PDA

View Full Version : Μαμιεται ο ΟΣΕ !!!!



MitsosNaked
16/07/2010, 20:46
Περαν του ο,τι μια το τηλεφωνο δε λειτουργει, μια το site τους ειναι ΓΤΠΚ, τα δρομολογια που πανε απο Αθηνα-Τρικαλα πλεον εχουν 1 ωρα αναμονη στον Παλαιοφαρσαλο(μες την ερημια) μεχρι να ερθει η ανταποκριση!!! Θελω να φυγω σημερα και μου την εχει δωσει!!


:a023: :a018:

Ichigo
17/07/2010, 01:09
Το 1110 είναι γνωστό πρόβλημα. :sick:
Για μισό να τσεκαρω :uplate:

Ichigo
17/07/2010, 01:48
http://www.trainose.gr/index.php/dromologia

Φαίνεται να έχει και απ ευθείας πάντως

blackbusa
17/07/2010, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Περαν του ο,τι μια το τηλεφωνο δε λειτουργει, μια το site τους ειναι ΓΤΠΚ, τα δρομολογια που πανε απο Αθηνα-Τρικαλα πλεον εχουν 1 ωρα αναμονη στον Παλαιοφαρσαλο(μες την ερημια) μεχρι να ερθει η ανταποκριση!!! Θελω να φυγω σημερα και μου την εχει δωσει!!


:a023: :a018:

αλλα για το τσαμπα wifi δεν λες τιποτα...:alien:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zolotas
17/07/2010, 03:34
μαμιεται ο ΟΣΕ και η μπιγιονΟΣΕ :beer: :beer:

nic mor
17/07/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Περαν του ο,τι μια το τηλεφωνο δε λειτουργει, μια το site τους ειναι ΓΤΠΚ, τα δρομολογια που πανε απο Αθηνα-Τρικαλα πλεον εχουν 1 ωρα αναμονη στον Παλαιοφαρσαλο(μες την ερημια) μεχρι να ερθει η ανταποκριση!!! Θελω να φυγω σημερα και μου την εχει δωσει!!


:a023: :a018:


και γιατι δεν πας με το μοτορι:smokin:

T.R.E
17/07/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Περαν του ο,τι μια το τηλεφωνο δε λειτουργει, μια το site τους ειναι ΓΤΠΚ, τα δρομολογια που πανε απο Αθηνα-Τρικαλα πλεον εχουν 1 ωρα αναμονη στον Παλαιοφαρσαλο(μες την ερημια) μεχρι να ερθει η ανταποκριση!!! Θελω να φυγω σημερα και μου την εχει δωσει!!


:a023: :a018:


Πάρε το ΚΤΕΛ! Η ζωή αρχίζει στα 100!:lol:

MitsosNaked
17/07/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
και γιατι δεν πας με το μοτορι:smokin:

Γιατι το μοτορι το αφησα Τρικαλα και κατεβηκα κατεπειγοντως Αθηνα για ενα επαγγελματικο ραντεβου προχτες......:mad:

Operater
17/07/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Γιατι το μοτορι το αφησα Τρικαλα και κατεβηκα κατεπειγοντως Αθηνα για ενα επαγγελματικο ραντεβου προχτες......:mad:

KTEΛ ή auto-stop! :lol:

MitsosNaked
17/07/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Πάρε το ΚΤΕΛ! Η ζωή αρχίζει στα 100!:lol:


Το ΚΤΕΛ το εχω γειωσει απο το 2003. Δεν την παλευω στο κωλολεωφορειο στις στροφες του Δομοκου......

MitsosNaked
17/07/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αλλα για το τσαμπα wifi δεν λες τιποτα...:alien:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Που ρε? Δρακους βλεπεις? :lol: :lol:

Ζεύκας
17/07/2010, 09:44
:a021: :lol:

uberalles
19/07/2010, 05:04
υπομονη θα πουληθει και θα ησυχασουμε :D

MitsosNaked
19/07/2010, 11:11
Πάω χτές στο σταθμό Λαρίσης, και λόγω μετρό(κάθε 10 λεπτά) φτάνω στο τσάκ. Πάω στα εκδοτήρια. Καθόντουσαν δύο υπάληλοι και τα λέγανε. Τους λέω 'αυτό είναι το τρένο για Τρίκαλα;(ήταν έξω και περίμενε)΄. 'Ναί' μου λέει χωρίς να με κοιτάξει. 'βγάλτε μου ένα εισιτήριο γρήγορα παρακαλώ για να προλάβω γιατί θα φύγει' λέω. ΄Ε, ας φύγει, και τί με νοιάζει εμένα; ' :eek: :hypnotize :mad: :a023: :a016: !!!!!!

Δέν έδωσα συνέχεια γιατί ήμουν στο τσάκ. Άει στο διάολο πιά.......

ERRIKA
20/07/2010, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
υπομονη θα πουληθει και θα ησυχασουμε :D

Ποιον και πόσο θα πρέπει να πληρώσουμε για να τον πάρει δεν ξέρω... Μέχρι τότε τον πληρώνουμε εμείς αλύπητα. :mad:

Ζεύκας
20/07/2010, 12:48
κατσε τωρα που θα τους μπει η τροϊκα στον κωλο να δω πως θα αλλαξουν συμπεριφορα.

μια ζωη τεμπελιδες τους θυμαμαι

ermiss
20/07/2010, 13:40
Πριν κανά 3μηνο, έχει ανακοινωθεί απεργία για Τετάρτη μεσημέρι.

Μια μέρα πριν έρχεται φίλη μου απο Λαμία - Αθήνα με επιστροφή την ίδια ημέρα. Επαναλαμβάνω, μια μέρα ΝΩΡΙΤΕΡΑ.

Βγάζει κανονικά εισιτήριο στο Λιανοκλάδι (?) μετ' επιστροφής Τρίτη πρωί. Έρχεται Αθήνα, έχει μια σειρά εξετάσεων λόγο προβλημάτων υγείας και κατά τις 19:00 επιστρέφει ΟΣΕ να πάρει το τρένο της επιστροφής.
Σχεδόν άδειος ο σταθμός, ρωτάμε μια υπάλληλο και μας λέει ότι δεν φεύγουν τρένα για σαλόνικα(αυτά εξυπηρετούν την Λαμία) επειδή έχει απεργία. Της λέμε ότι η απεργία είναι ΑΥΡΙΟ και όχι σήμερα. Και μας λέει το απίστευτο.
"Ναι αλλά στις 00:00 δεν πρέπει ο οδηγός να ταξιδεύει οπότε σταματάμε απο τώρα τα τρένα"
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Γιατί τώρα εγώ θα πρέπει να στεναχωρηθώ αν γίνει ιδιωτικός και τους κάνουν μετατάξεις ή και απολύσεις?
Και εννοείτε ότι δεν πρέπει να προβλέψουν ΚΑΝΕΝΑ σχέδιο εξόδου των υπαλλήλων σε πρόωρη συνταξιοδότηση όπως έκαναν σε Ολυμπιακό και ΟΤΕ...


Η να δουλέψουν ή στα σπίτια τους με απόλυση...

Γαμώ τη μονιμότητα

guzzistas
20/07/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

Γιατί τώρα εγώ θα πρέπει να στεναχωρηθώ αν γίνει ιδιωτικός και τους κάνουν μετατάξεις ή και απολύσεις?
Και εννοείτε ότι δεν πρέπει να προβλέψουν ΚΑΝΕΝΑ σχέδιο εξόδου των υπαλλήλων σε πρόωρη συνταξιοδότηση όπως έκαναν σε Ολυμπιακό και ΟΤΕ...

Η να δουλέψουν ή στα σπίτια τους με απόλυση...

