PDA

View Full Version : μοτο τουρκια



kostvana
13/07/2010, 06:55
Χαιρετώ σας!
Εχω σχεδιάσει να παω ταξιδι Τουρκια με τη μοτοσυκλετα μου 15 με 30 αυγουστου...Υπαρχει ομως ενα προβλημα. Το διπλωμα οδηγησης ληγει στο τελος του μηνα (επαγγελματικο). Κατεθεσα τα χαρτια για την ανανεωση του, αλλα μου είπαν οτι θα ειναι ετοιμο σε 1,5 μήνα, δηλαδη αρχες σεπτεμβρη!!!!
Αντ' αυτου μου εδωσαν μια απλη βεβαιωση στα ελληνικα οτι εχω καταθεσει τα χαρτια μου.
Μια ζωη την εχουμε και λεω να το ρισκάρω.
Γνωριζει καποιος εαν ελεγχουνε το διπλωμα οδηγησης του οχηματος σου κατα την εισοδο στην τουρκια; Ολα τα υπολοιπα εγγραφα -διαβατηριο, αδεια κυκλοφοριας οχηματος, ασφαλεια/πρασινη καρτα- ισχυουν κανονικα.
Ευχαριστω πολυ

MG
13/07/2010, 07:02
το εξπρες του Μεσονυκτιου το χεις δει? :smokin:


γνωμη μου ειναι να μην το ρισκαρεις αδερφε...

δεν ξερεις τι γινεται... και προπαντων εκει δεν ειναι Ελλαδα να τους δειξεις οτι εχεις καταθεσει χαρτια για ανανεωση... και το μονο που θα σου πουν ειναι


ντουργρού μπουντρούμ....


ασε που δεν ειναι μονο ο ελεγχος, πες οτι καποιος σε χτυπαει ή τον χτυπας τι γινεται τοτε? :winka:


μην εισαι με το αγχος αλλα να το ευχαριστηθεις

:beer: :beer: :beer:

George20vt
13/07/2010, 07:16
Γιατί δε βγάζεις ένα "διεθνές" από την ΕΛΠΑ (που είναι και τυπικά απαιτούμενο για Τουρκια) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

ariona
13/07/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Γιατί δε βγάζεις ένα "διεθνές" από την ΕΛΠΑ (που είναι και τυπικά απαιτούμενο για Τουρκια) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?
Αυτό ακριβώς θα απαντούσα,
νομίζω ο τι καλύτερο μπορείς να κανεις,
το είχα πάρει παλιά και κυκλοφορούσα χωρίς πρόβλημα!

PanVas
13/07/2010, 07:51
Άντε πάλι με το διεθνές...


ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΠΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΖ ΤΡΙΠΤΥΧΟ (Η' ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ)


ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ?


Λυπάμαι φίλε μου kostvana, αλλά η μαύρη αλήθεια είναι ότι αν δεν έχεις κάποιον να σπρώξει την διαδικασία, απλά έχεις κάνει κακό σχεδιασμό στο ταξίδι σου και τις ημερομηνίες.

Ελπίζω να βρεις λύση και να κάνεις όμορφα χιλιόμετρα.




:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

g.kounoupis
13/07/2010, 07:56
γιατι γεν βαζεις μια σχολη οδηγων να λαδωσει να το παρεις πιο γρηγορα ?

ξερω αυτο ειναι απαραδεκτο αλλα καμια φορα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα

ariona
13/07/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Άντε πάλι με το διεθνές...


ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΠΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΖ ΤΡΙΠΤΥΧΟ (Η' ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ)


ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ?


Λυπάμαι φίλε μου kostvana, αλλά η μαύρη αλήθεια είναι ότι αν δεν έχεις κάποιον να σπρώξει την διαδικασία, απλά έχεις κάνει κακό σχεδιασμό στο ταξίδι σου και τις ημερομηνίες.

Ελπίζω να βρεις λύση και να κάνεις όμορφα χιλιόμετρα.




:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Μάλλον πήγαινα στη τύχει,
Ζητω συγγνώμη για την λάθος πληροφορία που έδωσα...

kostvana
07/09/2010, 10:18
το ρίσκαρα τελικά. 4000 km εντός τουρκίας δεν μου ζητήθηκε τίποτα. απίστευτες εικόνες, ένας πολύ φιλόξενος λαός.

kostvana
07/09/2010, 14:41
Μιας και εχω λιγο χρονο και προσφατη την εμπειρια λεω να γραψω καποια πραγματακια σχετικα με το ταξιδι.
Σε σχεση με το διπλωμα δεν καταφερα να βγαλω ακρη με τη γραφειοκρατια. Σκεφτηκα να το βαλω σε φακελο με την ενδειξη 'ασφαλιστικο' και να το στειλω στην ελληνικη βουλη μπας και το περασουν με την διαδικασια του κατεπειγοντος, αλλα λεω 'δε βαριεσαι' θα το ρισκαρω, οποτε ξεκινησα με το ληγμενο διπλωμα ανα χειρας. Φορτωσαμε τη μηχανη με κοινους σακους ταξιδιου οπου τους δεσαμε με ιμαντες


208592

road spirit
07/09/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostvana
Μιας και εχω λιγο χρονο και προσφατη την εμπειρια λεω να γραψω καποια πραγματακια σχετικα με το ταξιδι.

κάνε νέο θρέντ στη κεντρική ενότητα των ταξιδιωτικών boy :beer: :wave2:

kostvana
07/09/2010, 14:44
Το σχεδιο προεβλεπε να κατευθυνθουμε στα παραλια αιγαιου, επειτα να κατευθυνθουμε προς καππαδοκια , μαυρη θαλασσα, ιστανμπουλ


208593

kostvana
07/09/2010, 15:09
ok ανοιγω νεα συζητηση στο ¨ταξιδιωτικα¨