PDA

View Full Version : Αέρα σε λαστιχα



giwrgos_g
16/07/2010, 14:28
καλησπερά, ψάχνω εδώ και μέρες και δεν μπορώ να βγάλω κάποια άκρη(στο ενα διαβαζω 40 πισω και 36 μπροστα, στο αλλο 34 και αλλα πολλα και διαφορα).αν ξέρει ας μου πει κάποιος σε λάστιχα διαστάσεων 120/70-17 και 190/50-17. cbr είναι το μοτο.

ariona
16/07/2010, 18:32
Αν δεν υπάρχει το manual
τα λάστιχα γραφουν επάνω, θα το βρείς η σε psi η σε bar.

arazw.ara.zw
16/07/2010, 18:37
Φίλε μου το μάνουαλ της μηχανής σου γράφει τις προτεινόμενες πιέσεις από τη χόντα.Μπορείς να δοκιμάσεις με 2-3 psi χαμηλότερα,ανάλογα με τη χρήση.Αν δεν βρεις το μάνουαλ ξεκινά με 34 μπροστά και 40 πίσω και δοκίμασε λίγο πάνω,λίγο κάτω,λαμβάνοντας υπόψιν σου την αίσθηση που σου δίνουν τά λάστιχα!

ariona
16/07/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Φίλε μου το μάνουαλ της μηχανής σου γράφει τις προτεινόμενες πιέσεις από τη χόντα.Μπορείς να δοκιμάσεις με 2-3 psi χαμηλότερα,ανάλογα με τη χρήση.Αν δεν βρεις το μάνουαλ ξεκινά με 34 μπροστά και 40 πίσω και δοκίμασε λίγο πάνω,λίγο κάτω,λαμβάνοντας υπόψιν σου την αίσθηση που σου δίνουν τά λάστιχα!

Ο οδηγός μπορεί να αιστανθεί καλά και στα 30 psi(ανάλογος την εμπειρία) το λάστιχο όμως καθόλου...
τέτοια παιχνίδια που προτείνεις,μπορείς να παίξεις μονο στη πιστα αν και εκεί κατά κανόνα είναι 2 psi παραπάνω μπροστά...(30-32)
Προτείνω στον φίλο να βρει τις σωστές πιέσεις το συντομότερο, για να μην καταστρέψει τα λάστιχα του και πρωτίστως για την ασφάλεια του...

giwrgos_g
16/07/2010, 20:58
manual δυστιχώς δεν έχω.αλλα θα κοιταξω στα λάστιχα και ελπίζω να βρω μια άκρη. σας ευχαριστώ και καλες βόλτες..:sun:

arazw.ara.zw
17/07/2010, 05:32
Ariona δεν προτείνω κανένα παιχνίδι στο παληκάρι με τά λάστιχα!Οι πιέσεις για το δρόμο που προτείνουν οι κατασκευαστές σε supersport μοτοσυκλέτες είναι εκεί που λέω!Μάλλον εσυ δεν ξέρεις κάτι και προτείνεις παιχνίδια όταν λες στον άνθρωπο να βάλει πιέσεις που αναγράφει πάνω το ελαστικό.Θα έπρεπε να γνωρίζεις ΠPIN το προτείνεις οτι οι πιέσεις αυτές,είναι οι μέγιστες που αντέχει το ελαστικό και όχι οι προτεινόμενες για οδήγηση! Φίλε γιώργο ξεχνά τι πιέσεις βάζεις για πίστα.Δοκίμασε στο μπροστινο σου από 30(μην κατεβείς πιο κάτω )έως 36 και στο πίσω από 36 έως 42. Η δικιά μου μηχανή προτείνει 36 εμπρός 42 πίσω και τη δουλεύω 34-40.Όσο μεγαλύτερη πίεση τόσο καλύτερη χιλιόμετρική απόδοση αλλά πιο αργό ζέσταμα και λίγο χειρότερο κράτημα.πάντα όμως ο,τι αλλαγές κανείς στην πίεση σε λογικα όρια και όχι υπερβολές!

ariona
17/07/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Όσο μεγαλύτερη πίεση τόσο καλύτερη χιλιόμετρική απόδοση αλλά πιο αργό ζέσταμα και λίγο χειρότερο κράτημα.πάντα όμως ο,τι αλλαγές κανείς στην πίεση σε λογικα όρια και όχι υπερβολές!
O ti nane...

Ok! file moy!!!
Ego epimeno sto telefteo mou minima...

arazw.ara.zw
17/07/2010, 16:39
Πραγματικά ο,τι να'ναι!Σταματώ εδώ!Οποίος διαβάσει όλο το θέμα απ'την αρχή θα καταλάβει!Δε θα τσακωθούμε για το πόσο αέρα θα βάλει ο φίλος στα λάστιχα του!

ariona
18/07/2010, 02:32
:beer:

Tigas
29/08/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giwrgos_g
καλησπερά, ψάχνω εδώ και μέρες και δεν μπορώ να βγάλω κάποια άκρη(στο ενα διαβαζω 40 πισω και 36 μπροστα, στο αλλο 34 και αλλα πολλα και διαφορα).αν ξέρει ας μου πει κάποιος σε λάστιχα διαστάσεων 120/70-17 και 190/50-17. cbr είναι το μοτο.

εάν έχεις 1000RR όπως λεεί στο προφίλ σου για τον δρόμο βάζεις
36psi εμπρός
42psi πίσω

εάν σκοπεύεις να μπείς πίστα συνήθως βάζουμε εμπρός-πίσω 30psi, σε ορισμένα αγωνιστικά ελαστικά βάζουν και αρκετά λιγότερο :wave2:

Εκτός των άλλων στο πλαστικό προστατευτικό για την αλυσίδα υπάρχει αυτοκόλητο με τις προβλεπόμενες πιέσεις που πρέπει να έχεις.

dmf
29/08/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
...Θα έπρεπε να γνωρίζεις ΠPIN το προτείνεις οτι οι πιέσεις αυτές,είναι οι μέγιστες που αντέχει το ελαστικό και όχι οι προτεινόμενες για οδήγηση!...

+1