PDA

View Full Version : aprilia



MANOSR1
10/07/2010, 14:44
καλησπερα παιδια.ενας φιλος εχει προβλημα με το aprilia sxv 550.πριν 2 χρονια ειχαν καει τα πηνια και εκανε (περιεληξει).πριν καμια βδομαδα του εμεινε παλι αγνωστο απο (τι).απο μια ματια που το ειδαμε εχει τα παρακατω προβληματα. 1) η μπαταρια του εσκασε(ανοιξε)και ειναι κλειστου τυπου, 2) η μιζα δεν γυρναει καθολου οταν παταμε τον διακοπτη,(δουλευει ομως κανονικα εγινε δοκιμη) , 3)του βαλαμε αλλη μπαταρια και οταν παταμε την μιζα του καιει την ασφαλεια (15 αμπερ), 4)απο την πλεξουδα κοντα στο λαιμο του ειχαν κοπει 7 καλωδια τα οποια κοληθηκαν με κολητηρι και μονωθηκαν με (κορδονη).παρολο αυτα ακομα καιει την ασφαλεια οταν μιζαρουμε.μπορει να ειναι παλι τα πηνια:(στο συγκεκριμενω μηχανακη τα πηνια ειναι μεσα στο λαδι .κουφω μου φαινετε γιατη το λαδι εχει μεγαλη θερμοκρασια και μπορει να καιει τα πηνια)δεν ειμαι και (γνωστης) και μπορει να λεω και βλακειες,αλλα:uplate: .πως μπορω να δω αν τα πηνια ειναι καμενα; καθε βοηθεια δεκτη:winka:

Ζεύκας
10/07/2010, 15:37
αγορίνα κάνε την ερώτηση στους apriliabikers.gr όπου πολλοί έχουν το ίδιο μηχανάκι.

εδώ δεν νομίζω να βγάλεις άκρη

viper1
10/07/2010, 16:58
ειναι τελικα ολα τα ιταλικα για κυριακες μονο??? μηπως εμπλεξα που πηρα το 750SS??:confused: :confused:

giannis113
10/07/2010, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από viper1
ειναι τελικα ολα τα ιταλικα για κυριακες μονο??? μηπως εμπλεξα που πηρα το 750SS??:confused: :confused:

εννωεις το ντουκατι;

αν ναι ΟΧΙ.

αλλο το ενα αλλο το απριλια

imitrelos
10/07/2010, 19:53
Το 750ss είναι πολυ αξιόπιστο αλλά θέλει φροντίδα απο σένα

Τώρα για το sxv ότι άκουσες sto apriliabikers.gr

και ρώτα τον bill :D

7 κομένα καλώδια ? μπάς και σου βραχυκυκλωμα κάπου ??

lamoun
11/07/2010, 04:45
-πως μπορω να δω αν τα πηνια ειναι καμενα;

Αυτό που μπορείς να κάνεις εύκολα για να τσεκάρεις τα πηνία είναι αφού βγάλεις το φις που πάει στον ανορθωτή να μετρήσεις την αντίσταση των καλωδίων ανά δυο. Γενικά αυτή η αντίσταση είναι αρκετά μικρή (λίγα Ohm). Αν τελικά το βάλεις και μπρός μετράς πάλι στα ίδια καλώδια την εναλλασσόμενη τάση (πάλι ανά δύο).

Από αυτά που λές όμως δε μου κάνει για πηνία.
Εκτός απο το θέμα βραχυκυκλώματος* κοίτα τον ανορθωτή σου (λόγω σκασμένης μπαταρίας)

*Η 15άρα ασφάλεια που λές για τί πράγμα είναι? Φώτα και λοιπά ηλεκτρικά?

MANOSR1
11/07/2010, 07:35
*Η 15άρα ασφάλεια που λές για τί πράγμα είναι? Φώτα και λοιπά ηλεκτρικά?(η 15αρα ασφαλεια καιγεται με το που παταμε την μιζα.οποτε μαλον για την μιζα ειναι,απο την ωρα που τα οργανα δουλευουν κανονικα.)

lamoun
11/07/2010, 09:19
Η μίζα δεν έχει ασφάλεια, τα περιφερειακά μόνο.

Για δες εδώ, πια ασφάλεια είναι. (αλλά αφού φώτα κλπ δουλεύουν καλά είναι της ECU)


203384

lamoun
11/07/2010, 09:21
Και εδώ ο πίνακας..

Εκτύπωσε και αυτό http://slorider.com/Aprilia/tech/schematics/ και άρχισε το ψάξιμο!


203385

MANOSR1
11/07/2010, 13:37
Σας ευχαριστω για την βοηθεια ολους. (και τον lamoun για το σχεδιο):beer: :wave2: