PDA

View Full Version : Δεν παίρνει μπρός το βεντυλατέρ... :(



Antwnis
14/07/2010, 06:16
Σύντροφοι στη λάυρα της Αθηναικής ζέστης, έχω ένα θέμα με το βεντυλατερ..
Χθες μετα από κίνηση στο κέντρο, πέταξε το τενερέ τα νερα από το βοηθητικο δοχείο συνέπεια ότι δεν πήρε μπρός ο ανεμιστήρας και ζεστάθηκε.
Τσέκαρα με μια μπαταρία το μοτέρ του ανεμιστήρα και δουλεύει κανονικά.
Είναι βαλβίδα θερμοκρασίας?
Υπάρχει περίπτωση ναναι τρόμπα νερου? (ελπίζω όχι γιατι κάνει 212? και πρεπει να γίνει παραγγελία από εξωτερικό)
Αν είχε πρόβλημα η τρόμπα δεν θάπρεπε να κανει και καποιο θόρυβο?
Το μηχανάκι είναι λιγουλάκι παλιό (1993) με 77.000 χλμ αλλα προσεκτικά συντηρημένο.
Ουφ.......
Έχει κανεις καμμια ιδεα?
:bigcry:

Nostra
14/07/2010, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Είναι βαλβίδα θερμοκρασίας?

βαλβιδα, θερμοστατης name it .. αλλά ... αυτό είναι...

road spirit
14/07/2010, 06:19
θερμοστάτης, καμιά καμένη ασφάλεια ...

Gi_4ce
14/07/2010, 07:01
το τερμοστατη ειναι.

ego_o_idios
14/07/2010, 07:04
se greeklish mpori na tou aresi kalitera...

to 8ermostati kita aftos ta fteei ola


:lol: :lol:

reinmeister
14/07/2010, 07:10
και φλαντζα καυσεως δυστυχως...αλλα σου ευχομαι να μην ειναι...

THEOD
14/07/2010, 07:19
Δεν ξεκινάς από καμμιά ασφάλεια που είναι και το ευκολότερο ???

GIXXERAKIAS
14/07/2010, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
θερμοστάτης, καμιά καμένη ασφάλεια ...

Ξεκινα απο τα πιο ευκολακια και....


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
και φλαντζα καυσεως δυστυχως...αλλα σου ευχομαι να μην ειναι...

Αν οντως ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλτατος rein θα εχεις ενα θεματακι,μιας και πρεπει να λυθει κεφαλη.Κοιτα τα λαδακια σου και αν ειναι καφε με λευκες κηλιδες ειναι σιγουρα αυτο.:wave2:

sotos 8
14/07/2010, 07:47
Απλα πραγματα πρωτα κοιτα την ασφαλεια του βεντιλατερ και εαν ειναι ενταξει πηγενε και αγορασε μια βαλβιδα θερμοκρασιας αλαχτη και εισαι ΟΚ . Εαν ηταν φλατζα(κεφαλης) η' τρομπα(θα εκανε θορυβο αρκετο καιρο) το βεντιλατερ θα ειχε δουλεψει . :a013:

lanzaman
14/07/2010, 09:29
απο τα λιγα που ξερω η φλατζα καιγεται και ως επακολουθο της αυξησης θερμοκρασιας..ελπιζω να μην το δουλεψες πολυ με θερμοκρασιες ανεβασμενες... πρωτο πραγμα που κοιτας τωρα λοιπον ειναι ο θερμοστατης...αν εχει κολλησει κλειστος τον αλλαζεις..αν δεν ανοιξει ο θερμοστατης για να κυκλοφορησει το νερο μεσα στο ψυγειο τοτε λογικο ειναι να μην ανοιγει το βεντιλατερ...

sotos 8
14/07/2010, 09:38
Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΔΕΝ ΑΠΟΜΟΝΟΝΕΙ ΤΕΛΕΙΟς ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΑΠ'ΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΛΥΜΕΝΟ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕ..

sotos 8
14/07/2010, 09:49
ΟΠΗ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ


203801

lspiros
14/07/2010, 12:05
να αλλαξεις θερμοστατη αλλα και βαλβιδα θερμοκρασιας τα οποια πρεπει να ταιριαζουν στις θερμοκρασιες λειτουργιας.στο θεμα μας τωρα,αν σου εβρασαν τα νερα στο δοχειο διαστολης 90% εχεις και καμενη φλατζα κεφαλης.ευχομαι να την εχεις γλυτωσει,γιατι αν οχι μπαινεις σε περιπετεια...τι περιπετεια?λυσιμο κεφαλης-πλανισμα-πιο χοντρη φλατζα-ελεγχο κορμου-ελεγχο για εσωτερικες ρωγμες-δεσιμο-ρυθμισμα βαλβιδων...:wave2:

Antwnis
16/07/2010, 04:20
Κύριοι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα σχόλια σας.
Τελικώς, ήταν ο θερμοστάτης (ευτυχώς!).
Πήγα στον ηλεκτρολόγο ( ο οποίος επέμενε αρχικα οτι φταιει η τρόμπα αλλα εγώ επέμενα στο θερμοστάτη) και λύθηκε το πρόβλημα με αντικατάσταση του.
40 ? ο 8ερμοστάτης, 40 και η εργασία.
Εντυπωσιακό ότι υπήρχε άμεσα διαθέσιμο το ανταλακτικό.

Αλλα.... Τα νεύρα μου!! Έγινε και μια μικρή γρατζουνια στο βαλε βγάλε του ντεπόζιτου χώρια που δεν μου βάλανε σωστα τις ελαστικές ροδέλες στος βίδες του φέρινγκ και θα πρέπει να τα τα ξαναλύνω... Γκρρρ!!
Τελος καλό όμως όπότε τέρμα η γκρίνια.
Αντε, με τέτοια ζέστη είναι για καμμια πολύυυυ παγωμένη!!

:beer:

apostolos72
16/07/2010, 05:56
:beer: :beer: :beer: να δροσιστείς για τη λαχτάρα που πέρασες, τρόμπα πάντως εμένα μου είχαν πει πως υπάρχει στα 200Ε.

XJR_Billy
16/07/2010, 06:14
Ευτυχώς όλα καλά φίλε!!
Καλές και δροσερές βόλτες !!:cool: :beer: :beer: