PDA

View Full Version : Με χτύπησαν αριστερα...



tsiftis
11/07/2010, 14:55
Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα λοιπόν πήγαινα με την κοπέλα πίσω θαλασσίτσα καθότι ο καιρός σε έπρωχνε προς τα εκει.
Απο Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική, στο ύψος του Cosmos, γίνεται λαλακία απο έναν τύπο.
Όλοι σταματημένοι και εγω κινούμουν με 20 απο δεξια δίπλα απο την γραμμή.
Ένας τύπος ενω βρισκόμουν δίπλα του, κόβει δεξια και με βρίσκει λίγο φέρινγκ και μου σπάει και τη βάση για το πίσω πατάκι, του συνεπιβάτη.
Ο μάγκας δεν κατάλαβα ακόμη τι ήθελε να κάνει...Πήγε να το παίξει σφήνας μάλλον.
Αδιαφορία στο φούλ. Χτύπησε την κοπέλα μου στο πόδι και ούτε συγνώμη δεν ζήτησε. Κάλεσα 100 και μέχρι να έρθει, άραξε την θέση του, τα χέρια πίσω απο το σβέρκο και τύφλα να χει η παραλία.
Αλλοδαπός φαινόταν...
Η ερώτησή μου είναι αν καλύπτομαι νομικά ή όχι. Δεν ήμουν σε κανονική λορίδα αλλα στα δεξια αυτών.Αλλα κι αυτός εκεί πήγε να στρίψει ή μάλλον πάνω μου, αφού ήμουν μπροστά και αριστερά του.
Μόνο που δεν τον χαιρετούσα!!!
:wave2:

Δεν είχε και ασφάλεια! Τι γίνεται τώρα;

pakosgemistos
11/07/2010, 15:01
αν η αστυνομία απεφανθει οτι εφταιγες και εσυ,δεν είχε και ασφάλεια είπες?τότε,ανάψτε ένα κεράκι που δεν πάθατε κάτι σοβαρό!
δε νομίζω να βγάλεις άκρη,και ποιός να σε αποζημειώσει?ο αδιάφορος αυτός τύπος!?
τί να πώ! καλή τύχη1

sergiosm
11/07/2010, 15:03
Έτσι όπως το περιγράφεις φταίει αυτός.

Αρκεί να μπορέσεις να το αποδείξεις

:wave2:

sergiosm
11/07/2010, 15:04
Έτσι όπως το περιγράφεις φταίει αυτός.

Αρκεί να μπορέσεις να το αποδείξεις

tsiftis
11/07/2010, 15:15
Ευτυχώς πήγαινα με 20! Προσπαθώ να είμαι πάντα προσεχτικός βέβαια αλλα ποτέ δεν είσαι σίγουρος.
Η αστυνομία δεν είπε τίποτα... Είναι δουλειά των ασφαλιστών, είπαν.

Panopticon7
11/07/2010, 15:16
Το παλικαρι αν καταλαβα καλα πηγαινε στην ΛΕΑ κ λετε οτι φταιει ο αλλος ?

Στην θεση σου ουτε αστυνομια θα καλουσα, περαστικα σε εσενα και στην κοπελα κ υστερα στο μηχανακι.

tsiftis
11/07/2010, 15:23
Ένα άλλο θέμα που θέλω να θίξω είναι η ασφάλεια μας. Γνώμη μου είναι, όσο περισσότερα προστατευτικά τόσο πιο ήσυχος...
Φιλαγε τα ρούχα σου να 'χεις τα μισα, που λέει και ο σοφος λαός.
Τα είχα πάρει με την κοπελια πριν λίγο καιρο, όταν της είπα να βαλει μακρυ παντελόνι και παπούτσι και μου ήρθε με σανδάλι και ένα αέρινο.
Τί ειναι αυτα της λέω; Ε θα έχει ζέστη λέει...
Σήμερα έπεσε ο άλλος στο πόδι της!!
Αν φορούσε πάλι σανδάλι δεν ξέρω τι θα γινόταν...
Τώρα ένα χτυπηματάκι.

sergiosm
11/07/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Το παλικαρι αν καταλαβα καλα πηγαινε στην ΛΕΑ κ λετε οτι φταιει ο αλλος ?

Γιατί ο άλλος που πήγαινε δηλαδή;;

Στη ΛΕΑ ήταν και ο άλλος.

Ως προς αυτό ήταν και οι δύο παράνομοι, όμως αυτό ΔΕΝ προκάλεσε το ατύχημα.

Οπότε το θέμα είναι ποιος το προκάλεσε.

Και, αν η περιγραφή του είναι η αλήθεια, το προκάλεσε ο άλλος, γιατί αυτός (ο άλλος) ήρθε και έπεσε πάνω του.

Panopticon7
11/07/2010, 15:26
Οχι, ο φιλος λεει οτι ηταν πανω στην γραμμη κ ο αλλος... "εκοψε δεξια" και τον χτυπησε, δεν μπορει σε εκεινο το σημειο να ειναι και οι δυο εξω και να περπατανε παραλληλα.

Προφανως ο αλλος ηταν στον δρομο του, ας μας πει ο παθων ομως που ξερει καλυτερα.

tsiftis
11/07/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Γιατί ο άλλος που πήγαινε δηλαδή;;

Στη ΛΕΑ ήταν και ο άλλος.

Ως προς αυτό ήταν και οι δύο παράνομοι, όμως αυτό ΔΕΝ προκάλεσε το ατύχημα.

Οπότε το θέμα είναι ποιος το προκάλεσε.

Και, αν η περιγραφή του είναι η αλήθεια, το προκάλεσε ο άλλος, γιατί αυτός (ο άλλος) ήρθε και έπεσε πάνω του.

Πολύ σωστά! έτσι σκέφτηκα κι εγώ... Μάρτηρα έχω την κοπέλα και το χτύπημα μου. Επίσης και το μπλε χρωμα του gsxr μου στον προφηλακτήρα του...Αν δεν το έχει βγάλει με καμια αλοιφή...

Έφαγε όμως τα πρόστιμα του για την ασφάλεια, μάλλον τσουχτερα!!
Ένοιωσα μια ικανοποίηση:)

sergiosm
11/07/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis
Επίσης και το μπλε χρωμα του gsxr μου στον προφηλακτήρα του...Αν δεν το έχει βγάλει με καμια αλοιφή...

Αυτό αποδεικνύει την σύγκρουση, όχι το ποιος έπεσε σε ποιον.


Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis
Έφαγε όμως τα πρόστιμα του για την ασφάλεια, μάλλον τσουχτερα!!
Ένοιωσα μια ικανοποίηση:)

κακέ :smokin:

sergiosm
11/07/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Οχι, ο φιλος λεει οτι ηταν πανω στην γραμμη κ ο αλλος... "εκοψε δεξια" και τον χτυπησε, δεν μπορει σε εκεινο το σημειο να ειναι και οι δυο εξω και να περπατανε παραλληλα.


Σωστό αυτό, αν όμως κόβοντας δεξιά μπήκε στη λωρίδα του άλλου (έστω και στη ΛΕΑ) φταίει αυτός.

Γιατί ο μεν ένας ΗΤΑΝ (παράνομα) στη ΛΕΑ και ο άλλος πήγε να ΜΠΕΙ (παράνομα) στη ΛΕΑ.

Όπως και να χει, το κρίσιμο είναι τί έγγραψε η τροχαία.

Όσο για την έλλειψη ασφάλειας, ας είναι καλά το επικουρικό.

Panopticon7
11/07/2010, 15:43
Δεν υπαρχει παρανομη εισαγωγη στην ΛΕΑ. Υπαρχει παρανομη κινηση στην ΛΕΑ.
(Σκεψου τι σημαινουν τα αρχικα...)

Θα ισχυριστει (και καλα θα κανει κατα την γνωμη μου) οτι λογω προβληματος μπηκε.


στην θεση του θα του τσιμπουσα ενα 200-300ρι για να μην καλεσω τους μπατσους (εγω ειμαι ποιο κακος :P)

Panopticon7
11/07/2010, 15:47
Παρε και ενα παλαιοτερο που θυμηθηκα με παραγοντα ΛΕΑ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=90909&perpage=15&pagenumber=1

lspiros
11/07/2010, 15:49
φιλε μου αρχικα εχεις παρανομησει εσυ μιας και κινιοσουν στη ΛΕΑ.Αυτος μπορει να ισχυριστει οτι λογω εκτατης αναγκης εστριψε,αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν επρεπε να κοιταξει δεξια του μιας και στη ΛΕΑ θα μπορουσε καλλιστα να κινιοταν ενα ασθενοφορο.κανε το σταυρο σου που δεν χτηπησατε και μην το ψαχνεις αλλο.το κερδος?μην ξανακυκλοφορεις στη ΛΕΑ και μην προσπερνας απο δεξια ακομα και με 20χλμ...:wave2:

tsiftis
11/07/2010, 15:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
[B]Αυτό αποδεικνύει την σύγκρουση, όχι το ποιος έπεσε σε ποιον.

Ναι! Αλλά, στα αμάξια τουλάχιστον, αν σε βρει κάποιος απο πλάγια και ο άλλος εχει βρει μούρη σημαίνει οτι σε εμβόλισε. Κυρίως αν είναι απο τη μέση και πίσω.
Αλλιώς θα έπρεπε να είχα χωθεί μπροστά του απότομα απο δίπλα. Στην περίπτωση μας θα έφταιγα εγω, επειδη θα έμπαινα απο παράνομη λωρίδα. Σε ν'ομιμες λωρίδες όμως , φταίει αυτος που εμβόλισε, ακόμη και σε σφήνα, έχοντας τηρήσει φλας και λοιπά νόμιμα πάντα.

sergiosm
11/07/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
φιλε μου αρχικα εχεις παρανομησει εσυ μιας και κινιοσουν στη ΛΕΑ.Αυτος μπορει να ισχυριστει οτι λογω εκτατης αναγκης εστριψε,αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν επρεπε να κοιταξει δεξια του μιας και στη ΛΕΑ θα μπορουσε καλλιστα να κινιοταν ενα ασθενοφορο


Ρε παιδιά μην μπερδεύετε το παράνομο με την ευθύνη για το (όποιο) ατύχημα.

Το ότι κάποιος κάνει κάτι παράνομο ΔΕΝ σημαίνει αυτόματα ότι αυτό το παράνομο προκαλεί και το ατύχημα.

Όσο παράνομο είναι το να κινείσαι στη ΛΕΑ το ίδιο παράνομο είναι να αλλάζεις λωρίδα ΧΩΡΙΣ να τηρήσεις τις προβλέψεις του ΚΟΚ για αυτό (ακόμα και αν θες να μπεις νόμιμα στη ΛΕΑ).

:wave2:

Panopticon7
11/07/2010, 17:19
Στο link του θεματος που παρεθεσα ποιο πριν... Τα λες σωστα παντως.



Δεν ξερω τι εχει γινει σε παρομοιες περιπτωσεις βεβαια... αλλα φανταζομαι και στο δικαστηριο...

Το οτι οδηγεις στην ΛΕΑ ειναι πολυ βαρυτερο ατοπημα απο το να στριψεις και να μπεις στην ΛΕΑ.


Γιαυτο αλλωστε πολλοι, μεσα τους και εγω, την αποφευγουμε οπως ο διαολος το λιβανι... εφ οσον θελεις να ταξιδεψεις εκει, μπαινεις με ΔΙΚΗ σου ευθυνη.

sergiosm
11/07/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Στο link του θεματος που παρεθεσα ποιο πριν... Τα λες σωστα παντως.

Στο link του θεματος αυτού, ο εκεί οδηγός πήγαινε με 80 και όχι με 20 (όπως λέει ότι πήγαινε στο εδώ θέμα) και επίσης από όσα έλεγε σχημάτισα την εντύπωση ότι έφταιγε αυτός που πήγαινε στη ΛΕΑ (όχι όμως επειδή πήγαινε σε αυτή, αλλά λόγω ταχύτητας).

Οπότε στην πραγματικότητα δεν έλεγα κάτι διαφορετικό.

Κάθε περιστατικό κρίνεται κατά περίπτωση.

Η ΛΕΑ είναι ένας από τους παράγοντες που θα πρέπει να εξεταστούν, όχι όμως και ο μοναδικός

:wave2:

tsiftis
11/07/2010, 18:48
Αυτό που κατάλαβα είναι το ότι δηλώσεις είσαι. Όποιος πει το ωραιότερο ψέμα κερδίζει τα λεφτά!! Τραγικό! :a018:

TROOPER
12/07/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
...

Το οτι οδηγεις στην ΛΕΑ ειναι πολυ βαρυτερο ατοπημα απο το να στριψεις και να μπεις στην ΛΕΑ.

...

με ποια ζυγαρια μετραμε?

bentouza
12/07/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
με ποια ζυγαρια μετραμε?

ελα ντε. οτι νανε..

xristos x
12/07/2010, 11:28
Κατι που δεν καταλαβα εγω, η σταση του οδηγου του αυτοκινητου ποια ηταν, οτι δεν φταει για το ατυχημα (ειχε αναψει φλας?ξερω το σημειο που λες και προφανως ο τυπος δεν μπηκε στην ΛΕΑ γιατι κατι του ετυχε αλλα για να κανει καγκουριλικι και να βρεθει καμια δεκαρια αμαξια πιο μπροστα);Ειπες πως ηταν αραχτος μονο οσο περιμενατε την αστυνομια, η αστυνομια κατεγραψε το συμβαν φανταζομαι πως δεν ειπαν εκεινοι κατι για το ποιος φταει? Συμβουλευτηκες την ασφαλιστικη σου ως προς το συμβαν (φανταζομαι ενημερωσες ηδη για το ατυχημα). Παντως οτι δεν εχει ασφαλεια μαλλον θα σε ταλαιπωρησει λιγο. Τι θα γινει με τα ανασφαλιστα ρε γμτ εχουν πληθυνει πολυ τον τελευταιο καιρο,ειπαμε οικονομικη κριση αλλα.....

zanny
12/07/2010, 11:39
Μπορείς να ισχυριστείς το εξής:
Εσύ μπήκες στην ΛΕΑ γιατί ένιωσες μια ξαφνική δυσφορία και έπρεπε επειγόντως να σταματήσεις.
Ενώ επιβράδυνες, ο τύπος χωρίς προειδοποίηση έπεσε επάνω σου..

tsiftis
12/07/2010, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
Κατι που δεν καταλαβα εγω, η σταση του οδηγου του αυτοκινητου ποια ηταν, οτι δεν φταει για το ατυχημα (ειχε αναψει φλας?ξερω το σημειο που λες και προφανως ο τυπος δεν μπηκε στην ΛΕΑ γιατι κατι του ετυχε αλλα για να κανει καγκουριλικι και να βρεθει καμια δεκαρια αμαξια πιο μπροστα);Ειπες πως ηταν αραχτος μονο οσο περιμενατε την αστυνομια, η αστυνομια κατεγραψε το συμβαν φανταζομαι πως δεν ειπαν εκεινοι κατι για το ποιος φταει? Συμβουλευτηκες την ασφαλιστικη σου ως προς το συμβαν (φανταζομαι ενημερωσες ηδη για το ατυχημα). Παντως οτι δεν εχει ασφαλεια μαλλον θα σε ταλαιπωρησει λιγο. Τι θα γινει με τα ανασφαλιστα ρε γμτ εχουν πληθυνει πολυ τον τελευταιο καιρο,ειπαμε οικονομικη κριση αλλα.....

Ουδέτερη προς θετική η στάση του αδηγου, ως προς την υπαιτιότητα του. Άφησε να εννοηθει, οτι έφταιγε και στην τροχαία. Ούτε φλας ούτε καν έλεγχο δεν έκανε. Η police δεν έγραψε τίποτα ούτε για ευθύνη ούτε για ΛΕΑ! Σήμερα μίλησα με τον ασφαλιστή και είπε οτι αφου δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Επειδή είναι και ανασφάλιστος δεν υπάρχουν πολλοί ενδοιασμοί απο τις εταιρείες. Του ρίχνουν συνήθως το φταίξιμο. Εκτός βέβαια αν έχεις κάνει καμια παράβαση ''καραμπάμ'', μάλλον.
Θα τον ψάξει η ασφαλιστική και θα τα κανονίσει αυτή, μου είπε.
Απλώς βλέπω να τραβάει.... Μάλλον θα με πληρώσει η δικιά μου ασφαλιστική και θα τα πάρει απο αυτόν μετα. Δέν ξέρω κιολας...Ιδωμεν!!!:a35:

Gandalf dr685sm
13/07/2010, 07:19
συνεπαιτιότητα μυρίζομαι...

Ο ένας κινείται στην ΛΕΑ... Ο δεύτερος μπαίνει παράνομα στην ΛΕΑ.

Η κίνηση σε στοίχους στην ίδια λωρίδα απαγορεύεται.

και οι δύο παράνομα κινούνται.. και οι δύο έχουν ευθύνη sergiosm, λόγω της παράνομης κίνησης τους. Συνεπαιτιότητα 100%.

Όσον αφορά τι καταγράφηκε... αν έχει αναγραφεί τόπος/οδός κτλ... ξέρουν πολύ καλά τι υπάρχει εκεί. Αν δηλαδή υπάρχει ΛΕΑ ή είναι απλά έρεισμα του δρόμου, πόσες λωρίδες έχει εκεί ο δρόμος κτλ.


.Η ΛΕΑ ειναι λωριδα κίνησης μόνο για οχήματα άμεσης βοηθείας σε οδόστρωμα που έχει τουλαχιστον δύο ακόμη λωριδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση, ενω η ονομαζόμενη ώς έρεισμα ειναι λωριδα - επέκταση του δρόμου , όπου μπορεί να κινηθεί ο οποιοσδήποτε.

Μίλα με δικηγόρο... απο εδώ δεν θα βρείς άκρη.

Gandalf