PDA

View Full Version : πίσω άξονας-παξιμάδι



akaposto
15/07/2010, 15:26
Νιούφρης αλερτ!

Το λοιπόν έχουμε και λέμε,επειδή παξιμάδι ασφαλείας στα μπρίκια που καβάλαγα
εγώ μέχρι τώρα δεν είχα,θέλω τα φώτα σας.
Μιλάμε για τον πίσω άξονα του sv 650 ( δεύτερη γενιά)


1)κάτι πήρε το μάτι μου ότι στις 4-5 φορές που το βγάζεις θέλει αλλαγή, ή κατάλαβα λάθος;

2)πόσο το σφίγγουμε (εννοείται δεν παίζει ροπόκλειδο).
Αν μπορέσει να κατέβει να κάποιος μεχρι το μηχανάκι να μετρήσει πόσες σπείρες "φαίνονται" στον άξονα θα ήταν μια καλή αρχή.

3)Γυρνώντας την ρόδα,με την μηχανή στο αγ σταντ παρατήρησα ότι ο τζόγος της αλυσίδας δεν είναι σταθερός.Η ρόδα δεν δείχνει να έχει μπόσικα. Είναι της αλυσίδας το ζόρι;

4)άκρη δεν βγάζω με τα αγγλικά.cotter pin ποιό λένε οι σύμμαχοι;

jpsplus
16/07/2010, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Νιούφρης αλερτ!

Το λοιπόν έχουμε και λέμε,επειδή παξιμάδι ασφαλείας στα μπρίκια που καβάλαγα
εγώ μέχρι τώρα δεν είχα,θέλω τα φώτα σας.
Μιλάμε για τον πίσω άξονα του sv 650 ( δεύτερη γενιά)


1)κάτι πήρε το μάτι μου ότι στις 4-5 φορές που το βγάζεις θέλει αλλαγή, ή κατάλαβα λάθος;

2)πόσο το σφίγγουμε (εννοείται δεν παίζει ροπόκλειδο).
Αν μπορέσει να κατέβει να κάποιος μεχρι το μηχανάκι να μετρήσει πόσες σπείρες "φαίνονται" στον άξονα θα ήταν μια καλή αρχή.

3)Γυρνώντας την ρόδα,με την μηχανή στο αγ σταντ παρατήρησα ότι ο τζόγος της αλυσίδας δεν είναι σταθερός.Η ρόδα δεν δείχνει να έχει μπόσικα. Είναι της αλυσίδας το ζόρι;

4)άκρη δεν βγάζω με τα αγγλικά.cotter pin ποιό λένε οι σύμμαχοι;

1 Σωστα καταλαβες (την πρωτη αν λυσεις με αεροκλειδο)
2 αν σφιγγεις με τη μανελλα 1/2 οσο μπορεις (εκτος αν πας σε γυμναστηριο, .........η εισαι ψοφιος)
δεν παιζουν οι σπειρες
3 λυσε και βγαλε την αλυσιδα απο το γραναζι και γυρνα τον τροχο. αν το γραναζι δεν φαινεται να ανεβοκατεβαινει (πιθανον ρουλεμαν η κακο φθαρμενο γραναζι) πας για αλυσογραναζα ( αν δεν συνελθει με πλυσιμο γρασσαριμα)
4 ασφαλιστικος πειρος. (πχ σε παξιμαδι με πειρο ασφαλειας,.... ο πειρος)

akaposto
16/07/2010, 06:10
jpsplus,για μια ακόμη φορά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :beer:

Μετά το σφίξιμο που επιχείρησα ακουγόταν πολύ η αλυσίδα και με είχε
πιάσει κοκομπλόκο ότι έχω αφήσει την ρόδα στραβά, ή θέλει και άλλο σφίξιμο το παξιμάδι.
Τελικά απλώς έκανα την βλακεία να ρυθμίσω την αλυσίδα στο χαλαρό σημείο...αντι για το σφιχτό.
Μπρος καλά μου μπρατσάκια :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
1 Σωστα καταλαβες (την πρωτη αν λυσεις με αεροκλειδο)


ήταν και αυτό μια φρίκη...ρπμ λέω πρέπει να πλακωθώ στα βάρη για να λύσω ένα παξιμάδι;
Την λύση την έδωσε το αερόκλειδο του μάστορα απέναντι
(επισκευές βαρέων οχημάτων! :rotflmao: )