Γαμώ τη μονιμότητα

:beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
20/07/2010, 13:46
αυτός ο ΟΣΕ είναι μεγααααάλη πληγή για το κράτος και οι υπάλληλοι το παίζουν κλαψομούνια.

stefanos
21/07/2010, 02:18
Ναι από τώρα φαντάζομαι τα κλάματα που θα ρίξετε μόλις τον πουλήσουν και πάει το εισιτήριο 5 φορές πάνω.
Αλλά οι Ελληνες δεν βλέπουν την φάκα, μόνο το τυρί.
Ιδιωτικές Εθνικές οδοί ιδιωτικός ΟΣΕ ιδιωτικός αερομεταφορέας.
Ωραίο σενάριο.

sober
21/07/2010, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ναι από τώρα φαντάζομαι τα κλάματα που θα ρίξετε μόλις τον πουλήσουν και πάει το εισιτήριο 5 φορές πάνω.
Αλλά οι Ελληνες δεν βλέπουν την φάκα, μόνο το τυρί.
Ιδιωτικές Εθνικές οδοί ιδιωτικός ΟΣΕ ιδιωτικός αερομεταφορέας.
Ωραίο σενάριο.

+ οσα 8ες..

Εχετλαίος
21/07/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ναι από τώρα φαντάζομαι τα κλάματα που θα ρίξετε μόλις τον πουλήσουν και πάει το εισιτήριο 5 φορές πάνω.
Αλλά οι Ελληνες δεν βλέπουν την φάκα, μόνο το τυρί.
Ιδιωτικές Εθνικές οδοί ιδιωτικός ΟΣΕ ιδιωτικός αερομεταφορέας.
Ωραίο σενάριο.

Σωστά όλα αυτά. Αλλά τώρα πλερώνεις (έστω και τα υποπενταπλάσια απ όσα ίσως δίδεις αργότερα) για ανύπαρκτες υποδομές, τρένα φαντάσματα και μέσα στη βρώμα, δρομολόγια που δεν τηρούνται, για παμπάλαιες ντηζελοκίνητες μηχανές, υπάλληλους που απλά τα ξύνουν και τα λοιπά και τα λοιπά.
Ξέρω 'γω βρε Στέφανε...
Πάντως τώρα δεν λειτουργεί το σχήμα...

DrEvil
21/07/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Η να δουλέψουν ή στα σπίτια τους με απόλυση...

Γαμώ τη μονιμότητα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αλλά τώρα πλερώνεις (έστω και τα υποπενταπλάσια απ όσα ίσως δίδεις αργότερα) για ανύπαρκτες υποδομές, τρένα φαντάσματα και μέσα στη βρώμα, δρομολόγια που δεν τηρούνται, για παμπάλαιες ντηζελοκίνητες μηχανές, υπάλληλους που απλά τα ξύνουν και τα λοιπά και τα λοιπά.


:beer: :beer: :beer:

byron
21/07/2010, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ναι από τώρα φαντάζομαι τα κλάματα που θα ρίξετε μόλις τον πουλήσουν και πάει το εισιτήριο 5 φορές πάνω.
Αλλά οι Ελληνες δεν βλέπουν την φάκα, μόνο το τυρί.
Ιδιωτικές Εθνικές οδοί ιδιωτικός ΟΣΕ ιδιωτικός αερομεταφορέας.
Ωραίο σενάριο.

Αν ιδιωτικός ΟΣΕ σημαίνει καλύτερη εξυπηρέτηση και να σταματήσω να πληρώνω σαν μαλάκας τις κλεψιές τους, το προτιμώ ως σενάριο.

