε να παραμένει στο απυρόβλητο και μάλιστα να θεωρούνται ως οι στυλοβάτες της δημοσιογραφίας. Αυτή τη στιγμή λίγη σημασία έχει το πώς κατάφερε η βασιλική ως το μεδούλι Ελένη Βλάχου να πλασαριστεί ως «πασιονάρια» την εποχή της Χούντας, όταν την κοπάνησε από την ταράτσα του σπιτιού της προς Λονδίνο μεριά, επειδή δεν «άντεξε τον κατ’ οίκον περιορισμό» που της επέβαλε το καθεστώς των συνταγματαρχών (ακριβώς γιατί ήταν άνθρωπος του παλατιού). Όμως την ίδια απατηλή λάμψη διατηρεί ως σήμερα το έντυπο και οι κάτοχοί του, με παρόμοιες μεθόδους.......................................................
Η συνεχεια εδω....http://sxoliastesxwrissynora.wordpress.com/2010/07/06/%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%bf%ce%bb%ce%ac%ce%b2%ce%bf%ce%b9-%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%ae%cf%83%ce%b5%cf%89%ce%bd-3/

DUKASII
09/07/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ειλικρινά αναρωτιέμαι πόσο κατεστραμμένοι είναι όσοι βγάζουν τα κόμπλεξ τους στο διαδίκτυο... Εγω πάλι αναρωτιέμαι το πόσο δίκιο έχει για τη δημοσιγραφια , τη δύναμη που έχει και τις μπίζνες που κάνει με τους πολιτικούς και τις κυβερνήσεις στις πλάτες μας και εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να λέμε «άλλαξε κανάλι ή μη τους διαβάζεις» .στα παπαρια μου αν υπάρχουν και αυτοί που ναι σωστοί κτλ- το αυτονόητο δηλαδή το οποίο είναι και η μειοψηφία σε όλη την ιστορία.

σε λίγο θα πεθαίνουν της πείνας οι μισοί και οι άλλοι θα λέμε ..έλα μωρε τώρα μη τους κοιτάς άλλαξε κανάλι η πάρε την άλλη εφημερίδα που λέει ότι κάνουν δίαιτα..δε πεινάνε.
:sad:

ermiss
09/07/2010, 15:18
Οι εφημερίδες πληρώνουν την συνέπειες των επιλογών τους.

Ο καθένας οφείλει να φιλτράρει τόσο την είδηση όσο και την άποψη.

Προσωπικά αν και δεν ανήκω με τίποτα στο χώρο της δεξιάς, διαβάζω Καθημερινή εδώ και χρόνια, σχεδόν σε καθημερινή βάση. Όπως διαβάζω και Ελευθεροτυπία αρκετά συχνά. Το θέμα είναι να επιλέγεις αρθρογράφους, να μπαίνεις σε διαδικασία να φιλτράρεις, αλλά και να μπορείς να είσαι αντικειμενικός όταν ακούς-διαβάζεις απόψεις που είναι αντίθετες με τις δικές σου.

Τόσο η Καθημερινή όσο και η Ελευθεροτυπία μπορούν άνετα να διαβαστούν απο αναγνώστες διαφορετικών πολιτικών χώρων.

Όπως και να έχει σωστά έχουν πτώση πωλήσεων, πολύ σωστά. Θα έπρεπε καιρό να έχουν επικεντρωθεί στην αντικειμενική, σωστή ενημέρωση....

Για TV, μιλάμε για μπουρδέλο, τρομολαγνεία και τις λοιπές αρρώστιες των ΜΜΕ, το πρόβλημα είναι ότι οι ασθένειες αυτές έχουν περάσει σαν επιδημία και σε πολλά blogs...

super_toto
09/07/2010, 15:32
Κι εμένα με βρίσκει σύμφωνο το άρθρο.

Μην πέφτετε στην πλάνη που θέλει την εφήμερίδα να είναι ο αντικειμενικός υπέρμαχος της αλήθειας και την τηλεόραση ο βόθρος με εικόνες (που λέει και ο τζιμάκος).
Στους ίδιους οργανισμούς ανήκουν. Τα ίδια σκατά είναι. Η ενημέρωση για να μην είναι εξημέρωση πρέπει να δέχεται ασφικτικό φιλτράρισμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που ειναι οπαδοί (ακόμα και εδώ) μιάς εφήμερίδας και την διαβάζουν πιστά. Είναι δυνατόν να μην διαφωνείς σε κάτι από αυτά που γράφει μια οποιαδήποτε εφημερίδα? Να σου αρέσει και να συμφωνείς με κάποιο αρθρογράφο το καταλαβαίνω. Αλλά όχι και να ταυτιζόμαστε με μια εφημερίδα.

Γενικά η δημοσιογραφία είναι σάπια. Πολύ σάπια, υπεύθυνη για το μεγαλύτερο ποσοστό των δεινων που μας περιβάλουν. Δεν προτρέπω κανένα να μην διαβάζει εφημερίδες ομως. Μες τα σκατά κάτι καλό θα βρεις. Αυτό ισχύει και για την τηλεόραση και πολύ περισσότερο για το ίντερνετ. Εκεί βέβαια θέλει πολυ ψάξιμο. Αλλα αν βρεις κάτι σίγουρα θα είναι πιο αυθεντικό.

gcrook
09/07/2010, 15:45
Η πτωση των πωλησεων των εφημεριδων ελαχιστη (η μαλλον και καμια) σχεση εχει με την αφυπνιση του αναγνωστη.

Εδω και οι New York Times εχουν σχεδον καταρρευσει (σαν εντυπο) .

Απλες ερωτησεις.

-Το τρωκτικο απο μονο του, ποσα μοναδικα χιτς πιανει καθημερινα;
-Λοιπα μπλογκς (δημοσιογραφων και μη) .
-Ποσο online video βλεπουμε καθημερινα και ποσο απο αυτο εχει να κανει με την ενημερωση μας;Μια νεα ειδηση σε ποση ωρα μεταδιδεται και με ποιους τροπους;Οχι παντως μετα απο ενα 24ωρο και οχι σε χαρτι (οι ευκολες απαντησεις) .

gcrook
09/07/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κι εμένα με βρίσκει σύμφωνο το άρθρο.

Μην πέφτετε στην πλάνη που θέλει την εφήμερίδα να είναι ο αντικειμενικός υπέρμαχος της αλήθειας και την τηλεόραση ο βόθρος με εικόνες (που λέει και ο τζιμάκος).
Στους ίδιους οργανισμούς ανήκουν. Τα ίδια σκατά είναι. Η ενημέρωση για να μην είναι εξημέρωση πρέπει να δέχεται ασφικτικό φιλτράρισμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που ειναι οπαδοί (ακόμα και εδώ) μιάς εφήμερίδας και την διαβάζουν πιστά. Είναι δυνατόν να μην διαφωνείς σε κάτι από αυτά που γράφει μια οποιαδήποτε εφημερίδα? Να σου αρέσει και να συμφωνείς με κάποιο αρθρογράφο το καταλαβαίνω. Αλλά όχι και να ταυτιζόμαστε με μια εφημερίδα.

Γενικά η δημοσιογραφία είναι σάπια. Πολύ σάπια, υπεύθυνη για το μεγαλύτερο ποσοστό των δεινων που μας περιβάλουν. Δεν προτρέπω κανένα να μην διαβάζει εφημερίδες ομως. Μες τα σκατά κάτι καλό θα βρεις. Αυτό ισχύει και για την τηλεόραση και πολύ περισσότερο για το ίντερνετ. Εκεί βέβαια θέλει πολυ ψάξιμο. Αλλα αν βρεις κάτι σίγουρα θα είναι πιο αυθεντικό.

To προβλημα ειναι οτι ο τυπος στην εποχη του διαδικτυου,επιλεγει την ευκολη λυση για να προσαρμοστει (που δεν μπορει ουτως η αλλως) .

Η δημοσιογραφια σαν πρακτικη και λειτουργημα μονο σαπια δεν ειναι.Απλα καποιοι που την ασκουν δεν ειναι δημοσιογραφοι.

MitsosNaked
09/07/2010, 15:51
Εγώ έχω να ρωτήσω το εξής απλό(αλλά έχει σημασία):

Τί προτιμάμε; 500 εφημερίδες και 500 κανάλια(απο διάφορους πολιτικούς χώρους) ή
ΜΙΑ εφημερίδα, ΕΝΑ κανάλι και ΕΝΑΝ ραδιοφωνικό σταθμό;





:winka:

sniper
09/07/2010, 16:37
To ότι η έγκρυτη Espresso έχει 28% λεει κάτι για το κείμενο του αρχικού ποστ;

:smokin:

route 66
09/07/2010, 16:51
αν και το αρθρο ειναι καπως επειδη λεει συνεχεια κατι του στυλ "ξυπνα μαλακα"κλπ,εμενα δε με βρισκει αντιθετο.
δυστηχως η δημοσιογραφια εχει ξεπεσει παρα πολυ.μαλλον εχει αξαγοραστει για την ακριβεια.οι περισσοτεροι,οχι ολοι,ειναι υπαλληλοι του "αφεντικου"
οι περισσοτερες εφημεριδες ήτε ειναι κοματικα οργανα στην καλυτερη(πχ αυγη/ριζοσπαστης)
ήτε ανηκουν "σε ομιλο συμφεροντων" ταδε που σε πιανει ανατριχιλα.ολοι τους ξερουμε.οι ιδιοι που εχουν τα καναλια εχουν και τις εφημεριδες.
το να φιλτραρεις αυτο που διαβαζεις δεεεν παιζει.
ειναι αλλο να διαβαζεις στην καθημερινη τον πετρο παπακωνσταντινου ενα εντιμο αριστερο δημοσιογραφο και να διαφωνεις μαζι του αλλα να ξερεις οτι αυτος ήτε συμφωνεις ήτε οχι δεν τα εχει παρει,και αλλο να διαβαζεις πληρωμενους δοσυλογους.εκει ρε π@#στη μου τι σκατα να φιλτραρεις?προτιμω να διαβασω δημοσιογραφο της εστιας με τα ημικαθαρευουσιανικα αλλα να τα λεει επειδη τα πιστευει και να διαφωνισω σε ολα ,αλλα να μην μετανιωσα που διαβασα το αρθρο του, παρα ενα πληρωμενο "εκσυγχορονιστη".
και μη μου πειτε πως το ξερεις οτι τα λεει και δε τα παιρνει.αργα ή γρηγορα θα φανει.
κριμα,το αρθρο στο αρχικο post λεει την αληθεια ήτε μας προσβαλει ο τροπος του ήτε οχι.

devil's animal
09/07/2010, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Εγώ έχω να ρωτήσω το εξής απλό(αλλά έχει σημασία):

Τί προτιμάμε; 500 εφημερίδες και 500 κανάλια(απο διάφορους πολιτικούς χώρους) ή
ΜΙΑ εφημερίδα, ΕΝΑ κανάλι και ΕΝΑΝ ραδιοφωνικό σταθμό;





:winka:


τι θες να πεις μ'αυτο?? οτι ειναι κακο που υπαρχει πολυφωνια (πολυκομματισμος)??

benny
09/07/2010, 18:31
αραγε τι ενοχλει περισσοτερο

να εισαι μαλακας ή να στο λενε οτι εισαι;

Band(age)it
09/07/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
το πρωί της Κυριακής στην Αλβανίδα περιφτερού

Εισαι αρκετα μαλακας...για διαφορους λογους...

Ζεύκας
09/07/2010, 19:39
παιδιά εγώ το ξεκαθάρισα:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αλλά όποιος έχει κριτική σκέψη κρατάει την ουσία.

και στην τελική εγώ στην εφημερίδα ΔΕΝ διαβάζω το κομμάτι που ασχολιέται ΚΑΘΑΡΑ με την πολιτική.
μια εφημερίδα (κυρίως οι κυριακάτικες) έχουν ευρεία θεματολογία.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Εισαι αρκετα μαλακας...για διαφορους λογους...

αγορίνα ηρέμησε. ένα κείμενο copy-paste έγραψε ο συμφορουμιτης

Band(age)it
09/07/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
παιδιά εγώ το ξεκαθάρισα:



και στην τελική εγώ στην εφημερίδα ΔΕΝ διαβάζω το κομμάτι που ασχολιέται ΚΑΘΑΡΑ με την πολιτική.
μια εφημερίδα (κυρίως οι κυριακάτικες) έχουν ευρεία θεματολογία.




αγορίνα ηρέμησε. ένα κείμενο copy-paste έγραψε ο συμφορουμιτης

Εκτος του οτι το εγραψε σε λαθος φορουμ..
Για να το ποσταρει τον εκφραζει..και εμενα προσωπικα με προσβαλλει !

MitsosNaked
09/07/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τι θες να πεις μ'αυτο?? οτι ειναι κακο που υπαρχει πολυφωνια (πολυκομματισμος)??


Ίσα-ίσα. Εγώ είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ υπέρ της πολυφωνίας. Το έβαλα επίτηδες για να δώ όλους αυτούς που πετάνε ένα άρθρο για τα πάσης φύσεως ΜΜΕ, τί τελικά θα ήθελαν για να είναι ικανοποιημένοι; Μήπως τελικά όλοι αυτοί δέν είναι και τόσο οπαδοί της δημοκρατίας/ελευθερίας του λόγου; Γιατί το άκουσα και αυτό πρόσφατα.....

devil's animal
09/07/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Ίσα-ίσα. Εγώ είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ υπέρ της πολυφωνίας. Το έβαλα επίτηδες για να δώ όλους αυτούς που πετάνε ένα άρθρο για τα πάσης φύσεως ΜΜΕ, τί τελικά θα ήθελαν για να είναι ικανοποιημένοι; Μήπως τελικά όλοι αυτοί δέν είναι και τόσο οπαδοί της δημοκρατίας/ελευθερίας του λόγου; Γιατί το άκουσα και αυτό πρόσφατα.....


θα ακουσεις και αλλα πολλα Μητσε...δυστυχως....θα ακουσεις και αλλα πολλα...:sad:

sergiosm
10/07/2010, 03:37
απορία ... αφελούς:


Αυτός ο τύπος που λέει στους άλλους του μαλάκες να ξυπνήσουν:

1) ο ίδιος είναι ξύπνιος ή μήπως κοιμάται και ο ίδιος;

2) είναι σίγουρο ότι ο ίδιος δεν είναι μαλάκας;


Και αλήθεια: τί ακριβώς αντιπροτείνει;;;


Και εκτός όλων των άλλων ΔΕΝ ξέρει ούτε καν να διαβάζει.
Γιατί από τον πίνακα προκύπτει:
α) ότι οι εφημερίδες που είχαν πτώση είναι αυτές που ζουν από τα σκάνδαλα (veto θέμα real news κλπ)
β) ο συνολικός μέσος όρος άλλαξε ελάχιστα (μόλις 3%)

:wave2:

DUKASII
10/07/2010, 04:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Ίσα-ίσα. Εγώ είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ υπέρ της πολυφωνίας. Το έβαλα επίτηδες για να δώ όλους αυτούς που πετάνε ένα άρθρο για τα πάσης φύσεως ΜΜΕ, τί τελικά θα ήθελαν για να είναι ικανοποιημένοι; Μήπως τελικά όλοι αυτοί δέν είναι και τόσο οπαδοί της δημοκρατίας/ελευθερίας του λόγου; Γιατί το άκουσα και αυτό πρόσφατα..... Ναι καιεγω υπέρ της πολυφωνιας στη δημοσιογραφία είμαι αλλά όταν γίνεται αυτή ! Τι σχέση έχει με τη κατάντια της δημοσιογραφίας το αν θελουμε πολυφωνία ;μη μας βγάλετε και φασιστες τώρα επειδή συμφωνούμε ότι η δημοσιογραφία εξυπηρετεί συμφέροντα... :rotflmao: :lol:

imitrelos
10/07/2010, 04:33
Το μέσο δέν έχει πρόβλημα (εφημερίδες) αλλα πώς το χειριζεσαι

Και στα άλλα μέσα TV ιντερνετ το ίδιο ακριβώς συμβαίνει

το θέμα είναι η κριτική σκέψη , η αμάσητη γνώση διμιουργή ηλίθιους ;)

εννοίτε ότι το άρθρο στο blog (απο εκεί το πήρε συμφορουμήτης μήν τα χώνουμε σε αυτόν ) , είναι το λιγότερο άθλιο
:yuck:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

SpeakeasyBlues
10/07/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Εισαι αρκετα μαλακας...για διαφορους λογους...


Εμπεριστατωμενη η αναλυση σου, μπορεις ομως να κανεις μια περιληψη?

Ολοι οι αλλοι μπηκαν στον κοπο...

benny
10/07/2010, 05:36
quote:
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
το πρωί της Κυριακής στην Αλβανίδα περιφτερού


Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Εισαι αρκετα μαλακας...για διαφορους λογους...


συγγνωμη ρε αρχηγε αλλα απ' το κομματι που εκανες quote τι προκυπτει;

δηλαδη αν ελεγε η ολλανδεζα, η γερμανιδα, η ιταλιδα, η σερβα, η αιγυπτια, η δεν ξερω και γω τι .... περιπτερου θα εξακολουθουσε να ειναι μαλακας;

:confused:

Sephiroth5
10/07/2010, 05:59
Superman μην τους ακούς....ειναι lexLuthορικοι!

Aggelos_SV
10/07/2010, 06:51
Και από που προκύπτει ακριβώς το συμπέρασμα ότι οι εφημερίδες έχουν μείωση στις πωλήσεις τους?
Με δείγμα μετρήσεις που έγιναν ΔΥΟ ΚΥΡΙΑΚΕΣ του χρόνου κι αυτές το καλοκαίρι που το αγοραστικό κοινό (μάλλον) μειώνεται όσο προχωράμε προς τον Αύγουστο?

Κλάιν μάιν...

BELZEBOYLIS
10/07/2010, 07:20
Εγώ το μόνο που θέλω είναι να επισημάνω ότι το κείμενο είναι προσβλητικό και προβοκατόρικο ! :wave2:

ermiss
10/07/2010, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Και από που προκύπτει ακριβώς το συμπέρασμα ότι οι εφημερίδες έχουν μείωση στις πωλήσεις τους?
Με δείγμα μετρήσεις που έγιναν ΔΥΟ ΚΥΡΙΑΚΕΣ του χρόνου κι αυτές το καλοκαίρι που το αγοραστικό κοινό (μάλλον) μειώνεται όσο προχωράμε προς τον Αύγουστο?

Κλάιν μάιν...

Οι εφημερίδες έχουν πτώση εδώ και 8 μήνες περίπου. Οι κυριακάτικες πάντα..


Και μιλάμε ότι πέρυσι οι 2 μεγαλύτερες έπιαναν 200κ + και τώρα φτάνουν τα 120-150κ με το ζορι

συγκεκριμένα 1η Κυριακή Ιουλίου 2009 180κ-170κ
1η Κυριακή Ιουλίου 2010 128κ-121κ

LsKostas
10/07/2010, 10:28
Περιμενουμε με ανυπομονησια τις "Κυριακατικες εφημεριδες" να ξαναπασαρουν στον λαο
αυτους που τον βυθισαν στο σημερινο τελμα ως "σωτηρες"...




Αν ειναι δυνατον...συζηταμε ακομα εαν υπαρχει ποιοτικη πληροφορηση στην Ελλαδα που ολα
ειναι πονηρη χειραγωγηση


(Εαν λαβουμε υποψιν οτι ενω καηκε η μιση Ελλαδα , μεσα σε 16 μερες ξαναβγηκε η ιδια κυβερνηση
... τοτε ...μαλλον δεν εχουμε δει ακομα ολη την κατρακυλα μας )


Το κειμενο ειναι πολυ κοντα στην αληθεια και μ αρεσει
"
Μα πιο πολυ το γουσταρω γιατι ειναι τσαντισμενο...

izzy
11/07/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
To ότι η έγκρυτη Espresso έχει 28% λεει κάτι για το κείμενο του αρχικού ποστ;

:smokin:

Όταν μπαίνουν οι βουλευτές στην βουλή περνούν από έναν πάγκο με όλες τις εφημερίδες μοιρασμένες και ο καθείς παίρνει ότι θέλει ....

....η espresso είναι πάντα τελειωμένη ..:rotflmao: :rotflmao:

Στο θέμα μας...
Η ενημέρωση είναι το δυνατόν αντικειμενική όταν οι δημοσιογράφοι δεν έχουν φίλους αλλά ''πηγές''

Οι ''πενες'' είναι είδος προς εξαφάνιση και αυτό μας οδηγεί να κανουμε ξεδιάλεγμα μέσα ΑΠΟ τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ σαν ρακοσυλλέκτες ,ΟΤΑΝ οι μεγάλες εφημερίδες εξυπηρετούν μεγάλα συμφέροντα και οι μικρότερες τα μικροκομματικά τους ''χαλάει η συνταγή''.

Η κριτική σκέψη και τα ''καθαρά φίλτρα''είναι ότι έχει απομείνει για έναν πολίτη ,όταν κοιτάξεις πίσω από αυτά όμως δεν τα βλέπεις όλα και πάντα ;)

Xrider
11/07/2010, 13:30
Ρε οι πωλησεις και πτωσεις των εφημεριδων δεν λενε τιποτα!!!
Αφου ολες ειναι και ΔΩΡΕΑΝ στο νετ!!

Τα Σι-Ντι ειναι αυτα που κανουν την κυκλοφορια εφημεριδων...

Γνωμη δεν (γιατι αυτο κανουν οι εφημεριδες) δεν δημιουργουν πια,αυτο γινεται απο την τηλεοραση και τα καναλια...

τα μπλογκς παλι που καποιος ανεφερε οπως το τρωκτικο και αυτα @@ριες ειναι...το συγκεκριμενο εκτος οτι κανει πολλες φορες ανακυκλωση ειδησεων 5ετιας και τις παρουσιαζει για φρεσκιες και μονο οτι κατι καναλια οπως το Αλτερ και αλλα αναπαραγουν το τι γραφει θα επρεπε τουλαχιστον να βαζει σε σκεψεις για το ΠΟΙΟΣ γραφει!!

Κατα την γνωμη μου ο καθενας μπορει να γραφει τον πονο του σε μπλογκ κ οπου αλλου θελει αλλα ρε παιδια μην τους περνετε στα σοβαρα,δεν υπαρχει αλτρουισμος στην Ελλαδα,"στο βαθος του τουνελ ειναι το φως του τρενου που ερχεται και οχι της εξοδου".(αυτο το κανω copyright)


Διαβαζω πολλες εφημεριδες ΔΩΡΕΑΝ μεσα απο το νετ,Ιταλικες,Αγγλικες,Αμερικανικες,Ελληνικες και καμια φορα την Πραβδα για να δω τι λεει για τα υπεροπλα της Ρωσσιας και τους εξωγηινους :smilea: αλλα τοσα ανουσια πραγματα και @@λογια σαν τις ελληνικες πουθενα-εξαιρεση ο κοσμος του επενδυτη-!!

Κατα την γνωμημου μονο ο Τραγκας αξιζει...τουλαχιστον σε κανει να γελας!!!

sakisvolos
11/07/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Εισαι αρκετα μαλακας...για διαφορους λογους...

Καλύτερα να διαβάζεις πριν γράψεις την παπαριά σου μάγκα...το κείμενο copy-paste ήταν!:winka:

sakisvolos
11/07/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Ίσα-ίσα. Εγώ είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ υπέρ της πολυφωνίας.

Συμφωνώ μαζί σου.......αλλά μόνο όταν υπάρχει η πολυφωνία που λες.........

SpeakeasyBlues
11/07/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Superman μην τους ακούς....ειναι lexLuthορικοι!

Επιτελους! Καποιος που με ειπε με το οΝΟΜα ΜΟΥ :p

Band(age)it
11/07/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλύτερα να διαβάζεις πριν γράψεις την παπαριά σου μάγκα...το κείμενο copy-paste ήταν!:winka:

Το copy paste δε δινει αφεση..το εν λογω κομματι ητο προσβλητικο.

SpeakeasyBlues
11/07/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it

quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
το πρωί της Κυριακής στην Αλβανίδα περιφτερού



Εισαι αρκετα μαλακας...για διαφορους λογους...


Το copy paste δε δινει αφεση..το εν λογω κομματι ητο προσβλητικο.



Αντι να απαντας σ'ολους τους αλλους ποσο εχεις προσβληθεις, γιατι σε μενα αφιερωνεις το βρισιμο και δεν απαντας σε αυτο που σε ρωταω?

Και για να μην γραφω πολλες φορες.

Λες οτι ειναι ασχετο το θεμα με το φορουμ, στην κατηγορια Γενικες (που ειναι), εχεις κοιταξει τα αλλα θεματα να μου πεις την σχετικοτητα τους και γιατι αυτα δεν σου φταινε
?
Ολος ο κοσμος εγραψε την αποψη του, εσυ κρατησες μια γραμμη απο ολο το κειμενο (αλβανιδα περιπτερου) ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, γι'αυτο να σε ρωτησω μια και με βριζεις, ειναι η γυναικα σου η' εισαι ενας "Πολιτης του Κοσμου" και εισαι τοσο ευαισθητος?

Και τελος, κανε μας την χαρη και πες μας χανουν φυλλα οι εφημεριδες, διαβαζεις, σε νοιαζει η' ξανα μανα "η περιπτερου" κλπ. ?

sakisvolos
11/07/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Το copy paste δε δινει αφεση..το εν λογω κομματι ητο προσβλητικο.

Είναι προσβλητικό για σένα ναι δεν αμφιβάλω.....αυτό όμως δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα
να χαρακτηρίζεις έτσι έναν συμφορουμίτη σου!!! :winka:

Band(age)it
11/07/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Αντι να απαντας σ'ολους τους αλλους ποσο εχεις προσβληθεις, γιατι σε μενα αφιερωνεις το βρισιμο και δεν απαντας σε αυτο που σε ρωταω?

Και για να μην γραφω πολλες φορες.

Λες οτι ειναι ασχετο το θεμα με το φορουμ, στην κατηγορια Γενικες (που ειναι), εχεις κοιταξει τα αλλα θεματα να μου πεις την σχετικοτητα τους και γιατι αυτα δεν σου φταινε
?
Ολος ο κοσμος εγραψε την αποψη του, εσυ κρατησες μια γραμμη απο ολο το κειμενο (αλβανιδα περιπτερου) ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, γι'αυτο να σε ρωτησω μια και με βριζεις, ειναι η γυναικα σου η' εισαι ενας "Πολιτης του Κοσμου" και εισαι τοσο ευαισθητος?

Και τελος, κανε μας την χαρη και πες μας χανουν φυλλα οι εφημεριδες, διαβαζεις, σε νοιαζει η' ξανα μανα "η περιπτερου" κλπ. ?

Δεν ηθελα να δωσω συνεχεια γιατι οταν στο εγραψα ειχα στραβωσει με αλλον για το ιδιο θεμα.
Επ'αυτου δε το μονο που εχω να πω ειναι οτι η φραση περιεχει ενα στερεοτυπο που μου δινει στα νευρα ως περιπτερας που τυγχανει οικογενειακη επιχειρηση...ελα στη θεση μου.
Στα υπολοιπα που γραφεις - γραφει (σ)το κειμενο εισαι σωστος.
Φιλικα :wave2:

SpeakeasyBlues
11/07/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Δεν ηθελα να δωσω συνεχεια γιατι οταν στο εγραψα ειχα στραβωσει με αλλον για το ιδιο θεμα.
Επ'αυτου δε το μονο που εχω να πω ειναι οτι η φραση περιεχει ενα στερεοτυπο που μου δινει στα νευρα ως περιπτερας που τυγχανει οικογενειακη επιχειρηση...ελα στη θεση μου.
Στα υπολοιπα που γραφεις - γραφει (σ)το κειμενο εισαι σωστος.
Φιλικα :wave2:

Εγω μια απαντηση ηθελα και ειμαι ο.κ. , καλοδεχουμενος παντα.

Band(age)it
11/07/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Είναι προσβλητικό για σένα ναι δεν αμφιβάλω.....αυτό όμως δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα
να χαρακτηρίζεις έτσι έναν συμφορουμίτη σου!!! :winka:

Απαντησα παραπανω...σε ενα κατα τ'αλλα σωστο κειμενο υπηρχε ενα φαουλ κατ'εμε...:wave2:

sakisvolos
11/07/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Απαντησα παραπανω...σε ενα κατα τ'αλλα σωστο κειμενο υπηρχε ενα φαουλ κατ'εμε...:wave2:

Βρε σε καταλαβαίνω εντάξει....αλλά καλά θα ήταν να μη χαρακτηρίζουμε συμφορουμίτες μας....δεν υπάρχει λόγος!! :wave2:

MitsosNaked
12/07/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Συμφωνώ μαζί σου.......αλλά μόνο όταν υπάρχει η πολυφωνία που λες.........


Όσο υπάρχει ελευθερία του τύπου, θα υπάρχει και πολυφωνία.....
Μην μου πείς ό,τι απο μία γρήγορη ματιά στις εφημερίδες σε ένα μέσο ελληνικό περίπτερο βλέπεις μονοφωνία
γιατί θα τρελλαθώ!!:lol:

sakisvolos
12/07/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Όσο υπάρχει ελευθερία του τύπου, θα υπάρχει και πολυφωνία.....
Μην μου πείς ό,τι απο μία γρήγορη ματιά στις εφημερίδες σε ένα μέσο ελληνικό περίπτερο βλέπεις μονοφωνία
γιατί θα τρελλαθώ!!:lol:

Πολυφωνία υπάρχει κατά κάποιο τρόπο όμως.....και λέω κατά κάποιο τρόπο μιας
και τα περισσότερα αυτά έντυπα πάντα ''γέρνουν'' προς κάποιες κομματικές πεποιθήσεις.... :winka:

Υ.Γ. Από ότι είδα στις συναντήσεις ήρθες στα μέρη μας το περασμένο ΣΚ και σε γράψαμε κανονικά ε?:rolleyes: