PDA

View Full Version : Αγόρασα ktm rc8 από μαγαζι και μαλλον ειναι χτυπημένο, μπορώ να κάνω τιποτα?



afrikanos
10/07/2010, 14:58
Αγόρασα ktm rc8 από μαγαζι και μαλλον ειναι χτυπημένο, μπορώ να κάνω τιποτα? Όποιος φίλος ξέρει κάτι ας ενημερώση!!! Ευχαριστώ...

pm: πολύ κούτσουρο ρε παίδες!!! :)

sergiosm
10/07/2010, 15:03
αφού είναι από μαγαζί έχεις εγγύηση.

Άρα: ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΠΙΣΩ

alex k8
10/07/2010, 15:07
τι ζημια εχει?ειναι στραβο?η απλως εχει πεσειι κατω και εχει κολληθει ενα πλαστικο

afrikanos
10/07/2010, 15:10
sorry!!!
Ξεχασα να γραψω οτι ειναι μεταχειρισμενο!!!!!

DrBig
10/07/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrikanos
sorry!!!
Ξεχασα να γραψω οτι ειναι μεταχειρισμενο!!!!!

ξεχασες να απαντησεις και στην ερωτηση του alex ;)

afrikanos
10/07/2010, 15:29
Alex
Δεν έχει κατι στραβό αλλά ΟΛΕΣ οι βιδες στα φαίρινκ και αυτές που είναι στο λαιμό της μηχανής είναι πειραγμένες εώς χαλασμένες. Έπειτα πρόσεξα ότι έχει ανοιχτεί η αντλία νερού - έχει φρεσκες φλαντζόκολες - τα παραφλού ήταν κατεβασμένα κατω από το miniumum τα συμπλήρωσα την Πέμπτη και Σάββατο πρωί ξανασυμπλήρωσα, λίγο. Έκανα 500 χλμ σήμερα τα κοιταξα και ειναι ενταξει. τσίμπισε και λίγα λαδακια χωρίς ιδιέτερο σφιξιμο στο δρόμο...

Ζεύκας
10/07/2010, 15:39
εσύ πως συμπέρανες ότι είναι χτυπημένο το μηχανάκι?

akamarinos
10/07/2010, 15:41
πλακα κανεις ??

afrikanos
10/07/2010, 15:53
Δηλαδή θεωρούνται φυσιολογικά όλα αυτά?

Ζεύκας
10/07/2010, 16:01
Κοίτα αν οι βίδες είναι πειραγμένες/χαλασμένες δεν σημαίνει ότι έχει φάει σαβούρα το μοτόρι.
Μπορεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να έλυσε τα φαίρινγκ μαλακωδώς, ξέρω γω...

τα άλλα θέματα που έθιξες δεν μπορώ να καταλάβω το σχέση έχουν με το αν μπορεί να είναι χτυπημένο το μηχανάκι.

Για τσέκαρε χαμηλά το φαίρινγκ,το κάτω μέρος των μαρσπιέ,τις μπότες του πηρουνιού.
επίσης πήγαινε σε μια άδεια ευθεία χαλαρά με 80 χλμ/ωρα και άσε τα χέρια σου από το τιμόνι.
Να δεις να πάει ευθεία το μηχανάκι ή όχι.

Άλλη λύση είναι με τον αριθμό πλαισίου να απευθυνθείς στην KTM Hellas για να μάθεις το ιστορικό της μηχανής σου.
Αν έχει κάνει τίποτα ανακλήσεις,αλλαγές σε εξαρτήματα,διαστήματα σέρβις,τον πρώτο ιδιοκτήτη κτλ κτλ

giannis113
10/07/2010, 16:14
αν ομως εχει γινει καποια αλλαγη εκτως εγγυησης η αυτη δε το ειχε αναλαβει τοτε δε θα μαθεις πραμα απο την ΚΤΜ.

τιποτα ανυσηχητικο μονο το λαδι που λες οτι καιει. ρωτα κανεναν αλλο με rc8

afrikanos
10/07/2010, 16:31
Ευχαριστώ ρε παίδες!!!

billk
10/07/2010, 18:26
αριθμό πλαισίου και μια βόλτα απο κάποιο εξουσιοδοτημένο να δεις αν τουλάχιστον έχει αλλαχθεί τίποτα περίεργο, τουλάχιστον αν αυτό έχιε γίνει μέσα σε εξουσιοδοτημένο KTM
Αλλά ρε φίλε , συγνώμη κιόλας, αλλά πήρες μεταχειρισμένο χωρίς να το δεις;;;Και δεν εννοώ να το δείς εσύ, εννοώ κάποιος μηχανικός που σίγουρα αν έχει γίνει κάτι χοντρό στην μηχανή θα μπορέσει να το αντιληφθει.
Πόσο μάλλον όταν αυτά που λες και με ένα απλό περιμετρικό έλεγχο φαίνονται και σίγουρα σου προκαλούν περιέργεια- πονοκέφαλο για να σκεφτείς το οτιδήποτε.Και επομένως να το ελεγξεί ο μηχανικός και πιο διεξοδικά

afrikanos
11/07/2010, 02:37
Φίλε billk.
Τη μηχανή την πήρε βασικά ο αδερφός μου και μου την έδωσε στα νεύρα γιατί την πήρε πολύ βιαστικά, για να καταλάβεις ούτε manual, ούτε βιβλίο service,ούτε καν 2ο κλειδί και υποτίθεται ότι έχει 2500 χλμ και το βασικό αυτό που λες, να το δει κανένας μηχανικός άσε που είναι η πρώτη του μοτο. Εγώ βασικά έχω την αφρικανούλα μου και είμαι OK. Απλά ψάχνομε τώρα γι αυτόν.

billanti
11/07/2010, 03:29
Δε βλέπω κάτι στραβό εκτός από τις φλατζόκολες.
Το κουστούμι θα είναι έτσι γιατί βάλε- βγάλε τα πολυεστερικά (για πίστα) στο τέλος
κατέστρεψε τις βίδες!
Λαδάκι καίει φυσικά.Ktm είναι και V2.Κανένα πρόβλημα.
Και λίγο παραφλού αν θέλει συμπλήρωμα και αυτό φυσιολογικό είναι μέσα στο καλοκαίρι.

Cpt. Haddock
11/07/2010, 03:37
RC8 για πρωτη μοτο...

Θα τον είδαν να μπαίνει στο μαγαζι και θα άρχισαν να μετράνε κέρδη...

tifoso4ever
11/07/2010, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrikanos
Φίλε billk.
Τη μηχανή την πήρε βασικά ο αδερφός μου και μου την έδωσε στα νεύρα γιατί την πήρε πολύ βιαστικά, για να καταλάβεις ούτε manual, ούτε βιβλίο service,ούτε καν 2ο κλειδί και υποτίθεται ότι έχει 2500 χλμ και το βασικό αυτό που λες, να το δει κανένας μηχανικός . άσε που είναι η πρώτη του μοτο Εγώ βασικά έχω την αφρικανούλα μου και είμαι OK. Απλά ψάχνομε τώρα γι αυτόν.

1η μοτο RC8...:eyepop:

ΧΩΡΙΣ κανεναν ελεγχο...:ZZZ: :confused:


ΟΚ...

:wave2:

DUKASII
11/07/2010, 05:34
Αυτά τα ψάχνουν ρε φίλε πριν την αγορά.. Όχι μετά!!!!!
Και καλά ρε μαν τόσο εμπιστοσύνη έχεις στο αδερφακι σου που τον ΄αφησες να πάρει αυτό το πραμμα;;

Gi_4ce
11/07/2010, 05:37
Βασικα πες και στον ασφαλιστή σου με τον αριθμό πινακίδας να τσεκάρει.

Ζεύκας
11/07/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrikanos
την πήρε πολύ βιαστικά, για να καταλάβεις ούτε manual, ούτε βιβλίο service,ούτε καν 2ο κλειδί και υποτίθεται ότι έχει 2500 χλμ και το βασικό αυτό που λες, να το δει κανένας μηχανικός άσε που είναι η πρώτη του μοτο.


αυτά πες του αδερφού σου δεν είναι σοβαρά πράγματα.
σόρρυ που θα στο πω αλλά τον πιάσανε μαλάκα

faraway
11/07/2010, 07:05
εντάξει ρε σεις δεν σημαίνει πως επειδή δεν ήξερε ο αδερφός του παιδιού πέντε βασικά πράγματα πως ντε και καλά τον πιάσανε κώτσο !!!

αν και οι πιθανότητες να έχει συμβεί αυτό είναι οι περισσότερες (λόγο της μεγάλης επαγγελματικής συνείδησης , και της καλλιεργημένης παιδείας που έχουν αναπτύξει οι περισσότεροι μηχανικοί της χώρας μας , ) μπορεί όμως το μηχανάκι να είναι μία χαρά ,

οι βίδες των πλαστικών δεν λένε τίποτα , ξέρετε πόσοι μερακλήδες μου τις έχουν βιδώσει στραβά εμένα ??

anyway , κατόπιν εορτής τσέκαρε το τώρα και ότι είναι να γίνει θα γίνει ....

:smilea:

Aggelos_SV
11/07/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrikanos
...ούτε καν 2ο κλειδί ...

:uplate:
Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών,ελπίζω να την έχει σε κλειστό γκαράζ,αλυσοδεμένην κλπ κλπ
Είναι πολύ πονηροί οι καιροί μας..δηλαδή τί?Το άλλο κλειδί που είναι?Ποιός το έχει?

faraway
11/07/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
:uplate:
Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών,ελπίζω να την έχει σε κλειστό γκαράζ,αλυσοδεμένην κλπ κλπ
Είναι πολύ πονηροί οι καιροί μας..δηλαδή τί?Το άλλο κλειδί που είναι?Ποιός το έχει?

ναι αυτό όντως δεν είναι καλό !!!!

devil's animal
11/07/2010, 09:14
συμφωνω με Ζευκα και λοιπους οσον αφορα την απειρια και το "κοροϊδεμα" που επεσε στον αδερφο σου απο τον εμπορο...

τωρα στο προκειμενο...

οι βιδες δεν λενε κατι.

το λαδι λεει (δεν ξερω και πολλα βεβαια αν ειναι φυσιολογικο για τα ΚΤΜ V2 αλλα για τα Ι4 το καψιμο ειναι "φυσιολογικο" μονο αν χρησιμοποιειται full συνθετικο και το μηχανακι παει τερμα γκαζι παντου)

το παραφλου σημαινει οτι μαλλον αλλαχτηκαν υγρα ή για καποιο λογο ανοιχθηκε/λυθηκε το ψυγειο και μπηκαν νεα υγρα και δεν εγινε καλη εξαερωση.
(μου εχει τυχει και μενα...οταν το πηρα απο το συνεργειο και το εκανα βολτα δεν υπηρχε σχεδον καθολου παραφλου στο δοχειο αναπληρωσης. συμπληρωσα και ολα καλα μετα απο εκει και περα)

επισης τα κλειδια και το book service πρεπει να παραδινεται 9εφ'οσον μιλαμε και για "καινουργια/μεταχειρισμενη".


βασικα πρεπει να πας μαζι με τον αδερφο σου (εφ'οσον κατεχεις καποια πραγματα) στον εμπορο και να του τα πεις ολα αυτα. δεν ξερω τι θα κερδισεις αλλα καλο θα ηταν να γινει και καμια αναφορα για δικηγορο αν σφιξουν τα πραγματα...:sick:


καλη τυχη!
:beer: :beer: :beer:

afrikanos
11/07/2010, 11:45
Σας ευχαριστώ όλους παίδες από αύριο κιόλας θα πάω να τον βρω τον τύπο και ότι βγάλουμε να είστε καλά πάντως!!!

G/S
12/07/2010, 02:36
Ζήτατου εξηγήσεις για τις βίδες - αντιψυκτικό , και πές του να σου δώσει τα δεύτερα κλειδιά , το manual αν υπάρχει ,και ρώτα τον πού το πήγαινε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης για service , αλλά καλού-κακού τράβατο και σε ενα συνεργείο ΚΤΜ για διάγνωση:beer:

Guido_Brasletti
12/07/2010, 03:39
Ρώτα ένα δικηγόρο. Μέχρι και 6 μήνες μετά την πώληση μπορείς να κάνεις αναστροφή της πώλησης εαν υπάρχει ελάττωμα που απέκρυψε ο πωλητής. Μπορείς δηλαδή να του επιστρέψεις τη μηχανή και να πάρεις ΟΛΑ τα χρήματα πίσω! ΜΙΛΑ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