PDA

View Full Version : τρελο φτιαξιμοοοοοοοο αν τα καταφερωωω...



DERBI GPR 50
15/07/2010, 08:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.... εχω ενα derbi gpr 50 το οποιο δε παλευεται αλλο πια με 9 αλογα ... μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα τα πιθανα μοτερ που μπορω να του βαλω,....

ΤΟ 1 ειναι το yamaha dt 125 το οποιο μπαινει 100% επανω και με λιγα λεφτα φτιαχνεται μεχρι τα 170 κυβικα αλλα με τελικη μονο 140....

ΤΟ 2 ειναι απο yamaha wr 200 h dt 200 cc οπου μηλαμε για 38 αλογακια ( αχ αχ αχ !!!!) βεβαια δεν ειμαι σιγουρος οτι κουμπωνει επανω καθως κανενας φιλος δεν εχει ωστε να δω σιγουρα... αλλα εχω ψαξει αρκετα σε google και μου φαίνεται οτι ταιριαζουν οι βασεις ( μακαρι )... βεβαια δε βρισκω πουθενα μοτερ απο wr 200 h apo dt 125 και σε λογικη τιμη... ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ.. ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ :( ... ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΚΟΥΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ..... ΚΑΙ ΕΔΩ ΦYΣΙΚΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΙΛΑ ΕΤΣΙ.. ;)

CIRUS
15/07/2010, 08:34
φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθότι δεν ξέρω,

αλλά

μήπως σε συμφέρει πολύ περισσότερο να το πουλήσεις και να πάρεις ένα άλλο μηχανάκι μεταχειρισμένο με περισσότερα άλογα από το να αρχίσεις μετατροπές που θα σου στοιχίσουν πολύ με αμφίβολα αποτελέσματα

άσε και που και να αλλάξεις μοτέρ, τα φρένα σου, οι αναρτήσεις σου κτλ θα παραμείνουν ίδια και δεν είναι φτιαγμένα για αυτά τα παραπάνω άλογα και θα έχεις ένα πράγμα στα χέρια σου που θα είναι επικίνδυνο.

είσαι μικρός και δεν τα ζυγίζεις όλα καλά μου φαίνεται από τον ενθουσιασμό σου, σκέψου το λίγο καλύτερα.....

φιλικά και μόνο
:wave2:

κάνε αυτό που θες βέβαια και σε ευχαριστεί απλά μια συμβουλή σου δίνω, πέτα τη αν δεν την θες:beer: :beer:

αλλά από τέτοια καγκουριλίκια και επικίνδυνα μηχανάκια έχουν χάσει πολλά πιτσιρίκια τη ζωή τους και μας θλίβει όλους μας αυτό:(

Tpap
15/07/2010, 08:46
Αν μπορέσεις να βρείς δικύλινδρο από TDR.

Εναλλακτικά πάς εδώ αλλά δεν είναι δίχρονο όμως, φιλαράκι...


203891

rockobok
15/07/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.... εχω ενα derbi gpr 50 το οποιο δε παλευεται αλλο πια με 9 αλογα ... μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα τα πιθανα μοτερ που μπορω να του βαλω,....

ΤΟ 1 ειναι το yamaha dt 125 το οποιο μπαινει 100% επανω και με λιγα λεφτα φτιαχνεται μεχρι τα 170 κυβικα αλλα με τελικη μονο 140....

ΤΟ 2 ειναι απο yamaha wr 200 h dt 200 cc οπου μηλαμε για 38 αλογακια ( αχ αχ αχ !!!!) βεβαια δεν ειμαι σιγουρος οτι κουμπωνει επανω καθως κανενας φιλος δεν εχει ωστε να δω σιγουρα... αλλα εχω ψαξει αρκετα σε google και μου φαίνεται οτι ταιριαζουν οι βασεις ( μακαρι )... βεβαια δε βρισκω πουθενα μοτερ απο wr 200 h apo dt 125 και σε λογικη τιμη... ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ.. ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ :( ... ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΚΟΥΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ..... ΚΑΙ ΕΔΩ ΦYΣΙΚΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΙΛΑ ΕΤΣΙ.. ;) Πλαίσιο και ψαλίδι κτλ και γενικότερα το μηχανάκι που έχει σχεδιαστεί για 10 άλογα δε νομίζω να τη βγάλει καθαρή με 40...

rockobok
15/07/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αν μπορέσεις να βρείς δικύλινδρο από TDR.

Εναλλακτικά πάς εδώ αλλά δεν είναι δίχρονο όμως, φιλαράκι... Παίζει κ αυτό που είναι και δίχρονο


203892

Guido_Brasletti
15/07/2010, 08:52
Ρώτα και εδώ: http://www.marineturbine.com/motorcycles.asp

Μπορεί κάτι να βγάζουν για DERBI....

notakos600
15/07/2010, 09:03
Πάρε μοτέρ από CRF και φτιάξτο κατευθείαν flattrack. ;)


203895

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:04
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
[B]φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθότι δεν ξέρω,

αλλά

μήπως σε συμφέρει πολύ περισσότερο να το πουλήσεις και να πάρεις ένα άλλο μηχανάκι μεταχειρισμένο με περισσότερα άλογα από το να αρχίσεις μετατροπές που θα σου στοιχίσουν πολύ με αμφίβολα αποτελέσματα

άσε και που και να αλλάξεις μοτέρ, τα φρένα σου, οι αναρτήσεις σου κτλ θα παραμείνουν ίδια και δεν είναι φτιαγμένα για αυτά τα παραπάνω άλογα και θα έχεις ένα πράγμα στα χέρια σου που θα είναι επικίνδυνο.

είσαι μικρός και δεν τα ζυγίζεις όλα καλά μου φαίνεται από τον ενθουσιασμό σου, σκέψου το λίγο καλύτερα.....

φιλικά και μόνο
:wave2:

κάνε αυτό που θες βέβαια και σε ευχαριστεί απλά μια συμβουλή σου δίνω, πέτα τη αν δεν την θες:beer: :beer:

αλλά από τέτοια καγκουριλίκια και επικίνδυνα μηχανάκια έχουν χάσει πολλά πιτσιρίκια τη ζωή τους και μας θλίβει όλους μας αυτό


ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ 40 ΑΛΟΓΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΩ ΜΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΠΕΡΙΦΗΜΑΑΑ... ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ 30 ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ Σ ΛΕΩ ΚΑΙ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ... ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΟΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ Μ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ ..

alex14
15/07/2010, 09:06
... Διχρονη , οπως τη θες ( και πετρελαιο για οικονομια :winka: )


203896

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Παίζει κ αυτό που είναι και δίχρονο




ΟΧΑΟΧΟΑΟΧΟΑΟΧΑΟΟΧΟΧΑΧΟΟΧΑΟΧΟΑΧΟΧ... ΛΕΣΣ... ???? ΜΠΑ ΑΣΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΩ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΑΝΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗΗ.......ΧΧ ;) :) :) :) :) :)... ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΕΛΟ ΦΤΙΑΞΙΜΟ

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αν μπορέσεις να βρείς δικύλινδρο από TDR.

Εναλλακτικά πάς εδώ αλλά δεν είναι δίχρονο όμως, φιλαράκι...


ΚΛΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΔΙΧΡΟΝΟΟΟΟ ..... ΧΑΟΧΟΑΟΧΟΑΧΟΑΟΧΟΑΧΟΑΧΟΑΟΧΑΟΧΑΟΧΟΑΧΟΑ....

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Πλαίσιο και ψαλίδι κτλ και γενικότερα το μηχανάκι που έχει σχεδιαστεί για 10 άλογα δε νομίζω να τη βγάλει καθαρή με 40...


ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ.. ΔΕ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕς ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΕΤΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΤΕΡ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΑΠΑΚΙΑ ΟΠΩ ΖΕΤ KAI KOBONTAI OI SKELETOI ΣΕ ΔΥΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΟΜΜΑΤΙΑ... ΔΕΣ ΕΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ;) http://motobr.files.wordpress.com/2009/11/derbigpr50-1.jpg

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
... Διχρονη , οπως τη θες ( και πετρελαιο για οικονομια :winka: )


ΚΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕ UΕΛΩ ΝΑ ΚΟΒΩ ΤΩΡΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΧΡΟΝΟ ΟΠΟΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΛΕΚΩΩΩΩΩΩ ... ;) ;) ;) :)

makis206
15/07/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
... Διχρονη , οπως τη θες ( και πετρελαιο για οικονομια :winka: )

Και γ@μώ τα μοτέρ, το Derbi σε ποιο σημείο μπαίνει;:lol: :rotflmao:

notakos600
15/07/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και γ@μώ τα μοτέρ, το Derbi σε ποιο σημείο μπαίνει;:lol: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και γ@μώ τα μοτέρ, το Derbi σε ποιο σημείο μπαίνει;:lol: :rotflmao:


:D :p :smilea: :smilea: :smilea: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ... ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΩΣ ΚΑΥΣΙΜΟ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΡΙΠΟΥΣ... ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ????? :lol: :lol: :lol:

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πάρε μοτέρ από CRF και φτιάξτο κατευθείαν flattrack. ;)

ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ CRF ΕΠΑΝΩΩΩΩΩ?????

notakos600
15/07/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ CRF ΕΠΑΝΩΩΩΩΩ?????


Εδώ μπαίνει του TDR....

makis206
15/07/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ CRF ΕΠΑΝΩΩΩΩΩ?????

Επάνω μπαίνει σίγουρα, για κάτω δεν ξέρω..:lol:

menelaos46
15/07/2010, 09:24
αλλα με τελικη μονο 140....

:confused: :confused: :confused:

notakos600
15/07/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Επάνω μπαίνει σίγουρα, για κάτω δεν ξέρω..:lol:


Θα τον πιω αυτόν τον καφέ χωρίς να λερώνω την οθόνη????????? :lol: :lol: :lol:

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
:confused: :confused: :confused:

ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ DERBI 125 ΤΟ ΔΙΧΡΟΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΙΑ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΒΓΑΖΕΙ 160+++ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΤΕ ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 170 ΚΥΒΙΚΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ 140 ΧΛΜ ΣΠΑΣΜΕΝΟ... ;) ;)

notakos600
15/07/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ DERBI 125 ΤΟ ΔΙΧΡΟΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΙΑ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΒΓΑΖΕΙ 160+++ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΤΕ ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 170 ΚΥΒΙΚΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ 140 ΧΛΜ ΣΠΑΣΜΕΝΟ... ;) ;)


Από την υπογραφή σου απομόνωσε το Νο1 και ανάλυσέ το βαθύτερα. ;)

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Από την υπογραφή σου απομόνωσε το Νο1 και ανάλυσέ το βαθύτερα. ;)

ΤΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ .... ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΝΑΓΙΝΩ ΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΠΛΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΕ 50.000 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΟΓΑ.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

notakos600
15/07/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
ΤΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ .... ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΝΑΓΙΝΩ ΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΠΛΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΕ 50.000 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΟΓΑ.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Αν είναι να περάσεις κατευθείαν στο Νο2 να την κάνω σιγά-σιγά...

SVX
15/07/2010, 09:34
:rolleyes: ρε μαλακες....! μηπως μπαινει τρεις και λιγο ο Θυμιος Καλαμουκης με διαφορετικα Nicks και ανοίγει τετοια Threadακια?!!!?! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!?!?! :cry:

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αν είναι να περάσεις κατευθείαν στο Νο2 να την κάνω σιγά-σιγά...


ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ DT 125 ΤΟ ΟΠOΙΟ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΥΜ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ... ΚΑΙ ΤΟΥ FORAS ΚΥΛΙΝΡΟΠΙΣΤΟΝΑ ΑΤΗΕΝΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΛΕΓΟΝΤΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ Ν ΔΩ ΤΩΡΑ... ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΙΕΛΑ.... ΑΝ ΒΡΩ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ DT 125 τοτε αυτο θα κανω θα το ανεβασω στα 170 κυβικα ;) ALLA ΚΥΡΙΩΣ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ WR 200... :beer:

Cpt. Haddock
15/07/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
[...]

Βγάλε βιβλιάριο υγείας

(αχρείαστο να 'ναι, αλλα...)

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βγάλε βιβλιάριο υγείας

(αχρείαστο να 'ναι, αλλα...)

ΤΑ ΕΧΩ ΙΔΕΙ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ;) ..ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΑRNIΤΙΚΟΙ ΣΕ ΣΩΣΤΕΣ ΑΝΑΒΑΤΗΜΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ...

DERBI GPR 50
15/07/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:rolleyes: ρε μαλακες....! μηπως μπαινει τρεις και λιγο ο Θυμιος Καλαμουκης με διαφορετικα Nicks και ανοίγει τετοια Threadακια?!!!?! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!?!?! :cry:

ΤΙ ΣΕ ΧΑΛΑΣΕ ΦΙΛΕ Μ... :confused: :confused: :confused:

ikarosk
15/07/2010, 10:02
Το μηχανάκι σου είναι υπέροχο όπως είναι.
Το αν ο σκελετός του η τα υπόλοιπα δομικά του μέρη μπορούν να διαχειριστούν 30,35,40, η 45 άλογα δεν το διαπιστώνει κανείς με το μάτι, και συνήθως όταν έχει προκαλέσει ανεπανόρθωτες ζημιές σ'αυτά.
Η γνώμη μου είναι να το αφήσεις ήσυχο και όμορφο όπως είναι για να το απολαμβάνεις με ασφάλεια και οικονομία όσο καιρό το κρατήσεις.:wacko:

Cpt. Haddock
15/07/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
ΤΑ ΕΧΩ ΙΔΕΙ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ;) ..ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΑRNIΤΙΚΟΙ ΣΕ ΣΩΣΤΕΣ ΑΝΑΒΑΤΗΜΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ...

γιατι εχουμε περάσει απο νοσοκομεία

(το "σωστές" το αφήνω ασχολιαστο)

:wave2: :beer: :wave2:

Gi_4ce
15/07/2010, 10:08
Αρχικά, ενας πουλάει εδω μεσα ενα derbi ετοιμο. Μην καθεσαι να πειραξεις το δικο σου. Τσεκαρε αγγελιίες. Ιδα λεφτά θα σου ερθει.

Για να κανω και τον δικηγόρο του διαβόλου, το derbi 50 εχει ελαχιστες διαφορες απο το 125. Περισσότερο σαν ενα υποβαθμισμένο 125αρι ειναι.

DERBI GPR 50
15/07/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Το μηχανάκι σου είναι υπέροχο όπως είναι.
Το αν ο σκελετός του η τα υπόλοιπα δομικά του μέρη μπορούν να διαχειριστούν 30,35,40, η 45 άλογα δεν το διαπιστώνει κανείς με το μάτι, και συνήθως όταν έχει προκαλέσει ανεπανόρθωτες ζημιές σ'αυτά.
Η γνώμη μου είναι να το αφήσεις ήσυχο και όμορφο όπως είναι για να το απολαμβάνεις με ασφάλεια και οικονομία όσο καιρό το κρατήσεις.:wacko:



το μηχανακι το εχω τρια χρονια... το εχω απο τα 15 μ... μια χαρα ειναι πολυ τρελα και παρα πολυ ασφαλεσ και για 50ρι πολυ δυναμη... το θεμα ειναι οτι μια ανηφορα να θελω να ανεβω παω με σπασενη δευερα και αν εχω και δευτερο ατομο με σπασμενη πρωτη ,,, εχει τυχει να πω και σε κοπελα μ να κατεβει καθωσ ανεβαινα το λοφο τησ πετρουπολησ..... πολυ ξεφτιλααα... εγω τωρα τελειωσα και σχολεια και ολα και αν μου ερθει η ορεεξη μπορει να θελω να παω με τη κοπελα μ χωριο.. τη να τησ πω στη κορινθο στισ ανηφορεσ... μωρο μου κατεβα λιγο να περασουμε τισ ανηφορρεσ και μετα ξανα ανεβαινεισσ..χοαχοαοχοαοχ.... επισησ δεν αξιζει να πουλησω το μηχανακι μ για να παρω αλλο δεν αξιζει καθολου.. γι αυτο θελω λιγο παραπανω δυναμη για να κανω τη δουλεια μ....

DERBI GPR 50
15/07/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Αρχικά, ενας πουλάει εδω μεσα ενα derbi ετοιμο. Μην καθεσαι να πειραξεις το δικο σου. Τσεκαρε αγγελιίες. Ιδα λεφτά θα σου ερθει.

Για να κανω και τον δικηγόρο του διαβόλου, το derbi 50 εχει ελαχιστες διαφορες απο το 125. Περισσότερο σαν ενα υποβαθμισμένο 125αρι ειναι.

το εχω δει αυτο που λεσ φιλε μ... του εχω στειλει και pm του παιδιου αλλα τιποτα δεν εχει απαντησει....

Nostra
15/07/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
εχει τυχει να πω και σε κοπελα μ να κατεβει καθωσ ανεβαινα το λοφο τησ πετρουπολησ..... πολυ ξεφτιλααα...
......θελω να παω με τη κοπελα μ χωριο.. τη να τησ πω στη κορινθο στισ ανηφορεσ... μωρο μου κατεβα λιγο να περασουμε τισ ανηφορρεσ και μετα ξανα ανεβαινεισσ..


να μάθει η κοπελιά να οδηγάει, και να κατεβαίνεις εσύ στις ανηφόρες.... :wave2:

Cpt. Haddock
15/07/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
[...] τησ πετρουπολησ..... [...]

ήμουν τόσο σίγουρος :rolleyes:

DERBI GPR 50
15/07/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
να μάθει η κοπελιά να οδηγάει, και να κατεβαίνεις εσύ στις ανηφόρες.... :wave2:


ναι ζηταει να μαθει και παντα γελαω και αλλαζω θεμα... αν ηθελα να κανω μπιλιεσ το μηχανακι το εκανα και μονοσ μου δε χρειαζεται να το οδηγησει η κοπελα μ....χαχχαχαχαχαα... Μ αρεσει παντως που ολοι γραφεται για να μου δωσετε σωστεσ συμβουλεσσσσ... ευτυχως που υπαρχουν δυο τρεισ μεγαλοι και μου απαντανε σοβαρα γιατι μαλλον λογου του νεαρου τησ ηλικιασ μου με περνεται στη πλακα ;) ;) ;)

DERBI GPR 50
15/07/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ήμουν τόσο σίγουρος :rolleyes:

ναι δυστηχως αλλα δεν ειναι η μοναδικη ανηφορα στην αθηνα αυτη :bigcry: :bigcry: ... επεισης μετα απο καθε φαναρη για να ξεκινησει το μηχανακι οταν ειναι δικαβαλω πρεπει να το φτασω στη ροπη τ... :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: ... γ αυτο θελω λιγα αλογακια...

Nostra
15/07/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DERBI GPR 50
μαλλον λογου του νεαρου τησ ηλικιασ μου με περνεται στη πλακα ;) ;) ;)

οχι... και μεγαλος να ησουνα τα ίδια θα σου λέγαμε...

για να φτιαξει μια εταιρία ενα μηχανάκι με 10 άλογα, του εχει βάλει ολα τα περιφερειακά με βαση τις δυνατότητες των 10 ίππων και τον αντιστοιχο σκελετο, φρενα, ηλεκτρικα, αμορτισερ κλπ.

εδώ καμιά φορά υπάρχουν περιπτωσεις με υποδεεστερα περιφερειακά (πλην κινητηρα εννοώ) από τη δυναμη του μοτερ π.χ. τα φρενα του στροματος 1000

οι αλλαγες που λες θα σου κοστισουν πιο πολυ σε βαθος χρονου αφου μεχρι και οταν τις κανεις το μηχανακι σου δεν θα εχει μεταπωλητικη αξια και ήδη οι ανάγκες σου θα ειναι περισσοτερες.

ΑΡΑ

αυτο που σου λενε σεχδον ολοι οι αποπανω ειναι σωστό... ΠΟΥΛΑ ΤΟ και παρε κατι που να εχει οσα (νομιζεις οτι) χρειαζεσαι ή μαζεψε λεφτά και παρε κατι πιο μεγαλο για να οδηγας με ασφαλεια στους δρομους και κρατα το μικρό μετά να το κανεις φρανκεστάιν αμα αντεχει η τσεπη σου,...


Τέλος... εξοπλισμό (κρανακι τουλαχιστον) και εσυ και η κοπελιά

:wave2:

Guido_Brasletti
15/07/2010, 10:27
Άλλωστε η μετατροπή που θες να κάνεις θα σου κοστίσει το ίδιο με το να πουλήσεις το δικό σου και να πάρεις ένα 125. Έιτε DERBI, είτε Aprilia, είτε Cagiva ή ό,τι άλλο κάνεις κέφι!

Cpt. Haddock
15/07/2010, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
[...]Τέλος... εξοπλισμό (κρανακι τουλαχιστον) και εσυ και η κοπελιά
:wave2:

Εχεις δει πολλά πιτσιρίκια με 50αρια και κρανος στην Πετρούπολη; :rolleyes:

Χαμένα πανε τα λογια Τασο :wave2:

Tpap
15/07/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχεις δει πολλά πιτσιρίκια με 50αρια και κρανος στην Πετρούπολη; :rolleyes:

Χαμένα πανε τα λογια Τασο :wave2:

δεν είναι έτσι ρε Λιάκο..μην ισοπεδώνεις :nono:





Δεν ξέρω για σάς αλλά ο Ντέρμπης μΕ αρέσει...και νιάτο ΚΑΙ με αρκετό χιούμορ και δεν τσιμπάει.

@derbi: Ε, τσίμπα τότε μερικές κρύες, ρε ...:beer: :beer: :beer: :beer:

DERBI GPR 50
15/07/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Guido_Brasletti
Άλλωστε η μετατροπή που θες να κάνεις θα σου κοστίσει το ίδιο με το να πουλήσεις το δικό σου και να πάρεις ένα 125. Έιτε DERBI, είτε Aprilia, είτε Cagiva ή ό,τι άλλο κάνεις κέφι!

το σκεφτομαι αυτο που λεσ αλλα δε ξερω δεν εχω πουλησει κανενα μηχανακι μου ποτε και ολα δουλευουν τζιτζι .. δεν θελω να το πουλησω μου ερχεται καπωσσσσ:( :( :( :( ... βεβαια αν τελικα ειναι αυτη η καλυτερη επιλογη για να γλιτωσω χρηματα και κανενα Κ.Α.Τ. αυτο θα κανω αλλα δε ξερω εχω αρκετη μουρλια αλλα δεν εχω μεγαλη τσεπη και το μυαλο το εχω στο πανω κεφαλι και οχι στο κατω και γι αυτο θα το σκεφτω κλα για το τι θα κανω τελικα.... αν το φτιαξω παντοσ θα ερθω σε καπια βολτα που διοργανωνεται να σασ δειξω τα καμωματα μου ( αν το φτιαξω και δε το πουλησω τελικαα ΄:D :D :D :D ) ευχαριστω παντοσ ΄)

DERBI GPR 50
15/07/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχεις δει πολλά πιτσιρίκια με 50αρια και κρανος στην Πετρούπολη; :rolleyes:

Χαμένα πανε τα λογια Τασο :wave2:


οχι οχι φιλε μου ετυχες στη περιπτωσει σε μενα δε πανε χαμενα τα λογια σ.... εχω ενα πατερα ο οποιοσ ευτυχως με εμαθε απο μικρο να φοραω κρανοσ και μετα να καβαλαω μηχανακι ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑΑΑ... ως ζητας ο πατερσ μου εχουν δει πολλα τα ματια του ΚΑΙ δε παιει χωρισ κρανος.. μπορει να εχω το μικροβιο με τα μηχανακια και τη καυλα τωρα που ειμαι μικροσ αλλα κρανοσ παντα και το χειμωνα φοραω και το μπουφανακι με τα κοκαλα με το οποιο με εχει εξοπλισει ο πατερασ.... και η κοπελιτσα παντα κρανοσ και οποιοσδοτε ανεβαινει πανω στ μηχανακι μ.... και μια λεπτομερεια ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΕΤΡΟυΠΟΛΗ ΑΠΟ ΣΕΠΟΛΙΑ ΕΙΜΑΙ :beer: ΑΛΛΑ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΚΕΙ ....

DERBI GPR 50
15/07/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν είναι έτσι ρε Λιάκο..μην ισοπεδώνεις :nono:





Δεν ξέρω για σάς αλλά ο Ντέρμπης μΕ αρέσει...και νιάτο ΚΑΙ με αρκετό χιούμορ και δεν τσιμπάει.

Ε, τσίμπα τότε μερικές κρύες, ρε ...:beer: :beer: :beer: :beer:


χαχαχα /... ευχαριστωωω:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: ..

DERBI GPR 50
15/07/2010, 10:52
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
[B]οχι... και μεγαλος να ησουνα τα ίδια θα σου λέγαμε...

για να φτιαξει μια εταιρία ενα μηχανάκι με 10 άλογα, του εχει βάλει ολα τα περιφερειακά με βαση τις δυνατότητες των 10 ίππων και τον αντιστοιχο σκελετο, φρενα, ηλεκτρικα, αμορτισερ κλπ.

εδώ καμιά φορά υπάρχουν περιπτωσεις με υποδεεστερα περιφερειακά (πλην κινητηρα εννοώ) από τη δυναμη του μοτερ π.χ. τα φρενα του στροματος 1000

οι αλλαγες που λες θα σου κοστισουν πιο πολυ σε βαθος χρονου αφου μεχρι και οταν τις κανεις το μηχανακι σου δεν θα εχει μεταπωλητικη αξια και ήδη οι ανάγκες σου θα ειναι περισσοτερες.

ΑΡΑ

αυτο που σου λενε σεχδον ολοι οι αποπανω ειναι σωστό... ΠΟΥΛΑ ΤΟ και παρε κατι που να εχει οσο χρειαζεσαι ή μαζεψε λεφτά και παρε κατι πιο μεγαλο για να οδηγας με ασφαλεια στους δρομους και κρατα το μικρό μετά να το κανεις φρανκεστάιν αμα αντεχει η τσεπη σου,...

δεν εχεις καθουλου αδικο φιλε μ... το μηχανακι το εχουν φτιαξει συμφωνα με αυτεσ τισ δυνατοτητεσ.... με εχεται προβληματισει πολυ ομως γτι το μηχανακι εχει ενα σκελετο ο οποιοσ ειναι πανομοιοτιποσ με μεγαλα μηχανακια που βλεπω στο δρομο... ειναι στριτακι το μηχανακι μ και εχει πολυ κλα φρενα και λαστιχα σε διαστασεισ... φοραει τα ιδια λαστιχα με την gs 500 f του πατερα μ και εχει ακριβωσ τισ ιδιεσ διαστασεισ στα δισκοφρανα με τη διαφορα οτι το δικο μου φοραει επωνμα φρενα και εχει και σωληνακια υψηλης πιεσησ ( λεπτομερεια αλλαα του πατερα μου ειναι 500 κυβικα και το δικο μου εχει λεπτομερεισ η οποιεσ κανουν την διαφορα γ αυτο και το αναφερω)... δε ξερω θα πεσουν πολλεσ ερωτησεισ πριν κανω κατι... ευχαριστω παντοσ
....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

DrBig
15/07/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
... Διχρονη , οπως τη θες ( και πετρελαιο για οικονομια :winka: )

οποιος αναρτησει τον μεγαλυτερο κινητηρα, κερδιζει! :rolleyes:

derd
19/07/2010, 04:41
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/785119/

;)