PDA

View Full Version : Powerhouse engineering



uberalles
11/07/2010, 08:52
Παιδια εχει κανεις αποψη για το powerhouse? Θελω να στειλω ενα LC4 εκει για φτιαξιμο. Απ' οτι ξερω ασχολειται και με αλλα μηχανακια περα απο yamaha. Η ποιοτητα της δουλειας που γινεται εκει ειναι καλη?

GABBER
11/07/2010, 13:05
Σαν δουλεια , ο μηχανικος του , ειναι καλος.

Αν εχεις γερο πορτοφολι , ξερεις..... και εχεις υπομονη με τον ιδιοκτητη , οκ!!!

soter3gm
11/07/2010, 14:28
Έχω φτιάξει δυο μοτοσυκλέτες εκεί και της δύο τούμπανο, κατ εμένα τα λεφτά που παίρνει αξίζουν και με το παραπάνω. Ποτέ δεν ασχολήθηκα με το παραμικρό στο δρόμο. μόνο βενζίνη και λάστιχα (όταν δεν είχε)
Από κουβέντες που έχω κάνει κατά καιρούς με φίλους πάνε και δεν φοβούνται αν θα τους αλλάξει φίλτρο η αν θα τους βάλει καινούργια μπουζί η όχι, που πολλοί "μάστορες" ούτε που τα κοιτάνε και σου λένε τα άλλαξα όλα , και ούτε φίλτρο αέρος δεν έχουν αλλάξει.
Τέλος όταν αγόρασα το τωρινό μου μηχανάκι τον έκανα χρυσό να μου το κάνει service και ούτε να ακούσει δεν ήθελε, μου έλεγε φτιάξτο μόνος σου είναι εύκολο τσάμπα λεφτά θα σου πάρω.

Εκτός του ότι την αγάπη του την έκανε hobby γιατί είχε άλλο επάγγελμα, αλλά έχει και μηχανικούς που είναι τίμια παιδιά, τους γνωρίζω από την εποχή που η ΥΑΜΑΗΑ ήταν στη Λυκόβρυση.

uberalles
11/07/2010, 17:50
τσεκουρωνει ασχημα στις τιμες? δε λεω η καλη δουλεια να αμοιβεται, αλλα μην μας σφαξουν κιολας :lol:

typhoon
12/07/2010, 12:05
Ο τύπος το κατέχει το άθλημα.Έχουμε φτιάξει R1 εκεί( και μάλισταα είχα κάτσει παρών για να παρακολουθώ.)τοποθέετησει pc,φίλτρο,δυναμομετρήσεις,ρυθμίσεις.Το πήρα αμα δε σου κάνει λεει φέρτο να στο ξαναρυθμίσω(όπως και έγινε)του το ξαναπήγα και το ξαναρύθμισε δωρεάν.Πάλι δυναμομέτρηση.

Το κακό είναι ότι δεν κερνάνε καφε...
Και ότι στις τιμές είναι τσεκούρι.

Αξίζει όμως φίλε, θα μείνεις ικανοποιημένος.

gixxerpap
12/07/2010, 12:45
δε θα βγάλεις άκρη σε τέτοιο θέμα μέσω φόρουμ...

όσοι είναι ικανοποιημένοι, θα γράψουν την άποψή τους, όσοι όμως δεν είναι, δύσκολα θα γράψουν για ευνόητους λόγους.

τα νούμερα που έχω ακούσει πάντως κατά περιόδους, για κάποιες βελτιωσεις, είναι παρανοϊκά!

GABBER
12/07/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
δε θα βγάλεις άκρη σε τέτοιο θέμα μέσω φόρουμ...

όσοι είναι ικανοποιημένοι, θα γράψουν την άποψή τους, όσοι όμως δεν είναι, δύσκολα θα γράψουν για ευνόητους λόγους.

τα νούμερα που έχω ακούσει πάντως κατά περιόδους, για κάποιες βελτιωσεις, είναι παρανοϊκά!

Κράτα τα λεγόμενα του Γιώργου , μιας και είναι ότι πιο κοντά στην πραγματικότητα

Σαν πρώην πελάτης του έχω να σου πω πως , αν το οικονομικό δεν είναι θέμα, τότε προχώρα «σχετικά» άφοβα.

Εμένα ,πάντως ,σε μετατροπή που είχα κάνει μου είχε φανεί «αλμυρός» .

Τώρα για το θέμα της υπομονής, που ανέφερα παραπάνω, έχε υπόψη σου ότι θα έχεις να κάνεις με έναν ιδιόρρυθμο άνθρωπο.

uberalles
12/07/2010, 22:37
Katana μπορείς να μου το αναλύσεις σε πμ (μη δυσφημουμε κ εν απουσία). Για το οικονομικό δν με πειράζει τόσο, γτ με τα μηχανάκια έχω μάθει να κάνω το σκατο παξιμάδι όταν θέλω κάτι.. Αυτό που δεν έχω μάθει είναι να με κοροϊδεύουν κ να μου τα αρπάζουν.. Εγώ θέλω να μου ι ρυθμίσει fcr, φτιαξιμο κεφαλή (ροικη, ελατηρια, βαλβίδες κλπ) πιστονι και μπιελα (cp κ Carrillo) αντίστοιχα κ ζυγισμα στροφαλου. Αν ωστόσο έχετε κάποιον δοκιμασμένο στις βελτιώσεις μονοκυλινδρων κ ιδιαίτερα σε ΚΤΜ τότε ριψατε άφοβα πμ!

DUKASII
13/07/2010, 02:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Katana μπορείς να μου το αναλύσεις σε πμ (μη δυσφημουμε κ εν απουσία). Για το οικονομικό δν με πειράζει τόσο, γτ με τα μηχανάκια έχω μάθει να κάνω το σκατο παξιμάδι όταν θέλω κάτι.. Αυτό που δεν έχω μάθει είναι να με κοροϊδεύουν κ να μου τα αρπάζουν.. Εγώ θέλω να μου ι ρυθμίσει fcr, φτιαξιμο κεφαλή (ροικη, ελατηρια, βαλβίδες κλπ) πιστονι και μπιελα (cp κ Carrillo) αντίστοιχα κ ζυγισμα στροφαλου. Αν ωστόσο έχετε κάποιον δοκιμασμένο στις βελτιώσεις μονοκυλινδρων κ ιδιαίτερα σε ΚΤΜ τότε ριψατε άφοβα πμ! φιλε με αυτα που θες σε οποιον και να πας θα σου ζητησει παπαδες.
ανοιγμα μοτερ κτλ ..
θα σου λεγα για τον ελιο που ναι κατεμας...και εχει κανει πολλα και διαφορα τετοια..αλλα εγω δεν ειχα μείνει ευχαριστημενος κανα δυο φορες που χα παει το μικρο.
για τον παουερ χαουζ εχω διαβάσει παλιοτερα και σε αλλο φορουμ φιλο να του τα χωνει για τις μετατροπες μεγαλου μπατζετ σε ρ1 και μικρού αποτελέσματος σε δυναμη.

οπως και να το κανεις φιλε στην ελλάδα η μετατροπή σε αγνωστο μηχανικο εχει τα ρισκα του.

PortisHead
13/07/2010, 02:56
Κιεγω μια φορα που ειχα παει το TDM εμεινα κατευχαριστημενος.
Το συνεργειο ειναι.....χειρουργειο.
Τσαπατσουλιες , στουπια , και λοιπα ελληνικα φαινομενα απουσιαζουν.
Βεβαια εχουν όλοι δικιο όσον αφορα τις τιμές.:eek: :eek: :eek:

Παραδειγμα : Αλλαγή λαδιών το 2002 !!! 65 ευρώ :sad:

asimi1800
18/07/2010, 07:24
εγω παντως πηγα για δυναμομετρο και εφυγα με αλλη αλυσίδα και μειων 300 απο την τσεπη μου για tdm:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :smokin: :look: :look:

uberalles
18/07/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από asimi1800
εγω παντως πηγα για δυναμομετρο και εφυγα με αλλη αλυσίδα και μειων 300 απο την τσεπη μου για tdm:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :smokin: :look: :look:

και δουλεια μηδεν να φανταστω ε?
αλυσιδα γιατι αλλαξαν? :rolleyes:

akaposto
18/07/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από asimi1800
εγω παντως πηγα για δυναμομετρο και εφυγα με αλλη αλυσίδα και μειων 300 απο την τσεπη μου για tdm:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :smokin: :look: :look:

για να σε βάλει μπροστά και να σου αλλάξει αλυσίδα...φαντάζομαι σε τι χάλι θα ήταν.
300 η αλυσίδα/γρανάζια και η δυναμομέτρηση έτσι; ;)

STOYBI
18/07/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από asimi1800
εγω παντως πηγα για δυναμομετρο και εφυγα με αλλη αλυσίδα και μειων 300 απο την τσεπη μου για tdm:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :smokin: :look: :look:


Oτι να ειναι........ :sick:

Πγες δηλ στο εν λογο συνεργειο σου για δυναμομετρηση σου εβαλαν ενα πιστολι στον κροταφο και αλλαξες και αλυσιδα ενω μπορουσες να την βρεις πολυ φθηνοτερα......???? :confused:

Αλλαξες γραναζια και αλυσιδα ....??? ( στην σουμα πανε μαζι αλλα χρεωνονται ξεχωριστα)

Και τι μαρκα ηταν το σετ ( ωστε να δικαιολογει το 300σαρι και αν μπορουσες αραγε να την βρεις φθηνοτερα...? )

Τα ρωταω αυτα γιατι ειναι γεγονος οτι καποιοι με τις καταγγελιες τους εκτιθενται περισσοτερο απο το συγκεκριμενο θεμα που καταγγελουν....


( Υποψην ουδεμια σχεση δεν εχω με το συγκεκριμενο καταστημα....)


:wave2:

asimi1800
18/07/2010, 19:03
η αλυσιδα ειχε αλαχθει με afam πριν περιπου τοτε 5 μηνες και την λίπαινα καθε 500 χλμ επειδη ειμαι λιγο ψυχακιας με αυτο αλλα επειδη μου ειχε πει οτι δεν αλλαξαν γραναζι μπροστα η αλυσιδα ηταν σε μαυρα χαλια και καλα μου μπηκε η ιδεα και αντε γεια μετα μου εβαλε μια δικια του μαμα yamaha και ηταν ενταξει οταν δε ζητησα την δικια μου κατα τυχη περασε το παληκαρι που περνει τα σιδερα και τα παλια ανταλλακτικα και την πηρε "κατα τυχη ειχε tdm" τα συμπερασματα δικα σας υποψιν το πισω γραναζι που ειναι αυτο που παθαι\νει την ζημια δεν χρειαζοταν μου εκανε οικονομια

akaposto
19/07/2010, 06:43
Και εγώ δεν έχω σχέση,αλλά επειδή όταν βλέπω "σωστό" μαγαζί θέλω να το λέω.
Ημουν μπροστά,μπαίνει ένα SS και του λέει κάνε μου αυτό ,service π.χ.
Απαντάει: θες αλυσίδα...απο χθες (είχε κόμπους,άθλια κατάσταση )
Λέει ο ιδιοκτήτης: δεν βγαίνουν τα λεφτά.
Απάντηση: άλλαξε αλυσίδα και ξαναέλα.
Αν αυτό είναι ιδιορυθμία...

asimi,300 με την δυναμομέτρηση ναι ή όχι;
έχω και μια άλλη απορία...πότε βγήκε η αλυσίδα και εσύ δεν το είδες;
Το πήγες για δυναμομέτρηση και έφυγες;Δεν βγαίνει νόημα,εξήγησε λίγο.

asimi1800
19/07/2010, 08:23
πηγα για δυναμομετρηση και μου ειπε οτι θελει αλυσιδα γιατι ειναι χαλασμενη του ειπα οτι ειναι καινουργια αλλα δεν ειχα αλλαξει και τα δυο γραναζια και ετσι βρηκε την ευκαιρια και μου ειπε οτι μαλλον την χαλασε αυτο και εγω σαν χαπατο την αλλαξα η τιμη ειναι με την δυναμομετρηση που υποψιν εγινε για να ρυθμιστει η μηχανη και οχι μονο δεν ρυθμιστηκε σωστα αλλα εσβηνε στο δρομο τυχαιο δεν νομιζω :confused: :confused: και αναγκαστηκα την πηγα μεχρι το χαιδαρι στον γνωστο γιατρο τον tdm και μου την εσιαξε γιατι αν περιμενα απο τον τυπο να τη βαλουμε παλι να γα......με την μηχανη στο γκαζι και να την ρυθμισουμε ετσι θα πληρωνα κανα 1000 με τις ζημιες οποτε η μηχανη πηγε στον γιατρο και εγινε η δουλεια μεχρι και σημερα ποου μιλαμε η μηχανη ειναι σε χερια φιλου και κελαιδαει χωρις πολλες πολλες μοντιφιες α και επειδη το ξεχασα το ελευθερο φιλτρο κανει το tdm να κανει λαγουδακια στο λιγο γκαζι και οχι η αλχιμιες του:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Julius
19/07/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Παιδια εχει κανεις αποψη για το powerhouse? Θελω να στειλω ενα LC4 εκει για φτιαξιμο. Απ' οτι ξερω ασχολειται και με αλλα μηχανακια περα απο yamaha. Η ποιοτητα της δουλειας που γινεται εκει ειναι καλη?


Είναι ουσιαστικά βελτιωτικός οίκος ΚΑΙ Yamaha Center. Δυστυχώς με Ευρωπαϊκά δεν ασχολείται καθόλου, συνεπώς θεωρώ ότι εάν πας από εκεί θα σου πει ότι δεν μπορεί να το αναλάβει…. Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλέφωνο.

Στο θέμα του είναι επιστήμονας και έχει τεχνογνωσία, υπάρχουν r1 τουρμπατα που έχει βγάλει σχεδόν δέκα χρόνια και κυκλοφορούν ακόμα χωρίς προβλήματα, οι χρεώσεις του είναι ανάλογες με την ποιότητα της υπηρεσίες που αγοράζεις, και ο τύπος ΔΕΝ πουλάει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες και ΔΕΝ είναι απατεώνας μαστοράκος που θα σου πει θέλεις αλλαγή αλυσίδα ή τακάκια για να σου φάει 100 euro.

KaTaNaS
19/07/2010, 08:54
@ asimi : 100σταρικακι και δυναμομετρηση... και αλλα 170 αλυσογραναζα + 30 εργασια = 300 ευρω

στην περιπτωση σου κλαις τα λεφτα της προσφατα αλλαγμενης ΑFAM αφού ειναι γνωστο οτι τα αλυσογραναζα αλλαζουν σετ, αλλιώς η φθορά μεταδίδεται...

STOYBI
19/07/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
@ asimi : 100σταρικακι και δυναμομετρηση... και αλλα 170 αλυσογραναζα + 30 εργασια = 300 ευρω

στην περιπτωση σου κλαις τα λεφτα της προσφατα αλλαγμενης ΑFAM αφού ειναι γνωστο οτι τα αλυσογραναζα αλλαζουν σετ, αλλιώς η φθορά μεταδίδεται...


Σιγουρα τα κλαιει αλλα θα μπορουσε να του βγαλει η συγκεκριμενη αλυσιδα αρκετες χιλιαδες χιλμ ακομα με τα υπαρχων γραναζια, εαν δεν την αλλαζε, η εαν δεν ηθελε να κανει δυναμομετρηση.... ( αληθεια ποια η χρησιμοτητα της ντε και καλα στο μηχανακι ??? και μην μου πειτε ρυθμιση...Για τα αλλα συνεργεια που ρυθμιζουν χωρις το 100σταρικο του δυναμομετρου τι να πουμε δηλ..?? )

Για αυτο οπως λεω και εννοω και στο προηγουμενο ποστ μου.....

Καποιοι απο εμας θελουμε και τα παθαινουμε....



:wave2:

menelaos46
19/07/2010, 10:35
πηγα για δυναμομετρηση και μου ειπε οτι θελει αλυσιδα γιατι ειναι χαλασμενη του ειπα οτι ειναι καινουργια αλλα δεν ειχα αλλαξει και τα δυο γραναζια και ετσι βρηκε την ευκαιρια και μου ειπε οτι μαλλον την χαλασε αυτο και εγω σαν χαπατο την αλλαξα η τιμη ειναι με την δυναμομετρηση που υποψιν εγινε για να ρυθμιστει η μηχανη και οχι μονο δεν ρυθμιστηκε σωστα αλλα εσβηνε στο δρομο τυχαιο δεν νομιζω και αναγκαστηκα την πηγα μεχρι το χαιδαρι στον γνωστο γιατρο τον tdm και μου την εσιαξε γιατι αν περιμενα απο τον τυπο να τη βαλουμε παλι να γα......με την μηχανη στο γκαζι και να την ρυθμισουμε ετσι θα πληρωνα κανα 1000 με τις ζημιες οποτε η μηχανη πηγε στον γιατρο και εγινε η δουλεια μεχρι και σημερα ποου μιλαμε η μηχανη ειναι σε χερια φιλου και κελαιδαει χωρις πολλες πολλες μοντιφιες α και επειδη το ξεχασα το ελευθερο φιλτρο κανει το tdm να κανει λαγουδακια στο λιγο γκαζι και οχι η αλχιμιες του

Συγνωμη που στο λεω αλλα εφοσον ειπες εσυ ναι στην αλλαγη αλυσιδας δε φταιει αυτος αλλα εσυ.
Δε μπορει να κλαιγεσαι για τα λεφτα που εχασες για μια δικια σου λαθος επιλογη.
Γιατι αυτος σου ειπε θες αλυσιδα, να την αλλαξουμε??
Κι εσυ ειπες ναι....

Κρινω συμφωνα με τα λεγομενα σου παντα.

asimi1800
19/07/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Είναι ουσιαστικά βελτιωτικός οίκος ΚΑΙ Yamaha Center. Δυστυχώς με Ευρωπαϊκά δεν ασχολείται καθόλου, συνεπώς θεωρώ ότι εάν πας από εκεί θα σου πει ότι δεν μπορεί να το αναλάβει…. Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλέφωνο.

Στο θέμα του είναι επιστήμονας και έχει τεχνογνωσία, υπάρχουν r1 τουρμπατα που έχει βγάλει σχεδόν δέκα χρόνια και κυκλοφορούν ακόμα χωρίς προβλήματα, οι χρεώσεις του είναι ανάλογες με την ποιότητα της υπηρεσίες που αγοράζεις, και ο τύπος ΔΕΝ πουλάει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες και ΔΕΝ είναι απατεώνας μαστοράκος που θα σου πει θέλεις αλλαγή αλυσίδα ή τακάκια για να σου φάει 100 euro.
μαλλον φιλαρακι σου ειναι εμενα ομως δεν ειναι και λεω τα πραγματα οπως τα εζησα δεν ξαναπηγα και φυσικα δεν ξαναεστειλα το κατοσταρικακι για την δυναμομετρηση το περνει ομως για να μην κανει τιποτα οσο για το οτι φταιω και εγω φταιω τα τραβαγε ο λοκος μου τα γραναζια πανε σετ αλλα το μπροστα δυσκολα στρεβλωνεικαι εγω αυτοκινητα φτιαχνω κατι ξερω

Julius
19/07/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από asimi1800
μαλλον φιλαρακι σου ειναι εμενα ομως δεν ειναι και λεω τα πραγματα οπως τα εζησα δεν ξαναπηγα και φυσικα δεν ξαναεστειλα το κατοσταρικακι για την δυναμομετρηση το περνει ομως για να μην κανει τιποτα οσο για το οτι φταιω και εγω φταιω τα τραβαγε ο λοκος μου τα γραναζια πανε σετ αλλα το μπροστα δυσκολα στρεβλωνεικαι εγω αυτοκινητα φτιαχνω κατι ξερω

Ρε asimi1800 δεν θέλω να κάνω περεταίρω τον συνήγορο του διαβόλου αλλα, σε έβαλε με το ζόρι να αλλάξεις αλυσιδογραναζα ενώ ήξερες ότι δεν χρειάζεσαι, έδωσες και 100euro για δυναμομέτρηση που δεν σου έκανε….. το σύνολο 300 που τελικά το πλήρωσες.


I Rest my case που λένε στο χωρίο μου


:beer: :beer: :beer:

:sick:

asimi1800
19/07/2010, 14:05
ψηλε διαβαζε αυτα που γραφω λεω φταιω και εγω ππου καθησα και τον ακουσα και ναι τσαμπα δυναμομετρηση και τσαμπα αλυσιδα αφου ακομα επανω μπορει να ηταν την δικια μου στο ducati με σωστη λυπανση εχει κανει 20000 χλμ και δεν κολαει και δεν κομπλαρει και ουτε oring δεν εχει φυγει και αν θες πιστεψε το και οχι αλυσιδα που μετο ζορι ειχε κανει 3000 ασε εγω πιαστηκα μαλ....ας και την αλλαξα απο την τρελα μου και μονο μου εριξε το παραμυθι και εγω ψαρωσα ειπα αυτο που λεμε πολλοι ρε λες και αν μου την κανει στις διακοπες και αν σπασει και παρει κανα καρτερ ασε που οταν ειδα πως γινετε η δυναμομετρηση ειπα αν ειχε κατι τωρα την ξεκατινιασε

menelaos46
19/07/2010, 14:07
Παντως για την ιστορια νομιζω πως βρισκεις δυναμομετρηση και με 50 ευρω

uberalles
19/07/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Παντως για την ιστορια νομιζω πως βρισκεις δυναμομετρηση και με 50 ευρω

εμενα με νοιαζει να γινει για να ρυθμιστει σωστα το fcr κι οχι για να δω τι αποδιδει

mivvo
19/07/2010, 15:12
Κανουν πολυ καλη δουλεια :beer:

akamarinos
19/07/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Παιδια εχει κανεις αποψη για το powerhouse? Θελω να στειλω ενα LC4 εκει για φτιαξιμο. Απ' οτι ξερω ασχολειται και με αλλα μηχανακια περα απο yamaha. Η ποιοτητα της δουλειας που γινεται εκει ειναι καλη?


Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Για το οικονομικό δν με πειράζει τόσο, γτ με τα μηχανάκια έχω μάθει να κάνω το σκατο παξιμάδι όταν θέλω κάτι.. Αυτό που δεν έχω μάθει είναι να με κοροϊδεύουν κ να μου τα αρπάζουν..


κανε το σκατο σου παξιμαδι
πανε σε κανα hellinstore
δωσε το 640
και τσιμπα ενα 690

μην το αγνοησεις
σκεψου το...

uberalles
19/07/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
κανε το σκατο σου παξιμαδι
πανε σε κανα hellinstore
δωσε το 640
και τσιμπα ενα 690

μην το αγνοησεις
σκεψου το...

δεν ειναι το οικονομικο..ειναι οτι δεν θελω να το δωσω..

akaposto
20/07/2010, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

ΔΕΝ είναι απατεώνας μαστοράκος που θα σου πει θέλεις αλλαγή αλυσίδα ή τακάκια για να σου φάει 100 euro.

+650


Αρχικά δημιουργήθηκε από asimi1800
...οχι μονο δεν ρυθμιστηκε σωστα αλλα εσβηνε στο δρομο τυχαιο δεν νομιζω ...

Η αλλήθεια είναι ότι έχω ψιλοκολλήσει και είμαστε off-topic,αλλά επειδή πέρασα απο εκεί μια βόλτα (και ακούμπησα) όταν πας για ρύθμιση,πληρώνεις μια φορά,μέχρι να στο ρυθμίσει. Αν το βγάλεις έξω και σβήσει,γυρίζεις επιτόπου και του λες φτιάχτο. Και το φτιάχνει.

Για την αλυσίδα...η καμπύλη της δυναμομέτρησης στο δικό μου,είχε κάποια μικροσκαμπανεβάσματα σε σχέση με το μαμά που το βλέπαμε,του λέω μάστορα τί είναι αυτό;
-Απο την αλυσίδα μου λέει,φθορές.Με καλή λίπανση ίσως σου βγάλει και 10000 km ακόμα. Δεν αλλάζουμε.
Να κάνουμε ένα καθάρισμα στα μπεκ,να είμαι ήσυχος;
-Γιατί,μια χαρά δουλεύει...

@uberalles...
κάνε μια βόλτα απο εκεί να του πεις τι θες.Αν δεν το έχει θα στο πεί.