PDA

View Full Version : AΞΙΖΕΙ???



makro
13/07/2010, 05:36
Γεια σε όλους. Παρακαλώ τις γνώμες σας

Έχω βρει ένα Yamaha YBR 125 του '06 με 19000 χλμ σε τιμη 900€. Έχει και καποια λίγα extra κτλ. Λέτε αξίζει ή είναι πολλά τα €? Σημειώστε ότι δεν έχω πολλές απαιτήσεις και θα το κρατήσω μια διετία,μετά βλέπουμε...

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Το συγκεκριμένο μοντέλο απο 2007 και μετά βγαίνει με ψεκασμό. Να προτιμήσω κάτι τέτοιο ή το παλαιότερο με καρμπυρατέρ??

Ευχαριστώ

makro
13/07/2010, 06:20
Kανένας?

toyar
13/07/2010, 06:42
Ένας μηχανικός που θα το δει θα σου λύσει την απορία φρήγορα και φθηνά. Προσωπικά 900 ευρώ μου φαίνονται εκτός αν είναι τελείως ρημάδι εμφανισιακάοπότε θα είναι και μηχανικά

CIRUS
13/07/2010, 06:50
από το 2008 και μετά βγαίνει με ψεκασμό, όχι από το 2007:wave2:

Η τιμή είναι καλή για 2006 μοντέλο αν είναι σε καλή κατάσταση συνήθως γύρω στο 1000ρικο κυμαίνονται οι τιμές τους.

πήγαινε το σε μηχανικό και αν στο βρει εντάξει τσίμπα το.

με ψεκασμό είναι καλύτερο αλλά θα το βρεις κάνα 300ευρώ παραπάνω τουλάχιστον.

μια χαρά είναι και το καρμπυρατεράτο, το έχω, δεν καίει τίποτα και είναι σκυλί

makro
13/07/2010, 06:56
Ισχύει ότι το καρμπυρατεράτο είναι λίγο πιο δυνατό από αυτό με τον ψεκασμό?

CIRUS
13/07/2010, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makro
Ισχύει ότι το καρμπυρατεράτο είναι λίγο πιο δυνατό από αυτό με τον ψεκασμό?

φίλε είναι απειροελάχιστες οι διαφορές, ψόφια είναι και τα 2, το μηχανάκι αυτό το παίρνεις για την κατανάλωση του και επειδή έχει φτηνά ανταλλακτικά και συντήρηση. Σε δύναμη κάποια παπιά είναι πιο δυνατά από αυτό.

makro
13/07/2010, 07:12
Το γνωρίζω φίλε CIRUS. Aλλωστε δεν ψάχνω επιδόσεις.Για οικονομία ενδιαφέρομαι να το πάρω και για να μάθω να οδηγώ γιατί είμαι ψιλοάσχετος.

Μιας και είσαι κάτοχος μπορείς να μπου πεις ένα κόστος χρήσης? Ξέρεις,κατανάλωση,τέλη,ασφάλεια και στο περίπου σερβις.

makro
14/07/2010, 05:36
Κανείς????

CIRUS
14/07/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makro
Το γνωρίζω φίλε CIRUS. Aλλωστε δεν ψάχνω επιδόσεις.Για οικονομία ενδιαφέρομαι να το πάρω και για να μάθω να οδηγώ γιατί είμαι ψιλοάσχετος.

Μιας και είσαι κάτοχος μπορείς να μπου πεις ένα κόστος χρήσης? Ξέρεις,κατανάλωση,τέλη,ασφάλεια και στο περίπου σερβις.
service όσο κάνουν τα λάδια και το φίλτρο λαδιού

συντήρηση το απο πάνω συν λάδωμα μια στο τόσο της αλυσίδας

ασφάλεια ανάλογα ποια ασφάλιστική θα διαλέξεις πάει και το κόστος, με μία καλή και όλα μέσα 150 περίπου το χρόνο μου πήγε (έβαλα και νομική προστσία κτλ)

18ευρώ αν θυμάμαι καλά είναι το τέλος για τα 125 κυβικά

γενικά πάμφτηνο κόστος χρήσης, δεν πάει παρακάτω από αυτό αδερφέ :wave2:

makro
15/07/2010, 04:55
Φίλε cirus σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Αν δεν αλλάξει κάτι στα οικονομικά μου για να κοιτάξω για 250κ.ε. τότε θα μείνω στα 125. Ούτως ή άλλως θα είναι μέσα στην πόλη και περιφερειακά και αν θελήσω ταξιδάκι θα χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητο. Να βρεθεί πρώτα ο χρόνος θα μου πεις για ταξιδάκι και δεν κολλάμε εκεί.

Χθές πάντως ποι πέτυχα ένα ΧΤ 125 μου φάνηκε αρκετά μικρό για τα μέτρα μου. Παίζει και το YBR που είναι και άλλο στυλάκι και ίσως είναι καλύτερα εκεί τα πράγματα. Θα δούμε

Ευχαριστώ και παλι