PDA

View Full Version : Κράνη F1 & motogp



katath
12/07/2010, 09:10
1. Γνωρίζετε αν οι οδηγοί της F1 φοράνε ίδια κράνη με τους αναβάτες του motogp? Είναι arai, shoei και στην F1, ή υπάρχουν άλλες εταιρίες?

Νομίζω πως κάπου έχω διαβάσει πως κοστίζουν γύρω στις 4000 ευρώ τα κράνη των αναβατών.

2. Τα πιο ακριβά κράνη του εμπορίου που γνωρίζετε, ποια είναι?

3.Γιατί το κορυφαίο κράνος της shoei πχ, το x-spirit II νομίζω πως είναι κοστίζει 900 περίπου ευρώ και τα κράνη του motogp, τα shoei, κοστίζουν κάποιες χιλιάδες παραπάνω? Τόσο τεράστια διαφορά έχουν στην ασφάλεια και στην αεροδυναμική?

Cpt. Haddock
12/07/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
3.Γιατί το κορυφαίο κράνος της shoei πχ, το x-spirit II νομίζω πως είναι κοστίζει 900 περίπου ευρώ και τα κράνη του motogp, τα shoei, κοστίζουν κάποιες χιλιάδες παραπάνω? Τόσο τεράστια διαφορά έχουν στην ασφάλεια και στην αεροδυναμική?

Γιατι το κεφάλι του Rossi κοστίζει πιο πολύ απ' το δικο σου :winka:

GIXXERAKIAS
12/07/2010, 09:18
Απ'οσο γνωριζω επειδη ασχοληθηκα με αναβασεις ,σιρκουι με τουτουνι υπαρχουν κρανη για μηχανες και κρανη για αμαξια-f1.

Δεν εχουν καμμια μα καμμια σχεση σαν σχεδιαση αλλα πρωταρχικος τους ρολος ειναι ενας...η προστασια του αναβατη-οδηγου.:winka:

Nostra
12/07/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
1. Γνωρίζετε αν οι οδηγοί της F1 φοράνε ίδια κράνη με τους αναβάτες του motogp?

δε φορανε τα ίδια κράνη αφου οι αεροδυναμικές ανάγκες αλλά και το ευρος του οπτικου πεδιου ειναι πολυ διαφορετικό...

ένα πολύ καλό site για να δεις διαφορές μέσα στην ίδια εταιρία ειναι ο συνθετης :D http://www.schuberth.com/en/home.html



Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Νομίζω πως κάπου έχω διαβάσει πως κοστίζουν γύρω στις 4000 ευρώ τα κράνη των αναβατών.

Τα πιο ακριβά κράνη του εμπορίου που γνωρίζετε, ποια είναι?

3.Γιατί το κορυφαίο κράνος της shoei πχ, το x-spirit II νομίζω πως είναι κοστίζει 900 περίπου ευρώ και τα κράνη του motogp, τα shoei, κοστίζουν κάποιες χιλιάδες παραπάνω? Τόσο τεράστια διαφορά έχουν στην ασφάλεια και στην αεροδυναμική?

οι τιμές διαφέρουν από χώρα σε χώρα πάρα πολύ ... σαφώς οι κορυφαίοι οδηγοι και αναβατες φορουν "εν μέρη" customized κρανη τόσο ώς προς το σχεδιασμό του "αφρού" όσο φυσικά και στην εξωτερική εμφανιση (π.χ. αερογραφία, αεραγωγοί) ... επίσης οι περισσότεροι ΔΕΝ τα πληρώνουν αφού στην ουσία ο εξοπλισμός αποτελεί διαφημιστική χορηγία...


:wave2:

camen
12/07/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
1. Γνωρίζετε αν οι οδηγοί της F1 φοράνε ίδια κράνη με τους αναβάτες του motogp? Είναι arai, shoei και στην F1, ή υπάρχουν άλλες εταιρίες?

Νομίζω πως κάπου έχω διαβάσει πως κοστίζουν γύρω στις 4000 ευρώ τα κράνη των αναβατών.

2. Τα πιο ακριβά κράνη του εμπορίου που γνωρίζετε, ποια είναι?

3.Γιατί το κορυφαίο κράνος της shoei πχ, το x-spirit II νομίζω πως είναι κοστίζει 900 περίπου ευρώ και τα κράνη του motogp, τα shoei, κοστίζουν κάποιες χιλιάδες παραπάνω? Τόσο τεράστια διαφορά έχουν στην ασφάλεια και στην αεροδυναμική?

ARAI εχουν σιγουρα...Για SHOEI δεν ξερω...Αλλα παιζουν και αλλες εταιριες και στην formula1 και στα motogp.Σχεδιαστικα δεν εχουν καμια σχεση τα μεν με τα δε ,μιας και εξυπηρετουν διαφορετικες αεροδυναμικες απαιτησεις σε καθε περιπτωση.

Το κρανος καθε οδηγου ειναι φτιαγμενο απο το μηδεν για το δικο του κεφαλι και μονο.Και πιθανος να διαμορφωνεται και το εξωτερικο του κρανους αναλογα με τον οδηγο.Αεροτομουλες,αεραγωγοι κλπ κλπ...Επισης νομιζω οτι το καθε κρανος το πετουν μετα απο 2-3 αγωνες μιας και πλεον δεν εφαρμοζει τελεια στο κεφαλι του αναβατη...
Θυμαμαι χαρακτηριστικα καποτε, που ο Hamilton ηθελε να τοποθετησει κατι διαμαντια Σβαροφκι στο κρανος του και επρεπε να το σχεδιαζουν καταλληλα ,ωστε να μην διαταρασετε η ροη του αερα που περνουσε πανω απο το κεφαλι του και πηγαινε στο μοτερ.

Για το κοστος δεν γνωριζω κατι αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας, καθως ουσιαστικα τετοιο κρανος δεν το αγοραζεις!!!Οσο για την ασφαλεια που προσφερουν ,να ξερεις οτι η τεχνολογια και η τεχνογνωσια αναπτυσεται μεσα στους αγωνες ,δοκιμαζεται και μετα δινεται σε ευρεια κυκλοφορια.

Οποτε ΝΑΙ, νομιζω οτι ενα ARAI RX7 παραγωγης σε σχεση με ενα αγωνιστικο εχουν διαφορες.Κ κανενας κοινος θνητος αναβατης δεν θα καταλαβει τις διαφορες.:D

:beer: :beer: :beer: :wave2:

katath
12/07/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Οποτε ΝΑΙ, νομιζω οτι ενα ARAI RX7 παραγωγης σε σχεση με ενα αγωνιστικο εχουν διαφορες.Κ κανενας κοινος θνητος αναβατης δεν θα καταλαβει τις διαφορες.:D

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Μπορείς να μου λύσεις μία απορία μου? Το arai rx7, σε τι διαφέρει από το arai rx7 gp?

Cpt. Haddock
12/07/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Μπορείς να μου λύσεις μία απορία μου? Το arai rx7, σε τι διαφέρει από το arai rx7 gp?

http://www.bikerz.gr/forums/showthread.php?t=235

το να ψαξουμε λιγο το νετ δεν το έχουμε σαν option?

Nostra
12/07/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Μπορείς να μου λύσεις μία απορία μου? Το arai rx7, σε τι διαφέρει από το arai rx7 gp?

(τώρα θα γίνω κάφρος)

ρε αδερφέ...

δημιουργείς ένα thread με τιτλο συγκρισης κρανων F1 και motoGP...

σου απαντάμε κανα δυο μ@λακίες στα πλαίσια της γνωριμίας μας...
και τελικά γυρνας από μόνος σου το thread με ερωτηση για τις διαφορές κρανων της arai...

ή φτιάξε καινουριο thread αγαπητε ή μάθε να χρησιμοποιείς τον γκούγκλη GTP ... :evil:


:wave2:

McGyver
12/07/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Μπορείς να μου λύσεις μία απορία μου? Το arai rx7, σε τι διαφέρει από το arai rx7 gp?

http://www.araihelmet-europe.com/rx7gp/gre/

Allst@rf
12/07/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
...Για SHOEI δεν ξερω..

ο συγχωρεμενος ο Σενα φορούσε Shoei...

arxaios
12/07/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ο συγχωρεμενος ο Σενα φορούσε Shoei...

Noμίζω ότι η SHOEI δεν παράγει κράνη για αυτοκίνητα .......... η ARAI βγάζει σίγουρα και η BELL επίσης .....

Allst@rf
12/07/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Noμίζω ότι η SHOEI δεν παράγει κράνη για αυτοκίνητα .......... η ARAI βγάζει σίγουρα και η BELL επίσης .....

απιστε θωμά...

McGyver
12/07/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
απιστε θωμά...

:look:

Allst@rf
12/07/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:look:

έχεις δίκιο να πρασίνιζεις γιατί δε μου επισυναψε την φωτό το παλιό*+&%@#...

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


203457

arxaios
12/07/2010, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
απιστε θωμά...

Στο site τους πάντως δεν έχει κράνη αυτοκινήτου !!!

Ο Senna φόραγε Bell στην αρχή της καριέρας του (Toleman, lotus JPS) και αργότερα φόραγε RHEOS .... για SHOEI δεν ξέρω κάτι !!!:confused: :confused: :confused:
Για να υπάρχει φωτό όμως ......... κάποτε θα έπαιξε και αυτό !!!
:wave2: