PDA

View Full Version : Τι βλέπει η Τροχαία και πως μας πιάνει το Laser Radar



Wizard13
08/07/2005, 12:05
Δείτε το βιντεάκι http://bloka.com/sakis/LASERTEST.wmv και μετά ακούω τα σχόλιά σας.

Πιστεύετε ότι αν πηγαίνεις με 180+ θα προλάβει να σε πιάσει??? :rolleyes:

div400
08/07/2005, 12:16
χμμ με τετοια κινηση και αν προβαλλεις ξαφνικα αναμεσα απο 2 τουτου μαλλον λιγο δυσκολο να σε στοχευσει και να καταγραψει την ταχυτητα. αλλα σε σχετικα αδειο δρομο?
εκτος και αν κανεις συνεχως ζικ ζακ ! οποτε θα σε στατησουν για αλκοτεστ :lol:

Wizard13
08/07/2005, 12:30
Επειδή τυχαίνει να έχω πολύ φίλο που είναι στα ραντάρ, μου είχε εξηγήσει ό,τι είναι πολύ δύσκολο να πίασεις μοτοσυκλέτα, ειδικά αν πηγαίνει πολύ γρήγορα.

Φυσικά, αν δεν μπείς στη θέση του χειριστή, όπως φαίνεται από το βιντεο, δεν είναι εύκολο να καταλάβεις τι μπορείς να κάνεις για να τ'αποφύγεις.

Αν προσέξεις, στην αριστερή λωρίδα, όπου είναι και μεγαλύτερη η γωνία, σε μερικά αυτοκίνητα, κάνει πάνω από 2'' να καταγράψει και εδώ μιλάμε για μεγάλη μετωπική επιφάνεια και ταχύτητες μέχρι 80.

Δοκίμασε να το βάλεις αναλογικά, με 180+ και με μιά μετωπική επιφάνεια που μπορεί να είναι και στο 1/3 ;)

Tigas
08/07/2005, 12:57
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΑΘΗΝΩΝ ΛΑΜΙΑΣ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΛΑΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΡΑΝΤΑΡ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΚΗΦΙΣΙΑ.
ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 160km ME TO MHXANAKI KAI ΑΣΤΡΑΨΑΝ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ.
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΒΓΑΛΑΝ ΕΝΑ ΑΡ@@@@ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΓΚΑ ΣΤΗ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ UNDER TAIL:D

Wizard13
08/07/2005, 13:24
Αν υπάρχει φωτογραφική κάμερα, χωρίς να υπάρχει ταμπέλα προειδοποίησης προηγουμένως, η κλήση είναι άκυρη, γιατί παραβιάζει το προσωπικό απόρρητο. ΜΗΝ την πληρώσετε.

Lazio
08/07/2005, 13:27
Θα το ψαξω γιατι μενω εκει κοντα.

Ειναι πολυ πιθανον να εχουν βαλει κατι στο σημειο γιατι ως γνωστον γινοντουσαν και κατι κοντρουλες :smokin: :smokin:

Tigas
08/07/2005, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Θα το ψαξω γιατι μενω εκει κοντα.

Ειναι πολυ πιθανον να εχουν βαλει κατι στο σημειο γιατι ως γνωστον γινοντουσαν και κατι κοντρουλες :smokin: :smokin:

AN TO ΔΕΙ ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΡΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΦΛΑΣ ΗΤΑΝ ΨΗΛΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ:ninja:

free rider
08/07/2005, 15:02
.......

maintenance
08/07/2005, 15:05
ΣΕ ΣΑΣ, ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΧΩΜΕΝΕΣ ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΜΕΣΑ, ΒΑΘΕΙΑ, ΘΑ ΡΙΞΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΤΑ .......................................ΦΡΕΑΤΙΑ!


ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ.................ΝΑ ΤΡΕΧΕΤΕ!

:smokin:

Wizard13
08/07/2005, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
εκει που ειναι η πινακιδα του ρ1 αμα καταφέρουν και την πάρουν φωτογραφία τους παραδέχομαι....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι, αλλά είσαι παράνομος. Θα μου πεις ότι η κλήση είναι 30ε και δεν τρέχει τίποτα?

Σωστά, αλλά μπορούν να κάνουν και το άλλο όπως μου έκαναν εμένα: Επειδή θεωρείται εσκεμένη η απόκρυψη της πινακίδας, σου υποβάλουν μήνυση και σε τρέχουν δικαστικώς... :mad:

Εκτός αυτού, έχουν δικαίωμα να στην πάρουν και να σου κόψουν κλήση, ακόμα και όταν είναι παρκαρισμένη (αυτό για να μη μου πείτε, ότι δε σταματάτε)

Έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω άλλη τακτική: Μηχανισμός που κρύβει την πινακίδα από κάτω (και δε φαίνεται ούτε από φρεάτιο :p ). Έτσι φαίνεται μια χαρά στην πόλη και δε δίνω κανένα δικαίωμα, και όταν θέλω να πάω λιγάκι πιο γρήγορα, την μαζεύω από κάτω και δε φαίνεται τίποτα... :D

maintenance
08/07/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Ναι, αλλά είσαι παράνομος. Θα μου πεις ότι η κλήση είναι 30ε και δεν τρέχει τίποτα?

Σωστά, αλλά μπορούν να κάνουν και το άλλο όπως μου έκαναν εμένα: Επειδή θεωρείται εσκεμένη η απόκρυψη της πινακίδας, σου υποβάλουν μήνυση και σε τρέχουν δικαστικώς... :mad:

Εκτός αυτού, έχουν δικαίωμα να στην πάρουν και να σου κόψουν κλήση, ακόμα και όταν είναι παρκαρισμένη (αυτό για να μη μου πείτε, ότι δε σταματάτε)

Έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω άλλη τακτική: Μηχανισμός που κρύβει την πινακίδα από κάτω (και δε φαίνεται ούτε από φρεάτιο :p ). Έτσι φαίνεται μια χαρά στην πόλη και δε δίνω κανένα δικαίωμα, και όταν θέλω να πάω λιγάκι πιο γρήγορα, την μαζεύω από κάτω και δε φαίνεται τίποτα... :D


ΑΝΤΕ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΕ.......................ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ, ΜΕ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ, ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ....


:wave2:

Wizard13
08/07/2005, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ΑΝΤΕ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΕ.......................ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ, ΜΕ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ, ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ....


:wave2:

Δεν έχω ρε γμτ, το μπλεδόντι εδώ να το έβγαζα φωτό να στο πόσταρα... Θα πρέπει να το κάνω και να το ανεβάσω το ΣΚ.

maintenance
08/07/2005, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Δεν έχω ρε γμτ, το μπλεδόντι εδώ να το έβγαζα φωτό να στο πόσταρα... Θα πρέπει να το κάνω και να το ανεβάσω το ΣΚ.


ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ............. ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.

:beer: :beer: :beer:

ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ - ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ.

free rider
08/07/2005, 15:34
σωστός ο wizard...

αντε ρε αυτο θα ειναι το πιο πετυχημένο ποστ...

:beer: :beer: :beer:

Wizard13
08/07/2005, 15:41
Δεν ξέρω αν ο Νίκος (sniper) έχει μαζί του κάτι αντίστοιχο, ώστε να το βάλουμε τώρα... Είναι στο απέναντι κτίριο και θα είναι θέμα 10' να γίνει....;)

Wizard13
08/07/2005, 17:37
Γιά όσους το ζήτησαν: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10758

Καλή "μετατροπή" :beer:

nimbus
08/07/2005, 18:23
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
[B] που είναι στα ραντάρ, μου είχε εξηγήσει ό,τι είναι πολύ δύσκολο να πίασεις μοτοσυκλέτα, ειδικά αν πηγαίνει πολύ γρήγορα.

==============================


βασικά Γιώργο, αυτό που λές είναι αλήθεια.

Μου το έχει πει ο ασφαλιστής μου, ότι στις μεγάλες ταχύτητες, το

ραντάρ δεν πιάνει την μοτοσυκλέτα:wave2:

AFTER
08/07/2005, 18:30
Να το χεσω το ρανταρ χεριου!

Ετσι κι αλλιως και να σε πιασει με 200 με το που θα γυρισει θα εισαι 100 μετρα μακρια!

Το θεμα ειναι τι γινεται με τις φωτογραφικες/καμερες...