PDA

View Full Version : Αναδιπλούμενη βαση πινακίδας Valtermoto για Ζ...



modeerf
09/07/2005, 15:05
Πριν απο αρκετό καιρό πηρα την απόφαση να ξεφορτωθώ την τον λασπωτήρα-βαση-πινακίδας-κουμουτσα του Ζ750 μου...αγορασα λοιπόν με 39 ευρώ την αναδιπλούμενη βάση πινακίδας της Valtermoto...

Εκτός απο το υποκειμενικό θέμα της ομορφιάς θεωρώ οτι μοναδικό disavantage για μένα είναι οτι το κινητό μέρος δεν είναι ΜΟΝΟ η πινακίδα αλλά ΚΑΙ το σημείο που εδράζονται τα φλασάκια...

Αρα μετακινουνται πάνω-κάτω και τα φλασάκια μαζί με την πινακίδα...

(αρα αν θέλει κάποιος να μην φαινεται η πινακίδα, εκτός απο τις 2 βίδες που πρεπει να χαλαρώσει για να την βάλει οριζόντια, θα πρέπει να ρυθμίζει αναλόγως και την θέση των φλάς, εκτός και αν θέλει να "δείχνουν" τον δρόμο)...

Απο εκει και περα τα μαμάτα φλασάκια μπαίνουν με σχετική ευκολία (ανεξαρτήτως απο το αν δείχνουν όμορφα ή οχι) και αν δεν κάνω λάθος πρεπει να υπάρχει και πακέτο βάση πινακίδας ΚΑΙ φλασάκια μικρα της valtermoto αλλά δεν ξέρω τιμή...

Α, ξέχασα...η διαδικασία αφαιρεσης του λασπωτήρα είναι λίγο μανίκι αφου θα πρέπει να αφαιρεθουν ολα τα πλαστικά...το καλό με το να κρατήσεις τα μαμάτα φλασακια (εκτός απο το γεγονός οτι δεν σκας φράγκα για άλλα) είναι οτι φυσικά δεν χρειάζεται κόψε-ράψε...

Η Valtermoto βγάζει τετοιες βάσεις για πινακίδες, αναδιπλουμενες ή σταθερες για πολλά μοντέλα οπότε...

Αυτά...


19227

modeerf
09/07/2005, 15:06
...


19233

modeerf
09/07/2005, 15:17
....


19234

modeerf
09/07/2005, 15:18
.......


19235

AFTER
09/07/2005, 15:44
Πολυ ομορφη,ομως αυτες οι λασπες και τα νερα ρε γαμωτο.....

Εχω βαρεθει να γινομαι χαλια και πιστευω υπερεχει του καλοπισμου!

Προστατευει τιποτα απο νερα αυτη η βαση?

modeerf
09/07/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Πολυ ομορφη,ομως αυτες οι λασπες και τα νερα ρε γαμωτο.....

Εχω βαρεθει να γινομαι χαλια και πιστευω υπερεχει του καλοπισμου!

Προστατευει τιποτα απο νερα αυτη η βαση?

Μπααααααα...λίγα πράγματα

Κάποιο μέρος του νερου καταλήγει στα πλαινά πίσω πλαστικά και το μονόσελο...

AFTER
09/07/2005, 16:01
Αρα αν εχεις συνεπιβατη θα γινεται χαλια!

Κριμα γιατι ειδικα στο γυμνο,γινεται κουκλα η ουρα!

Οχι πως στο S δεν γινεται ακρως ερεθιστικη..... :hypnotize


19236

modeerf
09/07/2005, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αρα αν εχεις συνεπιβατη θα γινεται χαλια!

Κριμα γιατι ειδικα στο γυμνο,γινεται κουκλα η ουρα!

Οχι πως στο S δεν γινεται ακρως ερεθιστικη..... :hypnotize

Σπάνια έχω συνεπιβάτη οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα...ευτυχώς που δεν είμαι και ψυχακιας με την "καθαριότητα" της μοτο...

Μια φορά απο την στιγμή που καταργείται ο λασπωτήρας δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάνε νερά στο πίσω μέρος...εξορισμού...οτι βαση και να βάλεις...

Εδω ΚΑΙ με τον μαμάτο λασπωτήρα και κάποια φλόκια ξεφευγαν...

:)

Lazio
11/07/2005, 08:47
Πες και απο που εγινε η αγορα γιατι θελω και εγω να αλλαξω την ουρα της ζουζουνας μου.
:D

GTZ750
11/07/2005, 14:04
για κοιταξε και εδω γιατι εχει γινει και παλλιωτερα αυτη η κουβεντα!!!:beer: :beer: :beer: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6655&perpage=15&pagenumber=6 :wave2:

adam_tsouk
11/07/2005, 14:23
Κατά τη γνώμη μου είναι η πιο ωραία βάση.

Αυτήν πρότεινα και στον wizzy και αν δεν κάνω λάθος την πήρε.

Δυστυχώς όταν την έψαχνα δεν την έβρισκα και έτσι έβαλα την 2η πιο ωραία!:lol: :lol:

GTZ750
11/07/2005, 14:36
αυτη της valter moto τη ειχα δει στην dainese στην καλλιροης στα 40 ευρο!!εδν ξερω αμα την εχει ακομα!!!:D
επισεις ειχα και κατι καθρεφτες ωραιους!!!!:look: :wave2:

wizzy
11/07/2005, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Κατά τη γνώμη μου είναι η πιο ωραία βάση.

Αυτήν πρότεινα και στον wizzy και αν δεν κάνω λάθος την πήρε.

Δυστυχώς όταν την έψαχνα δεν την έβρισκα και έτσι έβαλα την 2η πιο ωραία!:lol: :lol:

Την εχω βαλει αλλα εχει φαει πολυ κοψιμο ( δεν εβαλα φωτακι ). Απο οτι θυμαμαι περισευει μια στον τυπο που την πηρα ( ask adam ).
Είναι αρκετα ομορφη :D

maikz750madness
12/07/2005, 01:02
παιδια εχω πηξει λογω επαγγελματος (ψυκτικος!) και απο το πασχα με παει αιμα ως το βραδυ!απο σεπτεμβρη που θα ηρεμησω ελπιζω να τα πουμε κι απο κοντα!IDI ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΑΠΤΙΣ 28/6.ΣΟΡΡΥ


19324

maikz750madness
12/07/2005, 01:05
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!ΤΗ ΒΑΣΗ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΤΟΝ ΣΑΒΒΙΔΗ. ΔΟΙΡΑΝΗΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ


19325

darkwing
12/07/2005, 20:05
Α, ξέχασα...η διαδικασία αφαιρεσης του λασπωτήρα είναι λίγο μανίκι αφου θα πρέπει να αφαιρεθουν ολα τα πλαστικά...

Καλησπερα απο αικατερινη..
Τι να πω ρε παιδια για μενα εχει απολουστευτει τελειως η διαδικασια αυτη..αφου 4 βιδες ειναι.Εγω εβαλα την πινακιδα απο κατω,τρυπες στην πινακιδα με βαση της ουρας και 4 βιδες καινουργιες ανοξοιδωτες με παξιμαδια ασφαλειας καθως και 4 τσιμουχες στο κεφαλι της βιδας για να μην σπασει το φιμε τζαμακι (καργα παρανομια:rolleyes: ).Τα χακι πηραν δρομο μιας και ηταν αντιαισθητικα...Ενταξει την πρωτη φορα που ελυσα τον λασπωτηρα φυγανε πλαστικα χασαμε τ'αυγα και τα πασχαλια αλλα μετα...:D

MARK
13/07/2005, 22:29
Geia sas paidia,aurio paragelno kai ego ena z 750 mayro.yparxei vasi me flasakia mikra?tin pinakida leo na tin valo kato apo tin oura.:wave2:

bonepeeler
13/07/2005, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARK
Geia sas paidia,aurio paragelno kai ego ena z 750 mayro.yparxei vasi me flasakia mikra?tin pinakida leo na tin valo kato apo tin oura.:wave2:


Καλορίζικο και πάντα όρθιος.

Αν θες να βάλεις την πινακίδα κάτω από την ουρά τότε πάρε αυτοκόλλητα φλασάκια.
6 ευρώ το ζευγάρι.
Να ξέρεις μόνο ότι δε φαίνονται καθόλου τη μέρα,ενώ το βράδυ κάτι ψιλά.


Κι εγώ το ίδιο έχω κάνει.:smokin:




:beer:

emankov
14/07/2005, 10:33
Φυσικα και μπορεις να βαλεις την πινακιδα κατω απο την ουρα.
Με λιγη παραπανω οικονομια θα μπορεις να πληρωνεις και τις κλησεις επειδη "η πινακιδα δεν ειναι σε εμφανες σημειο".

Εις υγεια..:beer:

MARK
15/07/2005, 22:28
Paidia to pira to z eimai poli euxaristimenos.:wave2:

adam_tsouk
15/07/2005, 22:34
καλορίζικο ρε φίλε.

Πάντα όρθιος και με προσοχή τώρα στην αρχή.











:wave2: :wave2:

gergio
15/07/2005, 22:36
καλοριζικο και καλοταξιδο θα το απολαυσης

MARK
16/07/2005, 11:41
Kserete to til.tou savidi stin kallithea,kai pou einai akrivos.poio allo magazi exei ti vasi tis valtermoto?:sun:

GTZ750
16/07/2005, 11:45
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6655&perpage=15&pagenumber=6 :wave2: :wave2: :wave2:

MARK
16/07/2005, 22:54
pira tin vasi gia tin pinakida tis valtermoto,apo ton savidi 39 euro.tis epomenes meres tha pao na do kai gia flasakia mikra.:winka:

vagos z750
22/03/2013, 13:02
Παιδιά μιας και βλέπω ότι η συζήτηση είναι από από πολύ παλιά, ξέρει κανείς αν ισχύουν ακόμα αυτές οι τιμές για την αναδιπλούμενη βάση?
Συγκεκριμένα έχω την Ζ750 μοντέλο 2009 κ θέλω να αντικαταστήσω αυτόν τον αντιαισθητικό λασπωτήρα/βάση με μια αναδιπλούμενη & ταυτόχρονα να κάνω κ κάτι για να μην λερώνεται ο συνοδηγός (ίσως κάποιος άλλος λασπωτήρας πιο κομψός αν γίνεται.)
Ξέρει κανείς τι τιμές παίζουν σήμερα και κανένα καλό μάστορα να μου προτείνει?

Thanks!

Manitu
22/03/2013, 14:40
Παιδιά μιας και βλέπω ότι η συζήτηση είναι από από πολύ παλιά, ξέρει κανείς αν ισχύουν ακόμα αυτές οι τιμές για την αναδιπλούμενη βάση?
Συγκεκριμένα έχω την Ζ750 μοντέλο 2009 κ θέλω να αντικαταστήσω αυτόν τον αντιαισθητικό λασπωτήρα/βάση με μια αναδιπλούμενη & ταυτόχρονα να κάνω κ κάτι για να μην λερώνεται ο συνοδηγός (ίσως κάποιος άλλος λασπωτήρας πιο κομψός αν γίνεται.)
Ξέρει κανείς τι τιμές παίζουν σήμερα και κανένα καλό μάστορα να μου προτείνει?

Thanks!

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος λασπωτήρας και αν βάλεις την βάση ο συνοδηγός θα έχει πρόβλημα δεν γίνεται αλλιώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να την βιδώσεις με οσο ποιο αμβλεία γωνία γίνεται για να σώζει οτι μπορεί να σωθεί ...

για ValterMoto δες εδώ http://www.vassalos.gr/categories.php

vagos z750
22/03/2013, 15:23
thanks!

o_gavros
11/04/2013, 00:34
ο μοτομαδ.γρ απο τη Λάρισα πουλάει μπαρακούντα γύρω ή λίγο κάτω απο πενηνταρικο.
εγω απο κει πήρα τη δικιά μου για μοντέλο του '06.