PDA

View Full Version : Έντονο "κοσκίνισμα" στο 950sm!



billanti
13/07/2010, 12:17
Έχω ένα 950sm 07 εδώ και 2 μήνες στην κατοχή μου.
Το μηχανάκι είναι απίστευτο αλλά με χαλάει όπως λέει και ο τίτλος το κούνημα στα πολλά!
Άλλαξα λάστιχα,έφτιαξα την μπροστινή ζάντα γιατί ήταν λιγάκι στραβή(ως καθόλου στραβή),
το μέτρησα μήπως είναι "παρμένο"(όχι εγώ,ειδικός),ξέρω να χαλαρώνω στο τιμόνι γιατί καβαλώ
μηχανή 24 χρόνια,είμαι κοντός και κρύβομαι πίσω από το μασκάκι αλλά τίποτα!
Μετά τα 170 αρχίζει την ταραντούλα!
Χθες έβγαλα το μπροστινό φτερό και κέρδισα 10 χλμ.Δηλαδή 180.Αυτό είναι όλο;
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Stergios69
13/07/2010, 12:29
Δηλαδή, περιμένεις από γυμνο μηχανάκι να πηγαίνει με 180 και να είναι τρένο; :nono: :wave2:

DrBig
13/07/2010, 12:41
δεν εχει να κανει με γυμνο η-μι-γυμνο, εχει να κανει με γεωμετρια και σεταρισμα αναρτησεων.

Δοκιμασε να χαμηλωσεις λιγο το πισω και/η να ψηλωσεις λιγο το μπροστα (με προφορτισεις ολα αυτα) και παραλληλα να χαλαρωσεις τις αποσβεσεις του μπροστινου και να αυξησεις του πισω.

Αν εχεις το μανουαλ της μηχανης, θα δεις οτι προτεινει ρυθμισεις normal, comfort, sport.
Σημειωσε τις ρυθμισεις που εχεις τωρα και προσπαθησε να βρεις καποιες ρυθμισεις που να αντιστοιχουν σε προφορτισεις και αποσβεσεις μπροστινου normal-comfort και προφορτιση και αποσβεσεις πισω comfort-sport.

Γενικα, οσο πιο χαμηλωμενη η μουρη σε σχεση με το πισω και πιο σκληρη σε αποσβεσεις, τοσο πιο εντονο ειναι το φαινομενο που περιγραφεις.

billanti
13/07/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Δηλαδή, περιμένεις από γυμνο μηχανάκι να πηγαίνει με 180 και να είναι τρένο; :nono: :wave2: Στέργιο, δεν μιλάω για τρένο.Δεν κάθεσαι απάνω λέμε!Τέτοιο κούνημα.

billanti
13/07/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
δεν εχει να κανει με γυμνο η-μι-γυμνο, εχει να κανει με γεωμετρια και σεταρισμα αναρτησεων.

Δοκιμασε να χαμηλωσεις λιγο το πισω και/η να ψηλωσεις λιγο το μπροστα (με προφορτισεις ολα αυτα) και παραλληλα να χαλαρωσεις τις αποσβεσεις του μπροστινου και να αυξησεις του πισω.

Αν εχεις το μανουαλ της μηχανης, θα δεις οτι προτεινει ρυθμισεις normal, comfort, sport.
Σημειωσε τις ρυθμισεις που εχεις τωρα και προσπαθησε να βρεις καποιες ρυθμισεις που να αντιστοιχουν σε προφορτισεις και αποσβεσεις μπροστινου normal-comfort και προφορτιση και αποσβεσεις πισω comfort-sport.

Γενικα, οσο πιο χαμηλωμενη η μουρη σε σχεση με το πισω και πιο σκληρη σε αποσβεσεις, τοσο πιο εντονο ειναι το φαινομενο που περιγραφεις. Dr Big, θα το κάνω.Σ'ευχαριστώ πολύ.

Stabak
13/07/2010, 12:49
τη μπαγκαζιερα την εβγαλες;:lol:

billanti
13/07/2010, 13:02
Μπαγκαζιέρα;Καλό!:D

Stergios69
13/07/2010, 13:15
Τότε δοκίμασε τις ανaρτήσεις που λέει και ο big...

giannis113
13/07/2010, 13:40
170 τελικη ταχυτητα; και 180 χωρις το φτερο;

ειναι πολυ λιγα.. αν καταλαβα καλα :D

billanti
13/07/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
170 τελικη ταχυτητα; και 180 χωρις το φτερο;

ειναι πολυ λιγα.. αν καταλαβα καλα :D Γι'αυτό προβληματίζομαι.
Έχω τις basic ρυθμίσεις αλλά θα την ψάξω.
Ρε λες να φταίνε οι χούφτες;Θα τις βγάλω αύριο!

giannis113
13/07/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Γι'αυτό προβληματίζομαι.
Έχω τις basic ρυθμίσεις αλλά θα την ψάξω.
Ρε λες να φταίνε οι χούφτες;Θα τις βγάλω αύριο!

δε φταινε οι χουφτες ουτε το φτερο.. μη βγαλεις τιποτα.

το shiver που ειναι V2 750 με 95 ονομαστικα αλογα βγαζει κοντερισια 225 χιλιομετρα. εγω ο ιδιος δε μπορεσα βεβαια ποτε να το παω τοσο λογο αερα και κωλοδρομου.. αλλα φιλος οταν ανταλαξαμε ειδε τοσο σε εγνατια οποτε κατι αλλο παιζει..

DrBig
13/07/2010, 14:17
Στα 170-180 εχεις τελικη, κοβεις γιατι κοσκινιζει, η και τα δυο?

Αν εκτος κοσκινισματος τελικιαζει κιολας, πηγαινε για μια δυναμομετρηση/καυσαναλυση να δεις τι παιζει με το μιγμα.

billanti
13/07/2010, 14:22
Όχι!Το μηχανάκι έχει άλλο τόσο γκάζι,εγώ δεν μπορώ να το κρατήσω
απ'το κοσκίνισμα!

DrBig
13/07/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Όχι!Το μηχανάκι έχει άλλο τόσο γκάζι,εγώ δεν μπορώ να το κρατήσω
απ'το κοσκίνισμα!

οκ, λεω και εγω!
:beer:

giannis113
13/07/2010, 14:24
α οκ τοτε λεω και γω... :D

RtR
13/07/2010, 14:26
Φίλε τι λάστιχα έβαλες στη μηχανή σού? Την άνοιξες αφού τα άλλαξες?
Αν πειράξεις τις αναρτήσεις πρόσεξε να μην έχουν απόκλιση +/- 40% από αυτές που δίνει ο κατασκευαστής.
Βγάλε τον αέρα από τα πιρούνια, έλεγξε τα μπροστά τακάκια, και 34-34 να είναι ο πίεση των ελαστικών αν είσαι ξεφόρτωτος.
Άλλαξε κράνος(προσωπική εμπειρία)
Και μια συμβουλή αφού κάνεις όλα αυτά: Η μηχανή μας έχει άθλια 6η ταχύτητα, οπότε άνοιξε μέχρι κόφτη όλες τις υπόλοιπες και μείνε στην 5η όσο πάει.
Αυτά!!!

Και πρόσεξε μη πειράξεις την γεωμετρία του τούμπανου.

billanti
13/07/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από RtR
Φίλε τι λάστιχα έβαλες στη μηχανή σού? Την άνοιξες αφού τα άλλαξες?
Αν πειράξεις τις αναρτήσεις πρόσεξε να μην έχουν απόκλιση +/- 40% από αυτές που δίνει ο κατασκευαστής.
Βγάλε τον αέρα από τα πιρούνια, έλεγξε τα μπροστά τακάκια, και 34-34 να είναι ο πίεση των ελαστικών αν είσαι ξεφόρτωτος.
Άλλαξε κράνος(προσωπική εμπειρία)
Και μια συμβουλή αφού κάνεις όλα αυτά: Η μηχανή μας έχει άθλια 6η ταχύτητα, οπότε άνοιξε μέχρι κόφτη όλες τις υπόλοιπες και μείνε στην 5η όσο πάει.
Αυτά!!!

Και πρόσεξε μη πειράξεις την γεωμετρία του τούμπανου. Μμμμ!Έχουμε και λέμε:
Λάστιχα rosso corsa
Τον αέρα απ'τα πιρούνια τον έβγαλα (από την σταυρωτή βίδα επάνω)
Τα μπροστά τακάκια όταν γυρνώ τη ρόδα στον αέρα κάνουν χρουτς-χρουτς:lol: βρίσκουν λιγάκι δηλαδή
Κράνος arai,shoei και......
το rebound στην πίσω ανάρτηση έχει σκαλώσει η βίδα και δεν γυρίζει με τίποτα.Έβαλα WD40
μα τπτ.
Αυτά και συγνώμη αν σας τα έπρηξα!

Stabak
14/07/2010, 02:18
τα ρουλεμάν τα εχεις κοιταξει;

Τεσπα, ειχα το μηχανάκι και τουλάχιστον σε αυτα τα χιλιομετρα ηταν βράχος. Οπότε κάτι συμβάινει με το δικό σου συγκεκριμένα.... Ξανατσεκαρε απο την αρχη, ελαστικα, μπροστινο, τζογοι, αναρτησεις, κλπ, κλπ....

δεν μπορει...

τα δισκοφρενα ειναι ισια;

NikosR
14/07/2010, 02:33
ΙΜΗΟ τόσο εντονο κοσκίνισμα ή ψάρεμα όσο περιγραφεται δεν δικαιολογείται από καμμιά ρύθμιση ανάρτησης. Ασε τις αναρτήσεις και τις πιέσεις ήσυχες και κοίτα 1. εμπρός τροχό 2. λαιμό και τιμονόπλακες 3. πίσω τροχό 4. ψαλίδι Κάτι ειναι στραβό, κολλημένο ή έχει μεγάλους τζόγους. Την ιστορία της μηχανής τη γνωρίζεις?

DrBig
14/07/2010, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
ΙΜΗΟ τόσο εντονο κοσκίνισμα ή ψάρεμα όσο περιγραφεται δεν δικαιολογείται από καμμιά ρύθμιση ανάρτησης. Ασε τις αναρτήσεις και τις πιέσεις ήσυχες

Στο σουπερ εντουρο που οδηγω, 3 στροφες στην μπροστινη προφορτιση και αλλα τοσα κλικ στις αποσβεσεις ειναι αρκετα για να μετατρεψουν τη μηχανη απο κατι που στριβει πολυ γρηγορα αλλα ειναι και πολυ νευρικο πανω απο 150κμ/ω σε κατι που σεν στριβει και τοσο γρηγορα αλλα 200ριζει χωρις κανενα προβλημα. Αυτη η συμπεριφορα ειναι κοινη σε μηχανες με γρηγορες γεωμετριες.

:wave2:

NikosR
14/07/2010, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Στο σουπερ εντουρο που οδηγω, 3 στροφες στην μπροστινη προφορτιση και αλλα τοσα κλικ στις αποσβεσεις ειναι αρκετα για να μετατρεψουν τη μηχανη απο κατι που στριβει πολυ γρηγορα αλλα ειναι και πολυ νευρικο πανω απο 150κμ/ω σε κατι που σεν στριβει και τοσο γρηγορα αλλα 200ριζει χωρις κανενα προβλημα. Αυτη η συμπεριφορα ειναι κοινη σε μηχανες με γρηγορες γεωμετριες.

:wave2:

Μπορεί φίλε μου, μπορεί, δεν θα επιμείνω σε κάτι που δεν έχω ακριβώς προσωπική πείρα. Από την αλλη, να μην μπορεί να κρατηθεί πάνω όπως λέει....αλλο νευρικότητα αλλο φοβερά κοσκινίσματα και ψαρέματα. Βεβαίως αυτές οι εντυπώσεις είναι κάπως προσωπικές και μπορεί να τα παραλέει ελαφρώς.

DrBig
14/07/2010, 03:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Μπορεί φίλε μου, μπορεί, δεν θα επιμείνω σε κάτι που δεν έχω ακριβώς προσωπική πείρα. Από την αλλη, να μην μπορεί να κρατηθεί πάνω όπως λέει....αλλο νευρικότητα αλλο φοβερά κοσκινίσματα και ψαρέματα. Βεβαίως αυτές οι εντυπώσεις είναι κάπως προσωπικές και μπορεί να τα παραλέει ελαφρώς.

Αν κρινω απο την δικη μου περιπτωση δεν τα παραλεει! Στα 150-160 κλεινεις το γκαζι γιατι απλα δεν σε παιρνει...

DUKASII
14/07/2010, 03:37
Τι λετε ωρε παιδια που δε πανε πανω απο 160 τα 950 σμ..και τρεμουν.
δηλαδης αμα πας να παρεις ενα νιου θα κανει τα ιδια?
ψαξτο φίλε δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ειναι το "φυσιολογικό" και σε καμια περιπτωση το 950 δε κουνα πανω απο τα 160..!!!!

DrBig
14/07/2010, 03:42
κοιτα και τις γλυστρες στο ψαλιδι για την ρυθμιση της αλυσιδας να δεις οτι ειναι συμμετρικα ρυθμισμενες.

Μετρα και τα sag μπρος πισω. Ειδικα το πισω, αν την εχεις παρει μεταχειρισμενη, ποτε δεν ξερεις ποσο το εχει προφορτισει ο προηγουμενος.

DrBig
14/07/2010, 03:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti

το rebound στην πίσω ανάρτηση έχει σκαλώσει η βίδα και δεν γυρίζει με τίποτα.Έβαλα WD40
μα τπτ.


Αυτο πρεπει οπωσδηποτε να το κοιταξεις. Εν αναγκη βγαλε την αναρτηση και πηγαινε την στον Τασουλη.

billanti
14/07/2010, 11:46
Και εγένετο φως!
Λοιπόν,έκανα soft τα μπροστινά και άφησα στο basic το πίσω.
Ερχόμενος από Ηλιούπολη προς Μεσογείων στην ευθεία του 401 μετά την
μεγάλη περατεταμένη έφτασα 180 χωρίς κιχ!Δυστυχώς είχε κίνηση παρακάτω
και έκοψα.
Βέβαια τώρα τα μπροστινά μου δίνουν μία αίσθηση Japan αλλά το πείραμα πέτυχε.
Σκαλίζοντας το πίσω έσπασα τελείως την "μαγκωμένη" βίδα του rebound οπότε
είμαι για Τασούλη ολοταχώς!
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια και κυρίως το Dr big.Ρε φίλε στην αρχή ήμουν
σίγουρος ότι κάνεις λάθος.Ευτυχώς έχω μάθει να ακούω και μετά να σκαλίζω!:winka:

DrBig
14/07/2010, 11:57
:beer:

Ιznogood
17/07/2010, 05:21
Ρε Μπιλακο, το δικο μου το σμ εφθανε 240 τελικη με το 17αρι και 230 με το 16αρι με normal και hard ρυθμισεις και δεν εκανε κιχ? Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα σου πει ο Τασουλης γιατι με soft μπροστινο και να πηγαινει καλυτερα στα πολλα εμενα δε μου ακουγεται καλα.

DrBig
17/07/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
γιατι με soft μπροστινο και να πηγαινει καλυτερα στα πολλα εμενα δε μου ακουγεται καλα.

ειναι απλο

1)οσο πιο γρηγορη η γεωμετρια, τοσο πιο ευκολα μικρες διαταραχες απο το μπροστινο δημιουργουν ταλαντωσεις στο λαιμο που οδηγουν σε συντονισμους
και
2)οσο πιο σκληρο το μπροστινο, τοσο μεγαλυτερες ειναι αυτες οι διαταραχες.

Ιznogood
17/07/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ειναι απλο

1)οσο πιο γρηγορη η γεωμετρια, τοσο πιο ευκολα μικρες διαταραχες απο το μπροστινο δημιουργουν ταλαντωσεις στο λαιμο που οδηγουν σε συντονισμους
και
2)οσο πιο σκληρο το μπροστινο, τοσο μεγαλυτερες ειναι αυτες οι διαταραχες.
Με το συμπαθειο Dr. αλλα θα περιμενω να ακουσω τι θα του πει ο Τασουλης. Προσωπικα νομιζω πως ειναι πειραγμενη η προφορτιση των ελατηριων στο πιρουνι και δε δουλευει σωστα και ελευθερα... ή εχουν διαφορετικες ρυθμισεις τα καλαμια. Οπως και να χει, περιμενω Τασουλη... ;)

reinmeister
17/07/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Με το συμπαθειο Dr. αλλα θα περιμενω να ακουσω τι θα του πει ο Τασουλης. Προσωπικα νομιζω πως ειναι πειραγμενη η προφορτιση των ελατηριων στο πιρουνι και δε δουλευει σωστα και ελευθερα... ή εχουν διαφορετικες ρυθμισεις τα καλαμια. Οπως και να χει, περιμενω Τασουλη... ;)

να υποθεσω οτι ο τασουλης ειναι φυσικος και μαλιστα ο μοναδικος εν ελλαδι που δυναται να αντιληφθει την λειτουργεια των νομων της φυσης συναρτησιακα με τις αναρτησεις ναι?

συνελθετε...

με το συμπαθειο ε...

billanti
17/07/2010, 14:41
Αλέξη,εγώ αν και χρόνια αναβάτης από ρυθμίσεις αναρτήσεων δεν....
Με την βοήθεια του manual που είναι κατατοπιστηκότατο έκανα ότι μου είπε
ο Dr big.Δηλαδή έκανα soft το μπροστινό και basic το πίσω.Σήμερα στην Λ.Μαραθώνος
έβγαλα 210 με πάρα πολύ αέρα και άρχισε να ξανακοσκινίζει ελαφρώς.
Εκτός του ότι αυτά τα χλμ δεν τα είχα δει ποτέ στην μηχανή γνωρίζω ότι
οι μπροστινές δισκόπλακες είναι λίγο στραβές και θέλουν πλανάρισμα.
Επίσης το βιδάκι του πίσω rebound δεν δουλεύει.Μάλιστα παλεύοντας το έσπασα.
Ποιος ξέρει σε πιο σημείο βρίσκεται.Μπορεί να είναι τέρμα + ή -.
Εγώ αυτό που παρατήρησα στο 950 είναι ότι έχει πολλές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις
που ακούνε πραγματικά!Αυτό είναι και καλό και κακό.Με την έννοια ότι ανάλογα με το τι
θες από το μηχανάκι ρυθμίζεις ανάλογα.Τώρα για πίστα αυτή η ρύθμιση με φοβίζει.Είναι λίγο
"χαρούμενο" στο πλάγιασμα και δεν ξέρω πότε θα με φέρει κάτω!Μπορεί και όχι.
Φοβάμαι ότι και ο Τασούλης θα μου πει το ίδιο πράγμα.Τι ακριβώς ζητάς;Να μπαίνει ή
να τελικιάζει;Αν του πω θέλω να μπαίνει σαν mille και να κρατάει στα πολλά σαν K2
μήπως με πλακώσει στις φάπες;Supermoto είναι το καϋμένο!

Ιznogood
17/07/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να υποθεσω οτι ο τασουλης ειναι φυσικος και μαλιστα ο μοναδικος εν ελλαδι που δυναται να αντιληφθει την λειτουργεια των νομων της φυσης συναρτησιακα με τις αναρτησεις ναι?

συνελθετε...

με το συμπαθειο ε...
Να μιλησω εκ μερους του Τασουλη; δεν νομιζω πως το εχει αναγκη αλλα δεν αντεχω και στον πειρασμο να γραψω μια και μονο προταση.
Ο σεβασμος αποκτιεται με τα χρονια..., ο ανθρωπος εκανε εντουρο πριν γεννηθει ο spectrum και το νετ ηταν στα σπαργανα.

rain... αδικεις!

με το συμπαθειο ε...:wave2:

Ιznogood
17/07/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Αλέξη...
Δεν χρειαζετε να του πεις τπτ παραπανω απο αυτα που ειπες σε εμας.
Προσωπικα το δικο μου παντα το ειχα στις "σκληρες" ρυθμισεις και δεν ειχα ποτε κοσκινισμα. Το μαλακωνα μονο αν εβρεχε.

υ.γ. Αν δε σου λυσει το προβλημα (ο Τασουλης ντε) πηγαινε στον rain να σου βαλει turbo, δε θα παταει ποτε κατω...:lol:

vaska
17/07/2010, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Να μιλησω εκ μερους του Τασουλη; ....

rain... αδικεις!

με το συμπαθειο ε...:wave2:


:confused: :confused:
Δεν νομίζω ότι κατάλαβες σωστά, ο Αντώνης δεν απαξίωσε ή μίλησε ειρωνικά για Τασούλη....

Μπορεί πάλι και να μην κατάλαβα εγώ...
:beer:

reinmeister
18/07/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Να μιλησω εκ μερους του Τασουλη; δεν νομιζω πως το εχει αναγκη αλλα δεν αντεχω και στον πειρασμο να γραψω μια και μονο προταση.
Ο σεβασμος αποκτιεται με τα χρονια..., ο ανθρωπος εκανε εντουρο πριν γεννηθει ο spectrum και το νετ ηταν στα σπαργανα.

rain... αδικεις!

με το συμπαθειο ε...:wave2:

οχι να μην μιλησεις εκ μερους του διοτι δεν ασχολουμαι καν με αυτον...η αναφορα στον τασουλη δεν εγινε για να τον μειωσει-εξαιρει,αλλα για να μην αδικουνται ολοι οσοι εχουν αποψη για τα φυσικα φαινομενα...εσυ αδικεις ολους τους υπολοιπους θεωρωντας τους,εξ ορισμου, ασχετους...

ηταν ξεκαθαρος ο τροπος που το εθεσα και μου κανει εντυπωση που εστω κι ενας θεωρησε οτι ειχε να κανει με τον τασουλη...

στο δια ταυτα ομως,το παραπανω δεν σημαινει οτι καποιος με γνωσεις φυσικης δεν μπορει να εχει σωστη αποψη για τυχον προβλημα ενος "μετριου" αναβατη, (το μετριος αναφερεται στο καθημερινος-οχι στο κουλος), ο οποιος ψαχνεται με το στησιμο της μηχανης του,ετσι ωστε να ειναι οδηγικα ικανοποιητικη σε μικτες συνθηκες...

απο κει και περα...το θεμα κρατημα,γεωμετρια,πλην καποιων πολυ γενικων σταθερων,ειναι εντελως υποκειμενικο ζητημα,οσον αφορα την αισθηση και βολη του εκαστοτε αναβατη,σχετικα με συγκεκριμενη χρηση...

το "σφιχτες" που λες εσυ μπορει να ναι σωβρακο για μενα η τ'αναπαλλιν...

τα παντα εχουν να κανουν με τον αναβατη και τις απαιτησεις του...

επι παραδειγματι...το δικο μου μπουσα,αν ο οποιοσδηποτε προσπαθησει να το στριψει γρηγορα απλα θα σκοτωθει,διοτι ειναι πολυ ακραια σεταρισμενο,με βαση τα δικα μου ιδιαιτερα χαρακτηριστικα και απαιτησεις...

εμενα προσωπικα μου ειναι αδιαφορο που κοσκινιζει εντονα μετα τα 280...αλλος θελει απολυτη σταθεροτητα εως τα 350 χωρις να τον ενδιαφερει η απολυτη πληροφορηση σε ενα σφιχτο κομματι...

ο γενικος κανονας σεταρισματος δημοσιων, και δη ελληνικων δρομων, λεει τα εξης...

μαλακα ελατηρια,γρηγορες αποσβεσεις συμπιεσης και μετριες επαναφορας...

μαλακα ελατηρια ετσι ωστε να διαβαζει αμεσα τις ψιλοανωμαλιες του οδοστρωματος και να εχει ενδοτικοτητα στις αποτομες μεταβολες του..

γρηγορες συμπιεσεις ετσι ωστε να δυναται η ροδα να διαβασει τις ανωμαλιες χωρις να τις μεταφερει στο μη αναρτωμενο κομματι της μοτο,ετσι ωστε να επηρρεασει την γεωμετρια της...

μετριες επαναφορες ετσι ωστε,απο την μια να υπαρχει αρκετη ταχυτητα επαναφορας επαφης των τροχων με το οδοστρωμα μετα απο ανωμαλια,αλλα απο την αλλη να ειναι και αρκουντως αργες ετσι ωστε μετα απο αποτομες μεταβολες της γεωμετριας οπως αποτομα φρενα-επιταχυνσεις,η επαναφορα να ειναι ομαλη...

υ.γ. ktm δεν ακουμπαω ,διοτι σκορπανε...






:lol:

Ιznogood
18/07/2010, 08:37
Βασιλη..., εχω δοκιμασει ολες τις δυνατες ρυθμισεις στο Κατεμι μου και ποτε δεν κοσκιναγε.
Ανασφαλεια στα πολλα ναι οταν ηταν μαλακο (οπως ειπες japan αισθηση) αλλα οχι κοσκινισμα.
Πιστη μου ειναι πως το πιρουνι σου δε δουλευει σωστα και αυτο σημαινει service.
Αν τωρα εσυ θες να εχεις μονο μαλακες ρυθμισεις ή ρυθμισεις enduro σε ενα φουλ ρυθμιζομενο πιρουνι τοτε βγαλε τα WP και βαλε ενα πιρουνι της προκοπης απο ΧΤ ισως που εχει τα απαραιτητα και δεν σκορπαει κιολας...:lol:

billanti
18/07/2010, 10:16
Reinmaster δεν καταλαβαίνω πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι απευθύνεσαι σε έναν
μέτριο αναβάτη(καθημερινό).Το ότι δεν ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις αναρτήσεων
είναι καθαρά θέμα μη ενασχόλησης με το αντικείμενο μια και τα περισσότερα
μηχανάκια μου ήταν Γιαπωνέζικα που δεν είχαν πολλές ρυθμίσεις.Νομίζω λόγω αυτού
καθιερώθηκε οι περισσότεροι αναβάτες γρήγορων Γιαπωνέζικων μοτοσυκλετών να
κρεμάνε σταυρουδάκια και φυλαχτά στο τιμόνι!!
Επίσης το ποστ το άνοιξα περισσότερο για μια σφυγμομέτρηση με άλλους κατόχους
950sm γιατί και ένα άλλο 950 που ξέρω παρουσιάζει τα ίδια πάνω κάτω συμπτώματα.
Και επειδή οι γνώσεις μου είναι αρκετές για να καταλάβω τι συμβαίνει με το μηχανάκι
μου 3 μέρες τώρα παίζω με τις αναρτήσεις για να καταλάβω εγώ αυτό και αυτό εμένα!
Τα συμπεράσματα που έβγαλα θα τα κρατήσω για μένα.
Αα,και γω είχα gsxr 1000 k5 αλλά το έδωσα κακήν κακώς γιατί τα υγρά του έβραζαν
για πλάκα.Πήρα ένα Aprilia rsv 1000 (πιθανών για σένα και αυτά σκορπάνε)και κατάλαβα
τι σημαίνει ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!

reinmeister
18/07/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Reinmaster δεν καταλαβαίνω πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι απευθύνεσαι σε έναν
μέτριο αναβάτη(καθημερινό).Το ότι δεν ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις αναρτήσεων
είναι καθαρά θέμα μη ενασχόλησης με το αντικείμενο μια και τα περισσότερα
μηχανάκια μου ήταν Γιαπωνέζικα που δεν είχαν πολλές ρυθμίσεις.Νομίζω λόγω αυτού
καθιερώθηκε οι περισσότεροι αναβάτες γρήγορων Γιαπωνέζικων μοτοσυκλετών να
κρεμάνε σταυρουδάκια και φυλαχτά στο τιμόνι!!
Επίσης το ποστ το άνοιξα περισσότερο για μια σφυγμομέτρηση με άλλους κατόχους
950sm γιατί και ένα άλλο 950 που ξέρω παρουσιάζει τα ίδια πάνω κάτω συμπτώματα.
Και επειδή οι γνώσεις μου είναι αρκετές για να καταλάβω τι συμβαίνει με το μηχανάκι
μου 3 μέρες τώρα παίζω με τις αναρτήσεις για να καταλάβω εγώ αυτό και αυτό εμένα!
Τα συμπεράσματα που έβγαλα θα τα κρατήσω για μένα.
Αα,και γω είχα gsxr 1000 k5 αλλά το έδωσα κακήν κακώς γιατί τα υγρά του έβραζαν
για πλάκα.Πήρα ένα Aprilia rsv 1000 (πιθανών για σένα και αυτά σκορπάνε)και κατάλαβα
τι σημαίνει ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!

ζητω ταπεινα συγνωμη...δεν εισαι "μετριος"-καθημερινος αναβατης,οπως εγω, αλλα παρα πολυ γρηγορος,με απολυτη αισθηση του τι συμβαινει στο εκαστοτε μηχανακι που οδηγεις και ικανος να το ρυθμισεις τελεια κατα το δοκουν...

μακρυα απο γιαπωνεζικα...δεν εχουν ικανα ρυθμιζομενες αναρτησεις και σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να καλυψουν αναβατη του δικου σου οδηγικου ευρους...

ασε να τα παιρνουν κουλαδια σαν εμενα και να νομιζουν οτι κανουν κατι, παντα βεβαια με την συνδρομη σταυρων,χαϊμαλιων,εξαπτερυγων και συναφων βελτιωτικων προϊοντων αναρτησεων...

καλες βολτες με το κατεμι σου και παντα ορθιος...:beer:

:wave2:

υ.γ. reinmEIster...

billanti
18/07/2010, 13:53
Έλα μωρέ rein,δεν αμφισβήτησα την εμπειρία σου και τις ικανοτητές σου.
Μη φορτώνεις.Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με το πρόβλημα μου μια και
το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το ξέρω καλά.Θέλω να αποκλείσω διάφορες
αιτίες πριν με ζώσουν τα φίδια ότι το μηχανάκι είναι "παρμένο".
Αν έχεις καμιά ιδέα επ' αυτού ρίχτην και μην με παρεξηγείς.
Και συ εννοείτε πάντα όρθιος από καρδιάς γιατί έχουμε αρχίσει να γινόμαστε
είδος προς εξαφάνιση!:beer:

daz
18/07/2010, 14:51
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στον πίσω τροχό. Κουνήματα που εμφανίζονται στα πολλά ίσως προέρχονται από πίσω και όχι από μπροστά. Πάντως πιστεύω πως ο drbig έχει δίκιο αφού είδη βελτιώθηκε με τις ρυθμίσεις που σου είπε.

Ρε reinmeister, καθαρά αριστοτέχνης σημαίνει το nick σου?

RtR
18/07/2010, 18:36
@reinmeister,
βλέπω πως ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς. Αν έχεις λίγο χρόνο μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί στο max payload το εγχειρίδιο χρήσης της μηχανής μου γράφει να βάλω τις βασικές ρυθμίσεις στο μπροστινό? Καλά πίσω καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι σκληρό.

Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις την απορία μου: 2 άτομα με βαλίτσες-ταξίδι παντού εκτός χώματος. Σκληρό μπροστινό(που το λατρεύω έτσι) δε θα είναι πιο άμεσο στις στροφές, στην επιτάχυνση μετά το φρενάρισμα, και στη γεωμετρία στο φρενάρισμα( με δεύτερο άτομο και πράγματα "πίστευα" μέχρι τώρα πως δε βουλιάζει τόσο)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

reinmeister
18/07/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Έλα μωρέ rein,δεν αμφισβήτησα την εμπειρία σου και τις ικανοτητές σου.
Μη φορτώνεις.Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με το πρόβλημα μου μια και
το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το ξέρω καλά.Θέλω να αποκλείσω διάφορες
αιτίες πριν με ζώσουν τα φίδια ότι το μηχανάκι είναι "παρμένο".
Αν έχεις καμιά ιδέα επ' αυτού ρίχτην και μην με παρεξηγείς.
Και συ εννοείτε πάντα όρθιος από καρδιάς γιατί έχουμε αρχίσει να γινόμαστε
είδος προς εξαφάνιση!:beer:

καμια σχεση με φορτωμα ρε συ...εσυ τσιμπησες με το "μετριος"-καθημερινος που μονο προσβλητικο δεν ηταν...:beer: :beer:

πηγαινε κανε ενα σερβισακι να ξερεις οτι εισαι δομικα σωστος κι απο κει και περα παιξε με ρυθμισεις μεχρι να το φερεις στα μετρα σου...:D

@daz...η χρηση του απο τους γερμανους δεν εχει να κανει με την ακριβη μεταφραση του...η ελευθερη ειναι "καθαρος ανθρωπος" το οποιο ο καθενας αντιλαμβανεται κατα το δοκουν...

nktR
18/07/2010, 19:00
σπαμ:
ρε σεις πραγματικά δεν σας καταλαβαίνω γι ακόμη μία φορά :confused:
Κάτι ρώτησε ένας αναβάτης και αντί να τον βοηθήσετε πέσατε πάνω του :confused:
και ξεχειλώσατε το θέμα χωρίς να τον οδηγήσετε να βρεί λύση στο πρόβλημά του !!

τι να πώ ?!!?
ας πω καλύτερα καληνύχτα.....
:confused:

DrBig
19/07/2010, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από RtR
@reinmeister,
βλέπω πως ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς. Αν έχεις λίγο χρόνο μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί στο max payload το εγχειρίδιο χρήσης της μηχανής μου γράφει να βάλω τις βασικές ρυθμίσεις στο μπροστινό? Καλά πίσω καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι σκληρό.

Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις την απορία μου: 2 άτομα με βαλίτσες-ταξίδι παντού εκτός χώματος. Σκληρό μπροστινό(που το λατρεύω έτσι) δε θα είναι πιο άμεσο στις στροφές, στην επιτάχυνση μετά το φρενάρισμα, και στη γεωμετρία στο φρενάρισμα( με δεύτερο άτομο και πράγματα "πίστευα" μέχρι τώρα πως δε βουλιάζει τόσο)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ισως γιατι στο max payload το κεντρο βαρους της μηχανης μετατοπιζεται προς τα πισω.
Εξ'αλλου ο συνεπιβατης και τα μπαγκαζια υποστηριζονται σχεδον αποκλειστικα απο την πισω αναρτηση.

daz
19/07/2010, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

@daz...η χρηση του απο τους γερμανους δεν εχει να κανει με την ακριβη μεταφραση του...η ελευθερη ειναι "καθαρος ανθρωπος" το οποιο ο καθενας αντιλαμβανεται κατα το δοκουν...

Γερμανοί? Ποιοι Γερμανοί? :lol: Εγώ στο Google translate το έριξα. :) :wave2:

Ιznogood
26/07/2010, 10:53
Μπιλακο!!! τι εγινε με το θεμα;

billanti
26/07/2010, 14:29
Αλέξη δεν έχω κάνει τίποτα.Μόλις γυρίσω από διακοπές,να δω
τι μαρούλι περίσσεψε και βλέπουμε.
Τις αναρτήσεις τις έχω ρυθμίσει στο sport.Αφού δεν μπορώ να τρέξω,
τουλάχιστον να στρίβω!
Η αλήθεια είναι ότι τώρα με τον καύσωνα που δεν φυσάει, το
κοσκίνισμα αργεί να έρθει (μετά τα 200).

ego_o_idios
26/07/2010, 16:21
ante pali ta idia
ke i empiri tou moto.gr lene pali ta koufa tous
:rotflmao: :rotflmao:

otan ine poli freska ta lastixa se ola ta miaxanakia kounane...
pose fores 8a to poume afto

gia afto ksana leme min vazete poli freska lastixa
mexri na sistelo8oun ke na diastaloun:rotflmao:
gia na sfiksi i goma kounane san mpalonia

ante leme

DUKASII
27/07/2010, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ante pali ta idia
ke i empiri tou moto.gr lene pali ta koufa tous
:rotflmao: :rotflmao:

otan ine poli freska ta lastixa se ola ta miaxanakia kounane...
pose fores 8a to poume afto

gia afto ksana leme min vazete poli freska lastixa
mexri na sistelo8oun ke na diastaloun:rotflmao:
gia na sfiksi i goma kounane san mpalonia

ante leme NAI EINAI PAGOSMIOS GNOSTO AYTO OPOTE ALLAZOYME LASTIXA FORAME KAI ENA XOYLAXOYP OSTE NA DINOYME XARH STH OLH KINISI POY PROKALEI H FRESKADA AYTH..
:lol: :rotflmao: :bawl:

AM DE BLEPETE KAI OSOYS MPENOYN PISTA???MOLIS MPEIS ME FRESKO LASTIXO MYRODATO TOYS 3 PROTOYS GYROYS TOYS KANEIS ME FOYSTA LABADA KAI PSILOTAKOYNA OSTE NA DIASKEDAZEI KAI O THEATHS ME TO KOYNHMA..:bawl:


ELA LEME TO FRESKO LASTIXO PARE PARE PAREEEE

ego_o_idios
27/07/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
NAI EINAI PAGOSMIOS GNOSTO AYTO OPOTE ALLAZOYME LASTIXA FORAME KAI ENA XOYLAXOYP OSTE NA DINOYME XARH STH OLH KINISI POY PROKALEI H FRESKADA AYTH..
:lol: :rotflmao: :bawl:

AM DE BLEPETE KAI OSOYS MPENOYN PISTA???MOLIS MPEIS ME FRESKO LASTIXO MYRODATO TOYS 3 PROTOYS GYROYS TOYS KANEIS ME FOYSTA LABADA KAI PSILOTAKOYNA OSTE NA DIASKEDAZEI KAI O THEATHS ME TO KOYNHMA..:bawl:


ELA LEME TO FRESKO LASTIXO PARE PARE PAREEEE

kita pou o mpimpikos mas egine idikos epi ton piston:rotflmao:
pane xese re axriste ama ixes mpi pista 8a to ikseres oti ola kounane sta pola
vlamene:lol:
e vlamene:lol:

DUKASII
28/07/2010, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
kita pou o mpimpikos mas egine idikos epi ton piston:rotflmao:
pane xese re axriste ama ixes mpi pista 8a to ikseres oti ola kounane sta pola
vlamene:lol:
e vlamene:lol: VASIKA DE XREIAZETE NA XA MPEI PISTA...APLA NA EIXA ALLAXEI MIA FORA LASTIXA..:bawl: :lol: :rotflmao:

ALLA OK ESY MPOREI NA BAZEIS LASTIXA POTISMATOS OTAN ALLAZEIS STA MPRIKIA SOY OPOTE DEN EXO GNOMH AN KOYNANE..

tora apali ayto me ta "polla" ti to theles..
gia 150 xil milame..:bawl: :lol: :rotflmao: :lol:

fouskoter
09/08/2010, 09:12
Φιλε εγω δεν είμαι πολύ έμπειρος, αλλά θα σου πω κάτι : μεταχειρισμένο το πήρες; Αν ναι μήπως είναι τρακαρισμενο? Παλιότερα θα αγοράζα ένα lc4 motard μεταχειρο και είχε αυτό που λες έντονο κοσκινισμα. Μετά έμαθα ότι είναι τρακαρισμενο γι αυτό κουνουσε έτσι.

usabug
09/08/2010, 09:53
[i]
Πήρα ένα Aprilia rsv 1000 (πιθανών για σένα και αυτά σκορπάνε)και κατάλαβα
τι σημαίνει ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ! [/B]

xe xe .... Basika epeidi to eixa ... oraia motosikleta gia tin kafeteria :beer: kai thn pista alla eos ekei ...

gia kathimerini xrisi oute na to skeutesai ... :nono: kai eidika stous ellhnikous dromous mas apo sapouni me ta theosklira OHLINS

billanti
20/08/2010, 14:27
Τελικά ήταν λίγο απ'όλα!
Ζάντες,πίσω ανάρτηση,λάστιχα,έξτρα τζαμάκι(ανεμοθώρακας),χούφτες και κυρίως ΕΓΩ!
Από τον πολύ κόντρα αέρα χωρίς να το θέλω έσφιγγα το τιμόνι και....
Τώρα όταν θέλω να το πλακώσω σφίγγω τα πόδια στο τεπόζιτο(όπως στην πίστα)χαλαρώνω
το σώμα από τη μέση και πάνω και.............τρώω το ξύλο της αρκούδας από τον αέρα!

Joyrider
20/08/2010, 14:45
Να ρωτήξω κάτι μια που το έθιξαν το θέμα ο ego_o_idios και ο DUKASII?

Τα ελαστικά με πιο γρήγορη κορώνα (πιο μυτερή?) δεν είναι αυτά που έχουν πιο έντονο κοσκίνισμα στα πολλά? Επειδή τους ενδιαφέρει η γρήγορη αλλαγή κλίσης και όχι η σταθερότητα πατάει λιγότερη επιφάνεια ελαστικού κάτω άρα το κέντρο βάρους αλλάζει πιο εύκολα. Άλλωστε προορίζονται για αγωνιστική χρήση και όχι τουριστική. Δεν ξέρω αν έγινε κατανοητή η απορία...ισχύουν αυτά?

devil's animal
20/08/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
NAI EINAI PAGOSMIOS GNOSTO AYTO OPOTE ALLAZOYME LASTIXA FORAME KAI ENA XOYLAXOYP OSTE NA DINOYME XARH STH OLH KINISI POY PROKALEI H FRESKADA AYTH..
:lol: :rotflmao: :bawl:

AM DE BLEPETE KAI OSOYS MPENOYN PISTA???MOLIS MPEIS ME FRESKO LASTIXO MYRODATO TOYS 3 PROTOYS GYROYS TOYS KANEIS ME FOYSTA LABADA KAI PSILOTAKOYNA OSTE NA DIASKEDAZEI KAI O THEATHS ME TO KOYNHMA..:bawl:


ELA LEME TO FRESKO LASTIXO PARE PARE PAREEEE


:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol: :bawl:

Joyrider
23/08/2010, 05:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Να ρωτήξω κάτι μια που το έθιξαν το θέμα ο ego_o_idios και ο DUKASII?

Τα ελαστικά με πιο γρήγορη κορώνα (πιο μυτερή?) δεν είναι αυτά που έχουν πιο έντονο κοσκίνισμα στα πολλά? Επειδή τους ενδιαφέρει η γρήγορη αλλαγή κλίσης και όχι η σταθερότητα πατάει λιγότερη επιφάνεια ελαστικού κάτω άρα το κέντρο βάρους αλλάζει πιο εύκολα. Άλλωστε προορίζονται για αγωνιστική χρήση και όχι τουριστική. Δεν ξέρω αν έγινε κατανοητή η απορία...ισχύουν αυτά?

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ή να διαψεύσει? Τι ισχύει?

byron
23/08/2010, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ή να διαψεύσει? Τι ισχύει?

Εχει αναφερθεί ότι λάστιχα με έντονο V, μπορεί να βγάλουν κούνημα στα (πάρα) πολλά. Νομίζω ότι κάποιες συζητήσεις είχαν γίνει για τα Dunlop (και όχι μόνο).

Joyrider
23/08/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εχει αναφερθεί ότι λάστιχα με έντονο V, μπορεί να βγάλουν κούνημα στα (πάρα) πολλά. Νομίζω ότι κάποιες συζητήσεις είχαν γίνει για τα Dunlop (και όχι μόνο).

Οκ ευχαριστώ, μάλλον δεν έψαξα αρκετά στα τεχνικά τιπς.