PDA

View Full Version : Νόμιμη (??!) απόκρυψη πινακίδας



Wizard13
08/07/2005, 16:31
Όπως σας υποσχέθηκα, σας βάζω τις φωτογραφίες που δείχνουν πόσο εύκολα γίνεται αυτό.

Φυσικά το CBR λόγο του σχεδιασμού της ουράς βοηθάει πολύ, αλλά σίγουρα έχοντας την ιδέα, θα βρείτε αρκετές εναλλακτικές για κάθε περίπτωση ;)

Σε αυτή τη φωτό, είμαι "νόμιμος" :rolleyes:


19197

Wizard13
08/07/2005, 16:31
Κι εδώ το ίδιο...


19198

Wizard13
08/07/2005, 16:32
Λεπτομέρεια: Λαστιχάκια για να μη χαλαρώνουν οι βίδες με το άνοιξε-κλείσε


19199

Wizard13
08/07/2005, 16:33
Η λεπτομέρεια απο κοντά... Όχι οτι φαίνεται καλύτερα... :look:


19200

Wizard13
08/07/2005, 16:34
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα... (για τους μπάτσους... :rolleyes: )


19201

Wizard13
08/07/2005, 16:34
Και από μιά άλλη γωνία ;)


19202

Wizard13
08/07/2005, 16:35
Αυτό βλέπει ο αστυνομικός αλλά και ο βλάκας που δεν έκανε δεξιά και τώρα πλακώνουμε τα φρένα μπροστά του ή τον πάμε καροτσάκι μέχρι να κάνει δεξιά... :evil:


19203

AFTER
08/07/2005, 16:38
Προσεχε με το πλακωμα των φρενων,μπορει να πεσει επανω σου αμα ειναι κανενας λακαμας/κωλογερος/τσουλα κτλ...

AFTER
08/07/2005, 16:49
Εκανες λακαμια,η φωτογραφια που φαινεται η πινακιδα απο πισω,διακρινεται ο αριθμος :eek: :rolleyes:

free rider
08/07/2005, 17:32
ρε wizard13 εισαι εφευρέτης ρε μάγκα...

καλή πατέντα..
και κρατιέται πάνω με κάποιο τροπο ε?
με κάτι το ασφαλίζεις...

πολύ καλό και έξυπνο με έβαλες σε ιδέες...

:beer: :beer: :beer:

:wave2: :wave2:

Tropeas
08/07/2005, 18:55
Αλήτες μηχανόβιοι τσαντάκιδες...

Πάντως και στη πρώτη φωτό είναι παράνομη η πινακίδα διότι "...δεν είναι με ασφάλεια τοποθετημένη (η λαμαρίνα είναι αιχμηρή και είναι επικύδυνη) στην προβλεπόμενη απο τον κατασκευαστή βάση που πληρεί της παραπάνω προδιαγραφές....."
:p

maintenance
08/07/2005, 19:00
ΩΡΑΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ............

ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΜΕΛΕΤΗ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟ, ΟΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η "ΕΦΑΡΜΟΓΗ".


:wave2: :beer: :wave2:

free rider
08/07/2005, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αλήτες μηχανόβιοι τσαντάκιδες...

Πάντως και στη πρώτη φωτό είναι παράνομη η πινακίδα διότι "...δεν είναι με ασφάλεια τοποθετημένη (η λαμαρίνα είναι αιχμηρή και είναι επικύδυνη) στην προβλεπόμενη απο τον κατασκευαστή βάση που πληρεί της παραπάνω προδιαγραφές....."
:p

Λαμπράκο...
ασε τις εξυπναδες και αντέγραψε καμιά ιδέα...

:lol: :lol: :lol:

:wave2: :wave2: :wave2:

Tropeas
08/07/2005, 20:12
Να την αντιγράψω και να την βάλω που...???:bigcry: :bigcry: :bigcry:

free rider
09/07/2005, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Να την αντιγράψω και να την βάλω που...???:bigcry: :bigcry: :bigcry:


ελα ολα καλα θα πάνε ρε...

θα δεις...

μη μασάς...

:beer: :beer: :beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
09/07/2005, 07:41
υπαρχη ετοιμο σχεδων για ολλα τα μοντελα ειναι της βαλτερ μοτο. ειναι πολυ καλο απο ποιοτητα και κατασκευη και νομιζω οτι εχει γυρο στα 25 ευρω. και ασυ απλα το βιδονεις εχει ακομα και τα παξιμαδια αποστατες και οτι χριαστη ειναι μεσα στην σησκευασια κομπλε

modeerf
09/07/2005, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
υπαρχη ετοιμο σχεδων για ολλα τα μοντελα ειναι της βαλτερ μοτο. ειναι πολυ καλο απο ποιοτητα και κατασκευη και νομιζω οτι εχει γυρο στα 25 ευρω. και ασυ απλα το βιδονεις εχει ακομα και τα παξιμαδια αποστατες και οτι χριαστη ειναι μεσα στην σησκευασια κομπλε

39 ευρώ για Ζ750 τουλάχιστον κ'ανει η αναδιπλούμενη βάση πινακίδας της Valtermoto...

Μοναδικό disavantage για μένα είναι οτι το κινητό μέρος δεν είναι ΜΟΝΟ η πινακίδα αλλά ΚΑΙ τα φλασάκιαπου βιδώνονται εκει πάνω...

Αρα μετακινουνται πάνω-κάτω και τα φλασάκια μαζί με την πινακίδα...

Φωτογραφίες:

Αναδιπλούμενη βαση πινακίδας Valtermoto για Ζ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=157355#post157355)

Smith
11/07/2005, 00:15
ΕΓΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ..? ΑΜΑ Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...π.χ. ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΟΝ-OFF ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ''ΚΑΡΤΑ'' ΑΛΛΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ''ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ'' Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...
ΤΙ ''ΤΡΩΜΕ'' ΑΠΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ..???

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΞΙΖΕΙ ΣΑΝ ΠΑΤΕΝΤΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΜΜΙΑ ΚΛΙΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ...???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... !!!

Α ! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΜΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΠΡΕΥ-ΛΑΚ ΜΑΛΛΙΩΝ ΙΣΧΥΕΙ...? ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΓΥΑΛΙΣΤΙΚΟ ΣΠΡΕΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...????

Wizard13
11/07/2005, 09:40
Δε μιλάμε για φωτογραφίες... Και εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ούτε έχω δει στην πράξη τίποτα απ'αυτά που λένε ότι κάνουν να ισχύει... Άλλωστε σχεδόν όλες οι καινούριες κάμερες είναι υπερύθρων, οπότε τίποτε από αυτά δεν παίζει...

Αυτοκόλλητο στην πινακίδα, έχει ο Παπαγεωργίου στο ΧΧ. Έχει φάει αρκετές κλήσεις :rolleyes: Απλά προτιμάει να πληρώνει τριαντάρια, από το να χάσει κανά δίπλωμα... :wave2:

Εγώ δεν πληρώνω τίποτα :D

stako
11/07/2005, 10:13
Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι......... Μήπως το ψάχνουμε πολύ χωρίς ιδιαίτερο λόγο? Δηλαδή σε ποιά σημεία έχει κάμερες που θα σας γράψουν? Εγώ προς το παρόν μόνο στον Μαλιακό ξέρω 5-6 κάμερες ότι υπάρχουν. Οι οποίες είναι πολύ εύκολο να τις δεις. Έχουν 2 προειδοποιητικές πινακίδες και αμέσως μετά είναι οι κάμερες οι οποίες είναι σε κάτι κουτιά μεγάλα σαν......τους περιστερώνες που είχε παλιά στον Εθνικό Κήπο........ Αφήστε που στον Μαλιακό είναι έτσι κι αλλιώς τόσο επικίνδυνα που όποιος πάει με πάνω από 100-110 είναι άξιος της τύχης του......... Με αυτήν την ταχύτητα βλέπεις πολύ εύκολα τις κάμερες και κόβεις στα 70-90 που είναι το όριο (ανάλογα με το σημείο).

Πέρασα 2 φορές την περασμένη βδομάδα και πραγματικά ούτε που με ένοιαξαν οι κάμερες......... Εξάλλου εκεί είπαμε, δεξιά και κότα! Είδατε τι έγινε το ΣΚ με τα 9 (εννιά!) άτομα που σκοτώθηκαν? (Λόγω ταυτόχρονης προσπάθειας για προσπέραση είπαν...........αν είναι δυνατόν, σε αυτό το σημείο να προσπερνάς με κουτί και να έχεις και παιδιά μέσα....................)

Πιο πολύ κινδυνεύουμε να μας γράψουν από φορητά ραντάρ, και σε αυτή την περίπτωση τι σημασία έχει η πινακίδα....? Εκτός και αν έχετε στο μυαλό σας καταδίωξη.............τότε θα πρέπει να είστε έτοιμοι και για πολύ ξύλο και κρατητήριο αν σας πιάσουν............

Πάω πάσο αν σας αρέσει αισθητικά να βγάλετε τον στάνταρ λασπωτήρα, προσωπικά δεν μου άρεσε όταν το έκανα στο μωρό μου και το ξαναγύρισα στο στάνταρ. Ένας φίλος με λέει άρρωστο μετά από αυτό αλλά περί ορέξεως..........;)

:wave2:

Wizard13
11/07/2005, 11:05
stako, στο ελληνικό οδικό δίκτυο, υπάρχουν 4000 κάμερες. Δεν είναι λίγες. Από την άλλη, οι χειριστές των φορητών ραντάρ, έχουν κιάλια και δε βασίζοντε στις κάμερες για να πάρουν τον αριθμό :rolleyes:

stako
11/07/2005, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
stako, στο ελληνικό οδικό δίκτυο, υπάρχουν 4000 κάμερες. Δεν είναι λίγες. Από την άλλη, οι χειριστές των φορητών ραντάρ, έχουν κιάλια και δε βασίζοντε στις κάμερες για να πάρουν τον αριθμό :rolleyes:

4000 κάμερες??? Είσαι σίγουρος για αυτή την πληροφορία? Δεν συμπεριλαμβάνεις τις κάμερες "διαχείρισης κυκλοφορίας" όπως στην Αττική Οδό πχ..... Ή γενικότερα τις big brother κάμερες μετά τους Ολυμπιακούς......

Μιλάμε μόνο για κάμερες που κόβουν κλήσεις σε επαρχιακό και εθνικό οδικό δίκτυο. Αν αυτές ήταν 4000 δεν θα είχε βουήξει ο τόπος???

Wizard13
11/07/2005, 14:15
stako, sorry, λάθος διατύπωση.

4000 είναι στο σύνολό του, φορητά ραντάρ, κάμερες-ραντάρ και κάμερες διαχείρησης κυκλοφορίας.

rc31
11/07/2005, 15:32
το καλυτερο που εχω δει ειναι σε TDM 900

ακριβως η ιδια βαση αλλα επιπλεον μια τζιζα και διακοπτης οποτε αυτοματα μετακινειται μεσα εξω .


:sun: