PDA

View Full Version : Για κομπιουτεραδες....help



Boxer
15/07/2010, 17:50
Εχω συνδεσει ενα excel μεσω ms query με τη βαση δεδομενων της εταιριας , και τραβαω καποια στοιχεια σε πινακα τα οποια μετα αναλυω στο excel.

To query τραβαει διαφορα στοιχεια απο διαφορους πινακες της βασης , ενα απο αυτα ειναι το ετος.

Στο αρχικο query εχω βαλει το 2009 , και οταν θελω να παρω το 2008 πχ τοτε παω στα connection properties και βαζω χερι στο ιδιο το query.

Επειδη ομως θελω να δωσω το excel σε τριτο ασχετο , θελω το ετος να μπαινει στο sql query με καποιο input box.

Καμμια ιδεα πως ;

kalogeros
15/07/2010, 18:33
Εννοείς να έχεις κάποιο input box τύπου text, όπου ο χρήστης θα βάζει το έτος; Εάν ναι δοκίμασε το παρακάτω

SELECT [πεδίο 1], [πεδίο 2]...
FROM [πίνακας 1], [πίνακας 2]...
WHERE year = inputBoxNameHere

όπου inputBoxNameHere είναι το όνομα που έχεις δόσει στο input box.

Εάν το πεδίο του πίνακα είναι τύπου date, τότε ίσως χρειαστεί να βάλεις εισαγωγικά και τον χαρακτήρα ένωσης string της γλώσσας προγραμματισμού που χρησιμοποιείς. Δηλαδή, εάν πχ χρησιμοποιείς php πρέπει να το γράψεις WHERE year LIKE '.inputBoxNameHere.' (η τελεία στην php ενώνει strings). Δοκίμασε και με LIKE και με = γιατί δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο είναι το σωστό.

Boxer
16/07/2010, 03:58
ναι αλλα το inputbox το οριζω καπου αλλου ;

Panos1313
16/07/2010, 04:25
Δεν γνωριζω πως γινεται αυτο, αν και η λογικη λεει οτι υπαρχει τροπος. Παντως αν δεν βρεις τον τροπο/δεν υπαρχει μπορεις να εξετασεις το ενδεχομενο να χρησιμοποιησεις Sql Server Reporting Services που ειναι και μια καλη mid-long term λυση σε περιπτωση που η εταιρια σου χρησιμοποιει και αλλα τετοια excel-reports.


Ουστιαστικα πληκτρολογώντας μια διευθυνση στον Explorer, οι χρηστες μεταφέρονται σε μια; σελιδα οπου μπορουν να επιλέξουν ποιο report θελουν να εκτυπωσουν (κατηγοριοποιημενα σε φακελους, με δικαιωματα προσβασης σε καθε φακελο κτλπ). Καθε report μπορει να εχει οσες παραμετρους θες, τις τιμες των οποιων ειτε τις βαζεις καρφωτα (πχ του δινεις τη δυνατοτητα να επιλεγει μονο αναμεσα σε 2008,2009,2010 απο 1 combobox) ή με select απο αλλο ταbλε ή οπως θες.

Καθε report θέλει 5-10 λεπτα να το φτιαξεις (ουσιαστικα κανεις copy/paste το query). Και απο εκει μετα ο χρηστης εχει δυνανοτητα να επιλεξει εξαγωγη σε excel και σε 5-6 αλλα format.

Boxer
16/07/2010, 04:48
Εδω θελω να το χωσω


203954

Cpt. Haddock
16/07/2010, 04:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
SELECT [πεδίο 1], [πεδίο 2]...
FROM [πίνακας 1], [πίνακας 2]...
WHERE year = inputBoxNameHere

ανατρίχιασα... :uplate:

Πρέπει να 'χουν περάσει πανω απο 10 χρονια απο την τελευταία φορα που εγραψα εντολές sql
(σε AS400...)

perastikos
16/07/2010, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Εδω θελω να το χωσω

PrtScr 1980?!? :wacko:

Boxer
16/07/2010, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
PrtScr 1980?!? :wacko:

Πως αλλιως ;:D

Λεωνίδας
16/07/2010, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
PrtScr 1980?!? :wacko: :lol: :lol: :lol:

Boxer
16/07/2010, 05:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ανατρίχιασα... :uplate:

Πρέπει να 'χουν περάσει πανω απο 10 χρονια απο την τελευταία φορα που εγραψα εντολές sql
(σε AS400...)

Καπτεν

δεν μας λες τιποτα για φετος ;
και ασε τι εκανες πριν 10 χρονια...

Το προβλημα ειναι πως αυτο πρεπει να το δωσω σε τριτο , και θελω να το κλειδωσω να μην μπορει να αλλαξει τους τυπους και τα κανει μανταρα....θελω απλα σε ενα box να βαζει το am και να βγαινουν τα στοιχεια μπαμ μπαμ.

Εκει που λεει 107158 , αυτο να το τραβαει απο input box η κατι αλλο ..... θα μπορουσε να το τραβαει απο καποιο κελι ας πουμε....ιδεες θελω...

Λεωνίδας
16/07/2010, 05:18
φτιάξε 10 connections....
connection_2010
connection_2009
connection_2008
(...)
:lol:

(ο μπακάλης)

Boxer
16/07/2010, 13:17
τελικα εγω βλεπω το εξης :

1045 κομπιουτεραδες , admin , hackers κλπ εδω μεσα , και κανεις δεν μπορεσε να βοηθησει με το απλο sqlακι μου..... :(

ermiss
16/07/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
PrtScr 1980?!? :wacko:

το ίδιο σκέφτηκα και εγώ :rotflmao: :rotflmao:

Υπάρχει και άλλη μέθοδος καλύτερη. Την οθόνη πάνω στο φωτοτυπικό :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


καπτεν ανατρίχιασες που το θυμήθηκες ή που κατάλαβες πόσο μεγάλωσες?? :D :D

Ichigo
16/07/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ανατρίχιασα... :uplate:

Πρέπει να 'χουν περάσει πανω απο 10 χρονια απο την τελευταία φορα που εγραψα εντολές sql
(σε AS400...)

Πως φαίνεται ο παππούς :smokin: Που να βλέπες και κάτι ωραία μηχανάκια που είχανε ακόμα πιο παλιά στην Ε.Τ. με διάτρητες κάρτες και 12 ΚΒ μνήμης :wacko: Εσύ παίζει και να τα θυμάσαι :evil::p

perastikos
16/07/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Πως αλλιως ;:D

Αν πατήσεις το κουμπί PrtScr (συνήθως είναι πάνω δεξιά στο πληκτρολόγιο) ότι βλέπεις εκείνη τη στιγμή στην οθόνη "μεταφέρεται" στη μνήμη... Μετά πας π.χ. στη ζωγραφική και κάνεις επεξεργασία επικόλληση.
Επίσης με το alt + PrtScr βγάζεις μόνο το ενεργό παράθυρο

:)

Όσον αφορά το αρχικό σου πρόβλημα με αυτά τα Microsoftika δεν τα πάω και πολύ καλά... Αν ήταν π.χ. σε MySQL και κάτι άλλο θα είχες τη λύση πολύ πιο γρήγορα ;)

Boxer
17/07/2010, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Αν πατήσεις το κουμπί PrtScr (συνήθως είναι πάνω δεξιά στο πληκτρολόγιο) ότι βλέπεις εκείνη τη στιγμή στην οθόνη "μεταφέρεται" στη μνήμη... Μετά πας π.χ. στη ζωγραφική και κάνεις επεξεργασία επικόλληση.
Επίσης με το alt + PrtScr βγάζεις μόνο το ενεργό παράθυρο

:)

Όσον αφορά το αρχικό σου πρόβλημα με αυτά τα Microsoftika δεν τα πάω και πολύ καλά... Αν ήταν π.χ. σε MySQL και κάτι άλλο θα είχες τη λύση πολύ πιο γρήγορα ;)

Κοιτα να δεις τι μαθαινεις στα γεραματα....τωρα καταλαβα πως λειτουργει το μαμημενα το PrtSc......:lol:

vaska
17/07/2010, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Εχω συνδεσει ενα excel μεσω ms query με τη βαση δεδομενων της εταιριας , και τραβαω καποια στοιχεια σε πινακα τα οποια μετα αναλυω στο excel.

To query τραβαει διαφορα στοιχεια απο διαφορους πινακες της βασης , ενα απο αυτα ειναι το ετος.

Στο αρχικο query εχω βαλει το 2009 , και οταν θελω να παρω το 2008 πχ τοτε παω στα connection properties και βαζω χερι στο ιδιο το query.

Επειδη ομως θελω να δωσω το excel σε τριτο ασχετο , θελω το ετος να μπαινει στο sql query με καποιο input box.

Καμμια ιδεα πως ;

Θείο τα πράγματα δεν είναι απλά και δεν μεταφέρονται (αυτά που εσύ έχεις σκεφτεί) σε μιάς γραμμής περιγραφή. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ σε 15 λεπτά με my sql και crystal reports θα είχες λύση και μπόλικα φίλτρα για να πάρεις ότι εκτύπωση ή αναφορά θέλεις αλλά δυστυχώς για να σου δώσει άλλος λύση πρέπει να είναι δίπλα σου και να έχει πρόσβαση σε αυτά που έχεις κι εσύ.

:wave2:

Cpt. Haddock
17/07/2010, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Πως φαίνεται ο παππούς :smokin: Που να βλέπες και κάτι ωραία μηχανάκια που είχανε ακόμα πιο παλιά στην Ε.Τ. με διάτρητες κάρτες και 12 ΚΒ μνήμης :wacko: Εσύ παίζει και να τα θυμάσαι :evil::p

:a021:

Aμα το βρεις καμια μερα σε βίδες το χρέπι σου (δε θελει και πολυ :evil: ) να μην αναρωτιέσαι :D

Ichigo
17/07/2010, 03:33
:lol:

kalogeros
19/07/2010, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Θείο τα πράγματα δεν είναι απλά και δεν μεταφέρονται (αυτά που εσύ έχεις σκεφτεί) σε μιάς γραμμής περιγραφή. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ σε 15 λεπτά με my sql και crystal reports θα είχες λύση και μπόλικα φίλτρα για να πάρεις ότι εκτύπωση ή αναφορά θέλεις αλλά δυστυχώς για να σου δώσει άλλος λύση πρέπει να είναι δίπλα σου και να έχει πρόσβαση σε αυτά που έχεις κι εσύ.

:wave2:

+650

Φίλε Boxer, αφού τον χειρισμό θα τον κάνει τρίτος, γιατί δεν του φτιάχνεις μια εφαρμογούλα σε μια γλώσσα προγραμματισμού (π.χ. C++); Αν έχεις τις γνώσεις δεν θα σου πάρει πάνω από 1-2 ωρίτσες.

vaska
19/07/2010, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Πως φαίνεται ο παππούς :smokin: Που να βλέπες και κάτι ωραία μηχανάκια που είχανε ακόμα πιο παλιά στην Ε.Τ. με διάτρητες κάρτες και 12 ΚΒ μνήμης :wacko: Εσύ παίζει και να τα θυμάσαι :evil::p

Όμορφα χρόνια, είχα φτιάξει και πρόγραμμα παρακαλώ σε μια τέτοια μαλακία και είχα κάνει ένα μικρό κι ασήμαντο λαθάκι (ξέχασα να βάλω E.O.D. end of data) και λειτουργούσε σαν ιός το χαζόπραμα, μέσα σε 2 λεπτά έτρωγε όλους τους πόρους και το μηχάνημα πάπαλα.

χα χα χα

Vaska ο hacker του forum σας

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

Boxer
19/07/2010, 09:44
Το ελυσα....

και ξερετε πως ;

απλα βαζεις am=? και σου βγαζει box απο μονο του....

Ηταν πολυ γελοιο....επρεπε να το ξερετε....ντροπη σας...


:lol: :wave2:

vaska
19/07/2010, 10:41
:blush: :blush: :blush: :blush:

Boxer
19/07/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
+650

Φίλε Boxer, αφού τον χειρισμό θα τον κάνει τρίτος, γιατί δεν του φτιάχνεις μια εφαρμογούλα σε μια γλώσσα προγραμματισμού (π.χ. C++); Αν έχεις τις γνώσεις δεν θα σου πάρει πάνω από 1-2 ωρίτσες.

Δεν ειμαι προγραμματιστης.....
ενας απλος λογιστακος ειμαι με γνωσεις σε βασεις δεδομενων , λιγο sql , πολυ καλο excel και access , και γενικα οτι με βοηθαει στη δουλεια μου...ενας καλος χειριστης pc θα ελεγα....οποτε τα περι C++ οπως καταλαβαινεις δεν μου λενε τιποτα.....