PDA

View Full Version : Αλλαγή γκριπ. Πώς;



jtoros
08/07/2005, 16:10
Παιδιά θέλω να αλλάξω γκριπ στο Transalpάκι. Έχω ακούσει πολλά για το πώς αλλάζουν γκριπ από το να κόψω τα παλιά μέχρι να χρησιμοποιήσω λακ μαλλιών για να βάλω τα καινούρια. Για να ακούσω γνώμες και τρόπους...

Ευχαριστώ Δημήτρης

xtzanos
08/07/2005, 16:26
Αφου βγαλεις τα παλια μπορεις να χρησιμοποιήσεις για να μπουν πιο ευκολα:
-Ασετον για να γλυστρισουν
-Χρωμα σε σπρει το οποιο οταν στεγνωσει κολλαει και δεν γλυστρανε
Αλλα δοκιμασε και χωρις τιποτα δεν πρεπει να μπουν πολυ δυσκολα

AFTER
08/07/2005, 16:43
βαλε ΑΖΑΧ
Οταν στεγνωσει δεν γλυστραει και δεν γεμιζεις τα πλαστικα σου με μπογιες....:rolleyes:

idi
08/07/2005, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
βαλε ΑΖΑΧ
Οταν στεγνωσει δεν γλυστραει και δεν γεμιζεις τα πλαστικα σου με μπογιες....:rolleyes:

για τα πιατα, το πατωμα ή τα τζαμια?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Wizard13
08/07/2005, 16:51
Και οποιαδήποτε σαπουνάδα να βάλεις το ίδιο κάνει...

Κάνε λίγο αφρό, βάλε στο τιμόνι και στο γκριπ και πέρασέ τα. Ασ'το να στεγνώσει και είσαι έτοιμος.

Εγώ προσωπικά, βάζω και Loctite στις βίδες που κρατάνε τα αντίβαρα γιατί τα κλέβουν :mad:

Βγαίνουν, αλλά θέλει σφυρί για να σπάσει την κόλα, οπότε πρέπει να έρθει προετοιμασμένος ο άλλος...

AFTER
08/07/2005, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
για τα πιατα, το πατωμα ή τα τζαμια?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Για τα τζαμια,ομως μην βαλεις πολυ,γιατι τα κανει.......

ΑΟΡΑΤΑ!!!!!!

:lol:

maintenance
08/07/2005, 18:57
ΚΑΙ ΛΙΓΟ...............ΣΑΛΙΟ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙ.

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΑ ΛΕΡΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ!




:wave2: :beer: :wave2:

free rider
08/07/2005, 19:55
πάντως καλή πατέντα είναι και το δέσομο των γκρίπ με σύρμα στην μια ακρη και στην αλλη...

AFTER
08/07/2005, 20:24
Εγω λεω να κολλησουμε τα χερια με τα γκριπ με εποξικη κολλα ετσι ωστε να τα παιρνουμε παντα μαζι μας και να μην εχουμε προβλημα οτι θα τα χασουμε!

Επισης μπορει να προσφερει πιο ανετο κρατημα στο κατουρημα αν δεν ειστε προικισμενος(!)

:wacko:

GTZ750
09/07/2005, 01:02
μπορεις και νε οινοπνευμα που θα εξατμηστει γρηγορα!!:D

free rider
09/07/2005, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εγω λεω να κολλησουμε τα χερια με τα γκριπ με εποξικη κολλα ετσι ωστε να τα παιρνουμε παντα μαζι μας και να μην εχουμε προβλημα οτι θα τα χασουμε!

Επισης μπορει να προσφερει πιο ανετο κρατημα στο κατουρημα αν δεν ειστε προικισμενος(!)

:wacko:

χαλια μαυρα...

ρε θες οπωσδήποτε διακοπες....
εχεις ψιλοσαλταρει
:wave2: :wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
09/07/2005, 01:17
Διακοπες?
Τι ειναι αυτο?

:confused:

Εχω κανει delete στην brain registry οτι εχει σχεση με diakopes*.*


:bawl: :bigcry:

free rider
09/07/2005, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Διακοπες?
Τι ειναι αυτο?

:confused:

Εχω κανει delete στην brain registry οτι εχει σχεση με diakopes*.*


:bawl: :bigcry:

ωπαααα

αυτο ειναι...
παμε ενα format and restore...

:rotflmao: :rotflmao:

AFTER
09/07/2005, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ωπαααα

αυτο ειναι...
παμε ενα format and restore...

:rotflmao: :rotflmao:

Δεν φτιαχνει!

Το προβλημα ξεκιναει απο το BIOS

:bigcry:

free rider
09/07/2005, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν φτιαχνει!

Το προβλημα ξεκιναει απο το BIOS

:bigcry:

χα...!!!!!


αγαπητε εσυ μάλλον κάνεις για πελάτης του γκουρου - θεραπευτη...


γιαααα σκέψου τες λίγο τις μεθέδους μας...

:beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
09/07/2005, 12:02
an pareis kainourgia grips



opws Harris fereipein



exoun mesa odhgies topothethshs!



gia na bgaleis ta palia de xreiazetai na ta kopseis kai na katastrafoun.


anashkwse thn pleyra apo th meria tou antixeira opws ta kratas kai staje mesa ligo ladaki


stribwntas ligo tha glystrhsoun kai tha bgoun



twra mporeis na ta apothikeyseis kapou na ta exeis kabantza an den exoun kapoia trypa pou ta kanei na pernoun aera kai na gyrnane sto clip on h sto timoni sa trela!


katharizeis to gymno pleon clip on h' timoni me oinopneyma...


perimeneis na stegnwjei orismena deytera!



ta kainoyrgia grips ta en baptizeis se nero wste na braxoun apo mesa (mporeis na ta gemiseis me nero kai klinwntas tis dyo akres na ta kaneis san seiker!)


afhneis to neraki na stajei ejw!!!


kai ta topotheteis sprwxnwntas mono parallhla pros to timoni kai oxi stribontas.


an mpainoun kapws dyskola ktypata me thn palamh sou wste na egklwbizoun aera ...


afhse ta kanena 2wro kai tha exoun teleia krathnsi...



Kalh epityxia!!!




(pali diatribh kaname xaxaxaxaxaxxa)

KaTaNaS
09/07/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
πάντως καλή πατέντα είναι και το δέσομο των γκρίπ με σύρμα στην μια ακρη και στην αλλη...



tha diafwnhsw!!!


einai san tis gynaikes, an to xoun na stripsoun tha stripsoun



de tis krataei tipota!

anco
09/07/2005, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
πάντως καλή πατέντα είναι και το δέσομο των γκρίπ με σύρμα στην μια ακρη και στην αλλη...

GP μου εσυ !!!

sonic22
09/07/2005, 15:57
Η ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΛΥΣΗ (κατα την γνομη μου :D )

1. βρισκετε ενα κομπρεσερ με πιστιλετο εαρα (ενα που μιαζει με πιστολι και φυσανε τα φιλτρα αερα με αυτο συνηθος)

2. σικωνετε λιγο την εσςτερικη πλευρα του γκριπ και χωνετε μεσα την μητη του πιστολιου

3. πατατε την σκανδαλη του πιστολιου και τραβατε ελαφρια το γριπ προσ τα πισο..

4. το γκριπ εχει βγει χωρισ καν να το καταλλαβετε..


η περιπτωση αυτη ισχιει εφωσον δεν εχετε βαλει κολεσ και αλλα στερεωτικα κατω απο το γκριπ..

και αν θελετε να βαλετε καινουρια γκριπ πανω απλα

1. βαζετε το γκριπ πανω στο τιμονο μεχρι εκει που μπενει ευκολα

2. βαζετε το πιστολι αερα λιγο κατω απο το γκριπ.

3. πατατε την σκανδαλη και σπροχνετε ελαφρα προσ τα μεσα το γκριπ

γενικα ο τροπως ειναι να φουσκωσει το γκριπ και να μην υπαρχει επαφη μεταλου με λαστιχο αλλα να παρεμβαλετε αερας αναμεσα...

δουλευει και για γκριπ στα οποια εχουν φαγωθει οι ακρες τουσ απο πεσημο π.χ.

μια δοκημη θα σας πισει...

μια ευγενικη προσφορα του

sonic22 R&D, proin 57%, kai nin arxigou tis omadas tou Tyler Durden (gr) (thecrims.com)

:sun: :beer: :beer: :sun:

banditgr
09/07/2005, 20:12
To kolpo me to kompreser douleyei apsoga pantos...apla fisate me piesi sto xilos tou grip kai mpenei i vgenei xoris kanena kopo.To idio isxiy kai gia ta diafora..paparakia pou pane stis manetes tou simplekti kai frenou gia ta daxtila.

free rider
09/07/2005, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
GP μου εσυ !!!

:D

jtoros
09/07/2005, 23:05
Λοιπόν παίδες ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές.

Σήμερα το απόγευμα τα πέρασα. Τελικά έκοψα τα παλιά και έβαλα τα καινούρια ακριβώς με τη μέθοδο που περιέγραψε ο KaTaNaS. Ακριβώς ομως!

Το κλου είναι γιατί γύριζε τρελά το δεξί γκριπ, που ήταν και ο κύριος λόγος αντικατάστασης των...
Βγάζοντας το δεξί γκριπ, παρατήρησα το πλαστικό της γκαζιέρας που γυρίζει να λάμπει στον ήλιο! Λάδι... Ή μάλλον καλύτερα γράσο σε σπρέυ που βάζω συνήθως στην γκαζιέρα (το ΤΑ έχει ειδικό γρασαδόρο-τρύπα για την ντίζα του γκαζιού). Μάλλον έβαλα πολύ την τελευταία φορά... :)

Συμπέρασμα 1. Ουδέν κακό αμιγές καλού

Συμπέρασμα 2. Όχι πολύ γράσο/λάδι στην γκαζιέρα!!!

Red Rider
25/05/2010, 10:09
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα,εχω και εγω ενα προβληματακι με τα αντιβαρα.
Θελω να τα αντικαταστησω και δεν βγαινουν.
Το αντιβαρο γυρναει τρελλα μαζι με την αλενοβιδα.Ελεγα να πιασω το αντιβαρο με μια πενσα και να ξεβιδωσω την βιδα,αλλα δεν θελω και να τα γρατζουνισω..

Καμια ιδεα:look:

Cpt. Haddock
25/05/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Ελεγα να πιασω το αντιβαρο με μια πενσα και να ξεβιδωσω την βιδα,αλλα δεν θελω και να τα γρατζουνισω..
Καμια ιδεα:look:

Να βάλεις ενα πανι στην πένσα :wave2:

Red Rider
25/05/2010, 10:14
Γλυστραει το ρημαδι!

camen
25/05/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Γλυστραει το ρημαδι!

Να αφησεις την πενσα στην ακρη και να παρεις μια γκαζοπενσα.Ειναι αυτη που ειναι διασταυρωση καβουρα+πενσα:smokin:

Πιανει πιο καλα και με ενα πανακι τυλιγμενο στο αντιβαρο θα εισαι κομπλε...:wave2:

Red Rider
25/05/2010, 10:21
Παω για μια προσπαθεια ακομα:a01:

jfx
25/05/2010, 10:36
οχι πανάκι μεταξυ πενσας και αντίβαρου, αλλα πλαστικό γαντι μιας χρησης, για υψηλό συντελεστή τριβής.

camen
25/05/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
οχι πανάκι μεταξυ πενσας και αντίβαρου, αλλα πλαστικό γαντι μιας χρησης, για υψηλό συντελεστή τριβής.

Σωστος ο παικτης,δεν το ειχα σκεφτει...:beer: :beer: :beer:

jimmis5
25/05/2010, 15:47
Εγω αν ηθελα ακεραιο το αντιβαρο θα εκανα τρυπα να φυγει το ο κεφαλι τις βιδας και μετα βγαλσιμο το αντιβαρο και τελος με ενα καβουρα λυσιμο τις βιδας:beer: :wave2:

Α και για τα γκριπ γενικα για βγαλε βαλε χρησιμοποιω αερα με το πιστολι φυσημα μεσα και βγηκε δεν πα να ειναι εκατο χρονια πανω στο τιμονι αντιστοιχα το κουμπωνω κιολας και δεν γλυστραει ποτε:winka:

Red Rider
25/05/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
οχι πανάκι μεταξυ πενσας και αντίβαρου, αλλα πλαστικό γαντι μιας χρησης, για υψηλό συντελεστή τριβής.
Mολις το ειδα,αλλα δυστηχως τα εβγαλα ηδη με αρκετες γρατζουνιες απο την ταναλια..:D
Τουλαχιστον τα καινουρια ειναι μπανικα:smokin: