PDA

View Full Version : XV 250 project



Gi_4ce
13/07/2010, 14:26
Ένα πράγμα που θα έχω στο σπίτι μου (οταν παω πλεον σε δικό μου) θα είναι ράμπα.
Αν δεν χωράει θα την έχω και για τραπεζάκι στο σαλόνι.

Εδώ και 5 χρόνια στη σχολή, για να βγάζω κανα εξτρα χαρτζηλίκι, έπαιρνα κανένα ρεμαδάκι φθηνά, καθόμουν, το εφτιαχνα και το εσπρωχνα. Συνήθως έβγαζα 100-300 Ευρώ, ανάλογα το μηχανάκι.

Πέρυσι το καλοκαίρι λοιπόν (και μετά το περας του Haya-dio project (http://www.youtube.com/watch?v=PEZO5V4sYgs)), έπιασα δουλειά ως σερβιτόρος σε ένα μαγαζί στο μοναστηράκι.

Ψάχνοντας ενα φθηνό μηχανάκι για να κάνω τη δουλειά μου και να μη κατεβάζω το suzuki στο μοναστηράκι, έπεσα πάνω σε ένα virago 250, το οποίο το πήρα για 350 Ευρώ.
Το μηχανάκι ήταν άψογο και με κυκλοφόρησε για κοντά 6 μήνες. Απο την αρχή άρχιζα να συμπαθώ τον τρόπο που σε μετακινει (δεν ειμαι των τσοπερ γενικοτερα) και είπα να ασχοληθώ λιγο παρπάνω μαζί του.

Ετσι λοιπόν, απο έτσι:


203572

Gi_4ce
13/07/2010, 14:29
Έγινε έτσι.

http://www.youtube.com/watch?v=xHIeX1G3WJ4

:beer:


203573

Gi_4ce
13/07/2010, 14:40
Έδωσα το μηχανάκι όταν σταμάτησα και τη δουλειά στο Μοναστηράκι και πήρα ενα KLR 650.
Παράπονο δεν εχω. ενα χιλιάρικο εφυγε το μηχανάκι. μου μείναν και κάποια λεφτάκια.

Μετά απο αρκετούς μήνες, πήρε ενα φιλαράκι ενα virago 250 ΠΟΛΥ φθηνά. Το θέμα είναι οτι είχε διάφορες ελλείψες (σάπιες εξατμισεις κλπ).

Εκεί λοιπόν, προθυμοποιήθηκα εγω να του βρω ανταλλακτικά.

Πήρα ενα κολημμένο Virago που έπεσε αγγελία εδω. Απο αυτό, ξήλωσα εξατμισεις, κατι καπάκια πλαινά και κάτι φλας και τα έδωσα στο παληκάρι.

Το κουφάρι το κράτησα εγώ. Βασικά το μηχανάκι μου έχει κοστίσει μόνο τη μεταβίβασή του μεχρι στιγμής.

Ετσι λοιπόν, με 39 Ευρώ έχουμε μια ωραιότατη βάση.

Το συγκεκριμένο virago θα γίνει projectάκι καλό. Δεν πάει ούτε για ανακατασκευή, ούτε για πώληση.
Θα γινει ακριβώς όπως θα το κάνω ΕΓΩ κέφι.

Και εννοείται οτι όλο αυτό θα γίνει εντός του καλοκαιριού.
Βλεπεις, προτιμώ να αράζω στο υπόγειο με ενα μπυρόνι, μια σειρά κλειδιά και μουσική, παρά να κόβω βόλτες σε παραθαλάσσια σκυλάδικα.

Ένα γρήγορο και άθλιο φωτοσοπ για πως το φαντάζομαι. Τα μπροστινά μπορεί να μείνουν και μαμά (στο φωτοσοπ, τα εχω μακρύνει μιας και εχω και ενα μπροστινό απο AX-1 250 που κάθεται εδω γύρω).

Οι εξατμίσεις θα είναι χειροποίητες με καποια "baffles" μεσα. ΦαΦαρία θα κάνει, αλλα δε νομιζω να μην ανεχεται...


203574

Gi_4ce
13/07/2010, 14:49
Το μηχανάκι βρσίσκεται στην εξής φάση.

Έχει συμπίεση:smilea:
Φέρνει ρεύμα:smilea:
Κατεβάζει καύσιμο:smilea:

Μπρός δεν παίρνει.:evil:

Ωραία Φέτα. Το λύνουμε και βλέπουμε! Αρκετές :beer: να έχουμε και καλή διάθεση!

Εκτός απο αυτά που βλέπετε στη φωτό, υπάρχουν ακόμα: Σέλες, φτερό πίσω με φανάρια κομπλέ, φιλτροκούτια κλπ.

Μιας και δεν θα χρειαστούν, τα βγάζουμε και τα πετάμε στην άκρη.

Μετά απο πολλές παραφίνες και καλό πλύσιμο με πιεστικό, έχουμε την παρακάτω βάση.


203575

Gi_4ce
13/07/2010, 14:52
Εδώ αρχίζουν και μπαίνουν ιδέες για πιο φαρδύ ψαλίδι...

Να δω που θα βρώ πιο φαρδία ακτινωτή ζάντα (κομπλέ με ψαλίδι) που να κουμπώνει με τους κατάλληλους αποστάτες.

Μήπως να πλέξω κανα πιο φαρδύ στεφάνι στο κέντρο?

:sun:


203576

Gi_4ce
13/07/2010, 14:55
Μπα... δεν αφήνει και το ψαλίδι περιθώρια... κοπτοραπτική θα παίξει...

Στο γρανάζι πάντως μπορώ να κοτσάρω καναν αποστάστη και να το φέρω πιο έξω...
Καναν μικρό αποστάτη λεμε. Αντε καναν πόντο το πολύ...


203577

Gi_4ce
13/07/2010, 14:59
Μια τελευταία φωτόι για σήμερα...

Σε λίγες μέρες (μετά τις διακοπές) θα αρχίσω το λύσιμο.

Δεν θελω να το αρχίσω τώρα γιατι είμαι τόσο όρνεο που θα χαλάσω τα λεφτά των διακοπών στο virago...

:rotflmao:


203578

DimChios
13/07/2010, 15:01
:a014: :a012:

Gi_4ce
13/07/2010, 15:06
Α! Ξέχασα να αναφέρω οτι είχε και μια πλάτη το virago.

Σκέφτηκα να έκανα μια πατεντούλα με λιγο πλέξιγκλας που είχα.

Να έφτιαχνα μια πλάτη, της οποίας το πίσω μέρος, θα ήταν ενα σχεδιάκι που θα άναβε, οταν πατάς φρένο...

Για να δούμε...

Η πλάτη στην αρχή της.


203579

Gi_4ce
13/07/2010, 15:08
Κόβουμε ενα κομμάτι plexiglass το οποίο ουσιαστικά θα χρησιμοποιηθεί σαν "πλάτη" για το μαξιλαράκι του συνεπιβάτη.
Χαράσσουμε ενα σχεδιάκι. Εγω δεν ηξερα τι να χαρασσα και χάραξα ένα ace of spades.


203580

Gi_4ce
13/07/2010, 15:10
μετά, "αγριεύουμε" την περιοχή με ένα dremel και ανοίγουμε τρύπες απο κάτω για να βάλουμε τα led μας.

Ξέρω, δεν ειναι και κουκλί, αλλα δοκιμή κάνουμε. Αφού δεν έχει λεφτά για βόλτα, ας μ@λ@κιστούμε λιγο...:rotflmao:


203581

Gi_4ce
13/07/2010, 15:14
Οι τρύπες ανοίχτηκαν με τρυπάνι 5mm...

Καβατζώστε το βερνίκι νυχιών της Μαρίας και βάλτε απο μια σταγόνα σε κάθε τρύπα.

Μετά, τοποθετήστε led διαμέτρου 5mm.

Το βερνίκι βοηθάει στο να "γινει ένα σώμα" το led με το plexiglas...

Ετσι πετυχαίνουμε καλύτερη διάχυση του φωτός.

Τα συνδέουμε παράλληλα και τοποθετούμε και την κατάλληλη αντίσταση (ανάλογα τον αριθμό των led, βγαινει και η αντισταση, υπαρχουν πολλα site με οδηγιες)

Ανοίγουμε και 2 τρύπες στον σκελετό της πλάτης για το καλώδιο.


203582

Gi_4ce
13/07/2010, 15:17
της ρίχνουμε ενα βάψιμο και βιδώνουμε πάνω την πλάτη.

Λογικά όταν μπει το μαξιλαράκι, απο εδώ δεν θα φαίνεται τίποτα.

Όταν βλέπουμε το μηχανάκι απο πίσω, τότε μόνο θα φαίνεται το σχεδιάκι, με φόντο μαύρο, ή ανάλογα ποιο χρώμα χρησιμοποιήσουμε στην ταπετσαρία. Εκεί που είναι η μονωτική, θα καλυφθεί απο μια "τσέπη" απο δέρμα που θα φτιάξει στο μαξιλαράκι της πλάτης ο ταπετσέρης.


203583

Gi_4ce
13/07/2010, 15:20
Αναμμένο φαίνεται έτσι.

Το σχέδιο που "αγριέψαμε" με το dremel, φωτίζει κάθε φορά που πατάμε φρένο.
Αυτό γινεται γιατι εκει το υλικό σταματάει να είναι ομοιογενές και το φως "ξεφεύγει".

Το πα χοντρικά, αλλα το πιάσατε το νόημα. Σιγά μην αρχίσουμε να μιλαμε γι αυτο το καραγκιοζηλίκι με φωτόνια κλπ...
:rotflmao:


203584

Gi_4ce
13/07/2010, 15:23
Και απο εμένα τέλος.

Την στέλνουμε στον ταπετσέρη να την ντύσει με ενα όμορφο μαξιλαράκι.

Να προσθέσω οτι προσωπικά αυτό δε μου αρεσε κ ιδιαίτερα (και προσωπικα στο δικό μου μηχανάκι δυσκολα θα το εβαζα)

Αλλα ήθελα να το προσπαθήσω, το προσπάθησα και το πέτυχα, ασχολούμενος, αν μη τι αλλο, με μια ωραία εργασία. :beer:


203585

nickmonstro
13/07/2010, 15:47
Εμενα παντως μου αρεσει το σχεδιο που εχεις κανει στο φωτοσοπ.Δηλ χωρις πλατη.

Αντε και αμα βγει καλο το project(που θα βγει γιατι εχεις μερακι) θα σε στειλουμε στο orange country choppers!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nickald
13/07/2010, 17:13
Γεια σου ρε μαστροτασο με τα ωραια σου ναουμ

:beer: :beer:

SVX
13/07/2010, 17:15
;) Δε ΤΟ Φτιαχνες Mad MAX RAT Bike κιετσι? :cool:

sv9cvk
13/07/2010, 17:23
Καλα παμε
:a8: :a014:
Και μενα μου αρεσε πιο πολυ το σχεδιο απο το photoshop !!!!
Μου αρεσε και σαν ιδεα ομως και το πλεξιγκλας :beer: :a18:

Gi_4ce
13/07/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
;) Δε ΤΟ Φτιαχνες Mad MAX RAT Bike κιετσι? :cool:

: skeptomeno emotikon pou ksynei pigouni:

Gi_4ce
13/07/2010, 17:37
Πλάκα πλάκα μεχρι να στεγνώσουν τα φτερά κλπ, ειχε περάσει κανα δυο μερες ετσι το προηγούμενο βιραγκακι...:rotflmao:

@ sv9cvk: Και να φανταστείς οτι η ιδέα μου ήρθε απο τις φωτεινές ταμπέλες που έχουν στους σταθμούς του Μετρό.

Την πλάτη τελικά βρήκα να την δώσω με το μαξιλαράκι της μόνο. Το plexiglass τώρα το έχω βάλει στο δωμάτιό μου σαν ambient φωτιστικό.
:beer:


203589

FRAGISCOS
13/07/2010, 17:53
:a18: :a18:

Μπραβο φιλε μου:beer: :beer:

lspiros
14/07/2010, 01:57
επιτελους καποιος ξεκινησε κατι,γιατι πολυ ξεραηλα εχει πεσει:beer:
προχωρα γερα το πας καλα και οργανωμενα,προτιμησε custom κατασταση εντελως οσο το δυνατον να μην θυμιζει το αρχικο μοντελο.
οσο για το plexy εχω laser να σου κοψω οτι σχημα θελεις,να στο σκαψω και να στο εκτυπωσω για να φαινεται το αποτελεσμα μαμα.να πω οτι εβαλα και εγω το χερακι μου:lol: μεγαλη ποικιλια εχω και σε κοπτικα αυτοκολητα (φλογες-νεκροκεφαλες-tribal κτλ)για το custom μερος,που μετα μπορεις να βερνικαρεις απο πανω.
καλη συνεχεια,βαλε φωτο στο λαο:wave2:

DimChios
14/07/2010, 03:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
επιτελους καποιος ξεκινησε κατι,γιατι πολυ ξεραηλα εχει πεσει:beer:
προχωρα γερα το πας καλα και οργανωμενα,προτιμησε custom κατασταση εντελως οσο το δυνατον να μην θυμιζει το αρχικο μοντελο.
οσο για το plexy εχω laser να σου κοψω οτι σχημα θελεις,να στο σκαψω και να στο εκτυπωσω για να φαινεται το αποτελεσμα μαμα.να πω οτι εβαλα και εγω το χερακι μου:lol: μεγαλη ποικιλια εχω και σε κοπτικα αυτοκολητα (φλογες-νεκροκεφαλες-tribal κτλ)για το custom μερος,που μετα μπορεις να βερνικαρεις απο πανω.
καλη συνεχεια,βαλε φωτο στο λαο:wave2:


:a013: :a10:

jimmis5
14/07/2010, 03:41
Μπραβο για το ενχειρημα το plex ουτε εγω θα το εβαζα,το πισω φτερο αν εχεις καβατζα κοφτο λιγο περιεργα για να μην ντυνει ολο το λαστιχο αντε και περιμενουμε πολλες φωτο :beer: :beer: :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
οσο για το plexy εχω laser να σου κοψω οτι σχημα θελεις,να στο σκαψω και να στο εκτυπωσω για να φαινεται το αποτελεσμα μαμα.να πω οτι εβαλα και εγω το χερακι μου:lol: μεγαλη ποικιλια εχω και σε κοπτικα αυτοκολητα (φλογες-νεκροκεφαλες-tribal κτλ)για το custom μερος,που μετα μπορεις να βερνικαρεις απο πανω.
καλη συνεχεια,βαλε φωτο στο λαο:wave2:

Δεν παιζεσαι με τιποτα :a20: :a20: :a20: :a10:

Gi_4ce
14/07/2010, 05:22
Σας ευχαριστώ :beer:

Σπύρο, όπως πάντα, η βοήθειά σου θα ειναι πολύτιμη!:cool:

ariona
14/07/2010, 09:17
Αυτό με το φοτοσοπ πολύ μου άρεσε,
βάλε μπροστά και καλή επιτυχία....:beer:

sapila racing
14/07/2010, 09:24
:beer: :beer:
Ωραίος!
Δεν μου αρέσουν καθόλου τα τσοπερ αλλά χωρίς τίποτα πάνω ειναι 'κακό'. :wave2:

stavrouliasp
14/07/2010, 14:42
:beer:

Καλή συνέχεια! Περιμένουμε φωτογραφίες...

:beer:

lspiros
14/07/2010, 18:51
θα μας παρει χαμπαρι αυτος ο παλιογερος ο κρητικος και θα αρχησει(εγω θα σου φτιαξω ενα ειδικο μετατροπεα ρευματος που θα θα θα θα...)ζηλιαρης παιδι μου:lol:

sv9cvk
14/07/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
θα μας παρει χαμπαρι αυτος ο παλιογερος ο κρητικος και θα αρχησει(εγω θα σου φτιαξω ενα ειδικο μετατροπεα ρευματος που θα θα θα θα...)ζηλιαρης παιδι μου:lol:

Ναι !ναι !στο plexiglass θα σχεδιασουμε μια φλογα και θα φτιαξoυμε τα Led να αναβουν αναλογα Ε???????
Eγω φυσικα θα φτιαξω τα led να αναβοσβυνουν σαν φλογα ετσι ?? :smilea:
Τι να κανω ειμαι ζηλιαρης :a024: :beer:

Gi_4ce
18/07/2010, 14:05
Οχι πολλά πραγματάκια σημερα...

Δεν εχω κατεβάσει ακόμα μοτέρ γιατι εχω μπλέξει σε μετακόμιση και ως γνωστον, για να κανεις το κεφι σου χρειαζεται τα 3Χ

Χρόνο, Χώρο, Χρημα

Και κωλύωμαι σε αυτα τα 2 τελευταια προς το παρων... :rotflmao:

Σήμερα εφτιαξα την πλεξούδα (γιατι ειχε κατι φθορες σε σημεια) και εφτιαξα και το σελάκι λιγο.

Την ήθελα την σέλα ΟΣΟ πιο λεπτή γινεται.

Αρχισα να αφαιρώ υλικό, αλλα ακόμα δεν ειχα το αισθητικό αποτέλεσμα που ήθελα.

Ετσι επεσε κόψιμο στα πλαινά για να μικρύνει το προφίλ της.


204221

Gi_4ce
18/07/2010, 14:07
Με αφρολέξ που πήρα απο ενα στρωματάκι απο camping και τη βοηθεια φαλτσέτας, κόλλας και καμινέτου, εφτιαξα το εσωτερικό.

Την σέλα την έντυσα προσωρινά με μαύρο αντιολισθητικό. Είχα ντυσει την σελα στο gsr και ειχε περισσέψει.

Έχει κάτσει πολύ ωραία και φαίνεται σαν εργοστασιακή! Βέβαια το δερμα θα αλλαχτεί σύντομα.

Σκέφτομαι οτι Καφέ θα ήταν καλύτερη.

Ισως και λιγο πιο χαμηλή τωρα που το σκεφτομαι...

Γνώμες?


204222

Gi_4ce
18/07/2010, 14:16
Εδω με φωτοσοπ (για την ακριβεια gimp image editor) περιπου την αποχρωση που θελω στην σελα.

Βεβαια ακομα το μηχανάκι ειναι au bord de l'eau (μπουρδ..λο δηλαδις) αλλα το πιανετε το νοημα...

:beer:


204223

Gi_4ce
18/07/2010, 14:21
Ξέρω οτι σας πρήζω με μλκίες.
Επίσης ξερω οτι εχω ξεκινήσει ανάποδα κ ασχολούμαι με τα περιφερειακά πριν ακόμα ανοιξω το μοτέρ.

Θα το ανοίξω σε καμια βδομάδα που θα κανω χωρο στο εργαστήρι

Αλλα δε μπορω να μην ασχοληθω με το virago.
Οι φιλοι μου εχουν παει διακοπές
Κάψανε τον βαρνάβα που πήγαινα για καμια άτα με τη μηχανή.
Είμαι μόνος και έρημος εδω!!!
Θα μου στρίψει στο τελος!!!


204224

lspiros
18/07/2010, 16:12
εισαι η τελευταια μας ελπιδα.κρατας θερμοπυλες:beer: :beer: :beer:

η σελα θα ταιριαζε κατι σε καφε δερμα απο αυτα που φαινονται σαν πεπαλαιωμενα ,εξωραφη με κλωστη απο λεπτες λωριδες δερματος...:wave2:

zefos1100xx
17/08/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Ξέρω οτι σας πρήζω με μλκίες.

σωπα ρε!....δωσε κιαλλο!




Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Επίσης ξερω οτι εχω ξεκινήσει ανάποδα κ ασχολούμαι με τα περιφερειακά πριν ακόμα ανοιξω το μοτέρ.

...δεν εισαι ο μονος! ΧΑ ΧΑ ΧΑ!





Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Αλλα δε μπορω να μην ασχοληθω με το virago.

...σε νοιωθω!





Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Είμαι μόνος και έρημος εδω!!!
Θα μου στρίψει στο τελος!!!

...μακαρι να σου στριψει! Λιγη τρελα χρειαζεται!:rotflmao: :rotflmao:

Gi_4ce
29/08/2010, 06:28
Ε τωρα που γυρίσαμε απο τις διακοπές, καιρός ειναι...

Το virago έμεινε χωρίς μοτέρ, ενώ το μπορστινό του έχει πάρει τον δρόμο του για την ανακύκλωση, μιας και ετοιμάζω το πιο μακρύ.

Το μοτεράκι του... Είναι ομορφούλι, ε?


207887

Gi_4ce
29/08/2010, 06:37
Το Rebuild δυστυχώς θα γινει στο πεζοδρόμιο. Το εργαστήρι μου δε χωράει τίποτα πια...

Δε βαριεσαι, πρωτη φορα θα ειναι? :beer:

Όταν με το καλό δω τι χρειάζεται το μοτέρ, μαζέψω τα ανταλλακτικά και το φτιάξω, αποφάσισα να το βάψω όλο το μοτέρ μαύρο ματ (μιας και θα ταιριάζει και στο χρώμα), στη συνέχεια να τρίψω τις ψύκτρες για να γίνουν ασημί, ενώ τα πλαινά καπάκια θα βαφτούν μαύρο γυαλιστερό.

Επίσης δεν βαζω ψευτοκάπακα στις κεφαλές! Μου αρέσουν πολύ ετσι! Θα ξηλώσω και τις βάσεις (οι οποίες ειναι πιασμένες με τα μπουζόνια) και βλέπουμε...

Το άλλο μου θέμα είναι το καρμπιυρατέρ.

Το έχω λύσει, το έχω ψιλοκαθαρίσει μια φορά, εχω τσεκάρει μεμβράνες κλπ (όλα οκ).
Βέβαια για να το λύσω, δεν υπήρχε βίδα που να έλυνε και αποφάσισα να τις dremelιάσω.:D

Όταν έφτασα στα ζιγκλέρ, ήταν ΤΟΣΟ κολημμένα που ότι και αν τους έβαλα (wd-40, παραφίνη, πετρέλαιο, καθαριστικό καρμπ) ΔΕΝ ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Περα απο τη λασπουριά που έχει μεσα...
Να το παω για καθάρισμα ή να ψαξω κανα άλλο καρμπ?

Εν τω μεταξύ, μιας και ο λαιμός του καρμπ ειναι χαλασμένος, μαλλον θα παω ΚΑΙ για λαιμο.

Οπότε σκέφτηκα και την εναλλακτική, ενα setup με 2 μικρά, παπιοειδή καρμπυρατέρ (Πιθανόν 17άρια), ενα σε καθε κυλινδρο.
Θα μου έρθει πιο φθηνά, θα μπορώ να παίξω με μεγαλύτερα καρμπ για λίγο παραπάνω δύναμη και θα είναι και τρελλή μούρη!
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω το κατα πόσο θα είναι μπελάς στο ρύθμισμα.

Ακούω γνώμες!

-Καθάρισμα σε κάποιο μάστορα το υπάρχον και αν δουλεψει εχει καλώς?
-Αγορά μεταχειρό καρμπυρατέρ απο virago?
-Setup με 2 καρμπ?

:beer:

toyar
29/08/2010, 07:08
Η πατέντα με τα 2 δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά
Τα μεταχειρισμένα που θα πάρεις δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι καλύτερα από τα δικά σου
Μάλλον καλύτερα ν φτιάξεις τα δικά σου:winka:

zefos1100xx
30/08/2010, 08:28
Η μεγαλυτερη μαγκια φιλε ειναι να βαλεις τα δυο καρμπυρατερ!...θα ειναι μεγαλο ΘΕΜΑ!

...το θεμα ειναι οτι θα χρειαστει περισσοτερο κοπο και χρονο παρα χρημα , καρμπ για παπακια βρισκεις τζαμπα!


Σιγουρα η ασφαλεστερη οδος ειναι να σενιαρεις το δικο του.

διαλεγεις και παιρνεις!

Gi_4ce
30/08/2010, 10:19
Σημερα μετα απο εναν εντονοτερο έλεγχο στο καρμπ, είδα οτι η μεμβράνη του ειναι σκισμένη...
Ακριβή ζημιά...
Παίρνω τη yamaha τηλ.
136.20 η μεμβράνη.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΙΠΤΩΣΗ να τα δωσω...
Αναζήτηση λοιπόν για άλλη λύση.

Οσο και αν μου αρέσει η ιδέα των 2 καρμπ, πιστεύω οτι θα με δυσκολέψει αρκετά και στο μέλλον θα μου πρήξει και τους όρχεις.

Καθέτου ροής = ακριβό!

Οπότε με μια μετατροπή στον λαιμό, θα βαλω καποιο να βγαίνει απο δεξιά... Βρήκα ολοκαίνουριο καρμπυρατεράκι (αυτά που φοράνε οι κινέζικες οι γουρούνες οι 25αρες) στα 30 Ευρω. Ειναι λουκούμι για το μηχανάκι.

Με μια γωνίτσα στον λαιμό (χαλκό μάλλον για να κρατήσω και το retro της υπόθεσης) θα μπει μιά χαρά! Ίσως χρειαστέι να σηκώσω και το τεπόζιτο λιγο, αλλα αυτό δεν ειναι πρόβλημα.

Στο μοτέρ έλυσα κεφαλές, γυρισα τον στρόφαλο και ειδα τους κυλινδρους. Μια χαρά φαίνονται.
Εφ'οσον το καρμπυρατέρ ειχε τετοιο θεμα, θα βάλω λαδάκια στο μοτέρ, θα συνδέσω καρμπ - βενζίνες- ηλεκτρικά κλπ και θα δω αν παιρνει μπρος.

:beer:

motzin
30/08/2010, 15:59
καλησπέρα ww.carolinacycle.com δες εδώ για ανταλλακτικά

lspiros
30/08/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Σημερα μετα απο εναν εντονοτερο έλεγχο στο καρμπ, είδα οτι η μεμβράνη του ειναι σκισμένη...
Ακριβή ζημιά...
Παίρνω τη yamaha τηλ.
136.20 η μεμβράνη.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΙΠΤΩΣΗ να τα δωσω...
Αναζήτηση λοιπόν για άλλη λύση.

Οσο και αν μου αρέσει η ιδέα των 2 καρμπ, πιστεύω οτι θα με δυσκολέψει αρκετά και στο μέλλον θα μου πρήξει και τους όρχεις.

Καθέτου ροής = ακριβό!

Οπότε με μια μετατροπή στον λαιμό, θα βαλω καποιο να βγαίνει απο δεξιά... Βρήκα ολοκαίνουριο καρμπυρατεράκι (αυτά που φοράνε οι κινέζικες οι γουρούνες οι 25αρες) στα 30 Ευρω. Ειναι λουκούμι για το μηχανάκι.

Με μια γωνίτσα στον λαιμό (χαλκό μάλλον για να κρατήσω και το retro της υπόθεσης) θα μπει μιά χαρά! Ίσως χρειαστέι να σηκώσω και το τεπόζιτο λιγο, αλλα αυτό δεν ειναι πρόβλημα.

Στο μοτέρ έλυσα κεφαλές, γυρισα τον στρόφαλο και ειδα τους κυλινδρους. Μια χαρά φαίνονται.
Εφ'οσον το καρμπυρατέρ ειχε τετοιο θεμα, θα βάλω λαδάκια στο μοτέρ, θα συνδέσω καρμπ - βενζίνες- ηλεκτρικά κλπ και θα δω αν παιρνει μπρος.

:beer:

μια χαρα σε βρισκω.η χαρα της ανακατασκευης και της μοντιφας δεν σημαινει αναγκαστικα και τη μεγαλη δαπανη χρηματων:wave2:

Gi_4ce
31/08/2010, 16:01
Ημερίδα με θέμα "τον ήπιαμε"...

Θυμηθείτε να σας δώΚω κουφέτα για το μπροστά κυλινδροπίστονο.
Τις προάλλες είχαμε ανοίξει βραδιάτικα το μοτεράκι και το αφήσαμε χωρίς κεφαλές.

Γυρνούσε κανονικά και με τον ελλειπή φωτισμό τα πιστονάκια του φαινόντουσταν οκ.
Σήμερα που πήγα και τα ξαναείδα με φως, αποκαλύφτηκε η αλήθεια...:eek:

Θα ακολουθήσει φωτορομάντζο...

Απο εδώ και πέρα, Αν (λέω, ΑΝ) η μπιέλα την παλεύει, θα παραγγείλω http://www.scrappydogscooters.com/250_V-TWIN_PARTS.html (ΑΥΤΑ) τα κυλινδροπίστονα και μετά απο τις κατάλληλες ενέργειες (ρεκτιφιε κλπ) θα μπουν πανω...

Αν η μπιέλα έχει φαει καμια καλή, λεω να το δωσω σε κανεναν αλλον να ασχοληθει, μιας και δεν εχω ορεξη να λυνω στροφάλους στο πεζοδρομιο...

!:beer:

lspiros
31/08/2010, 16:34
μας ανησυχεις ρε κοληγα.τι ειδες δηλαδης?καμια τρουπα?για εξηγησου με φωτορομαντζο...

Gi_4ce
31/08/2010, 17:21
Φωτορομάντζο ακόμα δεν εχω γιατι βράδιασε γρήγορα.

Βασικά το πιστόνι έχει γίνει αλοιφή!
Τρύπα δεν εχει, αλλα έχει ράγισμα, καθως και έχει και τρελλή αγάπη για τη μπιέλα! Να δω πως θα το βγάλω απο πανω της...

Κάποιες φωτό που πρόλαβα να τραβήξω σημερα...

Το παλιό καρμπυρατέρ μετά απο πολύ παραφίνη και τρίψιμο.


208281

Gi_4ce
31/08/2010, 17:25
Και η βάση για το νέο καρμπυρατερ!

Η γωνία είναι χάλκινη, ενω παιδεύτηκα πολύ να βρω 30άρα σωλήνα και να μπορέσω να τα τοποθετήσω όλα ετσι ωστε να εχω ανεμπόδιστη ροή του μίγματος.


208283

Gi_4ce
03/11/2010, 20:29
Αυτό τελικά ποτέ δεν κατάφερα να το φτιάξω...
Ξεσκίστηκα οικονομικά και τελικα το πούλησα σε κούτες όσο όσο...

Είναι το μοναδικό μηχανάκι που λυπήθηκα πάρα πολύ που δνε το είδα να στέκεται στις ρόδες του όπως το ήθελα. Είχα ονειρευτεί αρκετά γι αυτο το μηχανάκι...

Θητεία όμως απο 16 του μηνός και δεν μπορει να καθεται αλλο...

Τα λεφτά που είχα για να το φτιάξω πιασαν τόπο...

Εβαλα λάστιχα στο gsr, του εκανα σερβις κλπ.

Τα λεφτά απο την πώλησή του, ας δροσίσουν τον λαιμό τον δικο μου και των άλλων φαντάρων, σε όποιο φυλάκιο με στείλουν...

RIP σε ενα μηχανακι που δεν θα ξανακυλήσει τις ρόδες του ποτέ...

nihristo
03/11/2010, 21:11
κρίμας γιατί χθες έβλεπα ξανά την ανακατασκευή σου και έιπα μάλλον το παράτησε. Τελικά επιβεβαιώθηκα. Μάλλον τα χχχ δεν σου κάναν την χάρη. Καλή θητεία να έχεις

sv9cvk
03/11/2010, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Αυτό τελικά ποτέ δεν κατάφερα να το φτιάξω...
Ξεσκίστηκα οικονομικά και τελικα το πούλησα σε κούτες όσο όσο...

Είναι το μοναδικό μηχανάκι που λυπήθηκα πάρα πολύ που δνε το είδα να στέκεται στις ρόδες του όπως το ήθελα. Είχα ονειρευτεί αρκετά γι αυτο το μηχανάκι...

Θητεία όμως απο 16 του μηνός και δεν μπορει να καθεται αλλο...

Τα λεφτά που είχα για να το φτιάξω πιασαν τόπο...

Εβαλα λάστιχα στο gsr, του εκανα σερβις κλπ.

Τα λεφτά απο την πώλησή του, ας δροσίσουν τον λαιμό τον δικο μου και των άλλων φαντάρων, σε όποιο φυλάκιο με στείλουν...

RIP σε ενα μηχανακι που δεν θα ξανακυλήσει τις ρόδες του ποτέ...


:sad: κριμα!!
Δεν πειραζει ομως θα βρεις κατι αλλο οταν ειναι η ωρα του!!!:)
Καλη θητεια προς το παρον :beer: :beer: :beer:

FRAGISCOS
04/11/2010, 00:08
Καλη θητεια και καλος πολιτης.
Με το καλο να απολυθεις και ολο και καποιο μηχανακι θα βρεις να αναστησεις:beer: :wave2:

jpag
04/11/2010, 00:14
καλη θητεια Τασο

:beer: :beer: :beer: :beer:

John Steed
04/11/2010, 19:21
Μην στεναχωριέσαι, τελείωσε με το καλό και όλα θα γίνουν!



Να είσαι καλά και καλά καψόνια! :wave2: :wave2:

sapila racing
04/11/2010, 19:54
Καλη θητεία, οταν με το καλό τελειώσεις θα φτιάξεις άλλο. :beer: