PDA

View Full Version : servise



lygonis
08/07/2005, 09:52
Λοιπόν μόλις έκανα το servise των 10000 χλμ.170 euro κόστισε.

spirpat
10/07/2005, 14:08
τι λες ρε φιλε. ακου 170 τι κανανε τελος παντον. φανταστειτε. σε λιγες μερες παω για των 5000 στα 1000 πληρωσα 60 . στις 10000 ο φιλος 170 ,στις 5000 ποσο. να κανουμε τη μεθοδο των 3 να δουμε. χα χα χα. που να φτασουμε 20-30 χιλιαδες τι θα γινει αραγε?? τελος παντων καλα να ειμαστε!!!

gmakris
10/07/2005, 14:28
Πολλα μου ακουγονται...

μπορεις να μας αναλυσεις τις χρεωσεις?

sotosfz6
10/07/2005, 16:59
προφανως μιλαμε για r6???επειδη πανω κατω τα ιδια σερβις (fazer 600)κανουμε το κοστος εχει ως εξης.

στα 1000 λαδια..στα 5000 λαδια..αρα μιλαμε για 30 περιπου το καθενα μεχρι στιγμης+το φιλτρο καμια 10αρια για οποιον το αλλαζει καθε φορα.
στα 10000 το κοστος ανεβαινει.Εαν αλλαχτουν ολα οσα λεει η μοτοδυναμικη(μπουζι, φιλτρο αερα,λαδια,φιλτρο λαδιου) φθανει τα 170 ευρω.Οι τιμες ομως και μεταξυ των εξουσιοδοτημενων ποικιλουν.Κυριως στα εργατικα τα οποια ξερω περιπτωση που εχουν χρεωθει 80 ευρω( :confused: :confused: ).Καλησπερα:beer:

lygonis
11/07/2005, 09:23
Σε R1 04 έγινε το servise.Ότι λέει η αντιπροσωπία στο βιβλιαράκι.Μπουζι,καθάρισμα φίλτρου αέρα,λάδια φίλτρο λαδιού,ρύθμιση στο ψεκασμό.Όλα αυτά εγώ τα κοστολογώ στα 100 euro με την εργασία.Έδωσα 170 που μου ζήτησε χωρίς να διαμαρτυρηθώ διότι έχω εγγύηση και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

sotosfz6
11/07/2005, 09:34
μου φαινονται πολλα...

spirpat
13/07/2005, 18:21
κι εγω ειμαι της ιδιας γνωμης μιας και ειμαστε στην εγγυηση. αχρειαστη να'ναι βεβαια. τωρα αν μας τον πιανουν λιγο παραπανω τι να κανουμε....... κι εγω χθες πηγα για τα 5000 (ρ1 2005)λαδια και φιλτρο συν εργασια 60ευρω. τουλαχιστον να κανουν αυτα που ειναι να κανουν σωστα.
Μιας και θυμηθηκα , να σας ρωτησω κατι. οδικη βοηθεια για τις μηχανες υπαρχει?? ξερετε κατι. εαν ναι καλου κακου να δουμε, φυσικα κι αυτη αχρειαστη. φτου φτου μακρια απο εμας.

Υ.Γ. επισης ξεχασα να πω στους κατοχους ρ1-2005 εαν σας ενοχλει σε λακουβες ο θορυβος απο τα τακακια στους δισκους (εμπρος δισκοφρενο) στο σερβις εμενα μου βαλανε κατι λαμακια απο ρ1 φυσικα και οχι τιποτα πατεντες και ησυχασε το εργαλειο τωρα. αυτα.

gmakris
13/07/2005, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από spirpat
κι εγω ειμαι της ιδιας γνωμης μιας και ειμαστε στην εγγυηση. αχρειαστη να'ναι βεβαια. τωρα αν μας τον πιανουν λιγο παραπανω τι να κανουμε....... κι εγω χθες πηγα για τα 5000 (ρ1 2005)λαδια και φιλτρο συν εργασια 60ευρω. τουλαχιστον να κανουν αυτα που ειναι να κανουν σωστα.
Μιας και θυμηθηκα , να σας ρωτησω κατι. οδικη βοηθεια για τις μηχανες υπαρχει?? ξερετε κατι. εαν ναι καλου κακου να δουμε, φυσικα κι αυτη αχρειαστη. φτου φτου μακρια απο εμας.

Υ.Γ. επισης ξεχασα να πω στους κατοχους ρ1-2005 εαν σας ενοχλει σε λακουβες ο θορυβος απο τα τακακια στους δισκους (εμπρος δισκοφρενο) στο σερβις εμενα μου βαλανε κατι λαμακια απο ρ1 φυσικα και οχι τιποτα πατεντες και ησυχασε το εργαλειο τωρα. αυτα.

To sevice των 10.000 που θα κανω στο δικο μου R1 δεν θα ξεπερασει τα 35 ευρα εφοσον θα το κανω μονος μου με αγαπη και στοργή...... (το manual λεει αλλαγη μπουζι στα 20.000km)
Καλα κανεις για την εγγυηση...ισως εαν ειχα κανενα Ιταλικο θα το πηγαινα σε εξουσιοδοτημενο, αλλα επειδη εχω R1 (δεν σπαω/δεν χαλαω) δεν την χρειαζομαι την εγγυηση....:D

Ολες οι γνωστες οδικες βοηθειες κανουν μεταφορα μοτο - ψαξε για τιμες - καλυτερη φυσικα η express service αλλα και η ακριβοτερη......

Ο θορυβος προερχεται απο τις semi-floating δαγκανες και ειναι φυσιολογικος για ολα τα νεα R1 - δεν θα επρεπε να σε ενοχλει εκτος και εαν κινεισαι με χαμηλες ταχυτητες....:D

:wave2:

spirpat
14/07/2005, 16:35
φιλε μου ισως να εχεις και δικιο. οπως παει η δουλεια μαλλον σε ολους θα ειναι αχρειαστη η εγγυηση, αλλα αλλοι ισως να νομιζουμε οτι ειμαστε γκαντεμηδες και ισως χρειαστει .φτου φτου μακρια απο εμας. ενας φιλος εχει 1 χρονο το ρ1 (4000χλμ) περιπου και τα κανει μονος. (λιγα εε ακου 4000 σε 1χρονο).
οσο για τις δαγκανες οχι βεβαια οτι ειναι προβλημα οσο για χαμηλες ταχυτητες, κατσε ειμαστε και επαρχια και εντος πολης δε μπορει θα τρως λακουβες. εμενα δε μ'ενοχλουσε παντως ο τεχνικος μιας και ειχε τα λαμακια τα εβαλε και ησυχασε...
οσο για την οδικη θα παω να δω στην εξπρες μιας κι εχω εκπτωση και αστη να βρισκεται και αχρειαστη βεβαια.......
αντε και να μη χανομαστε και να τα λεμε!!

wrenchfzr
14/07/2005, 19:56
καλα ρε παιδια εισται σοβαροι; ετσι και καπιου φιλου Z750του χρεωσαν 125 για λαδια και ελεγχο ψεκασμου.δηλαδη τους λεω τι ελεγχο; το βαζουμε στον εγκεφαλο.μα ολες οι μηχανες εχουν αυτοδιαγνωση .παιδια η εγγυηση δεν παυει αν δεν κανετε αυτα που λενε .θελετε αποδειξη; ζητηστε τα γραπτα να δειτε τις αντιδρασεις τους.στειλτε τις απαντησεις (αν σας δωσουν γραπτα)στη μαμα εργοστασιο.πονταρουν στο ανγχος μη τυχον και παθει κατι η μηχανη σας.διαβαστε στο ιδιο forum τις εμπειριες του φιλου με με yamaha aerox.για να δειτε τι πατε να αποφυγετε.τον εγραψαν κανονικα την εγγυηση.και λεω .αν για καθε 5000κμ δινετε 100ευρω τοτε τι στο καλο γλυτωνετε.τα εχετε προπληρωσει