Προς πώληση λοιπόν το 49% σε ιδιώτες και καθαρός από χρέη. Μάντεψτε ποιοί καραμαλάκες θα πληρώσουν τα 10 δις (!!!!!!!!!!) ? που μάζεψε ζημιές το μπουρδέλο.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artId=344383&dt=21/07/2010

MitsosNaked
21/07/2010, 05:20
Τα τρένα είναι πολύ χρήσιμα ΤΕΛΟΣ. Το θέμα είναι ό,τι ο ΟΣΕ το έχει ξεφτυλίσει τα τελευταία χρόνια και ΔΕΝ
παρέχονται οι υπηρεσίες όπως θα έπρεπε. Τώρα δέ νομίζω ό,τι και γι'αυτό φταίνε 'διεθνείς συνωμοσίες που θέλουν να
μας καταστρέψουν'. Απ'ό,τι έχω ακούσει, κάποιοι έχουν φάει ΠΟΛΥ στον ΟΣΕ. Σίγουρα θα ιδιωτικοποιηθεί, γιατί μπαίνει υπερβολικά μέσα κάθε μέρα, και ειδικά τώρα ένα τέτοιο βάρος δέν μπορεί να σηκωθεί απο το δημόσιο. Θα δούμε πώς θα πάει. Δέν έχω καμία διάθεση όπως και κανένας να πληρώνω το πενταπλάσιο εισιτήριο, αλλά είναι νωρίς ακόμα για εικασίες, ακόμα δέν ιδιωτικοποιήθηκε.

ERRIKA
21/07/2010, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ναι από τώρα φαντάζομαι τα κλάματα που θα ρίξετε μόλις τον πουλήσουν και πάει το εισιτήριο 5 φορές πάνω.


Πιο πολύ κλαίμε τώρα που τον (χρυσο)πληρώνουμε (όλοι) ούτως ή άλλως, δηλαδή είτε τον χρησιμοποιούμε είτε όχι. Καλύτερα να πληρώνουμε 5πλάσιο εισιτήριο αύριο ΟΤΑΝ και ΕΑΝ τον χρησιμοποιούμε. Εάν, δε, αναβαθμιστεί και ξεπεράσει την τεχνολογία της εποχής του Τρικούπη με την οποία λειτουργεί μέχρι σήμερα σε πολλά τμήματά του, πιθανόν να τον χρησιμοποιούμε όλοι συχνότερα και χωρίς να κλαίμε το αντίτιμο του εισιτηρίου...

950dim
21/07/2010, 05:29
Κι αυτη η κατασταση που επικρατει εδω και χρονια με τους μονιμους τεμπεληδες του Δημοσιου δεν ειναι και πολυ δικαιη ετσι?

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=9528858#

sober
21/07/2010, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Κι αυτη η κατασταση που επικρατει εδω και χρονια με τους μονιμους τεμπεληδες του Δημοσιου δεν ειναι και πολυ δικαιη ετσι?

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=9528858#

σαφως και δεν ειναι δικαιη..δεν διαβασα ολο το κειμενο γιατι απο τις πρωτες παραγραφους εφριξα! :mad: μου τη σπαει ομως που αφηνουν ολους αυτους ατιμωρητους και προβαλουν την ιδιοτικοποιηση σαν τη μονη λυση...:(

MitsosNaked
21/07/2010, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Πιο πολύ κλαίμε τώρα που τον (χρυσο)πληρώνουμε (όλοι) ούτως ή άλλως, δηλαδή είτε τον χρησιμοποιούμε είτε όχι. Καλύτερα να πληρώνουμε 5πλάσιο εισιτήριο αύριο ΟΤΑΝ και ΕΑΝ τον χρησιμοποιούμε. Εάν, δε, αναβαθμιστεί και ξεπεράσει την τεχνολογία της εποχής του Τρικούπη με την οποία λειτουργεί μέχρι σήμερα σε πολλά τμήματά του, πιθανόν να τον χρησιμοποιούμε όλοι συχνότερα και χωρίς να κλαίμε το αντίτιμο του εισιτηρίου...


Δίκιο έχεις. Εγώ που τον χρησιμοποιώ σχετικά αρκετές φορές το χρόνο, δέν έχω απαιτήσεις να έχει τα σούπερ-ντούπερ τρένα βέβαια, απλά θέλω να ξέρω ό,τι οι υπηρεσίες που παρέχει είναι εγγυημένες.

Εν τω μεταξύ για να κατέβω απο Τρίκαλα πήρα την αμαξοστοιχία desiro που είναι μιά χαρά και πολύ γρήγορη(καί απευθείας), και πλήρωσα 14 ευρώ. Όταν επέστρεφα, πήρα το βρωμερό intercity(υπάρχει και χειρότερο ξέρω), μέ ανταπόκριση, μέ καθυστέρηση μισαώρου στα βουνά, και πλήρωσα 24 ευρώ.

Cpt. Haddock
21/07/2010, 05:51
Τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλά ώστε να λέμε οτι με μια ιδιωτικοποίηση θα σωθούν όλα.

Κατ' αρχήν δεν ιδιωτικοποιείται ο ΟΣΕ αλλα η Τραινοσε , δηλαδή η εταιρία παροχης σιδηροδρομικών υπηρεσιών (κι αυτή όχι όλη).

Η υποδομή (γραμμές, σταθμοι, εγκαταστάσεις, σηματοδότηση, τηλεπικοινωνίες) παραμένουν στον Εθνικο Διαχειριστή (ΕΔΙΣΥ)

Ο Οσε πληρώνει πολλές αμαρτίες. Κατ' αρχήν τη θεμειλώδη που ειναι η λογική διοίκησης μιας κρατικής εταιρίας (ΔΕΚΟ). Χρονια κομματικών διοικήσεων με επικεφαλής αποτυχημένους πολιτευτές.

Πληρης απουσία μακροχρόνιας σιδηροδρομικής πολιτικής, συντήρησης, διαχείρισης υλικου αλλα και ανθρώπων. Ο ΟΣΕ εχει να προσλάβει προσωπικό γραμμής/κυκλοφορίας απο το 1985/1986. Η τελευταία προσθήκη ήταν τα 150-200 ατομα της Proastiakos AE, γνωστά και ως "Βερελόπαιδα" μια και αρκετοι είχαν τοπο καταγωγής την Αιτωλοακαρνανία, οπου εβγαινε βουλευτής το τοτε Υπ.Μεταφορών Βερελής. Τυχαίο; Δε νομιζω :lol:

Προσωπικό γερασμένο (45-50 μ.ο), αλλοτριωμένο και αδιάφορο εν πολλοις. Ενταγμένο σε κομματικά στρατόπεδα.

Ανισα κατανεμημένο προσωπικό, πολύς κόσμος γενικα, αλλα λιγοι στις μηχανές να οδηγούν με αποτέλεσμα να δουλεύουν υπερωρίες και ρεπο και να παίρνουν τους μισθούς που ακούτε.

Ελάχιστος κόσμος στα εργοστάσια συντήρησης (Πειραιά, Λαρισσας και Θεσσαλονίκης) με αποτέλεσμα πολλές βλάβες.

Απηρχαιωμένος κανονισμός κυκλοφορίας που προβλέπει, προϊστάμενο ΚΑΙ συνοδό ακομα και σε κοντινά δρομολόγια, καμια τεχνολογική επένδυση (ακομα κόβονται εισιτήρια στο τρενο με το άθλιο μπλοκάκι), ανικανο μηχανογραφικο σύστημα, ηλίθια τιμολογιακή πολιτική που έχει ενα καρο συμπληρώματα στο βασικό κόστος (προτεραιότητας, ποιότητας, κλινης, παρακαμπτηρίου, αποστασης)

Κακός προγραμματισμος, κακή διαχείριση έργων. Εργα που τελειώνουν εκτός χρονοδιαγράμματος, παραδίδονται και μετά βγάινουν οφ. Παράδειγμα η σηματοδότηση του Αχαρναι (ΣΚΑ) - Κιάτο, η πλέον state of the art του δικτύου. Ναι αλλα... ειναι της siemens με αποτέλεσμα κανενας να μην τολμαει να υπογράψει συμβαση συντήρησης τώρα που έληξε η εγγυηση... Οι βλάβες αποκαθίστανται εκ των ενόντων...

Καμία επιδότηση περιφερειακών "αγονων" γραμμών, χρεη του κρατους στον ΟΣΕ, αχρηστα πλέγματα δρομολογίων (Κόρινθος-Τριπολη 3 δρομολόγια την ημέρα, κατανεμημένα έτσι ωστε να χρειάζονται 3 βάρδιες προσωπικου)

Ο σιδηρόδρομος χρειάζεται. Σαφώς. Φιλικός στο περιβάλλον, προσφέρει φτηνές και αξιοπιστες μεταφορές.

Απλά, άλλο σιδηρόδρομος, άλλο ΟΣΕ.

Ας απελευθερωθει και ουσιαστικά η αγορά (τυπικά έχει απελευθερωθει), να έρθουν σιδηροδρομικοι providers (επιβατικων και άλλων μεταφορών) οι οποίοι θα πληρώνουν τέλος χρησης στον διαχειριστη υποδομής (ΕΔΙΣΥ) και να γίνουν επενδύσεις σε νέες γραμμές εκει που δεν υπάρχουν. Η τελευταία προσθήκη νεας γραμμής στο δίκτυο ήταν το 1957 με το Αμυνταιο-Πτολεμαΐδα-Κοζανη.

Όλοι γνωρίζετε οτι στις ΗΠΑ τα προϊόντα ειναι γενικά φτηνα. Το 70% των χερσαίων μεταφορων γινεται με τρένα. Τυχαίο; Δε νομιζω

:wave2:

argy_kap
21/07/2010, 05:55
καπετάνιε....δεν θα μπορούσες να τα έχεις πει καλύτερα

+1050 (-2) αν είδα καλά :beer: :beer:

Cpt. Haddock
21/07/2010, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[...] Η τελευταία προσθήκη νεας γραμμής στο δίκτυο ήταν το 1957 με το Αμυνταιο-Πτολεμαΐδα-Κοζανη.[...]

Να διευκρινίσω οτι εννοω προσθήκη γραμμής σε σημείο που πριν δεν υπήρχε σιδηροδρομική σύνδεση. Η γραμμή του αεροδρομίου ειναι μεν καινουρια, αλλα ουσιαστικα "τρεχει" στο ιχνος της παλιας γραμμής του Λαυρεωτικου.

:wave2:

zephyr1
21/07/2010, 05:59
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=7385&ct=6&dt=19/07/2008

ERRIKA
21/07/2010, 06:03
Cap10, εννοείται ότι άλλο σιδηρόδρομος και άλλο ΟΣΕ ( = Οργανισμός Σιδηροδρομικής Εξαθλίωσης). Θέλει όλος ξήλωμα, επισκευή και πέταμα ή χάρισμα για ανταλλακτικά:lol: Κάθε άλλη demi λύση απλά θα παρατείνει το πρόβλημα.

Εχετλαίος
21/07/2010, 06:05
Ίσως άσχετο αλλά...
50€ περίπου το Αθήνα-Σαλονίκη με Intercity
60€ περίπου το Λονδίνο-Εδιμβούργο που είναι σχεδόν η ίδια απόσταση (πάνω κάτω 550 χλμ).
Τις ίδιες παροχές υπηρεσιών έχουμε; Τα ίδια τρένα; Ντήζελ ο ένας, ηλεκτρισμό ο άλλος.

:mad:

Cpt. Haddock
21/07/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ίσως άσχετο αλλά...
50€ περίπου το Αθήνα-Σαλονίκη με Intercity
60€ περίπου το Λονδίνο-Εδιμβούργο που είναι σχεδόν η ίδια απόσταση (πάνω κάτω 550 χλμ).
Τις ίδιες παροχές υπηρεσιών έχουμε; Τα ίδια τρένα; Ντήζελ ο ένας, ηλεκτρισμό ο άλλος.

:mad:

Είσαι σίγουρος; 80 λιρες πληρωσα το 2004 για Εδιμβουργο απο Kings Cross και μαλιστα λόγω έργων πήγαμε μεσω Newcastle-Carlisle, απο την παλια γραμμή, αλλαζοντας και δυο τρένα :lol: (το τελευταίο ντιζελ HST125)

Υποψιν οτι γενικότερα οι σιδηροδρομικές εταιρίες και δή οι κρατικές, δεν ειναι κερδοφόρες, όπως δεν ειναι και οι δημόσιες συγκοινωνίες γενικά. Και οι γερμανικοι DB έχουν χρέη και η SNCF της Γαλλίας.

Εχετλαίος
21/07/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Είσαι σίγουρος;

Όχι, δεν τον κόβω κιόλας. Έτσά λένε στα site τους αμφότεροι.
:wave2:

McGyver
21/07/2010, 06:12
Η οπτική ίνα παράλληλα στις γραμμές υπάρχει ακόμα;
Έχουν περάσει κανένα bit ή αρχίδια;

argy_kap
21/07/2010, 06:14
Origin:London Kings Cross, 11:00
Destination:Edinburgh, 15:19
Date:Thu 22 Jul 2010 Changes:0 Duration:4:19hrs

99,50 λίρες

Live rates at 2010.07.21 09:37:00 UTC
99.50 GBP = 118.300 EUR

Cpt. Haddock
21/07/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Η οπτική ίνα παράλληλα στις γραμμές υπάρχει ακόμα;
Έχουν περάσει κανένα bit ή αρχίδια;

Κατι έχει περάσει, μαλιστα μια εποχή σκεφτόταν να το χρησιμοποιήσουν σαν παροχή τηλεφωνίας.

Πλέον εγκαθίσταται GSM-R σε όλο το δίκτυο (εαν προσέξεις θα δεις τις κεραίες)

makis206
21/07/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
αρχίδια;

:blush:

Εχετλαίος
21/07/2010, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Origin:London Kings Cross, 11:00
Destination:Edinburgh, 15:19
Date:Thu 22 Jul 2010 Changes:0 Duration:4:19hrs

99,50 λίρες

Live rates at 2010.07.21 09:37:00 UTC
99.50 GBP = 118.300 EUR

round trip (me epistrofi).
:wave2:

(ίντα διάολο, αλλουνού British Rail κοιτώ εγώ; ) :confused:

argy_kap
21/07/2010, 06:48
δεν είναι return ticket, one way ειναι και μάλιστα το economy fare :wave2:

stefanos
21/07/2010, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλά ώστε να λέμε οτι με μια ιδιωτικοποίηση θα σωθούν όλα.
:wave2:

Απλά μου φαίνονται εμένα cap.
Πληρώσαμε διπλές γραμμές τούνελ και ηλεκτροδότηση σηματοδότηση, όπου υπάρχει,
αγοράσαμε ότι βγάζει η siemens, κρατάμε το ακριβό και "παθητικό" κομμάτι της επιδομής και δίνουμε το "φιλέτο" της εκμετάλλευσης στον ιδιώτη μαζί με μία επιδότηση του εισιτηρίου από το κράτος.
Ρίχνουμε το φταίξιμο για 10 δις μέχρι τώρα στις υπερωρίες ενός υπαλλήλου, ξεχνάμε να αναφέρουμε ότι τα εξοδα θα συνεχίσουν να τρέχουν με ανάλογους ρυθμούς και είμαστε εντάξει.

Εχετλαίος
21/07/2010, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
δεν είναι return ticket, one way ειναι και μάλιστα το economy fare :wave2:

Και αυτό τι είναι τότεσές;

http://www.thetrainline.com/buytickets/combinedmatrix.aspx?Command=TimeTable

super off peak return 108.30 λίρες. Έτσι δε λέει;

?

McGyver
21/07/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κατι έχει περάσει, μαλιστα μια εποχή σκεφτόταν να το χρησιμοποιήσουν σαν παροχή τηλεφωνίας.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πλέον εγκαθίσταται GSM-R σε όλο το δίκτυο (εαν προσέξεις θα δεις τις κεραίες)

Κατάλαβα...

:a31: