PDA

View Full Version : Προσπέρασμα με μίσο ίππο



jp929rr
14/07/2010, 06:59
Τελευταία έχω αρχίσει και κάνω ποδήλατο. Προτιμάω τον επίπεδο παραλιακό της Πάτρας χωρίς να είμαι σε ιδιαίτερα καλή φόρμα μπορώ να κρατήσω περίπου 25 χλμ/ώρα στο επίπεδο χωρίς να δημιουργείται άμεση κούραση και με αυτό το τέμπο κάνω μισή ώρα. Κι όμως με αυτήν την ταχύτητα έχω προσπεράσει 2 φορές μηχανάκια.

Βγαίνει μια κοπέλα με ένα αυτόματο από διασταύρωση και επιταχύνει, όπως έρχομαι με τα 25 χλμ λέω θα φύγει αλλά αυτή σταθερή στα 25 χλμ. Πιάνω slip - stream και χωρίς να καταβάλω περισσότερη προσπάθεια αρχίζουν τα χιλιόμετρα να σκαρφαλώνουν σιγά σιγά στο ψηφιακό κοντέρ, 24,5-24,7-25,1-25,5-25,8-26,1 Πλέον έχω αρχίσει να πλησιάζω και βάζω λίγη δύναμη ακόμα οπότε μαζί με το slip stream πιάνω 28 χλμ βγαίνω ομαλά και περνάω. Έχει πλάκα να προσπερνάς με μισό HP.

Band(age)it
14/07/2010, 07:02
Εχω κανει το ιδιο σε σχολικο λεωφορειο που πηγαινε σε κατηφορα...σταματησε για να αφησει τα παιδακια...εγω οχι :rotflmao: :rotflmao:

jimmis5
14/07/2010, 07:18
Πως δεν σε εχω πετυχει??Τι εχεις κουρσα?Κανονησε να περασεις και απο την Αχλεμο ειχε οργανωθει και ποδηλατοβολτα στο παρελθον.

Γρηγορο σε βλεπω:beer: :wave2:

posnightmist
14/07/2010, 07:21
Αν είχε κούρσα θα πήγαινε πολύ πιο γρήγορα! Εγώ έχω πιάσει μέχρι 45χλμ/ω σε ευθεία και 60χλμ/ω σε κατηφορικό δρόμο! :eyepop:
Μετά έφαγα σαβούρα και οι γονείς μου πήραν moyntain για να μη τρέχω!!! Η μετέπειτα πορεία μου δεν τους δικαίωσε...

the big boy
14/07/2010, 08:21
εγω με hardtail και κλειδωμενη αναρτηση καταφερα να φτασω τα 52 χιλιομετρα σε ευθεια (μην με ρωτησετε ποση ωρα πηγαινα μετα με την φορα, αφου τα ειχα φτυσει . :rotflmao: ) σε κατηφορα ειδα 71.......αν και η ταχυτητα δεν ειναι ο σκοπος (για μενα προσωπικα) στο ποδηλατο εχει φαση να πιανεις τετοιες ταχυτητες μονο αν νιωθεις σιγουρια βεβαια........αλλιως εγω κοβω......

υ.γ. με λαστιχο δρομου εννοειτε στο ποδηλατο....:rotflmao:

Εχετλαίος
14/07/2010, 09:00
(προφανώς άσχετο αλλά...)

Mε είχαν γράψει στην Αγγλία με το ποδήλατο γιατί πήγαινα λέει γρήγορα έξω από ένα χωριό...
Είχα πάρει στο κατόπι (σα νέος και εγώ) μια τύπισα με ένα άσπρο κολλητό βερμουδοτέτοιο με μια κούρσα ποδήλατο και προσπαθούσα να την φτάσω με το mountain. Τελικά η τύπισα καπνός και εγώ το πρόστιμο...

Cpt. Haddock
14/07/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
(προφανώς άσχετο αλλά...)

Mε είχαν γράψει στην Αγγλία με το ποδήλατο γιατί πήγαινα λέει γρήγορα έξω από ένα χωριό...
Είχα πάρει στο κατόπι (σα νέος και εγώ) μια τύπισα με ένα άσπρο κολλητό βερμουδοτέτοιο με μια κούρσα ποδήλατο και προσπαθούσα να την φτάσω με το mountain. Τελικά η τύπισα καπνός και εγώ το πρόστιμο...

Δε σέρνει μονο καράβι.... :lol: :rotflmao:

Εχετλαίος
14/07/2010, 09:07
Μιλάμε για την assάρα! Χαλάλι οι 20 στερλίνες...

MitsosNaked
14/07/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
(προφανώς άσχετο αλλά...)

Mε είχαν γράψει στην Αγγλία με το ποδήλατο γιατί πήγαινα λέει γρήγορα έξω από ένα χωριό...
Είχα πάρει στο κατόπι (σα νέος και εγώ) μια τύπισα με ένα άσπρο κολλητό βερμουδοτέτοιο με μια κούρσα ποδήλατο και προσπαθούσα να την φτάσω με το mountain. Τελικά η τύπισα καπνός και εγώ το πρόστιμο...


Εμένα στο Λονδίνο παλιά λόγω ίδιας κατάστασης(ass-άρα-κολάν) παραλίγο να με χτυπήσει κόκκινο λεωφορείο ενώ έκανα ποδήλατο.....:lol:

jp929rr
14/07/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Πως δεν σε εχω πετυχει??Τι εχεις κουρσα?Κανονησε να περασεις και απο την Αχλεμο ειχε οργανωθει και ποδηλατοβολτα στο παρελθον.

Γρηγορο σε βλεπω:beer: :wave2:

Στην παραλία πάω από τα Dose, Pas mal κτλ μέχρι τέρμα την πλαζ και πίσω, μπορεί να έχουμε συναντηθεί. Είμαι στην ΑΧΛΕΜΟ αλλά τελευταία δεν πάω λόγω δουλειές, ακατάστατο πρόγραμμα, πρέπει να περάσω όμως, μαζεύεσται κόσμος;

Τώρα για τους γρήγορους: MTB έχω με δρόμου λάστιχα, 25 km/h τα κρατάω στο επίπεδο/νηνεμία χωρίς να κουράζομαι, θεωρητικά δηλ για ώρες. Τελική έχω δει 45 km/h στο ίσιωμα αλλά μετά ... καπούτ - είμαι και μιας ηλικίας. Γι αυτό και η ανηφόρα είναι ο εχθρός του ποδηλάτη βαριέσαι, πιέζεσαι και τα φτήνεις. Μικρότερος κουραζόμουν πιο εύκολα γιατί δεν είχα υπομονή ενώ τώρα βάζω μια σταθερή προσπάθεια και αφήνω την ταχύτητα να αυξομειώνεται με τις συνθήκες.

Πέρα από την πλάκα όμως για τις αποστάσεις της Πάτρας μετά από ένα μήνα ελαφριά προπόνηση (10km την ημέρα δεν είναι τίποτα) μια χαρά είναι το ποδήλατο δεν τις καταλαβαίνεις καθόλου

John Steed
14/07/2010, 12:28
Όπως διάβασα τον τίτλο, νόμιζα πως σε προσπέρασε μουλάρι....:rotflmao: :rotflmao:

Συγχαρητήρια, την ίδια τακτική έκανα κι εγώ όταν πηγενοερχόμουνα δουλειά με το mountain bike.

Μια σταθερή ταχύτητα, χωρίς να πιέζεσαι, και σε λίγο καιρό τα χιλιόμετρα ανά ώρα θα ανεβαίνουν χωρίς καν να το καταλάβεις!!

Μέσα σε δυο εβδομάδες έκανα τον μισό χρόνο!!

:wave2: :wave2:

sergiosm
14/07/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
(προφανώς άσχετο αλλά...)

Mε είχαν γράψει στην Αγγλία με το ποδήλατο γιατί πήγαινα λέει γρήγορα έξω από ένα χωριό...
Είχα πάρει στο κατόπι (σα νέος και εγώ) μια τύπισα με ένα άσπρο κολλητό βερμουδοτέτοιο με μια κούρσα ποδήλατο και προσπαθούσα να την φτάσω με το mountain. Τελικά η τύπισα καπνός και εγώ το πρόστιμο...

άσχετο επίσης,
αλλά εδώ αυτό (το να γράψουν ποδηλάτη) θα γινόταν ... θέμα στα κανάλια οι δε ... "δημοσιογράφοι" μας θα το ... ειρωνεύονταν (όπως ακριβώς έκαναν με την απόφαση για τα πρόβατα).

Και μετά θέλουμε να μιλάμε για οδηγική παιδεία. :sad:

jimmis5
14/07/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Στην παραλία πάω από τα Dose, Pas mal κτλ μέχρι τέρμα την πλαζ και πίσω, μπορεί να έχουμε συναντηθεί. Είμαι στην ΑΧΛΕΜΟ αλλά τελευταία δεν πάω λόγω δουλειές, ακατάστατο πρόγραμμα, πρέπει να περάσω όμως, μαζεύεσται κόσμος;


Οντως Παιζει να σε εχω συναντηση μιας και κανω αυτην την διαδρομη.Στην Λεσχη μαζευετε κοσμος αναλογα,μπορει να γινεται χαμος και μπορει να ειναι μονο 2-3 ατομα,παρασκευη θα παω μια βολτα απο εκει για μπυριτσα:beer: :wave2:

jp929rr
14/07/2010, 15:32
Αν υπερβαίνεις τα 30 χλμ π.χ., που μπορείς να τα υπερβείς κατά πολύ αν είναι λίγο κατηφόρα και έχεις και χειρότερα φρένα, καθόλου αναρτήσεις. Π.χ. αν κατεβαίνεις μια κατηφόρα μέσα σε χωριό με 60 χλμ σαφώς και ρισκάρεις περισσότερο από ότι μια μοτό ή αυτοκίνητο με το ποδήλατο.

Οκ, είναι βέβαια υπερβολικό να κάθεσαι να ελέγχεις ποδηλάτες γιατί σπάνια θα κάνουν αυτή την παράβαση αλλά με το ένα υπερβολικό το άλλο υπερβολικό δεν βαριέσαι φτάσαμε στο σημερινό. Στην Αμερική γράφουν άμα έστω και ακουμπάς τον σημασμένο χώρο παρκαρίσματος, οκ υπερβολικό αλλά υπερβολικά μπάχαλο είναι και αυτό που γίνεται εδώ με το πάρκινγκ.

jp929rr
14/07/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Οντως Παιζει να σε εχω συναντηση μιας και κανω αυτην την διαδρομη.Στην Λεσχη μαζευετε κοσμος αναλογα,μπορει να γινεται χαμος και μπορει να ειναι μονο 2-3 ατομα,παρασκευη θα παω μια βολτα απο εκει για μπυριτσα:beer: :wave2:

Θα κοιτάξω να περάσω, θα με δεις με το CBR929 :)

Takata Dome
17/08/2011, 13:48
Εγω με hardtail και λαστιχα μεικτης χρησης,ουτε τρακτερωτα ουτε και δρομου-διατηρω ευκολα σχετικα στην ευθεια κοντα στα 40 χιλιομετρα.Σε κατηφορα δεν συνηθιζω να αφηνω τα φρενα και ο,τι γινει,γιατι με V-Brake αμα χρειαστει να φρεναρεις δυνατα λογικα θα μπλοκαρουν γρηγορα και θα σε μαζευουν με τα κουταλακια απο το δρομο.Στις λιγες φορες που το κανω αυτο,εχω δει μεχρι και 70 χιλιομετρα.

koulis25
18/08/2011, 11:04
Εγώ με παπάκι townmate προσπέρασα μια φορά μια ferrari. Δεν είδα μοντέλο αλλά κι εγώ έπαθα πλάκα και μου σηκώθηκε η τρίχα μεταξύ άλλων. Είμασταν σε κεντρικό δρόμο, είχε κι άλλα αυτοκίνητα μπροστά και καβάλησα τη διαχωριστική και ενώ το μπροστινό (απ' τη ferrari) αυτοκίνητο ήταν καμμιά κατοστή μέτρα μπροστά, οπότε είχε άνετα χώρο να αναπτύξει ταχύτητα και να μη με αφήσει να παραβιάσω τον παρθενικό της υμένα, προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να υπερνικήσει την κτηνώδη ροπή του παπιού και έμεινε πίσω.

koulis25
18/08/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
Μετά... οι γονείς μου πήραν moyntain για να μη τρέχω!!! Η μετέπειτα πορεία μου δεν τους δικαίωσε...
Κατάλαβα! :( Έπεσες με τα μούτρα, ε; :rolleyes:

menos
18/08/2011, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
(προφανώς άσχετο αλλά...)

Mε είχαν γράψει στην Αγγλία με το ποδήλατο γιατί πήγαινα λέει γρήγορα έξω από ένα χωριό...
Είχα πάρει στο κατόπι (σα νέος και εγώ) μια τύπισα με ένα άσπρο κολλητό βερμουδοτέτοιο με μια κούρσα ποδήλατο και προσπαθούσα να την φτάσω με το mountain. Τελικά η τύπισα καπνός και εγώ το πρόστιμο...
Και πώς μετρήσαν την ταχύτητα?? με το μάτι?? :look:

Joyrider
18/08/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
(προφανώς άσχετο αλλά...)Είχα πάρει στο κατόπι (σα νέος και εγώ) μια τύπισα με ένα άσπρο κολλητό βερμουδοτέτοιο

Μου έχει τύχει στο γήπεδο να προσπαθώ να ακολουθήσω τέτοια τύπισα.

Μιλάμε μου είχαν πεταχτεί τα μάτια έξω, η γλώσσα κρεμόταν στεγνή από το στόμα και ήμουν αναψοκοκκινισμένος...

Όχι δεν είναι αυτό που νομίζετε :rotflmao: , απλά μετά έμαθα πως η συγκεκριμένη έκανε προπόνηση για μαραθώνιο :bigcry:

Ε, στο τέλος τα παράτησα και περίμενα να μου ρίχνει γύρους...:rotflmao: :rotflmao: