PDA

View Full Version : Διαρροή από αντλία νερού



liago86
14/07/2010, 19:09
Η μηχανη μου ειναι cbr 600 fi του 2002 και την πηρα μεταχειρισμενη.

Εχω μια μικρη διαρροη απο την αντλία νερου. Συγκεκριμενα βρισκω παραφλου στο σημειο που ενωνεται η αντλια με το καρτερ. Απο την κατω μερια μονο. Βεβαια μπορει να ειναι και απο εκεινη τη μικρη τρυπιτσα που εχει η αντλια νερου απο κατω. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν φαινεται απο που ξεκιναει. Απο σωληνες δεν ειναι σιγουρα το ελεγξα.

Το θεμα ειναι οτι εβγαλα την αντλια εντελως, τα καθαρισα ολα, οι τσιμουχες ηταν ολες σε αριστη κατασταση και τα ξανασυναρμολογησα, αλλα παλι δακρυζει.

Στο service manual αναφερει οτι αν δακρυζει απο εκεινη την τρυπα τοτε χρειαζεται αλλαγη η αντλια (113 ευρω κανει....).

Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα, και αν ναι τι να κοιταξω. Τα εχω κοιταξει σχεδον ολα, το μονο που μενει ειναι αντικατασταση την αντλιας. Πριν παμε εκει ομως ριξτε καμια ιδεα.

reinmeister
14/07/2010, 19:56
αν εχει κανει φθορα το σωμα της αντλιας,τοτε δεν ασκει στην τσιμουχα την απαιτουμενη πιεση ετσι ωστε να στεγανοποιησει...προφανως γι αυτο προτεινεται και η αντικατασταση...

αν το μανιουαλ σου δινει min-max στην συγκεκριμενη διαμετρο ελεγξε το...αν και δεν νομιζω να δινει...

απο κει και περα υπαρχει σωτηρια με γεμισμα αλουμινιου και τορνιρισμα,αλλα και αμφιβολο θα ειναι το αποτελεσμα και πιθανον ασυμφορο οικονομικα...

δευτερη λυση η αντικατασταση της τσιμουχας με αλλη ιδιας εξωτερικης ,αλλα διαφορετικης εσωτερικα διαμετρου...πολυ ψαξιμο ομως,με επισης αμφιβολο αποτελεσμα...

dankannn
15/07/2010, 02:46
Εγώ θα έλεγα ότι αφού την έλυσες θα έπρεπε να αλλάξεις την φλάντζα και το oring στην βάση και ελεγχο ότι δεν έχεις παρασφιξει τις βίδες η δεν κλότσησε κάποια.
Από περιεργεια από πού χάνει?
Εγώ παντος που την έχω λύση για κάνω τσεκ άλλαξα και την φλατζουλα και το oring.
Έτσι απλά εγκυκλοπαιδικά ερώτηση για reinmeister γιατί να έχει φθορά το σώμα τις αντλίας (από πιθανή οξείδωση ας πούμε , από υψηλή θερμοκρασία και στράβωμα).
Και κάτι που σε είχα ρωτήσει περά τον χρημάτων για το αν αξίζει το ZERO τις denicol μου έριξε περίπου 10c κάτω και το βεντιλατερ ανάβει πολύ δύσκολα πλέον
ακόμα και αυτές τις μέρες και στο κέντρο της Αθηνάς.


203824

reinmeister
15/07/2010, 04:07
η συνηθης αιτια ειναι η οξειδωση,η οποια ,κατα βαση,προκαλει ανομοιομορφη φθορα...

liago86
15/07/2010, 08:51
Εστω οτι δεν ειναι οι τσιμουχες και τα o-ring, μπορω να κανω κατι αλλο εγω σαν συντηρηση? Γιατι κατα 90% δεν πρεπει να χανει απο τα o-rings, γιατι αλλιως θα εχανε λαδι απο κει, οχι παραφλου. Το παραφλου δεν περναει απο εκεινο το σημειο, αλλιως θα εμπαινε μεσα στο καρτερ...

Tpap
15/07/2010, 09:36
Λογικά, πίσω από το ιμπελεράκι στον άξονα, πρέπει να υπάρχει ένας στυπιοθλίπτης. Λάστιχο/ελατήριο/κεραμικό σε κεραμικό/λάστιχο πάνω στο σώμα.

Πριν κάνεις κάτι άλλο μπορείς να το αλλάξεις.

Το σχέδιο που αναρτήσατε δεν βοηθάει.

dankannn
15/07/2010, 10:40
Απλα στο εβαλα σαν σχεδιο.
Φυσικα και το οring δεν εχει σχεση με το παραφλου.
Η τσιμουχα ομως εχει .
Για πες ρε Tpap που ειναι αυτο που λες να ανεβασω αλλο διαγραμμα
Πισω απο την φτερωτη ?

dankannn
15/07/2010, 10:49
Aπο οτι ειδα δεν λυνετε ειναι fix.
Παντος με 124 $ 96 ? περιπου το περνεις απο εδω
http://www.cheapcycleparts.com/model_years/1056-honda-2002-cbr600f4i-CBR600F4/assemblies/13360#p_351309
19200-MBW-307

Tpap
15/07/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Πισω απο την φτερωτη ?

Λογικά, ναί.

dankannn
15/07/2010, 10:52
Σαν fix το εχουν.
Παντος κανει μια ερωτηση ο φιλος και το φερνει απο εξω

lazkal
15/07/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86
Βεβαια μπορει να ειναι και απο εκεινη τη μικρη τρυπιτσα που εχει η αντλια νερου απο κατω. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν φαινεται απο που ξεκιναει. Απο σωληνες δεν ειναι σιγουρα το ελεγξα.


Η μικρή τρυπίτσα βρίσκεται εκει για να σε προειδοποιείσει για τυχόν αστοχία της εσωτερικής στεγάνωσης (μεταξύ φτερωτης και άξονα ) . Επειδή πιθανη διαροή σε εκείνο το σημείο μπορεί να στείλει νερο στο κάρτερ , χωρίς να το καταλαβαίνεις (παρα μόνο οταν είναι αργά ...) , έβαλαν αυτη τη τρυπίτσα ώστε :
1) τυχόν διαροή να φευγει προς τα κάτω-έξω και
2) Να καταλάβει ο ενδιαφερόμενος ότι η αντλία έχει πρόβλημα που δεν φτάχνεται και θέλει αλλαγή .

Παρεπιπτόντως η μικρή τρυπίτσα λέγεται inspection hole for defective mechanical seal .

Άρα πας για νέα αντλία.

toyar
15/07/2010, 13:44
Σε eliminator 15ο χέρι πουείχα κάποτε είχαν βουλώσει σκόπιμααυτή την τρύπα με αποτέλε όταν η αντλία τάφτυσε αντί να μου βγάζει νερά από εκεί για να το καταλάβω μου τα πέρναγε στο κάρτερ
Κάποια στιγμή το μηχανάκι δούλεψε στεγνό από νερά και με σαπουνόλαδο για λίπανση. Παραδόξως δεν έσπασε:smokin:

liago86
16/07/2010, 08:48
Οκ παιδες, εβγαλα τα συμπερασματα μου.

Αν χανει απο την τρυπιτσα παω για καινουρια αντλια χωρις δευτερη συζητηση.

Αν χανω απο το o-ring που συνδεεται με το καρτερ, τοτε αλλαζω εκεινο.

Παντως δεν ειμαι εντελως σιγουρος για το τι υγρο ειναι αυτο που χανει. Εντελως μαυρο δεν ειναι για να ειναι λαδι σιγουρα. Εντελως πρασινο δεν ειναι για να ειναι παραφλου. Ουτε υφη λαδιου εχει, αλλα ουτε και νερου. Τι να πω. Μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο το θεμα, πως να προσδιορισω τι ειναι το υγρο.

liago86
16/07/2010, 08:58
Λοιπον παιδες εκανα το εξης πειραμα. Εκανα προχθες μια γερη βολτα τη μηχανη και μετα σκουπισα πολυ καλα τα παντα φυρω απο την αντλια και το καρτερ, και την αφησα στο πλαιο σταντ 2 μερες να δω απο που θα χασει.

Τελικα χανει λαδια απο την ενωση της αντλιας με το καρτερ. Αρα παμε για αλλο o-ring. Παρολα αυτα, οταν ανοιξα την αντλια το ο-ring Το βρηκα σε αριστη κατασταση.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω εκτος απο καινουριο ο-ring για να ενισχυσω τη στεγανοποιηση?

Επισης αν ο αντιπροσωπος της honda δεν εχει τετοιο o-ring (γιατι μενω και σε μικρη πολη), που αλου μπορω να βρω?

notakos600
16/07/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86

Επισης αν ο αντιπροσωπος της honda δεν εχει τετοιο o-ring (γιατι μενω και σε μικρη πολη), που αλου μπορω να βρω?



Σε καταστήματα βιομηχανικών θα βρεις σίγουρα.

liago86
16/07/2010, 09:36
Καμια ιδεα για ενισχυση της στεγανοποιησης παιζει? Γιατι το ειδα λιγο αρπαγμενο το καρτερ, και δεν ξερω αν απλα μια καινουρια τσιμουχα φτανει.

dankannn
16/07/2010, 11:28
liago86 σου εστειλα μηνυμα για δες.

:wave2:

liago86
16/07/2010, 14:50
Βρηκα τελικα καινουριο o-ring, το εβαλα αλλα δυστυχως και παλι τα ιδια! Παλια δακρυζει απο το ιδιο εκεινο σημειο. Οποτε επιβεβαιωνεται το σεναριο οτι ειναι αρπαγμενο ή το καρτερ, ή η τρομπα.

Τι επιλογες παιζουν απο ενισχυση στεγανοποιησης? Ειναι δύσκολο σημειο γιατι δεν ακουμπαει απλα ενα σιδερο πανω στο αλλο, μπαινει η τρομπα μεσα στο καρτερ και ακουμπαει σε ενα τοιχωμα εσωτερικα.

Κατι σε στεγανοποιητικο εξωτερικο θα πιασει λετε?