PDA

View Full Version : κι αν τριτώσει....



LiakosVstrom
14/07/2010, 22:16
έλεγα να το βάλω στο "σε είδα" αλλά θεώρησα πως είναι πιο πολύ "ιστορία του δρόμου".

ας γράψω λοιπόν κάτι που είδα το τελευταίο βράδυ πριν μου κλέψουν τη μηχανή πριν από 1,5 βδομάδα σχεδόν και με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα.

Σάββατο βράδυ κινούμαι με καμιά 40άρα στην Ηρώων Πολυτεχνείου πριν την κεντρική διασταύρωση στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά. έχω πράσινο και 2-3 μέτρα πριν το φανάρι μου βλέπω αυτοκίνητο να έρχεται από δρόμο κάθετο που έχει ήδη κόκκινο. ερχόταν γρήγορα και δεν τον είδα να κόβει στην αρχή... εκεί πλακώνομαι στα φρένα και σταματάω με τον κώλο της μηχανής περίπου στο φανάρι μου. ο τύπος τελικά σταμάτησε ο μισός έξω από το φανάρι του αλλά εμένα είχε πάει η ψυχή μου στην κούλουρη. από την τρομάρα μου ξεκίνησα μόνο όταν ένα παιδαρέλι από πίσω μου κόρναρε σαν να μην τον ένοιαζε τι έγινε.

το θέμα είναι πως είχα και την κοπέλα μου από πίσω. που φοβήθηκε πολύ. δεν θα με ένοιαζε αν ήμουν μόνος. θα έριχνα μια μούτζα.. θα παιζόταν τσαμπουκάς.. αλλά θα κινδύνευα μόνο εγώ. η κατάσταση έχει αρχίσει και ξεφεύγει. η μηχανή έχει αρχίσει και γίνεται επικύνδηνη και όσο ήμουν μόνος δεν με ενδιέφερε. έχω πέσει και έχω τρακάρει μόνος και το μόνο που με ένοιαζε ήταν η μηχανή. με έχει κλείσει κουτί και με έχει ρίξει σε παρκαρισμένο με αποτέλεσμα να πάθω ρίξη χιαστού, αφού έσπασα το φανάρι άλλου αυτοκινήτου με το γόνατο, και το μόνο που με ένοιαζε ήταν τι ζημιές είχε το παπί. όμως όταν έχεις και 2ο άτομο πάνω (και πολύ συχνά μάλιστα) νοιάζεσαι πιο πολύ. για την ασφάλειά του. δεν θες να πάθει τίποτα. να οδηγάς πιο αμυντικά; μπα.... με τόσους τρελούς εκεί έξω;

το ότι μου κλέψανε τη μηχανή ίσως και να έγινε για καλό. λένε πως κάποια στιγμή "θα τριτώσει". εμένα αυτή ήταν η 2η φορά με 2ο άτομο (την κοπέλα μου συγκεκριμένα) πάνω που παραλίγο να γίνει κάτι σοβαρό. και φοβήθηκε πολύ. κι εγώ για εκείνη.

λόγω εγχείρησης κήλης δεν κάνει να καβαλήσω μηχανή για κάνα 2μηνο. οπότε θα αγοράσω αυτοκίνητο. αναγκαστικά; ίσως όχι και τόσο... αφού σκεφτόμουν από Σεπτέμβρη να δώσω το strom να πάρω κάνα κουτί. έτσι κι αλλιώς στην οικογένεια υπάρχουν μηχανές αν ήθελα για βόλτα.
μέχρι πριν από 2 χρόνια ήταν ωραία να καβαλάς... πλέον... ειδικά μέσα στην πόλη έχει αρχίσει και γίνεται αγώνας για να μην σε χτυπήσουν.

οπότε θα γίνω κι εγώ ένας κουτάκιας... για πόσο.. ποιός ξέρει.
η οικονομική δυνατότητα για κουτί και μοτο δεν υπάρχει οπότε θα προτιμήσω την ασφάλεια προς το παρών.

Τα αυτοκολλητάκια του μοτο.γρ δεν είχα προλάβει να τα βάλω στο στρομ. θα μπεί ένα στο αυτοκίνητο. όποιος δει χαιρετάει! :smokin:

Σας χαιρετώ παίδες κι ελπίζω να μην με ξαναδιαβάσετε στο "σε είδα". :wave2: :wave2:



ΥΓ. άσε που στο κουτί είναι πιο εύκολο να κουβαλάς ρόπαλο για τυχών τσαμπουκάδες. :ZZZ:

Panopticon7
14/07/2010, 22:56
Τι κουτι θα παρεις φιλε ?

Gandalf dr685sm
15/07/2010, 04:43
xaxaxaxaxa.... ήμουν εκεί που είσαι τώρα.

Παροδικό είναι πίστεψε με. Έμεινα 1,5 χρόνο χωρίς μηχάνή μόνο με Ι.Χ.

Αποτέλεσμα;

- Φοβερά νεύρα.
- Αυξημένα έξοδα κίνησης σε συντήρηση Ι.Χ. και βενζίνη.
- Αυξημένος χρόνος (ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΟΜΩΣ) σε κίνηση μεταξύ δουλειάς και σπιτιού. Σπασμένα νεύρα για παρκάρισμα. Ειδικά το καλοκαίρι.
- Δυστυχώς μεταφερόταν ο εκνευρισμός μου στους γύρω μου... χειρότερος δηλαδή.

Αγορά μηχανής πριν 3 χρόνια περίπου μετά το διάστημα αυτό..

- Διάθεση και ευεξία στο φουλ κάθε μέρα.
- Σαφως και μεγαλύτερη προσοχή στον δρόμο. Δεν το συζητώ.
- Σχεδιασμός διαδρομών με μηχανή μόνο για εκδρομή, με το φως της μέρας και γενικά για κάτι που με ευχαριστεί και οχι ώς πασπαρτού.

Τώρα δεν το αντιλαμβάνεσαι... εν καιρώ όμως θα το δείς και μόνος σου.

Καλή επάνοδο απο το πρόβλημα υγείας σου φίλε.

Gandalf

DimChios
15/07/2010, 04:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Τι κουτι θα παρεις φιλε ?


Αρχισες παλι? :rolleyes:


Νικο, φαση ειναι! Δες πως θα σου κατσει και αναλογως πραξε!
Κουτι, κουτι! Δε γ@μιεται?
Επειδη ομως για διαφορους λογους κι εγω συχνα κινουμαι με το κουτι να σου πω τα καλα και τα στραβα του ή να τ αφησω να τα δεις? Ασ τ αφησω καλυτερα!

Περαστικα με την επεμβαση και ισως ολα για καποιο λογο να γινονται!
Ο χρονος δειχνει πολλα... :winka:

:beer: :beer: :beer: :beer:

2stroker
15/07/2010, 08:39
και γω ειμαι χωρις μηχανη εδω και εναμισυ μηνα μιας και δεν εχω ακομα μαζεψει λεφτα να την φτιαξω,δεν ειναι μεγαλη η ζημια αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω.

αναγκαστικα λοιπον μετακινουμε με το αμαξι.εχω φρικαρει οσο δεν παει κινηση,ζεστη,800 ωρες για να βρεις μια κολοθεση να παρκαρεις.τα νευρα μου καθε μερα γινονται κορδελακια.περιμενω πως και πως την στιγμη που θα ξανακαβαλησω.

απο την αλλη βεβαια εχω και σκεψεις του τυπου μηπως να το πουλησω το ρημαδι το μηχανακι και να παρω ενα εντουρακι χωρις πινακιδα με ενα τρειλερακι και να γουσταρω τις βουναδες μου χωρις να χαροπαλευω με τον καθε μαλακα στον δρομο,μιας και εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι πλεον την οδηγηση με τη μηχανη την φχαριστιεμε στις εντουραδες και αργα το βραδυ που δεν εχει καθολου κινηση.δεν ξερω σκεψεις ειναι αυτες.

το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω λαχταρα να ξανακαβαλησω σε οποιοδηποτε τεραιν.δεν φευγει το μικροβιο με τιποτα!

:beer:

mats8282
15/07/2010, 08:48
Ο μόνος που ξέρω και το έκανε είναι ένας συνεργάτης μου που μετά από 35 χρόνια ΜΟΝΟ μοτοσυκλέτα την παράτησε στα 55+ του....Βέβαια χρειάστηκε ένα ωραίο ατύχημα με βίδες,λάμες σε ένα πόδι σχεδόν κομμάτια πάνω από τον αστράγαλο...

Είχα τις ίδιες σκέψεις όταν με τράκαραν για 2η φορά αλλά μου πέρασαν και πλεόν είμαι πολύ πιο προσεκτικός και <<σοφός>>

:) :)

granazi
15/07/2010, 08:54
βαλε αυτοκολητο στο ιχ να ΣΕ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ στα φαναρια να σου κανουμε τσαμπουκα και να φευγουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


σοβαρα ΤΩΡΑ.............θα κανει και αυτο τον κυκλο του..... και καποια στιγμη θα εισαι παλι με κουτι και μοτο του ΚΟΥΤΙΟΥ :beer:

mparmpanik
15/07/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom


ας γράψω λοιπόν κάτι που είδα το τελευταίο βράδυ πριν μου κλέψουν τη μηχανή πριν από 1,5 βδομάδα σχεδόν και με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα.

Σάββατο βράδυ κινούμαι με καμιά 40άρα στην Ηρώων Πολυτεχνείου
. εκεί πλακώνομαι στα φρένα και σταματάω με τον κώλο της μηχανής περίπου στο φανάρι μου.
θα παιζόταν τσαμπουκάς..
. η μηχανή έχει αρχίσει και γίνεται επικύνδηνη


[/B]


η μηχανη απο μονη της δεν ειναι επικινδυνη, επικινδυνη γινεται απο τον τροπο με τον οποιο την οδηγαμε.
αν πχ ανεβαινεις την μεσογειων με 50, δεν κανεις καγκουριες κι εχεις το μυαλο σου συγκεντρωμενο, τοτε φτανεις στον προορισμο σου και ασφαλης και σωος.
αν ομως ανεβαινεις (με την ιδια μηχανη) την μεσογειων με καμμια 100αρα, κανεις τις σφηνες σου και τις καγκουριες και ταυτοχρονα κοιτας και το κwλαρακι της γκομενιτσας στο πεζοδρομιο,
ε, τοτε , εχεις πολλες πιθανοτητες να φτασεις στον προορισμο σου σε .. τευχη.


πιο πανω αναφερεις οτι πηγαινες με καμμια 40αρια ειδες κινδυνο, ειχες τον χρονο να αντιδρασεις και πλακωθηκες στα φρενα.
η ταχυτητα ομως που λες αναιρειται απο την συμπεριφορα της μηχανης σου στο φρεναρισμα.
με 40, δικαβαλος και τερμα τα φρενα, το μηχανακι κοκκαλωνει στο μισο μετρο.
την ουρα στο φαναρι δεν στην φερνει παντως εκτως κι αν πατας σε λαδια αλλα τοτε δεν θα το κρατουσες ορθιο και θα μιλουσες για τουμπα.
οποτε μαλλον ειχες λαθος εκτιμηση για την ταχυτητα σου την δεδομενη στιγμη.
κι αυτη η υψηλοτερη ταχυτητα ηταν κι ο λογος που πηγε η καρδια σου στην κουλουρη
(ευτυχως μονο αυτο κι οχι τα χειροτερα)

το συμβαν αυτο σε εκανε λες να αναθεωρησεις καποια πραγματα.
αναθεωρησες και εφτασες στο συμπερασμα οτι η μηχανη εγινε επικυνδινη.
κατ εμε αυτο ειναι λαθος συμπερασμα.
αυτο που πρεπει να αναθεωρησεις ειναι ο τροπος οδηγησης της μηχανης.
διαβαζοντας σε σε διαφορα θρεντ (περι διηθησεων, περι γρηγορων κι αργων οδηγων, στο σε ειδα κτλ ) εβγαλα το συμπερασμα οτι εισαι αρκετα επιθετικος στον τροπο οδηγησης.
και δυστυχως οσο πιο επιθετικος εισαι σε τουτη την κwλοπολη, τοσο περισσοτερες φορες παει η ψυχη σου στην κουλουρη.

ασε λοιπον το κουτι ησυχο( γεμισαμε τρελαμενους κουτακιδες κολλημενους στο μποτιλιαρισμα) και ξανακαβαλα με σωστες αναθεωρησεις..

και να δεις που και ως δια μαγειας θα σταματησει και το μπιρι μπιρι αλλα και η γκρινια της κοπελιας σου..



;)

takis-kk
15/07/2010, 16:21
Re: κι αν τριτώσει....

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom

Τι να σου πώ ρε φίλε ρώτα καμιά τσιγγάνα ή τον reinmeister που έχει το κληρονομικό χάρισμα....

:wave2:

QSpec
15/07/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

- Φοβερά νεύρα.
- Αυξημένα έξοδα κίνησης σε συντήρηση Ι.Χ. και βενζίνη.
- Αυξημένος χρόνος (ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΟΜΩΣ) σε κίνηση μεταξύ δουλειάς και σπιτιού. Σπασμένα νεύρα για παρκάρισμα. Ειδικά το καλοκαίρι.
- Δυστυχώς μεταφερόταν ο εκνευρισμός μου στους γύρω μου... χειρότερος δηλαδή.


7 μήνες χωρίς μηχανή λόγο στούκας εδώ και μπορώ να επιβεβαιώσω όλα τα παραπάνω. Ειδικά τα νεύρα δεν παλεύονται, βέβαια βοηθάν και άλλοι παράγοντες στην φάση που είμαι...

Εδώ σκέφτομαι να πουλήσω το αμάξι μου και να πάρω μηχανή γιατί δεν βγαίνω οικονομικά αλλά το γουστάρω και αυτό το μπουρδέλο. Βέβαια όσο είχα μηχανή καθόταν. Τα 2-3 τελευταία χρόνια που είμαι μόνιμα Αθήνα έχει κάνει καμιά 15άρα χιλιάδες χιλιόμετρα. Τα 5 το τελευταίο 7μηνο.

Στο θέμα του δικάβαλου συμφωνώ. Εγώ τα απέφευγα όσο μπορούσα και όταν δεν μπορούσα πήγαινα ΠΟΛΥ προσεκτικά. Αν γίνει μαλακία και δω συνεπιβάτη χτυπημένο θα σαλέψω. Μια φορά μόνο το έχω πάθει αλλά ήταν με παπί και σχεδόν ακίνητοι και η κοπέλα δεν έπαθε τίποτα.

Δεν ξέρω αν θα αντέξεις, εγώ πάντως δεν αντέχω. Καλή τύχη.

Ichigo
15/07/2010, 19:09
Καλό θα ήταν φίλε να οδηγείς χαλαρά και όχι επιθετικά. Χτύπα μια γερή μπουνιά στο κράνος σου και φώναξε "ΤΙ ΚΑΝΩ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ;". Δοκίμασε να τηρήσεις ακριβώς το όριο ταχύτητας που αναγράφει μια πινακίδα στην Κηφισίας, στη Μεσογείων, στην Αττική οδό και αλλού ή εστω πήγαινε ένα κλικ παραπάνω από το όριο αν βλέπεις ότι υπάρχει κίνδυνος να σε πατήσουν και κανε στην άκρη για αυτούς που θέλουν να πάνε γρήγορα. Χρησιμοποίησε το πλεόνασμα της ισχυος της μηχανής σου μόνο εκεί που χρειάζεται. Ένας από τους λόγους άλλωστε που πήγα κι εγώ σε μεγάλο μηχανάκι κατευθείαν ήταν αυτός.

Υπάρχει πραγματικά λόγος που υπάρχουν αυτά τα όρια σε μεγάλες λεωφόρους. Θα δεις ότι υπάρχει απίστευτα μεγάλη διαθεσιμότητα σε περίσσιο χρόνο επεξεργασίας πληροφορίας όλων των παραμέτρων που σημαίνουν κίνδυνο για εσένα στο δρόμο αν πηγαίνεις σύμφωνα με το όριο. Αλλιώς να πηγαίνεις ταπα στην Κατεχάκη και να πατήσεις λάδια σε στροφή και αλλιώς να πηγαίνεις χαλαρά και φυσικά να προλάβεις να τα δεις και να κάνεις ήρεμα στην άκρη. Αλλιώς να τρέχεις τάπα στη Βεϊκου και να βλέπεις τον ταρίφα να κανει ξαφνικά παράνομη αναστροφή και να σου πηγαίνει το σκατο στην κάλτσα και αλλιώς να τηρήσεις το όριο που είναι 70 και να προλάβεις να αντιδράσεις.

Φιλικά :wave2: :wave2:

Panopticon7
15/07/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Καλό θα ήταν φίλε να οδηγείς χαλαρά και όχι επιθετικά. Χτύπα μια γερή μπουνιά στο κράνος σου και φώναξε "ΤΙ ΚΑΝΩ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ;".


Οχι την ωρα που οδηγεις ομως, σταματα στην ακρη πρωτα