PDA

View Full Version : Zundapp DΒ 203 Comfort 1953



THANASIS2010
13/07/2010, 09:47
ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΟΧΟΣ Η ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ DB 203 COMFORT (ΜΟΝΟΣΕΛΟ , ΦΤΕΡΑ , ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ?) Η ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?


203529

bikas
14/07/2010, 15:24
κοιταξα στο ebay και μονο αυτά βρήκα

http://cgi.ebay.co.uk/ZUNDAPP-DB202-DB203-DB-202-203-Piston-Rings-Kolbenring-/170509095446?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b3225216


και είναι από ελλάδα αλλά επειδή αυτός έχει ανταλλακτικά για αλυσοπρίονα και χορτοκοπτικά δεν ξέρω αν σου κάνουν αλλά του είπα οτι ψάχνεις ανταλλακτικά κι αν είναι θα μου στείλει το email του να μιλήσετε μμαζί

THANASIS2010
14/07/2010, 19:35
σε ευχαριστω πολυ .... για την βοηθεια σου . Ναι αν μπορεις φερεμαι σε επαφη..... Για να δουμε αν συμφερει για ανακατασκευη ........

bikas
19/07/2010, 15:13
τελικά βρήκες τίποτα μέσω του τυπά??

sv9cvk
19/07/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THANASIS2010
σε ευχαριστω πολυ .... για την βοηθεια σου . Ναι αν μπορεις φερεμαι σε επαφη..... Για να δουμε αν συμφερει για ανακατασκευη ........

Δεν συμφερει με τιποτα πεταμενα λεφτα ειναι.....
Εγω αναλαμβανω να σου καθαρισω τον χωρο και να ερθω να το παρω αφιλοκερδως (ειδες καλος που ειμαι??):rotflmao: :rotflmao: :beer:

sapila racing
20/07/2010, 04:18
Λίγο δύσκολο να βρείς στην Ελλάδα.
Στην Λέσχη Κλασσικών δεν εχω δεί τέτοιο μοντέλο Zundapp, ωστε να ξέρω κάποια πηγή ανταλλακτικών, αλλά ψάχνοντας και ρωτώντας κατι θα βρείς.
Επίσης υπάρχι αυτό το site που εχει ανταλλακτικά για ολα τα παλιά Γερμανικά.
http://www.motorrad-stemler.de/index_e.htm

Εχει και κατάλογο που μπορείς να κατεβάσεις. :wave2:

THANASIS2010
21/07/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
τελικά βρήκες τίποτα μέσω του τυπά??

...οχι... ασχετα ανταλλακτικα..σε ευχαριστω παντος...

THANASIS2010
21/07/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Δεν συμφερει με τιποτα πεταμενα λεφτα ειναι.....
Εγω αναλαμβανω να σου καθαρισω τον χωρο και να ερθω να το παρω αφιλοκερδως (ειδες καλος που ειμαι??):rotflmao: :rotflmao: :beer:


:D μπα ... μου αρεσουν οι σαβουρες...... αν και θα μεινει στην ακρη για καιρο.....απο οτι βλεπω.... θα σε εχω υποψην παντος....;) :beer:

THANASIS2010
21/07/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Λίγο δύσκολο να βρείς στην Ελλάδα.
Στην Λέσχη Κλασσικών δεν εχω δεί τέτοιο μοντέλο Zundapp, ωστε να ξέρω κάποια πηγή ανταλλακτικών, αλλά ψάχνοντας και ρωτώντας κατι θα βρείς.
Επίσης υπάρχι αυτό το site που εχει ανταλλακτικά για ολα τα παλιά Γερμανικά.
http://www.motorrad-stemler.de/index_e.htm

Εχει και κατάλογο που μπορείς να κατεβάσεις. :wave2:


σε ευχαριστω πολυ... χρησιμο ειναι...... εισαι στην λεσχη? αν ναι ...να ρωτησω κατι η οποιον φιλο ξερει...

1)..... αυτο δεν εχει πινακιδες οπως και το bmw που ανακατασκευαζω... ειναι ευκολο να βγαλω κλασσικες η ....γ@@#$%^&? και αν ναι ερωτηση: ....αν καποιο μοντελο δεν ειναι 100% τελειο πχ ...δεν εχω βρει ακομη το πισω φαναρι η το δικο του διακοπτη για τα φωτα... η τα σηματακια του για τα φτερα .... παρενθεση (...δεν εχω βαλει απο αλλο μοντελο αλλα ψαχνω μεχρι να τα βρω...) .... βγαζω πινακιδες λεσχης ετσι η πρεπει να ειναι 100% ετοιμο σε ολα του και μετα να κανω αιτηση για πινακιδες ? ......γιατι υπαρχει περιπτωση να μην τα βρω ποτε.....!!!! :confused:

2) πρεπει να εχει χρωμα που υπηρχε τοτε ? δηλαδη μονοχρωμο η μπορω να το βαψω διχρωμο που υπηρχαν και τοτε αλλα οχι εργοστασιακα? για το zundapp μιλω....

3) το μοναδικο DB 203 COMFORT 1953 που βρηκα εκτος αυτου που ξερω ...ειναι στο car .gr με 12.500,00 ευρω....με σκουριες μπορει να παιζει τετοια τιμη? :confused: :uplate:

notakos600
21/07/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από THANASIS2010
σε ευχαριστω πολυ... χρησιμο ειναι...... εισαι στην λεσχη? αν ναι ...να ρωτησω κατι ..... αυτο δεν εχει πινακιδες οπως και το bmw που ανακατασκευαζω... ειναι ευκολο να βγαλω κλασσικες η ....γ@@#$%^&? και αν ναι ερωτηση: ....αν καποιο μοντελο δεν ειναι 100% τελειο πχ ...δεν εχω βρει ακομη το πισω φαναρι η το δικο του διακοπτη για τα φωτα... παρενθεση (...δεν εχω βαλει απο αλλο μοντελο αλλα ψαχνω μεχρι να τα βρω...) .... βγαζω πινακιδες λεσχης ετσι η πρεπει να ειναι 100% ετοιμο σε ολα του? :confused:

το μοναδικο DB 203 COMFORT 1953 που βρηκα εκτος αυτου που ξερω ...ειναι στο car .gr με 12000,00 ευρω.... μπορει να παιζει τετοια τιμη? :confused: :uplate:



Sachs 50cc 1954 αυτό με τις δυο ταχύτητες στο χέρι σαν της vespa, και το πουλούσε ο άλλος 3000 στο car.gr.
Και να σκεφτείς ότι ήταν περασμένο με πινέλο...

edit: τώρα το κατέβασε 800, πρέπει να το είδα πρώτη φορά πριν 4-5 μήνες.

sapila racing
21/07/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THANASIS2010
σε ευχαριστω πολυ... χρησιμο ειναι...... εισαι στην λεσχη? αν ναι ...να ρωτησω κατι η οποιον φιλο ξερει...

1)..... αυτο δεν εχει πινακιδες οπως και το bmw που ανακατασκευαζω... ειναι ευκολο να βγαλω κλασσικες η ....γ@@#$%^&? και αν ναι ερωτηση: ....αν καποιο μοντελο δεν ειναι 100% τελειο πχ ...δεν εχω βρει ακομη το πισω φαναρι η το δικο του διακοπτη για τα φωτα... η τα σηματακια του για τα φτερα .... παρενθεση (...δεν εχω βαλει απο αλλο μοντελο αλλα ψαχνω μεχρι να τα βρω...) .... βγαζω πινακιδες λεσχης ετσι η πρεπει να ειναι 100% ετοιμο σε ολα του και μετα να κανω αιτηση για πινακιδες ? ......γιατι υπαρχει περιπτωση να μην τα βρω ποτε.....!!!! :confused:

2) πρεπει να εχει χρωμα που υπηρχε τοτε ? δηλαδη μονοχρωμο η μπορω να το βαψω διχρωμο που υπηρχαν και τοτε αλλα οχι εργοστασιακα? για το zundapp μιλω....

3) το μοναδικο DB 203 COMFORT 1953 που βρηκα εκτος αυτου που ξερω ...ειναι στο car .gr με 12.500,00 ευρω....με σκουριες μπορει να παιζει τετοια τιμη? :confused: :uplate:

Μια και είμαι χρόνια στην Λέσχη μπορώ να σου πω μερικά πράγματα.

- Αν εχεις κάποιο αποδεικτικό στοιχείο οτι είναι δική σου δεν εχεις πρόβλημα, πχ χαρτί κατάθεσης πινακίδων, τιμολόγιο αγοράς κλπ. Αλλιώς ειναι μπερδεμα.
- Δεν εχεις πρόβλημα με το χρώμα αρκεί να μην είναι καρνάβαλος, πχ ροζ με λουλουδάκια. :lol:
- Ο καθένας ζητάει οτι θέλει φυσικά, 12500 αλλά ειναι για γέλια.

:wave2:

sapila racing
21/07/2010, 11:41
Eδω πωλείται μια unrestored DB200 του 1937, 15 χρόνια παλιότερη απο την δική σου.
http://cgi.ebay.de/Zundapp-DB-200-Original-1937-nummerngleich-unrest-lauft-/230500813326?cmd=ViewItem&pt=Motorr%C3%A4der&hash=item35aaeb4a0e

είναι σε λειτουργία και πωλείται 2000 Ευρω.

Με αυτό τον τρόπο μπορείς να βρείς ανταλλακτικά που σου λείπουν, πχ το πίσω φως που δεν βρίσκεις κάνει 79 Ευρω. Πολλά βέβαια αλλά ετσι παει το πράγμα.

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Z%C3%BCndapp+DB+203&_sacat=0&_sop=3&_odkw=Z%C3%BCndapp+DB+203&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Γερμανικό μηχανάκι, οπότε πας στο Γερμανικό ebay.
:wave2:

THANASIS2010
21/07/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μια και είμαι χρόνια στην Λέσχη μπορώ να σου πω μερικά πράγματα.

- Αν εχεις κάποιο αποδεικτικό στοιχείο οτι είναι δική σου δεν εχεις πρόβλημα, πχ χαρτί κατάθεσης πινακίδων, τιμολόγιο αγοράς κλπ. Αλλιώς ειναι μπερδεμα.
- Δεν εχεις πρόβλημα με το χρώμα αρκεί να μην είναι καρνάβαλος, πχ ροζ με λουλουδάκια. :lol:
- Ο καθένας ζητάει οτι θέλει φυσικά, 12500 αλλά ειναι για γέλια.

:wave2:


...εχω υπευθυνη δηλωση για το bmw ...και αν παρω και το zundapp ..παλι με υπευθυνη δηλωση ..ειναι ενταξει?
στην δευτερη ερωτηση μου???
δεν υπαρχει προβλημα ? γιατι αυτος που το εχει α)δεν εχει τα σηματακια και το πισω φαναρι
β)τις εξατμισεις τις εχει φερει απο την μια πλευρα.... πατεντα :confused:
σε ευχαριστω....για τις διευθυνσεις...

sapila racing
21/07/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THANASIS2010
...εχω υπευθυνη δηλωση για το bmw ...και αν παρω και το zundapp ..παλι με υπευθυνη δηλωση ..ειναι ενταξει?
στην δευτερη ερωτηση μου???
δεν υπαρχει προβλημα ? γιατι αυτος που το εχει α)δεν εχει τα σηματακια και το πισω φαναρι
β)τις εξατμισεις τις εχει φερει απο την μια πλευρα.... πατεντα :confused:
σε ευχαριστω....για τις διευθυνσεις...

Οπως είδες πίσω φανάρι σηματάκια κλπ τα βρίσκεις εύκολα.
Θα πρέπει σε κάποια φαση να ερθεις σε επαφή με την Λέσχη Κλασσικής μοτοσυκλέτας να ενημερωθείς επίσημα, όπως καταλαβαίνεις εγω δεν μπορω να σου πω αν θα στην πιστοποιήσουν η όχι και να είμαι σωστός.

http://www.classicbike.gr/ :wave2:

THANASIS2010
21/07/2010, 12:09
....καταλαβα ...προσωπικη σου γνωμη ομως ...?
...ρωτω για να δω τι θα κανω ...... 2500 ειναι αυτα........:confused: :sick:

THANASIS2010
25/08/2010, 12:32
Και ναι η αγορα εγινε...........:D ....... το επομενο εργαλειο για ανακατασκευη ......
φιλοι παρτε γευση .....


207645

THANASIS2010
25/08/2010, 12:33
αλλη μια απο αλλη γωνια.........


207646

ego_o_idios
25/08/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THANASIS2010
αλλη μια απο αλλη γωνια.........

oreo koursa to ergalio afto ine na to valis sto saloni gia omorfia min mou pis oti 8a anevenis ke epano ke 8a kanis kontra me ta migakia...:rotflmao:

ka8arisma ston klivano ke stin krevatokamara na rixnis epano tis gravates....
ke min to pirazis ama kati pa8i akoma ante trexa meta

skepsou pos exis mia giagia me a8ritika naoum
:rotflmao: :rotflmao:

sv9cvk
25/08/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από THANASIS2010
Και ναι η αγορα εγινε...........:D ....... το επομενο εργαλειο για ανακατασκευη ......
φιλοι παρτε γευση .....

:a03: :a07: :a013: :a8:
:a014: :a014: :a014:

Ωραια !!!αλλα απο κατσαβιδιασμα τιποτα ε???:beer:
Σε πολυ καλη κατασταση το βλεπω:smilea: