PDA

View Full Version : Πρόβλημα σε TownMate 50cc και Ζ50...



Yamaha maniac
14/07/2010, 17:12
Αρχικώς ευχαριστώ όσους το διαβάσουν και ειδικά όσους απαντήσουν... Το yamaha (town mate 50cc) έχει αρχίσει να καίει λαδάκια και θα του αλλάξω έμβολο και θέλω να μάθω αν πρέπει να αλλάξω και βαλβίδες,ελατήρια,μπιέλα...... Και το Ζ50 από τότε που έλυσα την εξάτμιση δεν ταιριάζει σωστά η εξάτμιση με την κεφαλή και συνεχώς χάνω καυσαέρια από το λαιμό....

byron
14/07/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yamaha maniac
Αρχικώς ευχαριστώ όσους το διαβάσουν και ειδικά όσους απαντήσουν... Το yamaha (town mate 50cc) έχει αρχίσει να καίει λαδάκια και θα του αλλάξω έμβολο και θέλω να μάθω αν πρέπει να αλλάξω και βαλβίδες,ελατήρια,μπιέλα...... Και το Ζ50 από τότε που έλυσα την εξάτμιση δεν ταιριάζει σωστά η εξάτμιση με την κεφαλή και συνεχώς χάνω καυσαέρια από το λαιμό....

Tα δαχτυλίδια μεταξύ λαιμού και εξαγωγής τα έβαλες στη θέση τους?

Μπιέλα γιατί να αλλάξεις? :look:

reinmeister
14/07/2010, 17:22
οταν ενα μοτερ εχει πολλα χιλιομετρα και το φρεσκαρεις απο πανω,σχεδον παντα θα σε φασκελωσει απο κατω αν δεν ασχοληθεις...

η ενδεδειγμενη λυση ειναι να ξεμονταρεις πληρως το μοτερ και να αλλαξεις ολα τα αναλλωσιμα...οπου "αναλλωσιμα" βαλε οτι ρουλεμαν υπαρχει,φλαντζα,τσιμουχα κλπ...απο κει και περα μετρας κι οτι ειναι εκτος,η κοντα,οριων το αλλαζεις...

στο ζ απλως εχεις βαλει λανθασμενα την εξατμιση η εχεις ξεχασει να βαλεις καινουριο ζοαν + εχεις βαλει λανθασμενα την εξατμιση...

Yamaha maniac
14/07/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Tα δαχτυλίδια μεταξύ λαιμού και εξαγωγής τα έβαλες στη θέση τους?

Μπιέλα γιατί να αλλάξεις? :look:

Τα δαχτυλίδια τα έβαλα στη θέση τους...

Και μπιέλα μου το είπε ο μηχανικός... Δεν ξέρω μάλλον για να τσιμπήσει παραπάνω λεφτά...

Yamaha maniac
14/07/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν ενα μοτερ εχει πολλα χιλιομετρα και το φρεσκαρεις απο πανω,σχεδον παντα θα σε φασκελωσει απο κατω αν δεν ασχοληθεις...

η ενδεδειγμενη λυση ειναι να ξεμονταρεις πληρως το μοτερ και να αλλαξεις ολα τα αναλλωσιμα...οπου "αναλλωσιμα" βαλε οτι ρουλεμαν υπαρχει,φλαντζα,τσιμουχα κλπ...απο κει και περα μετρας κι οτι ειναι εκτος,η κοντα,οριων το αλλαζεις...

στο ζ απλως εχεις βαλει λανθασμενα την εξατμιση η εχεις ξεχασει να βαλεις καινουριο ζοαν + εχεις βαλει λανθασμενα την εξατμιση...

Τα άλλαξα όλα όσα ανέφερες πέρυσι το καλοκαίρι τέτοια εποχή.... Και για το Ζ δεν κατάλαβα τι είναι το καινούριο ζοαν.... Και επίσης από ότι τσέκαρα και σε άλλο Ζ την τοποθέτησα σωστά...