PDA

View Full Version : Στρομα τετραετιας



thanasiss
16/07/2010, 16:14
δεν ξερω τι να κανω για αυτο απευθυνομαι στους ειδικους. Βρηκα απο φιλο v-strom του 08/2004
και το δινει 3800 η μηχανη ειναι πολυ προσεγμενη και σε αριστη κατασταση. Αλλα εχω 2 κολληματα 1) αν ειναι ιδανικο για πρωτη μηχανη και 2)Το μηχανακι θα μπει ολο με δοσεις, 72 συγκεκριμενα, το μηχανακι ειναι 6ετιας και αλλα 6 χρονια που θα το κρατησω 12 μετα δεν πουλιεται με τιποτα. Επισις αν ξερετε τις διαφορες του με τα μεταγενεστερα μοντελα (εκτος εξωτερικης εμφανισης)

Panopticon7
16/07/2010, 16:24
Μην αναρωτιεσαι πως θα το πουλησεις σε 6 χρονια, αλλα αν θα κρατησει τοσο.

Αν κρατησει 6 χρονια ακομα... θα τα εχει βγαλει τα λεφτα του.

Προσωπικα ειμαι παντα αντιθετος στις πολλες δοσεις, ξανασκεψου το

thanasiss
16/07/2010, 16:26
δεν μπορω να το παρω αλλιως και επισις το ποσο της δοσης που βγαινει , περιπου 65 ευρω το εχω (ας πουμε) εξασφαλισμενο.... Συν οτι η μηχανη ειναι παιδικο ονειρο που περιμενε 27 χρονια να πραγματοποιηθει....

Panopticon7
16/07/2010, 16:31
Το καταλαβαινω φιλε αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα σε μερικα χρονια να πληρωνεις κατι που δεν εχεις... Κ αυτο ειναι σκληρο.

Σκεψου ενναλακτικες λυσεις πριν κανεις "ρεκτιφιε" στον μισθο σου για 6 χρονια.

Καλυτερα να ζοριστεις περισσοτερο για ενα χρονο πχ κ να ξεμπερδευεις.

Αυτο ειναι δικη σου επιλογη βεβαια, για την μηχανη ρωτησες, ας απαντησουν οι αλλοι που ξερουν.

thanasiss
16/07/2010, 16:32
δηλαδη λες οτι μετα απο καποια χρονια θα παραδωσει πνευμα ? Α και επισις αν καποιος ξερει τι τελη κυκλοφοριας πληρωνεις σε αυτα τα κυβικα...

Panopticon7
16/07/2010, 16:35
Οχι αναγκαστικα απο παλαιοτητα...

Σε 6 χρονια κανεις δεν ξερει τι θα γινει, ειναι πολλοι οι παραγοντες. Εδω βγαινεις για τσιγαρα κ δεν ξερεις αν θα ερθεις πισω σωος.

Band(age)it
16/07/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Εδω βγαινεις για τσιγαρα κ δεν ξερεις αν θα ερθεις πισω σωος.

Ειδικα αν ερθεις με 100ευρω για ενα μαλΜΠΟΥρο...:rotflmao:

Shaolin Monk
16/07/2010, 19:48
Αν ειναι προσεγμενο το μηχανακι και αυτος ειναι ο μονος τροπος να το παρεις, κανε το ανοιχτα.
Η δοση ειναι μικρη και ισως αν κατσει μια καλη να το ξεπληρωσεις πιο γρηγορα.

Αν κατσεις να περιμενεις ποτε θα ερθουν μαζεμενα λ7, κατι μου λεει οτι "θα βλεπεις τα αλλα τρενα να περνούν".

Καλη αγορα οτι και αν αποφασισεις... :wave2:

glargkatzis
17/07/2010, 02:25
αν είναι καλό σαν μηχανάκι, πάρτο φίλε... 65 ευρώ σε λίγο θα είναι ένα τεπόζιτο...

thanasiss
17/07/2010, 02:30
ειμαι σε μεγαλο διλημμα ουτε εγω ξερω. Α να σας πω κατι αλλο αν ξερετε. Ολο το μηχανακι ειναι χαρτι αλλα απο κατω ο λαιμος της εξατμισης ειναι κατι σαν σκουριασμενος.....

Shaolin Monk
17/07/2010, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
ο λαιμος της εξατμισης ειναι κατι σαν σκουριασμενος.....



Φυσιολογικο ειναι αυτο.

wendigo
18/07/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
ειμαι σε μεγαλο διλημμα ουτε εγω ξερω. Α να σας πω κατι αλλο αν ξερετε. Ολο το μηχανακι ειναι χαρτι αλλα απο κατω ο λαιμος της εξατμισης ειναι κατι σαν σκουριασμενος.....

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, είναι όμως ένδειξη ότι η μοτο δεν είναι "χαρτί & σε άριστη κατάσταση" όπως αναφέρεις στο αρχικό σου ποστ (αν δεις τους λαιμούς της δικής μου που τους καθαρίζω κάθε 20 μέρες & είναι σαν να μην έχουν κάνει χιλιόμετρο θα καταλάβεις).
Οταν λέμε άριστη κατάσταση εννοούμε ότι πέφτουμε συχνά απο κάτω κτλ & δεν φοβόμαστε μην λερωθούμε - μην ξεγελιέσαι μόνο απο το ότι είναι καθαρη & δείχνει ωραία.
Παρ'όλα αυτά αν ελεγχθεί σωστά το στρώμα & είναι εντάξει, να το πάρεις..........
Καλές βόλτες:beer:

thanasiss
18/07/2010, 15:36
τελικα δεν θα ασχοληθω αλλο μαζι του... αυριο θα γυρισω τα μοτομαγαζα με εναν φιλο να δω τι παιζει και βλεπουμε...

BLACKGAS
18/07/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
τελικα δεν θα ασχοληθω αλλο μαζι του... αυριο θα γυρισω τα μοτομαγαζα με εναν φιλο να δω τι παιζει και βλεπουμε...

Εύχομαι αυτός ο φίλος να ξέρει πέντε πράγματα γιατί οι μοτομαγαζάτορες άμα δουν "μπόσικα" σου πουλάνε φύκια γυαλισμένα και μετά να δεις κλάμα! Οι περισσότεροι είμαστε παθόντες, οι λιγότεροι μαθόντες. Καλές αγορές με προσοχή. Βρωμάει ο τόπος από μηχανάκια για πούλημα!:wave2: :wave2: :wave2:

thanasiss
18/07/2010, 16:03
για να σου πω την αληθεια φιλε και οι 2 ειμαστε ασχετοι..... Ελπιζω να πανε ολα καλα αν και αφου εφυγε η σκεψη για το v-strom παω για καινουργιο μηχανακι και συγκεκριμενα για το klx (εκτος αν προκυψει κατι εξαιρετικο) για το οποιο οταν επαιρνα να ρωτησω τιμη απο το τηλεφωνο οι πιο πολλοι μου λεγανε ελα απο εδω και θα τα βρουμε....

glargkatzis
19/07/2010, 04:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από wendigo
Αυτό δεν είναι πρόβλημα, είναι όμως ένδειξη ότι η μοτο δεν είναι "χαρτί & σε άριστη κατάσταση" όπως αναφέρεις στο αρχικό σου ποστ (αν δεις τους λαιμούς της δικής μου που τους καθαρίζω κάθε 20 μέρες & είναι σαν να μην έχουν κάνει χιλιόμετρο θα καταλάβεις).
Οταν λέμε άριστη κατάσταση εννοούμε ότι πέφτουμε συχνά απο κάτω κτλ & δεν φοβόμαστε μην λερωθούμε - μην ξεγελιέσαι μόνο απο το ότι είναι καθαρη & δείχνει ωραία.
Παρ'όλα αυτά αν ελεγχθεί σωστά το στρώμα & είναι εντάξει, να το πάρεις..........
Καλές βόλτες:beer:

εντάξει φίλε εσύ έχεις ξεφύγει (προς την καλή πλευρά πάντα) αλλά δεν ξέρω και πολλούς να γυαλίζουν τις εξατμίσεις τόσο συχνά...το δικό μου πάντως που είναι χαρτί οι λαιμοί έχουν αρχίσει και πέρνουν μια μικρή απόχρωση σκουριάς...(3.5 χρονών-14000 χλμ) και το φυλάγω με κουκούλα και υπόστεγο..


συμπέρασμα : δεν είναι ένδειξη καλής κατάστασης το χρώμα των λαιμών...

glargkatzis
19/07/2010, 04:42
μην αλλαζεις γνώμη για ένα μηχανάκι, κρίνοντας μόνο από ένα δείγμα.....

klx:a018: :a018: :a018:

xristos x
19/07/2010, 05:23
το v-strom εμφανισιακα δεν εχει αλλαξει μεχρι σημερα και οι διαφορες ειναι μονο ως προς το χρωμα και ειναι μικρες. Σαν μεταπωλητικη αξια δεν θα πεσει και πολυ κατω απο την τιμη που θα το αγορασεις αφου ειναι ηδη χαμηλη, μονος ενδοιασμος που δεν ξερω αν σε απασχολει (ισως οταν θελησεις να το πουλησεις αργοτερα) ειναι οτι δεν εχει abs που εχουν του 07 και μετα (νομιζω). Τωρα για τον τροπο που θα το ξεπληρωσεις εσυ ξερεις καλυτερα το πως σε βολευει. Παντως ειναι καλο μηχανακι, εγω εχω μεινει ευχαριστημενος...

notakos600
19/07/2010, 05:52
Πάντως με το 250ράκι θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή που δεν πήρες το 650. ;)

Acacius
19/07/2010, 07:07
Αφού οι απόψεις είναι τσάμπα, να πω κι εγώ τη δική μου.

Καταλαβαίνω ότι οι δόσεις είναι αναπόφευκτες, αλλά είναι μεγάλο άχγος/σπάσιμο να ξέρεις κάθε μήνα ότι πρέπει να σου φύγουν λεφτά χωρίς εξαίρεση. Αν χρειάζεται να βάλεις 72 δόσεις θα σου έλεγα να κοιτάξεις πιο χαμηλά. Υπάρχουν πολύ καλά παλιότερα μηχανάκια που θα σε μπάσουν στον κόσμο της μοτσυκλέτας για σχετικά λίγα χρήματα, θα τα χαρείς χωρίς να αγχώνεσαι τόσο αν θα κλαπούν/πέσουν και θα έχεις και μεγαλύτερη ευχέρεια να αγοράσεις εξοπλισμό ή εξαρτήματα με τα χρήματα που γλυτώσεις. Προϋπόθεση να πάρεις κάτι καλομεταχειρισμένο και αξιόπιστο, αλλιώς ό,τι γλυτώσεις στην τιμή θα το φας στα συμμαζέματα και τα ανταλλακτικά. Αντί για V-Strom μπορείς να κοιτάξεις π.χ. Freewind και KLE 500, μπορείς να βρεις και τα δύο με λιγότερα από 2000.

Ό.τι και να πάρεις μην ξεχνάς ότι πέρα από την τιμή αγοράς πρέπει να λάβεις υπ'όψιν και τη συχνότητα συντήρησης κάθε μοντέλου και το κόστος των αναλωσίμων του (από λάστιχα και αλυσιδογράναζα μέχρι μπουζί).

thanasiss
19/07/2010, 10:00
Τελικα παιδια σταθηκα τυχερος και βρηκα την klxαρα μεταχειρισμενη με 3000 χιλιομετρα θα παω αυριο τα χαρτια μου για να κανω το δανειο, μαζι με ενα φιλο να το δει και αυτος και να μου πει .Παντως πιστευω οτι για πρωτο μηχανακι ειναι οτι πρεπει.... Εσεις τι λετε ?

Lioulios
19/07/2010, 10:36
klx:a06:
Πάρε το στρώμα με 3.500 στο χέρι . Όχι παραπάνω . Άμα τα κουνήσεις ζεστά θα τα πάρει .
Να το δώσει θέλει και νομίζω ότι 3.5 είναι η τιμή του .

thanasiss
19/07/2010, 12:31
το klx μολις το ειδα το ερωτευτηκα ασε που το v-strom ηδη το πηρανε...... Εγω πιστευω οτι εχω κανει καλη επιλογη, το ξερω οτι δεν εχει και πολυ γκαζι αλλα αυτο δεν με ενοχλει...... Μου φτανει οτι οποτε το βλεπω <χαμογελαω>

Lioulios
19/07/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
το klx μολις το ειδα το ερωτευτηκα ασε που το v-strom ηδη το πηρανε...... Εγω πιστευω οτι εχω κανει καλη επιλογη, το ξερω οτι δεν εχει και πολυ γκαζι αλλα αυτο δεν με ενοχλει...... Μου φτανει οτι οποτε το βλεπω <χαμογελαω> Τότε πάρτο και να περάσετε καλά .
Άμα το βλέπεις και σου γεμίζει το μάτι δε θέλεις κάτι άλλο .
Καλούς δρόμους φίλε .
:wave2:

thanasiss
19/07/2010, 12:43
να σαι καλα αδελφε σε ευχαριστω. Τωρα το μονο που μενει ειναι ο εξοπλισμος..... ασχετο αλλα οταν πηγαινα να δοκιμασω κανενα κρανακι με ρωτουσανε οι μαγαζατορες τι μηχανακι θα παρω και οταν τους ελεγα για το klx μου λεγανε οτι τοτε να μην παρω full face κρανος. Τελικα τι κρανος να παρω και γιατι το λεγανε αυτο δεν μπορω να καταλαβω.... Το ξερω οτι το θεμα εχει ξεφυγει πολυ απο τον τιτλο αλλα για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα ρωταω απο εδω....

mivvo
19/07/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Μην αναρωτιεσαι πως θα το πουλησεις σε 6 χρονια, αλλα αν θα κρατησει τοσο.

Αν κρατησει 6 χρονια ακομα... θα τα εχει βγαλει τα λεφτα του.

Προσωπικα ειμαι παντα αντιθετος στις πολλες δοσεις, ξανασκεψου το

Πολυ σωστος,συμφωνω απολυτα :beer:

giannis113
19/07/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
να σαι καλα αδελφε σε ευχαριστω. Τωρα το μονο που μενει ειναι ο εξοπλισμος..... ασχετο αλλα οταν πηγαινα να δοκιμασω κανενα κρανακι με ρωτουσανε οι μαγαζατορες τι μηχανακι θα παρω και οταν τους ελεγα για το klx μου λεγανε οτι τοτε να μην παρω full face κρανος. Τελικα τι κρανος να παρω και γιατι το λεγανε αυτο δεν μπορω να καταλαβω.... Το ξερω οτι το θεμα εχει ξεφυγει πολυ απο τον τιτλο αλλα για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα ρωταω απο εδω....

γιατι ειναι μαλακες.. δεν εχει σημασια τι οδηγας!

φουλ φεης ειτε σε χωμα ειτε σε ασφαλτο..

Lioulios
19/07/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
γιατι ειναι μαλακες.. δεν εχει σημασια τι οδηγας!

φουλ φεης ειτε σε χωμα ειτε σε ασφαλτο..
Έτσι .

Για το μηχανάκι που θέλεις αν κάνεις και καμιά εντουράδα ,θέλεις κάτι τέτοιο
http://www.stelpet.gr/kranh/cross.html και ένα ζευγάρι γυαλιά γκούγκλς .

Αλλά θα τρως αέρα αν δεν το χρησημοποιείς για αυτή τη δουλειά , οπότε πάνε πάρε ένα κρανάκι να κάνεις τη δουλειά σου και συνετά συνετά .
Eδώ μέσα έχει κάποιες καλές περιπτώσεις http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=106454

Νούμερα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71816

thanasiss
19/07/2010, 15:41
ευχαριστω πολυ παιδια να στε καλα για τις απαντησεις σας

thanasiss
21/07/2010, 08:23
τελικα το ονειρο(klx 250) πηγε περιπατο προς το παρων....